BERICHT BIGGEL/W No. 3533 Vrijdag 25 October i929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. hëyaer: *1 VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND |fa- De uitreiking van hetlnsigne. Kiekjes uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Kameroverzicht. PUSTREKENINB No. 52419. lu verband met den feestdag van Allerheiligen zal „De Zeeuwsclie Koerier" de volgende week slechts verschijnen op Maandag 28 en Donderdag 51 October. De Uitgever. De Aiumoniakfiibriek te Sluiskil. IK KUS UW Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De rechtspositie van de ambtenaren. MOND, MADAME! DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per, regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Wij hebben nog levendige herinneringen aan het vereenigingsleven van 25, 30 jaren geleden. Zoo b.v. staat ons nog altijd duidelijk voor den geest het heugelijke moment, waarop de geestelijke adviseur eener Werklieden vereniging ons in eene plechtige ledenver gadering 't insigne op de borst speldde na een warme toespraak over de ware onder: scheiding, welke ons hiermede ten deel viel. De installatie van nieuwe leden stond altijd op de agenda vermeld. Zij kwam aan de orde onmiddellijk na het openingswoord van den voorzitter. Eerst hield de geestelijke adviseur dan eene toespraak over het doel en het nut der ver- eeniging, hierbij verband leggend met ge beurtenissen van den dag. Hij zelf, de waar dige vertegenwoordiger der Kerk, speldde dan het insigne op de jassen der nieuwe leden, die in de vergadering eene eereplaats kregen en wier namen achtereenvolgens door den II. Toen we op een zonnigen voormiddag, eenige weken geleden, de reis langs ons im posant kanaal naar Sluiskil hadden volbracht, en, na zonder »wachten voor de brug* een curiosum, het afzonderlijk vermelden waard den eersten zijweg rechts van de cokesfabriek hadden ingeslagen, ontrolde zich spoedig ter rechterzijde van ons oog het indrukwekkend panorama van de gebouwen- complexen-in-aanbouw, die tezamen eerlang het machtig bedrijf zullen moeten huisvesten dat, Belgische ondernemingsgeest hier op onzen Zeeuwsch-Vlaamschen bodem gaat exploiteeren. Reeds vielen, tusschen de karak teristieke palenhagen door, de sierlijke vormen der verschillende gebouwen op te merken, welker koepelvormige overkappingen op het eerste gezicht meer den indruk maken van een soort theaterbouw dan van behuizingen voor een zoo bij uitstek technisch bedrijf als een amoniakfabriek. Het hoofdgebouw, de eigenlijke fabriek, die het meest oostelijk, met het front naar het Noord-Oosten in de richting van de spoorlijn MechelenTer Neuzen is gelegen, was het doel van onzen tocht. In het houten portiersgebouwtje onder deel van de directiekeet troffen we al aanstonds een goeden bekende uit Sas, die zich onverwijld beijverde om ons in »draad- looze* verbinding te brengen met den heer H. Willemse, den uitvoerder van het werk, wiens welwillendheid ons zulk een goeden journalistieken buit beloofde. De korte oogeublikken, welke ons in de portiersloge* voor antichambreeren waren beschoren, schonken ons gelegenheid tot een >general view* op de massale constructie vóór ons, waarin en waaróp op dèt oogenblik een 400-tal arbeiders uit de meest uiteen- loopende branches aan den opbouw coöpe- voorzitter werden afgeroepen. De nieuwe leden, die eerst nog een tijd aspirant-lid waren geweest, ontvingen dan tevens een boekje ihet statuten en reglement der vereeniging, waarvan de voornaamste bepalingen door den adviseur besproken waren Met het gezamenlijk zingen van het Bonds lied eindigde de plechtigheid. Hiervan behield men, om met Dr. Schaepman te spreken, een lidteeken in de zielMen bleef zich innig aan de vereeniging gebonden gevoelen en vergat niet licht het vermanende woord van den geestelijken adviseur om de organisatie trouw te blijven, trouw met voorbeeld en daad. Hoe geheel anders is het nu in vele katho lieke werkliedenvereenigingen Plechtige installaties van nieuwe leden kent men dikwijls niet meer. De secretarissen der vakvereenigingen die vaak evenmin zulke plechtigheid kennen geven administratief kennis van het toetreden van nieuwe leden de secretaris der werkliedenvereeniging schrijft hunne namen in het ledenregister en de penningmeester zorgt voor een contributie- kaart Men zou het zoo kunnen zeggen de leden komen nu ongemerkt binnen door een achterdeurtje. Niemand schenkt hun eenige aandacht en het valt aan niets te bemerken, dat zij welkom zijn in de vereeniging! Van hun intreden blijft niets in't geheugen nog minder in de ziel. Zij maken zich dus ook weer gemakkelijk van de vereeniging los. Wij hopen, dat het althans in de meeste onzer vereenigingen nog niet zóóver is ge komen en dat men, waar dit wèl zoo is, zoodra mogelijk verandering brengt. De plechtige installatie van nieuwe leden met de uitreiking van insigne en reglement wordt als minder belangrijk, soms als geheel onbelangrijk beschouwdvan veel minder gewicht dan een of andere >actie«. 