Bietensteken KL00STERML5EM Geen Goud zoo Goed Prov. Staten van Zeeland. Kerknieuwe. Gemengd JTieuws. Boeken - Gijdsekr. Sotlernij INBEZONDBM MEDEDEELINB.(108) Hnwelijken en Huisgezin. Dit nieuwe tijdschrift vraagt de belangstelling van alle vaders en moeders, want het handelt uit sluitend Heer des Huizes. Slapeloosheid Controle. Ook een verklaring. Dan is alles in rnst. Goed van gezicht. Qnlte. Ook een Hans Sachs. Wonden door hei Zijn door het bietensteken Uw handen ge barsten, ruw, gewond, pijnlijk en ontstoken? Doen Uw handen pijn bij het werken en verhinderen zij U zoo flink aan te pakken als gij wel zoudt wenschen? Bedenk dan, dat naast deze ongemakken elke open wond een open deur is voor bloedvergiftiging en infectie, (besmetting). Wanneer gij Uw eenvoudige verwonding, schijnbaar niet ernstig maar toch zoo lastig, open en ontstoken plekken, Uw hinderlijke bloedblaren, Uw kloven; Uw open vingers, dadelijk behandelt met AKKER's Kloosterbalsem, zult ge in 9 van de 10 gevallen niet het gevaar loopen, dat kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. En hebt gij oude wonden, die om zoo te zeggen een erfenis zijn van vroeger verwaar loosde kwetsuren, dan zult gij in AKKER's Kloosterbalsem het jarenlang beproefde middel vinden, dat diezelfde wonden, waarmee gij al zoo lang sukkelt, bijna ziender oogen zuivert en geneest. Verzorg daarom het klein ste onbeteekenendste wondje met AKKER's waarvan tallooze jarenlange gebruikers onveranderlijk en opgetogen zeggen: Prijs per pot fo,6o. wektheid van een optimistisch gemoed een groot en dikwijls moeilijk werk onder ons volk voort te zetten. Bemoedigen moet U daarbij het mesef, dat wij leven in een tijd, die ver heffing en verbetring hard noodig heeft doch die er, Goddank, geregeld nog vatbaar voor blijkt. Is het juist, dat ter beveiliging van het al gemeen welzijn met de staatkundige vorming en ontwikkeling zeer zeker niet kan worden volstaan, zoodat aan den socialen opbouw hard zal moeten worden voortgewerkt, even waar is het, dat er een politieke taak onder ons volk ligt waarmede de grootste en ge wichtige nationale belangen zijn gemoeid. Van onze partij daarom zoo goed als van de andere mag worden verwacht een waarlijk nationale politiek, die kan worden genoemd „Volksgezind" in den ruimen d.i. den eenig juisten zin van het woord. Ook in dien zin zij Uw beleid alomvattend tot heil van het Ne- derlandsche Volk. Vergeet onze jeugd niet Wilt eindelijk niet vergeten een belangrijk punt, dat boven op mijn onafgewerkt pro gramma staat en dat ik nu slechts aan Uwe zeer bijzondere aandacht kan aanbevelen trekt ook onze jeugd onder Uwe zorgen Niet langer mag het puik van rijpende krcht en frissche geestdrift werkeloos toezien bij den strijd om een groot ideaal. Niet langer mag ohze jeugd blijven een jeugd van politieke tamheid, leidingloos overgelaten aan een tijd geest, die speelt met kritiekkritiek, die zeker in die jaren van de politiek geen splin ter heel laat. De tijd is rijp, dat met mate en tact reeds de jeugd moet worden doordrongen van be langstelling en liefde voor het gemeenebest, vdor de openbare zaak. In ordelijk verband moet zij worden gehoord en begrepen, moet zij worden geschoold en geleid. Waar 'nier en elders juist de jeugd zich dp- per gaat verzetten tegen de kwalen des tijds, mag dit kapitaal aan energie en weerstand zeker voor ons staatkundig streven niet ver loren gaan. Onze tijd verstaat het immers den onstui- migen storm om te vormen tot beheerschte kracht, die aan de gemeenschap licht en be weging schenkt. Welaan, Mijne Heeren, hier zie ik het beeld