Groniafca Gemengd JTieutos. SoHernij Ik droomde Mocht het een JOZEFS'-DROOM zijn I R.~K. Ziekenverpleging „St. JoannaGoes. VLEtWRU 9 TAFELZILVER Ingezonden Mededeellng (24) School ingestort. Ben waanzinnige doodt 5 menschen. jongen door Ijsbeer gegrepen. De vlam in de pan geslagen. Een ongelukkige opera. De doodende twijg. Een schietpartij te Ohlcage 2 doeden. 3 gewenden. INGEZONDEN MEDEDEELING. Benauwdheid op dc bord v/crn Llw Kleine behandelt- gy Keb bed r-ne.t Interview. Toch brnlkbaar. Toch wel reden. Onze kranige prinses. Neen, wij wisten 't niet. ADVERTENTIE N. Jvtodern ingericht ziekenhuis voorzien van de nieuwste machines en instrumenten £en eerste klas ön tg en in rich tin g Sen tusschenklasse voor den middenstander. Specialisten ter beschikking-vrije artsenkeuze. Van jfeuzen in een uur bereikbaar. 50 uitgesteld zou kunnen worden tot dezen win ter voor de werkloozen. Hij zelf heeft ook nog wel wat sintels in voorraad en die wil hij daarvdor ook wel bestemmen. De heer Staal vestigt ook de aandacht op den weg over de Sassing. De dwars door den weg liggende goten zijn dicht gemaakt, doch nu blijft het water aan den kant staan. De heer Kerckhaert zegt, dat z.i. daarin ge makkelijk zal zijn te voorzien. Het is boven op een dijk en dus is allicht een plaats te vinden voor afwatering. Hij zou ook dat willen uit stellen tot den winter en tegelijk met de Bosschestraat opknappen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. HULST. Zangmethode Ward. De heer Jos. Leonards, leeraar M. O. en spraakleeraar te Roermond, komt 16 dezer met tien jongetjes uit Horn (L.) naar Hulst om de zangmethode Ward «te de- monstreeren. «1 UIT HET BINNENLAND. Voor .twintigduizend .gulden postzegels uit een trein gestolen. Dezer dagen heeft de postzegelhandelaar Siegfrid Reich uit Weenen, toen hij in Rot terdam aankwam met den internationalen trein, die des avonds te negen uur uit Bazel over Luxmburg en België naar Rotterdam was vertrokken, een ontstellende ontdekking ge daan. Deze handelaar reisde nJ. met een uiterst waardevollen postzegelvoorraad, welke hij voor het overgroote deel in een koffer, welke te groot was om in het bagagenet te leggen, vervoerde. Dezen koffer had hij in Bazel nog gezien en in orde bevonden en toen in den bagagewagen laten zetten om hem zoodoende als passagiersgoed mee te nemen naar Rot terdam. Hier moest de heer Reich eerst eenige zaken afdoen om vervolgens naar Brussel te gaan. Den koffer had hij aan de verschillende grenzen zelf niet meer gezien. Toen hij het ding in Rotterdam in ontvanst wilde nemen, bleek hem, dat de sloten verbro ken waren en dat voor een waarde van onge veer twintig duizend gulden aan oud-Euro- peesche zegels eruit was ontvreemd. Hij kon onmogelijk nagaan waar deze zeer belangrijke diefstal gepleegd is. Alleen stond vast, dat het geschied moet Zijn in den bagagewagen tusschen Bazel en Rotterdam. De koffer zag er op het eerste ge zicht gewoon gesloten uit. De heer Reich is zoo buitengewoon gedu peerd, omdat hij niet verzekerd was tegen treindiefstallen. Het onderzoek in deze zaak is in handen van de Centrale Recherche te Rotterdam, die bij eventueel te koop aanbieden van deze zeldzame zegels inlichtingen verzocht. Het is natuurlijk waarschijnlijk, dat de dief althans eenigszins postzegelkenner is, en dat de zegels zoo spoedig mogelijk in andere han den zijn overgegaan. UIT HET BUITENLAND. Slechts 328 werkloozen in Frankrijk. Het aantal werkloozen in Frankrijk be draagt, volgens de statistieken van einde