De Stakingen. Previneienieuws. Stadsnieuws. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatsohappi]. De aandeelhoudersvergadering. In aansluiting op het korte bericht in ons nummer van Vrijdag kan over de Vrijdag jl. in hotel des Pays Bas te Ter Neuzen gehouden vergadering van aandeelhouders nog het vol gende worden gemeld De voorzitter der maatschappij, de heer mr. Dieleman opende de vergadering, waarna de presentielijst werd geteekend. Daarna kwam punt 3 der agenda aan de orde, luidend Verkiezing commissarissen in de vacatures, ontstaan door het beschikbaar stellen hunner zetel van de heeren A. Adraanssens-Buysrogge, Walsoorden. F. van Campen, Graauw. B. A. Th. Truffino, Hulst. J. W. Vienings, Clinge. A. Aemouts, Sluis. A. A. E. Hendrikse, IJzendijke. D. H. van Zuijen, Breskens. J. Huizinga, Ter Neuzen. F. Blok, Axel. A. Dierick, Koewacht. Alvorens tot stemming werd overgegaan, deelde de heer v. Helsland, namens de ge meente St. Jansteen het volgende mede Naar onze overtuiging behoort er eerst een bestuur te worden gekozen, nadat de Maatschappij in werking is getreden. Ook is zulks de bedoeling der nieuwe wet op de Naamlooze Vennootschappen, waaron der de N.V. Z.-Vl. Waterleidingmaatschap pij is te rangschikken. Voor het in werking treden der maat schappij is noodig storting van kapitaal en wel minstens 10 pet. daarvan. Dit laatste heeft nog niet plaats gevondenen daarom stellen wij voor de bestuursver kiezing niet te doen plaats vinden en protesteeren wij hiertegen, wanneer des ondanks daarover stemming mocht wor den verzocht. Tevens deelen wij mede, dat wij daartegen onze stem moeten uitbren gen volgens een wettig genomen raads besluit onzer gemeente. Ten overvloede wordt opgemerkt, dat wij hier zijn gekomen, speciaal om daar tegen onze stem uit te brengen, zooals gezegd ter uitvoering van een genomen raadsbesluit. Wij meenen niet te kunnen nalaten de aanwezigen dit duidelijk te moeten maken omdat op eene vorige al- gemeene vergadering o.i. de vreemde vraag werd gesteld wat wij hier eigenlijk kwamen doen." De voorzitter merkte op, dat de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Mij. is op gericht bij notarieele acte. Voorts werd op gemerkt, dat het punt van ontbinding niet op de agenda voorkwam, zoodat dit niet aan de orde kon komen. Bij stemming, welke daarna plaats vond, werden 78 geldige en 13 blanco stemmen uit gebracht. De commissarissen, die hun mandaat be- 8chil*>aar hadden gesteld, werden, zooals ge meld, allen herkozen. Voorts werden nog uitgebrachtop de heeren Neeteson te Sas v. Gent 11 stemmen, De Bel te Sas van Gent 16, D. Scheele Ter Neuzen 14, H. van Mazijk Sluis 9, J. M. Oggel 13, P. W. Maarleveld, Biervliet 4, C. Wind van Merkesteijn 8, B. Zonnevyle, Ter Neuzen 4. E. Lockefeer, Hulst 4, A. I. Leenhouts, Retranche ment 4, A. I. Catsman, Aardenburg 6, L. A. van Esbroeck, Hontenise 7, M. A. Bleiker Bier vliet 1, J. Truyman, Boschkapelle 1, IJsebaert St. Jansteen 1. Bij derondvraag verzocht de heer van Helsland, een voorstel tot ontbinding der Maatschappij in de volgende vergadering op de agenda te plaa"3. Zooals reeds gemeld antwoordde de voorzit ter daarop, dat hij hoopte dat St. Jansteen dit onheil niet over Zeeuwcsh-Vlaanderen zou brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. In de daarna gehouden commissarissenver- gadering werd ook 't dagelijksch Bestuur der Maatschappij ongewijzzigd gehandhaafd. Bovenstaande informaties werden ons groo- tendeels van aandeelhouderszijde, deels „offi cieel" verstrekt. Het college van Commissaris sen, dat zich naar aanleiding van ons ver zoek om toelating der pers beraadde, be sloot met meerderheid van stemmen geen persvertegenwoordiger toe te laten. Wij betreuren dit besluit ten zeerste waar wij in het onderhavige geval de grootst moge lijke openbaarheid het beste middel achten om de deloyale oppositie den kop in te druk ken. Theoretische bezwaren hadden hier niet den doorslag mogen geven, meenen wij. De Saeawseh-Vlaamsclie Waterlelliog MIJ. Het wreeten der eppeeltie Een onzer relaties zendt ons een afschrift van het volgend pamflet, dat aan de afge vaardigden der gemeenten ter algemeene vergadering van de waterleiding-maatschappij is toegezonden Aan de vertegenwoordigers