Landb en Veeteelt Sport en Spel Solternij Ingelanden Mededeellng (24) Knoest-, bronchitis-lyder-s Uw middel Kebl- UL by de bo.r»d. AKKgr7s v A bd Ljsi roop. Wat elke maand te deen geeft Voetbal Z. V. B. Ingezonéen Mededeellng (5) Amerikaansch. Altijd galant. Het booze geweten. Telegrammenwissel. Het slachtoffer. Een practisch Journalist. De late thuiskomer. Dit ken niet anders. ëen waarde van ongevêer 70.000 gulden aan diamanten in zijn bezit. Toen de afbetaling van de verschillende partijen niet vlot genoeg ging en daardoor eenige onrust onder de handelaren ontstond, wist H. deze geheel weg te nemen, door brieven te toonen van afne mers uit Parijs en Lyon, waarin belangrijke orders stonden. Deze brieven waren zooals later gebleken is, vervalscht. H. vertrok, gesteund door het vertrouwen van zijn crediteuren zoogenaamd naar Parijs, al het geld zou over enkele dagen betaald worden, had hij uitdrukkelijk beloofd. Toen hij na eenige dagen niet terugkwam, bleek eigenlijk pas voor welk een enorm be drag hij aan de handelaren samen schuld had. Door de Belgische justite werd korten tijd later, daar bleek dat H. uit het land gevlucht was, zijn opsporing en aanhouding verzocht. Ook de Rotterdamsche recherche kreeg zulk een verzoek, daar hij vermoedelijk naar Hol land zou zijn gegaan. Het hier ingesteld onderzoek had tot resul taat, dat einde September, op den dag voordat de boot in Kaapstad aankwam, bekend werd, dat H. met zijn 32-jarige „vriendin" na te Rot terdam reeds op 27 Augustus le klasse pas sage te hebben besproken, op 5 September met een Engelsche boot naar Kaapstad was ver trokken. In overleg met de Belgische justitie heeft men zich toen draadloos in verbinding gesteld met Kaapstad en toen H. en zijn vriendin den volgenden dag wilden wilden debarquee- ren werden zij vastgehouden en gedwongen met de eerstvolgende boot, dat was het s.s. „Watussie" terug te keeren. De arrestatie in Rotterdam, toen de „Wa tussie" hier aankwam, was eenvoudig genoeg. H. heeft bij het verhoor toe moeten geven, dat hij op de Antwerpsche club onder valsche voorstellingen het vertrouwen van de hande laren heeft gewonnen, dat de brieven uit Parijs en Lyon vervalscht waren en dat hij de diamanten beneden inkoopsprijs heeft ver kocht, om aan veel geld te kunnen komen en daarmee te eclipseeren. Hij had bij zijn aan houding nog slechts ongeveer 10.000 gulden in zijn bezit. H. zal als Hollander voor de Rotterdamsche rechtbank terecht staan zijn vriendin is naar België overgebracht. Een belastingvrije gemeente. Bij de behandeling der gemeentebegrooting deelde de burgemeester van Nieuwe Tonge mede, dat er voor het volgende jaar eigenlijk geen belasting behoefde te worden geheven, daar er nog voldoende contanten aanwezig zijn. In verband echter met de voorgestelde wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten is het beter dat er een klein percentage geheven wordt. UIT HET BUITENLAND. Drama. Te Regina in de Canadeesche provincie Sas katchewan heeft een boer zijn vrouw en beide kinderen om het leven gebracht. Vervolgens legde hij de lijken in een hooischelf en stak deze in brand. Daarna sprong hij zelf in de vlammen en liet zich eveneens verbranden. Ernstig ongeluk bij Krupp. Gisterenochtend is een gedeelte van een hoogoven op de Friedrich Alfred fabrieken in Rheinhausen ingestort. Vijftien arbeiders wa ren hier werkzaam. Vijf arbeiders werden zeer ernstig gewond, terwijl een arbeider licht ge wond werd. De overigen kwamen met den schrik vrij. De gewonden