zittend Haar No. 3537 Woensdag 6 November 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Bezoek van Mgr* Lorenzo^Schioppa ïeurKj VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52413. Gemeenteraad van Sas van Gent Aartsbisschop van Justinianopolis en Pauselijk Nuntius te 's-Gravenhage HULST op Donderdag 7 November. aan Ingezonden Mededeling DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iên 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Zitting van Dinsdag 29 October 1929, des avonds 7 uur. (Vervolg.) IV. Vaststelling suppletoir kohier der be lasting op de honden over 1929. De secretaris leest de aanslagen voor. Het betreft 6 eerste- en 8 tweedeklashonden. Z.h.st. wordt de aanslag conform het voor stel vastgesteld. Op publieke tribune is inmiddels eenig ru moer ontstaan. De voorzitter tot het publiekStilte Wie graag spreekt, moet zich verwijderen V. Circulaire van de Vereeniging voor Wet telijke Dierenbescherming om aanvulling der Politieverordening in de gemeente. De voorzitter B. en W. stellen voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Z. h. st. gaat de Raad hiermede accoord. VI. Circulaire van de Centrale Esperanto - Propaganda-Commissie met verzoek om in voering van een éénjarige Esperanto-cursus aan de lagere scholen in de gemeente. Nadat de voorzitter nogmaals gehamerd heeft om het publiek op de tribune tot stilte aan te manen, zegt hij B. en W. neenen, dat de tijd in Sas nog niet rijp is om hiermede aan te vangen en stellen daarom voor, het stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Leux vraagt, of de voorzitter hem zou kunnen zeggen, hoe hoog de kosten van een zoodanige cursus zouden zijn. De voorzitter antwoordt, dat hem zulks niet bekend is. De heer de Leux meent, dat het naar den inhoud der circulaire te oordeelen niet veel kan kosten. Hij zou er wel voor voelen. Het zou gemakkelijk zijn en goed. De voorzitter U hebt de meening van B. en W. gehoord. Z. h. st. wordt de circulaire voor kennisge ving aangenomen. VII. Benoeming lid Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke af treding van E. J. Michielsen op 1 Januari 1930. De voorzitter benoemt de heeren de Muien de Leux tot stemopnemers. De secretaris leest alsdan de aanbeveling, die als volgt luidt1. E. J. Michielsen, hoofd onderwijzer, Sas van Gent. 2. H. de Caluwé, hoofdonderwijzer, Zandstraat, Sas van Gent. Wethouder Neeteson vestigt er de aandacht op, dat de te kiezen functionaris beslist lid moet zijn van het onderwijzend personeel dei- openbare school. Anders is de stem ongeldig. Uitgebracht werden 6 stemmen op den heer Michielsen en 1 op den heer de Caluwé, zoo- dat eerstgenoemde verkozen is. VIII. Voorstel tot het geven van een bij drage van y* cent per inwoner voor meubi leering nieuwe bestuurskamer der Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten. Nadat de secretaris het desbetreffende stuk heeft voorgelezen, zegt de voorzitter, dat men alom voor dit doel sympathiek gestemd is Het geldt hier het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Het geschenk is niet besterr. 1 v x#r cle heeren persoonlijk doch .voor het bestuur'als zoodanig. Daar het van algemeene bekendheid is, dat dit bestuur im mer actief is en volijverig om voor de belan gen der gemeenten op te komen, achten B. en W. het gewenscht, de gevraagde bijdrage toe te staan. Z. h. st. besluit de Raad conform dit voor stel. IX. Verzoekschrift van Adh. van Loy om toelating welput in de Stationsstraat voor zijn woning. A'dam 24-9-29. Aan den Raad der gemeente Sas van Gent. Mijne Heeren, Naar ik vernomen heb zijn er oezwaren be treffende het blijven liggen van een welput yóór de voor mij in opbouw zijnde woning. Hierbij richt ik aan u mijne heeren het be leefde verzoek den put te laten liggen waar hij op 't oogenblik ligt. 