lij de Stijfselt! Stadsnieuws. s e Een bemiddelingspoging van Burgemeester SLUISKIL. R.-K. Vtlksblblittheek. Deze zal op Zondag 6 October a.s. geopend worden en zullen steeds geddrende de wintermaanden des Zondags na de Hoogmis in het St. Josephs- patronaat boeken verkrijgbaar zijn H H. Missen op Zondag. Nu de zomertijd deze week een einde neemt zijn de H. H. Missen op Zondag gesteld om, 6,30, 8 en 10 uur en het Lof om 2 uur. 8obriëtasbloenipJe. Zondag a.s. zal alhier ïiet Sobiëtasbloempje voor de R.-K. Drank bestrijding verkocht worden. PHILIPPINE. Maatregelen tegen overstroomlng. Om BOSCHKAPELLE. HULST. Gemeenteraad. In de Vrijdag j.l. gehouden Raadszitting waren de heeren van Lierop en Geerts afwezig. KOEWACHT. Gemeenteraad. In de Vrijdag j.l. gehouden raadszitting werd een verzoek om subsidie van de stichting >Moederheil« te Breda voor kennisgeving aangenomen. IJZENDIJKB. Gemeenteraad Maandag vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. De notulen der vorige vergadering werden on veranderd gearresteerd. Voor de Eerste H. Communie f> g in ruime keuze voorradig g» I JfcsTZIET ONZE ÉTALAGETöl Aanbevelend, g Boekh. De Zeeuwsche Koerier g SAS VAN GENT Do Staking. Naar wij vernemen, zijn weer enkele Belgische arbeiders in de stijfselfabriek aan het werk gegaan. Dinsdagavond, reden zij in groep naar Selzaete, langs het kanaal, op Hollandsch grondgebied geëscorteerd door maréchaussée's. Achter hen volgde een groote groep stakers, die hen eveneens begeleidden tot aan de grens. Overgeplaatst. Overgeplaatst van de brigade alhier naar Nieuw Amsterdam, de wacht meester der Kon. Maréchaussée A. A. Veenbrink. Werkloozen. Ter arbeidsbeurze alhier werden op 1 Oct. jl. de volgende werkloozen ingeschreven Lichtstraal. Men verzoekt ons mede te heer Cam. van Waes wegens gevorderden leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. In zijn plaats werd benoemd de heer Cyr. van Waes. In 1917 werd in de plaats van den heer Aug. Puylaert, die als bestuurslid aftrad en niet meer voor een herbenoeming in aan merking wenschte te komen, gekozen de heer A. de Beleir. In 1923 overleed de heer H. F. van Bijlevelt, president van den Raad van Toezicht. In zijn plaats werd op de vergadering van 3 Juni 1923 de heer Theophiel Daelman als president gekozen en als nieuw bestuurslid werd be noemd de heer Leonce Daelman. Op de Bestuursvergadering van 22 Juli 1923 werd als directeur benoemd de heer A. de Beleir. Op de algemeene vergadering van 27 Maart 1927 werd in de plaats van den heer Ch. van Haelst, die wegens verhuizing naar Assenede als bestuurslid aftrad, gekozen de heer Oscar van Waes. In Maart 1928 overleed na een kortstondige ziekte de heer J. F. Peuleman, vanaf de oprichting der Bank werkzaam als kassier. In de vergadering van 22 April 1928 werd hij door den Directeur in gevoelvolle woorden herdacht voor het vele goede, dat hij steeds voor de Bank had gedaan, voor zijn groote accuraatheid en voor de groote bereidwillig heid waarmede hij steeds ieder te woord stond. In de rapporten der Centrale werd hij steeds geprezen om zijn groote nauw gezetheid. In dezelfde vergadering werd mijn persoon als kassier benoemd. En hiermede geachte vergadering ben ik gekomen aan het eind van mijn verslag. Ik heb getracht U in hoofdlijnen het ontstaan, den groei en den bloei der Bank te schetsen. Ik hoop, dat allen die hier aanwezig zijn overtuigd zullen zijn van het groote nut eener Boerenleenbank en dat allen naar vermogen hun beste krachten zullen inspannen om nog meer propaganda te maken voor onze Bank opdat het ledental steeds meer en meer moge stijgen. Ik