j Visitekaartjes NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland. Buitenland ^Handelsberichten De Macht van den Duivel, Posterijen Landb en Veeteelt Loop der bevolking Provincienieuws No. 3540 Woeosdag 13 November 1929 44ste Jaargang PUROL VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Nd. 52419. ITeTjLilletQn. Drukkerij De Zeeuwsclie Koerier j| Sas van Gent. grenzen Sas van GentWesldorpe. Oud-Minister Wassinft. JdDileam artillerie-Inrichtingen. Het huwelijk van Prinses Marie José. Het Koninklijk bezoek aan het Vatlcaan. Rijkspostspaarbank. Ingezonden Mededeeling Invoer van paarden in België. WESTDORPE. PHILIPPINE. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeenwsch-VIaanderen. DE KOERIER Bureaux van Redactilï en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot burgemeester van Roermond mr. M. A. M. Waszink, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Men zal 22 November a.s. het feit her denken, dat de artillerie-inrichtingen, eerst te Delft gevestigd, thans aan de Hembrug, 250 jaar bestaan. Het huwelijk van prinses Marie José met den Italiaanschen kroonprins is vastgesteld op 8 Januari a.s. Het Italiaansche koninklijk paar zal zijn officieele bezoek aan den Paus brengen op 5 December a,s. Te Dessau heeft een spoorwegongeluk vier dooden en vele zwaargewonden geëischt. Te Altona is een trein op een groep arbeiders ingereden. Vier personen werden gedoodzes zwaar gewond. De gemeenteraadsverkiezingen in Neder- Oostenrijk hebben, volgens een voorloopige opgave, een lichte verschuiving naar links gebracht. Een nieuwe- vulcaanuitbarsting wordt uit Guatemala gemeld. Faillissementen Over October 1929. ^opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken faillissementen Noord Hol land (excl. Amsterdam) 23, Amsterdam 47, Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 25, Den Haag 28, Rotterdam 26, Utrecht 13, Gelderland 15, Noord-Brabant 13, Lim burg 15, Zeeland geen, Friesland 7, Gronin gen 10, Drenthe 4, Overijsel 13. Totaal over October 139 faillissementen.. Totaal vanaf 1 Januari 2325 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2803 faillissementen. uit het Duitsch vertaald door ANNA. 10) Een jong paar was de zaal binnengetreden een slanke jouge man in blauw domino en een prachtige schoone levenslustige vrouw, gekleed in het costuum van Koningin Elisa beth. Zij heeft voor een oogenblik het masker afgenomen, en zegt met een vroolijken glim lach tot den heer aan haar zijdeNeen amico daar niet heen hier vlak over naar de champagne-buffets. Alexandra, roept hij met een woesten vloek en bliksemsnel trekt hij zijn dolk. Maar hij kan niet vooruit Een witte sidderende meisjesgedaante werpt zich aan zijn borst en slaat beide armen om zijn hals. De engelenvleugels schemeren hem voor de oogen. terwijl de witte leliën hem in het aangezicht raken. Hij kan niet verder zonder Engelina ruw van zich los te rukken en ter zijde te werpen Laat mij los, laat mij los, roept hij tanden knersend uit. Neen, fluistert zij, terwijl zij hem in ver twijfeling nog vaster omklemt. Ik laat u niet los. Gij zult een moord doen en door deze daad zoudt gij u met lijf en ziel in het ver Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent der maand October 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f7,913,17 en terugbetaald f5,111,99. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald f2,801,18. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 5. Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand October 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f3,459 en terugbetaald f1,538,16. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1,920,84. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 2. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f 1200. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand October 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 1,180,28 en terugbetaald f 1,104,11. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 76,17. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes afgeschre ven nominaal f 100. Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand October 1929. Aan bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 27,959,64 en terugbetaald f14,885,88. