I Onderwijs Posterijen CADZAND. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond in voltallige vergadering bijeen. IJZENDIJKE. Kapelaan Cb Willemen pleteelloo overleden. i Aodiëntle. Postvliegdleost Ned -Indië. Voor één aansluiting zal dit mogelijk zijn, als tenminste de andere motoren niet werken. Spreker stelt evenwel uitvoerig het vóór en tegen dezer aansluiting in 't licht, waarbij ook de andere leden hun meening uiten en na langdurige gedachtenwisseling wordt ten slotte het voorstel van den heer Koster, om j hieromtrent een nauwkeurig advies in te winnen, met algemeene stemmen aangenomen. J i. Een schrijven van Ant. Schuren, waarin deze mededeelt, dat de inspecteur zijn aanslag in de gemeente - inkomstenbelasting heeft teruggebracht op f 1600 en hoopt mitsdien, dat zijn aanslag in 't schoolgeld dienovereen komstig wordt verlaagd. Hieraan zal worden voldaan na ingewonnen inlichtingen bij den inspecteur. j. Van 't Centraal-Bureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, dat de kosten van een accountantsonderzoek der verschil lende rekeningen f 210 bedragen. De voorzitter zet nogmaals zijn bezwaren hiertegen uiteen, evenals in de vorige ver gadering, toen de heer Koster op dusdanig onderzoek aandrong, Burg. en Weth. achten zulk onderzoek niet noodig. De heer de Rooij is er wel voor, doch acht de kosten te hoog. Deze houding van den heer de Rooij bevreemdt den heer Stallaert. Immers had voorheen zoo'n onderzoek plaats gehad, dan zou de heer de Rooij in een vorige vergadering de beschul diging niet hebben geuit, als zouden in de voorgaande zittingsperiode Burg. en Weth. de begrooting met f4000 hebben overschreden zonder voorkennis van den Raad. Dit gaf aanleiding tot een scherpe discussie tusschen beide heeren, waarin de voorzitter bemiddelend tusschenbeide trad en verzocht deze kwestie te laten rusten. De heer Koster vraagt nog of slechts bij één kantoor naar de kosten is geïnformeerd, waarop de voorzitter bevestigend autwoordt. Hierover drukt de heer Koster zijn teleur stelling uit. Het voorstel om in 't vervolg een accountantsonderzoek te doen plaats hebben, wordt verworpen. Vóór stemden de heeren Stallaert, Koster en Bun. De andere heeren verklaarden zich ertegen. k. Van het Alg. Armbest. een schrijven, waarin verzocht wordt de artikelen 11 t/m 15 der verordening te willen wijzigen, aan gezien deze artikelen aanleiding geven, dat de bedeelden zoowel in kwantiteit als in kwaliteit benadeeld worden. De voorzitter zegt, dat dit schrijven zoo pas is ingekomen en het daarom moeilijk is daarover vruchtbaar van gedachten te wisselen en stelt daarom voor het in handen van B. en W. te stellen. Dit wordt goedgevonden. De heer Stallaert verklaart hierover wel gaarne iets te hebben willen zeggen, doch zal opschorten tot de nadere behandeling. V. Vaststelling begrooting dienst 1930. De Commissie heeft hierop geen aanmer king adviseert daarom tot vaststelling. VI. Idem begrooting electr. bedrijf diennst 1930. Het heeft de Commissie bevreemdt, dat de raming der in te koopen K.W.U. 32000 be draagt, terwijl geraamd is te verkoopen 11000 K.W.U. en vraagt of dit geen vergissing is, want het verschil van 21000 K.W.U. is on begrijpelijk. De voorzitter verklaart, dat B. en W. ook vermoedden, dat dit een abuis is en ver trouwden erop, dat dit aan de Commissie niet zou ontgaan. Verder vraagt de Commissie waarom de ge meente voor de straatverlichting slechts 35 c. per K.W.U. in rekening wordt gebracht enden ingezetenen 55 c. De heer v. d. Wiele zegt al schertsend of men 't geeft met de rechter- en terugneemt met de linkerhand of omgekeerd, dat blijft toch bij slot van rekening hetzelfde, hiermede bedoelende, dat, hetgeen de gemeente minder betaalt, ten goede komt aan de- gemeentekas, waaruit