De Stakingen. I P O R 0 L Stadsnieuws. Prooincienieuws. De staking aan de Stijfselfafariek te Sas van Gent. denstands vertegenwoordigers zullen stellig, al les doen om die verwachtingen in vervulling te doen gaan. Spr. dankte nog den heer Locke feer voor diens bereidwilligheid om zulk een zware taak op zich te nemen temeer waar hij als Zeeuwsch afgevaardigde, ook deZeeuwsche belangen te behartigen zal hebben. Spr. uitte den wensch, dat de heer Lockef eer vele jaren aan de behartiging der hem toevertrouwde belangen met vrucht zal mogen werrken. De tijd wordt voor den Middenstand hoe langer hoe moeilijker, aldus spr. Steeds meer gaan we in de richting der organische maatschap pij. De Middenstand moet er naar streven, hierbij niet te worden doodgedrukt. Ook de vakorganisaties zullen een taak te vervullen krijgen. Ik hoop, zeide spr., dat de Midden stand dat zal inzien en aan de vakorganisa ties bijzondere aandacht zal schenken. Het voornaamste blijven echter de standsorgani- saties. Daarnaast kan men de vakbelangen krachtig behartigen in de nationale vakorga nisaties. Spr. eindigde met nogmaals dank te brengen aan den heer Lockefeer en de hoop uit te spreken, dat deze, met de krachtige medewerking der organisaties zal mogen be reiken, wat hij zich ten doel heeft gesteld De heer Lockefeer aan het woord. De heer Lockefeer, alsdan het woord ne mend, betuigde nogmaals zijn groote blijd schap over de aanwezigheid van zóóveel Hanzeleden. Nog nooit had hij een vergade ring van de Hanze zóó druk bezocht gezien. Spr. betuigde hiervoor zijn dank, vooral aan de Brabanters, die hierdoor getuigenis afleg gen van hun saamhoorighcirl met Zeeuwsch- Vlaanderen. Spr. dankte in den heer Ver- wilghen, namens het hoofdbestuur, het De- stuur der plaatselijke af deeling, dat zich had beijverd om deze bijeenkomst tot een succes te maken. Ook den heer v. d. Eeden bracht hij dank voor diens waardeercr.de woorden. Overtuigd van oc groote verantwoordelijkheid, welke als Kamerlid op hem rust. zeide spr God te bidden, dat hij aller beianger naar be- hooren zou mogen behartigen. Met name zou hij zijn aandacht ook wijden aan de belangen der groote gad men. Onder den Middenstand treft men over het algemeen groote gezinnen aan. Die belangen vormen, zoo getuigde sph., bij de R.-K. Kamerfractie voortdurend een punt van bespreking en zijn bij haar veilig. Spr. deelde dan mede, dat de Hoogeerw. heer Deken van Hulst bericht van verhinde ring had gezonden. ZijnHoogeerw. bocd zijn beste wenschen aan voor het welslagen van den dag. Voorlezing werd vervolgens gedaan van telegrammen van rector Soffers, geestelijk adviseur van den Diocesanen Bond, en van den heer de Brabander .Aan eerstgenoemde werd een antwoordtelegram gezonden met beste wenschen voor spoedig herstel. Spr. deelde dan nog mede, dat ter verga dering 24 afdeelingen vertegenwoordigd waren en 2 Diocesane Bonden benevens verschillen de plaatselijke vakbonden. Hierna wijdde spr. enkele sympathieke woordén aan de nagedachtenis van den zco onverwacht overleden kapelaan Willemen, geestelijk adviseur der afdeeling IJzendijke. Spr. vroeg een hartelijk gebed voor diens siele- rust. Ten slotte deelde spr. mede, dat men erin geslaagd was, een Diocesanen Bond van R.-K. Bouwpatroons op te richten, welke bereids een collectief conrtact had afgesloten. Alsdan hield de heer Lockefeer zijn ope ningsrede, waarin luj, na gewezen te hebben op de kwalen, waaraan d€ geheele maat schappij en ook de Middenstand laboreert, de organisatie aanwees als het middel om gene zing te brengen en betoogde, dat de gods- dienstig-zedelijke vraagstukken in de orga nische maatschappij, die zich aan het ont wikkelen is, de eerste en voornaamste plaats innemen. Spr. ontzenuwde de valsche leuzen van het liberalisme en bepleitte het bestaans recht der R.