De Stadsnieuws. 951e Staatsloterij Burgert. Standen Loop der bevolking Gemengd JTienws. R.-K. Vrouwenbond Donderdag a.s. ten 7 uur is er ledenvergadering in het patronaat. Werkloozen Ter arbeidsbeurze alhier werden op 8 October j.l. de volgende werk loozen ingeschreven De snikercampagne. Hedenochtend is de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek alhier de campagne begonnen, De bietenaanvoer, die aanvankelijk in verband met de weersgesteldheid nogal moeilijkheden opleverde, is inmiddels veel verbeterd. Ingezonden Mededeeling (8) PUROL er op! Het verzacht en geneest. pfienwe besprekingen met den Kijksbemlddelaar. 9e staking m lis Stijfselfabriek te Srs van Gent Be staking aan de Gakesfaiiriek te Sluiskil. Een conferentie met den bnrgemeester. Hoe men te Rotterdam het alastrim-gevaar bestrijdt. De heer Kérckhaërt noemt als voorbeeld, dat de bus vol kan zitten, komende van Bosch- kapelle. De menschen die dan hier staan te wachten moeten dan ook vervoerd worden. De heer Adriaansens was van meening, dat de aanvrage ging o\er den dienst naar Sluiskil. De heer Kerckhaert zegt, dat zulks niet het geval is. B. en W. vinden dien dienst wel de voornaamste, doch die wordt in het adres niet genoemd en hij zou er voor zijn te be palen, dat desubsidie evenzeer voor dien dienst geldt. De heer Staal brengt nog eens in herinne ring, dat ook bepaald dient te worden, dat de menschen, die zouden moeten blijven staan omdat de bus vol is, nog gehaald moeten worden. De heer Kerckhaert meent, dat deze zaak nu t voldoende besproken is en vraagt of de raad ermede kan instemmen, dat tegen de volgende vergadering B. en W. met een be paald plan komen zij hebben er nu nog niet voldoende over kunnen nadenken omdat de tijd daartoe te kort was. Naderhand zou misschien kunnen blijken, dqt het beter was geweest er r.og voorwaarden aan te verbinden, die men nu nog niet voorziet. De heer Raes zegt, dat liij de vorige maal ook heeft medegeholpen de voorwaarden vast te stellen, doch die werden toen niet aange nomen. De heer Kerckhaert vraagt nogmaals of de raad kan goedvinden, dat tegen de volgende vergadering B. en W. met een voorstel komen. In dien tusschentijd kan ieder er nog eens over nadenken. Met algemeene stemmen wordt zulks aan- nomen. BEGROOTING. In behandeling komt nu de begrooting voer het dienstjaar 1930 met daar omtrent ingekomen stukken. De heer Kerckhaert zegt ,dat op vele plaatsen gebruikelijk is de behandeling van de begrooting te doen voorafgaan aan alge meene beschouiwingen en hij zou den raad ook in de gelegenheid willen stellen daarvan gebruik te maken. De heer Raes zegt, dat hij de begrooting eerst ontvangen heeft op 23 September. Zij meest toen nog naar van Craenenbroeck en Adriaansens, dus hij heeft geen tijd genoeg gehad ze in te zien. Er was een briefje bij, dat ze op 3 September van de secretarie was uit gegaan aan den heer Kerckhaert, zij moet dus ergens te lang zijn gebleven en hij heeft daardoor geen tijd gehad ze te bestudeeren omdat hij op den dag der bezorging niet thuis was. De heer Staal zegt, dat de fout aan hem gelegen heeft doordat hij ze te lang heeft be houden. De heer Kerckhaert zegt, dat ze bij hem tijdig is weggebracht. De heer Vereecken zegt, dat hij ze een dag te lang behouden heeft, doch hij weet niet hoeveel te laat hij ze ontvangen heeft. De heer Baart zegt, dat