Prooincienieuws. Stadsnieuws. Marktberichten Kloosterbalsem Gemeenteraad. De ouverture van de Donderdag j.l. gehouden raadszitting "de befaamde jaarlijksche begrootingszitting, welke ten 10 uur v.m. aanving en ten half elf n.m. oftewel 22 uur 30 eindigde werd gevormd door de beëediging en toelating van den plaatsvervanger van den heer van Cadsand, het nieuwbenoemde raadslid B. van Neerbos (Staatk. Geref. partij.) Ingekomen stokken. Verdere agendapunten. De gemeentebegrooting. Algemeens beschouwingen. BOSCHKAPELLE. Bloembollenteelt. Naar gemeld wofdt zijn dezer dagen in de buurt «veer» de eerste perceelen voor de in deze streek te vestigen bloembollencultuur aangelegd. De St Martha-ineisjes komen naar Sas van Gent De venijnige steken van spit in den rug I „Geen goud zoo goed" Kort geleden werd er reeds een deel van het meubilair der koningin buiten gezet en thans is de vorstin zelf uit paleis gezet. De Engelsche Labourregeering. In d'^ Engebchc arbeiderspartij moeten ern stige meeningsverschillen over de kwestie der steunuitkeering aan de werkloozen zijn ont staan. De regeering wil voor Kerstmis een nieuwe wet voor de steunuitkeeringen indienen, in verband waarmede 50 leden der arbeiders partij een aanmerkelijke verhooging van de steunuitkeeringen moeten hebben verlangd. Zij hebben aangekondigd dat, indien huneisch niet ingewilligd wordt, zij tegen de regeering zullen stemmen. Een andere crisis dreigt het kabinet Mac Donald door het Britsch-Indische vraagstuk, waarover Donderdag a.s. het debat zal worden gevoerd. Aangezien de liberalen zich tegen de proclamatie van den onder-koning hebben verklaard, zou het kabinet bij een stemming in de minderheid zijn. Het Wit-Gele Kruis. De organisaties van het Wit-Gele Kruis in de bisdommen 's Hertogenbosch en Breda zijn gecombineerd onder den naam van de R.-K Prov. Bond „Het Noord-Brabantsch Wit-Gele Kruis". TER NEUZEN. Kaaimuur. Het maken van een kaaimuur van gewapend beton ten Zuiden van de sta- tionsloskaden te Ter Neuzen, is door den Rijks waterstaat gegund aan den heer C. de Waard te Wieringen voor f143.200. Van de ^ingekomen stukkenwerden het bekende adres van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen inzake de oprichting van een Esperanto-cursus, het gemeenteverslag 1928 alsmede een viertal van G. St. ontvangen goedkeuringen van genomen raadsbesluiten voor kennisgeving aangenomen. Bovengenoemd adres kon zelfs niet in be handeling komen aangezien het niet op ge zegeld papier was ingediend. Op een vraag van den heer v. d. Bulck of het gezegeld ingediend in behandeling zou komen, antwoordde de voorzitter bevestigend. Een verzoek van J. F. v. d. BurgenGebrs. Verlinde om gaslevering voor kracht werd naar de voorzitter den heer Colsen, die een lans brak voor inwilliging, toevoegde op grond van juridische bezwaren afgewezen. Aan H. van Cantfort en D. Heygelaar werd dank zij het ter elfder ure binnengekomen gunstig advies der Gezondheidscommissie verlof verleend om van de bouwverordening af te wijken, volgens ingediend verzoek. Er waren, naar de voorzitter aanvullend mededeelde, nog twee »voorstellen Colsen« ingekomen, die bij de behandeling van de gemeentebegrooting aan de orde zouden komen. Voorts verzocht de voorzitter den Raad, even een kleine wijziging van het contract met de Zuid-Nederl. Radio-Mij. te ratificeeren, een formaliteit, waaraan zonder tegenstribbelen voldaan werd. Goedgunstig werd ook door de vroedschap beschikt op verzoeken van H. Heersema en G. de Ridder om gemeentegrond te mogen koopen verder van de N. V. »A. P. C.