Jonge Harten. Haar No. 3523 Woensdag 2 October 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland. Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |c"' POSTREKENIHC No. 52419. Groei van liet tt.-K. Bijzonder Lager Onderwijs in Nederland na 1920. E^e-uLilleton. JUBILEUM BOEBENLEENBANk Ingezonden Mededeeling (12) Nederlandsohe Jaarbeurs. Mgr. L C. J. Eijgenraam f Klompenmakers vragen verbod van uitvoer van bont. Misbrnik van den Radio-Omroep. Geen verplichte vaccinatie. Retterlamscbe Bankvereeniglng—Nationale Bankvereenlglng. Mobammedaansch opperbevelhebber In China vermoord. De strijd tegen de alastrim. De haven te Breskens. Stateokieskring Slnis. WESTDORPE. DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advortentiën 20 cent per.'regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Sinds de Lager Onderwijswet 1920 in Nederland het natuurlijk recht der ouders erkende, om zonder meer bezwarende offers aan hun eigen kinderen het onderwijs hunner vrije keuze te doen geven, zou het bijzonder lager onderwijs hier onmiddellijk een zeer sterke groei-periode beleven. De finantieele gelijkstelling, welke die wet beoogde te brengen tusschen het bijzonder en het openbaar lager onderwijs, zou zeer spoedig den voorrang aan het bijzonder onderwijs bezorgen. Daaruit mag wel besloten worden, dat de bevoorrechting van het open baar onderwijl op eene onrechtmatige wijze de vrijheid van keuze voor 't onderwijs der ouders heeft verhinderd. De verhouding tusschen deze twee richtingen was op 1 Januari 1921 met betrekking tot het lager onderwijs560,907 leerlingen bij het openbaar en 479,270 leerlingen bij het bijzonder onderwijs. En na slechts 5 jaren zou de verhouding op 1 Januari 1926 reeds zoo sterk ten voor- deele van het bijzonder onderwijs gewijzigd zijn, daar toen maar 484,264 leerlingen het openbaar onderwijs volgden en reeds 592,568 leerlingen het bijzonder onderwijs. De neutrale richting was dus in dien korten tijd afgenomen met 76,643 kinderen, terwijl de andere toegenomen was met 113,298 kinderen. Voor het bijzonder onderwijs wel een zeer gunstige wending Daarbij zouden de katholieken wel een zeer voorspoedige plaats innemen. Volgens «Jaarboek 1929», van het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, waren de getallen der leerlingen op de R.-K. bijzondere lagere scholen sinds 't jaar 1921 tot thans als volgt 1 Januari 1921 255,358 leerlingen 1922 273,649 1923 293,509 1924 310,617 y y y 1925 325,086 y y y 1926 331,164 y y y 1927 345.73» 1928 360,918 y y y 1929 382,140 Zulk eene geregelde toename van 50 pCt. of 126,782 leerlingen in 8 jaar, is toch wel zeer bemoedigend voor de katholieken van Nederland. Hieruit blijkt ook, dat dezen steeds meer en beter hun zware verplichting vervullen, om aan hun kinderen bij 't onderwijs eene christelijke opvoeding te geven. Een voorspoedige toekomst is het bijzonder j Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. 21) 4 Zij was zelve bang geweest voor deze ont moeting van Martha met haar verloofde, en zij was blijde, dat die moeilijkheid zoo opge lost kon worden. Clemens merkte wel, dat zij eenigszins angstvallig over het ongeluk sprak en zijn vragen trachtte te ontwijken. Hij verwijderde zich met kwalijk verborgen ergernis jegens den generaal, die niet van de deur naar Martha's kamer geweken was, als stond hij daar op schildwacht. Lea zou den generaal nog gaarne wat bij zich gehouden hebben, nadat de directeur weggegaan was maar hij drukte haar met een ernstigen, langen blik de hand en ging langzaam, met gebogen