Hel einde ran den Zomertijd. Het Vaandel. ft© staking aan de Stijfselfabriek. Mo. 3524 Vrijdag 4 October 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN fierste Blad. Builen!. Overzicht Binnenland. Buitenland. Protest tegen het communiqné van den Rijksbemiddelaar. Ben veelbewogen middag. Samenscholingen verboden. Kloosterbalsem VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND P0STREKENIN6 Ho. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Wij herinneren onze lezers aan het eindigen van den Zomertijd in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. ten 3 uur. Men zette Zaterdag avond alvorens zich ter ruste te begeven, alle uurwerken één uur terug. De Engelsche—Russische betrekkingen. Beter een half ei dan een leege dop. De Binnenlandsche politieke toestand in Hongarije. Ingezonden Mededeeling (17) De venijnige steken van Spit in den rUg ,,Geen goud zoo goed" Gewijzigd biljet van 1000. Maatregelen tegen Alastrim. Veertig Jaar Journalist. Hoek vac Holland-express ontspoord. Do strijd in Afghanistan. Dr. Stresemann overleden. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT De groote Dr. Schaepman heelt eens gezegd, dat het vaandel de halve kracht, der ver- eeniging is. In het vaandel zag hij dan het zinnebeeld van de eenheid en van de eer der organisatie. Hij maakte vergelijkingen met het regimentsvaandel in het leger. Aan dit vaandel herkent men de groep en onder dit vaandel is de groep een verbonden eenheid. Men gaat in den strijd met het vaandel voorop. Overwinningsteekenen worden aan het vaandel gehecht en voor de >eer van het vaandel*, die de eer van het regiment is, wordt gevochten tot den laatsten man. Krijgs roem wordt in onze musea nog door oude, soms doorschoten of aan flarden gescheurde vaandels vertolkt. De vaandrig heeft een eereplaats in het regiment, en de erkenning en waardeering van de hoogste autoriteit geschiedt bij de uitreiking van een vaandel. Onder het vaandel worden dappere mannen onderscheidenhet vaandel wordt voorop gedragen bij feesten van het korps, maar vergezeld, met rouw omfloerst, ook den makker naar zijn laatste rustplaats. Geheel deze symboliek leeft nog voort in onze vereenigingen, en zij wordt aangevuld door een plechtige kerkelijk^ wijding van het vaandel (vroeger echter ook gebruikelijk in het leger), waarbij het doel der organisatie wordt gezegend. Zóó beschouwd kan men inderdaad het vaandel noemen de halve kracht der ver- eeniging, en is het duidelijk, waarom het bij lief en leed op de eereplaats wordt gesteld. We behoeven deze groote beteekenis van het vaandel niet nader uiteen te zetten. Ervaring leert, dat ieder ervan overtuigd is. Ondenkbaar is een vereeniging zonder vaandel, zonder dit symbool van organisatie en eenheid van streven en doel. Wèl moeten wij echter eenige opmerkingen maken over vormen en kleuren van het vaandel. Ook in onze vaandels kon men vele jaren, en kan men ook nu nog, verschijnselen zien van wansmaak en kunstverval. Wie kent ze niet die zware, donkere, stijf met gouddraad en in den regel met weinig fraaie heiligenbeelden gestikte processie vaandels van arbeiders-vereenigingen In vormen en kleuren verraden zij welis waar een nauwe verbinding met de gebruiken der kerk die bij hare plechtigheden uiter aard en in overeenstemming met het geheel van kleuren- en vormen-symboliek, geheel andere eischen aan het vaandel stelt maar zij voldoen geenszins als vaandels van sociale organisaties. Kunstenaars bleven ook hier vele jaren in gebreke, om iets goeds, iets moois en iets eigenaardigs te scheppen, al hadden zij het voorbeeld der middeneeuwsche gilden. Maar er komt gelukkig verandering. Treffend viel dit op toen wij, na de groote betooging van onze arbeidersvereenigingen in 1928 in Nijmegen gehouden, onlangs ge tuigen waren van de schitterende optochten der jeugdorganisaties. In Nijmegen werd het aanzien van de reuzenbetooging nog over- heerscht door bedoelde onooglijke vaandels, en scherper zou dit nog zijn uitgekomen, hadden kunstzinnige leiders niet gezorgd voor kleurrijke doeken en schilden met spreuken. Maar bij die jeugdbetoogingen genoten wij van het schouwspel van talrijke banieren en vlaggen, die