No. 3539 Maandag 11 November 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN Kameroverzicht Uit het Parlement. Na de Wasch Binnenland. JTed. Oosl~Jndië Buitenland. Previncienieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLICITEIT P.OSTREKFNljjB U 52419. Ra ctificaiio- ireuLill etori. De Macht van den Duivel, De algemeene beschenwiogeaDe eerste ronde volbracht. Is het Kabinet parle mentair of extra-parlementair Schaper contra Ds. Kersten: een merkwaardige verklaring van den sociaal-democraat Mr. Kortenhorst en Ter Laan bepleiten resp hervorming van den Staatsdienst en her ziening van het bezoldigingsbesluit. De Vlasbewerkers te St. Jansteen. Ingezonden Mededeeling Een geschenk voor Prinses Jnllana. Rechterlijke macht. Het Cadeaustelsel. Noodlottig gevolg van vreugdeschoten Pest. Suez-Kanaal. Sympathieke daad van Krconprios Umberto. Do wereldtentoonstelling to Chicago. Stukken Provinciale Staten van Zeeland. Subsidie Antobnsdienst. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING In het hoofdartikel van den heer Henri Hermans, getiteld »De Sociale Roman gepubliceerd in ons nummer van Vrijdag j.l. is bij het corrigeeren aan het slot abusievelijk een foutieve correctieregel ingelascht. De laatste zin moet luiden »Wij hebben hierover nog iets meer te vertellen. De eerste ronde van de algemeene be schouwingen is alreeds in zooverre geëindigd, dat de minister-president aan het woord is. In vier dagen tijds, vlugger dan werd ver wacht, deels hieraan te danken, dat niet alle fracties haar tijd hebben volgepraat de onze kwam eigenlijk tijd te kortde heer Fleskens had nog meer in het bizonder over den landbouw willen spreken, maar hij kreeg daartoe niet meer de gelegenheid deels aan de afwezigheid van den communist De Visser die ziek is (toch geen politieke ziekte en van den plattelander Braat, die anders ook steeds zijn woordje pleegt te doen. We zullen op het gesprokene niet breed voerig ingaan dat is trouwens niet noodig, omdat er geen verrassende wendingen in het debat zijn gekomen. In politieken zin liepen de discussies in hoofdzaak oyer de vraag of we een parlementair dan wel een extra parlementair kabinet hebben. Het feit dat alle ministers uit de rechterzijde zijn voortgekomen zou doen veronderstellen, dat het eerste het geval is. Daar staat echter tegenover, dat de ministers op eigen verantwoording zitting hebben genomen, en dat over het regeerings- beleid geen voorafgaand overleg met de fracties heeft plaats gehad, zoodat die recht- sche fracties ook geen enkele verantwoorde lijkheid voor het beleid van de regeering kunnen aanvaarden. De heer Colijn en Mgr. Nolens zegden het Kabinet groote welwillendheid toe. De laatste wees tegenover de christelijk-historischen op de dringende noodzakelijkheid van voorafgaand overleg tusschen Kabinetsformateur en frac ties over het toekomstig regeeringsprogram, daar men anders voor ongelukken komt te staan als in 1925, toen de christelijk-histo rischen een parlementair rechtsch kabinet op het gezantschap bij den Paus lieten vallen. Merkwaardige uitspraak nog van den heer Schaper, die even dient te worden vastgelegd. uit het Duitsch vertaald door ANNA. O 9) Al zoudt gij ook voor mij willen vluchten naar het eenzame jbilaa-Rock, ik zou u ook daarheen volgen en nooit meer van uw zijde wijken. Verwonderd ziet Engelina hem aan. Hoe kent gij Lilau-Rook zegt zij. Hij lachte even. Hoe ik het oude slot in de Schotsche hooglanden ken, dat aan Sir Ed ward toebehoorde Zie mij eens goed aan, Engelina. Ook een duivel heeft vleugels, die hem door de geheele wereld voeren, als hij dat