der aan deelhouders is het volgende anoniem schrijven gezonden (Postzegelstempel HulstWalsoorden 23 X 2911). iiaezoivoe* MSOEDEBLIN G. Geachte Heer, Hoewel de raad uwer gemeente met meerderheid van stemmen besloot om mede te werken aan de ontbinding der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- Maatschappij en tevens om tegen alle andere voorstellen tegen te stemmen zooals bijv. bij of voor benoeming van commissarissen hebt U het voorbeeld van den burgervader van Boschkapelle niet gevolgd, maar uw mandaat als afgevaar digde voor de A. V. behouden. Het was o. i. democratischer geweest, wanneer U uw mandaat ter beschikking had gesteld, omdat U dan kon vermijden tegen een affaire te stemmen^waarvoor U persoonlijk wel zijt. Eerlijk gezegd bevreemdt ons deze houding en konden wij niet nalaten U dit onder uw aandacht te brengen, hoewel wij er niet aan twijfelen, dat U uw stem overeenkomstig het wettig genomen raadsbesluit zult uitbrengen. Het comité van actie tegen een waterleiding die te duur is en verplichte aansluiting voorschrijft. We vermoeden, dat de heeren (althans voor zoover ze niet zelf bij het illustere comité van actiebetrokken zijn) dit onbe nullig pamfletje zullen hebben gedeponeerd, waar het thuis hoort, n.lin de prullemand. Prov. Staten van Zeeland. De tweede zitting der Provinciale Staten van Zeeland in 1929 werd Dinsdagavond ge opend. Bij de mededeeling van Ged. Staten over het aantal passagier en auto's vervoerd op de lijn VlissingenBreskens van den Prov. Stoombootdienst met den Zondagmiddag- dienst, welke van 4 Augustus tot 29 Septem ber heeft gevaren, diende de heer Adriaanse (V.D.) een motie in, waarin de Staten, uit overweging dat de Zondagdienstregeling Vlis singenBreskens ook buiten den zomertijd met een middagdienst behoort te worden aan gevuld, Ged. Staten opdragen om de Zondag dienstregeling, gegolden hebbende van 4 Augustus tot 29 September onverwijld, althans zoo spoedig, mogelijk te herstellen. De motie zal tegelijk met de begrooting 1930 worden behandeld. Een aanvrage om subsidie voor den autobusdienst Sluiskil-Hulst werd aangehouden. De overige voorstellen werden naar de af- deelingen verwezen, die daarna werden ge trokken, en de volgende vergadering bepaald op Dinsdag 12 November des morgens te kwart over elf. Onder deze voorstellen was er een tot wij ziging der jaarwedden verordening. Bij de al gemeene herziening der jaarwedden in 1929 en 1920 zijn volgens Ged. Staten de wedden van enkele hoofdambtenaren, zoowel op zich zelf beschouwd, als in verhouding tot anderen, aan den lagen kant gebleven, en een herzie ning dier wedden achten Ged. Staten daarom althans niet alleen gewenscht, maar ook nood zakelijk. Het betreft de jaarwedden van den griffier, den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, de hoofdcommiezen, hoofden van afdeelingen en referendarissen. Verder de directeuren van de Prov. Stoom bootdiensten en den assistent van de Prov. Bibliotheek. Ged. Staten zijn voorts bereid alsnog een onderzoek in te stellen naar de noodzakelijk heid eener algeheele herziening, indien al thans ook de Prov. Staten daartoe den wensch te kennen geven. TER NEUZEN. Gemeenteraad. De Raad der gemeente zal Donderdag a.s. des voormiddags 10 uur bijeen komen ter behandeling van de volgende agen da 1 Onderzoek geloofsbrieven en beëediging raadslid B. van Neerbos 2 Notulen 3 Inge komen stukken 4 Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan H. Heersema en G. de Ridder beiden alhier 4 Idem om aan de N.V. A. P. C'. te Den Haag vergunning te verleenen een benzine-reservoir met benoodigde pijpleidingen te leggen in ge meentegrond 6 Idem om aan mej. de wed. A. J. Tazelaar alhier vergunning te verleenen een zinkput met afvoerriool te maken in ge meentegrond 7 Idem om afwijzend te be schikken op het adres van den Zeeuwsch- Vlaamschen Slagershond, houdende verzoek aan hem te verhuren het gebouw voor nood- slachtingen 8 Idem om afwijking te verlee nen van artikel 10 der bouwverordening aan W. A. Riemens alhier 9 Idem om afwijking te verleenen van artikel 19 der bouwverorde ning aan de Vereenigde Bootslieden alhier 10 Idem tot benoeming van een lid van de Commissie van Toezicht op het M. O. wegens bedanken van den