Aanbestedingen JtTarklberiehten Boeken SijdscJtr. RECTIFICATIE. UoodelIJke val. New-York dichter bij dan Zeist. Waterkaraf de oorzaak van brand. Anonieme briefschrijfster ontdekt. Eon been afgeknepen. Een vliegen-overval. Sensationeel gevangenisoproer in Amerika. Tragische dood van een broidspaar. Een belangrijke arrestatie. Groote branden in Engeland. Ernstig frbrieksongelok te Olpe. Bandieten doen automobilist verongelukken en plnnderen hem uit. Indisch Vorst verlooft zich met winkeljuffrouw. Vreeselijke moord. Een bloedige bruiloft. Rijkswaterstaat Het Gezin, orgaan van den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen van 1 October bevat den volgenden inhoud Mededeelingen van het Hoofdbestuur. Tweede Conferentie van het Comité International voor het Leven en het Gezin II. Gezinsbelangen. J. W. F. van Meegeren: Bevat de Troonrede voldoende Gezinspolitiek Ad interim Het groote gezin wederom in den hoek, waar de klappen vallen. Uit Itigen Kring. G. J. Rooymans: Onze Bond moet groeien. W. van Liemt: Vacantie-uitstapjes voor kinderen te Haarlem. Voor 't Christelijk Huisgezin. Gerh. Kre- kelberg: Eene invitatie aan haar, die moeder is, of die het wil worden. A. F.. Jansen. S. J.Vertellingen van Théodore. Uit Boek en Blad. T.: Een leerrijke polemiek. Geen kinderen. Kroniek. Het Holland Hols te Brnssel Het gevallen van den laatsten tijd (waaronder 4 sterfgevallen bij niet heringeënte volwassenen) wordt iedereen nogmaals dringend aangeraden zich te laten-inenten of herinenten. Men make dus van de geboden gelegenheid gebruik, waardoor men medewerkt, om de alastrim hier zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen. Door de zorg van de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde wordt thans in de bioscopen bij het vertoonen van de lichtreclames een aansporing tot inenting tot het publiek gericht. Men meldt uit Groningen De heer F. de Vries, wonende in de Leeuwerikstraat te Groningen is in de Nieuwe Ebbingstraat van een op hol geslagen paard geworpen en op straat gesmakt. In ernstigen toestand werd hij naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, alwaar hij aan de be komen verwondingen is overleden. Hij laat een vrouw en 12 kinderen achter. Een inzender schrijft in de >N. Rott. Crt.« het volgende Zondag 22 Sept. ongeveer 15,30, werd van Den Haag een telegram verzonden naar een kleine plaats op ongeveer 23 sporen (met sneltrein) van New-York gelegen. Het ant woord den eigen avond 22,30 ontvangen in Den Haag. Twee gelijkluidende telegrammen werden op hetzelfde uur ter verzending aangeboden, eveneens in Den Haag. naar Beilen en Zeist. In Beilen werd het telegram Maandag 23 September om 8,10 bezorgd, in Zeist eveneens Maandag 23 Sept. om 8,30. In de pastorie van de St. Bavokerk te Heemstede kwam men dezer dagen tot de ontdekking, dat uit de op de bovenverdieping gelegen slaapkamers een scherpe brandlucht en dikke rookwolken naar buiten drongen. Voorzoover men wist, bevond zich in deze kamers niets brandbaars en had ook niemand gedurende de voorafgaande uren de kamejs betreden. Een onderzoek wees" uit, dat het behangselpapier en een spatdoek achter de waschtafel hadden vlam gevat en reeds gedeeltelijk waren weggebrand. Wat was nu de oorzaak Op de waschtafel stond een ronde met water gevulde karaf, waardoor de stralen van de nog krachtige najaarszon zich als door een bolle lens in één brandpunt op het spatdoek vereenigden en hier een ontbrandingshitte ontwikkelden. Reeds eerder had men op deze plaats een onverklaarbaar brandgat ontdekt, waarvan het ontstaan nu was opgehelderd. Dopr het tijdig ontdekken van den brand is thans erger voorkomen. Voor de