i BIGGELAAC STEYAER No. 3538 Vrijdag 8 November 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. DE SOCIALE ROMAN. De Macht van den Duivel, Kameroverzicht Buiïenl. Overzicht VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND \°- fOSTREXENINB Nd. 52419. T^evjLilletorL. HIJ ZAG HAAR Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Re algemeene beschouwingen ever de Staatsbegroetlug. Fleris Ves valt tegen. Ds. Lingbeek eegat lachsucces. Het uleuwe Frausche Kabinet. Ont stemming in Engeland tegen de Labeur- regeering. Hatlb-Oellah terechtgesteld. Tegenstrijdig nieuws nlt China. INGEZONDEN MEDEDEELINO (6) VRAAGT SPOOR'/ MOSTERD Ingezonden Bfededeeliog (51) IN ZIJN DROOMENt DE ZEEUWSGHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERS KR I NO IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Het volkstooneel hebben wij warm aanbe velen, omdat h^c. in goede richting geleid, zoo enorm veel kan bijdragen tot opvoeding en verheffing u*s volks. Wij vestigen au d. aandacht op een ander eveneens Krachtig middel, oni dit doel te be reiken, nl. de Sociale Roman. De leeslust, zegt men, is over het algemeen zeer verminderd onder ons volk. Bioscoop, radio en sport brachten andere middelen van ontspanning. Is dit waar Wordt er thans werkelijk min der gelezen, dan vroeger Wij meenen het te moeten betwijfelen. Wij namen b v. kennis van de resultaten, bereikt door eene maatschappij, die op groote schaal goedkoope lectuur ver spreidt, en door eenige volksbibliotheken. De cijfers wijzen uit, dat het aantal lezers nog voortdurend is toegenomen. Verminder is alleen het afzetgebied van boeken en brochures over sociale vraagstuk ken. Het schijnt, dat dit vóór den oorlog veel grooter was. Door onze propaganda-insteliln- gen wordt hierover ernstig geklaagd. Zeer toegenomen is echter het lezen van romans. En in deze soort van lectuur is een groote verandering gekomen. Nog altijd wor den vele detectieve-romans en drakerige ver halen verspreid, maar een hooger staande let terkunde heeft het moderne leven met al zijn verschijnselen en behoeften in zoogenaamde „sociale romans" weten uit te beelden op eene wijze, welke meer en meer aantrekkingskracht .uitoefent op het volk. Een treffend voorbeeld van den lattstentijd is het boek van Remarque „lm Westen nichts Neues". Wanneer wij dit boek hier noemen, is reeds duidelijk wat wij in wat ruimer be grip verstaan onder „sociale roman". Genoemd boek werd in zeer korten tijd in alle moderne talen overgezet en met honderdduizenden exemplaren verspreid. Het had de volksziel getroffen. Nog vol van het leed door een on gehoord wreeden oorlog gesticht, roepen alle volken om ontwapening en vrede. Zij vonden in „lm Westen nichts Neues" de noodkreten hunner zielen, hun- afschuw van oorlogsge weid in pakkenden vorm vertolkt. Het boek, dat nu eens iets anders was, dan al die weeïge, sentimenteele romannetjes, waarmede jonge, droomerige schrijvers de menschen wat voorleuteren, is een waar suc ces geworden. En dit uit een oogpunt van christelijke moraal volstrekt niet ongevaar lijke boek wordt gelezen en verslonden ook door duizenden katholieken. uit het Duitsch vertaald door ANNA. *1 ÏVJ 8) En zij verstond zijn oogentaai even zoo goed, als hij het antwoord daarop in het engelachtige lieve gezichtje las! Nu eens droeg hij een roode anjelier in het knoopsgat van zijn jas, en dan weder een vuurroode granaatbloem. Als hij voorbij Engelina was gekomen lagen de bloemen altijd aan haar voeten. Den eersten keer durfde de jonge lady ze niet oprapen. De tweede maal echter deed zij het, onverschillig of het opgemerkt werd. Engelina sidderde bij de gedachte, dezen vreemdeling ooit te ontmoeten als zij alleen was, en toch verlangde zij er tegelijk vurig naar. Zij dacht slechts aan hem alleen. De overdreven voorstelling aan den duivel gewijd te zijn, trok haar hoe langer hoe meer aan. Moest het dan niet zoo zijn Zou zij den duivel niet op haar levensweg ontmoeten En Engelina deed geen moeite meer om zich tegen den altijd sterker wordenden hartstocht te verzetten. Lachend en in stille berusting rag zij haar noodlot tegemoet. Het liep tegen Ondejaaravond. Er zou een groot gemaskerd bal ia het Kurhaus worden Voorbeelden van zulke boeken zijn er meer. Vooral wanneer wij wat verder teruggrijpen in het verleden. Wie heeft b.v. niet gelezen „De Negerhut van Oom Tom", dat een zoodanige ontroering heeft gewekt, dat 't sein is geweest voor de afschaffing der negerslavernijEn wie kent niet 't boek van Bertha von Suttner „De wapens neder dat reeds lang voor den groo- ten oorlog van 19141918 zulk een afschuw heeft gewekt tegen het militairisme. Maar met het noemen van voorbeelden zou men hier moeilijk aan een einde kunnen ko men. Wij gelooven, dat er geen enkele groote volksbeweging ooit is geweest of nog bestaat, die niet haar oorsprong of krachtig aanspo ring vond of vindt in een van de meets popu laire „sociale romans". Het noemen van beide voorbeelden heeft reeds, wij weten het, een spotlach om de lip pen van de moderne schrijvertjes gebracht. En noemden wij nog vele andere, deze schrij vertjes zouden ons van groote dwaasheid be schuldigen. 