Steeds het nieuwste in Gemengd JTieuwz Korte berichten Uitgebreide keoze. Gemeenteraad van Sas van Gent Ingebonden Mededeellnp OntferzoeklDQSérama ;n eeu Parljeche gevangenis. Kasteelheer met lijn slot verbrand. Gouverneur Proytler. ADVERTENTIE N. NOORDSTRAAT 58 TER NEUZEN Zitting van Dinsdag 29 October 1929, des avonds 7 uur. (Vervolg.) b. Een verzoekschrift van de R.-K. Werk- liedenvereeniging te Sas van Gent tot invoe ring van een steunregeling voor uitgetrokken werkloozen, luidend als volgt Aan den Raad der gemeente Sas van Gent. EdelAchtbare Heeren Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden H. van Assche en C. L. Acda, respectievelijk voorzitter en secretaris der R.-K. Werkliedenvereeniging te Sas van Gent, ten deze domicilie kiezende ten huize van den secretaris der R.-K. Werkliedenvereeni- ging te Sas van Gent, Schulpenpad N. 409. dat het zich laat aanzien dat in den a.s. winter weer vele leden hunner vereeniging met werkloosheid zullen te kampen hebben dat zij daarom uwen Raad beleefd verzoeken, voor den a.s. winter en ook voor de volgende jaren, een steunregeling voor uitgetrokken werkloozen in het leven te roepen dat hunne leden in betere tijden hebben gezorgd voor slechtere tijden en door hunne organisatie geregeld pogen, hunne zelfstandig heid te behouden en te vermeerderen dat Uwen Raad het met hen eens zal zijn, dat deze menschen, wanneer zij zijn uitgetrokken uit hun werkloozenkas, niet aan hun lot kun nen worden overgelaten of gestuurd worden naar het Burgerlijk Armbestuur dat zij daarom een steunregeling voor uit- getrokkenen en nog niet rechthebbende werk loozen noodzakelijk achten. Reden waarom zij zich tot Uwen Raad wenden met het eerbiedig verzoek, voor den a.s. winter en ook voor de volgende jaren, een steunregeling voor uitgetrokken werkloozen, in het leven te willen roepen. Hoewel wij de werkverschaffing door de ge meente, zeer op prijs stellen, meenden wij vorenstaande toch te moeten vragen, voor gevallen wanneer van gemeentewege eeen werk kon worden verschaft, b.v. zooals bij de vorstperiode van den vorigen winter. Een ontwerp reglement en een ontwerp steunregeling voor uitgetrokken werkloozen gaat hierbij. Sas van Gent, 28 October 1929. De voorzitter R.-K. Werkliedenvereniging te Sas van Gent H. VAN ASSCHE. De secretaris R.-K. Werkliedenvereeniging te Sas van Gent C. L. ACDA. De voorzitter Dit verzoek is te laat binnen gekomen om het heden te behandelen. B. en W. hebben het niet kunnen inzien. Voorge steld wordt dan ook het in handen te stellen van B. en W. om advies. Aldus wordt z.h.st. besloten. III. Voorstel tot wijziging van het Reglement van Politie in de gemeente. Het desbetreffende ontwerp-besluit luidt als volgt DE RAAD der gemeente SAS VAN GENT, Besluit Het Reglement van Politie voor de Gemeen te Sas van Gent te wijzigen als volgt Aan art. 46 wordt toegevoegd art. 4fibis 1. Wanneer in het belang der openbare orde of veiligheid het verkeer moet worden belet of beperkt, of voor het verkeer een bepaalde richting moet worden aangewezen, moet ieder zich dienaangaande onderwerpen aan de ter plaatse aanwezige politie. 2. Hij aan wien bij volksverzamelingen op wegen door de politie gelast wordt zich daar uit te verwijderen, is verplicht aan dezen last onmiddellijk te voldoen en wel langs den weg en in de richting, door de politie aange wezen. 