Het bezoek van Z.Exc. Mgr. Lorenzo Schiep aan HOLST. Een luisterrijke dag. Binnenland Buitenland. Posterijen Jfandelsberiehlen V.ROSSEM'* ZEEPA Uw keuken de Hollandsche properheid n HenkePs gewild Schuur- en Reinigingsmiddel (12) In handige strooiflesschen Prijs 13 cent. Als U altijd Ata gebruikt om te poetsen en te schu ren, dan heeft U schik in Uw werk. Er gaaf niets boven het beproefde „Ata". Alles blijft als nieuw door Lenig Importeur E. Ostermann Co s Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G.. Düsaeldorf C\ Habib oellah heett niet lang plezier van zijn glorie in Afghanistan gehad. Hij is gevangen genomen en met een twaalftal partijgangers terecht gesteld. Nadir Khau had hem het leven willen laten, maar de afschuwe lijke wreedheid, waaraan Habib zich moet hebben schuldig gemaakt, was oorzaak dat zijn vijanden zulk een druk op den nieuwen koning hebben uitgeoefend, dat deze zich genoodzaakt zag, het doodvonnis te onder teekenen. In Noord-China woedt zonder eenige oorlogsverklaring een felle strijd tusschen Russen en Chineezen. In Midden-China is het een kamp tusschen de Chineezen onderling. Het laatst bericht is hier een beslissende overwinning zoowel van de zijde van Tsjang Kai Shek, de centrale regeering, als van Feng, den aanvoerder der opstandelingen Daar we al heel moeilijk in staat zijn, te controleeren, welke der beide partijen de feiten wat al te gekleurd heeft voorgesteld, zullen we nadere gegevens dienen af te wachten. Verwacht wordt, dat de tweede Haagsche conferentie nog deze maand bijeengeroepen zal worden. De Haagsche gemeenteraad koos als plaats voor het nieuwe stadhuis het Alexanderveld. Prins Max van Baden, de laatste keizerlijke rijkskanselier van Duitschland, is Woensdag ochtend overleden. Het door minister Henderson in het lager huis ingediende voorstel inzake de hervatting der BritschRussische betrekkingen is met 324 tegen 199 stemmen aangenomen. De burgemeester van Berlijn, Böss, publi" ceerde een uitvoerige verklaring ter weer" legging van de tegen hem gerezen verden kingen of beschuldigingen in verband met de Sklarek-affaire. Een Duitsch vliegtuig van den dienst LondenAmsterdamBerlijn is Woensdag bij Mardin (Engeland) brandend neergestort. Zeven personen werden gedood. De lijst der vliegtuigpassagiers vermeldde geen Holland sche namen. lp, China zouden de laatste maanden meer dan millioen menschen door honger omgeko men zijn. Te Berlijn is een groothandelaar, na achter lating van een schuld, die in de millioenen loopt, op de vlucht gegaan. De man is nog niet opgespoord kunnen worden. In de Duitsche schoenindustrie dreigt een uitsluiting, die ongeveer 90 pCt. van alle Duit sche schoenfabrieken zou stopzetten. De invoering van brieftelegrammen in het binnenlandsch verkeer wordt overwogen. Ochtend, 5 November, 1929. Faillissementen opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 4 Nov. S. P. van der Linden, koopman, Vlissingen. R. c. Mr. A. v. d. Hoop. Cur. Mr. Anne Bolle, Middelburg. Hulst, centrum van het katholiek openbaar leven in Zeeuwsch-Vlaanderen, genoot giste ren de hooge eer, den gezant in Nederland van de H. Stoel, Mgr. Lorenzo Schioppa, bin nen zijn oude vestingwallen te mogen be groeten, een feit, des te merkwaardiger, wijl het tevens de eerste maal was, dat een pause lijk internuntius den Zee\iwsch-Vlaamschen bodem betrad. Op den feestdag van St. Willibiord, patroon der monumentale, historische parochiekerk, wier algeheele overgang van piotestantsche in katholieke handen, nog slechts enkele we ken geleden door heel Zeeuwsch-Vlaanderen met alleszins gereehtvaardigden jubel werd begroet, heeft 's Pausen hoóge vertegenwoordi ger hier een pontificale H. Mis willen op dragen. Reeds Woensdagavond was Z.Excellentie per auto via België, in gezelschap van zijn secretaris, den Zeereerw. pater J. Kleyntjes s.J., te Hulst gearriveerd en had zijn intrek genomen in de dekenale pastorie aan de Steenstraat. Hulst gaf door groot vlagvertoon van zijn bijzondere waardeering voor het bezoek van 's Pausen vertegenwoordiger blijk. De Pontificale H. Mis. Gisterenochtend begaf Mgr. Schioppa, in gezelschap van geestelijke en wereldlijke au toriteiten, zich per auto naar de kerk, alwaar ten half 10 door Z.Exc. een pontificale H. Mis werd opgedragen. Het hoofdaltaar was rijk versierd en met de pauselijke kleuren gedrapeerd. Een talrijke priesterschaar