ALASTRIM. Stadsnieuws. Kerknieuws. Onderwijs. Aanbestedingen Posterijen Sociaal JTieuws. FEESTREDE A dvmrtontlën. „Eikels worden Boomen". Gisteren maakte ons muziekgezelschap Eikels worden Boomen een muzikale wandeling naar den Zwartenhoek, wegens de aldaar gehouden kermis. Fieksongeval. Dezer dagen had den heer P. K. het ongeluk van zijn fiets te vallen. Hierbij bezeerde hij zijn arm zoodanig, dat medische hulp noodzakelijk was. Voor de Eerste H. Communie KERKBOEKEN, ROZENKRAN- SEN, MEDAILLES EN I AARDIGE SOUVENIRS g in ruime keuze voorradig g I Aanbevelend, i SAS VAN GENT Wekelijksch Kerkbericht Pokkenbeslrijding. Naar wij vernemen, zal morgenochtend 10 uur in school A het resultaat der vorige inentingen worden na gegaan (de dokter controleert bij degenen, die reeds zijn ingeënt, of er voldoende reactie is geweest en op eventueel herinenting ge- wenscht is) en tevens opnieuw gelegenheid tot inenting worden gegeven. Prljsbiljarteo. Bij den gisteren gehouden wedstrijd op het biljart bij M. Meuleman van de Winckel, alhier, werden de prijzen als volgt behaald: eerste prijs A. Hemelsoet Ed. Vermoettweede prijs P. de Laeter L. van de Velde derde prijs G. Bakker A. Meuleman, allen alhier. Er namen 24 spelers deel. Wielrennen H. Marquinie behaalde gis teren in een 50 K.M. wegwedstrijd te Selzaete den eersten prijs met twee premies. Er namen 12 renners deel. RansobaertOderie behaalden in een 2-uren-koppelwedstrijd op de wielerbaan te Helmond den tweeden prijs. Tooneel. Door het tooneel van den Katho lieken Kring, alhier, zal een uitvoering gegeven worden in het patronaatsgebóuw op 1 December a.s. In studie is genomen »De hoed van Italiaansch stroo«, blijspel in vijf bedrijven. „Sassche Boys I". De Sassche Boys 1* wist gisteren een overwinning te behalen, n.l. met 43 op Hontenisse. Deze match was zeer spannend. Onze Boys zetten de competitie goed in, en zullen alles op het spel zetten om ook dit jaar weer het kam pioenschap te behalen. „Sassche Boys II". In de gisteren gehou den voetbalwedstrijd tusschen Sassche Boys II« en »K. V. V.c van Koewacht, behaalden onze mannen, na de nederlaag van Zondag tegen Lamswaarde, een overwinning, n.l. mot 3 1. Het spel, dat aanvankelijk gelijk opging, was na de rust,welke met blanken stand inging, geheel in handen van de »Boys«. De Sassche doelverdediger muntte op sommige momenten schitterend uit. Eenige minuten echter voor het einde wist men hem na een schitterenden aanval te verschalken. Deze wedstrijd werd gespeeld voor den Z. V. B. Andlëntie. Benoemingen. Cand.-Examen Rechtsgeleerdheid. VerkOOpingen. De Zaterdag j.l. door notaris E. B. Dumoleyn in hotel Rotterdam, alhier, gehouden verkoopingen hadden het volgend resultaat Alg. Mil. Pensioenboné. Een zwartzlener of. Me dunkt dat al deze cijfers een duidelijk beeld geven van" de ontwikkeling onzer Bank. Ik stap hiermede van de milüoenen af om over te gaan tot de heeren die in 25 jaren onze Bank hebben geleid en bestuurd. (Wordt vervolgd) x 7- j gI 8 A- IGrZIET ONZE ÉTALAGE-S® g Boekh. De Zeeuwsche Koerier g Woensdag 2 October om 7 uur.de H. Mis voor den heer Dominicus Buijsse om 7,45 uur gezongen H. Mis voor de overleden ouders van den heer en mevrouw Charles Wauters. Donderdag 3 October, om 7 uur de H. Mis met rozenhoedje ter eere van de H. Theresia van Lisieux op haar feestdag om 8 uur uitreiking der H. Communie en om 9,30 uur gezongen huwelijksmis voorden heer Petrus Kesbeke en mejuffrouw Anna Melanie Arthur de Smet. Dondagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur. Vrijdag 4 October, eerste Vrijdag der maand toegewijd aan het H. Hart van Jezus, om 7 uur gezongen H. Mis voor mevrouw Maria van Ackerom 7,45 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Doens. Vrijdagavond -om 6 uur Lof met oefening ter eere van het H. Hart van Jezus. Zaterdag 5 October, om 7 uur de H. Mis tot zekere intentie om 7,45 uur gezongen H. Mis voor den heer Leander Stubbé. