Jonge Harten. No. 3526 Woensdag 9 October 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN f FAIR BLIJVEN!" ITeuLilleton. Binnenland. Buitenland. Proüincienieuws VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTRF-KJENIHG Hb. 52410. I Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem Ingezonden Mededeeling (18) „Geen goud Zoo goed" DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Tot onze verwondering worden we in het „Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland" van Maandag jl. op onze vingers getikt. Het Brabantsche blad noemt ons wel niet bij name (dat zou niet in overeenstemming zijn met z'n bekende koopmanstactiek om vooral geen reclame te maken voor „de con currentie") doch 't is duidelijk genoeg, dat WIJ bedoeld zijn met de aanduiding „een der plaatselijke bladen". We worden, zeggen we, op onze vingers ge tikt omdat we schrik niet lezer in het opschrift boven het nieuws over de staking aan de Stijf self abriek te Sas van Gent het woord „communiqué" hebben gebruikt in- plaats van „schrijven". „Men kan dus de verwondering begrijpen", zoo schrijft het blad, „waarmede van dit op schrift werd kennis genomen". Ze is inderdaad kostelijk naief, zoo'ti op merking Alleen begrijpen we niet, dat iemand, die over een hoogst-ernstige zaak wil gaan schrij ven als deze staking er zonder twijfel een is, het noodig acht, z'n artikel met dergelijke flauwiteiten aan te vangen. Maak U niet te bezorgd, geachte collega. De menschen zijn door dat simpele onjuiste woordje (welk persman zou in deze dagen van hoogspanning niet eens een foutje kunnen maken heusch niet zóó van streek gebracht als U schijnt te meenen. Hun hoofd is met ernstiger zaken vervuld dan dat zij zich ver diepen zouden in muggenzifterijtjes, als door U zoo triomfantelijk naar voren gebracht, doch die intusschen voor den serieuzen lezer een onmiddellijke aanleiding zouden kunnen zijn, om ook de rest van Uw geschrijf niet al te ernstig op tenemen. Eerlijkheidshalve willen we U overigens nog wel enkele ,confidentieele" mededeelingen doen, waaruit U wellicht duidelijk zal worden, dat een groot gedeelte van Uw opstel in de pen had kunnen blijven. Ten eerste is de publicatie der bewuste twee brieven, door U aan het „plaatselijk blad" ontleend, geschied dooreen mis verstand. Wij hadden namelijk van de directie der fabriek een afschrift van deze stukken ontvangen zonder eenig begeleidend schrij ven, waaruit wij meenden te mogen opmaken, dat ze voor publicatie waren bestemd. Toen ons later, in een onderhoud over een andere aangelegenheid met de directie, toevallig de mededeeling gewerd, dat de afschriften ons slechts waren verstrekt „a titre d'infornia- tion" en ter voldoening aan ons verzoek om van den stand van zaken op de hoogte te worden gehouden, was het reeds te laat en kon de fout niet meer hersteld worden. Ten tweede ook dit achten we ons eer lijkheidshalve verplicht te verklaren heeft I Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. 24) Toen heb ik haai naam van nijd niet meer over de lippen kunnen brengen. Pas sedert gisteren, sedert vandaag weet ik, door welke laagheid zij tot die verloving gedwongen is, op welke wijze men haar een net gespannen heeft. 't Rood des toorns vertoonde zich weer op zijn voorhoofd, toen hij nu haastig vertelde, wat hij dien dag van Suze te weten gekomen ,was, tot welke lage iastertaal hij den directeur na deze eene proef wel in staat oordeelde. 