Hoesien S®1 An ga ANSJOVIS Stadsnieuws. Provincienieuws. Sport en Spel. PUROL Rechtszaken. Marktberichten Laatste berichten J. DE HAAS, A dvortentiën. Iagezonden Mededeeling (10) Bronchitis en Kinkhoest oroncniTi Siroop per flesch 1gld. Zeldzaam feit. Dinsdagmorgen heeft een koe, toebehoorend aan den heer E. Vermoet, alhier, drie kalveren geworpen, wat tot de zelden voorkomende gebeurtenissen mag worden gerekend. De beestjes, hebben, jammer genoeg, de blijde gebeurtenis niet lang over leefd. De eerste Maaodagsche Veemarkt. De Gonverneur Froytter. Prijsbiljarten Zondag 3 November a.s. zal er een prijskamp op het biljart gehouden worden bij Cl. Gijsel, Vooruit 20 gulden met extra prijs. Nog meer werkwilligen oit Clinge. Naar wij vernemen zijn Woensdagmorgen wederom vijftien werkwilligen gearriveerd uit Clinge,doch zijn elf Fransche werklieden vertrokkeu. Over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen zullen door de betrokken organisaties manifesten worden ver spreid, om de arbeiders aan te sporen geen onderkruiperswerk te gaan verrichten op de Cokesfabriek alhier en de Stijfselfabriek te Sas van Gent. Wasob ontvraemd Toen Woensdagavond de huisvrouw van C. S. haar wasch zou binnen R-K. Vrouwen oud Zondagavond om half acht werd de jaarlijksche feestavond gehouden van de afdeeling Ter Neuzen van den R.-K. Vrouwenbond. De opkomst was groot en de avond had een zeer prettig verloop. Tot de pauze waren ook aanwezig de pastoor en de kapelaan. Nadat de vergadering door de presidente geopend was en Roomsche Blijd schap was gezongen, werd door de secretaresse een keurig jaarverslag uitgebracht. Het verslag van de penningmeesteresse maakte melding van een mooi batig saldo. De pastoor hield vervolgens een toespraak waarin hij o. a. aanspoorde tot deelneming aan een retraite. Diploma. Mej. F. de Regt Jd., alhier slaagde voor het diploma van de modevak school E. N. S. A. I. D. Voetbal Z. V B. Van onze Adverteerders. De sprekende film in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ingezonden Mededeeling. (10) Schrale Huid van handen en Gelaat Doos 30-ö0-90cl Politierechter te Middelbnrg Goes, 29 Oct. Boter f1,15, eieren f8,90. Aanvoer V.P Z. 4885 stuks, f 9,20 per honderd. KAMER. onder Rijkscontrole per stuk 3 cenf. TER NEUZEN. De voorzitter Ik heb gezegd, dat ik U zou „aanhooren" Ik ga niet met U in discussie. De heer de Leux Dat is het gemakkelijkste. (Gelach op de publieke tribune). De voorzitter waarschuwt het publiek geen teekenen van goed of afkeuring te geven. Het verwondert hem, dat om dergelijke goedkoope opmerkingen wordt gelachen. Daar men mij verwijt, alaüs spr., dat ik den Raad niet tijdig heb ingelicht, wil ik de vol gende toelichting geven Art. 187 der Gemeentewet bepaalt, dat de burgemeester terstond bericht moet zenden aan den Commissaris der Koningin in de Pro vincie en zoo spoedig mogelijk aan den Raad. Aangezien mogelijk een verkeerd begrip over de beteekenis der woorden „zoo spoedig moge lijk" kan postvatten, wil ik wel toelichten, dat deze woorden er op duiden, in tegenstelling met het woord „terstond", dat de burgemee ster niet verplicht is, onmiddellijk eene verga dering te beleggen om de voorschriften ter kennis van den Raad te brengen. U ziet dus, aldus spr., dat er geen termijn voor mededeeling aan den Raad is bepaald. Als de burgemeester in de eerste vergadering die na afkondiging van het verbod wordt be- .legd, de mededeeling ter tafel brengt, voldoet hij aan zijn verplichting. Overigens, zoo zegt hij tot den heer de Leux, hadt U met drieën een vergadering kunnen aanvragen. Die zou dan terstond belegd zijn. U had daartoe de vrijheid. De heer de Leux antwoordt, dat de voor zitter natuurlijk wel veel beter met de wet op de hoogte zal zijn dan het Kamerlid Drop, dat hem, de Leux, verzekerd had, dat de burgemee ster zijn bevoegdheid had overschreden. De burgemeester kan natuurlijk den termijn zoo rekbaar maken als hij wil. Wethouder Marqiunie wenscht nu hij den heer de Leux en den voorzitter gehoord heelt, oo keen en ander hierover te zeggen. Wat het ingrijpen op den bewusten dag betreft, aldus