Jonge Harten. MIJN HA No. 3525 Maandag 7 October 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de Pers KeuLilleton. Uit het Parlement. Binnenland. Jkiocem, Buitenland. Provineienieuws VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND 1»"' POSTREKENING No. 52418. Nisnwo Maasbrug. Ingezonden Mededeeling (12) VERSTOPPIH Gevechten tnsschen Cbineezen en Russen. De opvolger van Dr Stresemann. Het overlijden van dr. Stresemann. Het Bargergastbnis te A&rdeoborg. Ondheidknndige Kring „De Vier Ambachten" TER NEUZEN. „Kunstkring Terneuzen" verdwijnt. In HENGSTDIJK. Vacature in den Raad. De heer A. van Hijfte heeft wegens vertrek uit de gemeente bedankt als raadslid, hiermede komt tevens een wethouderszetel vacant. HULST. Nienwo telegrafiste. Tot telegrafiste op het postkantoor alhier is benoemd mej. M. de Ridder uit Oostburg. NIEUWNAMEN. Verlaging Electriciteitsbedrijf. Het elec- triciteitstarief is alhier met 8 cent verlaagd. KOEWACHT Verplaatst. De heer M. Sterringa, kommies bij 's-Rijksbelastingen alhier met ingang van 5 October gedetacheerd naar de Coöp. Suiker fabriek te Sas van Gent. CLIN6E. Gemeenteraad. In de Woensdag j 1. ge houden Raadszitting herdacht de voorzitter den overleden oud-wethouder Kegelaar. Aan de familie zal officieel deelneming worden betuigd. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per,regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT POLITIEKE MOBILISATIE DER ARBEIDERS. In het verbondsblad van den Bredasehen Diocesanen R.-K. Werkliedenbond treffen we in een bijlage onder het opschrift „Uit Zee land" de volgende „notitie" aan. onderteekend „Marqueur" Men weet dat tot nog toe, gedurende de vele en nogmaals vele jaren, die achter ons liggen, de arbeiders zorgvuldig buiten alle officieele of officieuse lichamen in de provincie Zeeland werden gehouden. In de Provinciale Staten b.v. zetelt niet één arbeidersafgevaardigde. Ook voorheen niet in Statenkieskring of Rijks- kieskringbesturen. Wat betreft deze laatste daar is thans nog slechts kort geleden verandering in ge komen. Een drietal arbeiders zetelen nu in het bestuur van den Rijkskieskring Middel burg. De arbeiders zijn dus meer actief gaan deel nemen aan de politiek, méér overtuigd als ze zijn geworden, dat alleen activiteit medezeg genschap, ook in de politieke lichamen, bren gen kan. Maarwat ontwaart men nu Dat anonieme schrijvers zich aanstonds gaan verzetten tegen het actief optreden van deze arbeiders. Bij middel van ingezonden stukjes in de plaatselijke kranten (behalve in De Zeeuwsclie Koerier- Red.) wordt blijkbaar een sortement hetze opgezet, waarbij allerlei insinuaties het „doel moeten heiligen". Uit die stukjes spreekt bovendien een geest van haat en nijd, een geest welke alleen bij groot-egoisten kan heerschen. En dande onderteekening als „vele kiezers", enz. Och de goede man want men mag over tuigd zijn, dat de ingezonden stukjes allen door één en dezelfde persoon zijn bewerkt en geschreven moest eens weten (trouwens hij weet dat zeer goed, doch zoekt de werke lijkheid te ontduiken) hoe vurig geheel Zeeuwsch-Vlaanderen reikhalst naar een „nieuwe tijd" waarin volgens den wensch van het Partijbestuur van de R.-K Staatspartij, alle schakeeringen en groepeeringen, tezamen de diverse politieke college's zullen vormen. Men is de oude politiek beu Men weze daarvan verzekerd De bakens dienen verzet de arbeider dient zijn evenredig, althans zijn toekomend recht te krijgen op politiek gebied in Zeeland. En alwie zich verzet tegen de toekenning van dat recht, gaat op de eerste plaats on democratisch te werk en geeft blijk te missen, een zuiver idee omtrent de organisatie van onze R.