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 6 October, eerste Zondag der maand, om 7 uur de Vroegmis gezongen, voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie met na de preek, algemeene H. Communie der leden van den Bona van het H. Hart; om 10 uur de Hoogmis ter eere van O. L. Vrouw uit dankbaarheid. In de Octobermaand wordt dagelijks het rozenhoedje gebeden in de kerk zoo mogelijk onder de H. Mis van 7,45 uur of onder het Lof, waarbij de geloovigen beleefd worden uitgenoodigd. In den nacht van Zaterdag op Zondag 6 October eindigt de Zomertijd en worden de klokken één uur terug gezet. Op Woensdag 9 October zullen de kinderen die daartoe bekwaam bevonden zijn, hun eerste H. Communie doen. Aan de Katholieken wordt het dringend verzoek gedaan, om zich te onthouden van alle lectuur, die voor hun geloof en de christelijke zeden gevaarlijk is, en om zich daarvoor Katholieke bladen en boeken aan te schaffen. In de Glasfabriek zal gelegenheid bestaan zich te laten inenten Dinsdagavond van 9 tot 10 uur en Woensdagnamiddag van 5 tot 6 uur. N.B. 't Was door een vergissing van het bestuur der wielerbaan, dat het koppel CloquetSijnaeve eerste werd geplaatst, daar genoemde renners bij het derde klassement eeu ronde uitliepen, maar daarentegen bij het eerste klassement een ronde hadden verloren (wat door het bestuur waarschijnlijk niet is opgemerkt), zoodat ze practisch maar gelijk stonden met de overige renners, waar door Ranschaert Oderie met de meeste punten aan de leiding waren. Toen de renners Cloqnet Sijnaeve zelf verklaarden, dat ze gedubbeld waren geweest, vond het publiek hierin aanleiding om het bestuur uit te jouwen. Ten slotte is door geen der beide koppels een eere-ronde gedaan en de overwinnings- palm werd niet uitgereikt. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Dinsdag en Vrijdag a.s. geen audiëntie verleenen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot kerkmeester te Aardenburg den heer Alf. de Smet. Geslaagd te Leiden voor het cand.-examen rechtsgeleerdheid mej. C. A. Stuffken te Ter Neuzen. Koop 1. Woonhuis, Stuiver, in huur bij J. de Bie. Kooper E. van Waes, Westdorpe voor f2350. Koop II. Huis, in huur bij K. Valent, Westdorpe. Kooper C. Dellaert voor f2100. Koop III. Huis, in huur bij Cousmaecker Kooper Raym. van Laere voor f 1775. Correspondentie mede te geven met het 3e postvliegtuig naar Ned.-Indië moet uiterlijk 2 October ten 15,45 ten postkantore zijn bezorgd, voorzien van duidelijke aanwijzing »Per Luchtpost*. De aandacht wordt voorts erop gevestigd, dat voortaan ook correspondentie kan worden medegegeven voor tusschengelegen landen. Het luchtrecht voor Ned.-Indië is ver laagd voor brieven en andere stukken tot en met 10 gram. Dit bedraagt thans 40 cent, hetgeen voortaan ook door middel van gewone frankeerzegels (geen lucht postzegels) kan worden voldaan. Uitgesproken door den Edelachtb. heer F. F. J. B. van de Ven, kantonrechter te Hulst, ter gelegenheid van het tienjarig bestaansfeest van den R.-K. Politiebond „St. Michaël", afd. Zeeland, op Woensdag 18 September 1929. (Vervolg). Gezag, dat zichzelf, d.i. zijn eenig juist be ginsel, respecteert, WORDT gerespecteerd door anderen. Maar het voeden van dat RESPECT VOOR BEGINSEL in een tijd, waarin handig heid, voozichtigheid die meer karakterloos dan voorzichtig is zoozeer wordt aange prezen, vraagt iets, wat in velen teloor ging. En hier denk ik aan een woord, gesproken door onzen grooten Ruys op den Limburgsehen Jeugddag „Zijt goede, eerste-klasse katho lieken Ja, hij sprak tot de jongeren maar het geldt ook voor ons, ouderen, 't Is ook voor ons niet te laat. „Wat in U naar het goede streeft", aldus Ruys, „zal de wereld trachten te nivelleeren. Men troont U naar de gemakzuchtige middel matigheid. Toont dan Uwen jongen moed en maakt Uzelven eigen DE FIERHEID VAN EEN PERSOONLIJKHEID. Daarmede zijt jij zelf, daarmede is de wereld, de samenleving gediend". Heerlijke woorden, óók voor U, R.