September, slechts 328. Een vorstelijk legaat. Een vorstelijk legaat is door den vroeger en Bpaanschen ambassadeur in Rusland, graaf Cartagena, aan den Spaanschen staat ver maakt, n.l. een som van 10 millioen peseta's (ongeveer 3.744.000 gulden). Zulk een goot bedrag is nog nimmer door één persoon aan Spanje geschonken. De koninklijke academie voor talenkennis, de academie voor wetenschappen, geschiede nis, schoone kunsten en geneeskunde krijgen flinke giften. De Prado-galerij ontvangt 300.000 peseta's. Vele studiebeurzen worden gesticht en door den schenker is bepaald, dat de instellingen, die bedacht 2ijn, het hun geschonken geld niet aan hervormingen of nieuwe gebouwen knogen besteden. Bij het instorten van een Indische School te Bhilsa in den staat Gwalior werden naar uit Bombay gemeld wordt, 14 jongens gedood. De instorting had tijdens de schooluren plaats. Het aantal ernstig gewonde kinderen be draagt 23. Een groot aantal kinderen werd ljcht gewond. Uit Londen wordt gemeld Naar uit Sydney gemeld wordt, werd de kolonie Palmyra in West-Australië door een vreeselijke daad van een waanzinnige in rep en roer gebracht. Een krankzinnige rende in het duister door het dorp en schoot in het wilde weg op de huizen, welker bewoners allerijl de deuren barricadeerden en de lichten uitdraaiden. Vijf menschen werden gedood. Eerst na een langdurige opwindenden achter volging door de politie kon de waanzinnige achter slot en grendel gezet worden. Men neemt aan, dat de krankzinnige zijn verstand heeft verloren door het veelvuldig voorkomen van diefstallen op zijn bezittingen gedurende den laatsten tijd. In den dierentuin te Frankfort aan de Main is een ernstig ongeluk gebeurd. Een scholier, die met zijn klas den dieren tuin bezocht, wilde een ijsbeer een stuk brood geven. De ijsbeer greep het brood, doch ook den arm van den scholier, die geheel afgerukt werd. In bedenkelijken toestand is de scholier naar het ziekenhuis overgebracht. De 42-jarige Marie Sobanski te Berlijn was bezig met bakken, toen het vet in de pan vlam vatte. Het vuur deelde zich aan haar kleeren mede. De vrouw liep zware brand wonden op, waaraan zij bezweek. Bij den brand, die in het betreffende pand ontstond, moesten 4 personen uit hooger gelegen verdiepingen met behulp van brand weerladders gered worden. Bij de opvoering van de opera «La Gio- conda» te Kowno (Litauen) hebben zich twee ernstige voorvallen afgespeeld. In de derde acte moest een pistoolschot worden gelost. Bij vergissing nu was ej een scherpe, in plaats van een losse patroon in het wapen gedaan. Eén der executanten werd zoo zwaar gewond, dat men voor zijn leven vrees}. Een oogenblik later viel er een groot stuk pleisterwerk tusschen het orkest, waardoor verscheidene muzikanten ernstig gewond werden. De uitvoering moest worden gestaakt. Tragl-comedie In een rechtszaal. Wegens een eigenaardig vergrijp had zich dezer dagen te Breslau de 59-jarige bouw vakarbeider Karl Langer te verantwoorden. Op IO December van het vorig jaar was de man, die reeds sinds jaren voor een pen- sioenuitkeering wegens militairen dienst ijverde, in een zaal van het z.g. Versorgungsgericht, de uitspraak komen vernemen, welke naar aanleiding van zijn pensioenaanvrage zou worden geveld. De uitspraak luidde afwijzend. Nauwelijks had de voorzitter van het recht sprekend college echter zijn bril recht gezet om de uitspraak voor te lezen, of Langer haalde in de hoogste opwinding een pistool te voorschijn en legde op den voorzitter aan. Met de snelheid