hoofd, in diep na denken verzonken, langs den zonnigen weg naar zijn villa terug. Martha's woorden hadden in hem een reeks van nieuwe gedachten verwekt. Bruno's hou ding had hem de laatste weken reden tot bezorgdheid gegeven. Sedert Jaren was dit het eenige langdurige verlof, dat de generaal zich yeroorloofd had ^hij had er zich op ver- lager onderwijs in Naderland, vooral met betrekking tot de katholieken, wel verzekerd. Katholiek Nederland wil waarlijk katholiek onderwijs. P. DOENS, Pastoor. ff>'9 H raa Als men zoo nu en dan des morgens slechts w w een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten. Na gehouden enquete onder de deelnemers aan de Voorjaarsbeurs heeft de Raad van Beheer der Nederlandsche Jaarbeurzen besloten de Voorjaarsbeurs 1930 te houden van 11 tot en met 20 Maart. Zondagavond overleed te Amsterdam op het Begijnhof in den hoogen ouderdom van 83 jaar Mgr. Lambertus Cornelis Ludovicus Eijgenraam, huisprelaat van Z. H. den Paus. Mgr. Eijgenraam werd geboren in 1846 en priester gewijd in 1870. Tot de groote verdiensten van den over ledene behoort zijn hoofdredacteurschap van het dagblad >De Tijd* en het eerste advi seurschap van den Nederlandschen R.-K. Volksbond, die in 1888 door wijlen Willem Passtoors opgericht o. a. aan hem te danken heeft het bekende Bondslied >Voor God en Kerk, Vorstin en Land«, getoonzet door Winnubst Sr. Sedert een tiental jaren genoot Monseigneur Eijgenraam in de hoofdstad nog altijd een zeer geziene figuur, een welverdiende rust. In een Donderdag tijdens de klompenbeurs te Doetinchem gehouden bijeenkomst van klompenmakers is besloten, een actie te beginnen voor een verbod van uitvoer van hout. De vergadering was algemeen van oordeel, dat de groote uitvoer van hout, vooral naar buitenlandsche lucifersfabrieken, de hout- prijzen zoo heeft doen stijgen, dat van een rendabele klompenindustrie geen sprake meer kan zijn. Zondag mocht de z.g. Vrijdenkersvereeni- ging voor het eerst van den Hilversumschen Omroep gebruik maken. De bekende god loochenaar Jan Hoving heeft bij die gelegen heid dermate gescholden op den Italiaanschen heugd eens geheel vrij te zijn van beroeps bezigheden, Yoor zich zeiven te leven en zich geheel aan zijn zoon te wijden. Maar in plaats van dat samenzijn, van dat samen wandelen, waarop hij zoo gehoopt had, bleef hij eenzaam op zijn stille villa, die Bruno vaak slechts des nachts betrad, terwijl deze heel den dag in somber gepeins alleen rond zwierf en vaak ook de gemeenschappelijke maaltijden ont- lip. Langzamerhand was de generaal een be- leediging gaan zien in de kluizenaarsgrillen van zijn zoon en richtte hij zijn gedachten steeds meer op 't huisje aan de rivieroever, en begon het verlangen naar nieuw geluk, naar een nieuw tehuis sterker in hem te worden, toen het eenig schepsel in de wereld, dat hem zoo na bestond, zoo weinig zijn na bijheid begeerde. Maar nu scheen hij op eens de oorzaak ge vonden te hebben van Bruno's sombere levensopvatting Nu brak er eindelijk eenig licht aan ter opheldering van diens ongewone zwaarmoedigheid hij meende thans iets op het spoor te zijn, waardoor de zonderlinge houding van dien zoon vergeeflijk werd de arme jongen was verliefd Ongelukkig ver liefd Door Martha's engagement was zijn hoofd op hol geraakt en zijn levensvreugde verbit terd de generaal gevoelde zich zeer bewogen bij deze ontdekking, er brandden hem duizend vragen op het hart, die hij voor het met de koorts worstelende meisje had moeten in houden. premier Mussolini, dat het hoofdbestuur van P. T. T. de