't Is tijd met dezen heer af te rekenen riep hij, weder naar zijn hoed grijpend. Weerhoud mij niet, vader Of oordeelt gij mij niet in staat hem als een man tegemoet te treden omdat omdat ik gebrekkig ben De generaal had te vergeefs beproefd hem deze laatste, bittere woorden te doen in houden. Ik smeek u, Bruno, laat toch kalm met u redeneeren Ge weet, dat ik u noch voor, zwak, noch vcor weerloos houdt Ge kunt hem beleedigen, hem uitdagen, hem neer schieten gij hem of hij u Ja, ik zou en ynlde unlet tegenhouden, als uw eer het de directie ons eigener bewegingver zekerd, het te betreuren, dat het woordje „protesteeren" door haar was gebezigd, daar het bij latere overlezing van het afschrift tot haar doordrong, dat dit woord wellicht wèl in een Franschen brief van dergelijke strekking- op zijn plaats zou zijn geweest doch in dezen Hollandschen brief een indruk zou kunnen wekken, welke niet was bedoeld. Natuurlijk zijn we het roerend met onzen geachten collega eens als hij het afkeurt en betreurt, dat door de directie niet met de ORGANISATIE wordt onderhandeld. Ook wij achten dat standpunt onhoudbaar, waardoor Paus en bisschoppen tot de arbeiders met kracht en klem de aansporing wordt gericht om zich te organiseeren. Als katholiek orgaan mogen en kunnen wij een dergelijke houding niet billijken. Dat mag echter algemeen be kend geacht worden en daarmede verkondi gen wij aan de lezers van ons blad niets nieuws. U ziet uit een en ander, dat het altijd ver keerd is, te hard van stapel te loopen en dat het, alvorens conclusies te trekken, gewenscht is, ALLE betrokken partijen te hooren. UitvoeringBesmettelijke - Ziekten wet Bij de Staatscourant van 3 Oct. (no. 193) zijn gevoegd de Staatsbladen no. 448 en 447 bevattende Het besluit van 1 Oct. ter uitvoering van de Besmettelijke-Ziektenwet. Het besluit van 1 Oct., waarbij de inwer kingtreding van de Besmettelijke-Ziektenwet gesteld wordt op 3 Oct. (dus Donderdag). Bij het eerstgenoemde besluit is alastim ingedeeld bij groep B (pekken bij groep A). Het besluit bevat vervolgen o.m. bepalingen omtrent het aanplakken der kenmerken van be smetting de plaatsen van afzondering en de rapporten daaroverduur van afzondering en waarneming (voor pokken en alastrim hoogstens 14 dagen) de verplichtingen van den persoon, die aan toezicht onderworpen wordtde bevoegdheden van den burgemees ter het onderzoek het vervoer van lijken de vernietiging van besmette voorwerpen reiniging en ontsmetting, enz. rijkstegemoet komingen aan personen en rijksbijdragen aan gemeenten enz. Oud-minister Lambooy. Oud-minister J. M. J. H Lambooy is be noemd tot burgemeester van Hilversum. De samenzwering tegen Tsjang Kai Shek. Volgens een bericht uit Tokio zijn op 6 Oct. te Nanking 21 officieren terecht gesteld, die tot den staf van maarschalk Tsjang Kai eischte. Maar een mensch, die gedaan heeft wat gij mij zooeven mededeeldet, verdient het niet, dat een man van eer zich tegenover hem plaatstzulke menschen straft men niet anders dan met zijn stille verachting. Ook als hij mij het liefste ontstolen heeft ook als liij mij mijn geluk ontroofd heeft schreeuwde Bruno wrevelig. 't Was u dus diepe ernst met uw liefde voor Marth Gij hebt ze tot vrouw begeerd vroeg de generaal. Maar hebt ge wel bedacht, wat het wil zeggen in onze dagen de verant woording voor het levenslot eener vrouw, de zorg voor een gezin op zich te nemen Ja, vader Voor haar te werken zou toch zoo schoon geweest zijn Wat had ik niet kunnen doen, wat had ik niet willen opoffe ren om Martha te bezitten en welk een hemel had ik mij gedroomd Met weemoed zag de generaal zijn zoon in de zielvolle oogen en luisterde hij naar diens van hartstocht gloeiende woorden. Hoe dikwijls had de generaal het niet ge wenscht, Bruno een braaf, lief