van den bliksem verdween het heele gerecht onder de tafel. Veldwachters kwamen toeijlen en ont wapenden den geagiteerden gast, nadat deze reeds meerdere schoten had kunnen lossen. Nu werd vastgesteld, dat het wapen een zoogenaamd alarmpistool was en dat het slechts met ongevaarlijke patronen was geladen De man verklaart thans voor het gerecht, dat hij de gevraagde pensioenuitkeering, on mogelijk kon missen en dat hij uit wanhoop gehandeld had. De psychiatrische deskundige betitelde hem als zwakzinnig en hysterisch, zoodat hij als verminderdtoerekenbaar was te beschouwen. Het gerecht veroordeelde derhalve den verwekker van het looze alarm tot 3 maanden gevangenisstraf. De beklaagde vroeg echter, hem «levens lang» te geven. Want als hij weer vrij kwam moest hij toch honger lijden. Men moest den man met geweld uit de rechtszaal verwijderen. Het 45-jarige gemeenteraadslid Anderssohn is op een eigenaardige wijze om het leven gekomen. Anderssohn reed met zijn rijwiel langs een boschje den tamelijk hoogen weg berm af. Daarbij raakte een twijg den haan van zijn in den borstzak stekenden revolver, welke niet in rust stond, waardoor het schot afging en Anderssohn doodde. Woensdag werden in een kort maar woest gevecht op den Zuidelijken grensrand van de negerwijk van Chicago een rechercheur en een voorzanger van een kerkelijke neger gemeente gedood. Bovendien werden 2 politie agenten levensgevaarlijk gewond, 3 andere leden der negersekte werden licht gewond. Daar men vreest, dat de vechtpartij kon leiden tot ernstige rassenconflicten, is een bijzondere afdeeling van driehonderd politie-agenten naar de negerwijk gezonden. ilLjrr»-of kCtnkhoesh AK<cr'i Abdysi roop. (Adv. in Blokschrift) i??> De macht der vrijmetselarij in de Ver. Staten. Naar officieele gegevens vermelden, bestaan er op het oogenblik in de Vereenigde Staten 16.529 loges der vrijmetselarij met 3.303.629 leden dus 30.104 leden meer dan verleden jaar. De staat New-York telt 1.011 loges met 343.700 leden, Illinois 1.008 loges met 293.000 leden, Pennsylvanië 565 loges met 212.803 leden. De staten Utah, Delaware en Nevada tellen de minste leden. In Canada bedraagt het gezamenlijk aantal loges 949, waarvan alleen in Ontario 563 met 114.26 leden. In geheel Canada zijn er meer dan 200.000 vrijmetselaars, welk aantal nog iederen dag toeneemt. Walgelijke vertooning bij een moordzaak. In Engeland, waar de spiristische practij- ken, evenals in zoovele andere landen van Europa, meer en meer „burgerrecht" verkre gen hebben, is dezer dagen weer een dwaze en voor menschen met gezonden smaak stui tende vertooning gehouden. Zekere miss Mary Learoyd te Ilkley (York- shore) is een maand geleden door een onbe kende vermoord. En nu werd dezer dagen een zekere mijn heer Bertram Scarff, een spiritist uit Liverpool naar Ilkley ontboden om een spiritistische seance te houden, teneinde „meer licht" in de zaak te brengen. Dies trok genoemde sinjeur, in gezelschap van drie andere personen, waaronder ook de broeder van de vermoorde, zooals dat „ge bruikelijk" is, wanneer spiritisten meer licht wenschen, zich in het pikdonker terug. Alras werden natuurlijk de „geesten" over bedoeld heerschap vaardig, dat ter meerdere versterking van zijn mesterschap over de machten van het „jenseits" een groene muts in de hand hield, welk hoofddeksel men krankzinnig genoeg geweest was, van het hoofdbureau van politie in West Riding naar Ilkley te zenden. In tranco geraakt, begon de heer Scarff eerst met een vrouwenstem te spreken„Ik