'oor het inzeepen mPUROL De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 4 October 1929 Jonge Harten. Steken - Sijdschr. Gemengd JTieuws. Tweede Blad. Jaarverslag van de Diocesane Bond van Jongelingenvereenigiogen in hel bisdom Breda 1928—1929. Ke-uLilletorL. Alte and None Welt bevat in z'n tweede Septembernummer weer een keur van letter kundige, wetenschappelijke en ontspannings lectuur. De platen (46 in getal benevens een kunstplaat) zijn weer superieur. Ingezonden Mededeelfng UIT HET BINNENLAND. Vreeseltjk ongeluk op een onbewaakten overweg. Door een molenwiek getroffen. In een oogenblik van waanzin over boord gesprongen. Aardbeien in derden bloei. Uitbreker. GIT HHT BUITENLAND. Een dappere tenor. Cbinoesche zeereovers overvallen een gestrand schip. Belangrijke arrestatie. Krokodlllenpl&ag. INGEZONDEN MEDEDEELING (6) VRAAGT SPPOR'/ MOSTERD ▼an 44e Oaargang. No. 3524. beleid van onzen penningmeester, den Edel- achtbaren Heer J. Rubert. Namens het S. P. L. onzen hartelijken dank voor de overvloedige bijdragen, opgespaard voor onzen priesterstudent, Gezien dit alles, rostvast bouwend op de prettige samenwerking tusschen hoofdbestuur en de Kringbesturen alsook op de meest vriendschappelijke verhoudingen tusschen deze en *de afdeelingen, mogen wij besluiten met een steeds vooruitVoor Christus, onzen Koning 1 God wil het, Amen Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver* krggba&r bjj den Boekhandel van „DE ZEEUWSCBE KOERIER". Inhoud van Boekzaal van 15 Septmber een honderdtal boekrecensies. Inhoud van het TtJISOhrift VOOr R.-fi Ouders en Opvoeders van 20 Sept.Mevr. A. Berkvens-HulsmansHet droomleventje van kleine Bartje. U.Historische Filmpjes. G. P. J. v. d. Burg, pr. Godsdienstige vorming in de puberteitsjaren. Dr. K. FaszbinderDe Zon der Moederliefde. Dr. K. FaszbinderZullen wij onze kinderen zakgeld geven Boekennieuws. Voor de vrienden van het boek. Tijdschriftenschouw. Inhoud van Hot GozlD, orgaan van den Ned. R.-K. Bond voor Groote Gezinnen van 15 Sept.: Mededeelingen van het Hoofd bestuur. Mededeelingen van de Redactie. Tweedo Conferentie van het Comité Inter national voor het Leven en het Gezin. I. Moderubriek. Uit Eigen KringDe uit zending van kinderen in de vacantie te Venlo. Uit den Vreemde: Een Politiek der Groote Gezinnen in België. Uit Boek en Blad. Uit de Afdeelingen. inhoud van het MaandbUi voor Prac- tlsche Gemeente-Politiek van 1 September: Maatregelen Woningwet. Kort verslag vergadering Centrale Kath. Raadsleden. Uit de Geschiedenis der Nederlandsche Onder- wijswetgeving, III. Gespannen verwachting. Het vuilvraagstuk. Van Hier en Daar. Eenvoudiger stemwijze. Namens de NiUmlJ. ontvingen we een 4-bIadige, fraai uitgevoerde verjaringskalender. Voor elk jaargetijde is een afzonderlijk blad gereserveerd, gehouden in karakteristieken kleurentoon en verlucht met toepasselijke voorstellingen. De kalender zal stellig alom welkom zijn en als hoogst nuttig memento in veler huis kamer een goed plaatsje krijgen. 't Is weer een welkome gast op de leestafel in het ontwikkelde Roomsche gezin. Inhoud van Do Dletsche Gedachte van 26 September: 1 Geen Fransch op de Lagere School, door Drs. E. Besse Die Jongste Volksraadsverkiezing in Suid-Afrika, door Prof. Dr. C. W. van der Merwe Pater Joh. Dinter S.J. en de Zuiderlingen, door Vital Haessaert Uit de Tragedie van het Activisme, door Mevr. Marg. Tack 5 Het vredelievend Frankrijk, door Dr. W. Zuidema 6 Dietsche Kroniek 7 Fransche beschaving, door Coehoorn 8 Distels, door J. van Scherpen- zeel 9 Boekbespreking 10 Beheer. Alsgij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid eyen inwrijft met slechts een weinig In doozcn van 30-60 <n 90 ct. Tub« 80 ct. Op den onbewaakten overweg onder Beek bij Princenhage heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee jongetjes van ongeveer 7 jaar, van de familie Rombouts en de familie Mutsaers, reden in een hondenkar, welke bestuur werd door een ouderen jongen, De moeder van een der knapen was bij de familie te Beek op bezoek en had de kinderen meegenomen. Juist op het moment, dat de sneltrein van Breda naar Roosendaal den onbewaakten overweg