Des avonds Provincienienws Stadsnieuws. Kerknieuws. Jtandelsberichten Rechtszaken. Loep der bevolking Radionieuws Ingezonden Mededeellng (10) lil (ie R.-k. Staatspartij. Notaris-benoeming. Eerste H Communie. Donderdag a.s. zullen alhier een tiental kinderen hunne Eerste H. Communie doen in onze parochiekerk. Schietiog. Zondag werd er een Schieting op de liggende wip gegeven bij M. van Hecke. De uitslag is als volgt: hoogvogel F. Moerdijk, Zuiddorpe, zijVogels R. Migom en Th. Braeck- man, Zuiddorpe, kallen Alfr. de Causemaker en Em. Spiessens, Westdorpe. Aantal schut ters 35. Wildschietiog Zondag gaf de liggende wipmaatschappij »De Verbroedering* een schieting bij gebroeders Kint, waaraan door 50 schutters werd deelgenomen. De hoogvogel werd afgeschoten door A. Freijzer, Bosch- kapelle, de zijvogels door Aug. Jacobs, alhier, en L. Strobbe, Terhole, de kallen door Em. de VVael en Alph. van den Bergen, beiden alhier. Het Stadsjabllenm. Het attractie-comité, ingesteld voor de feestviering van het 750- jarig bestaan der Stadsrechten van Hulst, vergaderde 13 October j.l. ten stadhuize alhier ter bespreking van de feestplannen 1930. IJZENDIJKE. De winkelweek. Het feestprogramma, dat ter gelegenheid van de winkelweek, welke van 19 tot 27 October gehouden wordt, zal worden afgewerkt, vermeldt o.a. volksspelen op 20 en 27 October. Bovendien zal op die dagen een lichtstoet door de straten trekken. Muziekgezelschappen zullen dezen stoet op luisteren. De Znivelf&briek geopend Maandagmiddag is de Coöperatieve Zuivelfabriek Eensgezind heid* alhier, in tegenwoordigheid van vele genoodigden geopend door den Commissaris der Koningin, die een uitvoerige rede hield. Voorts werd. nog het woord gevoerd door den heer Zwagerman, zuivelconsulent. Hiervoor moest wordeil Onderhandeld met de vertegenwoordigers van den Staat en van de N. S. De daarvoor noodige besprekingen zijn evenwel thans zoover gevorderd, dat vermoedelijk binnen niet te langen tijd met den bouw zal kunnen worden aangevangen. Ten slotte kunnen Ged. Staten nog mede- deelen, dat sinds kort met den Minister van Waterstaat overeenstemming is verkregen met betrekking tot de verbetering van de aanlegplaats te Hoedekenskerke. (Wordt vervolgd) moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct., Tube 80 ct. PUROL Vergadering van het bestuur der R.-K. Staatspartij. Op Zaterdag 12 October jl. vergaderde het Partijbestuur in Hotel Kasteel van Antwerpen te Utrecht, onder leiding van den waarnemen- den voorzitter, den heer M. van Hout Afwezig de afgevaardigde van Leiden, met kennisgeving mede ook met bericht van ver hindering van diens platsvervanger. Aanwezig 21 leden. Eén vacature. Na opening en goedkeuring der notulen werden eenige ingekomen stukken afgedaan. Hierop volgden eenige mededeelingen van het Dagelijksch Bestuur, o.a. over de toepas sing van art. 26 lid 2 Kiesreglement t.a.v. de vacature voor de -Tweede Kamer ontstaan door het aftreden van Mr. Dr. Deckers, waar voor de heer J. C. van Beek zich niet beschik baar stelde en de heer Th. Schaepman kon zitting nemen. Voorts werd rapport uitge bracht over de exploitatie van de Verkiezings- platen en Vlugschriften, waaruit bleek de groote afname dezer propagandamiddelen. Het rapport der Commissie uit het P. B., inzake de Eerste Kamerverkiezing in Noord- Holland, werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd de herdenking van het 25- jarig bestaan der landelijke R.