-K. politie mannen. Gij vooral hebt PERSOONLIJKHEID noodig, d.w.z. gij vooral moet dagelijks aan Uzelf werken om niet onder te gaan in de halfslachtigheid onzer dagen. Als katholieken zijt gij van koninklijken bloede, geteeld aan den voet van het kruis in de barensweeën van Zijn koninklijke Moeder. Halfslachtigheid kost U Uw koninklijk bloed, de vrijheid van het kindschap Gods en slavernij in dienst der middelmatigheid, kost U Uwe persoonlijkheid en Uw gezag. Wie heeft er ontzag voor den middelmatige, die zoo heel veel goed moet vinden omdat hij den moed niet heeft om het af te keuren Hebben we het ontzag voor el kander niet verloren juist omdat we onszelf niet durven zijn, ons leven een verloochening wordt van het mooiste in ons, DE WAAR ACHTIGHEID Wat een ellende Maar ook die willen we in onzen verdwaasden hoogmoed niet meer zien. En die ellende beleven we en we schijnen er ons behagelijk in te ge voelen. Rukken we er ons uit los. En de eenige manier is God te dienen overal en in alles, want God dienen is heerschen, heerschen over zichzelf. En alleen hij, die eerst heeft leeren heerschen over zichzelf, is in staat, in welke maatschappelijke positie dan ook, te heer- schenen over anderen. Ja, 't is mogelijk, dat men zich een tijdlang mokkend kromt voor Uw kracht en macht, maar wanneer het respect voor Uw persoon lijkheid, voor Uw gezag teloor gaat, is met dat krommen voor macht en geweld de maat schappij OP DEN DUUR niet gebaat: Ontwikkelt dus op de eerste plaats Uw MOREELE PERSOONLIJKHEID in den dienst van God en ge zult er iets toe bijdragen om de gezagsidee, het respect voor het gezag weer terug te brengen in de maatschappij. PERSOONLIJKHEID, 't Is als het ware de som van de gedachten, begeerten en strevin gen, welke in den persoon leven, hem drijven tot daden, hem beheerschen. Hieruit volgt, dat de persoonlijkheid mede gevormd wordt, ja gevormd worden moet 1 door den godsdienst, waarin men geboren en getogen wordt2 door den werkkring, waarin men zich tracht nuttig te maken, zijn beroep, zijn ambt, zijn carrière. De persoonlijkheid van het individu is niet gelijk. Zij verschilt, moet verschillen naar ge lang het verschil in gelooven, in arbeiden, in levenstaak. Bij al onze aanrakingen met het maatschap pelijk leven komt tot uiting, moet althans tot uiting komen ons geloof, onze positie. Het individu beoordeelt onbewust zijn verhouding tot anderen, gevoelt de eischen, hem door zijn arbeid, zijn positie, zijn ambt gesteld en modelleert zich daarop. De persoonlijkheid van den industrieel, van den handelsman, moet hebben het haar EIGENE n.l. de ge meenschap nut aan te brengen door de eigen schappen, voor zijn arbeid vereischt en den natuurlijken drang om die eigenschappen in zijn arbeid gewaardeerd te zien. De persoon lijkheid van den ambtenaar moet zich vormen in het streven om de gemeenschap te dienen en nuttig te zijn door zijn bepaalde begaafd heden te ontwikkelen en het verlangen, ook deze gewaardeerd te zien. En dat verlangen naar waardeering mag niet alleen bestaan in economisch gewin. Dat voldoet een per soonlijkheid niet. Die persoonlijkheid moet voelen, waarnemen, dat zij beantwoordt aan het doel, waarvoor zij werkt. Dit geeft de hoogste bevrediging, alzijn we ons daarvan niet steeds bewust. Waar ik de stelling poneerde, dat ONZE GODSDIENST VOORAL een stempel moet drukken op onze persoonlijkheid, ja, deze tot de hoogste ontwikkeling moet voeren, daar vreeze men toch niet, dat ik van allen z.g. pilarenbijters wil maken, zieltjesvangers of hekkenzetters, die meesmuilen over de over tuiging van anderen. NEEN, verre van daar. Het bovennatuurlijke van ons geloof laten we inwerken op de EIGEN ziel om haar werking te vervolmaken ter bereiking van haar eind doel. Nooit of nimmer kan dat geloof ons maatschappelijk bestaan, onze maatschap pelijke positie ongunstig beïnvloeden, juist omdat het zich verheft boven het zuiver na tuurlijke. Onze persoonlijkheid als katholiek bet.ee- kent ZIELEGROOTHEID, die individu, Kerk EN MAATSCHAPPIJ ten goede komt. Voelt ge nu, hoe kortzichtig het is te denken en ernaar te spreken en te handelen alsof het beleven van zijn godsdienst slechts iets is voor vrouwen en kinderen, ouden van dagen, die er den tijd voor hebben, iets. wat aan ons MANNELIJK karakter afbreuk zou doen Integendeel, het beleven van onzen gods dienst, het opvoeren van onze katholieke per soonlijkheid is mannelijk, eischt kracht. God dienen, is den Almachtige dienen, en als het waar is „zoo heer, zoo knecht", hoe zal de man, in dienst van den Heer der Heerscharen dan deelen in de kracht van zijn Heer, die geen geslacht, geen