van de naaste toekomst onzer Partij in jeug dige kracht moge zij onder Gods besten zegen licht en beweging schenken aan een voor spoedig bestuur van ons geheele volk Op deze met aandacht en belangstelling aanhoorde afscheidsrede volgde een warm applaus der vergadering. Ook minister Verschuur sprak nog een kort afscheidswoord. Hij heeft slechts een bescheiden rol gespeeld in het Partijbestuur. Door den loop der om standigheden voor het front geroepen, hoopt hij onder den zegen van God zijn plicht te vervullen. Spr. heeft met voldoening aangehoord den dank in zoo warme woorden aan Jhr. Ruys gebracht. Als oud-partij bestuurslid onder schrijft hij die dankwoorden geheel. Jhr. Ruys was en is een echte leider, als van God's wege geschonken. Spr. zelf is in dezen kring altijd slechts eenvoudig soldaat geweest, en is daar om des te meer dankbaar voor de hartelijke ontvangst en vriendelijke waardeering. Schertsend merkte Minister Verschuur op, dat ons Katholiek volk, dat in de kerk volg zaam is en uitraard niets te zeggen heeft, op politiek gebied wel eens z'n schade inhaalt en zelfs in een gemoedelijk land, als waar spr. de laatste tien jaren vertoefde, wel eens wat lastig kan zijn voor de leiding. Dat Jhr. Ruys ons katholieke volk gemakkelijk te leiden vindt, dat vloeit voort hieruit, dat zij zoo goed verstond er mede om te gaan Aan spr. komt slechts geringe dank toe. Intusschen aanvaardt hij gaarne de uiting van genegenheid en vriendschap van dit be stuur, met welks leden hij op zoo aangename wijze mocht samenwerken in het belang der Katholieke Staatspartij. Na deze toespraak werd de vergadering ge schorst, en vereenigden de hooge gasten en het Partijbestuur zich aan de lunch in het Kasteel van Antwerpen. (Vervolg). Polderreglementen. Ged. Staten stellen voor een wijziging van art. 16 van het Algemeen reglement voor de polder of waterschappen in Zeeland, waar door dit als volgt wordt gelezen „De water leidingen en uitwateringsgeulen buitendijks en kunstwerken, dienende tot afvoer van het polderwater en op kosten van den polder of het waterschap onderhouden mogen niet ge dempt of geslecht, noch in afwaterend ver mogen verminderd, noch ook verlaten worden, dan nadat op het daartoe strekkend besluit van het polderbestuur de goedkeuring van Ged. Staten is verkregen. Voor het bijzonder reglement op het be stuur van het waterschap Schouwen worden wijzigingen voorgesteld, waardoo* evenals in Walcheren ook de gebouwde eigendommen dijkgeschot zullen betalen, en daarbij is dan ook geregeld, dat het gebouw 3 hoofdinge landen zal mogen kiezen. Verbetering weg SchoondijkeIJzendijke. Op de begrooting 1930 komt ƒ50.000 voor, voor verbetering van den Prov. weg Schoon- dij'keIJzijndijke, en daarbij is begrepen ver betering van de bocht tusschen de KM en 5, daar waar de weg IJzijndijkeOostourg, de z.g. Weg-naar-Turkije aan dien weg aan sluit. Daarvoor zal moeten worden aangekocht 1500 c.A. dijk en 2200 c.A. bouwland, dit laat ste met schadevergoeding aan den pachter en 32 boomen. De kosten worden geraamd voor den dijk op 1500 per H.A. en voor het bouw land op ƒ45 per H.A. met ƒ0.15 per cA. voor den pachter, terwijl de boomen voor ƒ25 per stuk kunnen worden gekocht. De nieuw te graven sloot zal in eigendom komen aan den Mauritspolder omdat de sloot in de plaats komt van een deel van een waterleiding van dien polder. Voor verbetering van aansluiting met den weg naar Waterlandkerkje zal een strook grond van de Z. V. T. M. moeten worden ge kocht, dit werk met aankoop van grond is ge raamd op 250. Ged. Staten stellen voor in genoemden geest