Uo. 3536 Maandag 4 November 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN Uit de Pers Kameroverzicht. TTeviill ©ton De Macht van den Duivel, Uit het Parlement. Binnenland. JTed. Oost~Jndië Buitenland. Provineienieuws. POSTREKENING Ho. 52419. De socialistische vakbeweging. Het Salkerwetje. lit de R.-K. Staatsparty. Eerste Kamer. Het Salkerwetje. De crisisheffiogen Gemeenschappelijk vliegveld. Varkenspest ln de Minahassa. De Belgische legerbegrootlog. De cabinetscrisls in Frankrijk. De terreur ln Busland. China's Emancipatie. Chitia heft de gemengde rechtbanken per 1 Januari op Polder- en Waterschapsbesturen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op 29 October 1.1. Tegenwoordig de voorzitter, alle leden en de secretaris. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Ad vertentien 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING 3E VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |u"'t8VOORn°UBUC' GESCHIKT ITEIT Wij lezen in »De Volkskrant* De socialistische Schildersgezellenbond hield te Utrecht zijn congres. Er is daar ook gesproken over de werk loosheidsverzekering. Met name werd er gepleit voor gelijkstelling van gehuwden en ongehuwden, voor wat de uitkeering betreft. Daaromtrent zei het hoofdbestuurslid, de heer Uitjes, o.m. het volgende »...Wij willen een behoorlijke contri butie betalen, maar verlangen dat grie vend onrecht wordt weggenomen. Menschen die in vrij huwe lijk leven moeten niet steeds als ongehuwd beschouwd worde n...« Wij lieten de spatieëring aanbrengen, ten einde de aandacht op dat gedeelte te trekken Deze leider spreekt daar van een vrij h u- w e 1 ij k. Alsof een dergelijk samenwonen den naam van huwelijk dragen kan. En hij wil deze menschen niet altijd als ongehuwd(P) beschouwen... Daar gaapt weer de onoverbrugbare klove tusschen beginselen, die wij, als katholieken, op dit voor de samenleving zoo belangrijke gebied aanhangen en de socialistische beweging waarin geheel tegenovergestelde, door ons nooit te aanvaarden principes tot uiting kunnen worden gebracht. En toch kunnen katholieken, zoo heet het van die zijde nog altijd, daar wel lid van zijn. 't Bovenstaande is wederom een bewijs te meer voor het leugenachtige van deze bewering Moge het hun wien het aangaat wat zeggen. Vorige week heeft de Eerste Kamer het initiatief-ontwerp van den Heuvel tot steun aan de suikerbietenteelt behandeld. Zooals men zich nog herinnert had de Tweede Kamer dit voorstel met 47 tegen 43 stemmen een dubbeltje op z'n kant alzoo aange nomen. In ons Hoogerhuis was de oppositie nog veel scherper en tegen een combinatie van de geheele linkerzijde plus alle christelijk-histo- rischen op één na, alsmede twee Katholieken en een anti-revolutionnair, werd hier het voorstel verworpen. We hoeven wel niet te zeggen, dat we dezen uitslag ten sterkste betreuren. De suikerbietencultuur heeft in ons land een crisis te doorstaan, waardoor ze met den ondergang bedreigd wordt. Trouwens, geheel uit het Duitsch vertaald 5 door ANNA. 7) Dit maakte Engelina rusteloos en zenuw achtig, en evenals zij vroeger alle drukte en vermaken had ontweken, evenzeer voelde zij er zich nu door aangetrokken. Lady Eveline was zoo verheugd over deze verandering, dat het niet bij haar opkwam om te denken, dat déze sterke overgang wel eens nadeelig op de uiterst teedere gezondheid van het jonge meisje zou kunnen werken. Des avonds zaten de beide dames weer op de gewone plaats om het concert in.de Kur saal bij te wonen Lady Eveline zat rusteloos achter haar waaier te geeuwen. Onze vreemdeling uit de onderwereld zal zeker vertrokken zijn, zeide zij tot haar nichtje A propos Lees mij eens even het programma voor! Engelina vouwde het open en las: 1. Kaiserstadt marsch von Eilenberg, 2. Ouver ture zu Josef uhd seine Bruder von Mehul. 