de behandeling nog wel eens kan worden uitgesteld als iemand bezwaar heeft tegen directe behandeling. De heer Raes zegt geen bezwaar te hebben tegen directe behandeling. Ook geen der andere leden heeft daar tegen bezwaar. De heer Kerckhaert vraagt of de leden be paalde punten hebben genoteerd waaromtrent zij besprekingen wenschen te houden of wenscht de raad voorlezing van post voor post. De heer Vereecken zegt. dat het nu wel licht pas geeft te bespreken de verhooging van het salaris van den meteropnemer van het G.E.B. De heer Kerckhaert zegt vernomen te heb ben, dat de betrokkene er zelf wel op gerekend heeft, dat vanuit de vergadering een voorstel tot verhooging zou worden gedaan en daarom geen verzoekschrift heeft ingediend. B. en W. waren daarvan oorspronkelijk niet op de hoogte en daarom is het oude bedrag nig ge raamd. De heer Baart zou even willen mededeelen hoe de zaak geloopen si. De administrateur van het G.E.B. wist, dat de plaats van meter opnemer vacant zou komen en daar de admi nistrateur ook wilde solliciteeren heeft hij zijn medewerking verzocht. Zulks geschiedde tijdens het onderzoek zijner rekening door hemzelf en den heer Vereecken. Zij hebben daarop gezegd, dat zij zoo direct daarop geen toezegging konden doen. Zij hebben daarop gespreken over de controle van meteropnemer, hetgeen dan moeilijk zou zijn doordat het in een hand was met de administratie, doch door de toelichting van den voorzitten daar straks gegeven zijn zij nu beter ingelicht. Bij het nazien der rekening heeft de administrateur ook te kennen gegeven dat het salaris zoo gering was voor zooveel werk en ook zij von-^ den het wel wat weinig. Als de administrateur geen meteropnemer was ^geworden had hij wel gehoopt op salarisverhooging. De her Vereecken zegt, zulks nu niet noodig te vinden. De heer Kerckhaert zegt, dat het met de financiën der gemeente nog niet zoo heel goed staat en het is noodig nog de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. De heer Raes vraagt of het de bedoeling was, dat de administrateur salarisverhooging zou krijgen indien hij er geen meteropnemer bij geworden was De heer Kerckhaert zegt, dat ieder kan zien, dat de toekomst niet zoo rooskleurig is. De oogst is wel goed doch de marktprijzen zijn te laag en dat geeft direct een terugslag op gemeentefinanciën. Zou het salaris zoo kun nen blijven dan heeft hij voor administrateur ƒ250 en voor meteropnemer ƒ115 per jaar. 't De heer Adriaansens stelt voor het zoo te laten tot hij er zelf om zou vragen, f Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. (Wordt vervolgd). Bietencampagne. Verleden week zijn alhier de weegbruggen opengesteld en zijn ook de eerste suikerbieten aangevoerd. In onze pol- dergronden is de opbrengst goed en het suikergehalte hoog. Opening Leesbibliotheek. De R.-K. Leesbibli otheek is voor dezen winter wederom open gesteld. Eiken Zondag na de Vroegmis zal er gelegenheid zijn voor het in ontvangst nemen en terugbrengen der boeken. De bibliotheek is ondergebracht in de R.-K. Mariaschool. AXEL. Bloedvergiftiging. Enkele dagen geleden kreeg een broodbakker alhier, zekere A. L., een wondje aan een zijner vingers, dat bloedver giftiging tengevolge had. De pijn nam zoo danig toe, dat de dokter operatief moest in grijpen. 