Stadsnieuws Loop der bevolking Landb en Veeteelt Rechtszaken. Kerknieuws. Sobsiiie Schoolmuseum. Oudheidkundige kring „De Yler Ambachten". H. Communie. Alhier zullen a.s. Woensdag 28 kinderen hun Eerste H. Communie doen. Bijdrage R.-K. Universiteit. Door omstan digheden zal dit jaar geen collecte langs de huizen plaats hebben, doch zal a. s. Zondag in alle H.H. Missen een collecte met open schaal voor dit doel gehouden worden. AXEL. Gemeenteraad- In de Dinsdag gehouden openbare raadsvergadering was de heer Ph. J. van Dixhoorn afwezig. Inzake de jaar wedden van gemeenteveldwachters werd be sloten de bestaande regeling te handhaven. OVERSLAG. Raadsvergadering. Dinsdag kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering onder voorzitterschap van Burgemeester Stevens, bijeen. Wekelijksch Kerkbericht Dd Veemarkt. Ter Veemarkt alhier waren heden 35 beesten aangevoerd, waarvan er 32 naar België (ongeveer 2Q naar Gent) werden uitgevoerd. Kringvergadering. Zaterdagavond hield de Katholieke Kring een algemeene leden vergadering in het Patronaatsgebouw alhier. Tot bestuurslid in de vacature van den heer van den Berg, die bedankt had, werd gekozen de Weleerw. heer kapelaan J. Adriaansens. De meerdxa&k Lans. dienst Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koe wacht, St. Jansteen naar Hulst. Bij besluit van 18 Dec. 1923 werd volgens de algemeene regelen aan adressante subsidie toegekend, en ontving zij van 16 Juni tot en met 31 Dec. 1923 f365,62, over 1924 f475, over 1925 f521, over 1926 f467, over 1927 f513 en van 1 Januari tot 15 Juni 1928 f233,30. Volgens de overgelegde rekening heeft de exploitatie van den dienst over 1928 zonder de subsidiën van de gemeenten en de provincie een nadeelig saldo van f 3,382,28 opgeleverd. Volgens Ged. Staten geldt het hier een bijzonder geval en kan ook na den eersten termijn het eenmaal verleende subsi die worden verlengd. Bij besluit van 4 October j.l. hebben Ged. Staten aan P. Scheele te Sluiskil, die thans den dienst exploiteert vergunning verleend en kan dus adressante in geen geval langer dan tot en met 3 October j.l. op subsidie uit de Provinciale kas aanspraak maken. Waar de autobusdienst in het algemeen belang noodig en wenschelijk kon worden geacht, zijn Ged. Staten van meening, dat aan verzoekster steun kan worden toegezegd, in dit geval over het tijdvak van 16 Juni 1928 tot en met 3 October 1929. Het maxi mum van de» steun ware te stellen op f4,000, d. i. het bedrag, waarop de waarde der in gebruik zijnde autobussen door den keuringsdeskundige is geschat en met welke schatting de onderneemster zich vereenigt. Ged. Staten stellen voor in dien geest te besluiten. Van het bestuur der Vereeniging «School museum te Middelburg" is een adres inge komen met verzoek om haar over 1930 f200 subsidie toe te kennen, met de mededeeling, dat het geenszins in de bedoeling ligt om steeds subsidie van de provincie te blijven vragen, dat de gevraagde subsidie minder is dan die van het vorige jaar en dat die steeds minder zal worden naar gelang de schulden last vermindert. In verband met de omstandigheid, dat ten vorige jare het door Ged. Staten voorgestelde subsidie door de Prov. Staten werd verhoogd, meenen Ged. Staten in den geest der Staten te handelen door voor te stellen, ook het thans gevraagde subsidie toe te staan. Op Woensdag 13 November a.s. des avonds te zeven uur wordt er te Hontenisse in het Hotel De Linde bij Mej. wed. P. van Mieghem- Weemaes te Kloosterzande een lezing met lichtbeelden gehouden door den heer D. J. van der Ven, folklorist te Oosterbeek. De lezing heeft tot onderwerp oud vaderland- sche zeden en gewoonten, volksvermaak en kinderspel in stad en