3. Overtreding van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoog ste vijf en twintig gulden. Sas van Gent, den 29sten October 1929. De voorzitter vraagt of iemand hierover hoofdelijke stemming verlangt. De heer de Leux Ik zou hierover ook wat willen zeggen. De voorzitter Dat mag je ook de Leux. De heer de Leux Volgens mij geeft deze wijziging aan het hoofd der politie nog veel meer macht. Ik kan niet begrijpen, dat derge lijke bepalingen voor Sas van Gent noodig zijn. Sas is een gemoedelijke plaats, waar weinig of nooit iets gebeurt. Toch moet aan de politie meer macht gegeven worden. De be doeling is duidelijk als er dan een conflict uitbreekt, heeft het hoofd der politie het recht bepaalde wegen voor het verkeer af te sluiten enz. Zoodoende kan men beletten, dat de twee strijdende partijen elkaar zien. De arbeiders komen op die manier geheel in het gedrang. Men kan hen dan aan de hand der verorde ning beletten aan den ingang der fabriek te komen om te trachten de werkwilligen te over reden om den arbeid te staken. Ik weet niet, aldus spr, waarom dit alles noodig is. Toen eenlge Jaren geleden de Politiever ordening bijna gewijzigd was, is deze wijziging door Ged. Staten niet goedgekeurd daar het hoofd der politie teveel macht had. Ik ben van oordeel, zegt spr., dat de politie hier macht genoeg heeft Daarom ben ik er tegen, dat het reglement gewijzigd wordt. De voorzitter Als de Leux den inhoud der voorgestelde wijziging goed begrepen had, ge loof ik niet, dat hij ertegen zou zijn. Als U niet £>ij machte is, Uw beweringen waar te maken, heb ik geen discussie voor U. De heer Stouthamer begrijpt eveneens niet, waarom de voorgestelde wijziging noodig is. Wij zitten nu al 3 a 4 weken met het samen scholingsverbod niettegenstaande het geheel rustig is en ik zie aankomen, dat het ook rustig zal blijven. Waarom moet die toestand nog langer gerekt worden. En waarvoor is het noodig dat, als het samenscholingsverbod wordt ingetrokken, het politiereglement wordt aangevuld Laat men het verbod van samen scholing zonder meer intrekken. De voorzitter mogen dan orde en veiligheid niet gewaarborgd worden De heer Stouthamer Zeer zeker. De voorzitter U stelt zich toch niet op een revolutionnair standpunt De heer Stouthamer Neen, dochwat zich op de Westkade heeft voorgedaan heeft de maat vol gemaakt. De voorzitter Omdat U daar niet bij zijt geweest. Het schijnt overigens, dat de heer Stouthamer een goeden kijk heeft op de toe komst van Sas. De heer de Leux De voorgestelde wijziging is niet zoo onschuldig als de voorzitter het wil doen voorkomen. De voorzitter Bepalingen, als thans voor gesteld, komen voor in de reglementen van iedere plaats, waar iets van industrie ge vestigd is. Wij hebben reglementen laten ko men van groote en kleine plaatsen, waaruit zulks te zien valt. Wat voorgesteld wordt is iets algemeens. De heer Stouthamer Wat moet de buiten wacht wel denken van Sas, waar het samen scholingsverbod langer wordt aangehouden dan noodig is De voorzitter van hoogstaande zijde in Sas is mij gevraagd Zou het wel goed zijn, dat het verbod nu reeds wordt opgeheven Dat werd mij gevraagd door iemand, die ook Uw vertrouwen bezit, mijnheer Stouthamer. Het zal goed zijn, dat U ook eens luistert naar het intellectueele deel van Sas en niet altijd naar den „man van de straat". De heer Stouthamer Ik heb mijn woorden gewikt en gewogen. Mij is gevraagd moet dat spel nog langer duren Wethouder Marquinie is niet tegen de voor gestelde aanvulligen. Dan vervalt het verbod op samenscholingen. Ik ben overtuigd, zegt spr., dat de politie niet zal ingrijpen als het ni'et noodig is. Als het verbod van samen scholingen vervallen is, zullen 10 a 15 men schen bij elkaar kunnen staan als zij zich niet te buiten gaan. Het publiek krijgt hierdoor veel meer vrijheid. Ik hoop, zegt spr., dat de burgmeeester en de politie niet zullen optre den, als het niet noodig is. Dat is beter voor Sas. De heer de Leux Ik versta dat niet goed. Het verbod van samenscholingen vervalt als de reglementsaanvullingen worden goed gekeurd in wezen maar niet in werkelijk heid. Als de Raad het verbod echter niet be krachtigt, vervult het ook, als tenminste de burgemeester niet bij Ged. Staten in beroep gaat. Wethouder Marquinie Dat is niet de be doeling. De