's Mans toestand is niet buiten ge vaar. BOSCIIKAPELLE. Wethoudersbenoeming. In de plaats van den heer P. L. Mangnus is tot wethouder benoemd de heer P. J. van Damme-Valent. WATERLANDKERKJE. Brutaal. Toen dezer dagen de rijksveld wachter M. alhier zich des avonds naar bed had begeven, hoorde hij eenig gestommel aan de achterzijde van zijn woning. Buiten aan gekomen pijnde, zag hij een persoon weg lopen. Een achtervolging ontstond, evenwel zonder resultaat. Toen hij op zijn erf terug kwam, bemerkte hij dat een grendelslot van een op zijn erf staande bergplaats, waarin eenige rijwielen waren geborgen, was afge broken benevens een slot van het tuinhek. Petrus Verras en Celina Louisa Rammeloo. 9. j Maria Gerarda, d. van Petrus Josephus dc l Klerk en Leonie van Gimst. Overlijden. 9. t Joannes Josephus Bauwens, echtgen. van Maria Rosalia Boeykens, 73 j. -10. Johanna Maria de Potter, d. van Jacobus en Petronella van Damme, 79 j. 20 Cesar Leon Sponselee, zoon van Alphonsus en Martha Apolonia Steyaert, een maand. 23. Johanna Pardaan, wed. van Jan Francies Goossens, 91 jaar. Agenda I. Verkiezing van een bestuurs lid, wegens ontslagname van de presidente, Mej. B. Vercauteren. 2. Knipcursus. 3. Feestavond. 4. Verrassing. 2 fabrieksarbeiders. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Vijfde Klasse Negende Lijst. Trekking van 30 September. f15,000 No 7051 t 1000 No 19342 f 400 No 3173 8743 9382 20471 f 200 No 2130 6811 11466 12764 14888 20403. f 100 No 2149 6407 7173 7431 7454 8599 9828 10009 14411 18010 18786 20570 Vijfde Klasse Elfde Lijst Trekking van 2 October, f1000 No. 3651 9628 10289 18480 f 400 No. 1949 2111 4256 5934 6052 7066 7386 8207 19649 f 200 No. 8227 11642 15593 18817 f 100 No. 121 5205 6683 8916 91369332 14045 15877 17351 19217 19261 Vijfde Klasse Twaalfde Lijst Trekking van 3 October f 5000 No. 15689 f 1000 No. 7167 7755 9900 16597 f 400 No. 1375 3188 9446 11204 14915 18933 f 200 No. 369 3970 14550 20015 f 100 No. 522 857 2395 3061 5325 8412 8987 10800 10981 11106 12151 12898 13176 18545 19112 GRAAUW. Gedurende de maand September 1929. Huwelijks-aangiften. 14. Albertus Josephus Durinck, 24 jaar jm. en Martha van Den deren, 22 jaar, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4. Petrus Josephus de Theye, 29 jaar, jm.(van Hontenisse) en Josep'nina Clementina de Blieck, 25 jaar jd. 13. Eduardus van Immerseel, 29 jaar jm. (van Antwerpen en Lisa Catharina de Bakker, 25 jaar jd. Geboorten. 2. Remy Theophile, zoon van Naar wij vernemen, zouden hedennamiddag ten kwart voor één ten stadhuize te Vlissingen nieuwe besprekingen met den Rijksbemiddelaar worde# gevoerd, waartoe zoowel de directies der beide fabrieken als de arbeidersleiders zijn uitgenoodigd. Mocht omtrent het resultaat dier be sprekingen voor het afdrukken van dit nummer iets bekend zijn, zoo zullen wij dit onder ^Laatste Berichten* publiceeren. Naar verluidde zou gisteren weer een twintigtal vreemde arbeiders met auto's naar de fabriek zijn vervoerd, terwijl heden nog een dertigtal personen uit Selzaete met een gesloten vrachtauto zou worden gehaald, een en ander in verband met een beweerde her vatting der productie door de glucose-afdeeling. De directie verklaarde ons, dat zulks onjuist is. De fabriek ligt nog steeds geheel stil. Slechts zijn heden enkele vreemde krachten tewerk gesteld aan het onderhoud der machines en andere speciale werken. Omtrent de incidenten van Maandag j.l. werd