het tekort van het electr. bedrijf toch moeten worden bijgepast. Nog vraagt de rapporteur, dhr. de Rooy, of de straatverlichting niet van invloed is op de maximale belasting hij meent van wèl, want bij minder straatverlichting, hoe minder maximaal. De heer v. d. Wielen geeft daarover in lichting en men komt tot de conclusie, dat *het wenschelijk zou zijn eenige lantaarns uit te schakelen, doch de moeilijkheid is, waar men dit doen zal. De heer Koster blijft bij zijn opinie, dat het verschil in prijs per K.W.U. voor de gemeente en de ingezetenen ongemotiveerd is. De heer Bun is ook van dit gevoelen, want 't G.E.B staat op zich zelf en de gemeente eveneens. De discussie hierover wordt daarna gesloten en nader onderzoek zal worden in gesteld. VII. Vaststelling begrooting Algemeen Armbestuur 1930. De Commissie kan tot vaststelling advi- seeren. De heer Stallaert komt het vreemd voor, dat, de raming voor de uitgaaf van brood meel en dergelijke thans slechts op ƒ300 is begroot, terwijl die raming het vorig jaar 1000 bedroeg en wendt zich meer speciaal tot dhr. de Schepper, als lid van 't Armbest. met de vraag, wat hiervan de reden is. Dhr. de Schepper antwoordt hierop, dat de inkom sten van het Armbest. belangrijk verminderd zijn, 't geen dhr. v. d. Wielen aanvult met de oqmerking, dat dit is geschied om de rekening kloppend te maken. Deze wordt daarna vast gesteld, zooals ze is aangeboden. VIII. Benoeming lid 'der Schattingscom- missie wegens vertrek van dhr. Mangnus. Thans hebben daarin zitting de heeren J. Truijman, P. de Rooy en Ant. de Bakker. Als vierde lid werd thans bij meerderheid van stemmen benoemd dhr. J. van Dam me. IX. Benoemen plaatsvervangend afgevaar. digde voor de Waterleiding wegens vertrek van dhr. Mangnus. Uiervoor wo. d. bij nerst ïmniing tusschen de heeren van na:r.me in de Schepper laatst genoemde aangewezen met 5 stemmen. Deze verklaart de benoeming te aanvaarden Rondvraag. De heer de Schepper zou wenschen, dat de vergaderingen in den namiddag werd belegd gebeurt dit in den voormiddag dan moet spr. een vollen dag verletten, waardoor hij veel schade ondervindt. De voorzitter verklaart hierin geen besliste toezegging te kunnen doen, doch zal dhr. de Schepper zooveel mogelijk ter wille zijn. De heer Bun merkt op, dat hier de straat lantaarns niet branden, terwijl in andere ge meenten dit wel het geval is. De voorzitter zal trachten hierover klachten zooveel moge lijk te voorkomen, ofschoon spreker wil op merken, dat daar straks eenige leden beden kingen hadden tegen het vele lichtverbruik. De heer Stallaert wijst erop, dat a.s. Zondag de „nieuwe tijd" eindigt en vraagt in verband hiermede of B. en W al een beslissing hebben genomen omtrent het sluitingsuur in de win termaanden, waarover ook het vorig jaar is gesproken. De voorzitter geeft te kennen dat hierover niet meer is gehandeld, doch dat B. en W. het gewenscht achten, dit te laten, zooals thans is vastgesteld op 9 uur. De heer Stallaert is het daarmede wel eens, maar vestigt er de aandacht op, dat te Stop peldijk om 10 uur taptoe is, dus een uur later, hetgeen aanleiding geeft, dat men na sluiting alhier, nog eens naar Rapenburg gaat en bij terugkomst ook hier nog eens tracht aan te leggen, waardoor de taak der politie noode- loos wordt verzwaard. De voorzitter verklaart van de politie hieromtrent nog geen klachten te hebben vernomenspreker voelt er dan ook niet voor het sluitingsuur te verlengen. De heer Stallaert moet er nogmaals op aan dringen den dijk van het vuil te zuiveren. De voorzitter antwoordt, dat zulks reeds zou zijn gebeurd, indien daarvoor werkkrachten waren beschikbaar geweest bovendien is aan Ged. Staten vergunning gevraagd den be- wusten 'grond te mogen bezaaien. Nog brengt dhr. Stallaert