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 13,073,76. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 15. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd een order tot een nominaal bedrag van f250. (5) Ruwe Huid Ruwe Handen Op een gehouden conferentie op het ministerie van financiën is, volgens een mede deeling van den Nederl. rijkslandbouwcon- sulent in België, besloten om 't herkennings- teeken bij den invoer van paarden, welk teeken tot dusver niet altijd goed werd aan gebracht, in het vervolg grondiger te plaatsen en een hoogere bijdrage hiervoor te vragen. Men hoopt daarmede den Belgischen paarden handel en de fokkerij eenigszins te bevorderen. derf storten. Weg dat wapen Om Godswil en ter wille van mij, innig geliefde zie van deze ontzettende daad af. Een enkele kreet, en Mephisto val als een stervende op de divan ter nederhet masker is gevallen en laat zijn doodsbleek gezicht zien, dat hij wanhopig met beide handen bedekt. Vroolijk lachend gaat Koningin Elisabeth voorbij naar de danszaal terug. Engelina valt bevend op de knieën en houdt een minuut haar gevouwen handen hemelwaarts gericht. Arme, arme man, zegt zij op een toon van het diepste medelijden, terwijl zij de hand op het hoofd van den vreemdeling legt. Hij heft het hoofd op en ziet haar aan. Hoe, Engelinazijt gij nog bij mij Gij zijt niet vol afschuw van mij weggevlucht? Zij lacht en ziet hem met een onuitsprekelijk zachten blik aan. Waar zou ik op dit oogen blik anders behooren te zijn dan bij u Dan neemt zij zijn hand zacht in de hare en spreekt ernstigNu vermoed ik, wat uw leven ver nield heeft en u heeft gemaakt tot hetgeen gij geworden zijtmaar ik weet ook, dat uw ziel niet verloren zal gaan. God heeft mij gezonden om haar door mijn getrouwe liefde op het goede pad terug voeren. Engelina, roept hij uit, en grijpt haar handen. Zijn uw woorden waarheid Is het mogelijk Juist op dit oogenblik. O, God in den hemel, ik verdien het niet, en terwijl hij haar in vervoering aan zich drukt spreekt hij verderEngelina, hebt gij mij liefmij, de ontzettende, de namelooze, de duivel io men- Wie reeds thans zijn j bestelt voor Nieuwjaar is zeker, j j| tijdig bediend te worden. Wacht niet tot het laatste {f j| oogenblik|j Ingekomen Gilles Anthonie 't Gilde met gezin, van Ter NeuzenWerner Camille Marie Emile Clotilde van Waes, van St. Amandsberg; Remi de Pauw, van Bassevelde; Juliana Roegiers geboren Stroobant, van Sas van Gent; Maria Theresia de Vrieze geboren Beijens, van Axel; Francois Nicolle, van Charleroi. Vertrokken: Aurèl Hilair de Hulsters, naar Antwerpen; Frangois Nicolle, naar Charleroi! Theophiel van Vooren, naar Watervliet Marguerite Chinitor, naar Wachtebeke; Bertha Mathilde Vervaet, naar Sas van GentMar- garetha Maria Ghislaine van Acker, naar Heumen. Ingekomen: Ed. L. van Voren, van Gent (België)Joannes van Herzeele, van Cluysen (België). VertrokkenTh. van Hurckde Graeve en gezin, naar Everghem (België) G. Voer manTaelman, naar Assenede (België); P. Brouwer, naar Waterland—Oudeman (België). TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd Chr. A. Rijnberg, zonder, Ssteenkamplaan 2, van Wagenngen. W. Gebhart, chauffeur, Vlooswijkstraat 46, van Abmelding (Duitschland). H. H. A. Bauwens, zonder, Scheldekade 58, van Hulst. J. A. Herrebout, zonder, Nieuwstraat 30a, van Bloemendaal. Vertrokken C. Sol, onderwijzer, O 139, naar Eindhoven. M. van Doorn, geboren van Tatenhove, zonder, Brouwerijstraat 9 naar Boekarest (Roemenië) W. C. Müller geb. Kool, zonder, Kanaalweg 65 (Sluliskil) naar Ginneken. schengedaante. Een doodelijke bleekheid bedekt haar ge zicht en zij drukt beide handen op het on stuimig kloppende hart. Zij poogt te glim lachen. Ja, ik heb u lief tot in den dood. Hij buigt zich over haar heen, het schoone dui- velsgezicht, met de onrustig fonkelende oogen, dat gezicht, waarop het zondige leven al haar sporen heeft achtergelaten, komt hoe langer hoe dichter bij haar. Wilt gij de mijne zijn. Engelina Zij kan bijna niet meer spreken. Hier boven, fluistert zij, in de eeuwig heid, daar ga ik heen, om voor uw ziel te bidden. Volg mij niet, teeder geliefde. Nog inniger omvat zij den geliefde, terwijl een ijskoude huivering haar overvalt en haar hart tot barstens toe klopt. Daar