werden naar het ziekenhuis te Rheinhausen overgebracht. De oorzaak van de instorting is het door breken van een mast van een montagesteiger. Malversaties in Duitschland. Naar de bladen melden heeft de Kieïer Bank groote verliezen zoowel wegens het ver- leenen van credieten als bij zaken voor eigen rekening geleden en heeft de directie dit door vervalschingen in de boeken voor den raad van toezicht weten te verbergen. Voor zoover te overzien, bedragen de verliezen ongeveer 3 miÜioen rijksmark, zoodat niet alleen het aandeelen-kapitaal verloren is, doch ook de schuldeischers van de bank aanmerkelijk schade zullen leiden. Een kinderkamer in het Paleis van Justitie. Uit Parijs wordt gemeld Binenkort zal er in het Paleis van Justitie te Parijs een kinderkamer ingericht worden en vriendelijke verpleegsters zullen in de don kere kamers van het historisch gebouw op de kleine kinderen passen. Bij de 15e Parijsche strafkamer, waarvoor meestal beleedigingen kleine misdrijven behandeld worden, heeft zich langzamerhand een gebruik ingeburgerd, dat de vrouwen, die onder beschuldiging staan, hare kleine kinderen meebrengen, wanneer zij voor het gerecht moeten komen. Niet zel den ziet men dan twee buurvrouwen, die el kander vijandig gezind zijn, elkander woedend beschimpen voor het gerecht, terwijl zij haar kinderen op den arm of aan de hand hebben, dikwijls beginnen deze kindertjes, die in het geheel niet op hun gemak zijn, in deze geheel vreemde omgeving te schreien. Met recht beweren sommige philanthropen, dat de kinderen bij zulke scènes indrukken ontvangen, die uiterst êlecht op de ziel van het kind werken. Men wil dus een groote zaal als kinderkamer inrichten, zoodat de kleinen voortaan niet meer bij zulke twistge sprekken tegenwoordig zijn. Er hebben zich reeds een aantal vrouwen opgegeven, die tij dens de behandelingen voor het gerecht, zich (Adv. in Blokschrift) met de verzorging der kinderen willen be lasten. Ontploffing in een Italiaansche kruitfabriek. Te Mariano heeft een geweldige ontploffing plaatsgehad in een kruitfabriek. Het geluid van de exploisie was zóó groot, dat de huizen, binnen een straal van 500 M. zwaar beschadigd werden en zelfs in het op 12 K.M. verder gelegen Bologna talrijke ruiten sprongen. Gelukkig waren op het oogenblik van de ontploffing slechts 30 van de 86 arbeiders werkzaam Troepen en brandweer uit Bologna begonnen onmiddellijk met de opruimings werkzaamheden. Het aantal dooden is 7 2 gewonden liggen cp sterven. Men gelooft dat nog meer slacht offers onder de puinhoopen liggen. De eerste ontploffing had plaats in een kleine droogruimte, ze werd weldra gevolgd door een tweede, die catastrofale verwoestin gen aanrichttee. Muren en materiaal zweefden door de lucht, terwijl dikke rookwolken en huizenhooge vlammen opstegen. Onder vreeselijk geschreeu vluchtten de ar beiders met brandende kleeren van de plaats des onheils. Op ongeveer 20 Meter van de fabriek werd het eerste liik, bijna onherkenbaar verminkt, geborgen. De treurigste gevolgen van de ramp zijn in- tusschen 7 dooden en 15 zwaar gewonden. De opruimingswerkzaamheden worden met spoed doorgezet, daar ongetwijfeld onder de puinhoopen nog meer lijken liggen. Ramp op het Michigan-meer. Een groote spoorwegveerpont, met 52 op varenden aan boord is door stormweer op het Michigan-meer overvallen en met man en muis vergaan. Men heeft het stuurhuis je van den kapitein gevonden, evenals de lijken van verschillende personen, van wie men weet, dat zij zich op de pont