Jonge Harten. Ho. 3528 Maandag 14 October 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland. Buitenland. P^euLilleton, Pret? in cien ieums Vrouwenhanden PU ROL VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLICITEIT POSTREKENING No. 52410. Het veetransport via Walsoorden Benoeming. Het bezoek van Minister Beymer aan Zaouwsch-Ylaantieren. Iageaouëen Mededeeling Raadsvergadering van Vrijdag 4 October. De Raad was voltallig, behoudens een vacature. Voorzitter de burgemeester. 8ggnmgEKii3gMBKB««z3EMaaLavw- w«uiJ.aHrar«r7a DE ZEEUW KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Ad verten tien 20 cent pter.rogelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING Uitvoer van vee naar België. Met ingang van 16 October a.s. is de ver plichte quarantaine van 4 x 24 uur onmid dellijk voorafgaande aan het tijdstip van uit voer van voor België bestemd rundvee, ver vallen. De strijd in het Verre Oosten. Duitschland heeft aan Rusland en China voorstellen gedaan voor een meer humane be handeling der burgerlijke gevangenen. De 13e Int. Arbeidsconferentie te Genève. Op de 13e internationale arbeidsconferentie is een verscherpte toestand tusschen arbeiders en werkgevers ontstaan doordat de werkge- versgroep een resolutie heeft ingediend inzake de aanwezigheid van vertegenwoordigers der speciale vakorganisaties op speciale arbeids- conferenties. Trotzki verzoekt om wederopneming in de communistische partij. Naar het „Berl. Tagebl." van welingelichte zijde verneemt, heeft Trotzki, tegelijk met den voormaligen Russischen gezant te Parijs, Ra- kowski, van Constantinopel uit, een verzoek gericht tot de leiding der communistische partij in Rusland, om weer in de partij te worden opgenomen. De rebellen in China. Volgens berichten uit Nanking schijnt een oorlog tusschen de nationale regeering en de strijdkrachten van generaal Feng onvermij delijk. De Nanking regeering heeft de arrestatie gelast van twee der bekwaamste onderbevel hebbers van generaal Feng, die van een sa menzwering werden beschuldigd, doch beiden hebben zich bijtijds uit de voeten weten te maken. De troepen van generaal Feng moeten reeds tegen de regeering van Nanking oprukken. Voorloopig is het doel de verovering van Hankow. De Nanking-regeering maakt bekend, dat een strafexpeditie tegen generaal Feng uitge rust zal worden, daar zijn onderbevelhebbers zich niet loyaal tegenover de regeering toonen. Een bedrag van 1.400.000 yen buit gemaakt. Volgens een bericht uit Moskou heeft de sovjetregeering den gezant te Tokio gelast terstond stappen te doen in verband met een bedrag van 1.400.000 yen, dat zich in een bank te Chosen bevond en nog aan de keizerlijk Russische regeering behoorde. De Japansche regeering heeft aan het des betreffende verzoek gevolg gegeven en de bank gelast het bedrag aan den sov jet-gezant af te dragen. De sovjet-gezant begaf zich daarop naar de bank, doch vernam tot zijn groote verwonde ring, dat het bedrag den dag te voren aan Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. 26) Naast elkander staande keken zij nu naar beneden in het door de zon beschenen groen. Men had het bleeke meisje in de open lucht gebracht en zij zat midden in het landelijk tuintje met het welig door elkander groeiende kaasjeskruid en de boschanjelieren en het wolkruid. Een boerenkind had handen vol bioemen geplukt in de weide en strooide die nu in haar schoot, 't Was als een beeld der lente, zooals zij daar beneden zat, in haar witte morgenjapon met de lange neerhangen de blonde lokken, de zacht trillende schadu wen der bladeren, het haar liefelijke gestalte beschijnende zonlicht en 'het zachte lachje yan een herstellende om de lippen. Als zij u nu eens ontrukt geworden was, Lea zeide de generaal zachtjes. Als gij dit lachje eens niet had weergezien, en heden reeds aan een graf hadt moeten staan Weder vloog er een ijzige rilling door Lea's