geneesten vmffiaait de fuiid Onderwijs Kerknieuws Stadsnieuws Sociaal JTieuws. IHGSZOHIEH MSÖSDEEMNG. Hot DlOQWO Kerkhof Woensdagvoormiddag had alhier op onze nieuw aangelegde R.-K. Begraafplaats de eerste teraardebestelling plaats. Prliskssrtlof om Wild Zondag a.s. zal bij den heer Scheele een prijskaarting om wild plaats hebben, waaronder mooie vette konijnen en hanen. De StakiOff. Woensdag arriveerden alhier een 12-tal werkwilligen uit Frankrijk. Ook zijn er wederom een 30-tal bedden aangevoerd. Mishandeling. Tegen den werkman C. B. is proces-verbaal opgemaakt, wegens mishan deling van den chef-timmerman van der W., beiden werkzaam aan de amoniakfabriek alhier. Brand. Gisteren ontstond een begin van brand in de directiekeet der I. G. B. op het terrein der nieuwe amoniakfabriek. Dank zij hét doortastend optreden van den admini strateur, den heer Spek, was het vuur spoedig bedwongen en bleef de schade tot een minimum beperkt. Ga itolen wascbgoed terecht. Bij den Verplaatsing. Bij beschikking van den Minister van Financiën, is de ontvanger der directe belastingen enz, L. M. Marée verplaatst van Ter Neuzen naar Arnhem en tijdelijk werk zaam gesteld aan de inspectie der directe be lastingen, ie afdeeling. Verplaatst. De heer Standaert, beheerder van 't postkantoor te Axel wordt verplaatst naar Vlissingen. Hij wordt vervangen door den heer Boodt uit Haarlem. Gemeenteraad. Maandag j.l. vergaderde de gemeenteraad dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige ver gadering weiden goedgekeurd. Tot gemeente dokter werd benoemd de heer Reunings, arts te Bouchaute, met stemmen tegen twee op den heer van Loy uit Sas van Gent, een stem onleesbaar en een blanco. Bond van Groote Gezinnen Dinsdag hield de afd. Hulst van den Bond voor Groote Gezinnen een propaganda-avond. De Z. E. Pater Jongbloed C.s.s.R. hield in de kerk een predikatie, Daarna vond in het St. Aloijsius- patronaat een bijeenkomst plaats, waarin de heer Am* van Hees, uit Roosendaal een lezing hield. Schletiog. Aan de gehouden schieting op de staande pers namen 30 schutters deel. De hoogvogel werd geschoten door P. Fassaert, Kloosterzande, zijvogels door Jul. Vereecken, Kloosterzande en Th. Vereecken, Terhole, kallen door D. Fassaert, alhier en P. van Campen, alhier. Biljartwedstrijd Aan den gehouden wed strijd op het biljart bij W. Warnier en gebr. Kint werd door 28 personen deelgenomen. De prijzen werden behaald als volgteerste prijs Alb. de Schepper, Stoppeldijk en Jos. van Hijfte, Hengstdijktweede prijs H. de Maat en Jos. de Bakker, Stoppeldijk derde prijs C. de Theije, Terhole en A. Stallaert, Boschkapelle; vierde prijs Em. de Wael, Stop peldijk en F. van Deursen, Hengstdijk; vijfde prijs F. Baart, Boschkapelle en P. de Theije, Stoppeldijk eerste serie Alb. de Schepper, 13 punten; tweede sarie F. Baart, 11 punten. Veldwachter. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot gemeente-veldwachter dezer gemeente de heer L. M. Barendse, gemeente-velcfwachter te Eist (Gelderland). Examen M 0. Akte K. I. Audiëntie. Benoemingen. Ingezonden Mededeellng. (V) Staten, wil als statenlid opmerken, dat hij zich tusschen de beide uitersten instelt en voor behoud der 3 booten op Zondag is. De heer Onderdijk (S.D.A.P) dient een motie in, waarbij Ged. Staten worden uitge nodigd de Rijksregeering te verzoeken een nivelleeringssysteem te ontwerpen ten opzichte der Provinciale belastingen, wat tot gevolg heeft, dat een meer gelijkmatige belasting heffing over de verschillende provincies worde verkregen. Inzake de booten, meent spreker ook, dat er een vierde boot op Zondag moet komen, zulks zuiver uit het oogpunt van verkeersbelang. De motie-Onderdijk werd naar Ged. Staten verzonden om advies. De heer Wallien (C.H.) meent, dat drie booten voldoende is, doch de tweede boot wil hij verlaten en hij doet daartoe een voorstel. De heer Mes (R.