de brandspuit en het materiaal ter sprake er is nu volop water om zich te overtuigen van den toestand, waar in ze verkeert. De voorzitter zegt, dat bij de laatste oefe ning gebleken is, dat alles goed functioneerde en een en ander volkomen in orde was. De heer Stallaert neemt hiermede genoe gen, doch vertrouwt, dat B. en W. voortdurend hun aandacht aan schenken. Niemand vraagt nog het woord, waarom de voorzitter de openbare vergadering sluit en overgaat tot het houden eener geheime zitting HENGSTDIJK. Bemeenteraat. De raad vergaderde vol tallig, behoudens een vacature. Voorzitter burgemeester van Esbroeck, secretaris dhr. Hermans. Agenda I. Na opening leest de secretaris de no tulen der voorgaande, welke ongewijzigd worden gearresteerd. II. Ingekomen stukken. 1. Van Ged. Staten bericht van goedkeuring van een paar verordeningen. 2. Van de Geitenfokvereeniging een dank betuiging voor de verleende subsidie. 3. Van dhr. Fl. du Puy te Stoppeldijk een dankschrijven voor de verleende bijdrage wegens het instandhouden van een autobus dienst. 4. Van de Gezondheidscommissie te Hulst de raming van Ontvangsten en Uitgaven dienst 1930 met toelichting. De bijdrage voor Hengstdijk bedraagt f 24,28. 5. Van de R.-K. Handelsdagsschool te Hulst de gespecificeerde rekening van Inkomsten en Uitgaven, waaruit blijkt, dat deze inrichting niet in stand kan blijven, zonder den finan- tieëlen steun der gemeenten en verzoekt daarom een bijdrage van f 150 per jaar en per leerling en indien uit de gemeente geen leerlingen de inrichting bezoeken een jaar- lijkschen steun van f150. Burg. en Weth. stellen voor een subsidie van f25 te verleenjen. De heer van Heese verklaart zich hiertegen, aangezien er van hier geen leerlingen aan 't onderwijs deelnemen. De voorzitter stelt echter het groote nut dezer Onderwijsinrichting in 't licht, waarna met algemeene stemmen bovengenoemdbedrag wordt toegekend. 6. Een verzoekschrift van Ferdinand de Rijk om hem vergunning te verleenen een motor van 5 P.K. aan te sluiten. Deze wordt met algemeene stemmen verleend. 7. Van den voorzitter vand den bond van Nederl. Gemeenten, afdeeling Zeeland, het verzoek om een bijdrage van den Bond, 't welk als een geschenk zal worden aangeboden. De voorzitter licht dit nader toe en wijst op 't geringe bedrag n.l. f 1,50, dat van deze gemeente gevraagd wordt. Wordt met algemeene st. goedgevonden. 8. Bericht van dhr. A. van Hijfte, dat hij ontslag neemt als raadslid, wegens vertrek uit de gemeente. De voorzitter brengt de heer van Hijfte dank voor 't geen deze gedurende zijn zittingsperiode als lid en Wethouder heeft gepresteerd in 't belang der gemeente. De leden stemmen hiermede in. 9. De voorzitter geeft uiteenzetting en toelichting omtrent de verlaging van het lichttarief. Had men gemeend dit met 20 pCt. te kunnen verminderen, thans blijkt dat zulks niet mogelijk is en er slechts oene ver laging kan plaats hebben van 60 tot op 55 cent per K.W.U. De leden nemen hiermede genoegen. Op de vraag van den heer van Heese of het tarrief voor kracht ook niet verminderd kan worden, antwoordt de voor zitter ontkennend. 10. Bericht van dhr. A. van Waterschoot dat hij wegens vertrek uit de gemeente ontslag neemt als lid der schattingscommissie. Aang. voor kennisgeving. III. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1930. Niemand wenscht hierover eene alge meenebeschouwing te houden, noch voorlezing ervan. Wordt met alg. st. aldus vastgesteld. 