-K. Middenstandsorganisatie te genover de beweringen, volgens welke die or ganisatie een verzwakking zou beteekenen van de Middenstandsactie in Nederland. Met name wees spr. ook op de noodzakelijkheid der standsorganisatie. Spr. juichte het toe, dat in de Troonrede gewag was gemaakt van de belangstelling der regeering voor een ge zonden Middenstand. Ook in de Kamer is ver klaard, dat de belangen van den Middenstand veel meer dan tot heden zullen moeten be hartigd worden. Met enkele woorden memo reerde spr. dan, wat de organisatie reeds voor den Middenstand bereikte, wijzend o.a. op de afwimpeling der weeldebelasting en het aan houden der winkelsluitingswet. Velen beseffen niet, welk een krachtig en prachtig werk door de voormannen in de Roomsche Midden- standsbeweging voortdurend wordt gepraes- teerd. Met pakkende voorbeelden toonde spr. aan, hoe onwaar het is ie beweren, dat de Middenstand de distributie der goederen duur zou maken en dat het voor den consument van belang zou zijn, den Middenstand uit te schakelen. Het inkomen van tal van Midden standers is lager dan dat van vele groepen van arbeiders. Niet de Middenstand staat schuldig aan de duurte van het leven doch de heele constructie onzer hedendaagsche sa menleving. Spr. wees dan op de actie der regeering, die de wenschelijkneid heeft er kend om een Miadenstandsdienst in het le ven te roepen, welke tot taak heeft, de Mid denstandsvraagstukken in overleg met den Middenstandsraad en de voormannen uit de Middenstandsbeweging te bestudeeren. Deze dienst, zeide spr., zal ons aan de gegevens moeten helpen, waarmee kan worden aange toond, dat de Middenstand alle reden van bestaan heeft en aanspraak mag maken op de algemeene waardeering. Spr. verwijst naar het prae-advies van Mr. v. Hellenberg Hubar op het jongste Congres te Almelo waarin ge waarschuwd wordt tegen het streven van het groot-winkelbedrijf metfilialen, dat erop ge richt is om het distributie-apparaat van den Middenstand over te brengen naar het groot kapitaal. Hiertegen dient met kracht stelling te worden genomen. Spr. memoreerde dan eenige feiten uit de afgeloopen periode, waar uit blijkt, dat de Diocesane organisatie niet stilzit. Hij wees o.a. op de oprichting van den R.-K. Jongen Middenstand, de hoop der toe komst, die zijn aandeel zal hebben bij te dragen in de R.-K. Jeugdbeweging. Een com missie werd opgericht ter bestudeering van de vraagstukken van den verkoop op afbetaling en van den huurkoop. Glasverzekering en brandassurantie hebben gunstig gefunciion- neerd. De Eerste Middenstands-Onderlinge werd in verband met de ophanden zijnde in werkingtreding van de nieuwe Ziektewet in het leven geroepen. Laten we, aldus spr, alles in het werk stellen om te voorkomen, dat de Middenstand verdwijnt. Want mocht dat ge beuren, dan zal de maatschappij ten onder gaan in revolutie. Na nog gewezen te hebben op den plicht der katholieken om zich aaneen te sluiten eindigde spr. zijn met aandacht gevolgde rede met den uitroep Vooruit, voor God en voor Vaderland (krachtig applaus.) De voorzitter riep dan een hartelijk welkom toe aan den heer B. Truffino, burgemeester van Hulst, die inmiddels ter vergadering was verschenen. Daarna deelde hij mede, dat tot leden der kascommissie waron benoemd de heeren Botermans uit Gilze, Hennekamp uit Etten en van Erk uit Zundert. De secretaris deed dan de mededeeiing, dat een telegram van hulde was gezonden aan Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda en aan den heer Ch. Frencken, oud-voorzitter, thans eere-voorzitter van den Bond te Ginneken. De notulen, die ter inzage hadden gelegen, werden ongewijzigd goedgekeurd, waarna de secretaris-penningmeester, de heer G. Metz, het woord verkreeg voor het uitbrengen zijner jaarverslagen. Verwijzend naar de bij de stukken gevoeg de bescheiden gaf de heer Metz als zijn mee ning te kennen, dat de contributie veel te ge ring was en dat z.i. te gelegener tijd een ver hooging der minimumcontributie aan de orde diende te worden gesteld. Het batig saldo ad ƒ8.90, was voornamelijk te danken aan den bloeiden toestand van de Hanze-Glasverzeke- ring, die een flink bedrag aan de bondskas had afgedragen. Spr. deelde nog mede, dat het in de bedoeling lag, een populair orgaan in het leven te roepen, dat voor 75 ct. per jaar wekelijks den leden kon worden toegezonden. Naast dit orgaan, dat voornamelijk bonds- nieuws zou bevatten (verslagen van afdee- lingsvergaderingen enz.) zou de R.