Marktberichten Gemengd JTieuws. Volksontwikkeling Tot voorzitter en se cretaris van de alhier gevestigde vereeniging voor Volksontwikkeling werden resp. benoemd de, heeren A. Salomé en P. J. van de Sande. OVERSLAG. KOEWACHT Tram gederailleerd. BRB8KENS. Wijkverpleglaa Naar verluidt zal de wijk verpleging van Zuiddorpe uitgebreid worden tot Overslag. Gemeenteraad Donderdagnamiddag werd h er een openbare vergadering van den raad gehouden. De heer Geerards was wegens ziekte afwezig. De agenda van Dinsdag jl. werd verder afgewerkt. De verordening der schoolgelden was slechts goedgekeurd tot Januari 1930. Besloten werd in de tarieven geen verandering te brengen maar met eene kleine wijziging opnieuw aan Ged. Staten ter goedkeuring in te zenden. Belangrijk was de bespreking wegsver- betering. •De secretaris deelt mede, dat op 21 Oct. jl. B. en W. eene bijeenkomst gehad hebben met den heer hoofdingenieur der Prov. Waterstaat, die vergezeld was van een inge nieur en den opzichter De Jong uit Terneuzen In deze bijeenkomst is breedvoerig besproken de voorgenomen wegsverbetering Koewacht, Zuiddorpe en onder welke voorwaarden renteloos voorschot door de Provincie wordt verleend. Het resultaat dezer bijeenkomst is, dat er alle kans bestaat om met steun van de Provincie een flinke keibaan breed 4,5 M. te krijgen van het dorp tot de grens Zuid dorpe. Besloten wordt een schrijven aan Ged. Staten te richten om haar volle medewerking te verkrijgen voor aanleg van deze weg. Hierna volgde vaststelling van de gemeente- begrooting 1930. De begrooting werd post voor post behandeld en ten slotte met alge- meene stemmen in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 49,699,73. Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Naar aanleiding van de circulaire van het bestuur der Eerste Ned. Coö. Beetwortelsuiker fabriek te Sas van Gent, dato 18 dezer in De Zeeuwsche Koerier gepubliceerd, is aan leden aandeelhouders de volgende circulaire ge zonden Aan de leden-aandeelhouders der Eerste Nederlandsche Coöp. Sui kerfabriek te Sas van Gent WelEd. Heeren Aandeelhouders Gezien de circulaire van 11 Oöt. jl. ons toegezonden door het bestuur, meenen wij die niet onbeantwoord te mogen laten, daar er te veel in voor komt dat onze meening en bespreking van de op 3 Oct. gehouden sa nenkomst niet, of verkeerd weergeeft. We zullen de circulaire op den voet volgen. De heeren Vogelvanger en Jac. Dekker hebben verklaart dat Jac. Dekker niet de pachter is van dhr. Vogelvanger, die ver klaring zullen wij aanvaarden maar tevens vermelden dat nu de pachter is de schoon- zoou van dhr. Dekker, die gehuwd is met zijn eenige dochter. Officieel is D. dus geen pachter; dat zijne verhouding tegenover dhr. Vogelvanger daar door onafhankelijk wordt, aanvaarden wij nieten dat achten wij een beletsel om samen zitting te hebben in ons dag. bestuur. En dat wij dit niet alleen denken, is wel bewezen op de laatst gehouden algemeene vergadering, waar men dhr. Oscar van Waes uitstemde. Als dhr. Jac. Dekker in dezen zijn eergevoel laat spreken wat op onze sa menkomst tegenover dhr. Cer. F. van Acker zoo geweldig teer was dat hij dan on middellijk bedankt, dan kan hij zijn mandaat ter beschikking van de kiezers stellen, wij zouden hem aanraden deze proef eens te nemen, Dhr. Dekker heeft overigens nu al succes te boeken, in deze korte periode dat hij zit in het dag. bestuur, want het is hem gelukt zijn schoonzoon het baantje te bezorgen van commissaris voor de bieten te Axel-Kijkuit Die kan dus al een centje verdienen Dhr. Collot zeide toen ook geen rentmee ster te zijn, bij zijne benoeming Maar bij wie beruste het rentmeesterschap tijdens het overlijden van zijn vader, en zijne benoe ming Was hij niet de plaatsvervangende rent meester? En kon toen al één pachter doen alsof de jonker geheel en al buiten hem stond en niets meer met hen te maken had Iedereen begrijpt deze situatie, behalve de jonker Collot. Onnoodig