BERICHT. Dij ii Scheren PUROL No. 3534 Maandag 28 October 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN *1 VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Kameroverzicht ITeAjLilleton. De St. Witlibrorduskerk te Hulst veer in haar geheel in katholieke handen. 8innentand Buitenland. De Macht van den Duivel, In verband met den feestdag van Allerheiligen zal „De Zeeuwsclie Koerier' deze week alleen nog op Donderdag verschijnen. De Uitgever. POSTREKENING No. 52419. Een moet succes voor minister Donner. Wijziging der Pensioenwet: Het amen dement Soring aangenomen Drankzucht en cnrateele. De socialisten op ban nammer gezet. het pokken-vraagstuk minister Verscbnnr kalmeert de gemoederen. Een heuglijk feit voor het katholiek Zeeuwsch-Vlaanderen. Ingezonden Meiedeeling. \S (Wordt vervolgd). DE ZEEUWS Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager zeer koopkrachtige lezerskring itstekend geschikt voor publiciteit Het wetsontwerp tot regeling van de rechts positie der ambtenaren is tenslotte zonder stemming door de Tweede Kamer aangenomen Een mooi succes voor minister Donner die zijn tweeden ministerieelen termijn aldns op gelukkige wijze is ingegaan. Toen kwam minister de Geer aan de beurt met een wijziging van de pensioenwet, 't Had niet zoo heel veel om het lijf. De heer Suring vond bij de behandeling gelegenheid om pensioenrecht te bepleiten voor het personeel van de vroedvrouwenschool te Heerlen en voor de inspecteurs van het bizonder lager onderwijs. Het kan toch, meende hij, niet in den geest van de gelijkstelling zijn, dat in specteurs van het openbaar onderwijs wèl pensioen genieten. Een amendement indezen geest zag de Katholieke afgevaardigde met 53 tegen 32 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp werd ten slotte zonder stemming aangenomen, evenals een ontwerp van minister Donner, om drankzucht te maken tot een der gronden voor curateele. Vervolgens kwam de minister-president zelf achter de groene tafel en wel ter beant woording van de interpellatie Wijnkoop omtrent de gebeurtenissen te Maastricht in verband met de staking aldaar. Dat liep, de dolle raashallerij van den heer Wijnkoop daargelaten, met een sisser af. De minister betoogde dat niet de politie maar de moles- teerende stakers oorzaak waren van de be treurenswaardige botsingen. In een bezadigd betoog trachtte de heer Vliegen dan te toonen, dat de zoogenaamde onderkruipers de schul digen waren, maar de heer Hermans bracht hem aan het verstand dat van onderkruipers in Maastricht geen sprake was, daar de werkende arbeiders niet anders deden dan zich houden aan het bevel van hun organisatie '.rv 5) uit het Duitsch vertaald door ANNA. J 3 Zijn beeld Opeens zweefde haar een beeld voor den geest, dat haar gedurende de reis geheel uit het geheugen gegaan was. Het verschrikkelijke duivelsportret dat zulk e enonverklaarbaren indruk op haar gemaakt had. Zij sloot de oogen, en drukte de hand op het ontstuimig kloppende hart. Zij wilde het niet zien, zzij was er bang en toch had zij opeens vreeselijk berouw, het te hebben ver nietigd, zoodat zij het nooit meer zou terug zien. En toch, het is beter, zooals het nu is het moet zoo zijn. Haar gehechtheid aan dit onheilspellende portret deed haar kwaad het nam haar geheele gedachten in beslag en ver volgde haar als een booze droom. Dat is nu yoorbij voor altijd voorbij Zij herademt weer en kijkt vroolijk naar het gewemel op de helder verlichte straat, beneden haar. Zij wil zich verstrooien en aan niets anders denken. Anny zoekt haar morgenkleed waar zou dat toch wel zijn Werktuigelijk treedt zij op den koffer toe en kijkt