-K. Partijor ganisatie in den Partijraad uit te stellen tot het voorjaar 1930 o.a. wegens de zeer bezette agenda der a.s. Partijraadsvergadering en de bestuurswisseling en bestuursvacatures. De datum der a.s. Partijraadsvergadering werd gesteld op 22 en 23 November a.s. De agenda voor die vergadering werd vastge steld behoudens het reglementair overlég ter zake met den voorzitter van den Partijraad. Agenda's en prae-adviezen zullen einde dezer week worden verzonden. Behandeld werden de door de R.-K. Rijks- kieskringorganisatie ingezonden voorstellen en de prae-adviezen van het P. B. daarom trent werden vastgesteld. Na gehouden rondvraag werd de vergade ring met den chjistelijken groet gesloten. Omtrent het afscheid van hunne Excellen ties Jhr. Mr. Ruy$ de Beerenbrouck en Mr. Verschuur is gisteren reeds een communiqué aan de R.-K. dagbladen verstrekt. Tot notaris te Haarlem is benoemd de heer mr. H. C. Ittmann, thans notaris te Middelburg. WESTDORPE. STOPPELDIJK. HULST. Nadat de notulen der vorige vergadering onveranderd waren goedgekeurd en de voor zitter enkele mededeelingen aangaande de verkregen subsidie van gemeentewege etc. had gedaan, werden verschillende plannen, inzake de te organiseeren feestelijkheden besproken. O. m. werd ook ter sprake gebracht bij bovengenoemde gelegenheid een huisvlijtten- toonstelling te organiseeren en hiervoor enkele prijzen beschikbaar te stellen. Goedgevonden werd hiervoor een subcomité zoowel uit dames en heeren bestaande, samen te stellen, en op een nog nader te bepalen datum een vergadering hiervoor te beleggen. Nog werd besloten een bloemententoon stelling te organiseeren voor kinderen. Ook hiervoor zal een comité worden samengesteld dat aan de deelnemende kinderen een paar plantjes zal beschikbaar stellen, die dan bij gelegenheid van de feesten in 1930 zullen moeten bloeien en door een speciale keurings commissie zullen, worden gekeurd. Voor de mooiste inzendingen zullen eveneens prijzen worden beschikbaar gesteld, zoodat dit onder deel een mooie en tevens leerzame attractie voor de kinderen zal uitmaken. Nadat nog enkele punten van het feest programma zooals de watersportfeesten, de huizen^ersieringen en de inrichting van het attractieterrein waren besproken, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Na deze redevoeringen werd een rondgang gemaakt door de fabriek. Met een samenkomst in het café van den heer Lievense, waar verfrisschingen werden aangeboden, werd deze belangrijke gebeurtenis besloten. Veemarkt. Gisteren waren ter veemarkt al hier weer 30 beesten aangevoerd, welke bijna allen werden verkocht. Vierentwintig stuks werden naar België uitgevoerd. Naar wij vernemen is onder belanghebben den den wensch naar voren gekomen om de markt op Maandagmiddag te verzetten, zulks met het oog op het slachten te Selzaete en het vervoer van het vee naar Gent. Men ver wacht des Maandags ook meer koopers. St. Vincentiusvereeniging. Bij Koninklijk Besluit van 25 Sept. jl. (Nr. 25) is aan de St. Vincentiusvereeniging, alhier rechtsper soonlijkheid verleend. Dnkbaar wordt door genoemde vereeniging melding gemaakt van een uit Westdorpe ont vangen gift van 5. De zaligverklaring der Engelsche martelaren. Men schrijft uit Rome aan De Maasbode De zaligverklaring der tweehonderd Engel sche martelaren, die allen tusschen 1594 en 1679 ter wille van het H. Geloof gemarteld werden zal waarschijnlijk in December plaats hebben. Een andere zaligverklaring betreft den Schotschen priester pater Oglivie S.J., die af zonderlijk wordt zalig verklaard op speciaal verlangen van de Schotsche Katholieken, die alle onkosten voor dit feest dragen. De voorbereidingen voor deze zaligverkla ringen zijn bijna ten einde en thans ontbreekt alleen nog het decreet „del