« te 's-Hage om een benzine-reservoir met pijp leidingen aan te brengen en van mej. de wed. A. J. Tazelaar om een zinkput met afvoerriool te maken. Minder goed trof het de Zeeuwsch- Vlaamsche Slagershond, die zijn verzoek om het gebouw voor noodslachtingen in huur te bekomen, afgewezen zag. Bij wijze van consolatieprijs kregen ze een loftuiting door den heer Colsen toegezwaaid, voor het feit, dat ze het centrale slachtplaatsgevaar op zoo korten termijn hadden weten af te wenden. W. A. Riemens en de Vereenigde Boots lieden kregen vergunning om van de bouw verordening af te wijken. Notaris H. R. J. van der Veen zag zich met 9 stemmen tegen 3 op den heer L. M. Marée als nr. 1 van de aanbeveling benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op het M. O. (vacature Ir. P. L. Israel.) Wat wel weinigen verwacht zullen hebben was, dat het verzoek om aan de Ver. v. Ned. Gemeenten te 's-Hage een bijdrage van f25,08 uit de gemeentekas te verleenen voor meubileering van de bestuurskamer in het gebouw der genoemde vereeniging met 7 tegen 5 stemmen zou worden afgewezen. De tegenstemmers meenden op deze wijze een opvoedende daad te stellen daar zij f 15000 voor meubileering van één kamer verkwistend achtten en niet liggend op den weg van een vereeniging die een voorbeeld moest geven in zuinigheid. En schoon de burgemeester voorzitter ook al betoogde, dat het hier een cadeau gold aan een instituut, dat toch zooveel voor de gemeenten deed een cadeau niet aai1 4e ^eere:n van bestuur persoonlijk, doch aan de vereeniging als zoodanig en den tegenstanders poogde duidelijk te maken dat f 15000 in zoo'n geval heusch niet een bedrag is om van om te vallen, 't hielp allemaal niets. Ter Neuzen's Raad bleef in meerderheid star-principieel tegen. Zelfs het feit, dat de sociaal-democraten unaniem vóór stemden vermocht de oppositie niet te doen wankelen in haar overtuiging. Over de vaststelling van het suppletoir kohier der rioolbelasting 1929 werd niet gepraat. Evenmin over een ontheffing honden belasting 1929 en een ontheffing rioolbelasting over hetzelfde jaar. Bij punt 15 agendae, voorloopige vaststelling gemeenterekening en rekening woningbedrijf 1928 informeerde de heer Colsen naar achterstallige schoolgeld betaling van enkele gemeenten (ik meen Sas van Gent en Westdorpe). De burgemeester stelde den interpellant gerust. Dat komt wel voor mekaar. Waarmee we genaderd waren tot het punt der punten: Vaststelling gemeentebegrooting en begrooting woningbedrijf 1930. De voorzitter stelde vooreerst even eenkopje koffie, daarmee 'blijk gevend van juist psychologisch inzicht. Want Ter Neuzen's Raad gaat nog steeds mank aan »algemeene beschouwingen*, heeft zich op dat gebied zelfs een zekerelaten we zeggen »bekendheid« verworven. De kelen dienden daarom gesmeerd en de hoofden opgefrischt. Vandaarkoffie. Als een donderslag bij helderen hemel kwam daar echter de verklaring van den eersten spreker, den heer de Bruijne, dat hij voor algemeene beschouwingen niets voelt, 't Is praten voor de tribune en 't komt hierop neer, dat men wat hatelijkheden aan eikaars adres debiteert De heer van Aken verklaarde:het met het huidige systeem ook niet eens te zijn. Hij stelde voor, een Commissie uit den Raad te benoemen, die met het Dagelijksch Bestuur bepaalt, welke punten van speciaal belang uit de begrooting besproken zullen worden. De heer Hamelink verklaarde over deze kwestie ook nog wel iets te willen zeggen, wat den voorzitter het lachend gegeven antwoord ontloktedat begrijp ik, mijnheer Hamelink. Spreker vond algemeene beschou wingen nog- niet zóó aanvechtbaar als de heer de Bruijne het wel wilde dpen voorkomen. Ze kunnen wel degelijk haar nut hebben, meende hij, al was het alleen maar omdat ze een van de weinige gelegenheden vormen om het beleid van B. en W. te bespreken (lees: becritiseeren). Het