eindig dan met den wensch, dat onze Bank met Gods hulp en ons aller vereenigde krachten moge groeien en bloeien tot heil en nut harer leden. Verder dank ik u, geachte vergadering voor uw welwillend gehoor en wensch ik u verder een gezellig samenzijn. Hierna werden een paar foto's genomen van bestuur en leden, waarmede het morgen gedeelte van het programma was afgeloopen. Des avonds om half zeven vereenigden zich allen weer in het Patronaatsgebouw, om plaats te nemen aan de feestelijk versierde tafel. Op deze bijeenkomst werd de voorzitter van het feestcomité, de heer P. v. d. Heyden, met algeméene stemmen als ceremoniemeester aangenomen, die zich uitstekend van zijn moeilijke taak heeft gekweten en voor de noodige afwisseling wist te zorgen. Door het plaatselijk orkest onder leiding van den heer Ch. Dehulsters werden tal van prachtige muzieknummers uitgevoerd, terwijl verschil lende leden met aardige liedjes en voor drachten ook het hunne er toe bijgedragen hebben om de feeststemming er in te houden. Dank aan het bestuur, dat niet karig was geweest met het geven van het feest, dank aan het feestcomité, dat alles goed had ge regeld en dank den leden, die zoo uitstekend hebben medegewerkt, is het feest uitstekend geslaagd en allen die er aan hebben deel genomen, zullen nog langen tijd met ge noegen terugdenken aan dezen gezelligen en vroolijken feestdag. een herhaling der overstrooming van ver leden jaar zooveel mogelijk te voorkomen, zal bij noodweer, de dijk, die Philippine van den haven scheidt, op de plaats, waar die dijk door de straatweg gesneden wordt, worden dichtgemaakt met een dubbele rij schutbalken, waartusschen zakken zand zullen worden gedeponeerd. Zooals men weet sloegen de zakken zand, die verleden jaar daar werden gelegd, om het water buiten de gemeente te houden, door den golfstroom weg, wat thans zoo licht niet meer zal voor vallen. Dinsdagmorgen werden de materialen daar voor gereed gemaakt en was het verkeer langs dien weg eenigen tijd gestremd. Gemeenteraad. Vrijdag a.s. voorm. tien uur vergadert de raad dezer gemeente. Punten van behandeling1 Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemd lid dhr. P. J. van Damme. 2. Installatie nieuw benoemd lid. 3. Benoemen wethouder. 4. Ingekomen ■tukken en daarover besluiten. 5 Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1930. 6. Vast stelling begrooting G.E.B. dienst 1930. 7. Vast stelling begrooting armbestuur dienst 1930. 8. Benoemen lid der schattingscommissie wegens vertrek van dhr. Mangnus. 9. Benoemen plaatsvervangend afgevaardigde voor de water leiding wegens vertrek van dhr. Mangnus. De notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Aangeboden werden de Gemeenterekening en de rekeningen Gemeentelijk Grondbedrijf en Gasbedrijf over 1928. Op een verzoek om gedeeltelijke ontheffing van Hondenbelasting werd goedgunstig be schikt. Evenzoo op een voorstel tot het verleenen van ontheffing van een der bouw- voorwaarden in het Gem. Grondbedrijf. Aangenomen werden het voorstel tot opnieuw verzekeren van schilderijen der ge meente en tot restauratie van sommige en een voorstel tot inwerking treden van het besluit tot wijziging der Alg. Politieverordening. Tot onbezoldigd gemeente-archivaris werd benoemd de heer J. Adriaanse. Besloten werd tot vaststelling zijner instructie en tot wijziging der Archiefverordening. De verordening tot heffing van staangeld voor woonwagens in de gemeente werd gewijzigd. Besloten werd een crediet ad f4500 te verleenen aan het comité ter herdenking van het 75o-jarig bestaan der Stadsrechten van Hulst. Voor het geven