voel een hand over mijn mond. Hoe kijkt hij naar mij De man moet gek zijn. Hij wil mij dooden Mr. Scarff beschreef den man als iemand die 5 voet en 10 inch lang is, met bruin baar, en eenigszinsrond en bleek gezicht, een bree- den neus en dikke lippen, scherpgeteekende wenkbrauwen en een terugwijkende kin. Iiij droeg een marineblauw pak een zwarte schoe nen. Men ziet, het „signalement" is nauwkeurig genoeg om lichtgeloovige menschen een ril ling over de leden te doen varen en om, als het juist was, Scarff zelf in staat van beschul diging te stellen. De spiritist wist echter nog meer te vertel len. Zoo b.v. dat de moordenaar vóór de mis daad flink gedronken had en dat hij miss Learoyd voor een hotel te Ilkley had ont moet. Alsdan sprak de heer Scarff, alsof hij de moordenaar zelf was „Als ik de heide over steek, zal ik niet gezien worden. Maar, hoe zal ik mijn handen wasschen Ik rust in een hut. Ik loop alleen en kom bij een plas en wasch mijn handen. Ik spring op een omni bus. Ze zullen me nooit vinden". Bovendien wist mr. Scarff nog te vertellen, dat de man Harry heet. Maar, zooals altijd in dergelijke omstandig heden, vergeet hij mede te deelen, welke zijn achternaam is, in welke stad en welke straat hij woont, wat zijn huisnummer is en hoeveel maal men moet bellen. Dergelijke „nieuwtjes" worden door Engel- sche bladen zonder commentaar gepubliceerd. En menschen, die zich beschaafd en ontwik keld noemen, hechten aan de medewerkingen van spiritisten als mr. Scarff geloof als aan onomstootelijke waarheden Hotelhal. Een jonge knap uitziende heer zit in een clubsessel. Iets verder zit een jonge weduwe met haar vijfjarig zoontje. Het kind gaat naar den heer en vraagt: Hoe heet u, oom Ik, George Smidt, kleine. Hebt u ook 'n vrouw Neen, kleine. Blijf u nog lang in het hotel Nog veertien daag, kereltje. Dan draait de kleine vent zich naar z'n moeder en roept luid Moeder, wat moet ik hem nog meer vragen Ik kan dien man niet gebruiken, zei de chef van het Warenhuis. Ik heb hem al in drie afdeelingen gehad, en hij zit den heelen dag te slapen. Weet je wat, zet hem in de pyjama-afdee- ling, adviseerde de directeur, en hang hem een kaart om met deze woorden »onze pyja ma s zijn van zulk een kwaliteit, dat de man, die ze koopt, niet wakker kan worden. Een kleine vent liep smartelijk te schreien in de straat. Wat is er aan de hand, kereltje vroeg een medelijdende voorbijganger. We eten vanmiddag paonekoeken met stroop, snikte de kleine baas. Nou, dat is toch zeker geen reden om te huilen, meende de man. Dat weet ik wel, snikte het kereltje, maar nou kan ik den weg naar huis niet meer vinden. Gelezen in »De Nieuwe Apeldoornsche Courant* naar aanleiding van de opening der Staten-Generaal »De Koningin droeg een grijsblauw costuum met goud, de Prins een crème costuum en de Prinses was in admiraals uniform.* In »de Steigersche Klokken* herinnert de Pastoor aan 't Evangelie »Weet u nog wel10 metselaars werden genezenéén kwam maar terug om te bedanken. Neen, wij wisten 't niet, dat de tien melaat- schen van hun beroep metselaar waren. dat elk abonné van DE ZEEUWSCHE KOERIER een kwartje of meer gaf aan de Afrikaansche Missiën van Cadier en Keer, bij Maastricht. Wij konden daardoor niet alleen ons nieuw Groot Seminarie openen, maar het zelfs doen zonder schuld, zonder rente. Stelt dus het goede, wat U vandaag kunt doen niet uit, maar zendt nog heden Uw giftMissiehuis Cadier en Keer (L.) Giro 102964. (26)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 6