passeerde bij Beek, was de hondenkar met de kinderen bij den over weg gekomen. De grootere jongen kon den hond niet houden, en het wagentje met beide kinderen werd door den trein gegrepen en versplinterd. De kinderen werden op slag gedood en de zeer verminkte lijkjes werden langs den spoor weg teruggevonden. De hond scheen juist over den spoorweg geweest te zijn, want het dier was alleen de staart afgereden. Het kind van de familie Mutsaers was een eenig kind. In Princenhage heerscht als gevolg v^n dit droevig ongeluk, groote consternatie. Een 5-jarig dochtertje van het echtpaar Alfing te Wolderdorp heeft een slag gekregen van een der wieken van een molen. De kleine was terstond dood. Van het Zweedsche stoomschip Ferdiborg, is op de reede van Vlissingen de machinist, die krankzinnig was geworden, overboord gesprongen en verdronken. In den tuin van de wed. H., aan de Huls- donkschestraat te Roosendaal, staan de aard- beienplanten voor de derde maal in dit jaar in vollen bloei. Zaterdag werd de Venlosche politie van Tegelen uit opgebeld, dat aldaar zoo juist een nieuwe fiets gestolen wasde dief zou op het rijwiel in de richtinp Venlo verdwenen zijn. De Venlosche politie Iran inderdaad aan de Roermondschepoort te Venlo den dief arresteeren. Het bleek te zijn zekere G. B., een gesignaleerde, die door de rechtbank te Utrecht veroordeeld was tot vier jaar gevan genisstraf en door de Alkmaarsche rechtbank nog eens tot vier maandenalles wegens dief stal. In het doorzendhuis te Alkmaar had hij de kans schoon gezien te ontvluchten. Gedurende den nacht van Zaterdag op Zondag werd hij te Venlo in arrest gehouden om Zondag aan de Tegelsche politie te worden uitgeleverd. Daar stopte men den dief in een celletje om Maandag de zaak té kunnen behandelen. Groot was de verbazing en de spijt van de Tegelsche politie, toen Maandagmorgen ont dekt werd, dat de vogel gevlogen was met een stoel had hij het plafond van de cel ingeslagen en zoo zijn vrijheid weer weten te veroveren. ,.j Tijdens de voorstelling van de »Barbier van Sevilla" in het theater Verdi te Florence brak de bekende Italiaansche tenor Borlioli een been. Ondanks de waarschuwing van den dokter wilde de gewonde de voorstelling voortzetten. Hij zong zijn rol zittend op een stoel. Het Noorsche stoomschip »Botnia« is, toen het in de baai van Haichow aan den grond zat, op 12 September door zeeroovers over vallen, die den kapitein, Haaland, en den eersten officier, Westerheim ontvoerden. Zij vroegen binnen tien dagen een losprijs van 500,000 dollar. De Noorsche zaakgelastigde te Peking tele grafeerde den minister van buitenlandsche zaken, dat hij, met het oog op de herhaalde jongste verzekeringen van de Chineesche autoriteiten, dat zij in staat zijn leven en goed der vreemdelingen te beschermen, vertrouwt, dat de nationale regeering maatregelen zal nemen om een onmiddellijke bevrijding te verzekeren. Op 13 September j.l. werd in het bisschop pelijk paleis te Luik voor 150,000 frs. aan kostbaarheden en beurspapieren geroofd. Vermoedens bestonden tegen den handels reiziger Carlo Nadin, recidivist, die op den loop gegaan was. Dinsdagnacht werd de verdachte in een speelhuis te Brussel gearresteerd. Hij legde een bekentenis af en verklaarde de aandeelen bij verschillende effectenhandelaars te Luik en Brussel te hebben verkocht. Nadin was in een der groote hotels van het Rogiersplein afgestapt. Bij zijn arrestatie werd hij nog in het bezit gevonden van 174 frs. Het overige had hij in speelzalen verloren. (Msb.) Van Inlandsche zijde vernam de »Borneo Post«, dat in het gedeelte der Martapoera- rivier, stroomend door den kampong Benoa Anjer, Bandjarmasin, het krokodillen-gevaar opnieuw ernstige afmetingen aanneemt. Het is weder zoo ver, dat na zonsondergang de bevolking de huizen niet meer durft te verlaten. In dit gedeelte der hoofdstad van Zuid- Oost-Borneo zijn de krokodillen weder baas. Reeds vroeger zijn bij het bestuur twee rekesten ingediend met verzoek om hulp in den strijd tegen het krokodillen-gevaar, doch de bevolking mocht van bestuurszijde nog geen hulp verkrijgen. Nadat van Juli 1927 tot Juli 1928, dat is in een jaar