heer de Leux Met de bedoeling kan ik geen rekening houden. Ik ben geen advocaat en ook niet goed geleerd. Maar ik lees uit de voorgestelde aanvullingen, dat de macht ge heel in handen van de politie wordt gelegd. Dat bestaat in geen enkele gemeente. Wethouder Marquinie merkt op. dat te Sluis kil wel 50 a 60 man aan het hek van de fabriek staan. Tot nu toe is dat daar mogelijk geweest. Indien dat op dezelfde manier ook hier kon geschieden zou ik dat beter achten, zegt spr. De heer de Leux De burgemeester heeft daar ook niet het verbod van samenscholing afgekondigd. Spr. herhaalt, dat hij ertegen is, dat alle macht aan de politie in handen wordt gegeven. Als men het verbod niet bekrachtigt, is het ook vervallen tenzij de burgemeester in beroep gaat. Wethouder Marquinie Ik ben ook niet voor het optreden van de politie. De politie doet dat ook niet, als het niet noodig is. De heer de LeuxDe politie moet haar dienst doen. Als het noodig is, moet het hoofd der politie samenscholingen verbieden. Wethouder Marquinie Het is de eerste maal dat ik zoo'n staking meemaak. Ik heb gezien, dat men door de afzetting wilde breken. De politie heeft toen de menschen teruggehouden. Het is toch mogelijk, dat er den een of ande ren dag eens iets voorvalt en dat er gegooid wordt of geschoten. Dan moet de politie coeh de macht hebben om daar een eind aan te maken. De voorzitter De heer de Leux schijnt het verbod van samenscholing te willen hand haven. De heer de Leux Ik zie U liever in beroep gaan, dan dat ik het voorstel goedkeur. De voorzitter Het is Juist de achterlijkheid van ons politiereglement, die het verbod van samenscholing noodig heeft gemaakt. Als het reglement van politie meer aan de eischen voldaan had, zou ik niet hebben moeten over gaan tot het uitvaardigen van een verbod var- samenscholing. In Ter Neuzen behoefde men dat niet te doen omdat het reglement daar j voldoende waarborg gaf. De heer de Leux Als het reglement van politie de bepalingen had bevat, die thans worden voorgesteld erin te lasschen, zou men reeds van den eersten dag af de menschen uit de omgeving van de StijfselfabrieK hebben verjaagd. De heer IJsebaertfk kan me niet begrij pen, waarom men zooveel gevaar ziet. Er is politie genoeg. De voorzitter De heeren kunnen stemmen, zooals ze willen. Doch als ik zie, dat de meer derheid in den Raad tegen orde en veiligheid is, dan zal ik optreden. De heer de Leux Is er nu geen orde eti veiligheid De voorzitter verwijst naar de gebeurtenssen op 3 October, die hem tot ingrijpen hebben genoopt. De heer de Leux Er is hier nooit iets ge weest. De burgemeester heeft dat l'out gezien. Als we in een Brabantsche gemeente waren was het iets anders. Daar worden de messen al geslepen vóór het conflict uitbreekt. Door ingrijpen en politievertoon heeft men de menschen opgezet. De voorzitter In dagen van staking en rustverstoring zijn de rustversoorders lam metjes, en de politieagenten wolven. De heer de Leux Ik heb niets gezegd van de politie, maar alleen, dat U de relletjes hebt uitgelokt. De voorzitter U spreekt onwaarheid. Als U op deze wijze voortgaat, ontneem ik U het woord. U hebt leugentaal gesproken. De heer de Leux Ik spreek geen leugen taal. Het ingrijpen was niet noodig. Het spijt me, dat het gebeurd is. De voorzitter brengt nu het voorstel in stemming. Het wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemmen de heeren Marquinie, Verschaf fel, Neeteson en de Mul, tegen de heeren de Leux, Stouthamer en IJsebaert. De voorzitter Nu de Raad besloten heeft tot wijziging van het reglement van politie wil ik direct bekend maken, dat het verbod van samenscholing wordt ingetrokken. Dus ik heb direct mijn woord ingelost, Marquinie. (Wordt vervolgd). Aanvulling. In het eerste gedeelte van ons raadsverslag, gepubliceerd in „De Zeeuwsche Koerier van