JTienws. 951e Staatsloterij 8urgerl. Standen Loop der bevolking Rechtszaken. Landb. enDeeteell Jïïarktberich ten VOBID&rbt. Ter veemarkt alhier waren gisteren 26 stuks aangevoerd. De kwaliteit was zeer goed. De handel was levendig en de vraag overtrof het aanbod. Politiereobter te Middelburg. Ingezonden Mede deeling Wat elke maand te doen geeft. Jf deelen dat op No. 18,202 van de Lichtstraal in deze gemeente f 50,000 is gevallen. Naar men ons verzekert, is het momenteel moeilijk, aan beesten te komen, ook al in verband met de droogte. Toch zal het ge- wenscht zijn, dat er meer aanvoer komt. Uitgesproken door den Edelachtb. heer F. F. J. B. van de Ven, kantonrechter te Hulst, ter gelegenheid van het tienjarig bestaansfeest van den R.-K. Politiebond „St. Michaël", afd. Zeeland, op Woensdag 18 September 1929. (Vervolg). De persoonlijkheid van den politieman Kan deze wel iets anders zijn, iets meer dan een geest, een ziel vol „ontzag" voor het „ge zag", welk ontzag de beste waarborg is voor het ontzag voor UW gezag Ja, dat is de persoonlijkheid van den politie man. Werk dag in dag uit, ieder uur van den dag aan deze, Uw persoonlijkheid. Ik ben geen militairist, geen Mussolini, maar de Romeinsche groet bevalt me in z'n strak heid van lijn. Ook de uiterlijke gedragingen, ook de uiterlijke houding werken in op geest en hart, zoo in ons zelve als in anderen, maar de bezielende kracht van Uw uiterlijk zij een diep geloof aan en groote eerbied voor het gezag, het goddelijke., GEZAG zonder diep gevoelden rechtvaar digheidszin, streng zedelijke opvattingen, on kreukbaarheid en zonder EEN STERK GE VOEL VAN DIENSTBAARHEID AAN HET GROOT, ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK BELANG ondermijnt zichzelf. De geschiedenis leert het overduidelijk, dat de diepste oor zaak van revolutionnaire woelingen is gelegen in het geregeld en op den langen duur kwetsen van het rechtsbewustzijn, dat leeft in ieder individu, in ieder volk. Dat rechtsbewust zijn is een afspiegeling van het goddelijke, zooals 's menschen ziel, beeld en gelijkenis van God, DEN rechtvaardige weerspiegelt. Ook onpartijdigheid bij alles en voor alles eischt het wezen van het gezag. Klasse-justitie of justitie, waarbij vooroordeelen, godsdienst haat of welke lagere instincten dan ook, zich uitkuren, is geen justitie, is verfoeilijk en on dermijnt rechtstreeks èn het gezag èn de maatschappelijke orde. Het „op ambtseed op gemaakt", inleidende Uwe processen-verbaal, zooals deze den grondslag der vervolging uit maken, zij iets meer dan het stereotiepe, iets meer dan sleur. Steeds sta U daarbij voor den geest, dat God waarheid is en de leugen vloekt en straft. De ontwikkeling Uwer persoonlijkheid als politieman zij steeds op al deze hoedanig heden ingesteld en al deze hoedanigheden vormen Uwe persoonlijkheid, voeren Uw gezag en het door U te eerbiedigen hoogere gezag steeds hooger op. Vermijd alles, wat daaraan afbreuk doet, ook als ge meent, gegronde critiek tot uiting te moeten brengen. Ja, DAN vooral zij tact en voorzichtigheid Uw richtsnoer. BRENG UW CRITIEK, HOUD UW CRITIEK IN DE SFEER VAN ONDERDANIGHEID en laat den man van de straat er buiten, want als ge meent, Uw overheid te treffen, treft ge Uzelf en Uw eigen gezag. Ja, het gezag, het goddelijke, moet op Uw persoonlijkheid een stempel drukken, moet U heilig zijn. Hoe dieper we ons indenken in den aard, het wezen, de noodzakelijkheid van het gezag, hoe duidelijker het ons wordt dat gezags- respect, drang naar en liefde voor gezag meer dan tot heden de keur moet worden voor het politiekarakter, voor Uw beroeps keuze, actief en passief. Het gezag