meisje te zien beminnen, en nu nu schrikte hij van dezen storm, als kwam hij vernietigend en ver schroeiend over zijn eigen hart heen strijken. Bruno vermoedde niet wat er in de ziel zijns vaders omginghij zag slechts, dat diepe schaduwen over diens gelaat gingen en hij ge voelde zich onwillekeurig op zijn gemak ge steld en gekoesterd door den pijnlijken, liefde vollen blik, dien de generaal op hem liet rusten. Ziet gij, Bruno, zeide de generaal, het arme Shek behoorden. Het opperste Chineesehe 'ge rechtshof had hen ter dood veroordeeld, om dat zij deelgenomen hadden aan de samen zwering tegen Tsjang Kai Shek. Int. Arbeidsbureau. De beheersraad van het int. arbeidsbureau besloot de zitting van October 1930 te Brussel te houden. Noodweer in Italië. In Italië heeft het noodweer groote over stroomingen veroorzaakt en veel Schade aan gericht. Op Sicilië zijn vele huizen ingestort. Er zijn 3 dooden. De opstand in China. Volgens berichten uit Shanghai bevinden zich de opstandige Chineesehe troepen in een onhoudbare positie en is hun capitulatie on vermijdelijk. Provinciale Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Naar wij vernemen, wordt de motorveer boot „Koningin Wilhelmina" 10 October a.s. tot nadere aankondiging uit de vaart ge nomen. WESTDORPE. Ruiten ingegooid. Dezer dagen werden bij een tweetalarbeiders alhier des nachts de ruiten ingeworpen. Coöperatie „De Volharding". Ook alhier zal een winkel komen van de coöperatie „De Volharding". Deze zal gevestigd worden bij Aug. Spiessens. Prijsschieting. Zondag a.s. zal er een prijs- schieting gehouden worden op de liggende wip, bij M. van Hecke, alhier. SLUISKIL. ..Mishandeling. Door de politie is Zaterdag avond proces-verbaal opgemaakt tegen de C. wegens mishandeling van den werkman G. en zijn vrouw. Nog meer bonnen. Ook is tegen H. proces- li Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. kind, dat ik gisteren bewusteloos en doods bleek in de armen gehouden heb, heeft mij vandaag met een roerend, zwak stemmetje toegefluisterd Groet uw zoon van mij In deze bede lag zooveel, al haar leed, al het vurig verlangen van haar jeugdig hart. Ik heb haar beeloofd, dat zij op mij zou kun nen vertrouwen Ik wil jegens haar mijn woord houden, Bruno, maar gij moet het mij niet onmogelijk maken door een overijlde daad 't Geluk laat zich niet met geweld veroveren, het eischt opofferingen. Breng gij dan ten minste dit kleine offer om uw haat te onderdrukken. Je hand er op, dat ge dien man uit den weg zult blijven Geduld, slechts één dag geduld Een oogenblik aarzelde Bruno toen sloeg hij toe. Er was iets in het uiterlijk zijns vaders, dat hem met kracht bedwong. Tot morgen dus, vader Maar bericht moet ik hebben van Martha, en de waarheid moet aan het licht komen, ook al zwijg ik vandaag. 'i Hoofd des generaals zonk diep op de borst zoodra hij alleen was en hij zuchtte weer diep. 't Geluk vraagt offers had hij gezegd hij wist wel, dat hij zelf het grootste brengen moest. Een zware verantwoording, drukkende zor gen wentelden zich op zijn schouders met deze liefde zijns zoons. Hij wist, dat het niet zoo gemakkelijk viel een gezin te onderhou den, als Bruno zich dit voorstelde daarom moest de vader zijn verstand laten spreken en aan de toekomst voor hem en Martha verbaal opgemaakt wegens dronkenschap, het niet voldoen aan het bevel der politie om door te loopen en verzet, terwijl nog een tweetal personen bekéuringen opliepen voor het be rijden met hun rijwiel van den weg aan den linkerkant. PHILIPPINE. Gemeenteraad. Donderdag a.s. nam. 2 uur, is er Raadsvergadering. Te behandelen pun ten 1. Vaststellig der notulen van de vorige ver gadering. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging der gemeente-begrooting 1929 4. Voorstel van B. en W. tot verleenen van eervol ontslag aan Dr.L. Doyer te Hoek als gemeente-geneesheer. 5. Voostel van B. en W. tot verleenen van een bijdrage aan den R.-K. Boerenbond in kosten van een wintertuinbouwcursus. 6. Voorstel van B. en W. tot verleenen van een bijdrage aan de Ver. van Nedenandschs Gemeenten. 7. Behandeling en vaststelling der be grooting van het G.E.B. over 1930 en van de gemeente-begrooting over 1930. 8. Rondvraag. STOPPELDIJK. Vergadering der gemeen'. Stoppel.:Vjk van Vrijdag 27 September 1929 n.m. half \ijf. Vervolg) SL tJiJIDIE AUTGBÜ6IMENS! Ingekomen is eo: verzoekschrift van F1 du Puy alhier om een Jaarlijks.-he subsidie var. f ir,c voor zijn niitohusdien&en De heer Kcickh&ert -egt, dat B en W. er in beginsel wel voor zijn om subsidie te ver leenen. doch zij zouden daaraan ook tevens eenige verplichtingen willen verbinden. Ook vroeger is er van J. F. Kint eene aanvrage geweest, die toegestaan was onder bepaalde voorwaarden, die echter niet werden aan vaard. Om nu maar zonder eenige voor waarden subsidie te verleenen vinden B. en W. te bezwaarlijk. Als er b.v. iets in den dienst of het tarief veranderd wordt, hebben wij er niets meer tegen in te brengen. B. en W. heb ben reeds besproken er eenige bepalingen aan te verbinden, doch zij zijn er nog niet geheel mee klaar. Zoo zijn b.v. B. en W. van oordeel dat de dienst op Sluiskil wel het allermeest recht heeft om gesteund te worden omdat de werklieden die daarvan gebruik maken nu niet genoodzaakt zijn van woonplaats te ver anderen omdat zij nu voor een paar gulden per week naar hun werk kunnen gaan. Door du Puy wordt die dienst echter niet genoemd. De heer Raes zegt, dat werklieden uit Bcsclikapelle van dien dienst veel meer ge bruik maken dan hier, waar er slechts 3 of 4 zijn. Wellicht verdiende het aanbeveling te wachten op de beslising van Boschkapelle. De heer Baart zegt, dat geen subsidie ge vraagd wordt voor den dienst op Sluiskil en bovendien zijn wij ook niet afhankelijk van Boschkapelle. Hij zou er wel voor voelen om bepalingen eraan te verbinden. denken. En toch was in de laatste weken zijn eigen hart weer zoo jong geworden, zoo vol ver wachtingen. Hij had de armen willen uit strekken naar de vrouw, die hij met zooveel smarten reeds jaren lang begeerd had te be zitten en nu Nu kwam de jeugd en eischte haar rechten en scheen hem toe te roepen Wat wacht gij nog van het geluk met uw grijze haren Voor ons alleen is de liefde en de zonneschijn Daar buiten was het zulk een herlijke dag vol zonneschijn maar de generaal ging niet naar buiten onder de zacht in den Oostenwind suizende boomen. Hij moest geheel alle.cn zijn binnen de vier wanden, met zich zeiven kam pen in een zwaren strijd tusschen de liefde tot zijn zoon en zzijn nooit gestild verlangen om Lea te bezitten, in wier oor hij eindelijk, eindelijk het woord had willen fluisteren Mijn vrouw, mijn vrouw Tot diep in den nacht brandde de lamp in des generaals kamer en hij liep rusteloos op en neer. He oppas.cor dte naar Lca gezonden was, bracht het bericht juffrouw Martha slaapt vast en is zonder koorts de dokter hoopt, dat zij gezond zal ontwaken. De verloofde is, daar zijn tijd beperkt was, naar de stad terugge keerd en zal pas den volgenden Zondag terug komen. Bruno had ongeduldig den morgen afge wacht en toen de generaal het huis uitging, volgde hij hem met een koortsachtige span- in de oogen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1