Jaarvergadering van de Hanze iii het Bisdom Breda Talrijke opkomst van leden ook uit Brabant. Een zeer geanimeerde vergadering. Suite/li. Overzicht Uit het Parlement. Binnenland. Buitenland. IH Een «verwinning van generaal Feng. De samenzweringen in Rnsland. Aanslag op den Itall&anscben Kroonprins ter gelegenheid van zijn verloving. Deeloemiog van den Pans. De KrooDpriDselfjke verloving. Kabinetscrisis in Frankrijk: Brian* naar huis g zonden; Tardien opvolger? Polacaró nog steeds ziek. In Cbina alom strijd Nadir Khan Koning van Afghanistan. Do salarisregeling btj het Nijverheids onderwijs Goovernenr Froytter. Reorganisatie der Pauselijke Gendarmerie IfSUONDEN MSOBDEELIff JHTE MARYLAND BAAI PATENTVERPAKKING. INGEZONDEN M DEDEEL1WB. (28) Iedere lepel Kelpl* Atfoera AbUtJsiroop Dit korps krijgt nu, behalve den waakdienst in het Vaticaan en in de St. Pieter, ook de bewaking van de veiligheid in den heelen Vaticaanschen Staat voor zijn rekening. Binnenkort zal het zijn nieuwe kazerne betrekken en het aantal gendarmen zal be langrijk vermeerderd worden. Ook zal uit het korps gendarmen een klein korps speciale veiligheidspolitie in burger- kleeding worden gerecruteerd, hetwelk in den kleinen,maar zulke onbeschrijflijk groote kostbaarheden bezittenden Vaticaanschen Staat dringend noodig zal zijn. Wanneer het korps voltallig zal zijn en de reorganisatie zal zijn voltooid, wat vóór het einde van dit jaar het geval zal zijn, zal de H. Vader het corps de revue laten passeeren, waarna het den eed zal afleggen. Naar gemeld wordt, is het Dinsdag het leger van generaal Feng na een strijd, die drie dagen heeft geduurd, gelukt het front van de Chineesche regeeringstroepen 127 kilometer van Hankow te doorbreken. Men verwacht, dat maarschalk Feng de stad Hankow zal innemen. Het leger van Feng heeft in deze gevechten tweeduizend gevangenen gemaakt en zeventien zware stukken geschut en vele machinegeweren buit gemaakt. Het telegraaf-agentschap der sovjet-unie maakt wederom melding van de ontdekking van een anti-revolutionnair complot in de legerindustrie der sovjet-unie, welke een ondermijning der weerkracht ten doel had en streefde naar buitenlandsche interventie. De organisatie bestond voor het grootste deel uit gewezen hoogere officieren van het tsarenleger. De voormalige generaals Michailoff, Wys- sotschenski, Dymman, Dachanoff en Schulga zijn schuldig bevonden, ter dood veroordeeld en reeds terecht gesteld. De andere beklaagden zijn tot interneering in de concentratie-kampen veroordeeld. Gisteren vond te Brussel de officieele ver loving plaats van Prinses Marie José van België met Kroonprins Umberto. Toen de Prins, nog slechts enkele uren verloofd, op het graf van den onbekenden soldaat bloemen wilde gaan neerleggen, en, op het Congresplein aangekomen, uit zijn auto stapte, liep een individu op hem toe. Een politieagent, die het zag, stortte zich op den vreemdeling en bracht hem een harden vuistslag toe op den arm op het oogenblik dat de misdadiger een revolverschot loste in de richting van den Prinsde kogel kwam daardoor op de straatsteenen terecht. Niemand werd gewond. De politie had de grootste moeite, om den misdadiger uit de handen van het volk te halen, dat hem wildé lynchen. De dader van den aanslag bleek een zekere Fernando do Rosa te zijn, die iu 1908 te Milaan werd geboren en zich uitgeeft voor student in de rechten, te Parijs. Men seint uit Rome aan de »Msb.« De »Osservatore Romano* meldt, dat de Paus onmiddellijk van den aanslag op kroon prins Umberto op de hoogte werd gesteld. De H. Vader was zeer aangedaan en gaf opdracht, dat de nuntius te Brussel in zijn naam den kroonprins en de koninklijke familie zijn innige deelneming zou uitspreken. De kardinaal staatssecretaris Gasparri gaf de opdracht aan den nnntius door. De datum van het huwelijk van prinses Marie José en kroouprins Umberto is nog niet vastgesteld. Mogelijk wordt het huwelijk aan het einde van het jaar gesloten. Da prins en de prinses ontvingen gister morgen de Italiaansche kolonie. De Brusselsche correspondent van de Msb. seint Gisteravond had op het paleis te Brussel