't Zelfde is het geval met de IV. Begrooting G.E.B. 1930. V. Benoeming lid Schattingscommissie wegens vertrek van dhr. A. van Waterschoot. Bij de eerste stemming behaalt dhr. J. de Bakker de volstrekte meerdeheid nl. vier stemmen. Eén stem was uitgebracht op dhr. van Heese en een briefje was blanco. VI. Wijziging verordening Warenwet. In de concept-verordening moet artikel 1 anders worden geredigeerd en art. 4 worden aangevuld. Deze wijzigingen worden goed gekeurd. VII. Wijziging gemeentebegrooting 1929. Hiervan worden enkele posten verminderd. De agenda is hiermede afgehandeld. De voorzitter brengt thans ter tafel eene gespecificeerde raming der kosten der ver bouwing van de woning van den Rijksveld wachter, opgemaakt door den vakman Burg- grave. De totale kosten beloopen f7o8,i7en ZEd. geeft als zijne meening te kennen, dat deze berekening consciencieus is opgemaakt, waarmede door de leden wordt ingestemd. De heer van Heese zou, als tot deze ver bouwing wordt besloten, ook de huishuiir met f 50 willen verminderen. De voorzitter raadt dit af en zou den rijks veldwachter willen berichten, dat de raad genegen is, de verbetering aan 't gebouw aan te brengen, doch dat aan het tweede verzoek niet kan worden voldaan, hij geniet f25 gratificatie en betaalt f200 huishuur. De heer van Heese zou 't toch goed achten iets te willen doen en de huur met f 25 te verlagen. De voorzitter zou de huur dan willen stellen op f150 en niet verbouwen, hieromtrent kan de meening van den heer Annaert gevraagd worden. De heer van Heese blijft bij zijn voorstel om te verbouwen en tevens de huur met f25 te verminderen; dit is billijk en alles komt voor mekaar. De heer van Deursen kan zich hiermede vereenigen. De voorzitter zal het gevoelen van den rijksveldwachter over het verhandelde inwin nen, dan kan in de volgende vergadering een besluit genomen worden. De leden kunnen zich hiermede vereenigen, waarna de voorzitter (omdat niemand gebruik wenscht te maken van de rondvraag) de ver gadering sluit. Vastgesteld werd de begrooting voor den dienst 1930, in ontvang en uitgaaf op f32,166 met een post van f2018 voor on voorziene uitgaven; de begrooting voor het electriciteitsbedrijf werd vastgesteld op f 6897 aan baten en lasten. Een instructie voorden te benoemen opzichter bij het bouwen van woningen werd opgemaakt en B. en W. ge machtigd tot het oproepen van sollicitanten. Met het oog op het aantal kinderen, dat gedurende dit jaar-de school bezoekt, werden B. en W. verder gemachtigd sollicitanten op te roepen voor de betrekking van onderwijzer, om met 1 Januari aanstaande in functie te treden. Aangezien een gedeelte van het laagspan ningsnet veel last ondervindt van takken van boomen, werd besloten eenige palen te ver zetten. Bij de rondvraag wordt de wenschelijkheid uitgesproken van het plaatsen van eenige straatlantaarns. In een volgende vergadering zal hieromtrent worden beslist, Ten pastorie te IJzendijke, zijn eerste standplaats, is Zondagavond plotseling over leden de Weleerw. heer Ch. Willemen, die in 1926 in het Groot-Seminarie te Hoeven de H. Priesterwijding ontving. Begrijpelijkerwijze heeft dit zoo plotseling verscheiden in breeden kring groote ont roering gewekt. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Woens dag en Zaterdag a.s. geen audiëntie verleenen. De Diocesane Bond van R.-K. Meisjes-, patronaten komt Woensdag 30 October in buitengewone Algemeene Vergadering bijeen in de ^R-K. Militairen Vereeniging te Breda Het program vermeldt o.m. een bestuurs voorstel tot wijziging der Statuten. De jaarlijksche vergadering der hoogeerw. heeren Dekens op het Bisdom zal gehouden worden op Donderdag, den 24sten October. Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid de Bisschop van Haarlem heeft tot curator der R.-K. Leergangen en der R.