er in Slechts één enkel oogenblik dan tuimelt zij achteruit, als ware Bij door e envuistslag getroffen zij buigt zich yoorover en staart op een portret, waarvan de Vrijdagavond ten 6 uur is in de burge meesterskamer ten stadhuize te Hulst door notaris Lijdsman in tegenv/oordigheid van burgemeester Truffino, deken Rops en den heer Ern. Wilking alsmede van Ds. Hermanides en den heer J. Hoogerhuis de acte gepasseerd, waarbij het gedeelte van de eeuwenoude St. Willibrorduskerk, dat tot dusverre voor den Protestantschen eeredienst bestemd was, voor een bedrag van 12.000 aan het Katholieke Kerkbestuur werd overgedragen. Burgemeester Truffino hield bij die gelegen heid een indrukwekkende toespraak, waarin hij de vertegenwoordigers van beide gezindten gelukwenschte met de gevallen beslissing. Ds. Hermanides antwoordde met een harte lijk dankwoord tot den burgemeester, aan wiens wijs beleid de thans verkregen oplossing grootendeels te danken is. Ook deken Rops gaf uiting aan zijn groote vreugde over de gevallen beslissing en dankte den burgemeester voor diens niet genoeg te waardeeren bemoeiingen, Gods zegen afsmee- kend over hetgeen hierdoor tot stand is ge bracht. Uiterlijk 31 December 1930 moet de kerk in haar geheel aan het Katholiek Kerkbestuur zijn overgedragen. Zoo zal dan dit uit historisch en architecto nisch oogpunt zoo hoogst belangrijke kerkge- gebouw weer in zijn geheel aan ons katholieke volk worden teruggeschonken, een feit, waar over katholiek Hulst en geheel katholiek Zeeuwsch-Vlaanderen mag juichen. Burgemeester Truffino komt de eer toe, de onderhandelingen over deze transactie, welke jarenlang werden gevoerd zonder tot een op lossing te leiden, binnen korten tijd tot een j gelukkig einde te hebben gebracht. Hulst en 1 Zeeuwsch-Vlaanderen zullen hem hiervoor in t lengte van dagen dank weten. Van geachte zijde worden ons omtrent de geschiedenis van het monumentale kerkge bouw de volgende historische bijzonderheden gemeld Waarschijnlijk is omstreeks het jaar 1200 met den bouw een aanvang gemaakt. In 1228 was de kerk voltooid, behoudens de toren, die uit een lateren tijd dateert. Herhaaldelijk is het gebouw door brand ge teisterd. In de jaren 1469, 1562, 1669 en 1876 werden door het hemelvuur min of meer groote verwoestingen aangericht. Telkenmale echter heeft men het gebouw gerestaureerd. De toren is in 1877 volgens een plan van den beroemden rijksarchitect B. Cuypers her bouwd. In 1645 werd ter gelegenheid van de inne ming der stad door het leger van Prins Hen drik de kerk aan de katholieken ontnomen. Tot 1807 bleef zij in handen der Protestanten. In laatstgenoemd jaar heeft Napoleon, een gedeelte van het gebouw aan de katholieken terug geschonken. Die toestand bleef tot heden bestendigd. Naar wij vernemen zal Mgr. L. Schioppa, pauselijk internuntius te 's-Gravenhage op 7 November a.s., feestdag van St. Willibrordus, patroon der parochie, in verband met de bovenvermelde heuglijke gebeurtenis een be zoek brengen aan Hulst. Alsdan zal het de eerste maal zijn, dat Mgr. Schioppa den Zeeuwsch-Vlaamschen bodem betreedt. Dat de Katholieke organisatie tegenover de socialistische staat, is de schuld van deze laatste, die de samenwerking verbroken had. De heer Vliegen had nog een motie inge diend, waarin aan de regeering werd verzocht een onpartijdig onderzoek in te stellen. Deze tamme motie werd nog door den indiener teruggenomen, nadat de heer Ruys de Beeren- brouck had verklaard, dat een nauwkeurig, verstandig, onpartijdig en volledig onderzoek zou worden ingesteld door den president van het Bossche gerechtshof. Deze klasse-justitie was natuurlijk den heer