't Is zielkundig fout, en van zulke fouten kan het gevolg zijn, dat de vereeniging verslapt en tot »actie« niet meer in staat is. Laat men er eens over nadenken, en dan herstellen wat verzuimd werdH. reerden. We zagen er de in deze omgeving populair geworden Duitsche »Burschen« met hun breedgerande hoeden, wijde broeken en landelijk aandoende vestversierselen, met zeld zame handigheid stellingen opzetten, een karwei, waarin zij specialisten moeten zijn. Metselaars, timmerlieden en tal van andere vaklui waren druk in de weer om hun aandeel te praesteeren in het onder de bezielende leiding van den bouwmeester wonderlijk groeiende geheel. Tractors reden af en aan om het benoodigde materiaal aan te voeren. Een ^bijenkorf* van steen, bevolkt door een menigte nijvere menschen De leider, dien we zochten, werd tijdelijk onbereikbaar* gemeld; hij bevond zich ergens op een overkapping. Dies zou de heer S. Spek, de administrateur der 1. G. B., onze cicerone zijn. Al pratend waren we genaderd tot dè.t gedeelte van den bouw, waar zich de ingang bevindt der vijf groote hallen, waarin zich in een nabije toekomst evenzoovele phasen van het fabricageproces gaan voltrekken. De lengte of diepte dezer hallen is bij allen 155 M., de breedte resp. 18, 22, 20, 20 en 14 M., terwijl de hoogte der eerste vier hallen 22 M. bedraagt en van hal 5 34 M. Alles (tot zelfs de sponningen der ramen) wordt vervaardigd uit gewapend beton, behalve de kap van hal 3, die blijkbaar in verband met de bestem ming van deze ruimte van ijzer wordt. De heer Spek, die over een benijdenswaardig geheugen bleek te beschikken, begon met ons aan de hand van tal van cijfers een indruk bij te brengen van het overweldigend absorptie vermogen van den industrie - kolos. Zoo noteerden we, dat in dezen bouw in totaal 1,300,000 steenen verwerkt worden en 1100 ton betonijzer, waaronder staven van 32 m.M. diameter. Voor het vervaardigen van het beton is 8500 M» grint en circa 7000 Ms zand noodig, terwijl voorts als curiositeit vermeld kan worden, dat er 12000 kgr. stopverf in verdwijnt. Voor de fundeering van het hoofd gebouw werden niet minder dan 2007 beton- palen gebruikt en in het gebouw zelf heeft men circa 700 palen noodig voor de fundeering der machines. De palen in kwestie hebben een lengte van 7 M. bij een dikte van 25 c.M. Ze worden allen op het terrein gegoten. Als we hier nog aan toevoegen, dat de totaal- De Tweede Kamer werkt zich kalm, zonder overhaasting door de artikelen van de ambte narenwet en de talrijke vooral van socialistische zijde daarop ingediende amendementen heen. De nieuwe wet bepaalt dat wanneer een ambtenaar beroep instelt bij het ambtenaren gerecht door hem f 5 griffierecht verschuldigd is aan den Staat, en f 10 wanneer hij dat beroep instelt bij den Centralen Raad. De socialisten wilden dat griffierecht laten vervallen voor ambtenaren wier inkomen minder dan f 2000 bedraagt. De Minister wilde daar niet van weten er moest tegen al te lichtzinnig procedeeren een rem bestaan. De heer Beumer merkte nog op, dat hij niet begreep waarom men een grens van f 2000 had gesteld. Dit bedrag toch vertegen woordigt een geheel andere waarde op het platteland dan in de stad, een geheel andere waarde ook voor gehuwden dan voor onge- huwden. Met 66 tegen 20 stemmen ging de Kamer met den Minister accoord. Verworpen werd voorts een socialistisch amendement, beoogend te bepalen, dat als het bevoegd gezag den ambtenaar straf wil °pleggen> deze daarvan te voren in kennis moet worden gesteld. De Minister voerde daartegen aan, dat als men bij elk geval, al is dit nog zoo weinig om het lijf hebbend, bijvoorbeeld bij een berisping, eerst den ambtenaar zou moeten waarschuwen, aan het gezag afbreuk zou worden gedaan. Eveneens werd verworpen het amendement waarin door den heer Ter Laan (S.D. A.P.) werd voorgesteld aan de ambtenaren-rechters de bevoegdheid te ontnemen, dat zij de tegen woordigheid bij het verhoor kunnen verbieden aan gemachtigden of raadslieden, wier aan wezigheid ongewenscht wordt geacht. Terecht merkte hier de heer van Wijnbergen op, dat als men twijfelt aan het rechtsgevoel en den rechtvaardigheidszin der rechters men beter doet de heele wet te verwerpen. Er kunnen zich gevallen voordoen, waarbij de aanwezig heid van een bepaald vertrouwensman bij het verhoor hoogst ongewenscht is. In zulke I I breedte van het gebouw 94 M. en de lengte 155 