te vermelden dat wij de samen stelling zooals die toen was, en nog gedeelte lijk is, niet kunnen goedkeuren. De door ons genoemde voordeelen onder de letters a, b, c, d, e, f, en i kunnen ze niet tegenspreken, die zijn zoo Men merkt op dat er zijn verwerkt 105 millioen en niet 92 millioen K. G. bieten Alsof dit dan de prijs zou drukken, dit is niet zoo, want die zijn verwerkt in die zelfde tijd dat is dus niet in ons nadeel, maar in ons voordeel Wat de opmerking omtrent de voordeelen onder g, betreft, dat is slechts een handigheid van het bestuur. De boeten moeten wel naar de reserve, maar men kan ook de bietenprijs verhoogen met de reserve Onder h constateerden wij dat er geen aflossingen zijn gedaan, daar is dus geen geld voor onttrokken aan den bietenprijs. Men wil ons voorhouden dat dit is een misverstand maar wij begrijpen dit wel dege lijk, en houden vol wat wij opmerkten onder- h. Wij noemden een gemiddelde bruto bieten prijs van f 16,90, en het bestuur een van f 16,88, en zij tot een zuivere prijs van f 16, en wij tot f15.74, een verschil dus van een kwartje, maar de laatste centen zullen we maar niet over twistenmaar dat we f 4 minstens te weinig kregen houden we vol en dit staat vast, we konden de bieten ver- koopen ad f20 dat geeft het bestuur verder zelf toe als ze schrijven de bieten werden verkocht van f17 tot f20j en dan verkoopt men niet voor f17 maar voor f20; en dan is het verlies ruim f4 per 1000 K.G, netto! Die vergelijking is niet onbillijk, en wij hielden dat vol op de vergadering. Dat we te weinig zijn uitbetaald schrijven wij toe aan het niet zuinige beheer, vooral der laatste jaren de reserve kon veel grooter geweest zijnen daar kon het verschil uit bijgepast zitten. We zitten met een eigen fabriek (de reserve is grooter dan de schuld) en met de eerste tegenslag zitten we al met te kleine prijs, en dit wijst op slecht finantieel beheer Het bestuur wijst er op dat we hooge prijzen aanhalen van de nevenproducten zooals de pulp enz. en niet wijzen op de lage suiker prijzen. Welnu, dat is toch zoo, die prijzen van pulp enz. waren toch hoog. Dat de suiker goedkoop was weten we ook wel en als die niet goedkoop was kon het bestuur zich nergens op beroepen, maar daar geven wij de middelen voor aan en die zijn bezuinigen over de geheele linie, en bijbetalen uit de reserves. Over alle jaren kon bezuinigd zijn en vooral over de laatste, want nu ziet ieder een 't. Het bestuur maakt zich blij dat wij het betrekken over alle jaren, maar men maakt zich blij met een dooie musch Nu de bespreking over de punten ter be zuiniging a. Eén directeur enz. Men hield ons voor dat bij afschaffing van een Direceur, er twee nieuwe betrekkingen bij moeten komen en wel een chef-boekhouder en een chef-che- mistwij beamen dat niet ten vollemaar met 't oog op de troebele fabrieksaangelegen- heden dezer dagen, laten wij deze zaak rusten, en behouden ons voor hier later op terug te komen. b. Herziening van alle tractementen enz. Men deelde ons mede dat die bij ons lager zijn dan bij andere industriën, dat kan zijn, maar ieder betaalt voor zichzelf, en als men weet dat bij ons twee directeuren samen, zonder emolumenten 21000 betaald worden en dat er bij ons eigenlijk van werken slechts sprake is gedurende vier maanden, en andere fabrieken maar één directeur hebben en een heel jaar werken dan kan men hier toch niet spreken over een koopje. c. Intrekking tantieme-uitkeering enz. Wij zagen die liefst geheel ingetrokken en vooral de bepaling dat er altijd minstens aan iedere Directeur nog 500 moet worden uitgekeerd ook bij een verliesprijs der bieten is niet toelaatbaar. En ook is niet toelaatbaar om daar nog belasting van te betalen. Die be lasting is door de fabriek nog altijd maar dapper betaald voor de Directeuren, men kan ook evengoed hun inkomstenbelasting betalen, 't zou even verkeerd zijn, en hoe mooi men 't ook verdedigt, 't is anders niets dan een ver kapte