bevonden. De boot was Dinsdgmiddag voor het uitbre ken van den storm vertrokken en had o.a. 27 auto's aan boord. Schandelijke praktijken van een gemeente raadslid. De leider der gemeentelijke sociale voor zorg te Riga, Karlson, vertegenwoordiger der partij van aapjeskoetsiers, wordt er van ver dacht, zich aan afpersing van den burge meester, Kreevin, te hebben schuldig gemaakt In de laatste gemeenteraadszitting kwam deze kwestie ter sprake, toen het nachtlokaal „Alhambra" een tapvergunning aanvroeg. De raad zag zich gedwongen dit verzoek af te wijzen, daar zich de volgende geschiedenis had afgespeeld. De burgemeester van Riga bezocht nl. op een avond genoemde lokaliteit, alwaar hij door het gemeenteraadslid Karlson op zoodanige wijze dronken gemaakt werd, dat hij, naar verluidt, mede door een in zijn wijnglas ge strooid poeder, het bewijstzijn verloor. Karlson kwam toen op het idee, den burge meester in dezen merkwaardigen toestand te fotografeeren. Hierna zou hij getracht hebben door met publicatie van deze foto te dreigen, den burgemeester tot het verleenen van de tapvergunning te bewegen. Voor zijn bemoei ingen in dezen zou Karlson bovendien een aanbod van 8000 Mark hebben gekregen. Daar burgemeester Kreevin de juistheid dezer feiten in hoofdzaak toegeeft, is Karlson door den gemeenteraad uitgenoodigd onver wijld zijn ontslag te nemen, terwijl bovendien een proces tegen hem aanhangig is gemaakt. Daar Karlson, ondanks het besluit zijner col lega's toch zijn ambt blijft waarnemen, ismen tot boycot ten zijnen opzichte overgegaan. Met spanning wacht men ten slotte op het ingrijpen van het Openbaar Ministerie. 300 schapen verbrand. Uit Roebel wordt gemeld Een groote brand heeft Zaterdagochtend op het landgoed Karlshof 3 groote stalgebouwen verwoest. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen. Meer dan 300 schapen kwamen in de vlammen om. Ook een groote hoeveel heid veevoeder en landbouwgereedschap ging verloren. Een onvoorzichtig geneesheer. Wegens het toebrengen van lichamelijk let sel door onvoorzichtigheid in 13 gevallen werd gisteren de oogarts Goldberg te Breslau tot een boete van 60 Mk. voor ieder geval afzon derlijk veroordeeld. Hem werd ten laste gelegd dat hij het bij zijn drukke praktijk niet al te nauw nam met de zindelijkheid. Getuigen verklaarden, dat zij bij hem de gevarlijke Egyptische oogziekte hadden opgedaan, zoodat zij in gezichts scherpte achteruit zijn gegaan en gedeeltelijk hun beroep niet meer kunnen uitoefenen. Ook had de dokter verzuimd, zijn patiënten op het gevaar van besmetting opmerkzaam te maken. it a. Nadruk verboden. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder, (ie helft November.) Dezer dagen sprak ik iemand, die gaarne zelf witlof wilde kweeken, maar daartoe in den tuin geen gelegenheid heeft. Zoo zullen er meerderen zijn. Welnu, indien dezulken een flinken kelder bezitten, dan kunnen zij zich zelf zeer goed dat genoegen verschaffen. Zij brengen daartoe wit zand op een schuin afhellenden hoop in den hoek van den kelder en planten daarin de witlofwortels tot aan den wortelhals. Dan komt er onder een schuin liggende plank tegenaan, en vervolgens een nieuwe zandlaag van een paar d.M. welke laag ietwat vochtig wordt gehouden, opdat ze beter blijft liggen. De kroppen zullen zich nu goed ontwikkelen. Er is nog een een voudiger methode, waarbij echter het lof niet zoo vast wordt maar los blijft. Dit is het geval, als men de wortels eenvoudig zonder zandbedekking, tegen den muur