heer Ir. P. L. Israel. Aan bevolen worden a. H. R. J. van der Veen en b. L. M. Marée 11 Idem om eene bijdrage uit de gemeentekas te verleenen van 25,08 aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten te Den Haag, ten behoeve van de meubi leering der bestuurskamer, in het gebouw door voornoemde Vereeniging op te richten 12 Idem tot vaststelling van het suppletoir kohier Rioolbelasting 1929 13 Ontheffing hondenbelasting 1929 14 Ontheffing riocl- belasting 1929 15 Voostel van B en W. tot voorloopige vaststelling van de gemeente-re- keninf en de rekening van het woningbedrijf dienst 1928 16 Idem tot vaststelling der ge- meente-begrooting en de begrooting van het woningbedrijf over 1930. Hierbij komen aan de 01 a. Het adres van den agent recher cheer van politie W. van Doorn houdende verzoeK om salarisverhooging b. Het adres van de I Ter Neuzensche Bad- en Zwemin richting houdende verzoek om tot wederop zegging een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van 250 per jaar c. Het adres van het bestuur der vereeniging tot ziekenverzorging alhier, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas van 5000 d. Het adres van het bestuur der stichting „Moederheil" te Breda houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas. HULST. Liefdehuis. In het Liefdehuis te Hulst wordt centrale verwarming aangebracht, waarvan de installatie is aanbesteed voor ƒ23000. STOPPELDIJK. Utile Dulci. De R.-K. Tooneelvereeniging „Utile Dulci" heeft bèsloten half November haar eerste winteruitvoering te geven. In studie is genomen het prachtige tooneelspel „Theo Schroder" alsmede het blijspel „Voet bal Henkie". SLUISKIL. Arbeiders ontslagen. Naar men ons meldt, zijn bij de Hollandsche Beton-maatschappij 60 werklieden voor enkele weken overcom pleet, wegens het afkeuren der heipalen voor den bouw van de groote centrale der Amoniak- fabriek. Het heiwerk ondervindt hierdoor groo te stagnatie. K. J. V. In de jongste vergadering der Katholieke Jeugd-Vereeniging werd den heer Heeffer,, op diens verzoek, eervol ontslag ver leend als secretaris. In zijn plaats werd ge kozen de heer Aug. Schelfout. De geestelijke adviseur bracht den afgetre den secretaris dank voor den door hem ver richte verdienstelijken arbeid en sprak den wensch uit, dat de nieuwe functionaris de be langen der vereeniging eveneens naar best vermogen zal behartigen. Kunst en Vermaak. De R.-K. Tooneelver eeniging „Kunst en Vermaak" heeft in studie genomen het drama „De held van Parijs", of martelaar der plicht en het blijspel „Mijn particulier secretaris. Gezien de reputatie dezer vereeniging, staan ons weer een paar gezellige avonden te wach ten. Naar wij vernemen bestaat het plan, dat de vereeniging een soort toumée zal maken. De eerste uitvoering zou daarbij op 24 Nov te Sluiskil plaats vinden. Wekelljksch Kerkbericht Woensdag 30 October, om 7 uur de H. Mis ter eere van O. L. Vrouw uit dankbaarheid, om 7.45 uur gezongen H. Mis voor madame Anna Cornelia de Roeck-Dankers. Donderdag 31 October, vigiliedag voor Aller heiligen, geboden vasten en onthoudingsdag, waarop het gebruik van vleeschspijzen ver boden is, om 7 uur de H. Mis voor den heer Dominicus Buysse, om 7.45 uur de H. Mis voor mejuffrouw Emelie de Krom-de Causemaker en overleden familie. Donderdagavond biechthooren van 4 tot 8 uur. Vrijdag 1 November, hoogfeest van Aller heiligen, geboden te vieren als Zondag, en daarom geen onthoudingsdag eerste Vrijdag- der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jezus. Om 7 uur de Vroegmis voor het geeste lijk en tijdelijk welzijn der parochie, om 10 uur de Hoogmis voor den heer Ivo Neyt en overleden familie. Onder de H.H. Missen col lecte met open schaal voor het seminarie, die dringend in uwe milddadigheid wordt aan bevolen, en daarna de reliquie van O. L. Vrouw Om 2,30 uur plechtige dienst met preek voor de geloovige zielen en daarna biecht hooren tot 4,30 uur. Zaterdag 2 November, gedenkdag der Ge loovige Zielen, om 6,30 uur en onder de H.H. Missen uitreiking der H. Communie, om 7 uur gezongen H. Mis voor de overleden paro chianen met offer en daarna 2 H.H. Missen voor de Geloovige Zielen, om 8.30 uur gezon gen H. Mis met offer voor den heer en mevr. Arthur Temmerman-van Acker en