ons nog het volgendei gemeld Maandagochtend ten ongeveer zeven uur werd de lossing van het schip met kolen ongestoord voortgezet. Ten ongeveer tien uur arriveerde met den trein uit Gent een che micus. Deze had reeds vroeger getracht per motorfiets de fabriek te bereiken, doch was door de stakers gedwongen, terug te keeren. Bij het verlaten van het station werd hij aangevallen door een viertal vrouwen, bij wie zich spoedig eenige stakers voegden. De politie ontzette den man en begeleidde hem naar de fabriek. Herhaaldelijk drong het volk op en moest de politie van de sabel gebruik maken. Aan den ingang der fabriek stonden met re volvers gewapende maréchaussées geposteerd. De auto der directie werd begeleid door maréchaussée met de revolver in de hand. Toen zij het fabrieksterrein opreed, werd het publiek een eindweegs teruggedreven. Tegen den middag werd een groote menigte, waaronder vrouwen en kinderen, door de politie uiteengedreven. Er vielen vrij harde klappen, doch ernstige kwetsuren werden niet gerapporteerd. De Tern. Crt. meldt: Naar we vernemen vervoegde zich Maandag morgen bij den burgemeester van Ter Neuzen de heer Rippen, met eenige andere leiders der staking, die er zich over beklaagden, dat zij door de politie werden verhinderd het gelost wordende schip te naderen en met de Fransche werkwilligen te spreken. De burge meester, de heer Huizinga, gaf te kennen, dat de vrijheid voor ieder moet gehandhaafd worden, dat het de vrijheid is van leiders en hunne menschen om te staken, doch dat evenzeer voor het hoofd der onderneming en hen die er in werkzaam zijn de vrijheid be staat om door te werken en de politie behoort te zorgen dat dit ongehinderd kan geschieden. De heer Rippen was het over de wijze waarop dit geschiedde, en die verhinderde met de werkwillige Franschen in aanraking te komen niet eens, doch de burgemeester wenschte zijn opvatting daaromtrent niet te wijzigen. Ten slotte vroeg hij den heer Rippen echter of deze den tijd nog niet gekomen achtte aan dezen strijd, die vpor de betrokkenen veel nadeel zal berokkenen, 'n eind It maken, en wees hem op de toezegging die de directeur Dinsdag 24 September 1.1. door middel van den heer Colsen aan de werkliedenorganisaties had meegedeeld, dat hij n.l. bereid was om aan alle werklieden die minder dan 60 cent per uur verdienden 5 cent per uur meer te betalen, benevens 50 pCt. voor arbeid op Zondag. De heer Rippen gaf te kennen, dat hem of de leiding daarvan niets bekend was. De burgemeester vestigde er zijn aandacht op, dat er voor hem aanleiding kan zijn dit aldus voor te stellen, maar dat dit niettemin een feit is, en dat de directeur dit, toen het aan den avond van dien Dinsdag door de werk lieden werd verworpen, weer heeft ingetrokken. Het onderhoud met den burgemeester schijnt den heer Rippen aanleiding te hebben gegeven zich in verbinding te stellen met den rijksbemiddelaar, den heer Mr. Aalberse. Dinsdagmorgen vergaderde de R.