De Stakingen. Posterijen Gemengd JTieums. Landb. enVeeteelt Jïïarklberiehlen Os staking aan de Stijfselfabriek te Sas van Gent. Abdijsiroop. Eeo bekendm&kiuff van de Directie. Rijkspostspaarbank. Leeuwin door 'n knaap fjedeod. grondslag". De mentaliteit, die uit deze enkele woorden spreekt, is merkwaardig, doch typee rend voor ons Hollanders. Niemand zal er aan denken aanstoot te nemen aan de ver volging van een inbreker of dief, doch zoodra het niet betreft de inbraak in een gebouw, doch inbreuk in een minder tastbaar octrooi, geraken de gemoederen in beweging. Hierin is ons land vrijwel uniek en vormt een scherpe tegenstelling met onze Oostelijke en Westelijke buurstaten, waar eenieder zijn ei gendomsrechten ongehinderd kan doen re specteeren. Naar wij vernemen zijn gisteren van de 53 stakende arbeiders der R.-K. organisatie ^slechts 6 wezen teekenen. De overigen hebben, naar wij hoorden, reeds elders werk gevonden. De staking aan de Gnkesfabriek te Sluiskil. Gisterennamiddag is door de Directie der Cokesfabriek de volgende bekendmaking uit- geplakt A.C.Z. de CARBONISATION Sluiskil, Ter Neuzen. Als antwoord op de aanvragen tot her vatting van het werk, deelt dg.. Directie der Cokesfabriek haar gewezen personeel mede, dat aangezien het stakend personeel is uit betaald en van de lijsten is afgevoerd het weder indiensttreden enkel kan geschieden na persoonlijke aanmelding. De werklieden, die zich opnieuw willen doen aannemen, kunnen zich vanaf heden laten inschrijven aan het wachthuisje van den garde, bij den ingang der fabriek, ofwel schriftelijk hiervan kennis geven aan de Directie, met vermelding van hun adres, De Directie zal den datum van hervatting van het werk vaststellen; wanneer het untal der aanmeldingen haar voldoende voorKomt. De terugkomst der opnieuw toegelaten werklieden zal geleidelijk geschieden en naar gelang de behoefte aan werkkrachten. De eerste en tweede batterij, die schade hebben geleden door het stilliggen, zijn gedoofd en worden niet meer aangestoken, liet aantal werklieden wordt hierdoor ongeveer met 120 verminderd. Bij de wedertoelating der arbei ders zal er rekening gehouden worden met de volgorde van inschrijving. De loonen na hervatting van het werk zijn dezelfde als voor de staking. De Directie zal echter, als het werk wederom normaal zal zijn en de kalmte teruggekeerd, welwillend onderzoeken in welke mate zekere wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden kunnen worden aangebracht onder meer de loonsverhoogipg voor Zondagsarbeid. De Directie. Sluiskil, 15 October 1929. Naar wij vernemen heeft Zondagavond de Weleerw. pater Richardus, geestelijk adviseur der R.-K. organisatie met de directie een onderhoud gehad öm zich nader ter zake te oriënteeren. Zijneerw. heeft zijn bevindingen aan het plaatselijk en hoofdbestuur der R.-IC. organisatie medegedeeld ter verdere iuformatie van belanghebbenden. Wij hooren verder, dat in de hedenochtend gehouden vergadering de toestand uitvoerig besprokeri werd met als resultaat, dat geen motieven aanwezig werden geacht om van houding te veranderen. Ons werd van arbeic^rsleiderszijde verze kerd, dat het van werknemerszijde geenszins om de machtskwestie gaat doch enkel en aiieen om behoorlijke arbeidsvoorwaarden en dat de stakende arbeiders nog even stand vastig zijn als op den eersten dag der staking. Bij een informatie, gisteren telefonisch bij den Rijksbemiddelaar ingewonnen, bleek, dat laatstgenoemde met de directie nog in correspondentie is. Zooeven vernemen wij nog, dat de R.-K. Landarbeidersbond zijn leden verboden heeft in de cokesfabriek te gaan werken. Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent (jer maand September 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f8,011,98 en terugbetaald f10,407,25. Der halve minder ingelegd dan terugbetaald f 2,395,27. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 11. Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand September 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f2,308,50 en terugbetaald f1,622. Derhalve meer ingelegd^ x dan terugbetaald f 686,50. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 1. Oogave betreffende het hulppostkantoor Philippine der moaud September 1929. Aan INGEZONDEN MEDEDEELIN6. (30) 10.6 die bcicue Op, vferriuinr> Llw ciclemKcilinq met AKK^r'5 (Adv. in Blokschrift) bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f1,845,85 en terugbetaald f 2,742. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f896,15. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 3. Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand September 1929. Aan bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f21,368,84 en terugbetaald f11,921,67. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f9447,17. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 29. Tot aankoop van Nationale schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd een orde tot een nominaal bedrag van f400. UIT HET BINNENLAND. 14-jarig meisje, in een kolfer gevonden. De Ma.isLode meldt Maandagmiddag zijn, mede door de nervo siteit welke door den vreeseüjken moord in den Polder Blijdorp te Rotterdam in vrijwel alle lagen van de bevólking is ontstaan, de bewoners van de Schommelstraat en omge ving bij het Pijnackerplein gealarmeerd door een merkwaardig voorval. Hetgeen hier geschiedde heeft eenerzijds een grappigen kant, anderzijds is het echter zeer droevig door hetgeen later aan het licht is gekomen. - Te ongeveer 2 uui werd mej. W., wonende in deze straat, door buren gewaarschuwd, dat haar 14-jarig dochtertje Jacoba in het vlakbij gelegen polhuis van den 70-jarigen schoen maker W. M. was binnengegaan, dat de schoenmaker de gordijntjes had laten zakken, korten tijd daarna was uitgegaan en dat het meisje verder niet was gezien. De moeder werd door deze mededeeling on gerust en waarschuwde een surveilleerenden agent. Deze brak de deur van het pothuis open, waarna de moeder naar binnen riep „Jacoba waar ben je Er kwam geen antwoord, de moeder en de politie er hadden zich inmiddels heel wat menschen bij het huis verzameld vermoed den hierdoor dat de buren het mis zouden ge had hebben, doch voor alle zekerheid ging een agent op zoek naar den schoenmaker, terwijl een tweede de wacht bij de deur bleef houden. Na ongeveer een uur kwam de schoenmaker terug, hij, de moeder en een agent gingen naar binnen, doch weer zag men niets. Toen de moeder toevallig den deksel van een groote kist oplichtte, zag zij tot haar verbazig het meisje in deze kist liggen. Het was springlevend. De politie narn allen mee naar het bureau Bergsingel. De menigte op straat was intus- schen met nog eenige honderden aangegroeid en het publiek, waartusschen al de vreeselijk- ste verhalen de ronde deden, nam een zeer vijandige houding aan tegen den schoen maker. Jacoba vertelde bij het verhoor, dat zij in het pothuis van den ouden man was binnen- geloopen, dat hij daarna was uitgegaan en de deur had afgesloten, doch dat zij uit eigen beweging binnen was gebleven. Toen de deur werd opengebroken, was zij bang geworden en in de kist gekropen, waar zij zich doodstil hield om niet te worden ont dekt. De schoenmaker is na verhoor per arrestan- tenuato naar het bureau van de zedenpolitie gebracht en daar in arrest gesteld. Dit laatste werpt wel een droevig licht op deze op zichzelf alleen merkwaardige historie. Toen de moeder haar dochtertje had ont dekt, werd zij zoo opgewonden dat zij een schoenmakershamer greep, en den ouden man daarmee een slag op zijn neus gaf, die flink aankwam. Om de nieuwsgierigen op straat uit elkaar te laten gaan, waren drie agenten noodig. Bigamie. De Tilburgsche politie heeft een bigamist opgespoord. P. J. W. uit Raalte, trad aldaar in 1904 in het huwelijk. Kort daarna verliet hij zijn vrouw. Hij heeft zich toen in 1923 te Apeldoorn opnieuw in den echt laten verbin den, zonder dat het huwelijk met de eerste partij gerechtelijk was ontbonden. Eenigen tijd later is re tweede vrouw komen te over lijden. De man is toen in Teteringen in 1926 opnieuw in het huwelijksbootje gestapt. Na dien vestigde hij zich te Tilburg. Een zuster van 's mans eerste vrouw had intusschen in de courant gelezen, dat W. zich te Tilburg had gevestigd. Zij had W. al spoedig gevon den en herkende hem als den eersten man van haar zuster. De man in kwestie bleef echter ontkennen. Vergezeld van de Tilburg sche recherche is hij toen op transport ge steld naar Raalte, waar hij met zijn eerste yrouw werd geconfronteerd. Toen deze W. zag, herkende zij hem aanstonds. W. bekende daarop de gezochte man te zijn. Hij is op transport gesteld naar Breda. Auto rijdt op wandelaars in. Zondagmiddag te ruim half vier is op den Wageningschen oerg J. S., die met zijp auto den berg opreed bij het uitwijken voor een andere auto, uit de