tractementsverhooging d/ De pensioenbijdragen. Deze zullen voor taan voor de helft betaald worden door de betrokken ambtenaren, wij hebben het volle bedrag gevraagd, te betalen door de ambte naren, daar bij zulke bezoldigingen de ambte naren wel hun geheele premie kunnen be talen wij aandeelhouders leveren bieten met groote verliezen, dat dan de ambtenaren hun pensioenbijdrage betalen. De rijksambtenaren betalen 8 pCt. en bij ons tot hiertoe niets e. Afschaffing vrije arbeiders aan de be ambten, meent men dat niet noodig is, daar het ten alle tijde heeft plaats gehad. Volgens de Directeuren is dat geleidelijk aangegroeid! Maar dan ook ten onrechtee De mededeeling dat het niet meer gebeurde, en dat ze al in de fabriek werken, is hiervoor het sprekend be wijs f. Afschaffing auto enz. Door den Voorzitter en de Directeuren is in dezen bekend dat de auto door hen veel is misbruikt voor allerlei aangelegenheden. Het is gebleken dat de familie COLLOT hem gebruikte voor reizen naar Frankrijk, Woensdrechts enz., en den heer NETESON voor allerlei doeleinden, den heer PLASSCHAERT, die zelf een uato bezit, gebruikte hem niet dan in gezelschap van anderen. De Voorzitter en de Directeuren heb ben beloofd dat dit gebruik niet meer zal plaats hebben, dan uitsluitend voor de fa- brieksaangelegenheden. Daarna hebben wij ons voorstel van afschaffen ingetrokken, daar wij ook overigens de meening zijn toegedaan, dat bij een bedrijf als onze fabriek, een auto behoort. U vindt hier wat volgens ons de auto kost per jaar. Wij hoorden dat hij bijna/7000 kost, en dat de oude 6 jaar heeft geloopen en nu is verkocht a 1000. Rente van ƒ7000 a 5 pCt. per jaar 350,af schrijven over 6 jaar ieder ƒ1000 1000, trac- tement voor den chauffeur ƒ1900, overuren, volgens zeker boekjaar ƒ350, autobelasting 250, reparatie en benzinegebruik 1150, on- >m kosten dus over het eerste jaar ƒ5000. g. Afschaffen Diners enz. Hierover is de toe lichting al weer niet juistwe zijn nog lang niet overtuigd dat er geen misbruik is ge maakt, en wij hebben voorgesteld om een vaste regeling te treffen, en wel voor een of meer vergaderingen per dag te vergoeden 10, en voor één dingr ƒ5; dit dachten wij ruim vol doende. Wie meer wil verteren die doet dit op eigen kosten. h. Vrije Abonnementen, enz. De Voorzitter deelde ons mede dat die niet bestonden, en altijd de declaraties de werkelijk verreisde be dragen beloopen. Als dat zoo is, en er wordt niet te veel gereisd, houdt dat dan zoo i. De verkochte bieten naar Frankrijk enz. Die toelichting aanvaarden wij ook niet. Art. 2 der statuten zegtgemeenschappelijk ex ploitatie eener fabriek en exploitatie is ver werken, en niet verkoopen, trouwens wie bouwt er een fabriek om zijn bieten te ver koopen, en als men dat wil, dan moet de al gemeene vergadering dat beslissen en niet het bestuur de te verkrijgen producten zoo- als suiker, pulp en melasse die kan men ver koopen. De bietenverkoop is niet volgens art. 2 der statuten Men zegt ons het gedaan te hebben om veel bieten te verwerken te krij gen, wat misschien iets kan schelen, maar dat is lang niet zeker, want het vorige jaar zijn er ook 36000 K.G. per aandeel verwerkt. Het is overigens een echt paardenmiddel, onze fabriek is gebouwd voor en door de landbou wers en nu gaat die landbouwersfabriek de vrije bietenmarkt drukken, en hier treft men bijna alle landbouwers, want bijna iedere landbouwer bezit bieten voor de vrije markt en dat mag nooit het werk onzer fabriek zijn, en als dat ons bestuur niet duidelijk was, dat ze dan de ledenvergadering raadplege 't is hen overigens op de algemeene ledenverga dering wel duidelijk geworden, en ook door onze toelichting Maar men houdt dit nog steeds halsstarig vast. En nu zegt men wel 't is maar iy2 millioen K.G., maar het gaat niet over de massa, het gaat er over dat men de prijzen drukt, en de geheele Fransche aan koop heeft buitengesloten, dat heeft ons be stuur op zijn geweten. Men