Visitekaartjes f BIGGELAAi2';; STEYAER No. 3541 Vrijdag 15 November 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Uit de Pers Kameroverzicht BttilenlOverzicht Buitenland. Provinciejtieuws. Volksontwikkeling door Ontspanningslectuur. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND PQSTRFKFNIN6 No. 52419. Drukkerij üe Zeeuwsclie Koerier Sas van Gent. I SERENADE Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De minister - president ever het karakter van het Kabinet. Do verhouding tot België: Niet schrijven, maar praten. De komende wetgeving. Minister de Geer aan het weord- De salarissen van het Rijkspersoneel. De opstand tegen Nanking. Mevrouw Zoebkoff overleden. Prov. Staten van Zeeland DE ZEEUWS KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advortentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHT IQE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT 't Is niet gemakkelijk uiteen te zetten, wat in het algemeen onder ontspanningslectuur moet worden verstaan. Voor geleerden of hooger ontwikkelden is dit iets anders, dan voor de massa des volks. Slechts dit zou men in het algemeen kunnen zeggen, dat zulke lectuur, blijkens hare aanduiding, geen studie of inspanning mag vereischen. Zij moet in aan- trekkelijken vorm afleiding bieden. Uit doet ongetwijfeld de «sociale roman*. In den vorm van- een spannend verhaal worden hierin sociale toestanden geschetst en sociale ideeën verspreid. De socialisten hebben dit middel aange grepen, om hunne denkbeelden te populari- seeren. Wanneer de socialistische beweging zich dan ook betrekkelijk snel over de landen van Europa heeft verbreid en tot groote macht gekomen is, dan is dit niet te danken aan de zware boeken van Marx of Kautsky, maar voor niet het geringste deel aan hunne talrijke romanschrijvers. Deze schrijvers voorzien hunne bladen ge regeld van feuilletons en hunne bibliotheken van boeken met verhalen van socialistische strekking. Ook katholieke schrijvers bewogen en be wegen zich op dit gebied. De romans met sociale strekking van Pierre L'Ermite, Sigrit Undset, René Bazin, Sienkewicz en Franz Hervvich b.v. zijn zeer bekend. En Vlaamsche en Nederlandsche Katholieke schrijvers, als Felix Timmermans, Stijn Streuvels F. Kutten, Marie Koenen, Chr. Vetter e.a. schreven ver halen van sociale strekking. Maar zij hebben in de groote behoeften niet kunnen voorzien, noch voor wat het aantal, noch voor wat den inhoud hunner pennevruchten betreft. Uiterst zeldzaam zijn goede katholieke ro mans, waarin de tegenwoordige sociale toe standen worden geschetst en een beeld wordt gegeven van het toch omvangrijke sociale werk, onzerzijds verricht, terwijl wij zelfs geen enkel boek van dezen aard kennen, waarin getracht wordt klaarheid te brengen omtrent de ka tholieke maatschappijleer. Toch is er stof in overvloed. Aan helden figuren op het gebied der sociale actie, noch aan frappante daden op dit gebied bestaat bij ons gebrek. Maar onze romanschrijverij wij weten het uit ervaring, zijn hiermede te weinig bekend Ook deze kunstbeoefenaars hebben te weinig contact met het volk. Een andere taak van de reeds genoemde commissie van het R.-K. Werkliedenverbond moet daarom zijn, dit contact te brengen, en dan te verkrijgen, dat doel en streven onzer sociale beweging ook in den populairen vorm van sociale romans worden gepopulariseerd. 't Is de lectuur, die thans het meest ge vraagd wordt en waarmede ook te bereiken zijn de vele duizenden, die nog buiten onze gelederen staan en onder wie er zoo velen zijn, die, onwetend, terecht kwamen in het kamp van den tegenstander. Wij strijden ook tegen sociaal onrecht, met meer beginselkracht dan het socialisme, maar hebben bovendien schooner en verhevener idealen te bieden aan het volk. In wijsgeerige beschouwingen is dit her haaldelijk en op eminente wijze verklaard. Maar zulke beschouwingen worden door de massa des volks niet gelezen en zeker niet door hen, die wij moeten bekeeren. Laat men dus zorgen, dat ons streven en onze beginselen ook worden bekend gemaakt en verbreid door de gewilde lectuur van den socialen roman. H. De Maastrichtsche staking:. Ongeveer tweehonderd slachtoffers. De „Volkskrant" schrijft Op 26 en 27 Juli, dus een der eerste dagen yan de socialistische herrie te Maastricht, riep de burgemeester den stakingsleider Pietersbij zich om hem tot een gezonde gedragslijn te Drengen. Dit hielp natuurlijk niets want hij was toen zoo óver stuur en leefde in een overwinningsroes dat hij niemand meer zag staan. In