Bieten rooien PUftOL Sport en Spel. Stadsnieuws. Audiëntie. Benoemingen. Voor de Eerste H. Communie KERKBOEKEN, ROZENKRAN- SEN, MEDAILLES EN AARDIGE SOUVENIRS in ruime keuze voorradig Aanbevelend, Boekh. De Zeeuwsche Koerier g SAS VAN GENT Prljsschietiog Bij de Zaterdagavond ge" houden prijsschieting voor de leden van den Katholieken Kring, alhier, in het Patronaats gebouw, waaraan 16 schutters deelnamen, werden de prijzen volgens puntenstelsel in onderstaande volgorde behaald 1 Ch. Ver- gauwen, 2 C. Audenaerde, 3 P. Doens, 4 J. Asselman, 5 M. Houtepen, 6 Schatteman, 7 J. Adriaansens, 8 W. Lammens, 9 E. van den Hemel, 10 A. Ververs, 11 J. van der Veken, 12 P. Vervaet, 13 Aug. de Roeck, 14 C. Feijen, 15 Cortvriend, 16 H Feijen. Ingezonden Mededeeling (10) Voetbal Z. V. B. Sasscbe Boys I—Axol I 2—1 Sassche Boys II—Rapiditas 0—3 Verdere nttslagen BreskensHontenisse 41 De staking aan de Stijfseifabriek te Sas van Gent. De staking san de Gokesfabriek te Sluiskil. Wederom eea 24-tal werklieden nit Frankrijk. De heër de Maat dankt den raad voor het in hem gestelde verdouwen, den voorzitter voor zijne waardeerende woorden en geeft de verzekering, dat hij zi;n best zal doen deze functie naar behooren te vervullen. INGEKOMEN STUKKEN. Voor kennisge ving worden aangenomen de volgende inge komen stukken a. Beschikking van Ged. Staten van Zeeland op een bezwaarschrift van C. den Hamer in zake zijn aanslag in de plaatselijke inkomsten belasting der gemeente ingevolge art 244a, eerste lid der gemeentewet, welke aanslag wordt vernietigd b. Besluit van Ged. Staten van Zeeland, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 21 Augustus 1929 tot vaststelling van den borgtocht van den gen'.eents-ontvanger op een bedrag van f2000 c. Adres van ae Centrale Esperanto Propa ganda Commissie te Nijmegen inzake in richting van cursussen voor Esperanto. UITLOTING SCHULDBRIEVEN. Van de leening 1921 worden uitgeloot de schuld brieven Nos. 7, groot löÜO en 3j, groot ƒ500, aflosbaar op 1 November a s. METEROPNEMER G.E.8. Ingekomen is een verzoekschrift van W. Warnier om eervol ont slag uit zijne betrekking van meteropnemer bij het G.E.B. met ingang van 1 October a.s. De voorzitter vraagt of de raad zich daar mede kan vereenigen liet gevraagde ontslag overeenkomstig het verzoek toe te staan. Alle leden kunnen zich daarmede vereeni gen, uitgenomen de heer Raes, die zich van stemming onthoudt. Alsnu stelt de voorzitter aan de orde de benoeming van een anderen meteropnemer. Alvorens daartoe over te gaan deelt hij mede, dat bij het bezoek van den heer Com missaris der Koningin in deze gemeente, ook het electriciteitsbedrijf is ter sprake gekomen. Z. Exc. meende, dat, wanneer dezerzijds de zaak nog eens overwogen werd en wij met voorstellen kwamen tot ovarname van het be drijf, dan vermoedelijk wel een voordeeliger prijs te bedingen zou zijn dan ons eerst werd aangeboden en de P.Z.E.M wel wat toeschiete lijker zou zijn dan vroeger. Wanneer deze zaak nog eens opnieuw ernstig overwogen wordt is er wel kans, dat de P.Z.E.M. het be drijf overneemt tegen een behoorlijken prijs. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. ook overwogen, dat de betrekking van meter opnemer van niet zoo langen duur zou zijn. De P.Z.E.M. legt er wel op toe langzamerhand alle bedrijven over te nemen. De tegenwoordige administrateur, die door B. en W. als no. i wordt aanbevolen, heeft zijn werk keurig gedaan. De belooning daar voor is niet zoo hoog en als hij nu deze be trekking erbij had, werd het alles tesamen toch wel de moeite. Hij heeft zich dóen ken nen als zeer geschikt voor zijn werk. Nu kan opgemerkt worden, dat de vereeni- ging van beide betrekkingen in een hand de controle moeilijk maakt, doch dat is gemakke lijk genoeg te ondervangen. Als uit het boekje van den administrateur b.v. een zestal per sonen wordt opgezocht en opgegeven aan den electricien om daar den meter te controleeren, dan kan toch nagegaan worden of dat met de boeken van den administrateur klopt. De heer Raes zegt, dat de raad hem zou kunnen benoemen onder voorbehoud, dat, als het bedrijf aan de P.Z.E.M. overgaat, dan ook de betrekking ten einde is. De heer