is iets, wat de natuur ons doet aanvoelen, ja in onze ziel legt reeds van de geboorte af. Het gezag is iets, wat van kinds been af met de grootste zorg moet worden aangekweekt door tucht, gewoonte van onder- danig-zijn te kweeken, om zoo in ieders per soonlijkheid den aanleg, den natuurlijken aanleg tot gezagsrespect aan te brengeu. Ja, het gezagsrespect is iets, wat zich van jongs af reeds in het individu al of niet openbaart. Zooals een min of meer opstandige aanleg bij jongeren en zelfs als bij overerving als familietrek in het voorgeslacht is na te speuren zoo teekent zich vaak op individu en geslachten een aanleg, een karakter duidelijk af, heenwijzend naar meer dan gewoon gezagsbegrip en gezagsrespect, naar een roeping, als de Uwe er eene is. Werd en wordt er bij de keuze van het materiaal voor ons ambtenaren-, voor ons politiecorps niet teveel verwaarloosd de psychologische wetenschap om dien aanleg, dien karaktertrek te onderkennen Ja, is hier voor de bureaux voor beroepskeuze niet een taak weggelegd Men keurt candidaten naar hun geschiktheid voor allerlei beroepen, maar de keuring naar gestalte plus een brevet van algemeene braafheid lijkt me te zeer uit de oude doos dan dat zij onzen modernen tijd aan zijn wdre mannen op de w&re plaats kan helpen Wil het gezag niet verder af brokkelen dan zal de overheid bij het aan vullen van haar politiecorps haar tijd en d e inooden van den tijd moeten begrijpen Er is nood, groote nood aan gezag, en mannen, die het karak tervol wenschen te handhaven. En dan zal het niemand verwonderen, wanneer ik, zonder mij den profetenmantel om te hangen, mij aan de voorspelling waag, dat de tijd spoedig zal aanbreken, dat de overheid zij het dan niet steeds uit respect voor de chistelijke opvatting, en levens- en gezags- beschouwing, dan toch uit opportunistisch oogpunt, uit natuurlijken drang om het gezag veilig te stellen, de vakvereenigingen van principieel christelijken huize, ook van de politiemannen, zoo sterk mogelijk wenscht te zien om hare keuze en haar keur op het gezagselement veiliger te doen en zekerder testellen. De christelijke vakvereeniging en standsorganisatie heeft in 1918 in dit opzicht de overheid wel iets gezegd St. Michaël, ken Uw tijd, versta Uw taak! Gij koost U als schutspatroon één der drie Aartsengelen. Vondel typeert ze alsSt. Michaël, de strenge, Raphaël, de milde, Gabriël, de wijze, maar allen één in hun diep besef van Gods onschendbare hoogheid. Gij koost U den strenge, Michaël, dus de verpersoonlijking van gezagsliefde. Laat die keuze geen ijdel vertoon zijn. Zeker de Michaël- gestrengheid richte zich tegen den weder- spannige maar meer nog tegen uw eigen innerlijk, pare zich aan de wijsheid van Gabriël, aan de mildheid van Raphaël en UW PERSOONLIJKHEID als politieman wordt er een naar het hart van Ruys, een der eerste, maar toch een der nederigste, meest gezagvolle dienaren van de Kroon. Uw gezag als politie man zal winnen aan kracht maar vooral aan hoogheid. En laat dan rondom U het gezag verworden tot oogendienarij, den dienst der vreeze, UW uniforrfi zal zij niet bezoedelen. Het blijft het koninklijke, de wapenrok der vrijen, het Godslivrei. Michaëlisten, aanvaardt deez' wensch. Hoog het gezag van allen, die in overheid zijn gesteld, vooral van Haar, die in christelijken geest regeert bij de gratie Gods Vijfde Klasse Achtste Lijst. Trekking van 26 September, f1000 No 3529 6279 10992 12043 14130 17315 20280 f 400 No 4197 6450 13765 f 200 No 8367 18598 20514 f 100 No 3279 4743 6495 9198 9214 115 32 11952 12202 16593 18963 TER NEUZEN. Nadruk verboden Huwelijks-voltrekkingen. 