is hier de dupe geworden van de Centrale Suikermaatschappij, door die samenwerking Dit besluit zal wel geweest zijn in de geest van ons oud-bestuurs lid Versprille j. Publieke aanbesteding, aankoop produc ten enz. Met deze toelichting zijn we lang niet tevreden, want met al die prijsaanvragen die de heeren Directeuren doen, is geen enkel bewijs geleverd dat ze de goedkoopste en de beste aanbiedingen nemen en men moet hier alles maar gelooven, bewijzen heeft men ons ten eenenmale niet geleverd, en die kolen- menging die ons is voorgehouden, heeft bij ons niet de overtuiging gewekt dat die kolen beter branden wanneer die zijn aangekocht al dan niet door aanbesteding. Als men aan bestedingen houdt, bepaald men zelf de voor waarden, en de inschrijvers zijn gehouden die inschrijvingen na te komen, daar stelt men boeten voor in uitzicht. Wij meenen dat juist op dit terrein groote kans voor fraude bestaat. Zoo is 't ook met verbouwingen, leveranties van machines, enz. enz. Dit kan duizenden guldens voordeel opleveren. k. Wat hier is gezegd onder letter j geldt evengoed voor letter k. Wij zijn hierin nog versterkt door de mededeeling van de vracht omtrent de bieten van Sluis te vervoeren naar onze fabriek, die kosten 1.75 per 1000 K.G. en voor de fabriek van Moerbeke uit die zelfde haven van Sluis ƒ0.95 per 1000 K.G. Dit pleit al zeer sterk voor aanbesteding. 1. Onnoodig werkvolk enz. Men zeide dat het moeilijk was om volk af te danken, dat kan wel zijn, maar als men ze niet noodig heeft zijn te duur maar tracht ze dan te werk te stellen bij de landbouwers in de omgeving. m. Het bleek ons dat de subsidies in totaal bedroegen ruim ƒ900 wat ons zeer hoog voor kwam. Op deze post is toegezegd dat hierop heel wat zal worden bezuinigd. n. Aflos 6 pCt. leening enz. Het bestuur deelde ons mede dat deze leening nu zal af gelost worden per 1 Mei 1930. Met deze leening kan men het keeren zoo men wil, maar zoodra geld a 5 pCt. beschikbaar werd, was de lee ning ƒ500 per jaar te duur. Dit is verkwist geld, waarop in meerdere algemeene vergade ringen is gewezen. 0 ^.Opgeven van nevenbetrekkingen enz. Wij hebben, zooals het bestuur veronderstelde, 't oog op het lidmaatschap van den Raad, en het Wethouder zijn te Sas van Gent, en ook op het Secr. v. d. Kamer van Koophandel. Wij achten het niet in het voordeel van onze fabriek, want om dat alles te worden, vooral de twee eerste posten, heeft men noodig de gunst van de kiezers en vooral die van het werkvolk, want anders komt men daar niet en er is alle kans dat dit indirect ons veel geld kost. Wat dhr. Neeteson betreft hebben wij dat in getrokken, omdat hij die betrekkingen nu toch al bezit. Maar voor het vervolg hebben wij ge- ëischt, dat in de instructie onzer hoogere amb tenaren dit zal worden verboden, en dat wij voor al deze betrekkingen eischen den vollen persoon en dat dit niet meer zal worden toe gestaan. De strijd in dezen is geheel zakelijk en niet persoonlijk maar daarom moet ons bestuur nog niet concludeeren dat wij niets tegen de Directeuren hebben wij hebben tegen hen dat zij niet voldoende bezuingen, hetgeen wij bij verschillende zaken aantoonden. Dat wij in dezen met heel wat dispensaties tege moet komen, kan gelden dat wij het juist niet persoonlijk toepassen. Na deze besprekingen is door ons nog gevraagd aan de Directeuren of er ook provisies werden genoten. Dit is door hen ontkend. Na verdere bespreking werd ons meegedeeld dat er in de fabriek een bus aan wezig waarin de schippers enz. fooien instop pen voor de emploiées der fabriek Wij be schouwen die bus als de brug naar Wij hebben toen verzocht die bus direct te verwijderen, en als onze emploiées tot tevre denheid werken, hen eene gratieficatie te ge ven. Weg dus met alle schippers- en andere fooien. Het bestuur keurt onze wijze van oppositie af als te zijn gevaarlijk, en dat is die manier ook maar niet voor ons, wel voor 't bestuur toch is gebleken dat die