Kerckhaert zegt, dat dit vanzelf spreekt. De heer Adriaansens merkt op, dat het bod, dat de P.Z.E.M. indertijd deed niet hoog was. De heer Kerckhaert zegt, dat Z. Exc. de Commissaris der Koningin vroeg hoeveel aan sluitingen er waren in de kom der gemeente. Dit bedroeg 90 pCt. En hij zeide, dat, wanneer het net overging aan de P.Z.E.M. in dat geval de stroomprijs 0,35 zou bedragen volgens het nieuwe tarief. Wij zien wel in, dat wij het nooit zullen kunnen brengen beneden 0,55 en dat is toch een groot verschil voor de afnemers. De heer Vereecken meent, dat de aange sloten dan ook van de maximale belasting zullen afgeraken. De heer Raes merkt op, dat het aantal aan fluitingen wel niet veel grooter zal worden in de kom. Wel echter zou het verbruik kunnen vergrooten. De heer Kerckhaert zegt, dat bij overname de stroomprijs heel wat voordeeliger zal zijn dat maakt heel wat uit als dit eens uitge rekend wordt. De heer Staal meent, dat de aangeslotenen dan gezameüjk ƒ2400 minder zullen heb ben te betalen dan nu berekend naar het tegenwoordig verbruik. De heer Baart vraagt of het indertijd van den raad is uitgegaan om het bedrijf over te geven of is hetvoorstel afkomstig van de P.Z.E.M. zelf De heer Staal zegt, dat het nu van den raad zelf zou moeten uitgaan het oorspronkelijk voorstel was van de P.Z.E.M. zelf afkomstig. Nu zien wij, dat er in de toekomst hooge kosten aan het net zullen komen door nood zakelijke vernieuwing van palen. De heer Raes vraagt, of de P.Z.E.M. dan alles zal overnemen, ook de schulden. De heer Staal zegt, dat men dit wel niet zal doen. De P.Z.E.M, zal de gemeente een be paald kapitaal geven, waarmee dan afgelost wordt, doch voor de rest moet de gemeente zelf zorgen. Alsnu wordt overgegaan tot stemming voor de vacante plaats van meteropnemer Jos. Serrarens verkrijgt 5 en P. van Eck-de Bakker 1 stem, zoodat benoemd wordt ver klaard Jos. Serrarens met. ingang van 1 Oct. 1929 en op eene wedde van 115. BRANDKAST. Aan de orde wordt alsnu ge steld het voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een crediet voor aankoop van een brandkast. De heer Kerckhaert zegt daaromtrent, dat, toen Z. Exc. de Commissaris der Koningin alhier een bezoek bracht, hij ook vroeg naar de geheime archiefstukken, die door den se cretaris in een doos zijn opgeborgen en vroe ger een plaats vonden in de brandkast. Op de secretarie is weinig gelegenheid tot een afge sloten opberging en nu meenden B. enW. daarin het best te kunnen voorzien door aan koop van een brandkast. Daarin zouden dan nog de loopende registers van den Burger lijken Stand kunnen worden opgeborgen, wat voor de gemeente ook van belang is omdat het groote kosten en moeilijkheden zou ver oorzaken als die boeken door brand verloren gingen. De brandkast behoeft niet zoo duur te zijn, de tegenwoordige van den ontvanger is ook een uit de tweede hand en voldoet goed en als er zich een gelegenheid voordeed om weer zoo iets te koopen, dan zou dat voor de gemeente niet zoo duur uitkomen. In Rotter dam kan men dikwijls dergelijke dingen goed koop krijgen en hij gelooft wel voor m 150 iets goeds te kunnen krijgen. De heer Baart informeert hoe groot die kast dan zou moeten zijn. De heer Kerckhaert zegt, dat de tegenwoor dige brandkast van den ontvanger al te klein is omdat er ook alle boeken in opgeborgen worden, die vroeger in een doos lagen op de secretarie. De heer Baart oppert het denkbeeld van een kluis, die niet zoo erg duur zijn zou. Hij sprak een dezer dagen nog met den secretaris van Philippine, waar men ook begint aan het bouwen van een kluis. De heer Kerckhaert zegt, dat er dan een deur noodig is en die zijn ook nog al duur. De heer Staal vraagt, of de prijs daarvan bekend is. De heer Raes meent, dat dan nog al veel ruimte zal ingenomen worden door die kluis. De heer Kerckhaert zegt, dat achter de secretarie wel zoo iets gemaakt zou kunnen worden. De heer Baart maakt erop opmerkzaam, dat het kamertje achter de secretarie nog wel ruimte biedt. De heer Kerckhaert vraagt, of de raad dan zou kunnen goedvinden, dat B. en W. eens informeeren naar de kosten van een kluis of een brandkast. Met algemeene stemmen wordt zulks goed