't Is m.i. een algemeen belang dat een dokter goed water heeft, het .water in den welput is bij onderzoek gebleken goed te zijn, bij 't graven van een tweeden put is de kans niet uitgesloten gezien de ge steldheid van het terrein dat er minder goed, misschien wel slecht water komt. Daarom, mijne heeren, hoop ik op een gun stige schikking, temeer daar den put voor piemand eenig bezwaar oplevert. 'L In afwachting van een gunstig besluit tee- Een hooge onderscheiding staat ons gewest te wachten. Mgr. Lorenzo Schioppa, Aarts bisschop van Justinianopolis en gezant van den H. Stoel bij de Nederlandsche regeering, hoopt hedenavond circa 8 uur, vergezeld van zijn secretaris, den Zeereerw. Pater J. Kleijnt- jens s.J., via België, te Hulst te arriveeren, om aldaar morgen, ter gelegenheid van het feest van St. Willibrord, patroon der parochie, een pontificale H. Mis op te dragen. Dit is de eerste maal, dat een Pauselijke nuntius den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem be treedt, een feit derhalve van historische be- teekenis voor ons gewest. Ongetwijfeld zal Roomsch Zeeuwsch-Vlaan deren die beteekenis weten, te beseffen en den hoogen Kerkvorst bij diens bezoek op waar dige wijze weten te huldigen. Wij roepen den gezant des Pausen een eer biedig welkom toe en spreken den wensch uit, dat zijn bezoek aan deze gewesten mrge bij dragen totverlevendiging van den echt-Room- schen geest van aanhankelijkheid aan en lief de voor den plaatsbekleeder van Christus op aarde, Z.H. den Paus. Ter informatie van onze lezers laten wij hier enkele bijzonderheden volgen omtrent de indeeling van den dag van morgen. Donderdag voormiddag om 9y2 uur, draagt Mgr. een pontificale H. Mis op, waarbij de plaatsen in de kerk vrij zijn, zoodat ieder zijn gewone plaats kan innemen. Na afloopvan deze Pontificale Mis zal er ken ik met de meeste hoogachting. W.g. ADH. VAN LOY. De voorzitter vraagt of iemand hierover het woord verlangt. De heer de Leux zegt van meening te zijn, dat in de vorige Raadszitting aan B. en W. opdracht was gegeven, de put te laten dem pen. Wel heeft spr. tegen het laten voortbe staan van de put geen overwegend bezwaar doch hij zal hiermede slechts dan accoord kunnen gaan indien ook anderen verlof wordt gegeven van gemeentegrond gebruik te ma ken indien zij op eigen erf geen goed water kunnen bekomen. Als deze put niet in den weg ligt, dan zal dat ook bij anderen niet het geval zijn. Het kan voorkomen, dat men op den eigen grond geen goed water heeft en een meter of 2 vóór het erf wel. Mocht de Raad niet in dezen geest wenschen te besluiten, dan zal spr. zich tegen inwilliging van het verzoek verzetten. De voorzitter De macht om een besluit te nemen, ligt bij den Raad. De heer Verschaffel zegt, ertegen te zijn, dat men voortaan ieder verlof geeft, die erom vraagt. Het geldt hier een speciaal geval. De put ligt er nu eenmaal. Ik meen, zegt spr., dat ze niemand hindert. Als men iedereen ging toestaan om een welput buiten zijn erf op ge meentegrond aan te leggen, zou er geen eind aan komen. Spr. is er in dit geval niet op tegen omdat hier niet met voorbedachten rade is gehandeld. Dat een afstand van 2 of 3 me ter veel verschil zal geven in de kwaliteit van het water meent spr. te moeten betwijfelen. Als de gemeente er geen hinder van heeft, is spr. voor inwilliging van het verzoek. De heer de Leux is het met den heer Ver schaffel niet eens, dat een afstandsverschil van 2 of 3 meter niet veel kan schelen. Dan zou de heer van Loy dus ook op zijn erf goed water kunnen hebben. De heer Verschaffel Misschien wel. De heer de Leux wil vragen of anderen ook zullen mogen doen, wat door den heer van Loy wordt gevraagd. De heer Verschaffel Als de gemeente er geen hinder van ondervindt, zou daar niets op tegen zijn, meende ik. Spr. is er evenwel tegen, dat men naar believen maar welputten op gemeentegrond zou mogen gaan aanleg gen. De heer de Leux wijst er nog op, dat