uitzending heeft afgebroken daar men in het landsbelang eén dergelijk optreden tegen den eersten minister van een bevriende mogendheid niet meende te mogen toelaten. De Minister van Arbeid, H. en N. is niet bereid de indiening te bevorderen van een wetsvoorstel tot opheffing van de schorsing der verplichte vaccinatie voor schoolkinderen. Naar V. D. verneemt, zou de in 't laatste jaarverslag der Rotterdamsche Bankvereeni- ging N.V. aangekondigde en door de alge- meene vergadering van aandeelhouders der Nationale Bankvereeniging goedgekeurde ver- eeniging van beide banken op 1 October hebben plaats gevonden. De opperbevelhebber der Mohammedaan- sche troepen, die in de provincie Kansoe tegen de Nanking-regeering strijden, is dooreen onbekend persoon vermoord. De dader is voortvluchtig. Ter informatie en waarschuwing van onze lezers nemen wij het volgend relaas uit De Maasbode over betreffende de alastrimbe- strijding te Rotterdam Door den Geneeskundigen Dienst zijn thans weer nieuwe maatregelen genomen tegen het alastrimgevaar. Heden en morgen worden op de straathoeken flinke biljetten aangeplakt, waarin, in roode letters, op het alastrim gevaar wordt gewezen. Daaronder volgt den raad zich in eigen belang en in het belang van de gemeenschap te laten inenten en een lijst van de tien verschillende plaatsen in onze stad, waar dat kosteloos kan geschieden. Zooals men weet, wordt op verschillende plaatsen in de stad des avonds nog steeds in een auto kosteloos ingeënt. Gisterenavond zijn in den Zwaanhals op deze wijze 844 menschen in de Bloklandstraat 573 menschen ingeënt. Over het algemeen komen er geen klachten over ziekte na het inenten. De entstof is niet bijzonder krachtig, daar men dit uit medisch oogpunt momenteel gewenscht acht. Pas indien de ziekte het karakter van een epidemie zou aannemen zou het inenten met sterker werkende koepokstof reden krijgen. Alleen degenen, die met dealastrimpatiënten in aanraking komen, dus het personeel inde ziekenhuizen, van den Geneeskundigen Dienst, Hij versnelde steeds meer zijn pas naar de villa, in de hoop, daar zijn zoon te ontmoeten, dien te zien was nu het krachtigste verlangen, dat hij in zijn onrust sedert langen tijd in zijn gemoed gekoesterd had. Maar alweder lagen huis en hof daai eenzaam en alleen de grijze dog sprong hem tegemoethet dier legde zich vleiend aan zijn voeten en staarde hem met zijn trouwe oogen in het ontroerd gelaat. Bruno was na de ontmoeting met Martha weggedwaald, en wel, zooals hij beloofd had, de bergen in, onverschillig de paden volgend, waarlangs zijn voeten hem werktuigelijK voort- droegen Den nacht had hij in een Sennhütte door gebracht, maar hoewel lichamelijk uitgeput, had hij geen slaap kunnen vinden, doch maar altijd door naar de sterren, die door de naden van het houten dak schenen, gestaard, in stilte morrende tegen het lot. Toen had hem plotseling zulk een verlangen aangegrepen, de geliefde, al was het dan ook maar vanuifde verte, weder te zien, dat hij in de pas aan brekende morgenschemeriug als een dolleman naar 't dal teruggevlogen was, en reeds in den vroegen morgen het stadje weer bereikte. Van uit de verte had hij naar 't huisje aan den rivieroever staan kijken, ook het licht, dat nog achter de neergelaten gordijnen brandde, bespeurd, zonder te vermoeden, dat zijn arm liefje daar levensmoede en door de koorts gekweeld, in de kussens met den dood lag te worstelen. Hij was de menschen uit de doktoren enz. hebben een sterkere inenting gehad. De inenting, zooals die thans in het alge meen wordt