Wijnkoop volstrekt niet naar den zin en hij diende de motie- Vliegen nogmaals in. Zonder succesevenwel. Ze werd niet eens voldoende gesteund om voor een stemming in aanmerking te komen. Tenslotte kregen we nog een langdurig zwarte oogen haar zelfbewust en verleidelijk als altijd aanblikken Met een lichten kreet grijpt Engelina het beeld uit den koffer, drukt het aan haar doodsbleeke lippen, en zinkt er mee op het tapijt, waar zij bewusteloos blijft liggen III. Hoe zou het beeld in den koffer gekomen zijn Anny begreep niet, of zij er goed of kwaad aan gedaan had. Zij bleef echter be paald volhouden, niets van het portret af te weten. Engelina glimlachte flauw. Zij is aan den duivel gewijd, daar is zij nu vast van over tuigd en niets kan haar tegen zijn macht be schermen. Zij zal zich daarom niet meer tegen haar noodlot verzetten, maar er stil in be rusten. Lady Eveline begreep niet hoe het mogelijk zijn kon, dat de vroolijke, opgewekte stemming, in welke Engelina gedurende de reis had verkeerd, in Wiesbaden langzamer hand geheel verdween. Haar nichtje scheen nergens meer belang in te steilen. en als zij op concerten was, waar veel personen samen waren, dan had haar gezicht dikwijls een angstige uitdrukking, alsof zij iets zou zien wat haar onaangenaam zou treffen. Het lief ste bezocht zij des avonds de concerten in de Kursaal. Sedert het winter geworden was, speelde de kapel in de groote zaal, en daar Engelina zeer veel van muziek hield, was dit haar meest geliefkoosde uitgang. Zij zat gewoonlijk op een gemakkelijke canapé, die ter zijde van een gangpad stond, naast haar pleegmoeder. Weken waren voorbij gegaan. Engelina was dispuut over de wijze waarop het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid de bestrijding der alastrimziekte ter hand heeft genomen, Uitvoerig leverde mevr. de Vries critiek op het beleid van het medisch staatstoezicht en (13) ël n mB geen stukgaan en pijn meer en ook IJ® geen naschrijrien der huid, als men ffiapr ,vóór het inzeepen de huid even in- wrijft met slechts een weinig WA? itntzmG (pUROt n stukgaan en pijn meer en ook n naschrijrien derhuid.alsmen r het inzeepen de huid even in wrijft met slechts een weinig -HUID g'.MCtO In doozeo van 30-60 en 90 ct Tube 80 et- Bij Apolh. en Drogisten. weer wat opgewekter geworden en had zelfs uit eigen beweging verzocht om naar de opera te gaan. Lady Eveline voldeed, met het grootste ge noegen aan dat verlangen. Zeker, lieveling I zeide zij, ik zal dadelijk den portier last geven, ons een loge te be zorgen. Het jonge meisje legde liefkozend haar arm om de taille der spreekster. Vandaag niet, lieve tante. Ik weet niet hoe het komt, maar ik zou deze avond zoo vreeselijk gaarne het avondconcert bezoeken. Het is een zeer mooi programma en vooral het vijfde nummer „fantasie la part du diable" zou ik gaarne willen hooren. Lady Eveline lette er evenwel niet op, hoe zenuwachtig Engeline's stem klonk, maar trad aan net raam, en keek naar buiten. Naar het concert in dit slechte weer, hoe komt gij daarbij, Darling Ziet gij wel hoe het sneeuwt en hoe vuil en nat de straat is Er zal bij dat weer bijna niemand zijn. Des te beter, tante zooveel te meer kunnen wij van de mooie muziek genieten Ik bid u, bestel het rijtuig, want ik zou vandaag zoo erg gaarne naa. het concert willen gaan. Morgen, overmordgen, zoo dikwijls ali u maar wilt, ga ik met u mee naar de opera Lady Evelina lachte. Nu kindlief, het is goed 's menschen zin is 's menschen leven, wij zul len gaan Haar pleegmoeder had gelijk ge had, nog nooit was de groote zaal zoo ledig geweest als hedenavond. Het slechte weer had verscheidene menschen terug gehouden om kwam tenslotte met een motie, waarin van den minister meer aandrang op verschillende gemeenten noodig werd geoordeeld.' Na een rustig, kalm betoog van minister Verschuur werd deze motie verworpen. r.r- 1 Op 5 November beginnen de algemeene beschouwingen over de begrooting. De tijd tijd werd als volgt gerantsoeneerd Katholieke Staatspartij 3 uur; S.D.A.P. 3 uur; A.R. 2 uur; C.