De Stakingen. v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr KSÏT Sport en Spet. Stadsnieuws. Os staking aan de Stijfselfabriek te Sas van Cent. De staking aan de Cokesfabriek te Sluiskil. Diefstal Dezer dagen kwam de landbouwer M. tot de minder aangename ontdekking dat van een partij aardappelen, die op zijn land ingekuild lagen, een groote hoeveelheid was gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Veetbal z. v. B. Wleowe ruggesraak van den Rljksbemiddelaar met de directie. De conferentie te Vlissingen met den Rljksbemiddelaar. Een offlcieele verklaring van de directie Wekelijksch Kerkbericbt. Rijwielplaatje gevondeu. Alhier is een rijwielbelastingplaatje gevonden. Inlichtingen te bekomen bij de gemeentepolitie. Miuisterleel bezoek Gisteren bracht Z.Exc. Paul Reymer, minister van waterstaat, in gezelschap van den commissaris der Koningin, leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat en verschillende andere autoriteiten Zeeuwsch- Vlaanderen. Het hooge gezelschap werd per extra-tram, begeleid door den algemeen directeur, den heer C. Wind van Merkesteijn, van Breskens naar Sas van Gent vervoerd, alwaar men ten 11 uur 24 (1 minuut voor den vastgestelden tijd) arriveerde. R -K. VronwöDbond. In de ledenvergadering INGEZONDEN MEDEDEELING. (12) schieden, dat niet eerder dan ééne maand voor den vervaldatum de aanvrage de Pro vinciale Griffie bereikt. De Commissaris der Koningin in Zeeland. QUARLES VAN UFFORD. G. W. de Bocr..t Op 52-jarigen leeftijd is te Middelburg over leden de heer G. W. de Boer, drukker en uit gever o.a. van de Middelburgsche Courant. De overledene stond in de organisatie van boekdrukkerspatroons en als bestuurslid van vershillende plaatselijke vereenigingen in hoog aanzien. Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 29 September tot 5 October in de provincie Zeeland bedroeg Poliomyelitis anterior acuta 1 te Biervliet Roodvonk 1 te Hulst, 1 te Ter Neuzen, 1 te Oostburg. Alastrim 2 te Poortvliet (in een gezin, waar de ziekte reeds voorkomt), februs typhoidea (buiktyphus) 2 te Tholen. In genoemde week werden 16 gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht. TER NEUZEN. Schip omgeslagen. Woensdag omstreeks half twee voeren uit de haven alhier de zandbak ken nr. 307 en nr. 301 van de N.V. Amster- damsche Ballast Maatschappij, geladen met steen met bestemming naar Delft, aldus meldt de Tern. Courant. Beide schepen werden ge sleept door de sleepboot Martin, kapitein M. Vos uit Dordrecht, welke sleepboot verhuurd is aan genoemde maatschappij. Hoewel de wind was gaan liggen, was het water op de Schelde nog zeer woelig en ter hoogte van den Oesterput, werd de zandbak 301 door het overkomende water gevuld en sloeg om. De schipper Deelstra en zijn zoon, beiden van Amsterdam, konden zich redden door op den zandbak 307, schipper J. de Bos, eveneens uit Amsterdam, over te springen. Hierop keerde de sleepboot met laatstge noemd schip terug naar de haaven, waarop terug gevaren werd met de sleepboot „De Volharding". Beide sleepbooten konden toen den gekap - zeisden zandbak vast maken en ze hebben deze op den sliktong in de haven gezet. (Midd. Crt.) ZUIDDORPE. Eerw. Zusters. Half November zullen de Zusters van Oudenbosch zich vestigen in het nieuwe stichting te Zuiddorpe. KOEWACHT. Geitenfokkerij. Airier is een afdeeling op gericht van de Prov. Vereeniging tot verbete ring van het geitenras. Reeds gaven zich ll< leden op. HULST. Rijden zonder licht. Donderdagavond is een der deelnemers aan den wedstrijd te Hulst, die zonder licht door Absdale passeerde, van den dijk gesukkeld. Hij bekwam bloedende wonden aan rechterknie en elleboog terwijl zijn rijwiel ernstig gehavend was. HENGSTDIJK. Been afgereden. Woensdagavond heeft al hier aan den overweg een ernstig ongeluk plaats gehad. Door de locomotief van een trein