van een concert met baan- koers in de Stationswijk op 8 October werd f 200 subsidie beschikbaar gesteld. Op een verzoek der N. V. Bierbrouwerij »De Halve Maan< om een afwijking van het bepaalde voor verloflocaliteiten werd gunstig beschikt. De driejaarlijksche afrekening met de bijzon dere scholen en het voorschot voor die scholen werden vastgesteld. Medegedeeld werden eenige ingekomen stukken, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Een verzoek van H. de Breuck om een stukje grond bij zijn woning te trekken voor garage, werd goedgevonden dat B. en W. dat onder voorwaarden verkoopen. De voorzitter merkte op dat de koopers van de vroegere brandspuithuisjes en een deel grond in het grondbedrijf nu dien koop ongedaan willen maken. De Raad was er voor dat B. en W. zich aan de overeenkomsten houden en in 't uiterste geval procedeeren. Besloten werd dat den Inspecteur van het Onderwijs om goedkeuring zal gevraagd worden tot aanstelling van den heer P. Mil- lenaar als volontair aan de school. Een bestek voor aanleg trottoirs en afras tering aan de huizen der Woningbouw- vereeniging werd goedgekeurd. Toegestaan werd dat, volgens verzoek van den directeur der gasfabriek, de leiding nog wordt doorgetrokken tot Boone aan den weg naar Clinge. Goedgekeurd werd voorts, dat tijdelijk geld wordt opgenomen voor verbetering der brand- bluschmiddelen, nu 't geld voor de verkochte brandweerhuisjes voorloopig nog niet zal inkomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Fricot nog een lantaarn bij te plaatsen aan den Steen- schen dijk nabij het magazijn van Zaman. De voorzitter beloofde dit voorstel te over wegen. De heer Fricot vroeg wat B. en W. van plan zijn te doen met het oude kerkhofhij weet iemand die het zou willen effenen en huren. De voorzitter antwoordde, dat nog niet alle dooden zijn opgegraven en dus nog niet over den grond kon worden beslist. De heer Blommaert vroeg naar den stand van het Kanaalplan. Hij vreesde, dat de groote uitbreiding van Ter Neuzen voor het kanaal bezwaarlijk zal zijn. Voorzitter ant woordde, dat het comité volgende week weer vergadert. De heer Poppe vroeg om bij officieele ontvangsten ten stadhnize, de Raadsleden te doen verzoeken door den secretaris om teleur stellingen te voorkomen als bij het laatstge houden muziekfeest. De vergadering werd daarna gesloten. Een overeenkomstig verzoek van de R.-K. Middelbare Handelsdagschool te Hulst werd aangehouden tot de behandeling der begroo ting. Aan J. de Smet werd ontheffing van school geld verleend voor zijn zoon, die op de kost school is. Naar aanleiding van een brief van het bestuur der bijzondere meisjesschool, meldend, dat alle Belgische meisjes de school hebben verlaten, op 4 na, gaf de Raad de meening te kennen, dat ook deze kinderen de Belgische school moeten bezoeken. Medegedeeld werd, dat® de vraag van het Provinciaal bestuur, of de autodienst Sluiskil Hulst in het algemeen belang moest worden geacht, door B. en W. bevestigend was beantwoord. De Raad ging hiermee accoord. Naar aanleiding van een schrijven van de P.Z.E.M. over de kosten, gemaakt voor het verleggen van electrische lijnen noodig voor het rooien van boomen, verklaarde de raad van oordeel te zijn, dat deze kosten geheel voor rekening dienen te komen van de per sonen die de boomen laten rooien. Aan een verzoek om adhaesie te betuigeu aan een adres inzake toepassing van art. 3 der Leerplichtwet zal worden voldaan. D e gemeenterekening 1928 werd vastgesteld Aanmerking gemaakt op de post verloskuudige hulp, die te hoog word geacht hiermede zal rekening worden gehouden worden. Ook