in de Vredestaat geen goed water te krijgen is. Bij den dijk wel. De heer VerschaffelGoed water heeft niemand in Sas. Dat bestaat niet in deze grondlaag. Op de eene plaats kan het hoog stens beter zijn dan op de andere. Spr. her voor iedereen gelegenheid zijn om in de Pas torie bij Z.Exc. zijne opwachting te maken. Ten 12 uur vindt een receptie plaats op het Stadhuis, enkel voor genoodigden, waarna 55. Exc. een bezoek zal brengen aan de Oudheid kamer en het Gemeentelijk Archief. Om half een middagmaal in de Pastorie. Om 23,4 uur bezoek aan het Juvenaat St. Jo seph der Paters Maristen en om 33,4 uur aan het Pensionaat St. Joseph der Eerw Zusters. Omstreeks vijf uur bezoek aan het Liefde huis waarbij de oude mannen- en vrouwen- afdeeling, alsmede de ziekenafdeeling en de nieuwe Röntgeninrichting zullen worden be zichtigd. Om 6 uur heeft in de Parochiekerk een (niet pontificaal) Lof plaats, waarbij Pater Kleijn- tjens een korte preek zal houden over St. Wil- librordus. Om 7 uur wordt Z.Exc. een souper aangebo den in het Rectoraat van het Liefdehuis en om 8 V2 uur vindt in het St. Joseph Patronaat een feestvergadering plaats, waarbij om. toe spraken zullen worden gehouden door den HoogEerw. Heer Deken, den EdelAchtb Heer Burgemeester en Mevr. Seijdlitz, deze laatste namens den R.-K. Vrouwenbond. Vrijdagochtend vertrekt Z. Exc. weder uit Hulst omstreeks 8 uur, om via Brussel, waar een kort bezoek bij den Nuntius Mgr. Micara, wordt gebracht, naar den Haag terug te kee- ren, alwaar Z. Exc. tegen den avond hoopt aan te komen. 3! haalt, dat men niet aan het toestaan van het verzoek de voorwaarde moet verbinden, dat iedereen nu voortaan het recht krijgt om op gemeentegrond z'n welput aan te leggen. De heer Stouthamer vreest, dat door inwil liging van het verzoek de heer van Loy de put als zijn eigendom zal beschouwen. Het kan voorkomen, dat men de beschikking over den grond noodig heeft. Dan zou van Loy kunnen zeggen Die put is van mij .Mocht de betrok kene echter het eigendomsrecht van de ge meente erkennen, dan zou spr. het verzoek kunnen inwilligen. De voorzitter De put blijft absoluut eigen dom van de gemeente. Van Loy wil er zelfs een recognitie voor betalen. De heer Stouthamer Als de heer van Loy door het betalen eener recognitie erkent, dat de put zijn eigendom niet is, heb ik geen be zwaar. De voorzitter De Raad kan dat nadrukke lijk vastleggen. Wethouder Marquinie merkt op, dat over de bewuste put al heel wat woorden zijn gevallen. De fout zit hem echter niet in de put. Die zal waarschijnlijk niemand in den weg liggen. Doch de manier, waarop de put er gekomen is kan z.i. niet door den beugel. De heer verschaffelIk weet niet, hoe ze er gekomen is. Wethouder Marquinie Aanleiding om do put op gemeentegrond te maken was, dat men op het erf van den betrokkene bij het-graven van een put op den kabel van het O .EB. stiet. Toen heeft men zonder meer de plek voor de put wat opgeschoven naar de Stations straat. Een ingezonden stuk in de Tern. Crt. was oorzaak, dat men daarover toen gevallen is. De Raad besloot toen, de put te laten dempen. Wij dachten ook, dat zulks geschied was. Het bleek echter, dat er slechts een deksel op ge legd is, waarover wat zand is gestrooid. B. en W. hebben daarop gezegd, dat de put wel degelijk gedempt moest worden, krachtens het met algemeene stemmen genomen Raadsbe sluit. Door den burgemeester zelf is aan den betrokkene medegedeeld, dat de put den vol genden dag moes-: worden gedempt. Van Loy heeft daarop gevraagd, de kwestie nog eens in den Raad te willen bespreken, opmerkende, dat niemand er schade van zou hebben. Spr. herhaalt dan, dat hij zich met de manier, waarop men gehandeld heeft, niet kan ver eenigen. Spr. kan niet begrijpen, hoe men er toe gekomen is, niemand in deze zaak te kennen. Daarom kan hij niet voorstemmen. Ook anderen zouden er zoodoende toe