Brieven oit Amerika. Jonge Harten. Mo. 3522 Maandag 30 September 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Buitenl. Overzicht Binnenland. Provincienieuws 'I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLICITEIT POSTREKENING Ha. 52419. ITetaÏLletQri De staking bij de Stijfselfabriek te Sas van Cent. China Afghanistan Lithauen. Ingezonden Mededeeling (10) Z Exc Gouvernenr Prnytier. Provinciale Staten van Zeeland. Onze berichtgeving over de stakingen. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.5Ö per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën. 20 cent pet regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING New-York, de stad van het onverdraag- lijkst straatrumoer. De razende luid spreker. Politieverordeningen waar niemand acht op slaat. Zieken hebben niet eens rust. Wordt men tegen lawaai immuun Het lawaai belemmert den groei In geen enkele Amerikaansche grootstad, Chicago en Francisco niet uitgezonderd, is het straatumoer zulk een ramp geworden als in New-York. En nog erger is het in dit opzicht met de hoofdstad aan ?.e Hudson gesteld. Wanneer men ze eens ging vergelijken met cie moderne grootsteden van Europa. Eenigszins rustig is het in waarheid alleen in de bovenste verdiepingen der wolkenkrabbers van New- York. Het lawaai, dat in de straten van New- York den boventoon voert, is van .mechani- schen aard, de menschelijke stem komt hierbij nauwelijks in aanmerking De krantenjongen, die 20 jaar geleden zijn blad nog met stentorstem aanprees, is zoo goed als verdwenen. Aan iederen hoek staat tegenwoordig een kiosk, waarin volwassen mannen en vrouwen zonder een woord te spre ken hun klanten afwachten. Andere straat venters zijn er ook niet veel meer, hun aantal wordt steeds kleiner en zij mogen hun waren niet eens met luide stem ten verkoop aan bieden. Wat de ooren hier zoo pijnigt, dat zijn naast de automobiel-signalen, de lucht- en ondergrondsche spoorwegen; Manhattan-Is land, het hartje van New-York is lang en smal en wordt haast in zijn geheele lengte door vier lijnen der luchtspoor en drie der ondergrondsche spoorwegen doorsneden en binnenkort zal er nog een vierde lijn in ge bruik genomen worden. Wanneer daarboven een trein over het viaduct dondert, kan men beneden zijn eigen woorden niet meer ver staan. De treinen der ondergrondsche spoor wegen maken het wel niet zoo erg, maar het lawaai dat door de spleten der trottoirs naar boven stijgt, helpt toch voortdurend mee, om het rumoer op straat te vergrooten. Maar de ergste rustverstoorders op straat zijn wel de trams, die op de hoeken der straten en op de kruispunten een oorverdoo- vend getoeter doen hooren. Maar de auto's Wel gebruiken de chauf feurs hun claxons niet met zoo'n overdrijving als hun Europeesche collega's, maar de Amerikaansche hoorns zelf zijn harder, door- dringerder en de toon is snijdend, metaal- achtig-scherp. Maar zelfs wanneer de claxons zwijgen, maakt het schuren en wrijven der banden op het asfalt en de muziek dei motoren een geraas, dat de hoofdstraten van New-York tot evenveel Niagarawatervallen maakt. j Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. 