Tuto", dat, naar verluidt op 18 November voor den H. Vader in het Vaticaan wordt gelezen. Van al deze martelaren heeft men bijna geen reliquieën kunnen vinden. Eenerzijds zijn zij door den langen tijd, anderzijds dooi de ernstige tijden van vervolging van het Katholieke geloof In Engeland en Schotland, waar alles wat Katholiek was werd uitgeroeid, verloren gegaan. Alleen het lijk van pater Rout well kon met zekerheid worden vastgesteld en dit zal na de zaligverklaring naar de Kathedraal van West minster worden overgebracht. Handelsregister. Nieuwe inschrijvingen. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). L. A. Cijcouw Jr. (H. V.), Breskens, Lange- weg, bouwonderneming. E. L. A. Cijsouw, Groede. (1837). Wijzigingen. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). Onderlinge Veeverzekering Maatsch. in het voormalig vijfde district van Zeeland, Hulst Markt C 22. Overleden bestuurslid Jis de Kraker. Opheffingen Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen) Gijsel en v^n e-oije Koewacht 24, vlas- sorij V P Gijsel, Koewacht J. 11 van Roo, Groede, Bieekerijstraar. A 166, metselaar. V. J. H. van Roo, IJmuiden (Oost) Wed. A. de Smet, Oostburg. Nieuwstraat 17. winkel in kruidenierswaren, manufacturen en mo diste. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 5 October waren o.a. de volgende personen gedagvaard J. W. N., 22 jaar, arbeider te Groede, wegens mishandeling van Adriaan de Meijer te Schoondijke op 31 Augtistus 1929. Eisch en uitspraak 10 of 10 d h. J. C. H., 22 jaar, werkman te Groede, gegens mishandeling van Josephine Sijmesael te Groede op 2 September jl. Eisch en uitspraak 15 of 15 d. h. A. M. de M., 19 jaar landbouwersknecht te Biervliet, wegens mishandeling van Jannis Neele te Biervliet op of omstreeks den nacht van 11 op 12 Augustus jl. Eisch en uitspraak 20 of 20 d. h. M. Th. v. D., huisvr. C. A., 19 jaar, zonder beroep te Hulst, wegens beleediging van Frans Kaijzer te Hulst op 4 September jl. Eisch en uitspraak 10 of d. h. E. B., huisvrouw van I. R., 36 jaar, zonder beroep te Nieuw-Namen wegens beleediging van Eliza Schoonvliet te Nieuw-Namen op 3 September jl. Eisch en uitspraak 10 of 10 d. h. M. L. de C., huisvrouw L. de B., 44 jaar zonder beroep te Aardenburg, wegen? belee diging van Cyrillus Gijs te Eede op 26 Aug. jl. Eisch en uitspraak ƒ5 of 5 d. h. E. v. d. K., 26 jaar, klompenmaker te Clinge, A. B., 31 jaar, klompenmaker te Clinge en P. F. V., 25 jaar, arbeider te De Clinge (B.) we gens wederrechterlijk binnendringen op liet besloten erf van Leo Witman te Clinge in den nacht van 1 op 2 September jl. Eisch en uitspraak 15 of 15 d. h. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd C. M. Harte, kantoorbediende, Lange Kerk straat 21, van Den Haag. E. J. Reijnhoudt, onderwijzer, N. J. Harte- straat 18, van Heerlen. E, de KrakerMoens, zonder, Driewegen, van Zaamslag. J. TholensPladdet, zonder, Dekkerstraat 57, van Hoek. P. Kroon, machinedrijver, Dekkerstraat 21, van Vlissingen. A. Kopmels, zonder, Westkolkstraat 32, van Gent. H. Brysse, loods, Tholensstraat 54, van Ant werpen (B.) H. van de Meerssche, loods, Tholensstraat 54, van Antwerpen (B.) R. Vollemaere, loods, Tholensstraat 54, van Antwerpen (B.) V. Vlietinck, loods, Tholensstraat 54, van Antwerpen (B.) A. Geselle, roeier, Tholensstraat 54, van Oostende (B.) F. M. Moens, chauffeur, Bakkerij straat 1, van Zaamslag. J. P. S. FaasWillemsen, zonder, Van Bovenstraat 30, van Zaamslag. Vertrokken P. Kroon, machinedrijver, Dekkerstraat 21, naar Didam. C. Brandes, zonder, P 56, naar Hoek. M. H. Rieter, zonder, Noordstcaar, 