zwakheid kent Roomsch-Katholieke politiemannen, ver staat ge het nu „hoe beter katholiek, hoe beter mensch, hoe beter mensch, hoe beter politieman Begrijpt ge nu den diepen zin van het woord van Ruys „persoonlijkheid". (Wordt vervolgd). Zaterdag den 21 September j.l. heeft de Algem. Mil. Pensioenbond in een vergadering bijeen te Arnhem, besloten de actie tot pensioenverbetering voor de oud-militairen met kracht voort te zetten. Met nog vijf samenwerkende bonden is dit besluit genomen namens ongeveer 10,000 leden. Tevens werd een telegram verzonden aan Z.E. Min. Ruys de Beerenbrouck, waarin Z.E. herinnerd wordt aan een door hem in 1924 afgelegde verklaring n.l. »dat de herziening der militaire persioenen behoort tot de urgente zaken waaraan gedacht zal worden, wanneer een verbetering van den financieelen toestand des Rijks intreedt, welke een meer blijvend karakter draagt;* en is Z.E. verzocht die pensioenverbetering zoodra mogelijk ter hand te doen nemen, INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Ik heb de *noot van de redactie» onder mijn ingezonden stuk goed gelezen. U hebt volkomen gelijk. Misschien ware het beter, minderwaardig geschrijf als dat, waarop ik heb gereageerd, volkomen te negeeren. Dan heeft de man, wien het er klaarblijkelijk om te doen is, een relletje uit te lokken, er geen pleizier van. Van den anderen kant echter kan het toch ook zijn nut hebben om wat de bedoeling was van mijn repliek het minderwaardige van 's mans optreden eens duidelijk voor het publiek te belichten opdat niet de minder goed op de hoogte zijnde kiezers op een dwaalspoor worden gebracht. En daarom, mijnheer de redacteur, ver trouw ik, dat U me nog éénmaal een klein plaatsje in Uw blad zult willen inruimen. Want in het Dagblad van N.-Brabant van Zaterdag jl, komt thans wéér een stukje voor, geteekend «opmerker», dat geheel in den zelfden toon is gesteld als het eerste door mij gesignaleerde ingezonden stuk en dat danook veilig geacht mag worden te komen uit denzelfden vuilen koker. Ik heb me laten vertellen, dat de schrijver van die stukjes algemeen bekend staat om z'n onsympathieke manier van optreden. Als dat zoo is, blijven z'n opstelletjes volkomen in den lijn van z'n repiffatie. Z'n jongste «pennevrucht» is weer een sprekend staaltje van z'n geestgesteltenis, 't Is ongeloofelijk hoe de schrijver met de waarheid durft omspringen en hij geeft daarbij blijk van een zóó bekrompen provincialisme, dat ik het onbegonnen werk acht, voor het oogenblik nog verder met hem in debat te gaan. Ik eindig thans definitief met het volgend «attentiesein» aan de kiezers (die het noodig mochten hebben) Weest op Uwe hoede Er wordt een on waardige, geraffineerde lastercampagne op touw gezet, die een slag in het aangezicht beteeken, zoowel van de kiezers, die hun afgevaardigden zonden naar Rijks- en Staten- kieskring als van die afgevaardigden zelf, die, in volle vrijheid, volgens plicht en geweten hun stem uitbrachten. Kiezers, laat U niet op een dwaalspoor brengen! Blijft één! En laat Uw vertrouwen niet schokken in hen, wien gij de behartiging Uwer belangen in handen hebt gegeven. Laat den man, die zich niet ontziet te pogen, wellicht om minderwaardige redenen van persoonlijken aard het algemeen en orga- nisatiebelang te na te komen, praten. Hij verdiende een draai om z'n ooren instede van plaatsruimte in een blad, dat alleen geëxcuseerd kan worden voor de opname van dergelijk geschrijf door de veronderstel ling, dat het 's mans intieme bedoelingen niet doorziet. Nogmaals mijn dank, mijnheer de redacteur. Hoogachtend, Een voorstander van saneering. Voor de gelukwenschen, mij toe gezonden bij gelegenheid van mijne benoeming tot RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU, betuig ik hierbij mijn hartelijken dank. C. WIND VAN MERKESTEYN. Ter Neuzen, Sept. 1929. (10). De BURGEMEESTER van WEST DORPE maakt bekend, dat op WOENSDAG, 2 OCTOBER a.s, 's namiddags half 1 uur in het patro naatsgebouw voor eenieder gelegen heid zal bestaan tot gratis inenting tegen alastrim. (16) Westdorpe, 30 Sept. 1929. De Waarnemend Burgemeester, A. DE BELEIR.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3