20) 1 - Toen zij dat zoo eens nauwkeurig overdacht, sloop zij, door inwendigen angst gedreven, naar Martha's kamer en greep naar haai. handen, of deze nog niet een beetje warm werden. Maar het gezicht lag stil en afgemat en kleurloos in de kussens en de anders zoo frissche lippen waren op elkaar geperst als yan iemand, die zich met kracht tegen iets yerzet, als wilden zij zeggen Wij willen ons niet meer openen. Wij willen voor eeuwig zwijgen Daar buitenruischten nog altijd even een tonig de golven, als een doffe bedreiging klonk dit der beangstigde vrouw in de akelige stilte yan de ziekenkamer. Zij wilde zich niet door de vrees laten overheerschenzij trachtte aan de schitterende toekomst te denken, die haar te wachten stond, om de schaduwen te .verdrijven, die haar anders zoo vroolijk ge moed verduisterden. Maar dat ruischen der golven daar beneden, het zachte steunen, dat soms van de legerstede van 't meisje kwam, herinnerde haar aan haar lichtzinnig heid en aan haar zelfzucht, en voor 't eerst pedert jaren bracht ze een somberen, smar- In New-York City zijn thans meer dan 600.000 automobielen, waarvan een groot aan tal, vooral de 2.000 huurauto's, haast voort durend onder weg zijn. Bovendien bezit ieder gezin in New-York een radio-toestel, en in de groote flat -wonin gen is het lawaai der luidsprekers dus een ware plaag geworden. Weliswaar is er een politieverordening, waarbij dit leven, evenals alle andere gerucht, na middernacht tot 's morgens 8 uur verboden is. Maar men gaat niet zoo gauw naar de politie, want over het algemeen heeft men niet graag herrie met de buren. In theorie zijn de Ziekennuizen beschermd tegen het straatlawaai. Zoo mogen b.v. de kinderen niet met een bal spelen onder de ramen der Ziekenhuizen gn de chauffeurs moeten, terwijl zij voorbijrijder», zoo weinig mogelijk hun claxons gebruiken. Iedereen echter, die in een Ziekenhuis te New-York gelegen heeft, is er van overtuigd, dat al deze maatregelen in de praktijk niets uitwerken De resultaten der experimenten van Dr. Wallace B. House, professor der Neurologie aan het New-Yorksch „Homoeapathic Me dical College" rechtvaardigen zeker de bewe ring, dat zich bij personen, die gedworjgen zijn, voortdurend in zoo'n lawaai-toestand te leven, een zekere weerstand tegen dat lawaai ontstaan is. Dr. House, die de uitwerking van het rumoer der moderne grootstad op de be volking van New-York vergeleek met de ver schijnselen, die het lawaai bij de bezoekers der provincie veroorzaakt, kwam daarbij tot de conclusie, dat de laatsten 20 pCt. meer aan energie inboetten als de New-Yorkers. Verdere proeven, die in deze richting in het Psychologisch Instituut der Colgate Uni versiteit genomen werden, rechtvaardigen de meening, dat bij dieren, die voortdurend aan het lawaai blootgesteld zijn, in vele gevallen den groei tot ongeveer 10 pCt. onder het nor male blijft. Deze treurige statistiek heeft eenige burgers vah New-York op de gedachte gebracht, om een nieuwe campagne te openen tegen het onnoodige straatlawaai. Dergelijke bewegingen heeft men vroeger ook al eens waar kunnen nemen, maar ze zijn zonder uitzondering op niets uitgeloopen en dat zal met de laatste actie ook wel weer zoo zijn. (Nadruk verboden). Gaat er tusschen Rusland en China toch een oorlog komen Te ontkennen valt niet, dat de spanning eer toe-,dan afneemt, nu er geen basis gevonden blijkt te kunnen worden voor de hervatting der onderhandelingen. Intusschen is China »op aanstoken van Rusland* zegt het op weinig bedekte wijze, in ernstige moeilijkheden geraakt, doordat verschillende provincies het «juk» vanTsjang telijken nacht slapeloos door. 's Morgens vroeg betrad de generaal weder het huisje aan den oever der rivier, derwaarts gedreven door zijn bezorgdheid voor het meisje, het jonge leven, dat hij aan den dood ontrukt had, was hem dierbaar geworden. De deur van de ziekenkamer stond op een kier, toen hij de trap opkwam. Hij trad zachtjes binnen. Martha lag alleen, met ge sloten oogen. Zijn stap scheen haar te wek ken. Zij zag hem weemoedig aan met een poging om te lachen. Gij hebt zooveel voor mij gedaan, fluisterde zij op matten toon. Ik wilde, dat ik u kon danken, maar ik ben zoo moê, zoo