ledematen zij dacht aan die nachelijke uren yan angst in de eenzaamheid en drukte piot den vroegeren marine-attaché der keizerlijke Russische regeering te Tokio, kolonel Podt- jangin, was uitbetaald. Deze moet het bedrag overhandigd hebben aan den kozakkenleider Ataman Semjonoff ter fianciering van de Wit- Russische beweging tegen de sovjet-regeering. Naar verluidt, moet de sovjetregeering voor nemens zijn hiertegen te protesteeren en Japan voor de vergoeding der schade verant woordelijk te stellen. Door den heer G. Stevens, voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen, is aan den heer J. A. van Rompu, voorzitter der Kamer, schriftelijk verzocht, het secretariaat der Kamer op te dragen, pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van gelegenheid aan de aanleg plaats van den Provincialen Stoombootdienst te Hansweert om het vee aldaar te kunnen vastzetten. Volgens aan adressant verstrekte informaties wordt aldaar wekelijks ongeveer honderd stuks vee aangevoerd. Tot substituut-griffier bij de rechtbank te Middelburg is benoemd mr. J. A. E. Rink, aldaar. In aansluiting op het beknopte bericht, opgenomen in ons nummer van Vrijdag j.l. laten wij hieronder nog enkele nadere bijzonderheden volgen omtrent het ministerieel bezoek van Donderdag j.l., welke wij in de «Midd. Crt.« aantroffen: De minister van waterstaat, mr. Reymer, heeft Donderdag, vergezeld van den administra teur van zijn departement, ir. Rosewaldt, een bezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Begeleid door den Commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford, de heeren van de Putte, mr. P. Dieleman, mr. J. H. Stieger en mr. R. M. van Dusseldorf, leden van Ged. Staten, den griffier der Staten mr. B. D. H. Teilegen, A. de Vulder van Noorden, regee- ringscommissaris bij den Provincialen Stoom bootdienst, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, Ir. van Oordt, hoofdingeniéur van den Provincialen Waterstaat, ingenieur Van Leeuwen, en De Jong, directeur van den Provincialen Stoombootdienst, arriveerde Z.Exc. met de motorveerboot »Koning.in Wilhelmina« te Breskens. Daar voegden zich bij het gezelschap de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat Witteveen te Ter Neuzén, en C^ohen Stuart, provinciaal 'ingenieur aldaar. De minister werd ontvangen door den directeur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maat schappij, Wind van Merkesteyn, met de leden van- den raad van toezicht, J. A. van Rompu, mr. P. Dieleman en ir. J. W. van der Vegt, terwijl ook de burgemeester van Breskens, Van Zuyen, den minister kwam begroeten. Bezichtigd werden de werken ten behoeve seling haar gelaat al snikkende in haar han den. Zij was aangedaan, geschokt, geroerd. In haar smartvolle teleurstelling, in de bittere opoffering, die van haar geëischt werd, ont waakte toch weder haar beter ik, fluisterde zachtjes de moederliefde, die door haar zelf zuchtigheid bijna verstomd was. De plechtige ontroering des generaals, zijn warmte en grootmoedigheid bracht ook in haar engere, meer oppervlakkige ziel een die pen ernst te weeg. Voor den eersten keer ge voelde zij zich klein en onwaardig naast den man, die haar zooveel vuriger liefhad dan zij hem, en die toch zooveel dapperder zijn harte- wensch prijs gaf. Toen hij haar rag schreien, begonnen ook zijn oogen vochti"te worden de liefde, die wij niet voor elkander kunnen koesteren, zal den kinderen ten goede komen, nieo waar, Lea Hun schenken wij ook ons geluk en blijven vrienden, wij beiden vrienden tot den einde toe. Daarop de teederheid, die op het punt was hem te overmannen, krachtig van zich af schuddende, trok hij Lea mede naar de tafel, waar haar schrijfgereedschap stond en drukte haar in een stoel. Nu voor alles een eerste plicht de brief aan den directeur, 't Is beter hem schriftelijk te zeggen, dat gij hem uit naam uwer dochter zijn woord teruggeeft