laagsgewijze opstapelt, met slechts wat zand er tusschen om het uitdrogen te voorkomen. De kelder moet dan donker worden gemaakt, of, indien dit bezwaarlijk kan, enkel de plek waar de wortels zijn opgestapeld, wat kan geschieden door op een afstand van een kwart meter een zeil of een oud kleed te hangen. Een groente, aan het witlof verwant, is de molsla. De teelt hiervan is vrijwat gemakkelijker dan die van witlof, ofschoon dezelfde regels gelden. In 't voorjaar wordt de groeten uitgezaaid de wortels ontwikkelen zich dan voorspoedig en kunnen in den herfst, gelijk met het wit lof, worden opgenomen. Men kan ze ook laten staan en het volgende jaar het bed met een laagje aarde van plm. 15 cM. be dekken. Willen we vlugger werken, dan worden nu de wortels, een 10-tal tezamen, in den grond gebracht, men plaats er een grooten bloempot overheen en daarover brengt men een laag paardenmest. De broeiwarmte, welke daardoor ontstaat, heeft tengevolge, dat de wortels krachtig uitschieten, en een lof van wel 20 c.M. zich ontwikkelt. Wat aldus kunst matig wordt gekweekt, zien we op natuurlijke wijze geworden, als in de weilanden in 't voorjaar de jonge bladeren der Paardebloemen door de aarde der opgeworpen molshoopen worden bedekt. Door deze afsluiting van 't licht worden de bladeren gebleekt, en worden dan door de molsla zoekers gezocht om er een daggeldje mee te verdienen. Misschien willen onze lezers en lezeressen uit de te planten bol-, knol en wortelgewassen nu wel eens een andere keuze doen dan de meest gebruikelijke. We laten daarvan enkele minder bekende volgen. Wat zijn er in de vrije natuur vele, die door niet weinigen voor onkruid worden versleten. Kent u de Herft- tyloos die in Limburg en langs onze groote rivieren in 't wild voorkomt? Zij tiert liefst op vochtigen grond, moet vrij diep worden geplant, en als zij mid-zomer is afgestorven, komt zij in Augustus, September opnieuw voor den dag met prachtige lila-rose bloemen. Narcisbloemen losjes in een vaasje gezet, doen het heel mooi. Narcisbollen van nieuwe verscheidenheden worden soms zeer duur betaald. Een zeer eenvoudige is de Narciscus, welke bloeit met gele bloemen. Het zomer klokje, Leucojum aestivum, lijkt veel op het sneeuwklokje, maar bloeit later. Een der vroegste voorjaarsbloeiers met helder gele bloemen, die alsdan een prachtig effect maakt, is de winteraconietEranthis hyemalis. De Salomonszegel groeit zeer goed in de schaduw, b.v. in bosschende bloempjes welke als belletjes naar beneden hangen, zijn groenwit van kleur. De hier genoemde planten zijn alle inlundsche. Tot de buitenlandsche ge slachten behooren o.m. de Irissen, waarvan er in Zuid-Afrika wel 700 soorten voorkomen. In Engeland wordt er veel van gemaakt. De Camassia esculenta bloeit met violet-blauwe stervormige bloemen, waarvan men aardige takjes kan afsnijden. Met eenige bedekking is ze winterhard. De Eucharis amazonici bloeit met prachtige witte bloemen welke veel voor de binderij gebruikt worden. Wanneer men een verzameling heeft, kan men een geheel jaar door er bloemen van hebben. Nu de winter eiken dag voor de deur staat, moeten we ook voor de planten, die binnen zijn, b.v. in de serre, zijn maatregelen nemen. Wie centrale verwarming heeft in zijn huis, 't zij met warm water of stroom, kan door ver warmingsbuizen ook de serre in de verwarming laten deelen. Heeft men een kleine serre die grenst aan de woonkamer, waar een vul kachel brandt, dan kunnen de planten door het openzetten der tusschendeuren des nachts