de rekening Burgerlijk Armbestuur 1928 werd vastgesteld. De commissie vond de uitgaven te royaal. Zij zal gelegenheid krijgen met het B. A. te spreken. Besloten werd, de autobusdienst, die te onregelmatig rijdt, scherper te reglementeeren. Nog werden enkele wenschen naar voren gebracht, waarmede de voorzitter toezegde rekening te zullen iiouden. De heer Ch. Haverbeke vraagt, of de laatste levering keien in orde was. De voor zitter deelt mede, dat een kleine hoeveelheid geleverd is, dat kleiner van stuk was doch dat hiervoor dan ook minder in rekening is ge bracht. De heer Schijve dringt opnieuw aan, om den Boulevard te doen schoon maken, desnoods door voorloopig de brandnetels af te maaien. De voorzitter zegt dit toe, doch ver klaart, dat dit al gebeurd zou zijn als hij hiervoor volk had kunnen krijgen. Omtrent het ophoogen van den Boulevard nabij J. Claes, deelt spr. mede, dat de toegezegde voorraad zand niet toereikend zal zijn. De gemeenterekening 1928 wordt in ge wonen dienstvastgesteldinontvangst f61839,07 en in uitgaaf f62655,02, wat een nadeelig slot daarstelt van f 813,95, dit voor wat betreft gewonen dienst. In kapitaaldienst luiden de bedragen Inkomsten f 89723,33 en uitgaven f84920,50, wat een batig slot veroorzaakt van f4802,83. De heer Ch. Haverbeke als com missielid vindt de kosten, welke gemaakt zijn voor wegenschouw veel te hoog. Hij stelt voor in het vervolg den heer Du Puy in aanmerking te doen komen voor de levering van het benoodigde. Eveneens vindt spreker f 1000 voor den gemeentearts meer dag genoeg en de f 50, die deze afzonderlijk in rekening brengt voor A. Gilles, best hieronder begrepen zouden mogen zijn. Spr. stelt dan ook voor deze f 50 te schrappen, wat met algemeene stemmen wordt besloten. De gemeentebegrooting voor 1930 wordt den raad aangeboden met een bedrag van f66718,87 in ontvangst en uitgaaf. Volgt bespreking vernieuwing en onderhoud van wegen, waarvoor verschillende wegen in aanmerking komen. De voorzitter geeft toe, dat dit voor de gemeente een groote last beteekent en spreker tegen zulke hooge uit gaven opziet. Het totaal aan kostenvernieuwing is begroot op f 7000, waarvoor dan de vol gende wegen in aanmerking komenPad vanaf weduwe Termote tot Plasschaert be groot op f 1025. Er wordt besloten dit te vernieuwen, doch alleen het hoogst noodige gedeelte en de rest te laten, zooals het is, hetgeen de kosten eenigszins vermindert. De Lakenstraat, begroot op f1579,35. Dit wordt aangehouden, waar onderhandelingen zullen worden gevoerd met B. Wijffels, om het hooge gedeelte langs zijn stalling af te voeren. Voorts Zuidstraat. Begrooting voor nieuwe keien f 2147. Wordt eveneens besloten aan te houden. De goot in deze straat zal worden verlegd. Vanaf Onderdonck tot Schoonacker wordt begroot op f 1025. Hiervoor wordt besloten, eerst nogmaals een begrooting te maken van vernieuwing dezer betondekking, bij wijze van proef en dit de volgende vergadering te behandelen. Voorts wordt de weg van gemeentehuis naar abattoir begroot op f 396.50. Deze zal worden vernieuwd met overgeschoten keien. Voor lichten van wegen wordt na bespreking een post op de begrooting geplaatst van f 800. Wordt voorts besloten de sloot, die veel stank veroorzaakt, en loopt vanaf wed. Hooft tot aan de Kromming te rioleeren. De heer Haverbeke vreest, dat de buizenwijdte te klein zal zijn. De voorzitter deelt deze meening niet en zegt, dat er vier flinke zinkputten zullen worden aangelegd. Voorts wordt een post op de begrooting gesteld groot f 500 voor be planting van verschillende wegen. De voor zitter stelt voor de kastanjeboomen op