doodmoê Hij nam op den stoel naast haar bed plaats en streelde zachtjes haar koude vingers. Zij zag zijn blik vol deelneming, gevoelde de warme medelijdende genegenheid, waar mede hij zich tot haar over boog. Haar hand klemde zich vaster aan de zijne, en na een schuwen blik of zij wel geheel met hem alleen was, fluisterde zij in opgewonden haastAls ik sterf, mijnheer de generaal, groet dan als 't u belieft uw zooon van mij Zeg hem, dat het goed is. Dat alles nu goed is. En vraag hem, of hij mij vergeven kan. De generaal kon zich niet weerhouden een gebaar van verbazing te maken. Moet ik Bruno groeten vroeg hij, terwijl hij ontroerd het onrustig bevende handje vasthield en zich tot een vernieuwd onderzoek voorover boog tot wijdgeopende, dof starende oogen, die hem tot in de ziel troffen. Op hetzelfde oogenblik hoorde men echter Kai Shek hebben afgeschud en haar onaf hankelijkheid hebben geproclameerd. Generaal Feng werd door den dictator ook nog weer eens voor de zooveelste maal afgezet wat de niet al te zachtzinnige christen-generaal kalm naast zich zal neerleggen, zoodat het alles er van heeft, dat we in het Hemelsche Rijk weer een «frisschen, vroolijken» burgeroorlog tegemoet gaan. Arme bevolking, arme missio narissen ook Het is begrijpelijk dat het Sovjetrijk deze moeilijkheden in China niet zonder glimlach aanschouwt en dat het weinig geneigd is, iets van zijn eischen te laten vallen, zoolang de Chineesche macht min of meer is lam geslagen. In Afghanistan hoe lang zullen we ons met dit eveneens door burgeroorlogen ver scheurde rijk moeten bezig houden gaat het met Habib Oellah, die Aman Oellah van den troon stootte, steeds weer bergaf. Nadir Chan, de oom van Aman Oellah krijgt steeds meer aanhang en verovert stad na stad op zijn tegenstander. In Litauen is Woldemaras, minister-president, gevallen. Zal thans een wat soepeler houding tegenover Polen gaan intreden Iets wat den vrede in het nabije Oosten op heel wat steviger gronslagen zou vestigen. in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. Z.Exc. Gouverneur Ir. L. A. Fruytier zal zich per 3 October naar Nederland inschepen. Z.Ex. zal de reis maken met het stoomschip Venezuela« van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. en wordt 20 October te Amsterdam verwacht. De tweede zitting van de Provinciale Staten van Zeeland is door Ged. Staten vast gesteld op Dinsdag 22 October des avonds te half acht. Op Dinsdag 12 November des morgens te kwart over elf zal de vergadering worden ge houden, waarin de afdeelingsverslagen over de in te dienen voorstellen zullen worden behandeld. buiten een mannenstem en Martha vloog hevig schrikkende van haar kussens op. Gloeiend roode plekken kwamen op haar wangen te voorschijn ongeduldig schudde zij de haren naar achteren haar oogen staarden met koortsachtigen gloed naar de deur, en met de zenuwachtige opgewonden heid van een koortslijderes riep zij Hij mag niet binnenkomen Ik wil hem niet zien Och, heer generaal, ik smeek u, laat hem niet bij mij binnen Wees barmhartig en zeg aan mijn moeder, dat zij hem niet binnen laten Verschrikt trachtte de generaal het opge wonden meisje te kalmeeren. Niemand zal bij u worden toegelaten, kind Ik beloof het u. Maar doe dan ook eens heel gewillig wat ik u zeg ga weer ruscig liggen en sluit de oogen. Wilt gij mij vertrouwen Ik heb een zeker recht op u gekregen, niet waar Zij deed, wat hij bevolen had, met de onder worpenheid van een ziek kind en met een dankbaar lachje. Hij had de mannenstem daar buiten niet herkend ;hij wist niet, wiens nabijheid het meisje zoo hevig verschrikt had en stond, toen hij de kamer uitgegaan was en de deur achter zich gesloten