vorstvrij worden gehouden. Vaak zal het gewenscht zijn de planten van den buitenmuur of de ruiten meer naar binnen te verplaatsen Men denke er aan, dat geen verbrandings producten van gas, petroleum of iets derge lijks, zich in de vertrekken kan ophoopen. daar deze zeer schadelijk voor de planten zijn. Waar verwarming plaats heeft, wordt de lucht droog, waarom het goed is, op het verwarmingstoestel een bak met water te plaatsen. Giet alleen, als het bepaald noodig is, want als de aarde overmatig vochtig is en dan bevriest, dan lijden de wortels hiervan. Ten slotte: zorgen voor dat de planten, die bloeien, het meeste licht ontvangen. Huis moeder, u is terecht bezorgd voor uw Hor tensia, die in den vollen grond staat. Het dekken van den wortelvoet met turf- strooisel is zeer goed, maar niet voldoende, daar bij strenge vorst het opperhout der takken bevriest. Daarom moeten de takken, luchtig saamgebonden, eveneens licht gedekt worden met riet of stroo. Competitiestand. ie klasse B. gesp gew gel verl pnt doelp gem Sas, Boys I 2 2 o o 4 64 2, Clinge I 32014 12—5 1,33 Axel I 2 1 o 1 2 42 1, Breskens I 2 1 o 1 2 54 I, Terneuzen II 2 1 o 1 2 43 1, Hontenisse 30030 518 O, 2e klasse B. Hulst 2 2 1 1 o 3 92 1,50 N.-Namen 1 o 1 o 1 1 1 1, Hontenisse II 1 o 1 o 1 33 1, Terneuzen 3 2 o 2 .Q 2 44 1, Axel 2 2 o 1 1 1 29 0,50 3e klasse B. Oranje 32105 104 1,67 Graauw 2 1 1 o 3 63 1,50 Rapiditas 3 1 1 1 3 66 1, Clinge 2 3 1 1 1 3 910 1, Sas Boys 23 1022 38 0,67 Koewacht 20020 58 o, D. E. S. Is 't waar, vroeg men een politiechef van een klein plaatsje in Aricona, dat u heel alleen een heele troep demonstranten hebt uiteengejaagd Niets is zoo waar antwoordde de bescheiden man. En hoe hebt u dat gedaan Door hen alleen in herinnering te brengen, dat de eenige begrafenisondernemer van heel de plaats mijn eigen broer is. Welnu mijn zwak voor mijn broer is te bekend om daar nog de bijzondere aandacht op te vestigen. Alles ter wereld zou ik doen om mijn broer een voordeeltje te gunnen. En dat begreep dadelijk ieder... en weg waren de kerels allen tegelijk. De Fransche beambte was tegenover dames altijd even hoffelijk en galant. Toen een keer een dame met één oog om een paspoort kwam, schreef de man Oogen donker, helder, teeder van uitdruk king, maar één te weinig. Hein de Gapper had uit de open veranda van een villa een papagaai gestolen. Hij had het dier gebraden en smakelijk opgepeuzeld. Een paar dagen later voelt hij zich heelemaal niet lekker en gaat naar zijn fondsdokter om zich te laten onderzoeken. Deze zette een gehoorbuis op zijn borst, luisterde aandachtig en trok daarna een zeer bedenkelijk gezicht. Hein de Gapper schrok er van, en stamelde In hemelsnaam, dokter, heeft ie wat gezegd? Telegram Bob bij tijgerjacht verongelukt. Antwoord Zend lijk over. Komt een kist waarin de neergelegde tijger. Telegram Niet tijger, maar Bob zenden. Antwoord Bob zit in tijger. Heer, als de barbier hem voor den derden keer in 't gezicht snijdtNou 't was een goed werk, als je mij ook een scheermes gaf, dan kon ik me tenminste verdedigen Hoogedelgestrenge Heer, schreef een ge- sjochte journalist aan den directeur van de Nederlandsche Bank, ik wilde gaarne toe zending van de nieuwste bankbiljetten om er een recensie over te schrijven. Man in 't donkerVrouw, hoest nog een keer, opdat ik mijn bed kan vinden. Vader, hebben de wintersportbeoefenaars ook een patroonheilige Zeker, jongen, als ik me niet vergis, St. Moritz.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 6