verderf- brengende karaf heeft men een veiliger plaatsje gevonden. Door verschillende personen werden te Groningen den laatsten tijd anonieme brieven ontvangen die ernstige beschuldigingen be vatten en in liederlijke taal waren geschreven Het is de Groningsche politie nu mogen gelukken de anonieme schrijfster te ontdekken Het is de 37-jarige naaister A. W. Zij heeft bekend de brieven te hebben geschreven en in wijden kring te hebben verspreid. Toen Dinsdagmorgen de beurtschipper O. Smid, varende van Heerenveen naar Zwolle, te Holstergaast, een paar schepen passeerde, vroegen de schippers hem, of hij hen op sleeptouw wilde nemen. Dadelijk werd een staaltros uitgeworpen. Terwijl de schipper Heerschap, van Ossenzijl, den tros aan zijn schip bevestigde, geraakte hij daar met een been tusschen bekneld. Hem werd het been bij den enkel afgekneld. De schipper is daarop naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Zaterdag werd een banketbakkerswinkel op den Amsterdamschen straatweg te Utrecht door een vliegenzwerm bezocht. Duizenden en duizenden van deze insecten wierpen zich op het brood, op het gebak, op de koekjes, op de bonbons en op alle lekkernijen. Het was eenvoudig zwart van de vliegen. Hoe ze er gekomen waren, het is niet te zeggen. Niet onmogelijk is, dat een stormvlaag de heele zwerm van een of andere plaats heeft opgenomen en eenvoudig vóór den winkel geplaatst heeft, waar ze spoedig zich op de zoete buit hebben geworpen. Méér interesseerde de banketbakker zich voor de vraag, hoe ze weg te krijgen. En met behulp van zijn echtgenoote leverde hij als het ware slag met de insecten. Duizend dooden was maar één, doch niet zonder verzet lieten ze zich slachtofferen. Want zoowel de bakker als zijn vrouw werden bestormd en geprikt, en het heldere witte schortje was soms zwart van de zich in het nauw gedreven ziende diertjes. Na langen strijd en na aan wending van de noodige poeders, behaalde de eigenaar ten slotte de overwinning Het slagveld (de étalage en de toonbank) lag vol met de gesneuvelden Met stoffer en blik werden de overblijfselen opgeveegd, die wel in het vuur terecht gekomen zullen zijn. Inmiddels voor den banketbakker een strop, want een goed deel van het zich in den winkel bevindende was ongeschikt geworden voor den verkoop(Maandagmorgen) UIT I1ET BUITENLAND. In Canon City (Colorado) zijn duizend gevangenen in opstand gekomen. Zij wisten zich toegang te verschaffen tot het arsenaal van de gevangenis. Troepen en munitie met artillerie belegerden de gevangenis. De gevangenen hadden een ultimatum ge steld. Zij eischten drie vrachtauto's waarmede zij wilden vertrekken. Tien bewakers werden door hen als gijzelaars vastgehouden. De ge vangenen verklaarden, dat zij de bewakers wilden medenemen tot zij buiten het bereik van het geschut zijn. Het uiiimatum werd afgewezen. Verschillende aanvallen van de belegeraars konden door de gevangenen worden afge slagen. Vier bewakers werden door de gevangenen op de muren gesleept en voor de oogen van de belegeraars in de diepte gestort. De ongelukkigen waren onmiddellijk dood. Het commando van de troepen, die de gevangenen belegerden, besloot, de gebouwen Zaterdag bij het aanbreken van den dag, wanneer de gevangenen zich voor dien tijd niet hadden overgegeven, in de lucht te laten vliegen. Volgens een nader bericht uit New-York is de muiterij onderdrukt. De leiders spoorden eerst hun volgelingen aan, zich over te geven en pleegden daarna zelfmoord. In het geheel zijn twaalf personen, van wie zeven oppassers, om het leven gekomen. De muiters werden door de troepen weer achter slot en grendel gezet. Vrijdagmorgen was de 23-jarige boerenzoon Fritz