hgt Volk was toen te lezen, dat ze het pogen van den burgemeester met een breed gebaar hadden afgewezen. Het verder verloop kennen onze lezers. De socialisten raakten vast, de stakers werden stakkers. Begin October sloegen ze een fiasco te Luik waarover alle socialistische bladen tot den dag van heden een diep stilzwijgen bewaren. Op 16 en 17 October haalden ze nog wat dooden en gewonden er bij. Na den burgemeester eerst te hebben mis kend, later belasterd, hebben ze, naar wij vernemen, zich Vrijdag 8 November weer tot hem gewend. Paris en Muller zijn naar Canossa gegaan. Hun slachtoffers waren voor eiken prijs te krijgen ze hadden geen eischen meer, vroe gen zelfs niet meer erkenning van hun orga nisatie. Waar ze, trots hpt feit, dat de staking al lang verloopen is, week aan week bleven schrijven „dat de staking er goed voor staat" wilde zij nu tot eiken prijs capituleeren, als ze hun sta(k) kers maar weer aan het werk kregen. De burgemeester heeft zich met de directie in verbinding gesteld, welke mededeelde, dat er al meer dan 290 arbeiders werkten en zij nog ten hoogste 50 noodig had. Uit de nog stakende personen wilde zij nemen wie haar beliefde. Het was wel een drama. Eerst wilden zij geen oplossing toen de Katholieke bond alles had opgelost en de 6 ontslagenen mee terug aan het werk konden komen. Nu hebben ze van deze staking 150 a 200 stakkers gemaakt en hebben zij den dood van 2 personen op hun geweten. En dat allemaal uit machts-wellust. Wie reeds thans zijn J bestelt voor Nieuwjaar is zeker, Ij tijdig bediend te worden. Wacht niet tot het laatste f j| oogenblikS| <4 De minister-president en de minister van financiën hebben in de Kamer op de alge- meene beschouwingen vao antwoord gediend. Minister Ruys de Beerenbrouck betoogde daarbij, dat het Kabinet wel degelijk extra parlementair is, omdat geen voorafgaand over leg met de partijen heeft plaats gehad. Terzake de verhouding met België merkte hij op, dat de regeering van goeden wil is. De tijd voor het uitwisselen van lange schrif turen achtte hij voorbij mondeling overleg belooft op het oogenblik meer voor een bevredigende oplossing der kwesties. De minister zegde dan nogmaals toe wij- ziging van de invaliditeiswet, verbetering van de vrijwillige ouderdomsverzekeririg en verdere doorvoering van de Arbeidswet, met name ten aanzien van arbeid op kantoren, in apo theken en in café's. Ten aanzien van het aanvullend onderwijs voor de rijpere jeugd dient het rapport van de desbetreffende staatscommissie te worden afgewacht. De minister merkte dan nog op, dat hij hoopte, dat er een band van vertrouwen zou ontstaan tusschen de regeering en, de geheele Kamer. Dat hij voor de leden van zijn Kabinet het oog heeft laten vallen op personen met rechtsche beginselen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat hij de homogeniteit in het kabinet zoo sterk mogelijk wilde doen zijn en daarom was aangewezen op persoonlijkheden, die over gezag, gezin, huwelijk dezelfde beginselen huldigen. Het woord was daarna aan Minister de Geer, minister-president in het vorige kabinet, thans minister van Financiën zonder meer. De minister begon met de verklaring, dat de overschotten uit de jaren 1924 tot 1928 niet d&t kwaad hebben gebrouwen, wat er van wordt beweerd hij had volkomen in overeen stemming met de wenschen van de heeren Wibaut en Marchant gehandeld. Inzake de accijns op gedistilleerd was de minister het met zichzelf nog niet geheel eens. Smokkelarij en verbruik moeten hier beide in acht worden genomen. De verlaging van den geslachtsaccijns of afschaffing daarvaq zou alleen kunnen worden gecomponeerd door verhooging der inkomsten belasting en daarvoor is de minister thans niet te vinden. De salarissen van het rijkspersoneel werden door den minister als voorloopig definitief beschouwd. Er is 22 millioen verlaging ge weest, en daarvan is 14 millioen, bijna twee derde, hersteld. Voorloopig was dat welletjes, al zijn er altijd wel personen aan te wijzen, die het met het plooien gladstrijken niet erg getroffen hebben. De oud-minister van Waterstaat, de heer Bongaerts bracht dan nog de kwestie van de verhouding met België ter sprake en stelde daarbij de vraag of de centrale commissie van Rijnvaart bevoegdheid heeft over de tusschenwateren, wat men uit den brief van Eysinga zou concludeeren. De nieuwe Fransche minister-president heeft het er boven verwachting goed afgebracht. Een meerderheid, sterker dan zelfs de grootste optimist had durven in uitzicht stellen, is hem bijgevallen. En