-H. 2 uur; V.D. i8'4 uur; Vrijheids bond i8/i uurkleine partijen elk 1 uur. Onderscheidingen. Bij Kon. besl. is aan J. A. van Rcmpu, reeder en lid van Ged. Staten van Zeeland, te Ter Neuzen, verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken ridder 2de klasse der Ord' van St. Olaf van Noorwegen. De staking te Maastricht. Onder den titel „Het socialistisch schandaal te Maastricht, of de „wilde" staking aan de Maastrichtsche Zinkwit fabriekheeft de Ned. R.-K. Fabrieksarbeidersi'stersibond, St Willi brordus te Den Haag een brochure uitgegeven waarin aan de hand van ie feiten het schan delijk optreden der socialistische elementen in het juiste licht wordt gesteld er. het stand punt van den Katholieken Bond in deze kwestie wordt uiteengezet. De Kabinetscrisis in Frankrijk. Daladier heeft de opdracht 'om een Kabinet te vormen aanvaard. Hij onderhandelt reeds met de socialisten. Prins ÏJmberto's a.s. huwelijk met. prinses Marie José. De kerkelijke huwelijksvoltrekking tusschen prins LTmberto van Italië en prinses Marie José van België zal te Rome in de kerk van Maria der Engelen plaats hebben. Kardinaal Gamba, aartsbisschop van Turijn, zal de huwelijksinzegening verrichten. Na de plechtigheid zal het prinselijk paar zich naar de basiliek van St. Pieter begeven en vervol- gens door den Paus in plechtige audiëntie worden ontvangen. Jubilé-geschenk voor den Paus. De Duitsche rijksregeering heeft aan 7. H. Paus Pius XI ter gelegenheid van zijn gouden priesterjubileum een tafelservies voor 60 per sonen, gereproduceerd naar 't rooJe tafel servies van Frederik den Grooten uE de jaren. 17681769, dat in de staatsporceleim'abriek te Berlijn vervaardigd is, ten geschenke gegeven. Het servies bestaat uit 500 afzonderlijke stukken en is met de hand geschilderd. het concert ie bezoeken. Lady Eveline is een weinig vermoeid, en daarbij verveelt zij zich, omdat er zoo weinig bezoekers zijn met half gesloten oogen leunt zij in haar stoel. Het eene nummer na het andere wordt afgespeeld. Plotseling richt zich het jonge meisje, dat tot nu toe rustig aan haar zijde gezeten haa, uit haar gemakkelijke houding, overeind. Nu komt no. 5 zegt zij met doffe stem. No. 5 wat is dat La part du diable Hm dat ken ik niet De kapelmeester heft den dirigeerstok op. en de eerste zachte tonen der muziek zweven door de zaal. Plotseling hoort' men %en voet stap. Midden door de zaal komt langzaam; een lieer aanwandelen. Hij heeft een grijze regenjas los over de schouders geslagen, en houdt den hoed in de hand. Als v&n' het weerlicht getroffen, zoo schrikt Engelina op, en staart den pas aangekomen heer aan. Zij weet niet, of zij waakt of droomt Dit schoone, scherp geteekende gelaat, die zwarte gebiedende oogen, en eindelijk het zoo eigenaardig over het voorhoofd golvende haar' dat zoo zeer op twee horentjes gelijkt. Doodsbleek, met wijd geopende oogen, staart Engelina bijna wezenloos van schrik, dien pesroon aan, terwijl zij nauwelijks in staat is een lichten kreet van ontzetting te be- dwingen. Langzaam gaat hij verder. Eindelijk zet hij zich op een der stoelen van de eerste rij, r.eder. Ook lady Eveline had hem gezien en lachte ongedwongen.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1