gevonden. INSTRUCTIE ONTVANGER. Naar aanlei ding van een ingekomen schrijven van Ged. Staten wordt met algemeene stemmen be sloten de instructie van den ontvanger alsnog aan te vullen met de bepaling, dat hij bij de bankinstelling, waarbij overtolligkasgeld wordt gedeponeerd, alleen gelden mag opnemen tegen afgifte van een door den burgemeester of een der wethouders afgegeven gedagtee- kende verklaring, inhoudende, dat dezen de opneming tot het daarin genoemde bedrag goedkeuren. SCHOOLGELD. Ingekomen is een verzoek schrift van J. de Maagt te Pauluspolder om ontheffing van zijn aanslag in het schoolgeld. De heer Kerckhaert zegt, dat hij is aange slagen in de inkomstenbelasting voor 925 en dus schoolgeldplichtig is, terwij1 ook volgens de verordening geen ontheffing verleend mag worden. B. en W. stellen dan ook voor afwij zend op het verzoek te beschikken. Wanneer echter later die man armlastig blijkt te zijn, dan kan de raad op het eind van het jaar dien post als oninbaar beschouwen. De heer Baart geeft aan B. en W. in over weging die maatregelen te nemen welke te nemen zijn. Het betreft hier iemand die niet kan betalen. De heer Staal zegt, dat B. en W. eerst wilden voorstellen ontheffing te verleenen, doch het mag niet. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. VERHUUR GROND. Op 1 October a.s. is ge ëindigd de huur van een perceeltje tuingrond te Pauluspolder, thans onderhands verhuurd aan J. Mannaert. De opbrengst daarvan be draagt ƒ0.20 en wegens den geringen jaar lij kschen huurprijs stellen B. en W. voor dit perceeltje wederom voor een tijdvak van 7 achtereenvolgende jaren aan denzelfden per soon te verhuren. Met algemeene stemmen wordt zulks goed gevonden. (Wordt vervolgd). (Uit Sancta Maria.) Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Woens dag a.s. geen audiëntie verleenen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Graauw den weleerw. heer W. Goeseels, priester van het Seminarie. Z. D. H, de Bisschop van Breda heeft bevestigd de benoeming van den heer P. Neve tot Armmeester te Lamswaarde, van den heer Franc, van der Heijden tot Arm meester te Nieuw-Namen heeft benoemd tot censor van het orgaan der nationale federatie het Wit-Gele Kruis den Zeereerw. hooggel. heer Prof. Dr. W. Koenraadt van het Seminarie Hoeven. 8-a-ZIET ONZE ÉTALAGE"^ Wekftlijkscb Herfcbericlit. Woensdag g October, om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer Jacobus Bernardus van den Hemelom 7,45 uur de H. Mis ter eere van den H. Franciscus van Assisie, met eerste H. Communie van eenige kinderen. Donderdag 10 October, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Joannes Baptiste Mar- quinie om 7,45 uur gezongen H. Mis voor den heer Theophiel de Bock. Vrijdag 11 October, om 7 uur de H. Mis voor madame Joanna Verplanken-Snabelom 7,45 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Wauters. Zaterdag 12 October, om 7 uur gezongen H. Mis ter eere van O. L. Vrouw van Altijd durende Bijstand om 7,45 uur de H. Mis voor mevrouw Hoefnagels Pontenagel. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 13 October, om 7 uur de Vroegmis ter eere van den H. Job om 10 uiir de Hoogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Na de prijsschieting werd een Konings- schieting gehouden. Het mocht C. Audenaerde gelukken, in de derde ronde den hoogvogel af te schieten, waardoor hij Koning der vereeniging werd. Er werd nog besloten om iederen Zaterdag een kleine prijsschieting te geven, wat een mooie gelegenheid is voor hen, die zich in het schieten willen bekwamen. aardappelen rooien en andere land arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. Gisteren speelden de Sassche Boys I een wedstrijd tegen Axel I welke met 21 door de Boys werd gewonnen. Ofschoon de Boys vóór de rust tegen den hevigen wind speelden wisten zij toch de stand op io te brengen. Na de thee was het spel veel minder en wisten de Axel-mannen het gelijk te maken. Echter kwamen de Boys tegen het einde weer opzetten en wisten, na een mooien aanval, met een zeer fraai schot van Michielsen den stand op 21 te brengen. Hiermede kwam het einde. Het tweede elftal der Boys was op bezoek te St, Jansteen. Nadat het