van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij werd een vrouw gegrepen die een been werd afgereden. In ernstigen toe stand is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Door de politie is beslag gelegd op de locomo tief voor een deskundig onderzoek. STOPPELDIJK. •Antft-OOgOV&l Dezer dagen kwam de auto der Firma Bode uit Rotterdam waarin zich drie Jpersonen bevonden met groote snelheid uit de richting Zaamslag gereden. Gekomen in de Veerstraat nabij Hagesteijn sprong een der achterbanden, waardoor de auto na over den kop te zijn geslagen in een sloot terecht kwam. De inzittenden kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij, terwijl de auto zware beschadiging is opgeloopen. WATERLANDKERKJE. Wedstrijduitslagen van Zondag, ie Klasse B. Sas. BoysAxel 2i. ClingeTerneuzen 2 2i. BreskensHontenisse 41. 3e Klasse B. KoewachtGraauw uitgest. OranjeClinge 42. RapiditasSas. Boys 2 3O. Wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. ie klasse B. AxelHontenisse Scheidsr. C. J. Odem Aanvang 2 uur. Terrein Axel. Ter Neuzen 2Sas Boys. Scheidsr. W. de Engelsman. Aanvang 2.15 u. Terr. Terneuzen 3e klasse B. Sas. Boys 2Oranje Scheidsr. F. Harms Aanvang 2 uur. Terrein Sassche Boys. Clinge 2Graauw Scheidsr. L. A. Vleeskens Aanvang 2,45 uur. Terrein Clinge. KoewachtRapiditas Schdsr. A. J. P. Roovers Aanvang 3 uur. Terrein Koewacht. Omtrent de Woensdag gehouden conferentie met den Rijksbemiddelaar te Vlissingen ver namen wij van den heer Kroone, hoofd bestuurder der R.-K. organisatie, dat de directie van de fabriek niet ter conferentie was verschenen doch een telegram had gezonden, waarin verwezen werd naar het met den burgemeester overeengekomene terwijl voorts gezegd werd, dat gezien het feit, dat het hoofdbedrijf voor onbepaalden tijd was stopgezet en de fabriek voor de Glncose-afdeeling over voldoende personeel beschikt de staking door de directie als geëindigd werd beschouwd. Naar aanleiding der met de arbeidersleiders gehouden besprekingen zou de Rijksbemidde laar zich nogmaals met de directie in ver binding stellen. Naar wij vernemen, heeft reeds een vrij groot aantal der bij de staking betrokken arbeiders elders werk gevonden. Onze correspondent te Sluiskil meldt ons: Na afloop eener Woensdagavond gehouden, druk bezochte vergadering van de arbeiders deelde de heer Kroone, leider der R.-K. stakers, ons mede, dat in de Woensdagna middag te Vlissingen gehouden conferentie met den Rijksbemiddelaar van de zijde der Cokesfabriek aanwezig waren de heeren F. Dehalu, directeur en M. de Munck, kassier. De arbeiders waren vertegenwoordigd door de hoofdbestuurders der katholieke organisatie de heeren Kroone en Kleyn terwijl van de z.g. moderne organisatie aanwezig waren de heeren Rippen en Muller en van de socialis tische organisatie te Selzaete de heer Chalmet. Omtrent de resultaten der conferentie kon de heer Kroone ons slechts zeggen, dat nieuwe gezichtspunten zijn geopend en dat de directeur zich bereid heeft verklaard, de voorstellen der arbeider met den Raad van Beheer te bespreken, wijl hij niet gemachtigd was, ten dezen persoonlijk een beslissing te nemen. Binnen enkele dagen kan het antwoord van den Raad van Beheer worden tegemoet gezien. Verdere publiciteit mocht aan de bespre kingen nog niet gegeven worden. De directie der cokesfabriek verzoekt ons de volgende offlcieele verklaring te publi- ceeren Naar aanleiding van de hardnekkige valsche geruchten, die in den omtrek de ronde doen, betreffende het verloop der staking, acht de directie der cokesfabriek het nuttig de vol gende verklaring te doen 1. Gedurende de vergadering die plaats heeft gehad te Vlissingen op 9 October heeft de directie geen enkel voorstel gedaan. 