toegepast, wordt beschouwd als een afdoend verweermiddel tegen de ziekte, zooals deze zich momenteel openbaart. Wat het oordeelalastrim of pokken be treft, deelde ons een medicus mede, dat alastrim in den beginne vooral d.i. dus in het begin van het min of meer epidemisch optreden van de ziekte, bij een klein deel patiënten als gewone pokken tot uiting komen. Daardoor komen dan eenige sterfgevallen voor. Na verloop van den tijd meestal in enkele maanden neemt de ernst der infectie af en daarmede verminderen de sterfgevallen. Het ziektebeeld wordt dan ook minder gelijkend op gewone pokken en wordt bij alle of na genoeg alle patiënten zoodanig, dat men het met den naam alastrim betitelt. Alastrim en pokken zijn echter broertje en zusje, alleen is het broertje in dat geval ge- lukking .minder krachtig en gevaarlijk dan het zusje. Het Hoofdbestuur van de Schippersvereen. Schuttevaer ontving van het Ministerie van Waterstaat bericht, dat het vraagstuk be treffende verruiming van den havenmond te Breskens in onderzoek is, dat daarbij op de klachten over onveilige ligging zal worden gelet. Door den Statenkieskring «Sluis» werd als afgevaardigde in het bestuur van den Rijks kieskring Middelburg benoemd de heer P. de Caluwe te Hoofdplaat. (Vervolg.) In 1906 vertrok de weleerw. heer M. van Gastel. In zijn plaats werd gekozen de weleerw. heer Ch. Koenraads. In 1907 vertrok de weleerw. heer Koenraads en werd in zijn plaats als bestuurslid gekozen de heer Aug. Puylaert. Door het overlijden van den Zeereerw. heer G. van Dijk ontstond een vacature in den Raad van Toezicht. In zijn plaats werd gekozen de Zeereerw. heer J. D. Kriellaars. Op 1 September 1908 overleed het bestuurs lid de heer Leonardus van Waes. Op de ver gadering van 18 April 1909 herdacht de directeur in genotvolle woorden het ontslapen bestuurslid en werd in zijn plaats benoemd de heer R. Kieboom. In 1911 werd wegens .het overlijden van den Zeereerw. heer J. D. Kriellaars als lid van den Raad van Toezicht gekozen de heer H. Govaert, terwijl de Zeereerw. heer P. Mijnen tot Geestelijk adviseur werd benoemd. In 1916 ontstond weer een vacature in den Raad van Toezicht aangezien de Edelachtb. W&- -.l._B._i..l IMJ-li.L ._a.. I I l.-SMB— den weg geloopen, zelfs de boeren, die naar 't hooiland gingen en hem een vroolijk »God ten groete!* toeriepen. Zijn gemoedsstemming was zoo bitter, dat hij de vroolijkheid van die menschen bijna niet uit kon staan. Maar hoezeer hij ook de eenzaamste wegen opzocht, toch wilde het toeval, dat hij.de stille hoofdstraat inkijkende, juist een man in 't oog kreeg, dien hij het allermeest op de wereld haatte, n.l. den directeur Seydel, die juist met het reistaschje over den schouder en de overjas op den arm, scheen aan te komen. Een oogenblik werd het Bruno groen en geel voor de oogenhet hoofd duizelde hem, hij stortte voorwaarts hij had geen andere gedachte dan zich op den kerel te werpen, die hem 't liefste op aarde had ontroofd zich op hem te wreken voor het ondragelijke leed, dat hij thans in het hart droeg Nog juist bijtijds bezon hij zich. Men zou hem grijpen, hem als een krankzinnige opsluiten. De tijden waren immers voorbij, dat men op den openbaren weg om een vrouw vocht, man tegen man. Maar dat eene oogenblik van blinde razernij had hem doen beseffen, dat het niet goed was, als hij hier bleef, nu deze man haar aanstaande in de nabijheid vertoefde. Een dreigend onweder zou zich boven hen samenpakken, als zij beiden dezelfde lucht inademden. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1