te besluiten. Van de N.V. auto-, motorhandel en ver- huurinrichting v.h. MannaertGeers te Ter Neuzen is een verzoek ingekomen om haar weder en wel te rekenen van 16 Juni 1923 af een subsidie toe te staan voor haren autobus dienst van Sluiskil over Axel, Zuiddorpe, Koe wacht en St. Jansteen naar Hulst. B. en W. van Ter Neuzen schreven dat de N.V. reeds sinds 1927 dezen dienst heeft over gedaan aan Pieter Scheeie te Sluiskil en de vraag daarom rijst of de subsidie nog wel aan adressante moet worden toegekend. Zij toch verklaart, dat een overgangstijd wordt door gemaakt. Scheeie exploiteert wel op naam der N. V., doch op eigen risico, .ok zou hij een adres bij Ged. Staten hebben ingediend, om een autobusconcessie voor dezen dienst. Ged. Staten zeggen, dat van P. Scheeie werkelijk een aanvrage is ingekomen, waarop zij nog geen beslissnig hebben genomen. Onderzocht wordt wie de eigenlijke onder nemer van den dienst is. In afwachting van de uitkomsten van dit onderzoek stellen Ged. Staten voor het verzoek om subsidie in hunne handen te stellen, ten einde in de volgende zitting een voorstel te doen. Credieten voor de P.Z.E.M. Voorgesteld wordt aan de P.Z.E.M. voor de middengroep een nader crediet te verleenen van f375,000 en voor de noordgroep een van f 25.000. Volgens een schrijven van den Raad van Bestuur, waarnaar Ged. Staten verwijzen is voor de middengroep f 210.000 noodig voor uitbreiding van de centrale te Vlissingen, voornamelijk door het bijplaatsen van een turbine van 4300 K. W. Hierdoor wordt ver zekerd, dat men niet zal moeten overgaan de Schelde te verzoeken haar eigen centrale weer in werking te stellen en is men voor langen tUd voldoenden stroom ;e kunnen blijven leveren. De som voor uitbreiding van de ketolcapaciteit ad f200.000 is te gering geble ken en, vroeg de PZ.E.M. daarvoor nog een nader crediet van f 90.000, waarbij zekerheids halve een post onvoorzien van f25.000 is op genomen. De overige f75.000 voor de xpidden- en de ƒ25.000 voor de noord-greep zijn be doeld voor overname van bestaande plaatse lijke netten enz. Wijzinging begrootingen. Voorgesteld worden wijzigingen in de be grootingen voor 1928 en 1929. Opcenten. Voorgesteld wordt weder de volgende op centen op de Rijksbelastingen te heffen 50 op de grondbelasting en de personeele belas ting en 20 op de vermogens- en de inkom stenbelastingen. BESLOTEN RETRAITE. NOVEMBER. 31 Oct.—3 Nov. R.-K. Werklieden. 47 Nov. Meisjes-Congreganisten. 9—12 Nov. Leden van St. Martinus (onder- offic.) 1215 Nov. Meisjes. 1518 Nov. Gereserveerd. 1922 Nov. Dames v. d. Middenstand. 2326 Nov. Mannen (en Jongelingen) (H. Familie. 26—29 Nov. Vrouwen (en Meisjes). DECEMBER. 25 Dec. Jonge Dames v. d. Middenstand. 710 Dec. Dienstplichtigen. 1114 Dec. Boerendochters. 1417 Dec. Mannen (en Jongelingen) (H.' Familie. 1720 Dec. Meisjes. 20—23 Dec. Open Voor aan te vragen retraite 2427 Dec. (Kerstmis) Mannen en Jonge lingen. 2730 Dec. Leden van St. Christoffel. 30+31 Dec. E.-K.-dagen voor Dames Onder wijzeressen. JANUARI. 25 Jan. Gereserveerd. 710 Jan. Jonge Boeren en Tuinders. 1114 Jan. Mannen (en Jongelingen) (H. Familie). 15—18 Jan .Jonge Boeren en Tuinders. 2023 Jan. Vrouwen (en Meisjes) (H. Fa milie). 23—26 Jan. Mannen en Jongelingen. 2730 Jan. Jonge Boeren en Tuinders. FEBRUARI.. 14 Febr. Boerendochters. 47 Febr. Meisjes (Congreganisten). 