Albrecht uit een dorp bij Kirchhain getrouwd. Dadelijk na de huwelijksvoltrekking reed hij met zijn 22-jarige vrouw op een motorfiets naar zijn dorp terug. Onderweg reed hij met groote snelheid op een motorploeg in. Bij de botsing ont plofte de motorfiets. De man werd vreeselijk gewond en gedood, de jonge vrouw werd onder den motorploeg geslingerd en letterlijk verpletterd, zoodat ook bij haar de dood oogenblikkelijk intrad. Parijsche rechercheurs hebben de daders ontdekt van de plundering van het kasteel van Igoville, welke zooveel opzien heeft gebaard. In Augustus was de kasteelheer overleden en zijn weduwe, de gravin van Maulde Avon, was eenigen tijd bij haar familie gaan doorbrengen. Bij terugkomst bleek het kasteel geplunderd, de familiearchieven ver spreid, en zelfs de tomben van het familie kerkhof geschonden. De rijke kunstverzame lingen bleken gestolen. De rechercheurs deden een uiterst zorg vuldig onderzoek en weldra viel hun verden king op een fabrieksdirecteur, die, evenals zijn zoon, reeds veroordeelingen achter den rug had en niet om zijn eerlijkheid werd geprezen. De mannen der wet waagden een onver- hoedschen inval in het prachtige paviljoen, dat de verdachten bewoonden, en vonden in één der stallen een vrachtauto, geheel met gestolen kunstvoorwerpen geladen. Van dat oogenblik af was het niet moeilijk, de daders tot bekentenis te brengen. De verklaringen van den zoon, die zijn geval trachtte te verontschuldigen, door te zeggen, dat hij op last van zijn vader had gehandeld, waren al heel curieus. Hij vertelde, dat hij bij het leeghalen van het kasteel de familiearchie ven in handen had gekregen en bij het bestu- deeren daarvan de aanwijzingen had gevonden van de plaats, waar een familieschat was verborgen. In den tijd van zes dagen en nachten had men een onderaardsche gang gegraven, om den schat te bereiken, maar men had daarin nog niet kunnen slagen. Wel had men gedurende den ganscher. nacht in den familiegrafkelder de kisten geopend om de geraamten van de familiejuweelen te ont doen, waarmee ze begraven waren. Eenige familieleden hadden geholpen bij de pogingen om een deel van den buit te verkoopen. Ook die zijn, en wel wegens heling, gearresteerd. (Msb.) Volgens een bericht uit Londen is in Groot-Brittannië en Ierland door de branden van de laatste maand een schade van niet minder dan 1,126,000 pond sterling aangericht. De schade gedurende de eerste 9 maanden van dit jaar wordt in totaal geschat op 9.570,000 pond (v.j. circa 6,070,000 pond.) De groote toename der brandschade wordt toegeschreven aan de droogte. Een buitengewoon zwaar bedrijfsongeluk heeft zich Vrijdagmiddag voorgedaan in de leerfabriek Lütticke. Door tot dusver onop gehelderde oorzaak stortte een groep arbeiders in eeen reservoir met chroomzuur, waarbij zij allen zware brandwonden opliepen en door de giftige gassen bedwelmd werden. Zes hunner zijn intusschen aan hun ver wondingen overleden. Nader wordt nog gemeld Tijdens herstelwerkzaamheden opende een arbeider een deur, waarachter zich een toe gang tot het reservoir met chroomzuur bevond De arbeider raakte bewusteloos en viel in het reservoir. Een zelfde lot overkwam een kameraad, die den eerste te hulp wilde komen Op zijn hulpgeroep snelde een ploeg van zes arbeiders naar de plaats des onheils, doch allen werden door de giftige dampen be dwelmd en stortten in de diepte. Na uiterst moeilijke reddingspogingen mocht het gelukken alle acht boven te brengen, doch slechts bij twee hunner slaagden de pogingen om de levensgeesten op te wekken. De dood schijnt bij de overigen door ver branding en verstikking te zijn ingetreden. Alle verongelukten waren uit Olpe