-K) meent dat de verstrekte cijfers aantoonen, dat een vierde boot niet noodig is voor een nivelleering, zooals de heer Onderdijk wil. Het verlaten van de tweede boot op Zondag zal moeilijkheden ten opzichte van de aan sluitingen met zich brengen. Een directeur voor alle diensten zal geen financieel voordeel brengen. Over de tweede ferryboot wordt overleg gepleegd, doch ook met den Rijks waterstaat over verbetering van de havens te Breskens. De heer Wallien dient nog een motie in om te komen tot één directeur. Deze motie werd gevoegd bij het voorstel tot verhooging van enkele salarissen en wordt dus nog in de af- deelingen onderzocht. De motie-Wallien inzake verandering in de vertrekuren van de tweede boot werd aange nomen met 19 tegen 17 stemmen en de motie- Adriaanse inzake een vierde boot met dezelfde stemmencijfers verworpen. Bij de artikelsgewijze behandeling komt de heer Wallien op voor opheffing van den dienst VlissingenNeuzen, wat de heer van Rompu namens Ged. Staten krachtig bestreed. WESTDORPE. Prljsblljarten. Zondag 17 November a.s. zal er een prijskamp op het biljart gehouden worden bij Ch. de Hulsters. Vooruit 20 gld. met extra-prijs twee tulbanden. SLUISKIL. Da Storm Dez-1 heeft Maandagnacht veel schade aangericht op de Amoniakfabriek aan de meest van glas zijnde overkappingen. Ook aan het electrisch net der P.Z.E.M. in de kom, kwamen verschillende storingen voor, doordat de draden tegen elkander sloegen en hierdoor kortsluiting ontstond. B&ltfsélQheU. In een der laatste nachten heeft men bij den molenaar L. de vette varkens uitgelaten en de hokken weer gesloten, zoodat de dieren er niet meer in konden. Daar langs de woning een waterleiding loopt, is het te verwonderen, dat geen der beesten omgekomen is. winkelier S. werd in den vooravond van 30 October j.l. een negental beddelakens gestolen. Donderdag werd door de schapenhoeder V. onder Sas van Gent in een stroomijt een pak gevonden, hetwelk het gestolene bleek te bevatten. V. stelde de politie er van in kennis want den morgen nadat dit feit was gebeurd herinnerde V. zich, dat een zwerver aan de deur een kop koffie had gevraagd en tevens hem had medegedeeld in een stroomijt te hebben geslapen op zijn erf. Men vermoedt, dat deze zwerver de dader is geweest. Verbrand Gisteren werd in de R.-K. Ver pleging een Fransche werkwillige der cokes- fabriek opgenomen, die brandwonden had bekomen aan zijn beenen. Nog hadden meer dere werkwilligen brandwonden opgeloopen, doch zij konden, na op de fabriek verbonden te zijn, hun werk hervatten. Rcnsenprljskaartlng. Woensdag had bij den heer de Krijger een groote prijskaarting plaats voor de stakers. Er waren 14 prijzen disponibel gesteld. Het aantal deelnemers bedroeg 112. (12) .ICHTE MARYLAND BAAI A N PATENTVERPAKKINC TER NEUZEN. AXEL. PHILIPPINE. De bezoldiging van den gemeente-veld wachter werd in overeenstemming gebracht met de provinciale regeling. Besloten werd een zieke, die in het St. Jozefsgesticht te Vlissingen verpleegd wordt, daar nog drie maanden te laten. Voorts werden mededeelingen gedaan om trent de rioleering in de Vaartstraat. HULST. Staande de vergadering gaven zich 35 personen als lid op. Omtrent de actie van den bond deelde de voorzitter, de heer Mr. van de Ven o.a, mede, dat aan de R.-K. Raadsfractie een verzoek schrift was gezonden om voor het gemeente- personeel kindertoeslag te verkrijgen en dat samenwerking was gezocht met de Hanze om te komen'tot het verkrijgen van reductie voor de leden der afdeeling op verbruiks- artikelen. STOPPELDIJK. GROEDE. 's-Gravenhage, 12 Nov. (theoretische en toegepaste mechanica, kennis van werktuigen en technologie.) Geslaagd de heer K. L. v. d. Ende te Hulst. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Maan dag, Woensdag en Vrijdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot kerkmeester te Clinge den heer Hon. Vercauteren, tot kerkmeester te Groede den heer Ph. de Letter, tot geestelijk adviseur van den Kath. Middenstandsbond afd. Hulst den Weleerw. heer C. Dekkers. Op last van Z. H. den Paus is her zienen tgans verschenen de index der verboden boeken. Het aantal bedraagt ongeveer 15000. Wekelijksch Kerkberieht. Zaterdag 16 November om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 uur gezongen H. Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7.30 en om 6 uur Lof. Zondag 17 November om 7 uur de Vroegmis voor de meest verlaten zielen des vagevuurs, met algemeene H. Communie na de preek der leden van de H. Familie waarvoor een goede opkomst verzocht wordt om 10 uur de Hoog mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn dei- parochie. Na de H.H. Missen de reliquie van O. L. Vrouw. Om 2.30 uur Lof en daarna H. Familie.' Maandag 18 November om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis vor eene overledene om 8 uur gezon gen uitvaart voor den heer Joseph Franciscus Hamelijnck. Dinsdag 19 November om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 u. gezongen H. Mis voor de overleden familie van den heer en madame Nevejan-Pauwels. Woensdag 20 November om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 uur gezongen H. Mis voor madame Joanna Verplanken-Snabel. Donderdag 21 November om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Cesar van Cleemput. Vrijdag 22 November om 7 uur gezongen H. Mis voor madame Elisabeth van Leemput- de Rooy om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Octaaf Louis Vermoet en echtgenoote. Zaterdag 23 November algemeene H. Com munie der schoolkinderen om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer Eduardus Tack en om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Puylaert-Cattoir. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7.30 en om 6 uur Lof. Zondag 24 November om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn dei- parochie om 10 uur de Hoogmis jaargetijde voor den heer Willebrordus Hamerlinck. Missienaaikring voor pater L. Puylaert. Dames, die genegen zijn deel te nemen aan de op te richten missienaaikring voor pater L. Puylaert worden beleefd verzocht zich daar voor aan te melden bij de bestuursleden van den R.-K. Vrouwenbond of op de pastorie. Het gebed wordt verzocht voor den heer Joseph Franciscus Hamelijnck, alhier over leden en voor mejuffrouw Erna Leocadia Goet- hals, overleden te Sluiskil. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan de heer Camillus de Backer te Assenede en mejuffrouw Celina Maria Baert alhier, 3e roep de heer Benignus Camillus Puylaert alhier en mejuffrouw Maria Pauwels* te Hoboken, 2e roep de heer Bartholomeus Ranke en mejuffrouw Maria Hubertina Dreesens alhier, 2e roep. De feestavond van den R.-K. Vrouwenbond. Zooals reeds door ons gemeld en gelijk ook uit de in ons blad verschenen annonces ge bleken is, zal Sas van Gent Zondag a.s. door den R.-K. Vrouwenbond vergast worden op een feestavond, die veel belooft. De meisjes van het St. Martha-patronaat hebben ook op tooneelgebied een zeer goede reputatie en de samenstelling van het program wettigt groote verwachtingen. Vooral het symbolisch tooneelstuk „De Trage Tocht" van Maurits Laska zal men met be langstelling .gaan zien. Voor diegenen onder onze lezers, die met den inhoud van dit stuk niet bekend mochten zijn, moge uit de volgen de „verklaring" de boeiende strekking van Laska's werk blijken. Het stuk stelt de eeuwige strijd voor tusschen den goeden en kwaden Geest. Drie meisjes, nog gekleed in haar onge repte gewaden, voelen zich aangetrokken tot Mundus (de wereld) om aldaar op zoek te gaan naar de Koninklijke Bruide gom (het geluk). Op 't oogenblik dat ze de eerste stappen zullen wagen, ontmoe ten ze Simplicita (de Genade) die hen tracht te weerhouden en erop wijst, dat Christus alléén de Koninklijke Bruide gom is, mits Hij alleen het ware en eeuwi ge Geluk is. Ze wijzen Simplicita spottend af en vas ter dan ooit in hun verlangen naar wereld sche lusten, loopen ze Mundus na. Bij dit eerste toegeven aan de bekoring schenden ze hun gewaad en keeren bedroefd doch niet berouwend weer. En als Simplicita hun nogmaals het pad ten goede aanduidt wijzen haar ook weer af, hunne geschon den gewaden wegwerpend, zich aldus ten volle overgevend aan alle wereldsche ge neugten en gevaren. Het slot van het eer ste bedrijf stelt voor De Overwinning van den wereldsche Geest. In het 2de bedrijf komen de meisjes te rug, moe en ontgoocheld van hun tocht door de wereld, waar het hen niet mocht gelukken den Koniklijken