land, waarbij in het bijzonder ook aandacht zal worden besteed aan wat er op dit gebied in Zeeland (ook in Zeeuwsch-Vlaanderen) merkwaardig is. De heer van der Ven is op folkloristisch gebied uiterst deskundig en heeft in Nederland en daarbuiten met zijn films en lichtbeelden een groot succes gehad. SLUISKIL. Ongeval. Zaterdag had een zekere de Bock uit Assenede het ongeluk, bij het sloopen aan de bouwwerken der Amoniakfabriek van een 7 meter hooge stelling te vallen. Hij klaagde over inwendige pijn in de zij. Door dokter Puylaert werd hij naar het ziekenhuis te alhier overgebracht. Aan den heer Griep, veldwachter, werd f25 verhooging toegekend wegens verkregen diploma met aanteekening. Een schrijven van den heer J. A. van Hoeve, eigenaar en beheerder van de Fröbel school, meldend, dat hij wegens toename van het aantal leerlingen genoodzaakt zou zijn de school uit te breiden, doch daartoe geen terrein heeft en zich alzoo genoopt ziet om de school op te heffen, waarom hij den Raad verzocht een school te stichten, en den inventaris ten geschenke aanbiedt, werd in handen gesteld van B. en W. om advies, evenals een verzoek van de bewoners der buitenwijken van Kijkuit, Kanaal, Beoos- tenblij-, Benoorden en Capellepolder, ver zoekende om die wijken van electrischen stroom te voorzien. Als lid van de commissie van toezicht op het L. O. werd herbenoemd de heer J. M. Baert. Tot keurmeester op de a.s. jaarlijksche veemarkt werden gekozen de heeren J. K. de Putter, J. J. Michielsen en Iz. de Feijter, Zonder hoofdelijke stemming werden vast gesteld de in de vorige zitting behandelde politieverordening en de verordening op de keuring van waren. Met 6 tegen 4 stemmen werd het verzoek om de bijdrage voor meubileering van het huis der Ver. van Ned. Gemeenten verworpen. Aangaande een verzoek van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer om financieelen steun in de stichting van een vereenigingsgebouw, hetzij in baten, hetzij in steun, voor een te houden loterij voor dat doel, of anderszins en tevens om een oppervlakte bouwgrond voor dat gebouw beschikbaar te stellen, werd besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W., om niet zelf een gebouw te stichten, maar dat over te laten aan het particulier initiatief om daarna te steunen; om zich niet financieel te verplichten voor een loterij en om gedurende twee jaren een voldoende perceel beschikbaar te stellen als bouwgrond voor het te stichten gebouw. De rekening over 1928 werd vastgesteld op f 199,255 in ontvangst en f 186,727 in uitgaaf. Hierna kwamen de begrootingen voor 1930 aan de orde. Met 6 tegen 3 stemmen werd een voorstel tot verhooging van het salaris van den eersten ambtenaar ter secretarie verworpen. Na bestrij ling van verschillende posten werd de begrooting aangenomen in ontvang en uitgaaf van f 197,594. De begrooting der gasfabriek beliep f 97,906. Het grondbedrijf werd begroot op resp. f1700 en f34,315. Het vleeschkeuringsbedrijf op f4916 en het Armbestuur had een be grooting van f 9650 met f 5250 subsidie van de gemeente. De begrootingen werden alle z.h.st' aan genomen. Naar aanleiding van een voorstel om den boekhouder der gasfabriek, f 200 meer salaris te geven, werd besloten, een verhooging van f 100 in maximum, nl. van f 1800 tot f 2200. Over een verzoek van den tweeden keurings veearts, den heer Dees te Zaamslag, om f25 vejgoeding wegens telefoonkosten, staakten de stemmen. Aan het einde der vergadering gaf de heer Oggel, als afgevaardigde naar de ver gadering van aandeelhouders der Z.