-K. en j Moderne afdeelingen in hunne lokalen, waarin de leiders na de betreurenswaardige incidenten van Maandag de arbeiders tot kalmte aan spoorden. TER NEUZEN. In de afgploopen week hebben zich in deze gemeente gèvestigd Vertrokken W. M. Börner, timmerman, Kanaalweg 8 (Sluiskil) van Keulen. A. Brandl, timmerman, O 196j (Slui-skil), van Antwerpen. P Erche, timmerman, Kanaalweg 8 (Sluis kil) van Keulen. W. E. H. Fischer, timmerman, Kanaalweg 8 (Sluiskil) van Duitschland. J. F. W. Fründt, timmerman, Bovenweg 57 (Sluiskil) van Duitschland. Friedrich Karl, bankwerker, O 198j (Sluis kil) van Geleen. j E Hahn, timmerman, O 19öj (Sluiskil),van van Eindhoven. E. Hollman, timmerman, O 196j (Sluiskil), van Frankfort. O. E. Horn, timmerman, Benedenweg 21 'Sluiskil) van Willebroek. F G. Keutel, timmerman, Kanaalweg 8 (Sluiskil) van Keulen. A. Krausse, timmerman, Benedenweg 21 (Sluiskil) van Duisburg. F. Kummel, timmerman, O 196j (Sluiskil), van Eindhoven. J. P. Marnach, monteur, Kanaalweg 47 (Sluiskil) van Esch sur Alz. F. Muller, letterzetter, O 196j (Sluiskil), van Willebroek. W. Raüpach, timmerman, Kanaalweg 98 (Sluiskil) vdi^ Keulen. W. Reüters, monteur, Kanaalweg 47 (Sluis kil) van Maastricht. M. Risch, wenkman, Kanaalweg 47 (Sluis kil) van Dudelange. F. Ruhmer, timmerman, O 196j (Sluiskil) van Antwerpen. J. Saletzki, timmerman, O 196j (Sluiskil), van Duisburg. E. Schafer, timmerman, O 196g (Sluiskil), van Duitschland. O. Schaler, timmerman, Benedenweg 21 (Sluiskil) van Luxemburg. K. Schurz, timmerman, Kanaalweg 47 (Sluiskil) van Lutteraede. M. Stammet werkman, Kanaalweg 47, (Sluiskil) van Luxemburg. W. Schwerd, timmerman, Benedenweg 21 (Sluiskil) van Willebrcek. R. Q. Hess, timmerman, Nieuwe Kerkstraat 33 (Sluiskil) van Axel O. E. Burau, timmerman, Nieuwe Kerkstr. 33 (Sluiskil) van Axel. K. A. H. Dittberner, timmerman, O 196j (Sluikil) van Axel. van Vlissingen. C. J. de Waal, metselaar, Pierssensp.str. 64 van Vlissingen. A. L. de Koning, dienstbode, Vlooswijkstr. 20 van Hengstdijk. B. M. D'hont, dienstbode, Westkolkstraat 8, van Zuiddorpe. J. Rangé, leurder, Kerkhoflaan 39, van Middelburg. F. Oppeneer, zonder, Baandijk 2, van Zaamslag. J. J. Vale, koopman, Kerkhoflaan, van Sas van Gent. A. Bogaert, schipper, van Steenbergenl. 39, van Hontenisse. D. Wolfert, landbouwersknecht, P 73, van Elslo (L.) Vertrokken M. L. Verbeek, zuivelfabrikant, De Jonge- straat 2. naar Leeuwarderadeel. P. M. Wolfert, dienstbode, Nieuwediepweg 17, naar Rotterdam. E. J. Haak, dienstbode, Noordstraat 72 naar Oostburg. L. van de Velde, stoker, Walravenstraat 4, van Oost en W. Souburg. M. C. de Brabander, zonder, P 7, naar Vlissingen. G A. 't Gilde, kolenwerker, Veldstraat 14, naar Westdorpe. J. W. van Es, timmerman, Van Steenber genlaan 39, naar Rotterdam. Jac. van Tatenhove, werkman, Pierssens- polderstraat 19, naar Eindhoven. R. Stuffken, luit. ter zee 3e kl., Heeren gracht 8, naar Soerabaja (N.-I.) UIT HET BINNENLAND. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst meldt Gedurende de volgende week zal de gele genheid tot inenting in auto's over de geheele stad in buurten, waar nog geen auto werd gestationneerd, worden opengesteld. Het ligt in de bedoeling in de eerste drie dagen der week den Rechter Maasoever, behalve Kra lingen en de tweede helft der week den Linker Maasoever en Kralingen te bezoeken. De standplaatsen voor Maandag, Dinsdag en Woensdag zijn (volgt opgaaf) De standplaatsen voor Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zullen in een volgend communiqué nog nader worden bekend gemaakt. In deze buurten worden talrijke strooibil jetten verspreid. De aanhef van dit biljet zij hier herhaald: »ln verband met de ernstige alastrim-

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2