in rijkdom van kleuren en schoon heid van vormen bijdroegen tot de vroolijk- heid van een feest. Vooral de kleuren spelen bij zulke optochten een groote rol, èn door de sprekende taal hunner symboliek èn door hunne streeling van het oog. De hoofdzaak in ons vereenigingsleven is natuurlijk de innerlijke gezondheid der orga nisatie het vaandel mag niet zijn als een vlag op een modderschuit. Maar ook aan deze uiterlijke dingen toch verheffend en ver edelend moeten onze leiders volle aandacht schenken. H. Engeland gaat de betrekkingen met Moskou hervatten. Dat is wel het meest markante nieuws van deze week. Zoodra het Labour- kabinet aan de regeering kwam, heeft het plan gehad de diplomatieke betrekkingen met Rusland te herstellen. Het achtte daarvoor inleidende onderhandelingen noodig. De sovjet-autoriteiten waren daarmee echter slechts matig ingenomen. Men besefte aan die zijde maar al te wel, wat die inleidende onderhandelingen te beteekenen hadden. Engeland zou er op staan, dat geen communis tische propaganda van Rusland uit in het rijk of de dominions zou worden gevoerd en het zou de kwestie der oude schulden wederom ter sprake brengen. Nu kan men een toe- zegging, dat door de regeeringspersonen geen communistische activiteit in het buitenland zal worden ontwikkeld, van de sovjet-autori teiten gemakkelijk los krijgen. Als zulk een propaganda later toch blijkt te worden gevoerd, zijn het de heeren van de derde Internationale die dat misdrijf op hun geweten hebben de regeering te Moskou zelf wascht haar handen in onschuldzij kan daar niets aan doen. Als men dan weet, dat de heeren die het bestuur van de derde Internationale uitmaken, de hoogste regeeringsposities in het sovjet-rijk bekleeden, weet men èn wat men aan de toe zegging èn wat men aan de daarop volgende uitvlucht heeft. Over de oude schulden valt met Rusland heelemaal niet te praten. Door de leeningen van het Tsarenrijk hebben ze een groote streep gehaald. Daar laten ze niet op terug komen. De Engelsche Minister van Buiten- landsche Zaken, die eerst allicht nog iets trachtte te bereiken op dit gebied, heeft blijkbaar begrepen, dat de Russen nog liever van het herstel der betrekkingen afzien, dan dat ze op dit punt in iets zouden toegeven. Van herstel der betrekkingen verwacht de Engelsche regeering intusschen geweldige aankoopen der Russen op de Engelsche markten, sterke vermindering alzoo der werk loosheid en dat geeft ten slotte den doorslag. Het halve ei wordt ook hier geprefereerd boven den leegen dop. Den laatsten tijd verluidt van een toenemend verzet in Hongarije tegen de regeeringspolitiek, welke conservatief, liever nog, reactionnair wordt geheeten. Lord Rothermere, Hongarije's groote Engelsche vriend, moet geschreven overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal sem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. hebben, dat hij geen stap voor Hongarije meer verzet, zoolang het kabinet Bethlen niet voor een van meer democratischen tint heeft plaats gemaakt, dat onomwonden te kennen geeft, dat het zijn nationale verlangens slechts langs vredelievenden weg zal zien te bereiken. Óf het warmbloedige Hongaarsche A'olk naar die stem luisteren zal? Zijn onver diende verminking is een smaad, die al te gemakkelijk het oog voor de politieke moge lijkheden verblindt. De directie van de Nederlandsche Bank maakt in de «Ned. Staatscourant» van 30 September, no. 190 bekend, dat zij een bank biljet van f 1000 in omloop zal brengen, hetwelk op verschillende punten afwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. De wijzi gingen betreffen zoowel de kleuren als de teekening. Naar wij nader vernemen, zal het aantal autobussen te Rotterdam, waar in men des avonds in de stad gelegenheid geeft tot kosteloos inenten, dat morgen van 3 op 6 wordt gebracht, de volgende week in ieder geval worden uitgebreid tot 18, terwijl hoogst waarschijnlijk het totaal aantal zal worden gebracht op 25. Men denkt op deze wijze dat deel van de Rotterdamsche bevolking, dat nog niet is ingeënt, te bereiken. Dinsdag j.l. herdacht de heer J. B. Vesters, hoofdredacteur van »Het Huisgezin* en >De Volkscourant*, voorzitter van de Ned. R.