kan, zoo verklaarde hij, voor het college eene vingerwijzing zijn. We hebben bij het hooren van deze op merking even moeten glimlachen. De heer Hamelink toch pleegt het waarlijk ook buiten de begrootingszitting niet aan vingerwijzingen* aan B. en W. te laten ontbreken. In bijna elke zitting ishet»raak«. We zullen dan ook maar aannemen, dat het 's heeren Hamelink's bedoeling was te be- toogen, dat een begrootingszitting gelegenheid geeft om eens EXTRA van leer te trekken, en het college een recapitulatie van zijn grieven onder den neus te duwen. Het viel ons dan ook bepaald mee, hem te hooren verklaren, dat hij niet voornemens was, dit jaar breed-opgezette beschouwingen te houden. Zijn critiek op het beleid van B. en W. zou hij uitstellen tot de laatste zitting vóór de verkiezingen (zou de heer de Bruijne dan toch misschien gelijk hebben gehad met zijn opmerking over dat praten voor de tribune* We beloofden ons reeds een vlot-verloopende zitting... Doch zoo voegde geachte spr. aan aan z'n verklaring toe, het antwoord van B. en W. (in de memorie van toelichting tot de begrooting) dwingt me, toch iets te zeggen. Dat «iets» kwam hierop neer, dat de heer H. verklaarde, dat men zijn woorden, gespro ken in de afdeelingsvergadering, waarin de begrooting voorloopig was behandeld, niet juist had weergeven. Spr. vond hierin aan leiding nog eens in den breede zijn stand punt uiteen te zetten inzake het kweeken van een reserve voor kwade jaren, een betoog, dat zoodanige replieken en duplieken uitlokte, dat bij het aanbreken van de pauze (om half 1) het eind der «algemeene beschouwin gen» nog niet was te zien. Hoe moet het in 's hemels naam gaan als de heer H. eens met de «breed opgezette» beschouwingen komt over het beleid van B. en W., een beleid, dat hij, naar gij terloops even wilde «vastnagelen» niet voor zijn rekening zou willen nemen. De heer van Driel, fractiegenoot van den heer Hamelink, kwam daarna verklaren, dat ZIJN teleurstelling evenwijdig liepen aan die van den vorigen spr. Hij reclameerde voorts over het hek aan den afsluitdam van de spoor, waarover hij wenschte gerequestreerd te zien bij den Minister van Waterstaat en dat hem zoodanig bleek te ergeren, dat hij de verzuchting slaakte: Hadde ik de gaven en het geld van Floris Vos. ik nam een bijl en kapte het om. Ook de rioleering werd door dezen spr. aan een beschouwing onderworpen. De heer Scheele bleek het ditmaal op meer dere punten met den heer H. eens te zijn. Al- geheele afschaffing der algemeene beschou wingen, zoo verklaarde hij, zou noch aan den vrede, noch aan de zaak zelf ten goede komen. Ze kunnen ten slotte tot algemeen nut strek ken. Ook deze spr. vond, dat B. en W. Hame link's bedoelingen niet juist hadden voorge steld al was zulks dan ook stellig niet met opzet geschied. En ook hij bepleitte 't vormen van een reservefonds voor kwade jaren. Thans moet men 't vermenigvuldigingscijfe»; steeds voorzichtigheidshalve aan den hoogen kant houden. Heeft men een reserve dan kan men 't zoo laag mogelijk stellen. Spr knoopte aan z'n betoog nog de „vingerwijzing" vast, dat men bij 't financieel beheer toch de grootst mogelijke zuinigheid zou betrachten. Dit jaar is men weer een beetje aan den royalen kant geweest, meende hij. Hij schreef dat toe, aan de groote overschotten. Als men over veel geld kan beschikken, komt men er gauw toe, wat royaler te leven. Dat is een algemeen voor komend verschijnsel. De heer de Bakker kwam met een heel lijstje op- en aanmerkingen. Allereerst bleek hij ontstemd, dat nog steeds voor zijn woonplaats geen officieele naam zou zijn vastgesteld, ondanks het door hem ten vorige jare gedane desbetreffende verzoek. Vervolgens bepleitte