3. Du und Du, Walzer von Strausz, 4. Fantasie aus Robër der Teufel von Meijerbeer. Engelina zweeg op eens stil. Robert dn* TeufelNu, dat zou iets voor 0112e Mephisto zijn Het zal mij benieuwen of hij niet zal komen om zijn ge liefkoosde muziek te hooren. de suikerindustrie verkeert in een precairen toestand, waarbij dan nog komt dat zoo goed als in alle landen deze industrie sterk be schermd wordt, terwijl in geen land de suikeraccijns zoo zwaar drukt als in het onze. Er is een kleine lichtzijde. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de accijns vrij aanmerkelijk worden verlicht, zoodat een toename van verbruik van suiker, dit volksvoedsel bij uit nemendheid, mag worden verwacht. En een toename van het verbruik brengt met groote waarschijnlijkheid eenige stijging van den prijs mee. Maar daarmee is de crisis niet bezworen. Het is toch wel eigenaardig, dat waar het de bescherming van onze industrie betreft, geheel links altijd een afwijzend standpunt inneemt en dat de christelijk-historischen hier aan al wat vrijzinnig is, de hand reiken. En dan mag toch ook wel even de aandacht er op gevestigd worden, dat wanneer straks honderden arbeiders, die in de suikerindustrie en de bietencultuur een behoorlijk stuk brood verdienen, broodeloos komen te staan, zij dit weer aan hen te danken hebben, die zich de vrienden der arbeiders bij uitstek noemen, die altijd den mond er van vol hebben, dat zij voor de belangen der arbeiders op de bres staan, zij alleen, de sociaal-democraten. Ook hier weer hebben enkel de Katholieken en de anti-revolutionnairen zich de ware vrienden der arbeiders getoond. Als adviseerend lid van den .Partijraad der Katholieke Staatspartij is naar »SanctaMaria* meldt vooj het Seminarie te Hoeven aange wezen Prof. dr. W. Koenraadt. In de Donderdag j.l. gehouden zitting van de Eerste Kamer is het wetsvoorstelv. d. Heuvel tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuikerindustrie hier te lande met 2819 stemmen verworpen. Tegen hebben gestemd de geheele linker zijde en de heeren Pollema, v. d. Hoeven, de Savornin Lohman en de voorzitter allen C.-H., Arntz., v. d. Lande (R.-K.), de Vlugt (A.-R.) Voor hebben gestemd de leden der rechter zijde behalve de bovengenoemde leden. Afwezig zijn de heereri de Gijselaar, Ver kouteren (C.-H.) en Blomjons (R.-K.) De vergadering werd verdaagd tot 12 Novt Ter verlichting van den druk der crisis- Dan zal hij dadelijk wel verschijnen, zegt het jonge meisje, want men begint juist aan de wals van Strausz. Wij zullen zien De dansmuziek verstomde, en ook de pauze tusschen de muziekstukken was ten einde. De kapelmeester betrad het orkest, hief den diri- egerstok op en de eerste maten van het fan tasie klonken door de zaal. Daar voelde lady Eveline hoe zich de hand van haar nichtje op haar arm legde en deze krampachtig om spande. Daar is hij Juist als de eerste maal kwam de vreemdeling langzaam door het mid denpad. Hij ging in de eerste soelenrij zitten en zag- een minuut lang naar het orkest. Op eens trok hij zijn stoel schuin en keek lachend naar Engelina, evenals of zij een goede be kende van hem was: Ongehoord riep lady Eveline. Nog nooit hèb ik zoo iemand gezien. Ik begin nu ook bijna te gelooven, dat hij een booze geest is. Ertgélina arïtwoordde niet. Onbewegelijk staarde zij den vreemdeling aan. Toen de muziek geëindigd was, stond hij op en trad langs Engelina