25 Sept. Johan Pieter Ossel (van Kruiningen), 26 jaar jm. en Pieternella Sara Adriaansen, 25 jaar jd. 26. Jacobus Adrianus de Smidt, 30 jaar jm. en Gerritje Cornelia Korporaal (van Oud- Beijerland) 24 jaar jd. Geboorten. 24 Sept. Lambertus Theophiel, z. van Jacobus Lagarde en Rosalia Tulckens (Sluiskil). Maria Catharina Cornelia, d. van Johannes Bartholomeus en Henriette Cornelia Rooijmans. 27. Theodorus Franciscus, z. van Seno Pieter Vaal en Rozalia Francisca Paulina Maria de Bakker. Overlijden. 23 Sept. August Boenne (van Koewacht) 77 jaar echtg. van Maria Theresia de Bouvre. 24. Marinus Harte, 33 jaar echtg. van Jozina Jacoba Judoca van der Molen. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd A. Tollenaar, koopman, Van Bovenstraat 21, van Winepeg (Canada). R. Stuffken, luitenant ter zee 3e klas, Heerengracht 8, van Den Helder. E. M. Dubois, zonder, Walstraat 11, van Biervliet. J. Stouthamer, onderwijzer, Walstraat 11, van Sas van Gent. A. Zewald, pater cap., Nieuwe Kerkstraat 24, Sluiskil, van Velp. M. E. Keukelaar van de Walle, zonder, Pierssensp.str. 33, inw., van Breskens. O. M. P. Friche, timmerman, Bovenweg 57, Sluiskil, van Geleen. A. C. van Leuven, dienstbode, P 7 2, Sluiskil, van Hulst. J. J. de Bukviel, maréchaussée, Nieuwstraat 37, van Apeldoorn. Ch. P. Delnooz, magazijnmeester, De Jonge- straat 2, van Maastricht. R. Basaroff, technicus, Dijkstraat 9, van Luik (België). M. E. Helmendach, zonder, De Feijterstraat 13, van Antwerpen (België). M. Ch. Schoof, huishoudster, Axelsche- straat 72, van Koewacht (België). A. Dechsler, zonder, Dijkstraat 85, van Riga. P. J. Moerings, dienstbode, Dr. Buijzestraat 6, van Schore. J. P. Moerings, dienstbode, Dr. Buijzestraat 6, van Kruiningen. O. F. de Block, hotelknecht, Westkolkstraat 10, van Axel. J. Zandeegeb. Verhage, zonder, Nieuwe- diepstraat 40, van Kloetinge. Vertrokken J. P. Braamzeel, officier Leger des Heils, Donze-Visserstraat 61, naar Middelburg. M. Th. Frese, officier Leger des Heils, Donze-Visserstraat 61, naar Middelburg. R. van Alphengeb. Lensen, zonder, Bak kerijstraat 1, naar Hontenisse. A. van Haelst, zonder, Heerengracht 2, naar St. Nicolaas. Ad. Bakker, dienstbode,P 37, naar Zaamslag. S. Dees, zonder, Grenulaan 13, naar Arnhem. P. S. Adriaansen, zonder, Benedenweg 24, Sluiskil, naar Kruiningen. M. J. van Oppen, zonder, Noordstraat 101, naar Eindhoven. H. G. Wolfert, arts, Korte Kerkstraat 1, naar Eindhoven. In de zitting van 24 September waren o.a. de volgende personen gedagvaard F. M. S., huisvrouuw ven D. F. V. 39 jaar, zonder beroep te Koewacht, wegens beleedi- ging van Mathilda Elegeeert te Koewacht op 16 Augustus jl. Eisch f 10 of 10 dagen h. Uitspraak f 5 of 2 d. h. M. J. v. K., 30 jaar, vischdrager te Breskens wegens beleediging van den gemeenteveld- J. Wagenaar te Breskens op 4 Aug. jl. Eisch en uitspraak f15 of 15 d. h. J. J. M., 21 jaar, arbeider, A. M. de M., 18 jaar, landbouwersknecht en J. F. C., 22 jaar landbouwersknecht, allen te Biervliet, wegens mishandeling te zamen en in ver een J. P. Klaeijsen te IJzendijke op 25 Aug. jl. Eisch en uitspraak ieder f15 of 15 d.h. D. v. C., 45 jaar, koopman te Ter Neuzen wegens wederspannigheid tegen de veldwach ters Kousemaker en Schier, toen deze hem betrapten op een overtreding van de Motor en Rijwielwet en hem deswege beetpakten om hem voor een hulpofficier van justitie te geleiden. Eisch en uitspraak f15 of 15 d.h. (9) (ie helft October). Nadruk verboden. «Zie de gele bladers vallen. Met den zomer is 't gedaan". Aldus zong 4de dichter in Octobermaand. En de ervaren tuinder weet het weler mogen soms nog mooie dagen komen, als October in