70, naar Nijmegen. J. van de Velde, werkman, Walravenstraat 4, naar Oegstgeest. De Pliilips-liceiitie voor radio-ontvang toestellen. De N.V. Philips Radio te Eindhoven ver zoekt ons plaatsing van het volgende De maatregel, waartoe Philips thans is over gegaan, brengt zoovele gemoederen en pennen in beweging, dat een volledige voorlichting •van het publiek geboden schijnt. Door een overeenkomst, enkele jaren ge leden met de Radio Corporation of America aangegaan, heeft Philips de beschikking ge kregen over een aantal octrooien der R.C.A. in Nederland en elders. Onder deze octrooien bevinden zich enkele zeer belangrijke, z.g. jlionies-octrooien, verleend op uitvindingen, die omstreeks de jaren 19121914 door eenige der Amerikaansche voormannen der radio techniek zijn gedaan en die zelfs in de meest moderne radio- ontvangtoestellen nog steeds worden toegepast. Het spreekt vanzelf, dat het verkrijgen en instandhouden van haar uitgebreid octrooien- bezit aan de Radio Corporation groote som men heeft gekost en nog steeds kost. Even vanzelf sprekend is het dat de R.C.A. bij het sluiten van bovengenoemde overeen komst met Philips een deel van die kosten op Philips heeft afgewenteld en betaling eener procentueele vergoeding voor de door Philips te vervaardigen radio-apparaten heeft ver langd. Onnoodig te zeggen, dat het jaarlijks ih gevolge deze overeenkomst door Philips aan de R.C.A. af te dragen bedrag bij de vlucht, die het Philips bedrijf sedert heeft genomen, tot een kapitaal is gestegen Hiertegenover staat voor Philips het be schikkingsrecht over de bovenbedoelde oc - trooien, die haar het uitsluitende recht geven, de uitvindingen, waarvoor die octrooien zijn verleend, toe te passen. Dit beteekent dus dat Philips theoretisch de fabricage en den verkoop van radio-ontvangtoestellen voor zich zou kunnen monopoliseeren. Mogen echter in sommige gevallen een monopolie zoo niet ver standig dan toch ook niet onbillijk zijn, in deze kwestie zijn de omstandigheden van dien aard, dat een monopolisatie niet gewettigd zou zijn. Op het oogenblik toch, waarop deze octrooien aan Philips in eigendom overgingen, d.i. zooals gezegd nog slechts enkeele jaren terug,, werden de bovenbedoelde uitvindingen hier te lande reeds algemeen en vrijelijk toe gepast en zulks volmaakt te goeder trouw. De oorzaak hiervan is, dat de bewuste octrooien door de ontreddering, gevolg van den wereld oorlog eerst in 19201921 hier te lande zijn aangevraagd en eerst omstreeks^.1923—1925 zijn verleend. De uitvindingen zelve waren echter intusschen bekend geworden en werden in steeds toenemende mate vrijelijk toege past. Dit beteekent nu wel in het minst niet dat al degenen, die zich voor de verleening der octrooien met die toepassing onledig hiel den bevoegd zouden zijn, dit zonder meer te blijven doen, doch aan den anderen kant zou er een onbillijkheid in zijn gelegen, iemand die te goeder trouw een bedrijf heeft opge zet, en daarop zijn bestaan geheel of gedeel telijk heeft gebaseerd met de verworven oc trooien in de hand te dupeeren. Denkt Philips er dus niet over zich een mo nopolie te scheppen, evenmin kan zij eraan denken zelve, als alleen gerechtigde, jaarlijks hooge bedragen aan de R.C.A te betalen en daarnaast hare niet gerechtigde concurrenten vrijelijk te laten profiteeren. Dit zou immers beteekenen, dat zij hare concurrenten geheel onnoodig in een gunstiger positie dan haar eigen positie plaatste, daar haar eigen toe stellen door een licentiebedrag zouden zijn bezwaard en die harer concurrenten niet. Men zal moeten toegeven, dat een dergelijke hou ding in