-Vl. Waterleiding Mij, een overzicht van den stand van zaken, waarna een heftig debat ontstond over het feit, dat de herbenoemde commis sarissen (burgemeesters) hun benoeming hadden laten welgevallen, niettegenstaande de commissie van onderzoek had gerapporteerd dat het wenschelijk was dat ze heen gingen. De heer Oggel adviseerde om spoedig de beslissing aan de orde te stellen, of deze ge meente ai of niet zal volharden in een voor stel tot ontbinding der Waterleiding Mij. Afwezig waren de heeren H. Gijsel en A. de Clerck. Nadat de notulen der vorige ver gadering goedgekeurd waren werden diverse ingekomen stukken behandeld. O.a. werd inzake het toetreden als lid der vereeniging van Ned. Gemeenten, afdeeling Zeeland, besloten nog eens af te wachten. Van den Moerbekepolder (Nederland) was een uit voerig schrijven ingekomen waarin genoemde polder uiteenzet, dat zij niet onderhouds plichtig is voor het wegsgedeelte aan de Roode Sluis. Wethouder Apers, die tevens Ontvanger-Griffier van den polder is, zegt dat een ongeveer gelijk schrijven gezonden is aan Ged. Staten van Zeeland. De raad zal den verderen loop dezer zaak met be« langstelling volgon. Het schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland aangaande het op peil brengen van het salaris van den gemeente veldwachter werd voorgelezen. De voorzitter zegt, dat op het oogenblik het traktement van dien functionaris bedraagt, alles bij elkaar genomen f 1435, terwijl zulks volgens de circulaire van den Commissaris f1650 zou moeten zijn dus eene verhooging van f225. Zulks staat in verband dat onze veldwachter nimmer in aanmerking is gekomen voor perio dieke verhooging en dat hij thans voor zijne woning floo ontvangt terwijl zulks thans op f I50 wordt bepaald. Alle leden zijn hier sterk tegen en besluiten den Commissaris te berichten dat de gemeente te klein is om die uitgave te doen. De voorzitter merkt op dat alle andere gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen aan het schrijven van den Com missaris voldaan hebben en zegt dat als de veldwachter thans deze verhooging zou moeten hebben zulks komt omdat hij vroeger veel te laag bezoldigd was. Voorts wijst spreker erop, dat deze veldwachter al ruim 30 dienstjaren in deze gemeente heeft en dat het voor hem na tuurlijk op aaukomt welk pensioen hij later zal kunnen genieten. Ook vestigt de voorzitter er de aandacht op, dat de Commissaris in zijn schrijven te kennen geeft, dat Ged. Staten zijn standpunt deelen, zoodat dit zeker wel aan leiding zou kunuen zijn dat de begrooting voor I930 niet goedgekeurd zou worden. De raad meende, dat men alsdan de zaak nog wel eens grondig kon bezien. 1 iDe begrooting voor 1929 werd eenigszins gewijzigd en de begrooting voor 1930 werd vastgesteld, nadat zij post voor post voorge lezen was, met een totaal aan Inkomsten en Uitgaven van f I3731,04l/i Aan de onderwijzerswoning zullen de hoog noodige herstellingen gedaan worden en zulks voor een bedrag vrn ten hoogste f 240,25. Hierna sluiting. Dinsdag 12 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Josepii de Roeck en madame Anna Cornelia Dankers, om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Charles Stroo- bant. Woensdag 13 November, on: 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Maurice Bockstael, om 8 uitreiking der H. Communie en om 8,30 uur gezongen H. Mis uit dankbaarheid. Donderdag 14 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor mejuffrouw Malvina Vervaet, om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Levinus Danel en madame Vitalie Cruijenaers. Vrijdag 15 November, om 7 uur de H Mis voor den heer Constantinus do Koek, om 8 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Amand Gustave Stubbé. Zaterdag 16 November, om 7 uur de H. Mis voor madame Joanna Verplanken-Snabel, om 8 uur gezongen H. Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker.. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 en 0111 6 uur Lof. Zondag 37 November, om 7 uur de Vroeg mis voor de meest verlaten zielen des vage- vuurs, met na de preek algemeene H. Com munie der leden van de H. Familie, om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. In 't vervolg zal eiken derden Zondag der maand eene algemeene H. Communie onder de Vroegmis gehouden worden voor de leden der H. Familie. De getrouwe deelname van alle leden wordt daarbij beleefd verzocht in navolging der algemeene opkomst bij die oefe ning van den Bond van het II. Hart op den eersten Zondag der maand. Op Zon- en feestdagen wordt de H. Com munie ook uitgereikt om 8,15 uur. De geloovigen worden verzocht, om volgens de bepalingen der H. Kerk, de geboren kin deren zoodra mogelijk, en zeker binnen drie dagen na hunne geboorte het H. doopsel te doen ontvangen. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan de heer Camillus de Backer te Assenede en mejuffrouw Celina Maria Baert, alhier, 2e roep. Naar wij vernemen, zal de markt ten ver volge worden gehouden van tien uur v.m., tot twee uur n.m., welke tijd met het oog op de treinverbinding der Belgische kooplui het meest geschikt is gebleken. Zijneerw. heeft, daartoe aangezocht, de functie van voorzitter aanvaard. SAS VAN GENT. Ingekomen A. C. M. Lauweryssen, Réligi- euse van Roosendaal en Nispen J. M. Baert, dienstbode van Sint Amandsbè*g (B.) P. van de Voorde, fabrieksarbeider van Selzaete (B.) R. M. Vereecken, film-acteur van Los Ange lus Hallywo: c ^alitori,!® Th. L. Neel, zonder, van Putten L. J. C. van de Velde, spoorweg beambte 'an myssen (B.) F. J. Roels en gezin, bankwerker van Bergen-op-Zoom B. M. Vervaet, zonder, van Westdorpe P. J. van Puyvelde, schippersknecht van Hontenisse J. I van Acker, zonder, van Amsterdam H. Gras en gezin, zonder, van Modjokerto N.O.I. E. van Acker, werkvrouw van Selzaete (B.) M. de Baets. dienstbode van Gent (B.) A. C. D. M. Heestermans, Réligieuse van Roosendaal en Nispen E. J. J. A. Speet, Réligieuse van Hulst. Vertrokken E. J. Martens, fabrieksarbeider naar Selzaete (B.) J. J. Vale en gezin, ker misreiziger naar Ter Neuzen D. Groothaert, landbouwersknecht naar Assenede (B.) R. P. Dierick, zonder, naar Assenede (B.) G. C. van Vooren, dienstbode naar Assenede (B.) C. J. van Agtmaal, zonder, naar Brussel (B.) J. C. Willaert, zonder, naar Wachtebeke (B.) J. Stroobant, zonder, naar Westdorpe B. J. van Damme, dienstbode naar Clinge W. J. Tak, zonder, naar 's-Hertogenbcsch L. P. Stubbé en gezin, smid, naar Rijssel (F.) Ontwikkelingsdagen van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond. Het bestuur van den Katholieken Neder landschen Boeren- en Tuindersbond heeft besloten eenige ontwikkelingsdagen te hou den nl. op Maandag 6, Dinsdag 7 en Woens dag 8 Januari 1930 te Roermond. Het doel van deze Ontwikkelingsdagen is den Katholieken boeren en tuinders meer ont wikkeling zoowel op sociaal-economisch als op vakkundig gebied bij te bret\gen. Hiertoe worden bepaalde vraagstukken door deskun dige sprekers in behandeling genomen en is er gelegenheid om van gedachten te wisselen. Op de in Januari 1930 te houden Ontwik kelingsdag zullen de volgende onderwerpen worden behandeld 1. Coöperatie. Inleider J. J. C. Ament, direc teur van den Limburgschen Land- en Tuin- bouwbond te Roermond. 2. De samenwerking tusschen stad en land in het werk tot behoud van het geloof. In leider Pater H. van Ruth S.J., Pastoor te Amsterdam. 3. Grondverbetering in het algemeen en de water-economie in het bijzonder. Inleider Ir. J. H. H. Bemelmans R.-K. Pr., Directeur van de R.-K. Landbouwwinterschool te Roermond. 