spr., dat kan volgens mij misschien wel noodig zijn geweest. Doch spr. vindt het niet goed gezien, dat de voorzitter zooiets afwerkt zon der eerst eens overleg te plegen met de wet houders of met den Raad. Spr. was zelf op het stadhuis toen de afkondiging geschiedde. Met geen enkel woord heeft men met hem erover gesproken. Vervolgens vraagt spr. wTaarom, na de afkondiging, zoo lang gewacht is om den Raad bijeen te roepen teneinde dezen hiervan mededeeling te doen. Spr. wil niet beweren, dat hier opzet in het spel is doch hij vindt het toch wel wat lang, dat men tot eind October heeft gewacht. Het moet spr. van het hart, dat in Sas, waar de menschen vredelievend gezind zijn, het uit elkaar jagen van groepjes van 4 a 5 personen hem pijnlijk aandoet even- Bonbons per doos 60ct. Bij Apoth. en Drogisten als het politiegedoe den geheelen dag. Ik heb er een voorgevoel van, zegt spr., dat daar geen reden voor is. Spr. betreurt het dan ook, dat de Raad niet vroeger is bijeengeroepen om het besluit te bekrachtigen. Dan zou het wel licht reeds 14 dagen lang van de baan zijn geweest. De voorzitter spreekt er zijn verwondering over uit, dat de heer Marquinie als wethouder dit ter tafel brengt. Hij heeft van hem in de vergaderingen van B. en W. geen aanmer king gehoord. Wat betreft mijn goed recht om aldus te handelen, aldus spr., het antwoord staat in de Gemeentewet. Wethouder Marquinie Het had geen doel daar aanmerking op te maken. De Raad moet het bekrachtigen. Het gaf niets om er in B. en W. over te spreken. Dat ware tijd verspillen geweest. Spr. herhaalt, dat hij het spijtig vindt, dat 3 a 4 weken gewacht is alvorens den Raad bijeen te roepen. De heer de Leux verklaart nogmaals, dat hij zich met het beleid van den voorzitter ten dezen niet kan vereenigen en dat hij daarom de volgende motie van afkeuring wenscht in te dienen „De raad van Sas van Gent in verga dering bij een op 29 October gehoord de bespreking over het op treden van het hoofd van politie. In het Conflict van de N.V. Stijfsel en Clucose fabriek Van oor deel dat dit op treden te een zijdig is ge weest spreek daar zijn sterkste af keuring over uit en gaat over tot orde van den dag". De voorzitter De heeren hebben gehoord, hoe ik gehandeld heb. Ik zie graag.hun oor deel tegemoet. De heer StouthamerHetgeen ik gezien heb is voor mij voldoende om vóór de motie te stemmen. De voorzitter Mijnheer Stouthamer U zijt daar niet geweest. De heer Stouthamer Dat ben ik ook niet doch ik heb er toch voldoende van gezien. Wethouder Neeteson Hoe kunt U het dan gezien hebben De heer Stouthamer meent, dat de Raad zich het beste kan uitspreken door vóór of tegen de motie te stemmen. Het voorstel van den heer de Leux wordt gesteund door de heeren IJsebaert en Stout hamer. In stemming gebracht, wordt de motie met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Vóór stem men de heeren de Leux, de Mul, Stouthamer en IJsebaert. Tegen de heeren Verschaffel, Marquinie en Neeteson. De voorzitter Ik heb de motie gehoord. De meerderheid vindt dus, dat de burgemeester zou hebben gefaald. De motie is er geweest. Ik zal zoo vrij zijn, ze op te bergen in het archief. De heer Stouthamer lk hoop, dat, als zich nog eens dergelijke omstandigheden mochten voordoen, een dergelijke motie niet meer noodig zal zijn. De heer de Leux Ik hoop dat met U, mijn heer Stouthamer. (Wordt vervolgd). Wij laten hier voorloopig een kort overzicht volgen van het verder in deze raadszitting verhandelde Een ingekomen verzoek om invoering van een steunregeling werd wegens te late in diening in handen gesteld van B. en W. Het voorstel tot wijziging van het politie- reglement werd met 43 stemmen aange nomen en het suppletoir kohier hondenbe lasting vastgesteld. De circulaire van de Ver. v. Wettel, dieren bescherming werd voor kennisgeving aange nomen. Idem de circulaire van de Centrale Espe- ranto-Propaganda-Coammissie. Als lid van de Commissie van Toezicht L. O. werd herkozen de heer E. J. Michielsen. Besloten werd, aan de Ver. v. Ned. Gemeen ten een bijdrage van *4 ct. per inwoner te verleenen voor meubileering van een