vulde de altaarruimte en zette luister bij aan de verheven plechtigheid, die verder door verschillende wereldlijke autori teiten en een groote menigte geloovigen uit wijden omtrek werd bijgewoond. Assistenten bij het H. Misoffer waren de Zeereerw. heer deken P. Rops, presbyter assistens, pater F. van Benthem, overste van het klooster der eerw. paters Maristen te Hulst, diaken, Rector A. Brouwers, subdiaken, rector A. van Jole, Hulst, en pastoor F. Ver meulen, Nieuw-Namen, troondiaken, pastoor J. Huygen, Clinge, ad baculum, pastoor J Preyers uit St. Jansteen ad mitram, pater Lambrechts (Marist) ad librum, pater Würth (Marist) ad candelam, kapelaan E. Doens, Hulst thureferarius, kapelaan C. Dekkers en kapelaan Th. v. d. Bruelle, Hulst, beiden cero- ferarii. De Receptie. Nadat de indrukwekkende plechtigheid, waaronder het zangkoor der parochie een verzorgde Vertolking gaf van Perosi's twee stemmige Mis ten einde was, keerde de pre laat met zijn gevolg naar de pastorie terug, alwaar spoedig daarop de receptie aanving, welke voor ieder toegankelijk was. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer B. Truffino, burgemeester van Hulst, het Tweede Kamerlid, den heer E Lockefeer, den heer van de Ven, kantonrechter te Hulst, het lid van Prov. Staten, den heer L. van Waesberghe en voorts tal van op den voor grond tredende figuren uit geestelijke en wereldlijke kringen. Mgr. Schioppa had voor ieder een vriende lijk woord en zijn even hoffelijke als innemen de ontvangst maakte op allen een diepen indruk. De ontvangst ten stadhuize. Ten 12 uur vond een officieele ontvangst plaats op het stadhuis door B. en W. en den Raad van Hulst. Deze receptie was slechts voor genoodigden toegankelijk, waaronder de meesten der reeds genoemde autoriteiten voorkwamen. Burgemeester Truffino verwelkomde den hoogen bezoeker als Nederlanösch burge meester allereerst met enkele welgekozen woorden in de Nederlandsche taal, het feit releveerend, dat Z.Exc. de eerste internuntius was, die Zeeuwsch-Vlaanderen en Hulst be zocht en hem voor die groote eer hartelijk dankzeggend. Dan richtte hij zich tot Mdnseigneur in het Fransch en herhaalde zijn dank voor de hooge onderscheiding van diens bezoek, welke het kleine Hulst, zoozeer gehecht aan den gods dienst der vaderen, op heel bijzondere wijze waardeert. Mgr. Schioppa bracht dank voor de woor den, door den burgemeester tot hem gericht, zeggend, dat de grootheid eener plaats niet mag worden afgemeten naar het aantal vier kante meters van haar grondgebied doch veel eer bepaald wordt, door haar godsdienstzin en de degelijkheid en de beteekenis harer be volking. Van die goede eigenschappen, zoo zeide Z.Excellentie, heb ik de beste indrukken ontvangen, zoowel bij de receptie van heden ochtend als door het bijwonen van zoovelen van mijn H. Mis en niet het minst ook door de vriendelijke ontvangst, welke mij hier thans te beurt valt. Mgr. wees dan op den rijkdom van den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem en op de groote kracht der bevolking om dien tot ontwikkeling te brengen, getuigenis afleg gend van den zegen Gods, die op deze streek rust. Als het voor U een eer is, mij, als eersten pauselijk vertegenwoord.t hier te ontvan gen, zoo sprak Z.Exc., dan wil IK gaarne ver klaren dat de ontvangst, mij hier te beurt ge vallen, bij mij de schoonste herinneringen zal nalaten. Z.Exc. eindigde met hartelijk dank te bren gen aan den burgemeester, de raadsleden, de geestelijkheid en alle bewoners van Hulst, de verzekering gevend. dat hij aibr b iargen bij God zou aanbevelen. Na deze rede, die een warm applaus uitlokte werd de eerewijn rondgediend, waarbij Mgr. Schoppia nog een toast uitbracht op de gods- dienstelijke, burgerlijke en economische wel vaart van de stad Hulst. Het bezoek aan de archieven. Op de bordes van het stadhuis werden vervolgens eenige foto's van het gezelschap genomen, waarna een bezoek wevd gebracht aan de' Oudheidkamer en het gemeentelijk archief welke historische schatten Monseig- neur's warme belangstelling hadden en waar door Z.Exc. en diens secretaris alsmede door de overige genoodigden in een speciaal hier voor bestemd receptie boek werd geteekend. De heer J. Adriaanse, gemeente-archivaris verstrekte bij dezen rondgang den hoogen bezoekers de noodige voorlichting. Bij de paters Maristen. Ten 3 uur bracht Mgr. Schioppa zijn aan