het aangekondigde galadiner plaats, waarbij de autoriteiten der hoofdstad en het corps diplomatique aan den prins werden voorge steld. Heden biedt de prins in het Italiaansch ambassade-gebouw een lunch aan de konink lijke familie aan, Daarna zal hij, zooals gemeld, zich met de koninklijke tamilie naar het stadhuis van Brussel begeven. Om 6 uur 40 zal hij van het Luxemburg-station de thuisreis aanvaarden. Bij het galadiner ten paleize te Brussel heeft alleen de koning gesproken en wel om een heildronk te wijden aan de jonge verloofden. Geheel onverwacht is in Frankrijk een kabinetscrisis uitgebroken, in de eerste zitting nog wel, welke de Kamer na het reces heeft gehouden. Na een gespannen maar bizonder kalme zitting sprak de Kamer met 288 stemmen tegen 275 uit, dat zij een debat wenschte over de buitenlandsche politiek, in het bizonder over de Haagsche conferentie en de voorwaarden van de Rijnlandontruiming Briand achtte den tijd voor dit debat nog niet aangewezen en stelde de kwestie van vertrouwen, met gevolg dat de Kamer zijn Kabinet naar huis stuurde. Eigenaardig is wel, dat Briand viel over een meerderheid van uiterst rechts en uitterst links, welke natuurlijk door geheel tegenover gestelde motieven werden beheerscht. Doumergue heett het ontslag van het Kabinet aanvaard. Op het moment waarop we dit schrijven is het nog niet bekend, wie met de formatie van het nieuwe Kabinet zal worden belast. Briand kan het niet zijn, daar de meerderheid rechtstreeks tegen hem per soonlijk als minister-president zich richtte. Veeal wordt de heer Tardieu genoemd, terwijl dan Briand de portefeuille van Buiten landsche Zaken, waarvoor moeilijk een be kwamer opvolger zou zijn te vinden, zou behouden. Het geheel onverwachte van de crisis bemoeilijkt de oplossing. Als er buien in de lucht hangen, worden de koppen bij elkaar gestoken om eventueele gevolgen onder oogen te zien. Dat is thans niet gebeurd en ook de aanleiding tot de crisis biedt weinig houvast Krijgt de Kamer haar zin en blijft Briand de portefeuille van Buitenlandsche Zaken be houden, dan zullen we straks zien, dat de zelfde Briand, die als minister-president een interpellatie weigerde, omdat ze hem de handen zou kunnen binden voor verdere onderhandelingen, als minister van buiten landsche zaken dezelfde vragen heeft te be antwoorden, waarop hij thans een antwoord weigerde. Poincaré moet nog enkele maanden rust nemen. Was dat niet het geval, dan zouden stellig naar hem weder de handen worden uitgestrekt als naar den redder in den nood. Het is een praatje geweest dat de christen- generaal Feng You Siang door zijn vriend gouverneur Jen in gevangenschap zou worden gehouden. Althans zijn troepen blijven dapper tegen die van de Nankingregeering oprukken en ze moeten ze al een keer klop gegeven hebben ook. Tegelijkertijd vechten in het hooge Noorden de zonen van het Hemelsche Rijk tegen de Bolsjewisten. Officieel is er wel geen oorlog verklaard, maar de kanonnen bulderen er lustig op los en de slachtoffers vallen navenant. In Afghanistan heeft zich de overwinnaar van Kabib Oellah de koningskroon op het hoofd gezet. Hij is een verstandig en gematigd man. Vrede en vooruitgang is zijn devies en daar kan het Afghaansche volk slechts wel bij varen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp inzake de regeling van de rechtspositie der ambtenaren z.h.s. aangenomen. Aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is onderstaand telegram verzonden In opdracht van het bestuur van de R.