heen. Weder lachte hij. haar toe maar in zijn oogèn was nog meer uitdrukking en zijn besluiteloosheid was nog opvallender dan de vorige maal. Hij ziet er vandaag niet zoo satanisch uit, als den eersten keer, maar er straalde letterlijk vuur uit zijn oogen, toen hij u aanzag, zeide lady Eveline. Hemelsch goedheid welk een vreeselijke verschijning is hij toch maar niettegenstaan de dat zeer interessant. IV. Tante zeide Engelina gelooft u, dat heffingen stelt de regeering voor de'opcenten op den suikeraccijns af te schaffen en de verdedigingsbelasting II met ruim een derde te verlagen. Er is overeenstemming bereikt tusschen Rotterdam en Den Haag over vestiging van een gemeenschappelijk vliegveld ten Zuiden van Delft. Het vliegveld Waalhaven wordt dan opgeheven. Bijna de geheele Minahassa wordt geplaagd door een varkenspest. Tot dusver zijn ongeveer vijftienhonderd varkens gestorven. De Belgische legerbegrooting van 1930 is 120 millioen gulden hooger dan die voor 1929 Hiervan is o.a. 6 millioen bestemd voor de versterkingswerken aan de Maas. Tengevolge van onmogelijke eischen der Fransche radicalen heeft ook Clementel van de opdracht tot kabinetsformatie afgezien. Thans is aan Tardieu de regeeringsvorming opgedragen. Te Astrakan is dezer dagen een groot proces geëindigd waarbij honderd dertig personen terecht stonden, beschuldigd van actieve en passieve omkooping en benadeeling van de staatsvisscherij-bedrijven door het onrechtmatig steunen van de particuliere visscherij. Veertien beklaagden, zeven staats ambtenaren en 7 particuliere vischhandelaars zijn ter dood veroordeeld. De overige be klaagden kregen gevangenisstraffen tot tien jaar toe. Uit Peking wordt gemeld De Chineesche regeering heeft een nieuwe wet uitgevaardigd, waarbij de buitenlandsche jurisdictie met der) eersten Januari 1930 wordt opgeheven. Alle gemengde rechtbanken in de Chineesche-havens worden afgeschaft. Het eigendom der rechtbanken gaat zonder kosten over op de Chineesche regeering. De deken van het corps diplomatique in Peking heeft den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat de mogendheden met dezen maatregel niet accoord zullen gaan en ertegen zullen protesteereu. Officieel wordt voorts bevestigd, dat de hij zich met opzet zoo in 't oogloopend ge draagt? Ik zou denken, dat het slechts toeval was, dat hij de zaal betreedt, als men zulk soort muziek ten gëhoore brengt. De oude dame haalde de schouders op. Nu, dat is zeer gemakkelijk uit te maken Hoe zoo Nu, men zegt, dat de kapelmeester een zeer beleefd man is, die er steeds op uit is om het publiek genoegen te geven, als nij kan. Wilt u hem schrijven Dat zal ik en hem verzoeken een paar avon den achtereen nummers op het programma te zetten uit opera's als Teufel's Anteil, Der Damon, Robert der Teufel, Mephistonpartijen uit Faust enz. Wij zullen dan zien of die ge heimzinnige gast zal komen. Dat is een heerlijk denkbeeld, lieve tante zeide Engelina verheugd laat ons maar gauw naar huis gaan en het briefje schrijven. In de vestibule wendde lady Eveline zich wederom tot den portier. Hebt gij nog niets naders omtrent dezen geheimzinnigen heer vernomen De aangesprokene schudde het hoofd. Niets. Niemand kent dien zonderlingen persoon. Op den dag ziet of hoort men niets van hem. Dezen avond heeft hij weer een stuk gehoord. Ik vroeg opzettelijk zijn abonnementskaart te zien, maar hij had weer een dagkaart geno men. Heeft hij aan het loket Duitsch gesproken Jawelmaar met een opvallend accent. Zoo! dus in ieder geval een vreemdeling! Als gij iets van hem kunt te weten komen, minister van het