oppositie niet zoo on gelukkig is, er is veel voor den dag gekomen, en het blijkt dat het dag. bestuur met de direc tie precies beginnen te doen alsof het hun fa briek is naar we vernemen wisten zelfs de bestuursleden buiten het dag. bestuur niets van den aankoop van den nieuwen auto, en dat moet er uit, het is de fabriek van alle le den en wij bezitten alle rechten. Ook moet het dag. bestuur veel meer nota nemen van het bestuur, en het overige bestuur ook van veel onwetend is, en het komt ons voor dat het dag. bestuur is aangewezen omde besluiten uit te voeren, genomen door het be stuur, en dat het niet te pas komt om beslui ten te nemen buiten het bestuur om. Ook mee nen wij dat de leden-aandeelhouders wat meer mogen weten, dan tot nu toe het geval is, want op de agenda's staat gewoonlijk zoo wat niets dat van belang is, en de vergaderingen ver- loopen gewoonlijk in stemmingen. Ook worden de vergaderingen gehouden in de onmogelijkste vergaderzalen', zooals bijv. die te Kloosterzande (waarvoor) Wij zouden willen weten dat de vergaderingen geregeld worden gehouden te Ter Neuzen, daar is ruime plaats voor volle vergaderingen. Wij meenden de leden deze toelichting niet te mogen onthouden. Leden aandeelhouders Alle vroegere oppositie is op niets uitgeloopen, alleen geordend verzet gegrond op het begin sel de fabriek opbouwen, kan het gewenschte resultaat brengen. Er is wat bereikt, veel staat er nog te doen. Wij rekenen op de leden hun steun, er be hoort zuinig beheer te komen Leden-aandeelhouders„Het in onze fa briek W.g. JAN DE PUTTER. C. F. VAN ACKER. M. DE PUTTER. C. WOLFERT. Gedeeltelijk ongecorrigeerd Rotterdam, ii Nov. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 507 vette runderen, 168 vette en graskalveren, 1307 schapen en lammeren, 1071 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,a 1,18, tweede f0,87 a Lderde f 0,74 a 0,82 ossen eerste kwaliteit f 0,90 a 1,08, tweede fo,8o a o,88, derde f0,70 a 0,77; kalveren eerste kwaliteit f 1,60 a 1,80, tweede f1,38 a 1,58, derde f 1,16 a 1,26; schapen eerste kwaliteit f 0,70 a 0,80, tweede f 0,60 a 0,70, derde f0,45 a °»59ï lammeren f0,90 a 1,varkens eerste kwaliteit f0,75 a 0,82, tweede fo,66 a 0,74, derde f0,55 a 0,64; export f0,70 a 0,80. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 10000 kgr., prijzen f 1,10 a 1,25, van Hollandsch geel 5700 kgr., prijzen f 1,05 a 1,25, van blauw 2450 kgr., prijzen f 1, a 1,25. Lijnzaad voer f 18 a 19, zaai f21 a 23, blauw maanzaad f 33 a 35, koolzaad fa karwijzaad f35 a 37. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 2,a a 2,70, Zeeuwsche bonte f 2,— a 2,70, West- landsche zand f 4 a 6, poters f 1 a 1,40, Z.- sche eigenheimers f 1,20 a 1,50, blauwe f1,40 a 2,10, Brielsche kralen fo,a o, Bravo's f2,102,60. Binnenlandsche granen. Tarwe flauw ge stemd f11,52 a 11,85. Chevaliergerst lager f8,5cfa9,5o. Haver lager f7,50 a 8,25. Kleine groene erwten lager f 13 a 14,75- Schokkers lager f 18 a 19, soms iets meer. Bruine boonen met klein aanbod vrijwel onverkocht. Geen prijslijst. UIT I1ET BUITENLAND. Zondagavond ongeveer 6 uur 30 keerde een extra-tram, getrokken door 2 motor wagens en met 21 bijwagens van Hasselt terug, waar een voetbalwedstrijd was tusschen twee clubs. In de tram werden een duizental toeschouwers van dezen wedstrijd vervoerd. Op de helling van Henegau kreeg de tram plotseling ondanks de pogingen tot remmen, van den bestuurder, een groote snelheid mét het gevolg, dat onderaan de helling, waar een bocht in den weg is, de motorwagen uit de rails liepen, evenals de eerste drie bij wagens, die echter alle bleven staan, De vierde bijwagen kwam dwars over de rails te staan, zoodat de vijfde wagen daar met groote snelheid tegenaan botste, terwijl de zesde met kracht op den vijfden wagen liep. De rest der wagens derailleerde hierdoor eveneens. Op het rumoer en hulpgeroep kwam spoedig,

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2