Eerste Blad. HET INSIGNE. Hoesi&n STEYAEP No. 3527 Vrijdag 11 October 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Buitenl. Overzicht Binnenland. Buitenland Provincienieuwz ÖGGELMR'J, LIEFDE VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Ingezonden Mededeeling. (10) Bronchitis en Kinkhoest Ingezonden Mededeeling OP 'T EERSTE GEZICHT DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Het insigne is een onderscheidingsteeken bewijs van het lidmaatschap onzer verecni- ging. Wie in zijn vereeniging gelooft, wie de vereeniging lief heeft als een levensgemeen schap en haar doel als een ideaal beschouwt, ziet in dit lidmaatschap terecht een eere -titel en draagt het insigne met evenveel fierheid als een ander het onderscheidingsteeken van zijn ridderorde. Het insigne is het herkennjngsteeken. Leden van dezelfde organistie kunnen elkander, ook ver buiten hunne woonplaats, aan dat teeken leeren kennen. En goede leden zullen dan el kander dienst bewijzen. De vrijmetselaars heb ben een teeken, waarmede zij overal op den steun van geestverwanten kunnen rekenen. Met ons insigne behoeven ook wij nergens vreemdeling te zijn. Onze organisatie is ver spreid door het geheele land. Dragen alle leden regelmatig haar insigne, zij zullen el kander aanstonds als broeders begroeten en behandelen. Door het insigne hebben wij al vaak een der onzen' herkend, waar wij ons overigens als vreemdeling eenzaam gevoelden. En wij hadden dan op straat, in restaurant of hotel, in vergadering of bijeenkomst het aanknoopingspunt van een gesprek, de ge legenheid tot het sluiten van een nieuwe vriendschap. Een priester herkent men aan zijn kleed, een militair aan zijn uniform altijd als eere-teeken en teekenen van korps geest of eenheid beschouwd het lid onzer organisatie moet men herkennen aan zijn k insigne. Het insigne beteekent propaganda. Door dit onderscheidingsteeken te dragen beken nen wij kleur komen wij er openlijk voor uit, dat wij deel uitmaken van de katholieke beweging en geven wij, anderen een voorbeeld met stille aansporing tot navolging. Het in signe lokt dikwijls uit tot een gesprek. Het geeft dan gelegenheid om den lof onzer ver eeniging te verkondigen en niet of verkeerd georganiseerden voor haar te winnen. Door het insigne worden wij vaak zelf genood zaakt om onze vereeniging tegenover anders denkenden te verdedigen, 't Is dus een pro pagandamiddel bij uitnemendheid. Het insigne vertolkt dus de eenheidsge dachte. Daarom moet het overal, in al onze vereenigingen, uniform of gelijk zijn. Eerst dan kan het geheel beantwoorden aan zijn doel. Het insigne kan tevens doel en streven der organisatie vertolken door mooie en zinrijke symboliek. Het bekende insigne van onze Werliedenvereenigingen of Volksbonden sym boliseerde door zijn kleuren onze nationale eenheid en kerkelijke saamhoorigheid. Dit in signe wil men nu vervangen door een sym bolische voorstelling van de eenheid der arbeidersbeweging door de kracht des geloofs. Het nieuwe insigne het moet de laatste vernieuwing zijn want het onderscheidings teeken verliest veel van zijn waarde en zijn kracht, wanneer men het telkens zou veran deren is met kunstsmaak ontworpen. Op daar even gestelde voorwaarde verhoogt dit de waarde, omdat het meer de aandacht trekt, beter weergeeft het onmiddellijke doel der organisatie en uit gevoel van schoonheid, liever gedragen wordt. Wij vertellen er meer van. H. De ontwapening, ter. zee Mac Donald cn Henderson in actie De vruchten van wijlen Dr. Stresemann's schitterende buitenlandsche politiek De verdeeldheid tusschen Tsjechen en Slowaken een schandelijk vonnis De burgeroorlogen in China en Afghanistan. Terwijl Mac Donald, Engeland's eerste mi nister, als gast van president Hoover, te Washington de laatste hand legt aan de over eenkomst der beide Angelsaksische landen omtrent een beperking van de bewapening ter zee, heeft Henderson, de Engelsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken, de Fransche, Italiaansche en Japansche regeeringen uit- genoodigd deel te nemen aan een maritieme ontwapeningsconferentie welke in Januari te Londen zal worden gehouden. In de verwach ting, dat deze uitnoodiging zal worden aan vaard, en dat wordt ze stellig, wil Engeland reeds nu informeele besprekingen openen, om het program der onderhandelingen vast te stellen. De wensclien, zoowel van Engeland als van Amerika, gaan ook in een volledige afschaffing der duikbooten Voor dit punt van het programma lijken ons de tijden echter nog niet rijp. Het is het sterkste wapen ter zee van de financieel weinig draagkrachtige mogendheden en zoolang niet voor immer van alle wapengeweld is afgezien, de