had, voor een oogen blik bijna radeloos en sprakeloos tegenover den directeur Seijdel, die hem met overdreven hartelijkheid zijn dank betuigde voor de red ding zijner verloofde. Dus de stem van haar verloofde had Martha met zulk een ontzetting vervuld In verband met zekere totons doorgedrongen geruchten wenschen wij nadrukkelijk te ver. klaren, dat de door ons in verband met de stakingen te Sas van Gent en Sluiskil gepu bliceerde en nog te publiceeren berichten van werkgevers- of werknemerszijde steeds gedekt zijn, hetzij door de volle verant woordelijkheid der directies van debetrokken fabrieken, hetzij door die van de betrokken hoofdbestuurders der arbeidersorganisaties. Onze lezers mogen zich derhalve van een volkomen objectieve berichtgeving verzekerd houden. Overeenkomstig onze toezegging in ons nummer van 25 dezer laten wij hieronder de officieele bevestiging volgen van het resultaat der conferentie van den vertegenwoordiger der stijfselfabriek met den Rijksbemiddelaar te 's-Gravenhage volgens het afschrift hetwelk ons namens de samenwerkende arbeiders organisaties werd verstrekt 's-Gravenhage, 26 September 1929. Aan de Gecombineerde Vakvereenigingen, Stadhouderskade 65, Amsterdam. M. H., Namens Prof. Mr. Aalberse, Rijksbemidde laar in het 4e District, deel ik U in antwoord op Uw schrijven van 25 dezer mede, dat bij de op Dinsdag 24 September j.l. gehouden bespreking, inzake de staking aan de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek »Sas van Gent* te Sas van Gent het navolgende is komen vast te staan 1. De gezamenlijke premie van f 250 per week, waarvan in de mededeeling van 21 September aan de arbeiders wordt gesproken, blijft bestaan. Teneinde hierover geen onaan genaamheden te krijgen, is door mij een verklaring opgesteld, die gij ter conferentie in Uw bezit gekregen hebt. 2. Al het te maken overwerk wordt met 25 pCt. betaald. 3. Over de doorbetaling van de Christelijke feestdagen valt te praten, doch alleen met eigen arbeiders. 4- In het jaar 1930, 1 week vacantie. 5- Ontslag atelier. Er blijven arbeiders ontslagen, omdat het werk buiten de fabriek wordt uitbesteed. 6. Erkenning organisaties. De commis saris, die ter conferentie was, heeft zich bereid verklaard met de directie in overleg te treden, teneinde erkenning van en regel matig overleg met de vakvereenigingen te Dien moest hij dus den toegang beletten Tegen diens nabijheid moest hij haar dus beschermen ZonderlingMaar de generaal had dit oogenblik geen tijd om over het raadsel van dat jonge hart na te denken. Hij had Martha beloofd, dat zij alleen zou blijven de direc teur had reeds de hand op den knop van de deur gelegd en zeide juist U begrijpt, mijn heer de generaal, dat ik voor alles verlang mijn geliefd meisje te zien, al is het maar voor een oogenblik. Daartegen moet ik mij, uit naam van den geneesheer, krachtig verzetten, verklaarde nu de generaal, terwijl hij den directeur vast beraden ter zijde schoof. De juffrouw heeft hevige koorts, elke stoornis, iedere opwinding moet verre van haar blijven. Niet waar, mevrouw, de dokter gaf ten stelligste dit bevel en ik vrees, dat de toestand van het meisje yandaag ernstiger is dan gisteren. Lea had den generaal een verbaasden blik toegeworpen. Zij had hem nog zelden op zulk een bevelenden toon hooren spreken, nog zelden dit afwerende gebaar in zijn gelaat ge laat gezien, waarmede hij nu tegenover den directeur stond. Maar was het niet een goed en gewenscht teeken voor haar, dat hij hier zoo energiek optrad, een teeken dat hij zich reeds als de heer des huizes beschouwde, die het recht had, hier zijn wil door te drijven (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1