het land is dan moet hij op zijn hoede zijn, want te vertrouwen is deze maand niet. Hebben we het trouwens in September niet reeds gehad, dat 's avonds de wind plotseling omliep naar het Noorden, de lucht helder werd, en we den volgenden morgen verrast opzagen, dat het gevroren had En daarom heeft de ervaren vakman zich als regel gesteld: «Voor 15 October moet alles binnen zijn». Hiermee het oog hebbende op de planten, dieniet winterhard zijn. Wie zich aan dezen regel houdt, kan zich voor groote schade en teleurstelling behouden. Snijd dan nu ook uw Dahli's af, een handbreed boven de knollen, en la^t ze buiten in de zon goed opdrogen. Maak ze daarna goed schoon en berg ze op een droge en vorstvrije plaats. Uw Knol-Begonia's snijdt ge een paar centimeters boven den knol af, verwijdert er de aarde van en laat ze dan ook goed op drogen. De overige aarde en de wortels neemt ge nu ook weg, zonder de knollen te beschadigen. De bewaring geschiedt indroog wit zand, wat voor de Dahlia's niet noodig is, en natuurlijk ook op een droge vorstvrije plaats. Andere knolgewassen, wij noemen Richardia- of Calla-soorten, Caladium exu- lentum en Erythrina crista-galli dient ge te behandelen als de Begonia's. De volle grond- gewassen, die volkomen winterhard zijn, laat ge nog ongemoeid, d.w.z. ge laat ze nog ongedekt, omdat men hiermee niet te vroeg moet zijn. De groentenkweeker en de huisvrouw denken nu aan de bewaring der verschillende nog te oogsten groenten. In 't algemeen dient hierbij op het volgende gelet te worden de te bewaren gewassen moet liefst volkomen uitgegroeid zijn de producten moeten zaakkundig zijn geoogst ten slotte kieze men de juiste en goed uit gezochte overwinteringsplaats. Voor het wel slagen zijn noodig koude, droogte en luchtig heid. Wie kool wil overwinteren, neme goede soorten, alswitte kool, de «huisgele» savoye kool en de Deensche witte, en drage zorg voor een goede kwaliteit. Gebruikt men voor de overwintering in 't groot de bekende koolschuren, voor bewaring in 't klein zijn andere methoden. Zoowel roode als savoye en witte kool kan de huismoeder bewaren in den kelder of op den zolder, 't zij in wit zand, of opgehangen met den krop naar beneden. Men denke er aan, dat het op die bewaar plaatsen niet te warm mag zijn, zooals dit op zonnige najaarsdagen nog het geval kan wezen behoorlijk luchten dusBij een te hooge temperatuur verliezen de bladeren en de krop te veel vocht. Wie tamelijk wat kooien heeft, en ze niet binnen kan bergen, kan ze inkuilen op een droge plaats in den tuin, met de krop naar onderen en den wortel naar boven de kroppen mogen elkaar niet raken. De kuil kan een meter breed en een halven meter diep zijn de lengte is naar behoefte. Vóór het inkuilen worden de buiten ste slechte bladeren verwijderd. Tusschen de kooien wordt droge aarde aangebrachttegen de vorst, als deze intreedt, dekke men met strop of dennetakken of wel rietmatten. Bewaring van andijvie vereischt zorg. Niet ieder heeft bakken, en is dus aangewezen op kelder of schuur, waar de bewaring kan geschieden onder los stroo, als de bewaar plaats frisch wordt gehouden, droog en koud is. Wie een bak heeft, brenge de planten, met kluit opgestoken, daarin en zette ze naast elkaar. Echter niet te vroegAnders wordt het in den bak te warm en treedt rotting in. Kou, en zelfs geringe nachtvorst, zal niet deren wel warmte en vochtigheid. Daarom kan men eerst volstaan 's nachts te dekken alleen met rietmatworden de nachten kouder, dan Iegge men de ramen op. Het oogsten der aardappelen is zoo goed als afgeloopen men brengt ze voorloopig op hoopen, om ze te laten doorrijpen, waardoor