oorlog een voudig een onmogelijkheid is geworden, zul len de kleinere mogendheden van dit wapen niet willen afzien. Hoezeer de liquidatie van den oorlog ook de instemming van breede volkslagen heeft ver worven, mag wel hieruit blijken, dat zonder eenig protest in een Engelsch blad propa ganda kan worden gemaakt voor teruggave aan Duitschland van een deel zijner Afrikaan- sche koloniën. Wie enkele jaren geleden met zulk een voorstel had durven komen zou met zoo iets als landverrader betiteld zijn thans maakt het een onderwerp van ernstige dis cussies uit, waaraan elke schijn van vijandig heid jegens Duitschland vreemd is. Duitscli- land's groote doode, Stresemann, moge niet alle vruchten van zijn schitterende buiten landsche politiek hebben kunnen plukken, hij heeft ze zien rijpen en als zijn opvolger over de talenten beschikt, waarmee hij kon wer ken, zullen ze hem geleidelijk in den schoot vallen. In Tsj echo-Slowakije is de Slowaksche volkspartij, de Katholieke partij van pater Hlinka, dit de regeering getreden. Aanleiding daartoe is het vonnis van een der leiders der partij, Tuka, die tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, zoogenaamd wegens hoogver raad, bevordering van een afscheidingsbe weging tusschen Tsjechië en Slowakije. Tus schen beide deelen van den nieuwen staat botert het niet en zal, zoomin als in België, zoomin al§ in Joego-Slavië, wellicht ooit een goede verstandhouding bestaan, als niet aan elke nationaliteit zelfbestuur is toegekend De burgeroorlogen in China en in Afghani stan loopen blijkbaar op een einde. Volgens de berichten uit Nanking zou de opstandige beweging in China zijn onderdrukt, terwijl uit Afghanistan verluidt, dat de usurpator Habiboellah in zijn hoofdstad Kaboel zit op gesloten en Nadir Khan, de oom van Aman- oellah, die in Rome zijn tijd afwacht, alle stammen onder zich vereenigd heeft. Komt Aman nog weer aan de regeering, dan zal hij toch dit wel hebben geleerd, dat men hervormingen niet moet afdwingen, doch den weg der geleidelijkheid heeft te be wandelen. Siroop per flesch 1( Bonbons per doos 60ct. Bij Apoth. en Drogisten Een paedagogisch phcnomcen Begin November a.s. arriveert hier te lande de Roemeensche heer Andreo Ce, een bekend paedagoog en lid van het te Genève gevestig de bureau International d'Education, die door ziin bijzondere, geheel nieuwe onderwijs methode, behalve in Roemenië, ook in Esth- land, Zweden, de Vereenigde Staten en Hon garije, ongewone successen heeft behaald. Hij is n.l. in staat zijn leerlingen in een zeer korten tijd grondig Esperanto te leeren. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat hij geen gebruik maakt van leerboeken en daar hij de Westersche talen niet meester is, zich uitsluitend van de wereldhulptaal be dient. De heer Ce zal in een aantal Neder- landsche steden cursussen organiseeren. De laatste der Mohikanen. De gemeenteraad van Warder heeft besloten tot aansluiting bij het Prov. Waterleidingbe drijf van Noord-Holland. Dit is de eenige ge meente van het Noord-Hollandsche vasteland waar nog geen waterleiding was. Het voorstel van den burgemeester om tot aansluiting over te gaan, werd in 1925 en 1927 verworpen en nu aangenomen met een meerderheid van 1 stem (4 tegen 3). Minister Reymer brengt een ambtelijk bezoek aan Zeeland. De minister van Waterstaat begaf zich Woensdagavond, vergezeld van ir. P. H. A. Rosenwald, administrateur bij zijn departe ment, op reis voor een ambtelijk bezoek aan de provincie Zeeland. Met verschillende auto riteiten en belanghebbenden zullen geweste lijke belangen worden besproken, terwijl de voornaamste provinciale- en rijkswatrstaats- werken en inrichtingen in oogenschouw zullen worden genomen. Mr. Reymer stelt zich voor in den avond van 11 dezer in de residentie terug te keeren. De burgeroorlog in Afghanistan.' Habiboellah moet een beslissendenederlaag geleden hebben. Kaboel, het laatste bolwerk van zijn macht, zou door de troepen van Naair Khan zijn ingenomen, de koning en zijn familie zouden gevlucht zijn. Pest uitgebroken. Uit Bombay wordt d.d. 8 Oct. gemeld In het Zuidelijk deel van Bombay is pest uitgebroken. De autoriteiten zien den toestand ernstig in. De burgeroorlog in Afghanistan. Habiboellah moet, vóór de inneming van Kaboel, per vliegtuig zijn ontsnapt. Int.. Arbeidsconf eren tie. Gisteren vond te Genève de openingszitting plaats van de 13de internationale arbeids conf erentie. Groote brand te Kopenhagen. Te Kopenhagen heeft een groote brand ge woed in opslagplaatsen voor machines en auto's. Vele auto's werden vernield. Het politiek conflict in Tsjecho-SIowakijë. De Slowakische volkspartij heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij een her nieuwde oppositie-politiek aankondigt in ver band met de jongste gebeurtenissen (proces- Tuka). Vernieuwing van vervallen rijbewijzen. Aan de gemeentebesturen in Zeeland is dato 8 October de volgende circulaire gericht Zooals U bekend zal zijn, zijn dé volgens de thans geldende Motor- en Rijwielwet afge geven rijbewijzen geldig voor den duur van twee achtereenvolgende jaren, gerekend van den dag van uitgifte af, en, ingeval de geldig heidsduur van het rijbewijs overeenkomstig door den Minister ingevolge art. 18 gegeven voorschriften is verlengd, bovendien voor den duur der verlenging. De Minister van Water staat heeft echter medegedeeld, dat het voor- loopig niet in zijn voornemen ligt, gebruik te maken van de hem in art. 18, 2de lid, van de Motor- en Rijwielwet gegeven bevoegdheid tot het geven van voorschriften omtrent verlen ging van den geldigheidsduur dier rijbewijzen. 1 November a.s. zullen dus de eerste rijbe wijzen hunne geldigheid verliezen. Zij, die in het bezit willen blijven van een geldig rijbe wijs, behooren tegen den tijd, dat hun rijbe wijs vervalt, een nieuwe schriftelijke onder- teekende aanvraag tot mij te richten. Evenals dat tot nu toe het geval was, acht ik het gewenscht, dat deze aanvragen niet geschieden rechtstreeks ter Provinciale Grif fie, doch uitsluitend door Uwe bemiddeling. De Minister van Waterstaat heeft het niet noodig gevonden, dat bij die tweede aanvraag weder een geneeskundige verklaring en een rijvaardigheidsbewijs worden overgelegd en zulks omdat art. 15, voorlaatste alinea, der Motor- en Rijwielwet uitdrukkelijk bepaalt, dat overlegging van deze stukken alleen is vereischt bij de aanvraag van het eerste rij bewijs, htewelk een aanvrager wordt uitge reikt na de inwerkingtreding van het artikel. Door mij kan ingevolge dit zelfde artikel ook bij een tweede of verdere aanvraag de overlegging van deze stukken worden gevor derd van deze bevoegdheid zal thans door <*D "CL ""sss Mijnheer Van Pijp was vrijgezel, Geen vrouw deed hem ooit blozen. Totdat Mejuffro uw BESTEVAER Hij leerde minnekoozen. Toen werd ons Pijpje dolverliefd, Zijn hart dat bleef maar rooken. En nimmer was hij meer gegriefd, Dan van haar te zijn verstoken. l Het vervolg op dit verhaal vertellen we 'n andermaal. Maakintusschen ook eens kennis met de FIJNE ROOKTABAK PER li POND mij slechts in uitzonderingsgevallen gebruik worden gemaakt. Wel behooren de aanvragers een uittreksel uit het geboorteregister, het bevolkingsre gister of eenig ander bewijsstuk betreffende datum van geboorte van den aanvrager over te leggen, zoomede twee afdrukken van een welgelijkend fotografisch portret van den aan vrager van ongeveer 4 c.M. hoogte en onge veer 3 c.M. breedte, op de achterzijde waar van hun naam is vermeld. Wanneer ver nieuwing van twee rijbewijzen (rijbewijs A en rijbewijs B) worden verzocht, kat: met drie foto's worden volstaan. Ten slotte zij opge merkt, dat eveneens in de aanvraag eene verklaring dient te worden opgenomen, dat de overgelegde foto's den aanvrager voor stellen. De verplichting tot het overleggen van een uittreksel uit het geboorteregister geidt niet, indien de aanvrager zijn oud rijbewijs in levert. Blijkens een van den Minister van Water staat door mij ontvangen schrijven zou deze het op prijs stellen, indien bij het verwisselen van de rijbewijzen de oude rijbewijzen werden ingeleverd en zulks ter voorkoming, dat de oude rijbewijzen op de een of andere wijze onrechtmatig gebriukt worden. Ik moge U daarom verzoeken te willen medewerken, dat door de aanvragers bij hunne aanvraag het oude rijbewijs, gelijktijdig met o'f inplaatsvan een uittreksel uit het geboorteregister, be volkingsregister of een ander stuk berteffende datum van geboorte, wordt overgelegd. Mocht daartegen bezwaar worden gemaakt, omdat men zijn rijbewijs moeilijk eenige dagen kan missen, dan zou bij de uitreiking van het nieuwe rijbewijs kunnen worden verzocht het oude in te leveren. De verwisseling komt dus hier op neer, dat een zelfde aanvraag tot mij moet worden ge richt als twee jaar geleden, met dit verschil échter, dat geen doktersverklaring of rij vaardigheidsbewijs behoeft te worden over gelegd en dat zooveel mogelijk de inlevering van het oude rijbewijs in de hand wordt ge werkt. De leges, welke voor deze rijbewijzen even eens ƒ1,50 bedragen, zullen zooals voorheen, door Uwe bemiddeling worden ingevorderd. De rijbewijzen, welke in de maand Novem ber 1929 vervallen, kunnen terstond ter ver-' wisseling worden ingezonden de verdere in zending van aanvragen behoort zóó te ge-

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1