2. Gedurende deze vergadering heeft de directie den Rijksbemiddelaar medegedeeld, dat de helft der Coppée-ovens definitief stil gelegd is en dat bijgevolg, wèt ook de duur en de uitslag der staking zal zijn, het aantal werklieden met 120 zal verminderd worden. Een tegenspraak. In de Tern. Crt. van Woensdag jl. komt een ingezonden stuk voor *an den heer Rippen, bestuurder van de Ned. Ver. v. Fabrieksarbei ders (de z.g. „modernen", waarin deze op komt tegen een uitlating van den burge meester van Ter Neuzen tegenover de redactie van genoemd blad (ook door ons overgeno men) waarmede de burgemeester voornoemd te kennen zou hebben gegeven, dat de ar beidersleiding bekend zou zijn geweest met een via den heer Colsen door de directie aan den vooravond van de staking gedane toe zegging om alle uurloonen beneden 60 ct. met 5 ct. te verhoogen. De heer Rippen zegt o.a. Als leiders der organisaties hebben wij al leen rekening te houden met hetgeen de directie officieel aan ons mededeelt. Wat de directie aan een kruidenier, een slager cf een waschvrouw al of niet vertelt, kan voor ons geen aanleiding zijn onze houding te wijzigen. Ten overvloede diene nog, dat de heer Colsen bij ons nooit met een voorstel, namens de directie is gekomen sterker nog, ik heb de heer Colsen in de vele dagen die ik te Suilkil doorbreng nog nooit gezien Waar de burgemeester echter beweerde, dat er wel degelijk een dergelijk voorstel is geweest, is dit door mij aangegrepen als mogelijkheid de zaak tot een oplossing te brengen. De Rijksbemiddelaar is hiervan in kennis gesteld en bij de directie van de Cokesfabriek is telefonisch geïnformeerd of een en ander juist was. De directie deelde echter mede, dat haar niet bekend was, dat een dergelijk voor stel harerzijds, was gedaan. Verder commentaar achten wij overbodig. De redactie van de Terneuzensche Courant teekende hierbij het volgende aan Naschrift der Redactie. Wij hebben natuurlijk het zakelijke deel van de conferentie met den burgemeester vermeld zooals ons dat is meegedeeld. Wat evenwel het bestreden deel, „de bood schap die de heer Colsen overbracht" betreft, en die toch in deze kwestie niet zonder be- teekenis blijkt te zijn, aangezien uit het schrijven van inzender blijkt, dat het verloop van het conflict anders zou geweest zijn, indien de toezegging van den directeur dei- fabriek bekend ware geweest, hebben we nu ook eens nadere informaties ingesteld. Daar uit bleek ons, dat die toezegging werkelijk is gedaan, dat die zelfs door onderteekening in een zakboekje van den heer Colsen is be krachtigd, doch dat die slechts gold voor dien avond. De heer Colsen heeft de boodschap overgebracht aan den geestelijken adviseur van de R.-K. Arbeidersorganisatie, den Eerw. Pater Vicarus, in de verwachting, dat dezze die mededeeling ook zou doorgeven aan de andere in de kwestie betrokken arbeidsorga nisatie, hetgeen niet schijnt gebeurd te zijn. Uit hetgeen wij daaromtrent vernamen blijkt, dat de niet onbelangrijke boodschap, die dooi den heer Colsen vóór de ten 7 uur aange vangen vergadering aan den bovengenoemden geestelijke adviseur was overgebracht, door dez pas omstreeks 10 uur, aan de betrokken organisatie te zijn meegedeeld. Ook uit een informatie bij de directie der fabriek werd ons bevestigd, dat de voor melde toezegging op 14 September gedaan is. Toen echter des avonds geen bericht was in gekomen, dat arbeiders daarop in gingen werden de toegezegde concessies ook weer in getrokken en is vervolgens de staking uitge broken. Indien deze voorstelling van zaken juist is, moet het wel verwondering wekken, dat de belangrijke mededeeling niet in den aanvang der vergadering is meegedeeld en dat die ook niet is doorgegeven aan de mo derne organisatie met wie de R.-K. bond in deze samenwerkte. Waar in "dit naschrift een ernstige blaam geworpen wordt op den geestelijken adviseur der werkliedenorganisatie, hebben wij ons tot dezen om nadere inlichtingen gewend. Pater Richardus verklaarde ons, de hem door den heer Colsen overgebrachte toezeg gingen BIJ DEN AANVANG DER VER GADERING van de R.