-K. Staatspartij in algemeenen zin en m Zeeland bijzonderlijk. Liever dan onze arbeiders naar den over- (rooden)kant te jagen, heipe men mee aan den opbouw van onze politieke organisatie in Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. O 23) Een grap zeide hij. Suze Ik zeg u, het was een afgesproken, gemeene intrigue. Neem mij niet kwalijk, dat ik zoo tegen je uitge vallen ben. Als gij wist wat gij mij gedaan hebt, dan zoudt gij mij beter begrijpen. Maar ik dank u, dat gij mij ontdekt heb, wat daar achter school O, nu weet ik, wat mij te doen staat. Ik dank u, Suze En niet waar, als het zijn moet, dan wilt gij ook voor getuigen herhalen, wat gij zooeven verteld hebt De ernst in zijn oogen, zijn heftige opge wondenheid, de woeste smart in zijn stem hadden haar toorn tot bedaren gebracht. Met een zekere nieuwsgierigheid keek zij in zijn schoon, van toorn gloeiend gelaat. Och ja, waarom niet Als gij daar zoo hoog op staat, antwoordde zij schouderophalend. Ik ben niet bang voor dien mijnneer Seydel, nu al niet meer sedert ik uit dien ouden rommel ben. Zij draaide zich op de nielen rond, sloeg met een heftige beweging haar parasol toe en keek half lachend, half verwonderd den jongen man na, die in dolle haast van haar l Zeeland. „Het is een groote schande -- zoo sprak de Bruyn laatstelijk te Sluiskil op de openlucht meeting dat de arbeiders systematisch uit de politiek in Zeeland worden gehouden". En inderdaad zóó is het Late men deze woorden vooral in de ooren knoopen. Men kan er wellicht nog eens z'n voordeel mee doen Ingediend is een wetsontwerp om den ter mijn genoemd in art, 88a der Tabakswet op nieuw met i jaar te verlengen. Zaterdag is de Maasbrug bij Grave voor het publiek verkeer opengesteld. De Minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer, verrichtte de officieele opening. Met haar negen hoogspanningen, ter ge zamenlijke lengte van pl.m. 550M., maakt de brug een imposanten indruk. Zij is tot nog toe de langste voetbrug in ons land. De groote lengte is noodig in verband met het breede winterbed der rivier. tabletten s.v-- TEGEN temswsmL Bij Apotli «11 DroyisUo Te Mantsjoeli moet een ernstig treffen tusschen de Chineesche en Russische troepen hebben plaats gehad. De verliezen aan Russische zijde zouden 300 man bedragen. Dr. Curtius is benoemd tot Duitsch Rijks minister van Buitenlandsche Zaken ad interim in verband met het overlijden van dr. Strese mann. Nagenoeg alle landen betuigden hun deel neming met het overlijden van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. Ook Z.H. de Paus en de koning van Engeland zonden een betuiging van deelneming. wegvloog, in een waren roes van toorn. Bruno gevoelde een bevrijding, nu hij zijn haat tegen den man, die hem zijn geluk ont stolen had, vrijmoedig prijsgeven mocht. Hij had willen vluchten voor de geesten dei- wraak nu riep hij ze op nu kwam 't hem voor als zijn goed recht om te strijden tegen 't snoode weefsel van leugen en laster, dat hij nu eensklaps doorzag. Iiij wilde dadelijk naar 't nuisje aan den oever van de rivier gaan en den directeur, in tegenwoordigheid van diens verloofde vragen of hij Suze. de handlangster zijner intrigues durfde te laten roepen. Bruno wist, dat hij nu de juiste woorden zou kunnen vinden om hem al zijn afschuw, zijn geheele verachting in het gezicht te slingeren Midden