-K. Midden stander met hoofdartikelen, bijdragen enz. blijven bestaan. De abonnementsprijs van laatstgenoemd blad zou echter van 2 75 tot 2 worden teruggebracht. Spr. deed een be roep op den steun der leden om dit plan te helpen verwezenlijken. Na uitvoerige discussies werd met bijna algemeene stemmen besloten, het abonnement op het weekblad met 'oonusnieuws verplich tend te stellen en de contributiequitantie diie- maal per jaar met 25 ct. te verhoogen. De begrooting 1930, die post voor post be handeld werd gaf aanleiding tot verschillende vragen en enkele discussies. Ten slotte hechtte de vergadering ook hieraan hare goedkeuring. De heeren P. van Mansfeld, Bergen-op- Zoom, en J. Ridders, Roosendaal, die periodiek als hoofdbestuursleden moesten aftreden, werden bij acclamatie herkozen. Op verzoek Van enkele leden zou door het hoofdbestuur worden nagegaan, of de heer Vos alsnog als vertegenwoordiger der aannemers aan het hoofdbestuur kon worden toegevoegd. De heer M. van Goethem (Sas van Gent) bepleitte nog meer uniformiteit in het ver melden der begrootingsposten opdat een ver gelijking tusschen de verschillende jaren ge makkelijker zou zijn. Van bestuurszijde werd beloofd, dat met dezen wensch rekening zou worden gehouden. Door den heer van den Boom, directeur van het Diocesaan Hanzebureau, werd vervolgens een zeer duidelijke toelichting gegeven tot de nieuwe ziekte-verzekering, welke met ingang van 1 Maart 1930 verplichtend wordt. (Wij stellen ons voor deze toelichting ter informatie van onze lezers eerlang in haar gheel in ons blad af te drukken). De heer Mertens uit Breda maakte bezwaar tegen het oprichten van een eigen bedrijfs- verzekering door den R.-K. Middenstand, daar hierdoor z.i. aan de bestaande assurantie- m .atschappijen unfaire concurrentie werd aangedaan en het ook z.i. veiliger en gced- kooper was, aansluiting te zoeken bij de Cen trale Onderlinge. Door clea voorzitter en andere sprekers werd er^i. gewezen, dat het particulier belang hier voor het algemeen Middenstandsbelang dien de te wijken. Laatstgenoemd belang maakte de o' ichting der Middenstands-Onderlinge absoluut gewenscht. De voorzitter drong er dan ook op aan, dat rnen de Middenstands- bedrijf sverzekering zooveel mogelijk zou steu nen. Ingezonden Mededeellng (5) Alsnu kwamen de diverse voorstellen der afdeelingen aan de orde. Door de afdeeling Breda was voorgesteld Dat zoowel voor nieuw werk als voor onder houdswerk van aan het ordinaraat rekenplich- tige instellingen alleen worden aangezocht R.-K. georganiseerde patroons, terwijl bij gunning van werk zooveel mogelijk het systeem van toerbeurt toepassing zal erlangen.* Uitvoerig werd hierover gediscussieerd en verschillende recente voorbeelden aangohaald. ten bewijze, dat met den wensch van den Bisschop meermalen geen rekening wordt gehoden. Als resultaat der besprekingen kon worden vastgelegd, dat het bestuur de ter tafel ge brachte klachten zal onderzoeken. Geadviseerd werd, zich telkenmale bij afwijking van het bisschoppelijk voorschrift onmiddellijk tot het hoofdbestuur te wenden, dat dan stellig niet zou nalaten de noodige stappen te doen om de betrokkenen te bevredigen. De heer Bevin uit IJzendijke verzocht in dit verband ook de aandacht te schenken aan het plaatsen van advertenties in z.g. neutrale bladen door bedoelde instellingen. Het hoofdbestuur beloofde zulks. Een tweede voorstel van de afd. Breda »Dat, in aansluiting met het genomen besluit van den Bred. Dioc. Bond van Bouwpatroons, de hoofdaannemer van de R.