voelt zij twee brandendende lippen op de hare, en terwijl de schaduw des doods zich over haar gelaat verspreidt, verlaat de ziel langzaam het aardsche leven. Engelina's hart staat voor eeuwig stilVroolijke muziek klinkt van uit de danszaal. De vreemdeling schrikt en ziet vol angst naar de bleeke engel, die in zijn armen hoe langer hoe zwaarder wordt. Engelina, gilt hij. Tegelijkertijd hoort hij lady Eveline met haastige schreden naderen. God in den Hemel. Zij is bewusteloos. Draag bid ik u, het ongelukkige kind naar mijn rijtuigMephisto buigt en neemt de lieven treurigen last in zijn armen, terwijl de tranen hem over de wangen stroomen. Met verwon derde blikken ziet men dat zonderlinge paar na. De duivel, die de liefste aller engelen in zijn armen draagt. Mephisto legt het jonge P. Ch. Baljé, loods, Westkolkstraat 8, naar Antwerpen. A. Zwart, loods, Westkolkstraat 8, naar Antwerpen. M. M. Kaas, dienstbode, Grenulaan 33, naar Zuiddorpe. J. van Eek, zonder, Steenkamplaan 10, naar Rotterdam. A. L. Dobbelaar, timemrmansknecht, N. J. Hartenstraat 18, naarS Axel. P. J. Doeselaar, arbeider, Piersenpolderstr. 39, naar Waalre. Naar wij vernemen, zijn gisteren bij enkele candidaatstelling herkozen de heeren. P. A. Neeteson, I. van Melle en L. van Waesberghe, allen van de afdeeling Grootbedrijf. Voor de afdeeling Kleinbedrijf zijn candidaat gesteld de heeren Catsman, van 't Hoff en G. Stevens (allen aftredend) en M. van Goethem, Sas van Gent, A. de Milliano, Waterlandkerkje en L. Fricot, Hulst. Op 26 dezer zal een verkiezing beslissen welke dezer candidaten zitting zullen nemen. Zooals bovenvermeld zijn er drie vacatures> Blijkens het voorloopig verslag over boven genoemd wetsontwerp opperden eenige leden het bezwaar, dat de voorgestelde regeling te eenzijdfg in het voordeel van de gemeente Sas van Gent is. Westdorpe vaart bij den ruil van grond slecht, want het verliest elk terrein, geschikt voor fabriek en nijverheid. Daarentegen is er een hoekje in Sas van Gent, ten Oosten van het kanaal Ter Neuzen Gent, dat door zijn natuurlijke ligging bij Westdorpe behoort, maar volgens deze regeling niet door Sas van Gent zal worden afgestaan. Andere leden, die met het wetsontwerp instemden, sloten zich aan bij het bezwaar van niet afstaan van 'n hoekje ten Oosten van het Kanaal aan Westdorpe. Gevraagd werd de mogelijkheid te openen, dat zulks alsnog geschiedt. Vele andere leden keurden de voorgestelde regeling goed. Zij waren van oordeel, dat, met het oog op den in artikel 2 van het wetsontwerp genoemden datum, spoedige totstandkoming der wet noodzakelijk is. Sommigen hunner betreurden, dat de uit breiding van Sas van Gent niet grooter zal zijn. Het bezwaar, dat de gemeente Westdorpe geen terrein behoudt, geschikt voor de vestiging van industrieën, kan naar het oordeel dezer leden moeilijk gelden, daar Westdorpe een landbouwende gemeente is. meisje zacht in het rijtuig neder. Daarna buigt hij zich voorover en drukt nog eenmaal in wilde smart zijn lippen op het koude vreedzaam glimlachend aangezicht. Dan treedt hij terug en ziet lady Eveline somber aan. Spoedig naar huis, roept deze bevende van angst den koetsier toe. Het is weer een aan val van haar oude kwaal. Hij evenwel schudt het hoofd, en maakt een beweging, alsof hij iets zeggen wilde. Toen verdween hij in de menigte. In een gezellig, goed verwarmd en elegant gemeubeld vertrek, leunde Koningin Elisa beth den morgen na het bal, in een gemak- kelijken schommelstoel. Haar kleine voeten, in me} goud geborduurde pantoffels gestoken, rusten op den grooten kop van een- Siberi- wolfshuid, terwijl een wit, rijk met kant ge garneerd morgengewaad haar prachtige ge stalte omhult. Op een chaise-longue aan haar zijde ligt haar echtgenoot een cigarette te rooken. Er wordt op de deur geklopt en een bediende brengt op een zilveren presenteer blad- eenige brieven binnen. Aangenaam verrast strekt zich de blanke, met schitterende ringen bedekte vrouwenhand er naar uit, terwijl zij het elegant gefriseerde hoofd buigt, om de adressen te lezen. Op eens klinkt er een lichte angstkreet van haar lippen, en doodsbleek staart zij op de enveloppe van deu brief, dien zij in de hand houdt, (Slot volgt.)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1