nieuwe bestuurskamer. Het verzoek van Adh. v. Loy om toelating welput werd met 43 stemmen ingewilligd. Besloten werd de bezoldiging der veld wachters onveranderd te laten. Vastgesteld werd een instructie voor de vaste gemeente-arbeiders. Idem jaarwedde en pensioensgrondslag. Tot tweeden vasten arbeider werd benoemd Raymm. Ch. v Ham met 6 stemmen tegen 1 op Petr. J. W. Ongenae. Het salaris van den keurmeester van het marktvee werd vastgesteld op ƒ312 per jaar. Idem diens pensioensgrondslag. Daarna worden de verschillende begrootin gen ongewijzigd vastgesteld. eerste veemarkt, die deze week op Maandag inpaats van zooals tot dusverre ge bruikelijk op Dinsdag gehouden werd, mag een succes genoemd worden. Het is er druk geweest. Niet minder dan 35 beesten werden aangevoerd, waaronder een collectie zeer goede stieren, zooals er den laatsten tijd zooveel aan de markt komen. Het aantal koopers was vooral wat betreft de Gentsche slagers beduidend grooter dan anders. Alles wijst er op, dat de vraag nog zal toenemen. De handel was zeer goed. Alleen werd het betreurd, dat verschillende kooplui een deel van hun vee al vóór de markt verkoopen, wat stellig niet in hun belang kan zijn en wat ook het aanzien van de markt niet ten goede komt. Dinsdag j.l. arriveerde Z.Exc. de Gouverneur van Curasao met echtgenoote en kinderen te Hontenisse, om daar enkele dagen in den familiekring te vertoeven. WESTDORPE. SLUISKIL. halen, kwam zij tot de ontdekking dat deze ver dwenen was. Van dit feit is bij de politie aangifte gedaan. Omstreeks half negen zou men de wasch binnen halen, dus is het reeds in de voornacht gebeurd. TER NEUZEN. Onder de pauze vond een verloting plaats, De avond, verder aangevuld met muziek en voordracht, vèrliep in de prettigste stemming. AXEL. Wedstrijdprogramma voor Zondag. ie klasse B. Clinge—Sassche Boys. Aanvang kwart voor drie. Terrein Clinge. AxelBreskens. Aanvang twee uur Terrein Axel. 2e klasse B. Hontenisse 2Hulst 2. Aanvang kwart voor drie. Terrein Hontenisse. Terneuzen 3 N.-Namen. Aanvang half drie Terrein Terneuzen. 3e Klasse B. RapiditasOranje. Aanvang kwart voor drie Terrein Rapiditas. Sassche Boys 2Graauw. Aanvang twee uur. Terrein Sassche Boys. Zooals onzen lezers uit de in dit nummer voorkomende advertentie kan blijken, zal de ondernemende exploitant van het Luxor- theater, de heer F. F. Standaert, het nieuwste op filmgebied, de z g. sprekende film binnen kort ook in Zeeuwsch-Vlaanderen introdu- ceeren. De installatie welke in het Luxor theater zal worden geplaatst is een Loetafoon, de synchroon apparaten en motoren worden geleverd door Loet. C. Barnstijn te Den Haag. De versterking wordt geïnstalleerd door de ingenieurs der N.V. Fhilips te Eindhoven. Reeds hebben een zestal theaters in Neder land een dergelijke installatie o. a. Apollo theater te Den Haag, Royal Cinema Theater te Amsterdam, W. B. Theater te Rotterdam, Flora theater te Utrecht, Falace Bioscoop Theater te Haarlem en zijn er een 16-tal in bewerking in de grootere provincieplaatsen. De Loetafoon installatie in het Luxor theater 1s een dubbele installatie voor twee projectie machines. Is het bij de »stomme« film reeds hinderlijk, dat na iedere acte ge wacht moet worden, bij de Sound films mag dit in geen geval gebeuren. Een Sound film moet men zonder onderbreking, non—stop vertoonen daar het starten bij iedere nieu we acte surtout voor Musiceerende film zeer hinderlijk is. De Loetafoon is oor beide soorten Sound films te gebruiken, de meest gangbare zijn momenteel de Vitafoon films, deze zijn de geluids films waarvan het gesproken woord, muziek, zang enz. zijp vasgelegd op een plaat, welke zuiver synchroon loopt met de film. Het tweede systeem is de Movietone, dit is met het geluid op de film zelf gefotografeerd, hetwelk in de Sound-Box (Foto-gevoelige cel) wederom in geluid wordt omgezet. Beide systemen hebben hun voordeden en nadeelen, de Vitaphoon b.v. blijft wat geluid betreft steeds zuiver, de Movietone daaren tegen kan door slijtage der film en oliespat ten op de film vervormde muziek geven, de Movietone kan echter nooit onregelmatig