Bruidegom te vinde. Weer tracht Simplicita ze voor zich te winnen. Ze staan nu op den twee sprong terug tot de genade te keeren of er van eeuwig van afzien. Op dit beslis send oogenblik komt de duivel zelf onder de verleidelijke gedaante van Prins Pra- vus, de meisjes aansporen om hem te volgen. Zijn taal is zoo aanlokkend, en de verzekerirfg dat hij de Koninklijke Bruidegom is, treft de meisjes zoozeer dat ze nu niet meer aarzelen hem te volgen. Nu komt echter voor de meisjes de groote ontgoocheling. Prins Pravus kan hen niet meer geven dan zij reeds genoten. En wan neer hij, door hoogere macht gedwongen, verklaart wie hij werkelijk is, vluchten ze onmiddellijk naar Simplicita terug. Door een vrijwillige daad .van deemoed en barmhartigheid bekomen ze hun onge schonden gewaden weer. Aldus opnieuw bedekt met het kleed der onschuld vinden zze eindelijk Christus, den Koninklijken Bruidegom, die hen door zijn goddelij- ken zegen voor eeuwig aan zich bindt. Men ziet uit een en ander, dat we niet teveel beweerden toen we boven zeiden, dat de a.s. feestavond een belofte inhoudt. Moge dan ook de belangstelling overgroot zijn. Gouden huwelijksfeest. Naar wij verne men herdacht het echtpaar A. Vermandel- Kerckhove Woensdag jl. in intiemen kring zijn 50-jarige echtvereeniging. Beide jubilarissen verheugen zich nog in een zeer goede gezondheid. Het bouwbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen. De bouwvakarbeidersbonden, de Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond, Ned. Chr. Bouwarbei- dersbond en Alg. Ned. Bouwarbeidersbond hebben zich een vijftal weken geleden tot de aannemers van de bouwwerken te Sluiskil ge wend, teneinde de arbeidsvoorwaarden op die werken te regelen, overeenkomstig die van de landelijke collectieve overeenkomst in het bouwbedrijf. De aannemers van die werken zijn de In tern. Gewapende Betonbouw, de Hollandsche Betonmij. en de Belgische firma Monnoyer. De hoofdbesturen van de organisaties heb ben met deze firma's te Breda geconfereerd, waarna overeenstemming is verkregen. Het landelijk collectief contract 4e klasse zal in zijn geheel geldende zijn, terwijl even tueel betaalde premie's boven de loonen van de 4e klasse uitgaande, zullen bestendigd blijven. De loonen van de 4e klasse zijn 55 cent per uur voor timmerlieden, metselaars en betonwerkers, 45 cent per uur voor opper lieden, grondwerkers en betonwerkers-opper lieden en 40 cent per uhr voor ongeschoolden. Als sociale bepalingen bevat het contract o.m. uitkeering bij ziekte van 70 pCt. gedu rende 13 weken, vergoeding bij onwerkbaar weer, vergoedingen bij onvrijwillig verzuim nader in de c.a. aangeduid, doorbetaling van de erkende Chr. feestdagen en drie dagen vacantie. De doorbetaling van de feestdagen en de vacantie wordt geregeld door het wekelijks verstrekken van waardebonnen aan de arbei ders. Betreffende het laatste werd overeenge komen dat deze vacantiebonnen zullen worden verstrekt van terugwerkende kracht vanaf 14 September jl. waardoor het de arbeiders mo gelijk wordt bij de Kerstdagen en Nieuwjaars dag door verzilvering der bonnen bij hun organisaties, deze dagen nog betaald te krij gen. In een druk bezochte vergadering van de afdeelingsbesturen der drie organisaties uit Z.-Vlaanderen O.D. vertegenwoordigende de personeelen, jl. Zaterdag te Ter Neuzen ge houden, werd het advies van de hoofdbestu ren, om deze overeenkomst met de drie fir ma's aldus aan te gaan, aanvaard. Met genoegen werd vastgesteld dat deze resultaten zonder strijd en zonder dat de verhoudingen scherp kwamen te staan, be reikt konden worden. Uit de mededeelingen der hoofdbestuurders bleek dat dit ongetwij feld mede te danken was aan het zakelijk en organisatorisch standpunt van de vertegen woordigers der firma's wat van meet af op het bereiken van overeenstemming was ge richt. De verwachting werd uitgesproken dat de regeling van de arbeidsvorwaarden op deze werken zal worden gevolgd door een contract voor het geheele gewest af te sluiten met de bouwpatroons van Zeeuwsch-Vlaanderen. Door

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2