Verkeerswezen binnenkort een speciale commissie zal benoemen- tom de bestaande contracten met buitenlandsche kabeltelefoon en radiomaatschappijen, te herzien. Benoemd zijn in Zeeland: met 1 November tot heemraad van het waterschap Schouwen, C. J.Boogerd te Zierikzee tot gezworene van den polder Oosteren-ban-van-Schouwen, C. J. Koóman, te Renessemet 22 November tot dijkgraaf van het waterschap Kruiningen, A. J. Linden- bergh te Kruiningen met 1 Novèmber tot lid van het bestuur der waterkeering van den Calamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder, L. Moes Pzn. te Neuzen; tot dijkgraaf van den Noord- Kraayertpolder, G. de Jager, te 's-Heer Arends- kerke. WESTDORPE. De lezing van notulen wordt aangehouden tot het slot der vergadering. Als ingekomen stukken worden medegedeeld a. Brief van Ged. Staten d.d. 4 October 1.1. no 39, i Afd. waarbij goedgekeurd terug het raadsbesluit van 28 Augustus 1.1, tot aankoop van het woonhuis kad. bekend ge meente Westdorpe sectie C 1490 (P. van Vooren) voor afbraak. b. Besluit van Ged. Staten van 18 October 1.1. no. 173 3e afd. tot goedkeuring, van het raadsbesluit van 27 September 1.1. tot-wijzi ging der verordening op de keuring va.n waren. c. Het van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen raadsbesluit van 19 Juli*" 1.1. tot wijziging der gemeentebegrootin-g voor- 1929. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Waar uit deze gemeente geen leerlingen die school bezoeken wordt het verzoek om subsidie ten behoeve van de Middelbare Handelsdagschool te Hulst vpor 1930 afge wezen. Tot lid van de Schoolcommissie wordt met zes stemmen en een blanco herbenoemd de heer X. Janssëns. De huur der Rijksveldwachterswoning, die met ingang 1 Januari 1930 opnieuw moet worden vastgesteld, wordt van f 105 gebracht op f 120 per jaar. Het voorstel van den heer Kalle, gesteund door den heer dejongheom deze op f150 te brengen, wordt met vier tegen drie stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Kalle, de Jonge en Janssens, tegen de heeren Daelman, Guinau, van der Heijden en de Beleir. De heer Kalle verdedigt zijn voorstel door te wijzen op de hooge onder houdskosten de laatste jaren ten beheve dezer pórtier, zou mij dat zeer aangenaam'zijn. Ik zal mijn uiterste best doen. De brief werd geschreven en de beide Schot- sche dames zagen zich niet in haar verwach ting teleurgesteld. Reeds twee dagen later stond op het avondprogramma de ouverture Vampyr. In spanning wachtten beide dames op den onbekende, want Vampyr en duivel komen vrijwel overeen, zeidelady Eveline. En hij kwam, evenals de vorige avonden: Ditmaal speelde er eén zonderling lachje om zijn lip pen en zijn geheele persoon drukte een zekere onrust uit. Toen hij voorbij Engelina ging, scheen het alsof hij zich op eens vol glóeien- den hartstocht over haar wilde buigen. Toen richtte liij zich plotseling op en ging sneller dan ooit verder. Engelina was onbeschrijfelijk opgewonden. Op den dag was zij bovenmatig vroolijk en zorgde zooveel mogelijk, bm_ voor haar tante te verbergen, welken 'indruk die vreemdeling op haar maakte. Daar lady Eve line niet erg oplettend was op dit ptttït. ge lukte het Engelina ook volkomen. De volgende avonden gaf men-de pótpouri der Teufel ist los van Hann, de Furiëudans uit Glück's Orpheus, de Damon en weer. Teu fel's Anteil ten gehoore. Zoo gauw de kapel aan een van die nummers begon, verscheen Mephisto. Bewegingsloos zat hij over Engelina, maar de blikken, die hij op haar richtte,, werden hoe langer hoe hartstochtelijker. Wordt .vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1