tijds, alleen in het gedeelte der Martapoera-rivier, stroomend door den geïso- leerpen kampong Benoa Anjer, 80 menschen, van den oever, van de batangs en uit prauwtjes door krokodillen waren medegepakt, is vorig jaar door de inwonenden van den kampong een razzia onder deze lugubere beesten ge houden, waardoor het aantal tijdelijk ver minderd is. Aan de hand van de gezamelijke verslagen en de ingekomen vragenlijsten kunnen wij den toestand van,, het patronaatswerk over het afgeloopen jaar meer dan bevredigend noemen. Hét Hoofdbestuur legde in een drachtige samenwerking met de afdeelings- directeuren zeer groote activiteit aan den dag, waaruit, zij het dan langzaam maar zeker, de beste resultaten moeten volgen. Waar deze activiteit zich vooral ten doel stelde de innerlijke waarde van ons jeugdwerk hooger op te voeren, volgt vanzelf, dat ver kregen succes meer moet worden afgemeten naar de wijze waarop het nieuwe werkprogram wordt toegepast, dan wel naar de aanwinst van nieuwe leden. In het afgeloopen jaar omvatte de Diocesane Bond 64 afdeelingen tegen 61 in 1928. Het aantal leden kan wegens ontbreken van eenige vragenlijsten niet juist worden opgegeven, maar veilig worden geschat op ruim 4000. In meer of minder volmaakten vorm alsnog wordt het systeem van leekenleiders zoo goed als algemeen toepast en met toenemend succes. GROEPSINDEELING blijkt een vraag stuk, dat theoretisch wordt toegejuicht, maar praktisch nog op vele meestal plaatselijke moeilijkheden stuit, 't Ziet er nochthans naar uit, dat deze laatste gaandeweg zullen over wonnen worden. Aan het eerste uitgeschreven Godsdienst examen in December 1928 namen 6 afdeelingen deel, met het gevolg, dat 14 het godsdienst diploma en 28 een getuigschrift behaalden. Het Hoofdbestuur beijverde zich vooral om het program van de Katholieke Jeugdvereeni- ging zoover wenschelijk ingang te doen vinden in de patronaatsbeweging. Daartoe bezocht het in samenwerking met directeur Frencken in het voorjaar 1929 de vijf kringvergaderingen, waar na zeer vriendschappelijke besprekingen een veelbelovende overeenstemming werd be reikt. De welwillendheid en warme belang stelling op deze vergaderingen door onze directeuren aan den dag gelegd, kan niet anders dan ten zeerste worden geprezen, Valt de K.J.V,beweging, althans voor onze jongens boven 16 jaar, uiteraard buiten het patronaatsprogram, weldra bleek, dat ook hier onze patronaatsdirecteuren heel veel zouden kunnen bijbrengen tot het welslagen van deze zeer toe te juichen jeugdbeweging, 't Was dan ook zeer goed gezien van onze Diocesane Jeugdcommissie om eenige studiedagen omtrerit dit punt te organiseeren, waarbij de Directeuren van onze patronaten zeer talrijk waren vertegenwoordigd. De jeugddemon- stratie op 1 September dankt haar welslagen ook grootendeels met alle respectvoorde enorme activiteit van anderen aan de warme en offervaardige medewerking van onze patronaatsdirecteuren. Het pleit voor hun goeden wil en wettigt ons vaste ver trouwen op hen bij het overwinnen van toe komstige moeilijkheden. 't Past, na een woord van hulde aan onzen voorzitter, ook onzen oprechten dank te brengen aan het immer punctueel financieel r Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. Alsof hij op de vlucht ging voor zijn eigen sombere gedachten, liep Bruno den tegen gestelden kant naar het station op. Met den eerstvolgenden trein wilde hij weg onverschil lig waarheen als hij dat gehate gezicht maar niet meer behoefde te zien. Op het perron was het eenzaamalleen de zonnestralen speelden met elkander op de steenen en de gereedstaande goederenwagens. Temidden van deze stilte voelde hij pas hoe uitgeput hij was na de afmattende vermoeienissen van den laatsten dag en sloot hij half sluimerend de oogen. Langzamerhand kwamen er menschen een stationsbeambte ging de goederen wegen op het rangeerterrein floot een locomotief. Hij hoorde 't geraas wel. maar hij wist, dat hij nog tijd in overvloed had om een kaartje te nemen voor de eerste trein vertrok. Daarom bleef hij waar hij was, totdat op eens, vlak bij hem, een vroolijke stem riep Ha, mijnheer Döllnitz Ja, gij zijt het toch Goeden morgen. Gij