-K. werken steeds R.-K. Georganiseerde Onderaannemers in het werk stellen*, zal eveneens door het hoofdbestuur worden behandeld. Met een voorstel Hulst inzake toezending van convocaties en indiening van voorstellen voor de jaarvergadering zou rekening worden gehouden. Een tweede voorstel van dezelfde afdeeling om het. hoofdbestuur op te dragen >plannen te beramen om de ontoelaatbare concurrentie voor Coöperaties en groot winkelbedrijven ten spoedigste onmogelijk te maken* lokte wederom uitgebreide discussies uit. Betoogd werd, dat van de zijde van sommige Katholieke Coöperaties gepoogd wordt het particulier middenstandsbedrijf bij het publiek zwart te maken. Men drong erop aan, dat getracht zou worden hieraan door het hoogste Kerkelijk gezag paal en perk te doen stellen. De voorzitter meende, dat de eenige goede weg was om te trachten door overleg tot een oplossing te komen. Opgemerkt werd, dat dit laatste niet mogelijk bleek te zijn. Het zou nl. voorgekomen zijn, dat de N.C.B. te Veghel (de Coöperatie, die bedoeld wordt) geweigerd had Dr. van Beurden een bespre king toe te staan. De heer van den Boom merkt op. dat kort gelpden een commissie was opgericht uit de diocesane bonden van den Bosch en Breda om te onderzoeken, welke ontoelaatbare con currentie had plaatsgevonden. Dinsdag j.l. heeft deze commissie onder leiding van Mr. van Spaendonck te Tilburg vergaderd. In samenwerking met het groot bedrijf in den 'Graan- en Meelhandel zal ieder geval op zichzelf worden bezien. De voorzitter zegde ten slotte toe, dat het hoofdbestuur geen middelen zal verzuimen om tegemoet te komen aan den geuiten wensch. Nadrukkelijk werd nog betoogd, dat het niet de bedoeling was, Coöperatie on mogelijk te maken, doch uitsluitend om oneerlijke concurrentie te voorkomen. Naar aanleiding van een opmerking van een der leden, dat het te Boschkapelle was voorgekomeu, dat men het publiek had trachten te suggereeren, dat men als Katholiek verplicht was te koopen bij de Katholieke Coöperatie zal een onderzoek worden ingesteld. Een voorstel van Oosterhout om enkele statutenwijzigingen aan te brengen kon niet in behandeling komen. Toegezegd werd, dat met de wenschen dezer afdeeling bij de eer lang toch aan de orde komende statuten wijziging zooveel mogelijk rekening zal worden geoouden. Een voorstel Aardenburg om maatregelen te treffen, dat het de Rijksambtenaren absoluut verboden wordt om ook in hun vrije tijd handel te drijven met of werkzaamheden te verrichten voor particulieren, werd niet voor verwezenlijking vatbaar geacht. Ook de Middenstandsraad had reeds meermalen deze aangelegenheid naar voren gebracht, doch de Minister had geen termen kunnen vinden om in te grijpen. Het hoofdbestuur zal intusschen ten deze diligent blijven. Door Steenbergen werd nog actie verzocht tegen vliegende winkels. Opgemerkt werd, dat hiertegen het beste plaatselijk kan worden geageerd. Inmiddels zal ook dit door het hoofdbestuur worden overwogee. Bij de rondvraag werd o.a. nog een nauwere samenwerking der verschillende afdeelingen in Zeeuwsch-Vlaanderen bepleit. Breda verzocht maatregelen tegen de con currentie van slagerswinkels van den N. C. B. Het hoofdbestuur beloofde overweging. Op een vraag, hoe het staat met de jonge Middenstandsorganisatie, antwoordde Rector Brouwers, dat hierin zeer binnenkort zal worden voorzien. Rector Brouwers sprak dan nog bij af wezigheid van den Geestelijken Adviseur van den Dioc. Bond een opwekkend slotwoord, de aanwezigen aansporend, om hun organi satie groot en sterk te maken, wat vooral in dzen tijd hard noodig is. Men moet samen werken om de Hanze quantitatief en quali- tatief hooger op te voeren. Er moet geen afgunst zijn bij het slagen van sommigen en geen leedvermaak bij het mislukken van anderen. Spreker spoorde krachtig aan tot het lezen van den R.