wil. Waarom beeft gij zoo Denkt gij soms, dat uw engelenge waad mij schrik aanjaagt In het geheel niet. Ook de duivelen waren voor langen tijd en gelen, voor dat het paradijs voor hen gesloten werd en degene, die zij in hun macht zoeken te krijgen, zijn het meest welkom, wanneer zij goed enbraaf zijn gebleven. Zij blijft sid derend staan en klemt zich aan zijn arm vast. En waarom doet hij dat dan Wat misdeed hem de onschuld, dat hij haar zoo diep onge lukkig tracht te maken Zie, er zijn zooveel verloren zielen. Deze zullen u met open armen ontvangen, bereid u overal te volgen, waar- Tegenover den heer Kersten nam hij de verdediging der Katholieken als goede vader landers op zich. Vrees voor Rome, er is 1 volgens den sociaal-democraat heelemaal geen j reden voor en ook volgens de huidige Grond- wet, zouden, meende hij, de Katholieken 4 gerust hun openbare processies kunnen houden. Het Leger des Heils houdt toch ook wel godsdienstoefeningen op straat Door mr. Kortenhorst werd een hervorming van den Staatsdienst bepleit. De overheids bemoeiing is te veel op oude leest geschoeid alles zou vlotter moeten loopen het gaat te stroef, er wordt te veel tijd verloren. De heer Ter Laan, die als gedoodverfd wethouder van Rotterdam eerlang de Kamer gaat verlaten, hield een pleidooi voor een herziening van het bezoldigingsbesluit voor de ambtenaren. Op de vragen van den heer Lockefeer be treffende wederuitbetaling met terugwerkende kracht vanaf 1 April 1929 aan de vlasbe werkers te St. Jansteen (Z. VI.) van de ge bruikelijke reductie ad 5 cents der K.W.U. op den door hen betaalden prijs voor in hun benoodigde energie, heeft de heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, o.m. het volgende geantwoord Einde December van het vorige jaar was door bemiddeling van Gedeputeerde Staten van Zeeland aan het gemeentebestuur van St. Jansteen een voorstel gedaan inzake het plaatselijk electriciteitsbedrijf. Dit voorstel be oogde de mogelijkheid te scheppen, dat dit bedrijf zou overgaan aan de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij. De po sitie van de vlassers zou alsdan zoodanig worden, dat de vijfcentsregeling kon vervallen Ten einde de gemeente het overgeven van het bedrijf geldelijk mogelijk te maken, stelde het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw f 10,000 beschikbaar. Na langdurige onderhandelingen verkreeg het provinciaal bedrijf overeenstemming met burgemeester en wethouders der gemeente St. Jansteen. De gemeenteraad heeft boven bedoeld voorstel evenwel verworpen. Nu door dit raadsbesluit de vlassers ter plaatse min of meer gedupeerd zijn, heeft de ondergeteekende bij nadere overweging be sloten, de vijfcentsregeling alsnog voor St. Jansteen van kracht te verklaren, zulks met terugwerkende kracht van 1 April 1929 af. (5) heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. heen gij maar wilt. Waarom laat gij deze on gemoeid, terwijl gij de handen uitstrekt naar mij, die een afschuw van alle mogelijke zon den hebt en met hart en ziel naar de eeuwige zaligheid verlangt Een oogenblik zag hij haar zwijgend aan haar angstig smeekende stem scheen eenigen indruk op hem te maken. Slechts één oogen blik, dan schitterde een toornige blik in zijn zwarte oogen, en hij lachte spottend. Een verloren ziel! Denkt gij dan, Engelina, dat ik nooit bemind heb O zij was op het oog even vroom en onschuldig als gij. Maar weet, dat deze nog slechter en verdorvener was dan de duivel zelf. Zij liegt en bedriegt on- meedoogend. Ongelukkig hij, die in de handen van zulk een vrouw valt Namelooze smart en verbittering klonk in zijn