zijt zeker nog niet uitgeslapen. Hij sloeg de oogen op en keek de persoon, die tegenover hem stond aan, een slanke, jeugdige gestalte in een naar de laatste mode gemaakt, maar verkreukeld katoenen japon netje met een Tyrolerhoedje met een hanen- veer op het trotsche roodharige hoofd. Hij zag op 't eerste gezicht, dat het Suze was, maar toch vertrouwde hij 'zijn oogen nog niet te best. Gedurende den nacht had hij zoo levendig aan haar gedacht, haar met zooveel toorn als de oorzaak van zijn ongeluk beschouwd, dat hij het bijna als een wonder beschouwde haar zoo opeens voor zich te zien. Met een gefronsd gelaat greep hij naar zijn hoed tot een korten groet. Hoe komt gij toch hier? vroeg hij, eer wrevelig dan nieuwsgierig. Ja, weet ge dan niet, dat ik aan 't zomer- theater alhier geëngageerd ben Gij hadt mijn naam bijna eiken avond op de programma's kunnen lezen. Ja, hier speel ik de hoofd rollen, mijnheer Döllnitz. Ik heb altijd gedacht, dat ge onzen schouwburg nog wel eens be zoeken zoudt, daar ik uw naam op de vreem- delingenlijst gelezen heb. O, mijn directeur is zoo over mij tevredenEerstdaags krijg ik mijn benefiet als Lorle. Ja. destijds op den artistenwagen heeft mij de directeur gezien en naar mij geïnformeerd. Weet u 't nog hoe dom ik was, toen u mij woudt wijzen, hoe ik de lier moest vasthouden Een lachend stak zij haar parasol in plaats van 't antieke symbool op en deed, terwijl zij hem coquet in de oogen keek, de houding der Muze na. Maar bij de herinnering aan het tooneel, dat hem 't vertrouwen van zijn geliefde had doen verliezen, werd de bitterheid hem te sterk en met allen overprikkelden toorn, die in hem kookte, bracht hij er tandenknarsend uitVervloekt zij die dag en dat geheele feest. Ik wou wel, dat ik die papieren lier in 't vuur gesmeten had in plaats van mij er mee te bemoeien; ik wenschte wel, dat je directeur je eenige weken vroeger voor zijn zomerthéater geëngageerd hadWat mij betreft, had Appolo ook wel met acht Muzen op den wagen kunnen zitten. Nu, u is al in een heel slechte luim, mijn heer Döllnitz, lacht Suze zoo hard als zij kon Maar Bruno was opgesprongen en vloog haar met een heftige beweging voorbij. In den blik zijner oogen, die een seconde lang de hare ontmoetten, las zij, dat hij diep gekrenkt was; zij schenen maar al te duidelijk te zeggen: Laat mij aan mijn lot over! Ik wil niets met jou te doen hebben Nu gevoelde ook zij zich beleedigd. Plotseling veranderde ook de uitdrukking op haar gelaat. Het was niet meer de naïve lach van een coquette actrice. Suze was nu weer op en top het ruwe kind uit het volk, dat geleerd heeft, zich zelve te verdedigen op een ruwen toon en met ruwe woorden. Wel, heb ik van mijn leven riep zij, Bruno op het perron volgend, met de hand in de zijde. Gij moet me noodig nog verwijten doen, omdat ik toen een beetje gek met u deed. Kijk hem nu eens aan! Zoo'n heilig boontje! Ge behoeft niet bang te wezen, dat ik nog eens weer zoo dwaas zal zijn. Er zijn nog wel andere menschen. En verbeeld je nu maar niet dat ik zoo op je mooie gezicht verliefd was, dat ik zoo op jou verzot was. Niet zóóveel geef ik om jou Zij knipte met de vingers. Alleen omdat mijnheer de directeur Seydel zeide, dat ik je 't hoofd een beetje op hol moest maken, en dat hij die grap wel eens zien wou, anders zou ik nooit in mijn leven zoo gek geweest zijn. Zij hield plotseling op, want als door een klemschroef werd haar arm omklemd door een van opgewondenheid bevende hand gloeiende, fonkelende oogen staarden haar aan. Wie, zegt gij Wie wilde daarvan eens een grap zien Kijk me maar niet zoo woest aan, ant woordde het meisje bijna angstig. Mijnheer de directeur Seydel. Ik dacht, dat hij een goede vriend van u was. Er was sprake van een weddingschap, heeft hij gezegd, en als hij op het bouwterrein zou komen, onver schillig in welk gezelschap, dan moest ik u zoo'n beetje het hof maken en u een kus geven. Hij is toen ook gekomen met twee deftige dames, een donkere dame en een blond jong ding. Wat nu van Bruno's lippen klonk was half een krankzinnige lach, half een kreet van woede. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 5