dat is eigenlijk nog niet het voornaamste. Zijn grootste verdienste is wel, dat hij door zijn handig optreden ver warring heeft gesticht in het radicale en het socialistische kamp. Door de belofte van aller lei hervormingen, belastingverlaging en groot- scheepsche subsidies voor doeleinden die de algemeene welvaart moeten bevorderen en door bij die belofte telkens de noodige mid delen aan te wijzen, heeft hij hun het gras voor de voeten weggemaaid. Opmerkelijk daarbij is, dat een toevoeging aan de motie van vertrouwen, volgens welke trouw werd verklaard aan de laiciteitswetten met groote meerderheid werd verworpen. Een echec voor den rooden voorsteller van de toevoeging, dat door de rechterzijde met langdurige toejuichingen werd begroet. Het blijkt thans wel heel duidelijk dat Briand de zorg van het minister-presidentschap moe was. Na de regeeringsverklaring van Tardieu gaf hij een uiteenzetting van de Fransche buitenlandsche politiek, die, had hij ze drie weken vroeger gehouden, hem zeker het vertrouwen der Kamer zou hebben bezorgd, met name van dier fracties, welke hem toen de nederlaag hebben toegebracht. Op wapenstilstandsdag heeft de president der Vereenigde Staten, de heer Hoover, een rede gehouden, waarin hij de vrijheid der zeeën in oorlogstijd voor wat de voedsel voorziening betreft, bepleitte. Uithongering van kinderen, vrouwen en grijsaards, zooals wij dat in den gruweltijd van '14 tot '18 hebben meegemaakt, zou dus niet meer kunnen voorkomen. Of de tijd al rijp is voor een internationale overeenkomst in dien zin,zouden we niet durven verzekeren. Van Engelsche zijde rijst scherp verzetmaar het feit dat het vraagstuk in discussie is gebracht door niemand minder dan den president van de machtigste republiek ter wereld, is van zoo groote beteekenis, dat we ook hier mogen aannemen, dat de zaak aan het rollen is en op den duur niet zal zijn tegen te houden. In de zaak omtrent den status van Engelsch- Indië heeft de Britsche regeering verklaringen afgelegd, welke het Lagerhuis zooal niet over tuigd, dan toch bevredigd hebben. Daarmee is een regeeringscrisis, die niet anders dan moeilijkheden zou hebben gebracht, voor loopig bezworen. Iagezonden Madedtelioa J48) Niet vanTosselli maar van Pijpetnan Mijn lieve Juffrouw Bestevaer, Ik sta hier weer te smachten. a Toe. mijn lieve schattebout. Laat me toch niet wachten! Zeker, er zijn heel wat vrouwen. Die ik óók zou kunnen trouwen. Doch beminnen doe ik maar 1 Mijn geliefde Bestevaer! Het vervolg op dit verhaal Vertellen we een andermaal. II moet ook eens Bestevaer's Rooktabak rooken, om Pijpeman's voorliefde te begrijpen. Volgens berichten uit Shanghai is in de provincie Honan een hevig gevecht ontbrand, waarbij 250,000 man betrokken zijn en waarbij van de meest moderne strijdmiddelen als tanks, vliegtuigen, vergiftige gassen enz. worden gebruik gemaakt. Naar verluidt, rukt generaal Feng op tegen den Loenghai-spoorweg. Het gebruik van vergiftige gassen door de troepen van Feng moet voor de regeerings- troepen geheel onverwacht zijn,zoodat daardoor onder hen groote verwarring werd gesticht. Naar uit Bonn wordt gemeld, is mevr. Zoebkoff, geboren princes Victoria, een zuster van ex-keizer Willem II, Woensdagmorgen omstreeks zeven uur in het St. Franciscus- ziekenhuis aldaar aan de gevolgen van een longontsteking overleden. Met dit verscheiden eindigt een der meest tragische episoden uit de jongste geschiedenis der familie van ex-keizer Wilhelm II. In de Dinsdag gehouden vergadering bracht bij het voorstel tot het te gelde maken van her reservefonds der stoombootdiensten en aan gaan van een 5 pCt, geldleening van f233,000, de heer van Waesberghe dank aan Ged. Staten, die zoo spoedig aan zijn wensch hebben gehoor gegeven. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Het voorstel om voor bepaalde gevallen, in zonderheid voor aankoop van grond voor wegsverbetering de bevoegdheid 'der Staten aan Ged, Staten te delegeeren, werd aange nomen met 29 tegen 8 stemmen. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting 1930, wees de heer Welleman (V. D.) er o.a. op, dat zijn fractie zich dit jaar meermalen con amore achter Ged. Staten kon plaatsen. Spr. meent, dat Ged. Staten op het gebied van den Waterstaat te lang zaam werken. De financieele politiek dient gewijzigd, doch spr. zal gaarne de leiding daarvoor aan Ged. Staten overlaten, want het zal een omvangrijk werk ?ijn. De heer Dusseldorp (C. H), lid van Ged.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1