welluidende stem en terwijl hij de gebalde vuist tegen het voorhoofd drukte, zweeg hij een seconde stil. Luister, ging hij op zachten toon voort, als iemands levan verwoest is, als het geloof aan al wat goed en waarheid is, in hem is gedood, en hij evenals ik even duivelsch is geworden als hij er uit ziet, behoeft men de zonde niet meer te zoeken. Hij draagt deze in zijn eigen hart. Dan juist trekken hem deugd en vroomheid aan omdat hij beide verloren heeft. Deugd en onschuld bestaan niet meer. Alles is leugen. Zelfs uw wit engelengewaad is maar schijn; het is een masker dat gij draagt, daar u dit geschikt voorkomt. Toen vatte hij haar Bij de herdenking van het 25-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, vatten eenige dames in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen het idee op aan Prinses Juliana een costuum in de oude kleederdracht van het Land van Hulst aan te bieden. Dit costuum is thans gereed en toegezonden, doch van de Koningin kwam het verzoek, dat een deputatie uit de ver- vaardigsters zelf het costuum zouden komen aanbieden. Daartoe begaven zich jonkvrouw S. Collot d'Escury uit Hontenisse, leidster van de dames met de dames Warrens uit Ossenisse, Dierick uit Koewacht en de Deckere uit Clinge naar Het Loo, waar Zaterdag de aanbieding aan de Prinses plaats vond. Mejuffrouw Warrens zou de Prinses be hulpzaam zijn bij het aankleeden, aangezien zij, daar haar moeder nog het oude Hulstersche costuum draagt, hiermede het beste bekend is. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerechtte Hulstmr. H. L. Hoogenhuis, advocaat en procureur, tevens waarnemend griffier bij het kantongerecht te Leiden. De Staatscommissie-van Wijnbergen tot bestudeering van het cadeau-stelsel kwam met haar rapport gereed. De conclusie leidt tot een beperking van hét stelsel zonder algeheele verbodsbepaling. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Grondbelasting betreffende de vrijstelling van gebouwen van openbaren eeredienst. Naar gemeld wordt is binnen zeer korten tijd het Kon. besluit te verwachten, waarbij aan ir. Fruytier op zijn verzoek eervol ontslag wordt verleend als gouverneur van Curagao. Er heeft een zware brand gewoed in de Kampong Papandak Wanaradja in de omge ving van Garoet. Honderd een en twintig huizen, drie moskeeën en een aantal rijst schuren werden door het vuur verwoest. Vele geiten en kippen zijn in het vuur verleren gegaan. De schade wordt geschat op dertig veertigduizend gulden. De oorzaak ligt vermoedelijk bij een ouden man, die een kleinzoon had gekregen en volgens de oude gewoonten des lands zijne vreugde over dit feit uitte door het schieten met een ouder- wetsch voorlaadgeweer, dat hij geladen had met een mengsel van buskruit en klapper vezels. Deze gloeiende massa is op een dak beide handen en drhkte die vast in de zijne. En weet gij wel, Engelina, waarom gij vroom en goed zijt gebleven Omdat gij nooit aan de verleiding zijt blootgesteld geweestleer eerst liefde en hartstocht kennen, dan zult gij ook even zondig en slecht worden als ik nu ben Zij vouwde haar handen samen en legde die op haar hart. Neen, fluisterde zij zacht, maar vast besloten. Als dit gebeurde, zou het slechts blinde hartstocht zijn, geen liefde. Ware liefde, is blijvend tot in den dood en denkt niet aan aardsche vergankelijkheid, maar aan eeuwig geluk De heiligste plicht der liefde is niet alleen het hart, maar ook de ziel te louteren. En al beminde ik zelf den duivel, dan zou het mijn eenigste ge dachte zijn, hem op het pad der deugd terug te voeren. Zijn hoofd zonk diep op de borst voorover. Dat