-K. organisatie (circa half negen) aan het bestuur dier organisatie schriftelijk te hebben terhand gesteld. Toen de heer Kroone na de bekende conferentie der arbeidersleiders met de directie ter ver gadering verscheen, werd deze schriftelijke kennisgeving ook aan hem voorgelegd. In middels waren de bedoelde toezeggingen ook reeds aan de vergadering voorgelezen De voorstelling van zaken, zooals die door de Terneuzensche Courant wordt gegeven, is dus absoluut onjuist. Pater Richardus treft ten dezen niet de minste blaam. Het doet overigens zeer eigenaardig aan te constateeren, dat de directie dergelijke toe zeggingen wèl aan den heer Colsen zou hebben gedaan en er in de DAARNA met de arbeidersleiders gehouden conferentie niet van heeft gerept. Waren deze toezeggingen inderdaad gedaan en was het de bedoeling der directie geweest om hiermede de moge lijkheid te openen, dat de staking zou worden voorkomen, dan zou het stellig op den weg der directie hebben gelegen, de organisaties (in casu de stakingsleiders) hiervan in kennis te stellen, Met de positieve ontkenning der directie lijkt ons overigens de heele toezeggingskwestie van de baan tenzij de heer Colsen het bewijs levert, dat de directie met haar ontkenning bewust onwaarheid heeft gesproken. (welke vergadering, paar wij vernamen, ook door een bestuurslid van den modernen bond zou zijn bijgewoond.) Zondag 13 October, om 7 uur de Vroegmis ter eere van den H. Job; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Na de H.H. Missen de reliquie van O.L.Vrouw. Om half drie Lof. Maandag 14 October, om zeven uur uitrei king der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor den heer Augustinus Dierckens en overleden familie, om kwart voor acht gez. H. Mis voor den heer Theophiel de Bock. Dinsdag 15 October, om zeven uur gez. H. Mis voor de overleden familie Govaert, om kwart voor acht gezongen H. Mis voor mevrouw de weduwe Hendrikus Wauters. Woensdag 16 October, om zeven uur gez. H. Mis ter eere van de H. Theresia van Lisieux uit dankbaarheid, om kwart voor acht gez. H. Mis voor den heer Cesar van Cleemput. Donderdag 17 October, om zeven uur gez. H. Mis voor den heer Petrus Joannes de Ridder en echtgenoote, om kwart voor acht gezongen H. Mis voor mevrouw Maria van Waesvan Acker. Vrijdag 18 October,algemeene H.Communie der schoolkinderen, om zeven uur de H. Mis voor mevrouw de Bakkerde Vleeschauwer, om kwart voor acht gezongen jaargetijde voor madame Maria Neelsde Jonghe. Zaterdag 19 October, om zeven uur gez. H. Mis ter eere van O.L.Vrouw van Bijstand, om kwart voor acht gezongen jaargetijde voor den heer Joseph de Roeck. Zaterdagavond biechthooren van half zes tot half acht en om zes uur Lof. Zondag 20 October, om zeven uur de Vroeg mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie, om tien uur de Hoogmis voor den heer Octaaf Louis Vermoet en echtgenoote. De geloovigen, en bijzonder de jeugdige personen, worden beleefd verzocht, zich niet te begeven naar zondige dansgelegenheden en slechte bioscopen op de naburige plaatsen, waar hun deugd en goede zeden in gevaar komt. Daartoe wordt vooral de krachtige medewerking der ouders verzocht. Z.Exc. inspecteerde de drie Kanaalbruggen en begaf zich daarna aan boord van een in de derde Kanaalarm liggende boot van den Prov. Stoombootdienst, welke het hooge gezelschap naar de centrale van P.Z.E.M. bracht. Ver volgens werd naar Sluiskil gevaren, alwaar de bouw van de Compagnie de l'Azote in oogen- schouw werd genomen. Het einddoel was Ter Neuzen, alwaar, nadat aan boord de lunch was gebruikt, door Z.Exc. in het Raadhuis o.a. audiëntie werd verleend aan de besturen van de Kamer van Koophandel en van de Kaha.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2