in zijn vurig verlangen om dadelijk handelend op te treden tot een oplossing, tot een einde, bedacht hij toch nog eensklaps, dat zijn kleeren, waarin hij den nacht op de Sennhütte had doorgebracht, niet meer pas send waren om er voor de dames mee te ver schijnen. Hij sloeg den weg naar de vilia in. sprong de trap op, stopte zijn gloeiend hoofd in een kom met water, verkleedde zich, alles in bevende haast, met een hevig kloppend hart, met een gestormde gejaagdheid en onder een van opgewondenheid versnelde ademhaling. Hij schrikte hevig, toen hij de kamer verla tende, eensklaps tegenover zijn vader stond. Eindelijk, Bruno Ik heb u met ongeduld gewachtIk wensch te wel met u te spreken, mijn jongen Nu niet vader, ik moet weg weerde hij af. De begrafenis van den overleden rijks- minister heeft gisteren op staatskosten piaats j gehad. Het Zeppelin-bezoek aan Berlijn is afgelast. Het op 15 Maart 1929 door de betrokken corporaties genomen besluit tot opheffing van het Burger-Gasthuis en Weeshuis te Aarden burg (Z.-H.) is thans door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. De bezittingen der instellingen, ten bedrage van 800,000 gulden, zullen overgaan aan de verschillende plaatselijke armbesturen. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van het bestuur van bovengenoemde Kring in het a.s. winterseizoen vier aantrekkelijke voordrachten te laten geven namelijk twee te Hulst, één te Kloosterzande en één te Axel. Het seizoen wordt geopend met een lezing, verduidelijkt door lichtbeelden, op Maandag 14 October des avonds half zeven te Hulst in een der zalen van het Hotel «De Graan- beurs» aldaar. Spreker de weledele heer J. H. Klarenbeek, Directeur der Avondschool voor Nijverheids onderwijs te Middelburg. Onderwerp Middeleeuwsche Bouw- en Sier kunst. Deze lezing wordt voorafgegaan door een korte algemeene ledenvergadering. een Donderdagavond jl. gehouden vergadering is besloten' de «Kunstkring Terneuzen» te liquideeren. Het kassaldo zal ten goede komen aan het instrumentenfonds van het muziek gezelschap «De Vereenigde Werklieden». Maar ae generaal, wien de onnatuurlijke op gewondenheid van den zoon niet ontging, legde hem de hand op den schouder. Wat wilt ge Waarheen vroeg hij ge streng. Och, laat mij begaan Ik moet een laag heid aan het licht brengen, iemand in het gezicht schreeuwen, dat hij een schurk is klonk het onstuimig van Bruno's van toorn bevende lippen. Laat mij, vaderIk stik anders, vóór ik hem gezegd heb, wat ik van hem denk. In tegenwoordigheid van zijn ver loofde moet hij 't hooren Ja, ook in die dei- moeder, die hem altijd zoo voorgetrokken heeft Wees kalm, Bruno Beheersch u kalmeer de de generaal den hartstochtelijken jongeling en stak in weerwil van diens afwerende houding zijn arm bij hem in. Ik kan eenigs- zins raden wat gij bedoeltmaar als gij over Martha spreekt weet gij dan niet wat er gebeurd is 't Arme kind ligt daar ginds met den dood te worstelen. 't Zoo even nog van toorn gloeiende gelaat verbleekte plotseling. Martha Om Godswil Ziek Doodziek, zegt u Hoe is dat mogelijk Nog gisteren De generaal had de deur naar zijn kamer geopend en trok zijn zoon met zich mee in het stille vertrek. Hier zag hij hem zoo onder zoekend in de oogen, dat Bruno een oogen- blik verstomde, geroerd door de deelnemende liefde zijns vaders, aan wien hij zich zoo langen tijd onttrokken had. Daarna ging hij echter met toenemenden angst voortNog Een voorstel van B. en W. inzake verbetering Gentschesjraat (Kapellebrug) werd