1013 Febr. Jonge Boeren en Tuinders. UIT I1ET BUITENLAND. Invasie van Stinkdieren Te Andover in den staat New Jersey is heb geheele verkeer van de stad een tijd lang stil gelegd geweest, doordat een leger van eenige honderden stinkdieren de hoofdstraat als plaats van samenkomst had uitgekozen. Den bewoners bleef niets anders over, dan in de huizen te blijven en deuren vensters hermetisch te sluiten. Heiligschennende diefstal. Naar uit Munchen gemeld wordt, is te Neu- markt aan de Rott in de kloosterkerk van Sint Vitus de glazen kist van den H. Lucius verbroken en leeggeroofd. De kerkroovers heb ben een kroon, het vorstkruis met edelge steenten en kostbare kanten uit de zestiende eeuw ontvreemd. Aiifl Boeken en Tijdschriften rijn ver krijgbaar big den Boekhandel van „DE ZEEÜWSCHK KOERIER". over Huwelijk, hun heilige roeping en levensstaat, over hun mooie maar moeilijke taak der kinderopvoeding, over de vreugden en zorgen van hun dier baar gezin, over het paradijs van het zonnige kinder land Voor alle vaders en moeders wil dit nieuwe tijdschrift zijn een wijze raadgever in twijfel en zorg, een veilige gids naar 't huiselijk geluk, een blijde helper bij hun zware oudertaak, een trouwe huisvriend in hun ouderzorg en ouderweelde Aan den huiselijken haard zijn nog para dijsjes te vinden van waar geluk in een echt- christelijk Huwelijks- en gezinsleven Huwelijk en Huisgezin wil de wegwijzer en de reisgezel zijn naar dat bekoorlijk geluks land Alle vaders en moeders moesten zich dus abonneeren op dit hun Tijdschrift. De prijs kan geen bezwaar zijn voor één gulden per jaar (f1,25 franco per post) koopt men zich een veiligen gids naar 't paradijs van het gezinsgeluk. Hij kon het niet helpen Waarom heb je je melk zoo schandalig met water kunnen verdunnen Ik kan er niets aan doen. Edelachtbare, mijn koe had den heelen nacht in den stort regen gestaan. Vader, daar is 'n man, die de heer des huizes spreken wil. Jongen, roep even je moeder. Ik kan heel den nacht geen oog toedoen. Boks 'n keer met Tunney. Moeder bezorgd Waar zou de kleine vent toch z'n mondharmonica gelaten hebben. Hij zal 'm toch niet ingeslikt hebben. VaderBlaas hem eens in ztn mond, mis schien hoor je wat. Vader, waarom werd Adam 't eerst ge schapen Om hem gelegenheid te geven ook eenige woorden te zeggen. Jansen ergert zich eiken avond aan dezelfde litanie van zijn vrouw Man, heb je de voordeur gesloten, en de deur van den kelder, en van de kamers En Jansen antwoordtJa, alle deuren in huis zijn gesloten, en als jij zelf nu je mond sluit, kunnen wij rustig gaan slapen. Jij hebt toch voortreffelijke oogen. Hoe weet u dat Wel, sinds ik jouw een tientje geleend heb, zie je mij al op een kilometer afstand aan komen. Heb je dien brief op de post gedaan, dien ik je gaf vanmorgen Neen, vrouwtje, dat heb ik niet gedaan. Natuurlijk nietEn ik had je toch gezegd dat hij noodzakelijk weg moest vanmorgen. Zeker, vrouw. En jij vergeet 'm te posten, dat is weer net iets voor 'n man. Maar, vrouwtje.... Niks te maren, Ik ben kwaad. Maar kijk nou even naar dien brief, 'Je hadt vergeten er 'n adres op te schrijven. Gelezen in een étalage van een provincialen schoenwinkel Schoenen voor bejaarde menschen, met Engels elastiek, als men ze draagt zou men zeggen, dat ze betoovert zijn geweest, f 7,25. Als de Kasteelheer van Duivevoorde deze pantoffels zag, zoude hij ze zeker koopen voor f7,25, en zoude zeggen, wat zijn de schoenmakers van tegenwoordig tog knap. Hemelsche schoentjes, Engelen van gemak zitten als aan de voeten geschilderd. Schoenen voor de halve eeuwigheid. Ame rikaans chroomleder. Rembrandt heeft ze niet mooier geschilderd. Maat 40 voor Davit. Maat 48 voor Goliat. Voor de werkman zitten ze licht als hooi. Gezond zien ze er uit met gummihakken f 5.50.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 6