't Is in hunne oogen alles ouder- wetsch en niet volgens moderne letter kunst". W denken er anders over. Een boek het moge dan van minder letterkundige waarde zijn dat de volksziel ontroert, noemen wij kunst in den goeden zin van het woord. Wij denken er anders over. Een boek het tellen. H. Het groote politieke debat, steeds eèn interessant steekspel na een verkiezing, is begonnende Kamer is aangevangen met de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting en het was de heer Floris Vos, de man van de tollenafbraak, vertegen woordiger van de middenpartij van stad en land, die ze heeft ingezet. Men had blijkbaar van den man die buiten de Kamer zooveel drukte heeft geschopt, groote verwachtingen. Maar al heel spoedig verschrompelde de belangstelling na vijf minuten bleek het, dat van den eenling Floris Vos ook niet door zijn woord of door zijn gedachten eenige invloed op de Kamer uitgaan zal. Zijn eerste optreden heeft het oordeel bepaaldhij is te licht bevonden. Na hem kwam de heer Knottenbelt, die betoogde dat ook zijn partij, de liberale, vele overtuigde christenen onder haar leden telt. Er is niemand die het zal tegenspreken, maar de kwestie is juist, dat voor de liberalen het christendom privaatzaa>i is en de christe lijke partijen het Christendom tot richtsnoer willen van de staatkunde. De heer Knot tenbelt kwalificeerde deze regeering als >eigenlijk rechtsch*. Verder nog gfng de heer Marchant, die ze noemde volkomen parle mentair' zuiver rechtsch, zoodat zijn partij tegenover haar stond in oppositie. Als die oppositie dan maar loyaler is dan in 1925, toen een voorstel werd afgestemd niet om dit voorstel zelf, doch uitsluitend om de regeering ten val te brengen. Ds. Lingbeek was de laatste spreker van den eersten dag, en hij heeft de Kamer eenige vermakelijke oogenblik bezorgd, toen hij zijn bekende tiraden inzette voor het geuzenvolk, het protestantscheNederland.dat thans weer tot een bolwerk wordt van Rome enz. En als hij het daarbij noodig vond te ontkennen dat hij anti-papist zou zijn, werd er smakelijk gelachen en van alle kanten »Neen, neen* geroepen!! Intusschen richtte hij aan het adres zijner protestansche mede- leeen insinuaties die doen afvragen wat deze man onder het prediken van de liefde verstaat. Deladier is er tenslotte toch niet in geslaagd een kabinet te vormen. Had de socialistische Kamerfractie besloten eenige portefeuilles te aanvaarden, de partijraad deed deze beslissing weer teniet, zoodat het den kabinetsformateur onmogelijk werd, een linksche regeering samen te stellen. Clementel, eveneens een radicaal, wilde het daarop probeeren, maar hij slaagde evenmin, omdat hij te veel nog op linkschen koers aanstuurde. Toen was het de Minister van Binnenlandsche Zaken uit het kabinet Briand, Tardieu, die de opdracht tot kabinets vorming kreegaanvankelijk koerste ook hij naar linkschen kant, maar toen hij inzag, dat ook hij dan schipbreuk ging lijden, begon hij meer rechts te houden, met gevolg dat hij tenslotte geslaagd is, zij het dan dat hij te hooi en te gras portefeuilles heeft moeten aanbieden om zich van een zelfs nog maar problematieke meerderheid te verzekeren. Briand is weer Minister van Buitenlandsche Zaken en daarmee staat het kabinet voor precies dezelfde moeilijkheid waarop het kabinet Briand gestruikeld is. Zal deze poli ticus thans de inlichtingen omtrent het Fransche buitenlandsche beleid geven, welke hij veertien dagen geleden weigerde te ver strekken Zoo ja, dan had hij het toen niet op een breuk met de Kamer hoeven laten aankomenzoo neen, dan kunnen we niet gegeven bij die gelegenheid, en lady Eveline zou gaarne zulk een wereldberoemd feest willen bijwonen. Haar nicht vond dit ook prettig ofschoon zij zich in de laatste dagen niets goed gevoelde, en zij tusschenbeide niet in staat was de hevige benauwdheden voor haar tante te verbergen. Welk costuum zullen wij kiezen vraagt lady Eveline in de prettigste stemming van de wereld. Het jonge meisje denkt een oogenblik na over die vraag. Toen zeide zij tante, laat mij het costuum dragen, dat bij mijn voor naam zoo goed past. Laat mij een engel voorstellen. Een wit kleed, een paar