kunnen komen B. en W. en den Raad volkomen te negeeren en hun eigen gang ie gaan. De heer Verschaffel Ik vind het ook niet netjes, als men zoo gehandeld heeft. De heer Stouthamer Ik keur de manier, waarop gehandeld is, eveneens ten sterkste af. Dat is B. en W. om den tuin leiden. Nu echter de put er eenmaal ligt en gezien het feit, dat het voor een dokter gewenscht is, goed water te hebben, zal ik vóór inwilliging van het ver zoek stemmen. De heer de Leux zegt, dat men op het fc>evel tot dempen een ling in de put heeft aange bracht en een steen erop gelegd heeft. Men had echter de buizen vergeten. Toen heeft men op vollen dag den grond opgegraven en buizen gelegd. Daar wist niemand iets vanaf. Ik kwam er echter juist voorbij, zegt spr., toen men met dat karweitje bezig was Men heeft de zaak willen verdonkermanen. Als een ander dat doet, zal ik er mij ook tegen verzetten, zegt spr. De heer VerschaffelMen zou het verzoek kunnen inwilligen onder protest. De heer de Leux Als men iedereen op de zelfde wijze behandelt kan 't mij niet schelen. De heer IJsebaertIk geloof, dat van Loy er weinig schuld aan heeft. Ik zou er voor zijn, de put te laten liggen. De heer de Mul Het geldt hier een excep tioneel geval. Goed water is voor een dokter noodig. De heer Verschaffel Voor ons ook. De heer de Mul Ik zal mijn stem voor in williging geven. De voorzitter Waar 't de schijn zou kunnen wekken, dat misleiding in het spel is geweest wil ik verklaren, dat de beide heerèn van Loy buiten spel blijven. Het geval heeft zich aldus toegedragen Men was bezig een put te del ven op een plaats, welke, volgens de teekening behoort tot den erfpachtsgrond van den heer van Loy. Men stiet toen op den kabel van het electrisch net. Een der werklieden is toen naar Vernaeve gegaan en heeft dezen zulks mede gedeeld. Vernaeve heeft zich daarop tot den architect, den heer Hennink gewend. Deze zou (12) jfiK Ala men zoo nu en dan des morgens slechts W W een weinig Purol aven tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. zoo spoedig mogelijk komen. Nu schijnt het, althans zoo zegt Vernaeve, dat de heer Hen nink op zich heeft laten wachten. Men is toen eigenerbeweging begonnen met het graven van een put op de plaats, waar die zich thans be vindt. Nu dient te worden in acht genomen, dat, als grond door de gemeente in erfpacht wordt gegeven ook het rustig bezit daarvan verzekerd dient te worden. Dit wordt dan ook in den regel bij notarieele acte gewaarborgd. Dat wordt algemeen erkend. Nu men stiet op onzen kabel kan .het als een verzachtende om standigheid worden aangemerkt, >lat men ge redeneerd heeftWe mogen misschien wel van gemeentegrond gebruik maken. Als men er ons op had gewezen, dat men de put niet kon graven wijl onze kabel in den weg lag, meen ik„ dat het onze plicht zou geweest zijn, de kabel te verwijderen. Wethouder Marquinie U vergeet het tweede geval. Als men toen nogmaals bij den Raad gekomen was, geloof ik wel, datde Raad mee gegaan zou zijn. Thans heeft men gehandeld, zonder den Raad of B. en W. te kennen. De heer Verschaffel Als ik het goed begrijp heeft van Loy het niet gedaan, de arcitect heeft het niet gedaan en Vernaeve ook niet. Dan zal „Naart" het gedaan hebben (hilariteit) De heer de Leux: Ik blijf tegen inwilliging om de manier, waarop men hier is opgetreden. De voorzitter brengt alsnu het verzoek in stemming. Vóór stemmen de heeren de Mul, Stouthamer, IJsebaert en Verschaffel, tegen de heeren de Leux, Marquinie en Neeteson. X. Missive van den Commissaris der Konin gin om herziening bezoldiging, enz. gemeente veldwachters. De voorzitter Het stuk is misschien wat lang om het in zijn geheel voor te lezen. Het standpunt van B. en W. is echter, de bezoldi ging etc. te laten, zooals die thans is, daar de voorgestelde wijziging over het algemeen niet

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1