ze in smaak winnen. De overwintering kan geschieden in den kelder, die vochtig is, of inkuilen, mits de grond hoog en niet nat zij. De kuil wordt met stroo afgezet en ook met een stroolaag afgedektdaarna aarde er op. In den boomgaard is de oogst nog niet afgeloopen. Niet genoeg kan men de plukkers waarschuwen voorzichtig te zijn ruwe plukkers kunnen heel wat vernielen. Zij kunnen heel wat knoppen en zelfs takken afscheuren en ook in den boom blijven vaak heel wat ge kwetste takken zitten, die verschrompelen en dan een geschikte schuilplaats bieden voor schadelijk gedierte. Een zorgvuldige plukker is zijn loon waard, een ruwe daarentegen verdient zijn loon niet half. Bij het plukken der vrucht moet de beurs blijven zitten dit is het dikke, vleezige gedeelte, waaraan de steel der vrucht is bevestigd. Hierop toch komen weer nieuwe sporen en bloemknoppen. Ook voor de vrucht is het gewenscht, dat de geheele steel er aan blijft zitten, althans wanneer geoogst wordt voor tentoonstelling of markt. Voorzichtig plukken dusBeur daarbij de vruchten op in tegenovergestelde richting, dan laten ze bijna altijd op de juiste plaats los. Axel. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe fu a 11,50, rogge f8 a 9, wintergerst f9,50 a f 10, zomergerst f9,50 a f 10, haver f 8 a 9, erwten f 12 a 14, paardenboonen fu a 11,50, dui- venboonen f 12 a 13, bruineboonen f 19 a 20, lijnzaad f 18 a 21, groen vlas f0,07 a 0,08, gebookt vlas f 0,08 a f0,12, gezwingeld vlas f0,70 a 0,75, aardappelen f2 a 2,10, stroo f20 a 23, boter f2 a 2,10, eieren f7 a 7,50. hulst, 30 Sept. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 11 a 11,50, rogge f8 a 9, wintergerst f 10 a 10,50, zomergerst f 9 a 10, haver f8 a 9, erwten f 14 a 15, bruine boonen f 18 a 19, lijnzaad f15 a 16, karwij- zaad f 34 a 36. Boter per kgr. f2 a 2,10, eieren per 26 stuks f 1,82. Veemarkt. Aan gevoerd 20 stuks rundvee, verkocht 8 63 varkens, verkocht 41. Rotterdam, 30 Sept. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 487 vette runderen, 204 vette en graskalveren, 572 schapen en lammeren, 721 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,02 a 1,13, tweede f0,98 a 1,00, derde f 0,79 a 0,88 ossen eerste kwaliteit f 0,89 a 1,04, tweede fo,8o a 0,89, derde f0,70 a 0,76; kalveren eerste kwaliteit f1,50 a 1,70, tweede f1,30 a 1,50, derde f1,15 a 1.28; schapen eerste kwaliteit fo,8o a 0,87, tweede f0,65 a 0,76, derde f0,45 a 0,55lammeren f0,93 a 1,03; varkens eerste kwaliteit f0,79 a 0,86, tweede f0,69 a O^7, derde f0,55 a 0,60 export f0,71 a 0,80. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van blauw 1000 kgr., prijzen f1,15 a 1.25, van Holl. geel 6200 kgr., prijzen f 1,25 a 1,30. Lijnzaad voer f 20 a 24, zaai f 22 a 24. Mosterdzaad geel f 26 a 28, blauw maanzaad f33 a 35. karwijzaad f 35 a 37- Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f2,25 a a 2,70, Zeeuwsche bonte f 2,40 a 2,80, West- landsche zand f 4 a 6, poters f 3 a 4, Zeeuw sche eigenheimers f1,40 a 1,70, blanwe f 1,70 a 2, Brielsche kralen f 1,50 a 2,30, blauwpitten 4 a 5 cent. Binnenlandsche granen. Tarwe minder ruim ter markt, onveranderd verkocht f 11,75 a I2, uitgezochte partijtjes en zaai duurder betaald. Chevaliergerst lager f9,50 a 9,85. Haver onveranderd f8 a 8,75. Kleine groene érwten flauw gestemd van f 14 a 14,25. Schokkers ruim ter marktin de prima kwaliteiten begin beurs hooger betaald, overigens vrijwel onveranderd. Bruine boonen ruim ter markt lager verkocht f 18 a 20. Goes, i Oct. Boter f1,15, eieren f8,20. Aanvoer V.P.Z. 9895 stuks, f 8,50 per ioostuks.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3