-K. Middenstander. Hij wees er voorts op, dat de voornaamste be langen niet uit het oog verloren moeten worden en dat de middenstand in de gun stigste conditie verkeert, om zijn geestelijke belangen te behartigen. Eindigend, verklaarde spreker, dat een flinke Middenstand van groot belang is van heel het Maatschappelijk leven en dat een degelijke Middenstandsorganisatie allereerst ten goede komt aan de geestelijke en stoffelijke belangen der leden. Nadat nog een antwoord-telegram van Mgr. Hopmans was voorgelezen, waarin Z.D.H. verklaarde, dat de R.-K. Middenstands organisatie steeds op steun mocht rekenen dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun opkomst en sloot daarna ten zeven uur de bijeenkomst met den Christelijken groet. Een tachtigtal Hanzeleden vereenigde zich dan nog aan een gemeenschappelijken maal tijd in Hotel Brand. Een onzer plaatselijke berichtgevers meldt onsWoeusdagavond arriveerden met den trein uit Gent alhier een vijftal Fransche werkkrachten met de bedoeling in de Stijfsel- fabriek werk te vinden. Zij waren naar hier gekomen op een advertentie, geplaatst in Fransche bladen. Toen ze echter hoorden, dat de arbeiders hier in staking waren, verklaarden zij, niet te zullen gaan werken, daar zij zelf ook ge organiseerd waren. Zij zijn, na hier te hebben overnacht, weer naar Frankrijk teruggekeerd. Wekelijksch Kerkbericbt. Zondag 27 October, feestdag van Christus Koning, om 7 uur de Vroegmis voor madame Celina Vermandel-Bracke, om 10 uur de Hoog mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Na de H.H. Missen de reliquie van O. L. Vrouw. Om 2.30 uur Lof met akte van toewijding- van het menschelijk geslacht aan het Aller heiligste Hart van Jezus. Maandag 28 October, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor den heer Augustinus van Dries- sche en overleden familie, om 7.45 uur ge zongen H. Mis voor mevrouw Maria vanWaes- van Acker. Dinsdag 29 October, om 7 uur uitreiking- der H. Communie en om 7 45 gezongen H. Mis voor den heer Cesar van Cleemput. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan de heer- Antonius Adrian as Veenbrink, on langs alhier en mejuffrouw Maria Joanna de Vos te Vleuten, 2e roep. (Maandag vervolg) Prijsbiljarten. Zondag 27 October a.s. zal er een prijskamp gehouden worden op het bil jart bij B. Rijpstra, alhier. Vooruit 20 gulden, begin 6 uur. WESTDORPE. Circus „Huberti". Dezer dagen zal het circus „Huberti". zijn vertooningen te zien geven op de weide van den heer O. van Waes, alhier CL1NGE. Het pokkengevaar. Aanstaanden Zaterdag zal er van drie uur nam. af, ten huize van Pol. Weemaes, gelegenheid bestaan tot kosteloos inenten tegen pokken. KIJKUIT. Spoorwegongeluk. Gisterenmiddag is alhier een goederentrein van de Spoorweg Mij. MechelenTer Neuzen door verkeerden wis selstand op een aantal zich op het emplace ment bevindende wagens gereden waardoor een 15-tal wagens in elkaar werden geschoven. De machinist kon nog bijtijds van den loco motief springen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. LAATSTE BERICHTEN. DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATER LEIDING MIJ. In de hedennamiddag te Ter Neuzen ge houden alg. vergadering van aandeelhouders zijn de commissarissen, die hun mandaat ter beschikking hadden gesteld, allen herkozen. Een voorstel van den afgevaardigde van St. Jansteen om de maatschappij te ontbinden kon in deze vergadering niet behandeld worden aangezien dit punt niet op de agenda voorkwam. De afgevaardigde drong er op aan dat dit voorstel op de agenda der volgende ver gadering zou worden geplaatst. De voorzitter zeide te hopen dat St. Jansteen dit onheil niet over Z.-Vlaanderen zou brengen.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3