4. Richting der productie en kwaliteit. In leider Dr. Ir. W. J. Droesen, Bondsconsulent te Roermond. 5. Voorkoming van veeziekten in het alge meen en rundertuberculose in het bijzonder. Inleider Dr. H. C. L. E. Berger, directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Den Haag. 6. Doelmatig bedrijfsbeheer in het algemeen en de landbouwarbeidsleer in het bijzonder. Inleider Dr. Ir. I. Rietsema, directeur der R.-K. Land- en Tuinbouwwinterschool te Breda. 7. De beteekenis van den strijd tegen het Communisme in het bijzonder voor den boe ren- en tuindersstand. Inleider J. F. E. M. Aghina te 's-Gravenhage. 8. Voorkoming van plantenziekten en plan- tenbeschadiging. Inleider M. van den Broek,, directeur der R.-K. Landbouwwinterschool te Boxtel. 9. De beteekenis van een goed vervoer wezen meer in het bijzonder voor de veilingen van land- en tuinbouwproducten. Inleider Mr. L. Niemöller, secretaris van het Centraal Bu reau van de Veilingen te 's-Gravenhage. Zij, die voornemens zijn aan deze Ontwik kelingsdagen deel te nemen, kunnen zich nu reeds opgeven bij het Secretariaat van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, Juliana van Stolberglaan 113, te 's-Gravenhage. Rechtbank te Middelburg. J. F. de K., 30 jaar oud, arbeider, Ossenisse, werd verdacht dat hij in den nacht van 18 op 19 Augustus jl. te Ossenisse in een regen bak of put, toebehoorende en in gebruik als drinkwaterleiding bij Apolonia Reijnierse, een flesch met petroleum heeft gegooid, terwijl hij wist dat daardoor het water voor het le ven of -de gezondheid van wie van dit water mocht gebruiken, schadelijk werd. Een drietal getuigen legden verklaringen af over den staat waarin zij de bewuste regen bak en het water hadden bevonden en over de onderlinge gezinsverhoudingen ter plaatse. De veldwachter van Ossenisse als getuige gehoord, zeide op den bewusten morgen door de winkeliersters R. te zijn ontboden. Hij con stateerde dat de waterput naar petroleum rook en er een petroleumflesch en olie op het water dreef. Toen getuige verdachte aanhield, ontkende deze zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt, doch een zijner broekzak ken rook naar petroleum. Verdachte door den president ondervraagd, zegt den morgen na het gebeurde voor zijn moeder de kachel met petroleum te hebben aangemaakt en daardoor wellicht petroleum aan zijn kleeren is gekomen. Hij ontkent het feit te hebben gepleegd en beweert door den veldwachter te worden gezocht. De officier van Justitie acht de feiten be wezen. Om 10 uur des avonds was 't water nog in goeden staat, 's Nachts heeft men leven op het erf gehoord. Verdachte is 's nachts om 2 uur thuis gekomen. De moeder van verdachte zegt om 7 uur 's morgens zelf de kachel te hebben aangemaakt. Verdachte kan dit dus niet om half acht hebben gedaan, bovendien riekte zijn kleeren bij zijn aanhouding naar petroleum. Eisch 5 weken gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Uitspraak in alle zaken 15 Nov. a.s. De Rechtbank te Rotcerdam heeft Zaterdag morgen uitspraak gedaan in de moordzaak Lans. Daar het onderzoel^niet volledig is, werd de zaak opnieuw verwezen naar den Rechter van Instructie. BESLOTEN RETRAITE. NOVEMBER. 1518 Nov. Gereserveerd. 1922 Nov. Dames v, d. Middenstand. 2326 Nov. Mannen (en Jongelingen) (H. Familie. 26—29 Nov. Vrouwen (en Meisjes). 4 DECEMBER. 25 Dec. Jonge Dames v. d. Middenstand, 710 Dec. Dienstplichtigen. 1114 Dec. Boerendochters. 1417 Dec. Mannen (en Jongelingen) (H. Familie. 17—20 Dec. Meisjes. 2023 Dec. Open voor aan te vragen retraite 2427 Dec. (Kerstmis) Mannen en Jonge lingen. 2730 Dec. Leden van St. Christoffel.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2