maar laat hem be hoorlijk merken, dat men hem doorzien heeft van de aanlegplaats van den Provincialen Stoombootdienst en die van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatschappij, o. m. het kantoor en de remise te Breskens. Met een extra-tram werd de reis aanvaard naar Sas van Gent, terwijl de Pyramide bezocht werd, waar de minister zich deed inlichten omtrent den daar aan te leggen verkeersweg naar het centrum van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Vervolgens werd gestopt aan de Isabellasluis, de uitwatering voor vele Belgische polders, waarvan sprake is dat de moeilijk te behouden natuurlijke uitwatering zou moeten worden vervangen door een gemaal. Te Sas van Gent werd bijzondere aandacht gewijd aan de groote kanaalbrug, naar welker electrificatie door de streek zoo dringend verlangd wordt. Met de provinciale stoomboot Walsoorden werd ge varen door het kanaal van Gent naar Ter Neuzen tot Driekwart, waar de electrische centrale der P.Z.E.M. werd bezichtigd. Aan boord werd geluncht. Vervolgens werd te Sluiskil een bezoek gebracht aan de enorme bouwwerken, die daar worden uitgevoerd door verschillende aannemers voor de N. V. Com pagnie neerlandaise de l'azote, waar de minister werd rondgeleid door den heer Hamont, beheerend ingenieur bij den bouw. Daarna werd bij het voorbijvaren aandacht gewijd aan de bestaande en ontworpen haven werken te Ter Neuzen en aan een verzoek van de veilingsvereeniging voor doorlegging van tramrails naar de aanlegplaats der pro vinciale boot in de middenhaveh. Op het stadhuis te Ter Neuzen verleende de minister audiëntie aan het gemeentebestuur van Ter Neuzen voor het bepleiten van verschillende plaatselijke belangen, terwijl vervolgens audiëntie werd verleend aan het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zijn voldoening uitsprak over verschillende uitgevoerde of in uitvoering zijnde werken. Er werd aangedrongen op uitvoering van aanhangige plannen en enkele nieuwe belangen onder de aandacht gebracht. Daarna kreeg een deputatie uit het bestuur van de Ver- eeniging tot bevordering der doortrekking van het kanaal van Axel naar Hulst gelegen heid voor het door haar beoogde doel te pleiten en tenslotte het bestuur der veilings vereeniging te Ter Neuzen voor de door haar gewenschte tramlijn. De minister, diebereids- van de verschillende punten op de hoogte was gebracht, zeide in het algemeen nauw gezette overweging^ toe en verklaarde zich bereid steeds kennis te willen nemen van verzoeken, die men in het algemeen belang van de streek wenschte te doen. Na de audiëntie, die wegens vertraging in de reis blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door zoodat hij in het geheel niet behoeft te twij felen aan de verbreking van het engagement. Lea ging als een gehoorzaam kind zitten en nam het blad papier. Zij moest den vriend gehoorzamen, bijna zonder het te willen. Hij had macht over haar gemoed, omdat hij een groote overwinning op zich zeiven behaald had. 't Was hem te moede, als kwam nu het loon voor wat hij gedaan had ,toen hij, ter wijl Lea schreef, het tuintje in naar Martha ging. Kom eens met mij mede, kind, zeide hij haar hand onder den arm nemend. Langzaam leidde hij haar naar een dicht bijstaand bankje, dat door den heuvel beschut werd tegen den Scherpen Oostenwind, die door het dal woei. Hier rook het naar hars, naar denneboomen en het landschap lag daar in verrukkelijk licht en blauw zich uitstrekkende tot aan de bergen, waarboven geen wolkje hing. De levenslust moest ontwaken in deze wonderlijke reine lucht, onder dit heerlijke suizen dei- dennen in dezen zonneglans. Hoe schoon is het, zeide Martha met ernsti- gen blik voor zich heenstarend als in een droom. Nu pas kan ik u danken, heer gene raal, voegde zij er met een poging tot een weemoedig lachje bij. Hij keek haar met teedere ontroering aan Ik hoop, dat er nog menig uur