Donderdag jl., viel de volgende passage abu sievelijk uit (te lezen tusschen „geweest zijn" en „Vier jaar geleden" 2e pagina, 2e kolom ie blad, in de rede van den heer de Leux). Toen U eenige jaren geleden de arbeiders beweging voor Uw karretje wilde spannen om de Belgen eruit te houden en Nederlanders in de plaats te nemen, is U dat niet gelukten nu beschermt gij diezelfde Belgen met geheel Uw politiemacht. (12) Blf Apoih co Drogisten UIT HET BINNENLAND. Drama aan de grens. Vrijdagavond is te Wehr op de Duitsche grens nabij de gemeente Sittard een Neder- landsch motorrijder, die op het eerste halt roepen der Duitsche douane niet stopr.e, door een beambte met een karabijnschot op slag doodgeschoten. De kogel was hem door het hoofd gedrongen, terwijl hij door den val nog kwetsuren opliep. Men vermoedt, dat de onge lukkige door het geronk van den motor het haltgeroep niet heeft gehoord. UIT I1ET BUITENLAND. Tegen lage meisjeskousen. De stedelijke overheid van Lynn (Massachu setts) heeft instructie aan de politie gegeven om elk mei.'ip boven de 12 jaar, dat op straat of elders in het openbaar verschijnt met kou sen beneden de knieën, aan te houden. Hoogleeraar uit wraak doodgeschoten. frer Russisch student, genaamd Nicolas Go- rin, van 25 jaar heeft Donderdag jl. uit wraak neming te Luik den hcogieeraar Bertrand met revolverschoten gedood. De moordenaar heeft verklaard, aldus ge handeld te hebben, om zich op den hoog leeraar te wreken, daar hij door diens schuld niet de studiebeurs had gekregen, waarop hij meende recht te hebben. Carbidontploffing door onvoorzichtig spel. Op het erf van een drogisterij te Kattowitz hebben spelende kinderen een ernstige carbid ontploffing veroorzaakt. Zij verzamelden verspreide resten carbid in een ton en goten toen water op het carbid, waarna zij de ton met papier volstopten. Daar op staken zij het papier aan. Een hevige ont ploffing volgde, waarbij de kinderen allen ernstige brandwonden opliepen. Twee kinde ren zijn levensgevaarlijk gewond. Als een drama betitelt één der buiten- landsche bladen hetgeen thans is geschied met een zekeren Almazian.een Armeenschen kleermaker, woonachtig te Parijs, verdacht in den mysterieuzen moord op Frederik Rigaudin, een accountant, wiens lijk in een koffer werd gevonden op het station te Rijsel op 15 Sep tember van dit jaar. Meer dan 48 uren aan één stuk moet de politie den Armeen in verhoor hebben ge houden om hem aldus >murw« te maken en tot een bekentenis te brengen. Langzaam aan begon het weerstandsver mogen van den man, die in 48 uren geen slaap genoten had, zich te begeven. Woord voor woord wist men zich als het ware uit zijn keel te trekken als nieuwen schakel voor de bewijsvoering. De politie had geregelde dienstbeurten ingesteld om den man in verhoor te nemen en, opdat zijn collega's zelf niet het op zouden moeten geven wegens te kort aan slaap, kwam op zekeren avond de directeur der recherche- atdeeling, André Renoist, persoonlijk te mid dernacht uit een theater om, in schouwburg toilet gekleed, zijn beurt van verhoor afnemen te beginnen. Een dergelijke methode van het hooren van een verdachte wordt door de pers als een derde-rangs-methode gekwalificeerd. Uit Parijs wordt gemeld In de buurt van Moulins brak in het oude slot Montaret brand nit. De 73-jarige kasteel- eigenaar werd door den rook opmerkzaam gemaakt, liep het kasteelplein op om ieder te waarschuwen. Hij ging echter weer naar binnen om zaken van waarde te redden. Daarbij werd hij door een vallende balk vast geklemd en verbrandde levend, voordat men hem hulp had kunnen bieden. De materieele chade wordt op 3 millioen francs getaxeerd. Naar >Het Vaderlandc verneemt, staat het vast, dat de heer Fruytier niet naar Curasao zal terugkeeren. Firma J. L. JIIRRY (80)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3