M. bedraagt, zal men zich eenigszins een denkbeeld kunnen vormen van den omvang van dit gevaarte, dat in het najaar 1930 moet zijn opgeleverd, en van het praestatievermogen dergenen, die met de constructie ervan zijn belast. We hebben met onzen zeer gedocumen- teerden gids den heelen bouw rondgewandeld en daarbij gelegenheid gehad, eens nader kennis te maken met de moderne constructie methoden, in den betonbouw toegepast. Het gebouw wordt in zijn geheel bestreken door drie z.g. storttorens of stortmasten, die ieder een hoogte hebben van 55 M. Aan den voet dezer masten, die uiteraard op verschillende punten zijn opgesteld, bevindt zich een beton molen, waarin, met behulp van motorische kracht, het met kruiwagens aangevoerde zand en grint tot beton wordt vermengd. Een metalen bak wordt automatisch met het mengsel gevuld en klirnt dan op eigen gele genheid langs den mast omhoog om op het gewenschte punt z'n inhoud uit te storten in een buisleiding, die het beton op de plaats brengt, waar zich de met hout omkleede ijzer- constructie bevindt, waarmede het zich tot de onverwoestbare massa, die gewapend beton heet, moet vereenigen. Nabij de hcofdentrée zagen we een merk waardig staaltje van moderne dakconstructie Een samenstel van ijzeren binten ter lengte van 24 M. is op rails onder de kap aangebracht stelt den constucteur in staat, telkens 24 M. overkapping af te werken. Daarna schuift het gevaarte 24 meter verder en worden op nieuw 24 meter kap gegoten. Op deze wijze worden hier al de betonnen overkappingen vervaardigd. De heer Spek vestigde nog onze aandacht op de reeds ten deele aangelegde spoorrails, welke het mogelijk moet maken, dat de trei nen met locomotief en al de fabriek binnen rijden. Voorts deelde hij nog mede, dat ten be hoeve van het werk meer speciaal voor het beton maken een watertoren was gebouwd, waarin het water uit het kanaal wordt opge pompt, zulks in verband met het feit, dat het grondwater niet bruikbaar was gebleken. We zijn dan een toumée over de terreinen gevallen moet het den rechters vrij staan, zulke personen te weren. Ingezonden Mededeellng (53) Wie zal 't Pijpje kwalijk nemen. Dat hij steeds om liefde vraagt. Liefde die slechts één kon geven En „Bestevaer" tot voornaam (draagt. Reeds in vroege ochtendstond Kust hij graag haar lieven mond. Zoo'n enkel kusje voor 't ontbijt Smaakt best en deed hem nimmer l spijt! Het vervolg op dit verhaal Vertellen we 'n andermaal. 's Morgens vóór 't ontbijt 'n pijpje met Bestevaer-Rooktabak beter kunt ge den dag niet beginnen! PER&POND gaan maken en vernamen daarbij, dat ten Zuiden van de hoofdfabriek een schutting wordt aangebracht ter lengte van ongeveer 1 K.M. Achter deze schutting worden 15 heeren huizen en een casino voor de ingenieurs ge bouwd benevens een casino voor de onder bazen, die aan de fabriek verbonden zullen worden. Terloops werd ons gewezen op de eigen tim merfabriek der I.G.B. mot machinale zagerij enz. Voorts brachten we een bezoek aan de vijf gashouders, die de maatschappij moet bouwen, resp. met een inhoud van 50.000, 40.000, 25.000, iO.OOO en 10.000 M! en voor welker fundeering 500 betonpalen noodig waren. Onze weg voerde in Westelijke l ichting langs de cantine, die er met haar houten banken en tafels frisch en helder uitzag. Zelfs de bloemetjes op tafel ontbraken er niet De boerenschuur van den heer Dees was ingericht tot woonkeet voor die arbeiders, wier woonplaats te verafgelegen is, om eiken d.e naar huis te gaan. Ten slotte werd een kijkje genomen op de plaats, waar een haven is geprojecteerd, Westelijk van den weg Sluiskil—Axel alwaar een stuk grasveld verdwijnt en onmiddellijk grenzend aan den weg een kaaimuur zal wor den aangelegd voor het lossen der schepen. Op terugweg naar de directiekeet passeerde ons 't was inmiddels 12 uur geworden, dus schafttijd een trein met werkvolk, te stend voer cantine Vóór ons vertrek hadden we gelegenheid, den uitvoerder, den heer H. Willemse, nog even persoonlijk te spreken en van hem, aan de hand van proj ntieteekeningen, nog enkele in lichtingen te ontvangen omtrent de ligging der ontworpen bouwwerken. Want behalve de hoofdfabriek en de gashouders zal door de I.G.B. nog een zwavelzuur fabrie* worden ge bouwd, die voor c.a. ƒ400.000 is aangenomen en waaraan inmiddels reeds druk wordt ge werkt terwijl de firma Monnoyer et Fils uit Brussel belast is met den bouw van een zg. zoutloods (opslagplaats voor kunstmest) en door de Hollandsche Beton-Maatschappij uit Den Haag een Eleotrische Centrale met ketel huis wordt geconstrueerd benevens de boven vermelde havtn. Aan deze laatste bouwwerken hopen we een volgend feuilleton te wijden.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1