spel geruimen tijd gelijk opging, had een der Sassche achter spelers het ongeluk den bal in eigen doel te koppen. Rapiditas wist daarna nog twee maal den Sassche keeper te verschalken terwijl de Boys er niet in slaagden ook maar de eer te redden. St. Jansteen won dus met 3o. ie klasse B. De directie der N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek >Sas van Gent* verstrekt ons het volgend communiqué In een dagblad wordt van de zijde der stakingsleiders ontkend, dat alle overwerk aan de fabriek reeds sedert jaren met 25 pCt. extra werd betaald. Naar aanleiding hiervan verklaart de directie, dat zij bereid is de waarheid harer verklaringen betreffende^ de aan de fabriek vóór de staking uitbetaalde loonen, door accountantsonderzoek te staven. Naar wij vernemen heeft de fabriek Zaterdag en ook heden geheel stil gelegen. Naar men ons van arbeidersleiderszijde ver-1 zekert, is de arbeidsbemiddelaar momenteef" met de bij het conflict betrokken partijen aan het onderhandelen naar aanleiding van de punten, welke door de directie der Stijfsei fabriek tegenover den burgemeester van Sas van Gent zijn vastgelegd. Onze correspondent te Sluiskil meldt ons: Vrijdagmorgen arriveerden met den trein van 9 uur uit de richting Hulst wederom 24 werklieden uit Frankrijk. Vanaf het station Sluiskil werden zij onder politiegeleide naar de fabriek gebracht. Vrijdagavond collecteerde men met bussen aan den uitgang der nieuwe fabriek. Deze inzameling bracht een flink bedrag op, dat op de eerste plaats wordt uitgekeerd aan de grootste huisgezinnen en aan de oudere werk lieden, die niet meer bij de organisatie aan gesloten kunnen zijn. Zaterdagmorgen werden door ingenieurs van de fabriek met enkele vreemde werklieden pogingen aangewild om, met behulp van de groote loskranen, steenkolen uit een voor de kade liggend scljip te lossen, hetgeen tot incidenten aanleiding schijnt te hebben gegeven De burgemeestér van Ter Neuzen deelde ons, desgevraagd mede, wat aan hem officieel hieromtrent is gerapporteerd. Dit komt hierop neer Een 5-tal Fransche werklieden zijn van 's morgens tot circa 2. uur 's namiddags op het bewuste schip geweest om te helpen bij het lossen van steenkolen met behulp van de groote loskraan. Vertrouwend, dat er niets onregelmatigs zou gebeuren, had de politie het talrijke publiek, dat de experimenten gadesloeg, tot aan de boot toegelaten. Vanuit het publiek is daarop naar de Fransche werklieden gespuwd en met steenen gegooid. Zelfs vloog op een gegeven oogen- blik een balk langs het hoofd van den dienst- doenden inspecteur van politie. Vanuit het publiek werd een en ander met luid gejoel onderstreept. Ten circa 2 uur hebben de Fransche werk lieden het schip verlaten en zich naar het fabrieksterrein begeven. Nauwelijks waren zij aldaar aangekomen of van stakerszijde werd beweerd, dat van boven van de silo af met steenen naar de stakers gegooid zou zijn. De burgemeester verklaarde ons, dat zulks practisch bijna ondenkbaar is, aangezien de bewuste personen daartoe geen tijd gehad ..kunnen hebben zij waren nauwelijks op het r terrein gearriveerd toen het gooien gesignaleerd werd. Indiën echter een officieele klacht ware ingediend, zou een en ander nauwkeurig onderzocht geworden zijn. In verband met een en ander heeft de burgemeester hedenochtend order gegeven, het bewuste terrein af te zetten, hetgeen bij de stakers groote ontstemming verwekte. Onze correspondent meldt ons nog Zaterdagavond had in de zaal vun den heer de Krijger een drukbezochte vergadering plaats der moderne afdeeling, waarbij ook vele vrouwen aanwezig waren. Het woord werd gevoerd door den heer Rippen terwijl ook de heer Chalmet, hoofdbestuurder van den Belgischen socialistischen bond aanwezig was. Nogmaals werd er met klem op aan gedrongen, dat geen enkele arbeider, wat er ook moge gebeureu, de fabriek zou binnen gaan. Nog vernamen we, dat de politiemacht versterkt is. Naar wij vernemen, zijn heden te Sluiskil vrij ernstige ongeregeldheden voorgekomen bij de ontruiming van het terrein aan de loskade. Het kwam tot botsingen met de politie en er vielen verschillende klappen.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2