de Markt te rooien en deze te vervangen door Linde- boomen, hetgeen wordt goedgevonden. Hier voor zal aan ingezetenen prijs voor beplanting worden aangevraagd. Door Ged. Staten is aangedrongen op aan schaffing van een groote brandkast tot op berging boeken enz. B. en W. stellen voor, een brandkluis te laten bouwen in de telefooncel, waarvau de kosten zijn geraamd op f 950. Waar mettertijd toch de verplichting zal komen, om hiervoor te zorgen, wordt besloten dit werk te laten doen. Door het winkelweek comité is een verzoek ingediend tot bijdrage van f 100 ter organisatie van een kinderattractie en tevens om officieele ontvangst op het raadhuis. De voorzitter stelt voor de snbsidie toe te staan. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. (Ch. Haverbeke en Schijve). Wat de ontvangst op het raadhuis betreft wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten, dit niet toe te staan. (Tegen Schijve Smet Ch. Haverbeke en Theri.) Verder wordt besloten om op enkele uitzon deringen na, het geheele personeel van de brandweer te ontslaan en geheel nieuw per soneel te benoemen, bestaande uit personen tusschen 1945. Hiervoor zal ook de politie verordening worden gewijzigd. Tot nieuwe commissie voor het weren van schoolverzuim worden de volgende heeren benoemd Cornells, Rooseveld, Overtverd en Bukkens. Als plaatsvervanger P. B. van der Weyde. Hierna sluiting. jl©^©©^^©©^®'©©'^®^©^^?©©^^1©©^^©©^©^ 1 r 1 KERKBOEKEN, ROZENKRAN- S SEN, MEDAILLES EN I AARDIGE SOUVENIRS g A- ■^937©©^^©©©®©©©®?©©^®'©©^^©©^®?©©^©!! Naar wjj vernemen, heeft heden burgemeester Hoefnagels een poging aangewend om inzake het conflict aan de stjjfselfabriek bemiddelend tnssohenbeiden te komen, teneinde de fatale gevolgen af te werden, die een eventneele lang durige staking en meer nog de aangekondigde definitieve gedeeltelijke stopzetting der stjjfsel- fabriek voor zjjn gemeente en voor de betrokken arbeidersgezinnen zon hebben. Na een langdurige conferentie met de directie heeft deze den burgemeester de volgende positieve toezeggingen gedaan 1. Alle arbeiders aan de N.V. Stjjfsel- en Gincosefabriek „Sas van Gent" zullen ter vervolge 8 dagen vaoantie per jaar genieten met behond van ioon. 2. Een minimam-premie van f250 zal wekeljjks op de tot das verre gevolgde wjjze onder de arbeiders worden verdeeld. Bjj uitbreiding van personeel zal deze premie percentsgewijze worden verhoogd. 3. Er zal ait de arbeiders aan de Stjjfselfabriek een oomité worden gevormd, dat oontact zal hebben met de directie. Voorts zal ieder arbeider het volle recht hebben om persoonlijk bij de directie zjjn belangen voor te dragen of bezwaren, die over hem moohten zgn binnengekomen, te weerleggen. De burgemeester werd gemachtigd den Rjjbs- bemiddelaar mede te doelen, dat de directie een en ander tegenover hem heeft vastgelegd. De burgemeester, die ous het bovenstaande mede deelde voegde hier nog aan toe, dat de de directie voorts nog tegenover hem had vast gelegd, dat mocht ZijnEdelaohtb. kannen aan- toonen, dat de loonen in deze streek, hooger waren of zouden worden dan door de Stjjfselfabriek betaald (uitgenomen gedurende de snikercampagne) de directie bereid zou zjjn op verzoek van den bur gemeester terstond een overeenkomstige verhoo ging voor haar personeel te doen intreden. De burgemeester maant thans aan, dat men zioh rustig zou houden en geen werkwilligen zou lastig vallen, opdat een goede oplossing hierdoor niet in gevaar zon worden gebracht. Heden werd op dezelfde wijze door de stakers gedemonstreerd. Een fabrieksarbeider.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2