aan genomen. De heer L. Lockefeer werd met ingang van 15 October tot hoofd der school te Kapellebrug aangesteld. De rekening 1928 Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd terwijl dé begrootingen B. A. en G. E. B. werden vastgesteld. De begrooting van de Gezondheidscom- commissie en van het Vleeschkeuringsbedrijf te Hulst werden eveneens goedgekeurd, Evenzoo de gemeentebegrooting. Na eenige discussie werd goedgevonden, dat de regeling der inentingskwestie geheel aan den voorzitter zal worden overgelaten. Deze zeide, direct, tot inenting te zullen overgaan als zich een alastrim geval in de gemeente mocht voordoen. Inzake het rioleeringsplan Nieuw-Namen, dat volgens het voorloopig bestek f 3018,30 zou kosten, werd besloten, dat. B. en W. dit verder zullen behandelen en de werken zullen aanbesteden. In besloten zitting werd behandeld een schrijven vau den heer G. A. Goossens omtrent kindertoeslag en een schrijven van Bosschaert te Clinge, waarin tegemoetkoming gevraagd wordt in de kosten van verbouwing zijner woning. Eerstgenoemd verzoek werd ingewilligd, laatstgenoemd afgewezen. STOPPELDIJK. Vergadering der gemeente Stoppeldijk van Vrijdag 27 September 1929 n.m. half vijf. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van den heer A. van Cranenbroeck. Wegens ziekte van den burgemeester word*t het voorzitterschap waargenomen door den heer H. Kerckhaert. NOTULEN. Nadat de waarnemend voor zitter er zijn spijt over heeft uitgedrukt, dat de burgemeester wegens ziekte nog steeds ver hinderd is de vergadering bij te wonen en de hoop uitspreekt, dat hij spoedig weer geheel hersteld moge zijn, opent hij de vergadering en vraagt of iemand aanmerkingen heeft op de opgemaakte notulen. Zonder eenige bemerkingen worden dc no tulen goedgekeurd. BEËEDIGING ONTVANGER. Nadat door den heer A. J. A. de Maat in handen van den voorzitter de vereischte eeden zijn afgelegd, wenscht de voorzitter den nieuwen functi onaris van harte proficiat en hoopt, dat hij de betrekking van gemeente-ontvanger met denzelfden ijver en accuratesse zal waar nemen als hij van hem gewend is en ook blijkt uit zijn betrekking van kassier bij de Boeren leenbank. gisteren zag ik haar, sorak ik met haar, wij gingen van elkander heen, toen de zon reeds ten ondergang neigde. En een uur later dreef het arme kind be wusteloos op de golven der rivier, waarin zij van de rots voor haar huis gevallen was. Als ik niet juist daar geweest was, dan had ik haar niet kunnen redden, dan zoudt gij thans een doode vinden. Bruno staarde zijn vader een poosje aan als door schrik verlamd. Hij was geheel en al vaal geworden. Zijn handen beefden. Dan zou ook ik niet langer leven, vader, zeide hij toen somber, nog altijd met strakke wijd opengesperde oogen, dan zou ik haar in den dood gevolgd zijn, den dood, dien zij ge zocht heeft ter wille van mij Mijn arm, arm meisje Door een onstuimige smart overweldigd, sloeg hij de handen voor 't gelaat. De generaal zuchtte diep. Ook op zijn ge laat lag een diepe ernst. Gij, dwaze kinderen zeide hij met een weemoedigen trek om den mond. Waarom hebt gij mij niet eerder tot uw vertrouwde gemaakt, Bruno Kon ik dat riep deze nu weder opsprin gende met nieuwe heftigheid. Ik had haar bemind en had op haar vertrouwd zoo vast als een mensch maar vertrouwen kan. Maar toen ik spreken en bewijzen mijner liefde mocht geven, kwam de aankondiging van haar engagement met een ander. (Wordt vervolgd)*

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1