strijd zou zijn met elk gezond koop- mansbeieid. De octrooiwet verschaft in de licentie echter een tusschenweg, dien Philips thans heeft in slagen, daarbij wordt aan al degenen, die daarvoor onder nader te noemen gezichts punten in aanmerking komen, vergund tegen betaling van een matige vergoeding de meer genoemde uitvindingen voor hun bedrijf te blijven toepassen. Deze uitweg is zoozeer voor de hand liggend en rationeel, dat men zich afvraagt, hoe het mogelijk is, dat deze maat regel van Philips in zekere kringen zooveel beroering heeft gewekt. De grootte dér be dongen licentiebedragen kan onmogelijk de steen des aanstoots zijn, immers het gemid delde bedrag per lampvoet is ƒ3 terwijl b.v. in Engeland nog slechts enkele maanden ge leden, deze licentie door den rechter is vast gesteld op 10 sh. dus 6 per lampvoet. Er moet dus een andere oorzaak zijn, doch hiernaar kan men hoogstens gissen. Misschien is zij te zoeken in de mededeeling, door Philips per circulaire aan den radio-handel gedaan, dat bij de beoordeeling of in een bepaaid geval licentie zal worden verleend, de kwaliteit van het product van den licentiegegadigde een voorname rol zal spelen. Het is n.l. het streven van Philips, het peil der op de radiomarkt voorkomende producten zooveel mogelijk hoog te houden en te verbeteren. En de licentie contracten, die door Philips zijn ontworpen, komt dan ook een bepaling voor, waarbij de licentienemer zich verplicht, er voor te zorgen, dat zijn toestellen aan alle redelijke eischen voldoen. Het koopend publiek kan met deze houding van Philips, die natuurlijk in de eerste plaats eigen voordeel ziet in de populariteit dei- radio, slechts gebaat zijn. Een niet geheel onbelangrijk percentage ran de op de markt voorkomende toestellen be ar woord: echter net of niet meer aar. de f.Fchen, cite men tegenwoordig redelijkerwijze nng stellen er net is verkinarb lar, dat de bouwers of importeurs van zulke toestellen eenige gegronde vrees koesteren en aan die vrees Uiting geven door den blaam op Philips te werpen. Een logisch gevolg van de door Philips voor genomen gedragslijn berteffende controle op kwaliteit der toestellen is ten slotte, dat de Philips ook niet onverschillig kan zijn, welke lampen in de gelicenseerde toestellen worden gemonteerd. Immers ook het beste toestel kan alleen uitstekend functioneeren, wanneer het van prima lampen wordt voorzien. Ook in deze richting zullen dus aan de licentienemers zekere verplichtingen worden opgelegd waar bij wederom elke gedachte aan monopolisatie Philips vreemd is. Al deze maatregelen zijn echter even logisch als billijk en behoeven geen verbazing en zeker geen verontwaardi ging (of wat daarvoor door moet gaan) te wekken. Op stuk van zake gaan hier de be langen van Philips hare licentienemers en last not least die van het publiek hand in hand. Tot slot een algemeene opmerking. Ons land was tot voor korten tijd terecht berucht zich hier den industrieelen eigendom van an deren kan toeëigenen. Aan dien toestand is nu weliswaar een einde gemaakt door de octrooiwet, doch het publiek schijnt nog vaak ten onrechte een gerechtelijke vervolging van een inbreukmaker door den octrooihouder als een min of meer onbehoorlijk machtmisbruik te beschouwen. Zoo lezen wij b.v. in de Tele graaf van 10 October in een interview van een bestuurslid van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren, dat deze heer de hef fing van licentie door Philips vergelijkt met het betalen van tolgeld en opmerkt „Hoe onsympathiek ook, hieraan ligt een recht ten.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2