-K. Vereeniging van Directeuren enz. bij het Nijverheidsonderwijs >St.Bernardus* verzoeken ondergeteekenden Uwe Excellentie beleefd, bij het vaststellen van de salarisregeling voor het personeel der Nijverheidsscholen onze wenschen vervat in de requesten van Sep tember 1928 en Maart 1929, in welwillende overweging te nemen. Namens het bestuur: H. A. Haarmans, voorzitter. E. M. Zweekhorst, secretaris. Gelderschedam 61, Den Bosch. Gisteren is de Gouverneur van Curagao, de heer Fruytier met zijn gezin per s s. »Vene- zuela*, hier te lande aangekomen. Men schrijft uit Rome aan »De Maasbode* De Vaticaansche gouverneur, professor Serafini, heeft den commandant der pauselijke gendarmerie, luitenant-kolonel De Mandato, opgedragen, het korps der pauselijke gendar men te reorganiseeren. Hulst, een der meest karakteristieke stede kens van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, genoot Woensdag jl. het voorrecht, den bloem der Bredasche Hanze binnen zijn aloude wallen vereenigd te zien. Schoon de reis naar dit geïsoleerde deel van Zeeland verre van gemakkelijk te noemen is waren toch sprekende getuigenis voor de organisatiegeest der betrokkenen de Bra- bantsche leden in flink getal opgekomen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. ook verschillende geestelijke adviseurs alsme de alle R.-K. leden van de afd. Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. H. Mis in de St. Willibrorduskerk.. Ten 10 uur werd in de monumentale, aloude St. Wilibrorduskerk een plechtige gezongen H. Mis opgedragen door den Zeereerw. heer rector A. Brouwers, geestelijk adviseur van de afd. Hulst. Dan werd de inwendige mensch versterkt aan een gemeenschappelijke, uitstekend be reide koffietafel in hotel de Graanbeurs, waar Brabantsche gemoedelijkheid en Zeeuwsche rondheid elkaar spoedig gevonden hadden. Ten 12 uur vond een officieele ontvangst plaats in het historische stadhuis. Officieele ontvangst ten stadhuize. Burgemeester Truffino riep den Hanze- leden een hartelijk welkom toe, zijn waar deering uitsprekend voor de moeite, die voor al de leden uit Brabant zich hadden willen getroosten om in het zoover afgelegen Hulst te komen vergaderen. Spr. richtte zich af zonderlijk tot den heer E. Lockefeer, voorzitter van den diocesanen Bond, lid der Tweede Kamer en wethouder van Hulst, hem huldi- gend voor hetgeen hij ten behoeve van den middenstand in het verleden heeft gedaan en hem toewenschend, dat hij als Kamerlid nog groote dingen voor „zijn" middenstanders zal mogen tot stand brengen. Zich richtend tot de aanwezigen wees spr. erop, dat de middenstand in Nederlnd tegen woordig in het brandpunt der belangstelling staat. In de Troonrede is hij met name ge noemd. Spr. wenschte de leden hiermede ge luk en zeide te hopen, dat men oij de regee ring nooit tevergeefs zou mogen aankloppen. Met een verwijzing naar de uitlatingen van Dr van Beurden en minister Verschuur spoor de spr. de leden aan, thans met kracht te werken voor hun organisatie. Het Midden standscongres te Almelo heeft duidelijk ge manifesteerd, dat het den Middenstand ernst is om zich te doen gelden. Moge de dag van heden, aldus spreker, evenzoo toonen Uw vasten wil om te werken in Uw welbegre pen eigenbelang aan den afbouw Uwer or ganisatie. Spr. noemde de taak van den Middenstand zwaar en zijn beetekenis in het economisch leven groot. Zijn functie, goed en goedkoop te leveren, en een band te vormen tusschen producent en consument, maakt den Midden stand verdienstelijk voor heel de wereld en deze taak goed opgevat, stempelt hem tot kern der maatschappij. Die functie goed te vervullen echter, is de groote moeilijkheid. De organisatie, ten doel hebbend de cultureele en economische ontwikkeling der leden, is HET middel om hierbij behulpzaam te zijn. Als Roomsch-Katholieken, zeide spr., hebt gij nog andere belangen in Uw organisatie. Gij moet steunen op Uw geloof, dat vooruit moet worden gedragen vóór al Uw econo (12) mische belangen. Spr. wees dan op de taak der gemeente tegenover den Middenstand en op het belang van samenwerking tusschen gemeente en or ganisatie. Hulst heeft getoond, aldus spr., tot samenwerking bereid te zijn. Spr. uitte dan den wensen, dat alle gemeenten zullen mogen medewerken om den Middenstand het ver vullen van zijn belangrijke functie te verge makkelijken. Wederkeerig vroeg hij ook de medewerking van den Middenstand voor de gemeentebesturen. Spr. eindigde met dén wensch, dat dezen dag een succes zou mogen worden en dat de leden huiswaarts zouden gaan met het vaste voornemen, hun beste krachten te geven voor henzelf en voor anderen, steunend opPaulus' woord „Dat de Heer U regeert en dat U niets tekort zult komen". De heer Lockefeer, voorzitter van