richting Renkum, op het rijwielpad gekomen en ingereden op de wan delaars, die daar met het oog op het mooie weer in grooten getale liepen. Hij reed daar bij drie personen aan, nl. den twintigjarigen Fr. Alberts, diens verloofde mej. K. en mej. M. De heer Alberts was op slag dood. De beide dames werden ernstig gekwetst naar „Zieken zorg'' overgebracht. De politie arresteerde S. en nam de auto in beslag. Aanranding. In de Heezer bosschen tegenover Sterksel, stapte de heer J. G. uit Asten even van zijn fiets om zijn pijp aan te steken, toen hem een hem onbekende man, die zijn hoed diep in het gezicht had gedrukt, naderde en tracht te bewegen tot afgifte van zijn geld. De heer G., die zeer kalm oleef, bukte naar zijn fiets, richtte zich plotseling op en gaf den onbe kende een hevigen slag. De aanrander trok hierop een mes. Er ontstond een hevige vecht partij. De heer G. trachtte de aandacht te trekken van een in snelle vaart passeerende motorrijder, hetgeen hem niet gelukte. De aanrander wist in de bosschen te ontkomen. De heer G. bekwam slechts enkele lichte ver wondingen, terwijl zijn kleeding door mes steken werd vernield. De politie stelt een onderzoek in. Auto op het lichaam. Zaterdagavond was de veéïtig-jarige heer H. Wegeman, eigenaar van de Olympia-garage aan de Wingerdstraat te 's-Gravenhage, bezig een wagen te herstellen, waarvan de achteras gedemonteerd moest worden. Om de achter wielen van den grond vrij te maken, werd de wagen met blokken opgestopt. Dit opstoppen cshijnt niet erg secuur te zijn geschied, zoo dat een der blokken, toen de heer W. onder de cardan lag, omsloeg. Het slachtoffer kreeg de differentieel in zijn zijde, waardoor zijn borstkas in elkaar werd gedrukt. De levens geesten waren terstond geweken. De overledene laat een weduwe en twee dochters achter. UIT I1ET BUITENLAND. Een groot crimineel proces te Milaan. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" bericht 8 October Te Milaan begon gisteren het groote crimi- necle proces tegen de bende Pollastro. Wel nooit zullen de gezworenen van Milaan grooter misdadigers te oordeelen hebben als Pollastro en eenige zijner bende. Deze bende bestaat uit elf aangeklaagden, waaronder de ^twintigjarige Caterina Piolatto, medeplichtig aan de moor den en diefstallen van haar vriend Peotta. De bende heeft heel wat op haar geweten. De misdaden zijn gepleegd in zes maanden, van Juni 1926 tot December van dat jaar. Vooreerst vermoordden de misdadigers twee carabinieri te Mede op 19 Juni. Eenige dagen later zochten ze zeven politie-agenten te ver moorden. Op 14 November vermoordde ze den juwelier Zassetti te Milaan, die zijn have en goed verdedigde tegen deze dieven. Toen ze drie dagen daarna bijna in handen waren gevallen van de politie, doodden Pollastro en Massarl den politie-commissaris en een agent in een herberg, waar ze op het punt stonden aangehouden te worden. Weldra trachtten ze naar Frankrijk te ontkomen, maar aan de grens dooden ze nog den carabinieri Gavarri- no, waar ook een der bandieten Massariewerd gedood. Dramatisch is de vlucht geweest van Pollas tro naar Frankrijk, verdoken tusschen de buffers van den trein, ofschoon meer dan tweehonderd carabinieri hem zochten en de grens bewaakten. Eindelijk werd Pollastro in Parijs aangehouden, waar hij wegens diefstal werd veroordeeld en vervolgens uitgeleverd aan Italië. Ondertusschen waren verschillen de andere leden der bende in handen ge vallen der carabinieri. Men verwacht dat eenige leden der bende zullen vrijgesproken worden, daar niet allen bij alle misdaden tegeriwoordig waren of daarin de behulpzame hand hebben geboden. Gewelddaad in Noord-Ierland. Een nieuw gebouw opgeblazen. Bij Loughgall in Noord-Ierland heeft men Zondag een pas gebouwd vergaderlocaal in de lucht laten vliegen, dat in de plaats was ge komen van een gebouw, dat vóór 8 maanden tengevolge van brandstichting was verwoest. De daders waren ten getale van twee a drie honderd in militaire opstelling en met ge weren gewapend aan komen rukken. Nadat zij de bewoners van een naburig huis op een afstand in veiligheid hadden gebracht, leg den zij twintig ladingen van een krachtige springstof en het gebouw, dat bijna voltooid was, vloog in de lucht. Bioscoop-kas gestolen. Uit Mannheim wordt gemeld Vrijdagavond tegen half 10 stopte bij de „Schauburg", een bioscoop, een auto, waarin twee mannen en twee vrouwen zaten. De mannen stapten