daarna 2 H.H. Missen voor de Geloovige Zielen. Zaterdagavond biechthooren van 5 tot 8 u. en om 6 uur Miserere en Kruisweg voor de Geloovige Zielen Zondag 3 November, feestdag van den H. Hubertus, eerste Zondag der maand om 5 u. wordt het brood gewijd, om 7 uur de Vroegmis, gezongen, voor den heer Camiel Schelfaut en overleden familie, "met na de preek, algemeene H. Communie der leden van den Bond van het H. Hart om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. De geloovigen worden beleefd verzocht 0111 volgens oud christelijk gebruik, met de aan staande dagen van bijzondere godsvrucht veel te bidden, dikwijls de H. Mis bij te wonen, en zooveel mogelijk de H.H. Sacramenten te ontvangen en vele aflaten te verdienen vooral voo hunne dierbare overledenen en voor de Geloovige Zielen. Vrijdag, Zaterdag en Zondag is het kerkhof den geheelen dag open schoolkinderen wor den daar alleen onder geleide toegelaten. Van af Vrijdagmiddag 12 uur tot Zaterdag avond kan telkens een volle aflaat verdiend worden voor de Geloovige Zielen, indien men de H.H. Sacramenten van biecht en H. Com munie ontvangt, de kerk bezoekt, en daar bidt tot intentie van Z. H. den Paus. Cursus bemestingsleer. Naar gemeld wordt, zal dezen winter vanwege de plaatselijke af- deeling van den N.C.B. alhier een cursus in bemestingsleer enz. worden gegeven door den heer Lansu, landbouwonderwijzer te Zuid- dorpe. Reeds heeft zich een 20-t.al personen vooi dezen cursus aangemeld. Gemeenteraad. Vergadering van den raad op Dinsdag, den 29 October 1929 des namid dags 7 uur. Aan de orde I. Mededeeling ingevolge art. 187 der Ge meentewet. II. Mededeeling ingekomen stukken. III. Voorstel tot wijziging van het Reglement van Politie in de gemeente. IV. Vaststelling suppletoir kohier der be lasting op de honden over 1929. V. Circulaire van de Vereeniging voor Wet telijke Dierenbescherming om aanvulling dei- Politieverordening in de gemeente. VI. Circulaire van de Centrale Esperanto- Propaganda-Commissie met verzoek om in voering van een éénjarige Esperanto-cursus aan de lagere scholen in de gemeente. VII. Benoeming lid Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs wegens periodieke af treding van E. J. Michielsen op 1 Januari 1930. VIII. Voorstel tot het geven van een bij drage van cent per inwoner voor meubi leering nieuwe bestuurskamer der Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten. IX. Verzoekschrift van Adh. van Loy om toelating welput in de Stationsstraat voor zijn woning. Z. Missive van den Commissaris der Konin gin om herziening bezoldiging, enz. gemeente veldwachters. ZI. Vaststelling instructie van de vaste arbeiders in de gemeente. XII. Vaststelling hunner jaarwedde en pensioensgrondslag. XII. Benoeming 2en vasten arbeider in de gemeente. Sollicitanten (in alphabetische volgorde) zijn Genetello Pol. A. van Ham Raym. Ch. Ongenae Peter J. W. van Troost Osc. Fr. XIV. Vaststelling jaarwedde en pensioens grondslag van den keurmeester van het marktvee in de gemeente. XV. Vaststelling der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1930. XVI. Vaststelling der begrooting van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf voor 193C. XVII. Vaststelling der begrooting voor den Vleeschkeuringsdienst „Sas van Gent" voor 1930. XVIII. Vaststelling der gemeente-begrooting voor 1930. XIX. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1929. Rectificatie. Men deelt ons mede, dat de Fransche werkkrachten, die Woensdag jl. te Sas van Gent arriveerden doch weder naar Frankrijk terugkeerden, niet bestemd waren voor de Stijfselfabriek te Sas van Gent doch voor deCokesfabriek te Sluiskil. De Stijfsel fabriek had dus met dit geval niets te maken. De staking aan de Cokesfabriek te Sluiskil. Naar wij vernemen hebben zich heden aan de Cokesfabriek 18 arbeiders uit Clinge aan gemeld om te werken. Van stakers zijde zal, naar men ons mededeelde, in verband hier mede een manifestatie te Clinge worden ge organiseerd. Men meldt ons voorts, dat van de R.-K. georganiseerden reeds 35 stakers elders werk hebben gevonden. Verschillende vaklui zouden voornemens zijn, zich met him gezinnen te Antwerpen te vestigen, alwaar zfj in een in-

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2