den Diocesanen Bond dankte den burgemeester voor diens sympathiek welkomstwoord, spe ciaal ook voor diens waardeerende woorden, tot zijn persoon gericht. Spr. wees erop, dat Z.Edelachtb. het verzoek om een officieele ontvangst terstond had ingewilligd. U hebt begrepen, ^eide spr., dat de overheid tegen over den grooten stand, die Middenstand heet, een taak te vervullen heeft. In positieven zin, door mede te werken aan den opbouw van den Middenstand door besehermende veror dening, in negtiaeven zin, door te voorkomen, dat verordeningen worden geschapen, die den Middenstand handicappep.. Spr. uitte den wensch, dat de Middenstand in de gemeente Hulst steeds zou mogen steu nen op de medewerking der overheid. Mogen alle gemeentebesturen begrijpeh, zeide spr., dat zij, door den Middenstand te steunen, de gezzondheid en den bloei hunner gemeente bevorderen. Ook voor den Staat is een bloei ende Middenstand van belang. Spr. wees er dan nog op, hoe in kleinere plaatsen de Middenstand van onderaf vaak wordt tegengewerkt door den arbeidersstand en van bovenaf door het groot-kapitaal. Men moet van overheidswege trachten, zich in de middenstandsvraagstukken in te weiken, dan zal men vanzelf sympathie krijgen voor den Middenstand. Met den wensch, dat de te houden vergade ring vruchtbare resultaten zou mogen afwer pen, eindigde spr. zijn warmgestemde toe spraak. Inmiddels was de eerewijn rondgediend. De burgemeester bracht een dronk uit op het welslagen der jaarvergadering en op de ge zondheid van de Hanzeleden en van hun ge zinnen. De heer H. Verwilgen betuigde daarna in zijn kwaliteit van voorzitter der plaatselijke afdeeling zijn erkentelijkheid voor de ge sproken waardeerende woorden en voor de of ficieele ontvangst, er met vreugde op wijzend, dat de. burgemeester in den korten tijd, dat hij de gemeente bestuurt, getoond heeft, met de organisatie voeling te willen houden en cat het hem ernst is om de belangen van den Mid denstand te behartigen. De burgemeester nam daarop nogmaals het woord, allereerst om dank te betuigen voor den hem toegezwaaiden lof, doch vervolgens ook om nog eens speciaal uiting te geven aan zijn vreugde over de aanwezigheid van zoovele Brabanters, die daardoor toonen, Zeeuwsch- Vlaanderen niet te beschouwen als een soort bijwagen doch als een echt stukje van Neder land. (krachtig applaus). Bezichtiging van Hulst. Een recreatie van een uur werd zoowel aan genaam als nuttig besteed door de bezichti ging van het uit historisch oogpunt en ook uit een oogpunt van natuurschoon zooveel merkwaardigs biedende stadje terwijl door velen gaarne van de gelegenheid werd gebruik gemaakt om de textielfabriek van den heer Lockefeer te bezichtigen. De jaarvergadering. Ten ruim 2 uur vereenigden zich de deel nemers wederom in de ruime vergaderzaal van hotel „De Graanbeurs", alwaar de jaar vergadering werd gehouden. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Opening en welkomstwoord. Nadat de Bondsvoorzitter de vergadering had geopend, sprak de voorzitter van de afd. Hulst een kort doch krachtig welkomstwoord, zijn buitengewone voldoening uitend over de talrijke opkomst, die grooter was, dan men ooit had durven verwachten, en den wensch uitend, dat men eendrachtig aan de opheffing van den Middenstand zou meewerken. Rede ondervoorzitter v. d. E e d e n. De heer v. d. Eeden, onder-voorzitter vah den Diocesanen Hanzzebond, wees erop, dat het voor den heer Lockefeer wèl een groote voldoening moest zijn, de eerste maal na zijn verkiezing tot Kamerlid, de vergadering, waar in men hem zou huldigen, zoo buitengewoon druk bezocht te zien Met *old->c. :r<w consta teerde spr., dat de Middenslandsbelangen bij de heeren van Hellennerg Hubar en Lockefeer in veilige handen zijn. Wc zijn, aldus spr., ip Den Haag thans goed vertegenwoordigd. Bpr. wees er voorts op, dat de uitlatingen in de Troonrede bij den Middenstand groote ver wachtingen hebben opgewekt. De beide Mid- om LLn-/ tenouiWeiheicl te Kcxlnr»eer-en, LL>V te bedaren, Llv*/ adenr». Ka.Lrt06org<ar*eo te neeon Adv. in Blokschrift

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2