en omgeving afkomstig. Op den weg BerlijnLichtenrade is een brutale roofoverval gepleegd. Twee tuinlieden uit Lichtenrade zagen een vernielden auto in een sloot liggen. Op de chauffeursplaats hing hulpeloos vast geklemd een man, die half-bewusteloos was en zacht kreunde. De tuinlieden haalden onmiddellijk hulp. De man bleek een zekere Willy Wegener uit Berlijn te zijn. Toen de gewonde, na langdurige behande ling, ten slotte weer tot bewustzijn kwam, verklaarde hij het volgende: Ik reed langs den Lichtenrader hoofdweg, toen plotseling de groote sterke lichten van een anderen auto vóór mij aanflitsten. Op 't oogenblik, dat de vreemde wagen mij voorbijreed, voelde ik plotseling een stekende pijn in de oogen. Nog vaag had ik het bewustzijn, dat men mij een bijtend poeder, misschien peper, in het gezicht had geslingerd. Daarna verloor ik de macht over het stuur. Mijn wagen botste tegen een boom en reed daarna de sloot in. Op dat oogenblik wierpen zich twee mannen op mij, knepen mij de keel toe, sloegen op mij los en roofden mijn portefeuille, waarin zich een bedrag van vierhonderd mark bevond. De overvallene verkeerde in zoodanigen toestand, dat men hem naar het ziekenhuis moest vervoeren. De Matin meldt uit Aix les Bains dat Aga Khan, een Engelsch-Indisch Vorst, officieel kennis heeft gegeven van zijn verloving met mejuffrouw Andree Carron, winkeljuffrouw uit een chocoladewinkel te Aix les Bains. De huwelijksvoltrekking zal plaats hebben op 4 December. Op een boerenhoeve in de omgeving van Nieswicz (Polen), is een afschuwelijk misdrijf gepleegd, waarbij vijf menschen zijn omge bracht. Twee broers, die de op de boerderij wonende familie vijandelijk gezind waren, drongen het huis binnen, en vermoordden den boer, zijn vrouw, zijn zoon en dochter en het kind der laatste. De lijken der ongelukkigen vertoonden tallooze wonden. De daders zijn intusschen reeds gearresteerd. Op een bruiloft in een plaatsje bij Worps- wede geraakten de gasten met elkaar slaags naar aanleiding van de vlaggenkwestie. De bruidegom, die Staalhelm-man is, had de zwart-wit-roode vlag doen hijschen. Dat was echter in strijd met de politieke be lijdenis der andere bruiloftsgasten, die tenslotte de vlag van het huis rukten en in flarden scheurden. Toen gingen de bruiloftsgasten elkaar te lijf, met het resultaat, dat tien personen met allerlei kwetsuren van de bruiloft huiswaarts keerden. Een bruiloftsgast uit Bremen had niet minder dan elf messteken opgeloopen. In het op de eerste pagina van dit nummer opgenomen kruiskopje met het opschrift «Fair blijven» gelieve men achter de woorden «welke niet was bedoeld» bovenaan de tweede kolom nog te lezen Zij had inplaats van «wij protesteeren» willen zeggen «wij kunnen ons verder niet vereenigen met» enz., hetgeen uiteraard een geheel anderen indruk maakt. Op Woensdag 30 October a.s. zal aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Mid delburg worden aanbesteed het onderhoud van het havenkanaal te Philippine, met bijbe- hoorende werken, gedurende de jaren 1930, 1931 en 1932 (raming f 7500 per jaar). AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als" volgt: tarwe fii a 11,50, rogge f9 a 9,50, wintergerst f 10 a f 10,50, zomerg. f 10 a f 10,50, haver f 9 a 9,50, erwten f 12 a 14, paardenboonen fa dui- venboonen fii a 12, bruineboonen f 19 a 20, lijnzaad f 20 a 22, groen vlas f0,08 a 0,09, gebookt vlas fo,io a f0,13, gezwingeld vlas f0,65 a °«75> aardappelen f2 a 2,10, stroo f23 a 24, boter f2 a 2,10, eieren f7 a8, I HULST, 7 Oct. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 11 a 11,50, rogge f9 a 9,50, wintergerst f9 a 10, zomergerst f 9 a 10, haver f9 a 9,50, erwten f14 a 15, br. boonen f 18 a 19, lijnzaad f 18 a 22, karwij- zaad f 36 a 38. Boter per kgr. f2 a 2,10, eieren per 26 stuks f 2,04. Veemarkt. Aan gevoerd 22 stuks rundvee, verkocht 10; 53 varkens, verkocht 21. hulst. Coöp. Roermondsche Eiermijn, afdeeling Hulst en Omstreken. Pluimvee blaadje verschenen 1 5 October. Aanvoer achttienduizend stuks. Kipeieren per kilogram f1,40. Heogste prijs f9,30. Laagste prijs f7,90. Gemiddeld f8,40 per honderd stuks. Poeleieren f 7,208 per honderd stuks. Eendeieren f 1 per kilogram. Rotterdam, 7 Oct. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 449 vette runderen, 151 vette en graskalveren, 476 schapen en lammeren, 941 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,04 a L16, tweede f0,89 a L02, derde 1 0,74 a 0,80ossen eerste kwaliteit f 0,90 a 1,06, tweede fo,8o a 0,90, derde f0,70 a 0,77; kalveren eerste kwaliteit f1,50 a 1,70, tweede f1,30 a 1,50, derde f1,15 a L28; schapen eerste kwaliteit f 0,80 a 0,87, tweede f0,65 a 0,76, derde f0,45 a °>55'> lammeren f 0,95 a 1,10; varkens eerste kwaliteit f 0,80 a 0,87, tweede f0,67 a °.76, derde f0,55 a 0,65 export f0,70 a 0,78. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van blauw geen noteering, van Groningsch 2700 kgr., pjijzen f 1,05 a 1,25, van Hollandsch geel 5800 kgr., prijzen f 1,20 a 1,27, van wit Zeeuwsch geen aanvoer, vnn dauw-rood geen aanvoer. Lijnzaad voer f 20 a 24, zaai f 23 a 24. Mosterdzaad geel f 26 a 28, blauw maanzaad f 33 a 35. karwijzaad f35 a 37. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2,25 a a 2,70, Zeeuwsche bonte f 2,40 a 2,80, YVest- landsche zand f 4 a 6, poters f 3 a 6, Zeeuw sche eigenheimers f 1,40 a 1,70, blanwe f 1,70 a 1,90, Brielsche kralen f 1,25 a 1,30. Aanvoer flink en vraag kalm. Binnenlandsche granen. Tarwe tamelijk aan bod, lager verkocht f11,50 a 12, zaai daar boven betaald. Chevaliergerst prijshoudend f9,57 a 10. Haver f8,50 a 9. Kleine groene erwten prijshoudend f 14 a 15,50. Schokkers naer kwaliteit f 18 a 20. Bruine boonen prijs houdend f 18,50 a f20, voor puike soms iets meer betaald. Goes, 8 Oct. Boter f1,15, eieren f8,20. Aanvoer V.P.Z. 9716 stuks, f 8,60 per ioostuks. Ailfl Boeken en Tijdschriften ijjn ver- krijïrbHRr bij den Boekbende! van „DE ZEEUWSCHE KOERIER". Het 5-October-nummer van het Tijdschrift voor R -K. Ouders eo Opvoeders bevat het volgende: Mevrouw A. Berkvens-Hulsmans Het droomleventje van kleine Bartje. G. P. J. van den Burg, pr.Godsdienstige vorming in de puberteitsjaren. G. K. Chesterton Moeten meisjes kantoorwerk verrichten Uit Boek en Blad. Boekennieuws. Voor de vrienden van het boek. L. L.Van Israëliet tot Priester. Tijdschriftenschouw. Inhoud van de 1 October aflevering van Boekzaal P. Constantinus O. Cap.Het bekeerings- werk eener Russische ziel. Bernard Verhoeven Anton van Duinkerken. Kees van Hoek De Zwanenzang der Forsyte Saga. Anton van Duinkerken Kroniek der Dichtkunst. Jean H. P. Jacobs: Zwervensmoe. Uit Boek en Blad. Verscheidenheden. Tijdschriftenschouw. Voor de vrienden van het boek. Hollands-Huis te Brussel, dat tot doel heeft het bevorderen van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en zijne koloniën met België en andere landen door het tentoon stellen van Nederlandsche en Nederlandsch- Indische producten en het verstrekken van inlichtingen daaromtrent, heeft een keurig verzorgd bulletin in het licht gegeven om een juister inzicht te verbreiden over zijn werken en streven. Dit bulletin, genummerd no 1, mag als propaganda geschrift bijzonder geslaagd worden geacht. Moge men er het effect mee bereiken, dat men ervan verwacht.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3