gekondigd bezoek aan het even buiten de wallen fraai gelegen Juvenaat »St. Joseph« van de Eerw. paters Maristen, welks entrée met guirlandes van mastgroen, vlaggen en wimpels feestelijk versierd was. Enthousiast werd Monseigneur hier door de paters en studenten welkom geheeten. Nadat dit historisch gebeuren op de gevoelige plaat was vastgelegd, riep de Zeereerw. pater F. van Benthem, overste van het Juvenaat, Z.Excellentie in een Fransche toespraak een hartelijk welkom toe. Dan zong het studenten- koor hpt »Ecce Sacardos* van Sandhage, waarna een der stud( nten, namens zijn studie- genooten, Mgr. in he t Fransch toesprak, aller vreugde vertolkend over dit bezoek, dat een vergoeding vormde voor het gemis van de tegenwoordigheid des Pausen, die zoover verwijderd woont. Z.Excellentie beantwoordde het gesprokene met een warme lofspraak op het werk der Eerw. paters Maristen, die hij te Rome had leeren kennen. Rome is wel ver, zoo merkte Z.Ex. o.a. ook op, doch de liefde kent geen afstand. Op een verzoek van ZExc. kregen dan de studiosi een vrijen dag toegezegd. Nadat Z.Exc. den Zegen had gegeven en door het koor der studenten het »Christus VinciU van Kunc was gezongen, werd nog een kort bezoek gebracht aan de door wijlen F. Loots uit Haarlem uiterst kunstzinnig be- schilde.de en gedecoreerde kloosterkapel, waarna Z.Exc. met gevolg afscheid nam om zich naar het Pensionaat St. Joseph van de Eerw. Zusters Recollectien Poenitenten te begeven. Het bezoek aan het Pensionaat „St. Joseph". Hier werd Z.Exc. in de ruime, feestelijk aangekleede hal door de Eerw. Zusters en pensionnairen ontvangen. De Rector van het pensionaat, de Zeereerw. heer A. Brouwers, heette Mgr. in een keurige Fransche toespraak welkom en geleidde vervolgens de hooge bezoekers naar de kapel, waar het Grego- riaansch -fEcce Sacerdos« door het Zusterkoor werd gezongen. In de smaakvol versierde recreatiezaal zong een koor van pensionnairen een toepasselijk Fransch lied, waarna een der pensionnairen, Mej. Lucy de Meurichy, een keurige Fransche toespraak hield. Z.Excellentie, die door zijn eenvoud en in nemendheid de harten stormenderhand ver overde, heeft daar de kinderen hartelijk toe gesproken en hun een vrijendag beloofd, waar na hij allen gelegenheid gaf, zijn bisschops ring te kussen. Zegenend verliet Z.Exc. de zaal, terwijl de kinderen „Roomsche Blijschap" zongen. In een der ontvangstzalen werd vervolgens de thee gebruikt, waarna Monseigneur met gevolg vertrok. Bij de zieken. Het volgend bezoek gold het R.-K Liefde huis. Hier werd monseigneur door den Zeereerw. rector A. van Jole, in gezelschap van de regen ten en het bestuur der inrichting ontvangen, in de fraaie, nieuwgebouwde hal, waarin een effectvolle versiering was aangebracht van draperieën en gekleurde lampjes. Nadat Mgr. vervolgens een kort bezoek had gebracht bij het H. Sacrament en den Zegen had gegeven, begaf hij zich naar de refter der Eerw. Zusters, alwaar hem een welkomstlied werd toegezongen, gevolgd door een toespraak van een der Eerw. Zusters. Mgr. dankte voor de hartelijke ontvangst en prees in warme bewoording de Eerw. Zusters, die hun leven aan de verpleging der zieken wijden. Tot besluit van zijn bezoek deed Mgr.. dan nog een rondgang door de ziekenzalen waar hij de zieken zijn bisschoppelijken zegen gaf. Het Plechtig Lof. Ten zes uur vond in de parochiekerk een plechtig Lof plaats, waaronder pater g Kleyn- tjens een korte preek hield over St. Willi t brordus. De feest vergadering. Na vervolgens ten 7 uur in het Rectoraat van het Liefdehuis het souper te hebben ge bruikt, woonde Mgr. ten 8y2 uur tot besluit van den dag een feestvergadering bij in het St. Joseph Patronaat. Even na half 9, toen de groote zaal van het forschgebouwde St. Joseph-patronaat tot in de uiterste hoeken mét belangstellenden was gevuld, arriveerde de internuntius in gezel schap van zijn secretaris. Onder applaus der aanwezigen schreed Z.Exc., vriendelijk naar alle kanten neigend, naar de zetel, welke op het ruime podium voor hem was aangebracht Mét Mgr. Schioppa namen op het podium plaats pater Kleyntjens, secretaris van Z.Exc., de iic ^e:'W heer deken ven de burge meester van Hulst, het Tweede Kamerlid, de heer E. Lockefeer, de heer H. Maertens Sr. en het lid van Prov. Staten, de heer L van IHÖRZOPIIS* 1 5 O 13 D K E L I N 0.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2