hij het leeghalen van regenbakken en W. C.'s op kosten van de ge meente. Hij protesteerde verder tegen de ver ontreiniging van het Kanaalwater en drong aan op maatregelen tot het wegwerken van de stank in de Kopschool. Met nadruk bepleitte hij rechtsgelijkheid voor de katholieken met betrekking tot gemeentebetrekkingen. Van de 40 posten waren er slechts 3 door katholieken bezet. Dat vond hij niet in den haak. Wat be treft de havens uitte hij den wensch full speed vooruit De heer Bèdet had ook geen bezwaar tegen „algemeene, beschouwingen", als ze maar za kelijk blijven, zeide hij. Een reservefonds kon z'n sympathie niet hebben. Als men veel kas geld heeft, spaart men rente uit, meende hij. Daarmee was het lijstje der sprekers voor loopig uitgeput en kregen B. en W. gelegenheid tot repliek. (Wordt vervolgd).. HULST. De Hanze. De WelEerw heer C. A. Dekkers is door Z. D. Heogw.,Mgr. den Bisschop van Breda benoemd tot geestelijk adviseur vah de af deeling Hulst van „De in.de plaats van den Z.Eerw. heer Rector* A. Brouwers, die als zoodanig eervol ontslag 'heeft gekregen. 4 R.-K. Vrouwenbond. In de dezer dagen -ge houden bestuursvergadering vali den R.-K. Vrouwenbond werd tot Presidente ^Scozen.ter vervanging van 'mevrouw^ Maertens-Wilking, die als zoodanig ontslag had genomen,mej. Phine van Waèsberghe - tot duavei/re secre taresse der vereeniging. St. Vincentiusvereeniging. De secretaris der St. Vincentiusvereeniging maakt met groote erkentelijkheid melding van de ontvangst van een in zeer goeden staat verkeerende japon, waarmede een door haar bezocht gezin ten zeerst is gebaat. De veemarkt. De veemarkt had Maandag weer een zeer levendig verloop. Er waren 32 beesten aangevoerd, waaronder zeer veel stieren. De handel was druk. Na afloop der markt werden 26 beesten naar België uitge voerd terwijl er ook enkele in den omtrek werd verkocht. Slechts enkele beesten bleven onver kocht. Er was weer een verblijdend aantal Gentsche slagers aanwezig. De staking aan de Stijfselfabriek. Zaterdagnamiddag heeft in hotel Rotterdam alhier een gecombineerde bestuursvergadering plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door de vertegenwoordigers van de hoofdbe sturen en plaatselijke afdeelingen van den Ned. R.-K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willi- brordus" en van de Moderne Nederlandsche en Belgische socialistische organisaties. Be sproken werd een schrijven van den Rijksbe middelaar inzake een van dezen ontvangen missive van de directie der stijfselfabriek. Naar wij vernemen werd geen besluit geno men. Aan den Rijksbemiddelaar zal om na dere toelichting van sommige punten worden verzocht. Men meldt ons Het bestuur van den Vrouwenbond alhier heeft voor haar feestavond, op Zondag 17 Nov. eene uitnoodiging gestuurd naar St. Martha te Hulst teneinde met haar tooneelclub den feest avond te leiden. Gespeeld zal dan hier worden het symbo lische spel van Maurits Laska; in Hulst zelf trok dit spel twee avonden stampvolle zalen. Maurits Laska heeft in zijn symbolisch spel »De Trage Tocht* in machtige taal vastgelegd de eeuwige strijd tusschen den goeden en kwaden geest. Naast dit spel kan nog vertoond worden in keurige reispelen de Rozendans, terwijl met enkele zangnummertjes de avond gecomple teerd wordt. Het Sassche publiek verwacht met spanning, wat de Hulstersche St. Martha-meisjes komen aanbieden. Welkom in onze stad zij hier haar reeds toegeroepen. De leiding van den feest avond berust bij het bestuur van den Vrouwen bond voor alle belangstellenden, alzoo ook voor niet-leden, zullen kaarten verkrijgbaar gesteld worden. De patronaatszaal zal onge twijfeld vol loopen. Axel. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe fu a 11,50, -rogge f9 a 10, wintergerst f9 a f 10, zomerg. f 9a f 10,haver f 9 a 10, erwten f 12 a 14, paardenboonen fa dui- venboonen fii a 12, bruineboonen f 19 a 20, lijnzaad f20 a 22, groen vlas f 0,08 a 0,09, gebookt vlas f0,09 a f0,12, gezwingeld vlas fo,6o a 0,70, aardappelen f1,75 a 2, stroo f20 a 23, boter f 2,10 a 2,20, eieren f 9 a 9,50. Hulst, 4 Nov. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 11 a 11,50, rogge f9 a 9,25, wintergerst f 10 a 10,50, zomerg. f 10 a 10, haver f8 a 8,50, erwten f14 a 15, br. boonen f 20 a 21, lijnzaad f 19 a 22, karwij- zaad f 25 a 40. Boter per kgr. f 2,20 a 2,30, eieren per 26 stuks f 2,60. Veemarkt. Aan gevoerd 23 stuks rundvee, verkocht 11 57 varkens, verkocht 39. Goes, 5 Nov. Boter f1,15, eieren f9,30. Aanvoer V.P.Z. 2850 stuks, f 9,00 per honderd. Ingezonden M*dedeellng(17) overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal- 1 sem, welke tot diep in de weefsels 1 1 doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij- 1 nen, snel en grondig verlicht. I N G E Z O N D E N. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Aan de Redactie van »De Zeeuwsche Koerier*. Geachte Redactie. In Uw blad van 31 October staat een uit gebreid verslag van de Gemeenteraadsver gadering van Sas van Gent, gehouden op 29 October. Naar aanleiding van de interpellatie van den heer de Leux vonden wij in dit verslag eenige opmerkingen van den Burge meester, aan het adres van de leiders der staking aan de Stijfselfabriek, die wij niet onbesproken kunnen laten. Temeer niet waar de burgemeester de eerlijkheid en de goede trouw van deze leiders in twijfel trekt. Het lijkt ons daarom nuttig dat ook onzerzijds een lezing van de gehouden be spreking met den Burgemeester en DE BE- TEEKENIS van deze bespreking wordt ge geven. De Burgemeester moge het ons ten goede houden, maar hij overschat de beteekenis van de besprekingen met ons en de directie van de stijfselfabriek zeer, wanneer hij in den Raad beweert DAT DE HERVATTING VAN DEN ARBEID NABIJ was, als gevolg van deze besprekingen, Van dit groote feit* hebben wij onze leden onkundig gelaten, zegt de burgemeester. Laten wij beginnen met te verklaren dat wij nog steeds van dit groote feit* niet veel bemerkt hebben en onze leden van het feit, dat er een bespreking met de burgemeester heeft plaats gehad, WEL in kennis hebben gesteld. Wij hadden om een onderhoud met den burgemeester verzochtvolkomen waar. Waarom echter Omdat wij van onze af delingsvoorzitters hadden vernomen dat zij op het stadhuis waren ontboden bij den bur gemeester en dat deze tegenover deze af- deelingsvoorzitters een zeer donker beeld gaf van de voortdurende staking en de daaruit voortvloeiende gevolgen voor den aanstaanden winter. Wij hebben dit aangevoeld als een poging van den burgemeester om, achter de ruggen van de verantwoordelijke stakings leiders om, de afdeelingsvoorzitters te beïn vloeden. Waar wij regelmatig in Sas van Gent aanwezig waren, stelden wij er prijs op dat, wanneer de burgemeester iets in het verband met den staking mede te deelen had, dit dan rechtstreeks aan ons werd gedaan. Dit was de eenigste oorzaak waarom wij den burgemeester om een onderhoud hebben gevraagd om rechtstreeks onze inlichtingen te ontvangen. Wanneer de burgemeester het dus voorstelt dat wij om bemiddeling zijnerzijds hebben gevraagd dan is dat niet juist. De zaak is dat bij deze bespreking werd behandeld hetgeen de directie van de stijfselfabriek al of niet bereid was toe te staan. Dat hieromtrent duidelijkheid en vastheid noodig was en is, zal ieder die het ontstaan en verloop van dit conflict heelt gevolgd

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3