gouden vleugels en eenige witte leliën in de hand juist op de Oudejaarsavond zou ik zoo gaarne een bode des hemels willen voorstellen mocht daar eens mijn eeuwige woning zijn. Lady Eveline is veel te levenslustig en te oppervlakkig, om op deze laatste woorden acht te slaan zij vermoedt niet, dat Engeline het geheim kent, dat op haar geboorte be trekking heeft. Het denkbeeld in het costuum van een engel naar het bal te gaan, vindt bij haar grooten bijval. Gij zijt daar als voor ge schapen, darlingdat is het eenige costuum dat voor u past. Ik was ook eens jong, zooals gij en amuseerde mij altijd zoo uitstekend op een gemaskerd bal aan het Hof der Koningin, De zalen van het Kurhaus baadden zich in een zee van licht. Van alle zijden zag men bonte scharen van ridders en domino's. Sier lijk gekleede dames in zijde of fluweel, gekleed in de kleederdracht van alle eeuwen en natiën. Al de zalen van het gebouw zijn ge opend en versierd met groen, bloemen, vlag gen en guirlandes, De hansworst amuseert zich hier opperbest. Men ziet hier balletdan seressen met geblankette wangen en korte rokjes, aan den arm van een ridder uit de middeleeuwen. Het rijke, stemmige toilet, van een burcht vrouw uit hetzelfde tijdvak, en als een levendig contrast het pikante toilet van een merveil- leuse, allen vieren hier feestTe midden van deze bonte kleurenpracht, ziet men hier een eenvoudig costuum, dat dadelijk in het oog moet vallen. Een slanke meisjesgestalte met lang blond haar, en het gezicht bedekt door een fijnen sluier. Zij draagt een lang wit kleed van witte zijde om de taille vastgehouden door een gouden gordel, terwijl twee gouden vleugels aan de schouders bevestigd zijn. Een krans van witte leliën tooit het blonde haar en eenige van dezelfde bloemen houdt zij in de hand. Dat gewoel en die drukte maken Engelina duizelig en angstig, zij houdt den arm van haar in geel zijden domina ge kleede gezellin stevig vast, terwijl zij een der canapé's tracht te naderen, die aan de zijwand van de zaal zijn aangebrachtzij zal niet lang kunnen blijven, want zij voelt zich heden lijdender dan ooit. Lady Eveline is geheel in haar element. Zij heefteen levendige woorden Schat, tot morgen, had ons pijpje Tegen Bestevaer gezegd. En zich voor een lekker dutje In de aschbak neergelegd. Zie hem au eèns heerlijk .slapen. Slapend heeft hij zelfs nog loll Want hij droomt van Bestevaertje, Daarvan is zijn hart steeds voll IHet vervolg op dit verhaal Vertellen we een andermaal. Maakt U even 'n knoop in uw zakdoek om morgen niet te ver geten 'n pak Bestevaer te koopenü- inzien waarom de Kamer, die hem pas naar huis stuurde, hem nu een votum van ver trouwen zou geven. Ook het Engelsche kabinet verkeert in moeilijkheden. De wijze waarop het de werk loosheidcrisis hoopt te verminderen, heeft in labourkringen groote ontstemming verwekt, omdat die wijze niet radicaal genoeg heet een uitlating van den onderkoning van Indië, uitgelokt en in alle geval gedekt door het kabinet, betreffende den toekomstigen status van Voor-Indië, heefteen scherpen pennestrijd ontketend en het valt te verwachten dat Mac Donald omtrent deze gewichtige kwestie nóch de conservatieven, nóch de liberalen achter zich heeft, zoodat, mocht het tot een stemming komen, hij in de minderheid zou blijven. wisseling met een matroos, die uitstekend Engelsch spreekt. Zij is erg verwonderd, als hij haar ten laatste ongegeneerd bij den naam noemt. Van waar kent hij haar Wie is hij Zij moet het met alle geweld te weten zien te komen. Het orkest speelt de «Diabo- lina polka» van Strausz. Engelina kent de polka en ziet verschrikt op. Op eens vat een hand de hare en houdt deze vasten een zachte stem fluistert haar in de Duitsche taal: nu zijt gij de mijne, op een hartstoch telijke toon in het oorIjlings wendt zij het hoofd om, en daar stond hij achter haar Mephisto. Hij is het. Het vuurroode fiuweelen costuum, omsluit zijn schoone gestalte. De muts met hanenvederen staat coquet op het krullende zwarte haar. De minste beweging van het hoofd doet de beide roode veeren golven, die daardoor veel overeenkomst met roode vlammetjes hebben. Vurig schitteren zijn oogen door het zwarte halfmasker. Engelina verschrikt zoo hevig, dat zij bijna niet spreken kan Zij wil haar hand losmaken, en angstig komen haar eindelijk de woorden. »Laat mij los, in de Engelsche taal uitgesproken over de lippen. Maar in plaats er gehoor aan te geven, vat hij haar hand nog vaster. De zijne is koud maar het is, alsof er een electrische stroom van uitgaat. Neen, geeft hij haar in vloeiend Engelsch ten antwoord, ik laat u niet los. 'Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1