-K. Handelshooge- school benoemd den heer ir. M. C. E. Bongaerts lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage. Correspondentie voor het postvliegtuig naar Indië (Ned.) vertrekkende 17 October moet uiterlijk 16 October ten 15,45 ten postkantore zijn bezorgd met duidelijke aanwijzing per luchtpost. Inlichtingen omtrent frankeering enz. ten postkantore. In dit jaar vertrekt nog een postvliegtuig op 31 October, 12 November, 14 November, 28 November en 12 December. De corres pondentie moet altijd een dag te voren ten 15,45 bezorgd worden. Ziekenfondsen. In het „Dagblad van Noord-Brabant" van 17 September jl. vinden" wij een bericht onder het hoofd „Ziekenfondsen omstreken van Breda" waarin wordt medegedeeld, dat met 15 October a.s. door de Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst een ziekenfonds wordt opgericht. Als motief tot oprichting van dat fonds wordt aangevoerd„Sedert enkele jaren wordt onder arbeidenden stand en kleine burgerij op het platteland van West-Brabant een groote behoefte gevoeld aan een goed in gericht ziekenfonds". De aanvoering van dat motief zou o.i. onin- ge wij den lichtelijk voeren tot de conclusies ten eerste dat de arbeidende stand en kleine burgerij zelf in gebreke zijn gebleven de handen ineen te slaan om een ziekenfonds te stichten en ten tweede, dat de arbeiders stand en kleine burgerij wel reden heeft tot groote verheugenis en dankbaarheid jegens voornoemde Maatschappij, die aan die be hoefte door het door haar te stichten zieken fonds een einde zou maken. Edoch, geen van beide conclusies zouden naar onze meening juist zijn. Dit te bewijzen is het doel van het onderstaande le. De Bredasche Diocesane Werklieden- bond is reeds jaren bezig met pogingen om een ziekenfonds tot stand te brengen voor den arbeidenden stand en maatschappe lijk daarmede gelijk te stellen personen voor het Bisdom Breda, doch kon daarin niet behoorlijk slagen, omdat hij geen medewer king mocht ondervinden van de Heeren Medici, die zoo goed als allen zijn aange sloten bij de Nederlandsche Maatschappij tot bevor.dering der Geneeskunst, welke Maat schappij zelf ziekenfondsen exploiteert. Het is ongeveer drie jaar geleden, dat tot oprichting van een ziekenfonds door den Bre- daschen Diocesanen Werkliedenbond werd be sloten, doch omstreeks dien tijd bleken ook de Heeren Medici meer actie te gaan ontwikke len tot vestiging van hun Maatschappij- ziekenfondsen. Hier en daar kwamen zelfs botsingen tusschen de ziekenfondsen der R.-K. Werk liedenverenigingen en de medici, hetwelk tot gevolg had, dat het Bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond en het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering der Genees kunst, in gemeenschappelijk overleg een con cept- overeenkomst samenstelden, welke ove-r eenkomst door de beide nationale organisaties werd aanvaard. Deze overeenkomst hield eenige bepalingen in, die in de plaatselijke contracten tusschen medici en de zieken fondsen der R.-K. Werkliedenvereenigingen zouden moeten vastgelegd worden. Als Dioc. Werkl. Bond zijn wij rechtstreeks of onrechtstreeks met de voornaamste in ons Bisdom bestaande af deelingen der Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst in contact geweest, om te trachten naar den geest van het besluit der twee nationale organisaties, ziekenfondsen in het leven te roepen, doch tot heden zonder resultaat. Welke houding eenige afdeelingsbesturen en ook indivi- dueele artsen tegen ons hebben aange nomen, zullen wij thans niet memoreeren. Op één feit willen wij echter de aandacht vesti gen omdat daarin zich de mentaliteit van sommige artsen demonstreert. Een jaar ge leden hadden wij met een drietal artsen van een bepaalde plaats een conferentie, welke conferentie was belegd om van drie artsen medewerking te verkrijgen tot vestiging van ons ziekenfonds met name om met ons con tracten af te sluiten. Op die conferentie deel den ons die artsen mede, dat zij in principe

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2