komt, dat gij mij metmeer vertrouwen, vuriger en vroolij- binnen een beperkten tijd moest afloopen, scheepte de minister met de vergezellende heeren zich weer in op «Walzoorden», die hen over de Schelde naar Hoedekenskerke bracht waar een kijkje moest worden genomen op de plaatsen, die men zich denkt voor een haven met een drijvende ponton. BOSCHKAPELLE. Wat betreft de notulen merkt de heer Stallaert op, dat daarin is vermeld, als zou hij reductie hebben willen bedingen op den vervoerprijs der arbeiders per autobus naar Sluiskil, dat is geenszins het geval, want hij vindt dien prijs al laag genoeg. De agenda vermelde I. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd raadslid, den heer P. J. van Damme. Deze worden in orde bevonden en tot toelating geadviseerd, II. Installatie nieuw-benoemd lid- De heer van Damme legt de vereischte eeden af, waarna hij door voorzitter en leden wordt gefeliciteerd. III. Benoeming Wethouder. Benoemd wordt met vier stemmen de heer van Damme de heer Stallaert verwierf twee stemmen en de heer de Schepper één. Desgevraagd verklaarb de nieuw-benoemde deze functie te aanvaarden, waarna hij door de leden der vergaderingwordtgelukgewenscht. IV. Ingekomen stukken a. Van Burg. enAVeth. mededeeling van kasopname en boeken bij den gemeente ontvanger op 27 September. Alles bleek in orde, evenzoo ook bij 't G. E. B. b. Schrijven van de gemeente Zaamslag met de mededeeling, dat er voor die gemeente geen aanleiding bestaat den autobusdienst op Sluiskil te steunen, daar er van uit Zaamslag zoo'n dienst reeds is ingesteld. c. Van Ged. St. bericht van goedkeuring der gewijzigde verordening op Waren. d. Van Ged. St. idem der gewijzigde electriciteitstarieven. e. Van Gezondheidscommissie te Hulst de raming van ontvangsten en uitgaven over 1930. De bijdrage voor Boschkapelle is f48,36. f. Van 't bestuur der R.-K. Handelsdag school te Hulst een verzoek om steun van f150 per jaar en per leerling en indien er geen leerlingen uit de gemeente de inrichting bezoeken, een bijdrage van f 150. Op voorstel van B. en W. zal de tegen woordige bijdrage van f 10 verhoogd worden tot f 50. g. Een tweetal aanvragen om aansluiting aan t net voor licht worden ingewilligd. h. Een aanvraag voor stroomlevering voor een motor van 7V3 P.K. door den landbouwer C. Bruggeman. De voorzitter licht dit verzoek toe en zegt, dat Burg. en Weth. hierover overleg hebben gepleegd met den electricien, welke bespre kingen tot resultaat hadden, dat de aanvrager kon aangesloten worden op de lichtleiding, omdat in die buurt geen transformator iV ker over 't leven denkt dan thans, zeide hij. En nu een verzoek, Martha Mijn zoon zou u gaarne willen begroeten Mag hij Zij schudde ontkennend het hoofd, maar haar zoekende oogen en haar wangen zeiden het tegengestelde. De generaal stond op en wenkte Bruno, die aan de overzijde op en neer liep. Toen hij op hem toetrad, greep de generaal de hand zijns zoons en zeide bewogen Ik geloof, mijn beste jongen, dat we vandaag eindelijk quitte zijn Ik heb aanzoek voor u gedaan. Gij moogt het Martha zeggen, dat zij weer vrij, is, dat haar moeder haar engagement zal vér- breken. Alleen dit nog als er nog verklarin gen aan den directeur gegeven moeten wor den, dan belast ik mij daarmede. En ga .nu, Bruno, ga Daar wacht je geluk Hij wilde geen storende getuige zijn bij -dit wederzien. Hij bleef op de brug staan luisteren naar den golfslag, 't Was hem, als hoorde hij in dat ruischen het juichen van jonge harten, 't zoete stamelen van van jonge lippen, die dronken waren van geluk. Nog voeld? hij een trilling in de borst als na een zwaren strijd, maar van lieverlede daalde een diepe vrede op hem neer in het bewustzijn, dat hij nu voor altijd al zijn eigen wenschen begraven had om voortaan slechts voor de geliefde kinderen te leven, te zorgen en te hopen. EINDE.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1