zijn slechts woorden, Engelina! en ik geloof aan zulke woorden niet meer Opgewonden vatte zij zijn hand. Gave God, dat ik die woorden door daden kon bekrach tigen Van welke daden spreekt gij, zeide hij met schorre stem, wat kunt gij voor een man doen, als gij hem niet wilt volgen De weg ten hemel en die welke ter helle voert, liggen ver van elkander verwijderd en zijn voor eeuwig gescheiden. En is de hemel niet voor ieder, die hem zoekt? zeide zij met haar lieve zachte stem. van atap terechtgekomen, dat onmiddellijk vlam vatte. Te Djocjakarta is een 15-jarig Europeesch meisje, Caroline van Gent, aan builenpest overleden. Den igden dezer zal het 60 jaar geleden zijn dat het Suez-kanaal feestelijk werd geopend. Kroonprins Umberto heeft in Turijn aan de betrokken personen door zijn eersten adjudant laten bekend maken, dat hij en zijn bruid geen huwelijksgeschenken wenschen, maar verzoeken alles, wat daarvoor eventueel bestemd zou worden, voor weldadige doel einden te gebruiken. Volgens de laatste berichten zal het huwelijk van kroonprins Umberto en prinses Marie José in de Paulijnsche Kapel van het Quirinaal te Rome voltrokken worden. Hoover heeft eeu proclamatie uitgevaardigd waariu hij de volken uitnoodigt tot deelneming aan de wereldtentoonstelling te Chicago in 1933 ter viering van den honderdsten jaardag van de instelling van Chicago's gemeente bestuur. Te Chicago is een bedrag van 5,000,000 dollar bijeengebracht voor de tentoonstelling. De Fransche Kamer heeft met 332 tegen 253 stemmen haar vertrouwen in het kabinet- Tardieu uitgesproken. In den morgen van den I3den December zullen de Engelsche troepen het geheele Rijnland ontruimd hebben. Indien de volgende week in het Belgische kabinet geen overeenstemming over de taal kwestie verkregen zal zijn, zal het geheele ministerie aftreden. Door Ged. Staten zijn nog de twee vol gende voorstellen aan de Prov. Staten ge daan. In de vergadering van 22 October werd in handen van Ged. Staten gesteld, ten einde daaromtrent een voorstel te doen, een adres van de N.V. Auto-, Motorhandel en Ver- huurinrichting v.h. MannaertGeers te Ter Neuzen, houdende verzoek om haar weder, te rekenen met ingang van 16 Juli 1928 een subsidie toe te staan voor haren autobus- Ik zoek hem niet meerIk kan niet meer terugtreden, het is nu te laat! Welke liefde dienst, zou een vrouw mij daar kunnen bewijzen Zij kan voor u sterven en door haar dood uw ziel van het verderf redden. Een siddering voer hem door de leden, en hij zag haar zwijgend aan. Er scheen een bovennatuurlijke klank in haar bevende stem te liggen. Beiden waren de conversatiezaal binnen getreden, waar het rustig en kalm was, daar de dansers hier slechts door wandelden op de canapé's zat niemand, vermoeid zonk het jonge meisje er op neder, en om beter te kunnen ademen, sloeg zij haar sluier geheel terug, terwijl zij een oogenblik de oogen sloot. Hij zette zich naast haar en vatte wederom naar nand. O, Engelina als ik slechts kon denken, dat ik nog eens gelukkig zou kunnen worden. Zie, ik ben heden avond hier gekomen, omdat de hel zou kunnen zegenpralen, en nu treedt gij mij in den weg. Waarom doet gij dat U zocht ik heden avond het minst van allen. Gij kunt niet vermoeden, wat mij hier heen gevoerd heeft. Op eens zweeg hij stil en boog zich vooruit, terwijl een zenuwachtige ontroering zijn ge stalte deed beven. Met een gesmoorden gil vloog hij overeind en sloeg de hand aan het gevest van zijn dolk, die in zijn gordel stak. Hij stond daar evenals een roofdier, gereed om zijn prooi ie bespringen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1