loopen, bij dit systeem is de synchronisatie niet te verbeteren. De films zelf onderscheiden zich als volgt De algeheele sprekende, zingende en musi ceerende film. De geluidsfilm tevens musiceerend. De zingende tevens musiceerende film. Bij de eerste soort hoort men alles wat men ziet op het doek, begeleid door een schitteren de muzikale illustratie. Bij de tweede is het gesproken woord uit- schakeld en geeft men enkel de geluiden weer welke de tooneelen op het doek voorstellen, b.v. het luiden der klokken, het ronken der vliegtuigmotoren, het ontploffen van grana ten, enz., ook hier weer een schitterende niu- slcale illustratie. De derde soort is de gewone „stomme" film waarbij de tooneelen waarin gezongen wordt, men het zingen hoort en tevens musi- caal illustreert. Van de eerste soort zijn er nog maar zeer weinig films in roulatie, van de tweede soort wel de meeste. De film welke als premiere zal worden ver toond is de wereld-succes-film der Warner Bros, The Singing Fool. Deze film is zonder overdrijving de beste en mooiste Sound film van den tegenwoordi- gen tijd, het is een algeheel sprekende, musi ceerende en zingende, film. Wij twijfelen er niet aan of deze film, die in de groote steden van ons land een uitbun dig succes had, zal ook in Zeeuwsch-Vlaan deren de algemeene belangstelling hebben. In de zitting van 29 October waren a.o. de volgende personen gedagvaard M. v d. H., 28 jaar arbeider, Groede wegens mishandeling van Cornell's Boeije te Groede op 1.5 Septemberjl. Eisch f25 of 25 d.h. Uitspraak f 15 of 15 d.h. C.J.B., 25 jaar, arbeider te Groede, wegens mishandeling van Marinus van der Hooft te Groede op 15 Septemberjl. Eisch f25 of 25 d.h. Uitspraak f 15 of 15 d.h. H. C. R. W., echtgenoote van F. A. T 30 jaar, zonder beroep te Sas van Gent, wegens mishandeling van H. Th. van der Steen, door hem met een harer ellebogen in zijn linkerzijde te stooten, subsidiair werd haar ten laste gelegd dat zij op den openbaren weg, de Westkade voor schreven handeling uit baldadigheid heeft ge pleegd, alles gepleegd te Sas van Gent op 2 Oct. jl., en wegens mishandeling van A. C. H. Kie- boom, door hem op zijn gezicht te slaan ten gevolge waarvan hij een hevige neusbloeding kreeg te Sas van Gent, op 4 October jl. Eisch f50 of 50 d. h. Uitspraak f25 of 25 d. h. Mr F. C. Adriaanse, verdachte's raadsman, vroeg vrijspraak. M. de V., echtgenoote van D. H., 43 jaar, zonder beroep te Ter Neuzen, Sluiskil, wegens mishandeling van den wachtmeester der maré- chaussé A. Kramer, die belast was met de handhaving der openbare orde, door hem te krabben, te Terneuzen op 7 October jl. Eisch f25 of 25 d.h. Uitspraak f15 of 15 dagen h. S. F. v. d. H., 49 jaar, metselaar te Ter Neuzen, wegens beleediging van W. van Doorn, die surveillancediensten verrichtte teTerneuzen op 5 October jl. Eisch f 25 of 25 d.h Uitspraak f 15 of 15 d.h. M. B. 23 jaar, arbeider te Zuiddorpe, wegens beleediging van den rijksveldwachter Dierikx en den gemeenteveldwachter De Clercq, die sur veillancediensten verrichtten, te Zuiddorpe op 22 Septemberjl. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d.h. R. J. S., 20 jaar, bakker te Hulst, wegens huis vredebreuk in de herberg van J. F. de Bruijne, door daarin te blijven nadat hem door de recht hebbende gelast was de herberg te verlaten, te Hulst op 22 Septemberjl. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d.h. OOSTBURG, 30 Oct. Tarwe f11,25 11,50, chevalier f9,50, erwten f16,50, bruine boonen f 20,50, haver f 9, BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft gisteren het initia tiefvoorstel-van den Heuvel tot steun aan de beetwortelsuikerindustrie behandeld. Heden valt de beslissing. BUITENLAND. Clémentel heeft de opdracht tot kabinets formatie in Frankrijk definitief aanvaaid en hoopt hedenavond met die opdracht klaar te komen. Briand wordt minister van buiten- landsche zaken in het nieuwe kabinet. Beschaafd Heer z. b. b. h. h. zoekt tegen 19 NOVEMBER, Brieven met prijsopgaaf onder letter E. Boekhandel GE IJ SEN, vlissingen. (9) Aanbevelend, (15)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3