uit en begaven zich naar de cassaa, alsof zij plaatsbiljetten wilden ne men. Zij grepen echter de kas en maakten zich daarmede uit de voeten, nadat zij op twee mannen, die hun den weg wilden ver sperren revolverschoten hadden gelost, waar door deze mannen in den beneenarm gewond werden. De roovers sprongen in den auto, die ter stond met razende vaart wegreed. Naar de Morning Post« uit Johannesburg meldt, heeft een 12-jarige jongen, die opeen farm de koeien hoedde, met pijl en boog een leeuwin gedood. Toen het dier zich plotseling op een os wierp, schoot de knaap de leeuwin een pijl in den buik, die door de bewegingen van het woedende dier diep in het lichaam drong. Met een tweede pijlschot in het oog maakte de knaap toen het dier af. De subsidieëriog van laud- en Tainboowcnrsnssen. Op de vragen van den heer Braat betref fende verlaging van het vastgestelde minimum aantal leerlingen voor land- en tuinbouwcur- sussen, heeft de heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw het volgende geantwoord Hoewel in de praktijk is gebleken, dat in het algemeen het deztijds in overleg met de Commissie van advies voor het lager land en tuinbouwonderwijs vastgestelde minimum aantal leerlingen voor land- en tuinbouw- cursussen, welke voor een Rijkssubsidie in aanmerking wenschen te komen, niet te hoog kan worden geacht, komt het inderdaad in enkele streken van ons land, waar slechts weinig leerlingen, die in de termen vallen voor het volgen van een dergelijken cursus, kunnen worden bijeengebracht, af en toe voor, dat een cursus om die reden niet tot stand zou kunnen komen. In verband hiermede is door genoemde commissie voorgesteld, in voorkomende ge vallen voor dergelijke stroken het vereischte minimum aantal leerlingen naar omstandig heden te verlagen. Ondergeteekende is bereid aan dit voorstel gevolg te geven het Kon. Besluit van 13 December 1923 (Staatsblad no. 549), waarbij algemeene regelen voor de subsidieering van bedoelde cursussen zijn vastgesteld, verleent daartoe de bevoegdheid. Voor een algemeene verlaging van het minimum aautal leerlingen voor alle van Rijkswege gesubsidieerde land- en tuinbouw- cursussen bestaat echter, naar de meening van ondergeteekende, geen voldoende aanleiding. Hulst, 14 Oct. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 11 a 11,50, rogge f9 a 9,50, wintergerst f 10 a 10,50, zomerg. f 9 a 10, haver f9 a 9,25, erwten f14 a 15, br. boonen f20 a 21, lijnzaad f 22 a 23, karwij- zaad fa Boter per kgr. f2 a 2,10, eieren per 26 stuks f 2,10. Veemarkt. Aan gevoerd 21 stuks rundvee, verkocht 7; 53 varkens, verkocht 31. hulst. Coöp. Roermondsche Eiermijn, afdeeling Hulst en Omstreken. Pluimvee blaadje verschenen 712 October. Aanvoer dertienduizend stuks. Kipeieren per kilogram f1,40. Hoogste prijs f9,30. Laagste prijs f8,Gemiddeld f8,40 per honderd stuks. Poeleieren f 7,208 per honderd stuks. Eendeieren f0,98 per kilogram. Rotterdam, 14 Oct. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 318 vette runderen, 139 vette en graskalveren, 544 schapen en lammeren, 219 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,04 a 1.16, tweede f0,89 a L02, derde I 0,70 a 0,76ossen eerste kwaliteit f 0,90 a I,06, tweede fo,8o a 0,90, derde f0,70 a 0,77; kalveren eerste kwaliteit f 1,54 a 1,74, tweede f1,32 a 1,52, derde f1,15 a L30 schapen eerste kwaliteit f0,75 a 0,82, tweede f 0,68 a 0,71, derde f0,45 a °»54 i lammeren f0,90 a 1,05; varkens eerste kwaliteit f0,75 a 0,82, tweede fo,6o a 0,74, derde f0,55 a 0,65 export f0,70 a 0,78. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van blauw 800 kgr., prijzen f1,15 a L30, van Groningsch 2500 kgr., prijzen f 1,20 a 1,25, van Hollandsch geel 2300 kgr., prijzen fï,io a 1,25. Lijnzaad voer f 20 a 23, zaai f 22 a 24, blauw maanzaad f33 a 35, koolzaad f 23 a 25, karwijzaad f 35 a 37. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2,25 a a 2,70, Zeeuwsche bonte f 2,30 a 2,80, West- landsche zand f 4 a 6, poters f 3 a 4, Zeeuw sche eigenheimers f 1,40 a 1,70, blanwe f 1,30 a 1,80, Brielsche kralen f 1,50 a 2,25. Binnenlandsche granen. Tarwe tamelijk ter markt, flauw gestemd, lager verkocht f 11 a II,75, enkele prima partijtjes en zaai daarboven betaald. Haver f8,50 a 9. Kleine groene erwt.en f 14 a 15,50. Schokkers, kalmer, f 18 j a 19,75. Bruine boonen met tamelijk aanbod I hooger verkocht.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3