-K» Journalistenvereeniging, zijn 40-jarig jubileum als journalist. De hoogst verdienstelijke en alom zeer geziene journalist ontving bij die gelegenheid uit alle kringen der Nederlandsche bevolking blijken van belangstelling. O. a. bereikten hem telegrafische geluk- wenschen van het Nederlandsch Episcopaat en van den minister-president. Reuter seint d.d. 1 October uit Wiesbaden De Hoek van Holland-express, op weg van den Hoek naar Miinchen, is in botsing gekomen met een goederentrein en ontspoord. Vijf personen werden gewond. Volgens berichten uit Peshawar hebben de troepen van Nadir Khan den strijdkrachten van Habiboellah een groote nederlaag toe gebracht en de stad Karezidarwes, die in de onmiddellijke nabijheid van Kaboel ligt, veroverd. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann is Woensdagnacht plotseling overleden. In den ochtend werd aanstonds een buiten gewone kabinetszitting gehouden in verband met den dood van Stresemann die stellig zeer grooten invloed zal hebben op het politieke leven in Duitschland. Sedert 1923 voerde de overledene de buiten landsche politiek van het Duitsche Rijk. Wij ontvingen van de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek «Sas van Gent» het volgend afschrift van de gevoerde correspondentie naar aanleiding van de in ons blad gepubli ceerde officieele bevestiging te 's-Gravenhage met den Rijksbemiddelaar 's-Gravenhage, 2 Oct. 1929. De directie der N.V. Stijfsel en Glucose fabriek «Sas van Gent» te SAS VAN GENT. Namens den Rijksbemiddelaar in het 4de district, prof. Mr. P. J. M. Aalberse, deel ik U mede, dat in de op 24 September 1.1. gehouden conferentie onder zijn leiding, namens Uwe Directie is medegedeeld 1. dat de toegekende premie als vast be schouwd mag worden 2. dat voor de overuren 25 pCt. extra wordt uitbetaald 3. dat over de uitkeering der algemeen erkende Chr. feestdagen te praten valt 4. dat met ingang van 1930 de gevraagde vacantie zal worden verleend. Tevens heeft Prof. Aalberse, tijdens de be spreking, den indruk verkregen, dat Uwe commissaris, de heer Guérin, zijn medewerking zou willen verleenen, om eenig contact tus- schen directie en vakorganisaties te bevorderen. Nu achteraf blijkt, dat U niet erkent deze vier concessies te hebben gedaan, zou Prof. Aalberse gaarne vernemen, of Uwe vertegen woordigers op gemelde conferentie ter zake hun bevoegdheid overschreden hebben, dan wel of aanvankelijk gedane concessies later door U zijn ingetrokken. De plvv. secretaris van de Rijksbemiddelaars. Volgt handteekening. Sas van Gent, 3 October '29. Den Heer Mr. P. J. M. Aalberse, Rijksbemiddelaar in het 4e District, 's-Gravenhage. Mijnheer, In antwoord op Uw geacht schrijven van 2 dezer hebben wij de eer U mede te deelen dat wij bezwaar hebben tegen de wijze waarop U in het laatste paragraaph van Uw brief de kwestie stelt. Door onze vertegenwoordiger is noch zijne bevoegdheid overschreden, noch is onzerzijds eenige gedane concessie ingetrokken. Betreffende Uw in de pers gepubliceerde brief van 26 September aan de vereenigde vakvereenigingen hebben wij reeds de volgende openbare verklaring uitgegeven »De directie van de stijfselfabriek blijft bij hare verklaring van 25 dezer. De vertegenwoordiger der directie heeft aan den Rijksbemiddelaar afschrift gegeven van haar rondschrijven dato 21 September aan de werklieden en de verklaring afgelegd betreffende geen loonsvermindering bij wijze van toelichting van genoemden brief. De directie merkt nog op, dat de betaling van overwerk met 25 pCt. extra reeds jaren bestaat in de fabriek en dat de andere door den Rijksbemiddelaar geciteerde punten ook slechts bestendiging beteekenen van vóór de staking bestaande toestanden, zooals om schreven in haar brief van 21 September, behalve punt 4, waarover misverstand schijnt te ontstaan. Betreffende dit punt merkt de directie echter op, dat het wel degelijk haar voornemen was, na het inwerking treden der nieuwe Ziektewet en bijgevolg vervallen der fabrieks-privaatziekteregeling (dus in 1930) de vrije vacantieweek te geven.* Bovenstaande verklaring bevestigen wij hier mede woord voor woord.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1