STEENKOLEN. Duitsche K eitel- en Slükkolen. Laatste berichten Gemengd JTieuws. Gemeente Sas van Genl. De staking bij de stijfselfabriek. Wielrennen H. Marquinie behaalde gisteren in een 70 K.M. wegwedstrijd te Gent (België) den 3den prijs. Er namen 43 renners deel. j De afgekoelde treinen van de Paris-Orléans Jnweelendiefstal op klaarlichten dag. De bietencampagne. A&wirtmnfïün. a s tot en mat Vrl] ig 27 Sept. a s. het schip >SPES MAJOR*, schipper Lauret met een lading; prima Naar wij vernemen, is Zaterdag j.l. door de directie van bovengenoemde fabriek tot het personeel de volgende circulaire gericht: SAS VAN GENT, den 21 September 1929. Aan den Heer werkman uit de Fabriek. Naar aanleiding van al het gepraat en ge schrijf betreffende staking hier aanstaanden Maandag aan de fabriek, wenscht uwe directie eenige woorden tot U te richten. Wij weten voor zeker dat minstens 80 pCt. van onze werklieden NIET WILLEN staken, de stakingsbeweging afkeuren en willen blijven dóórwerken. Meerderen hebben ons dan ook laten weten dat zij onder alle omstandigheden op hun werk zullen verschijnen. Wij zelf zijn er van overtuigd dat slechts zeer weinigen achterwege zullen blijven. Wij verwachten dat ook gij aanwezig zult zijn. Voor zoover U daartoe nog niet mocht hebben besloten, wenschen wij U het volgende onder de oogen te brengen Indien men U heeft vóórgespiegeld dat er door staking iets gunstigs te bereiken was, dan HEEFT MEN U BELOGEN EN HEEFT MEN U BEDROGENOok van vreemde inmenging is niets te verwachten. Van toegeven onzerzijds is er geen sprake en geen der door staking of vreemde inmen ging gesteunde eischen zullen worden inge willigd. Onthoudt dit goed. Trouwens welke zijn deze eischen? Volgens een dagblad zijn er vier: le. Een minimum loon van f 22 per week. Zooals wij reeds hebben bekend gemaakt, zijn er in de fabriek minder dan 10 pCt. der werklieden die enkele centen minder verdien den dan f 22. De groote meerderheid en waarschijnlijk ook U" verdient beduidend meer. Wenscht gij dit teruggebracht tot f22? Praktisch gesproken en op enkele na, hebt u dus het gevraagde minimumloon. Om aan het geklets van opruiers en ophitsers een eind te maken, wenschen wij u echter er op te wijzen dat de onlangs uitgeloofde gezamenlijke premie van f250 per week, geenszins tijdelijk is of verminderd kan worden. Dit is wel degelijk een VASTE premie en de directie heeft het NIET in de hand deze af te schaffen. Het geld is er en moet iedere week worden verdeeld. Wel integendeelU moet die f 250 aan schouwen als een minimum en is de Directie van plan deze premie alsnog te verbeteren, echter natuurlijk niet zoolang de stakings geruchten aan de lucht zijn. 2c. Er wordt gevraagd 50 pCt. vermeer dering voor overwerk 's nachts en 100 pCt. 's Zondags. Mannen uit de fabriek, ziet gij niet dat deze eisch geheel en al in 't voordeel is van den atelier en niet van u Immers de fabrieksmannen maken toch geen overuren of althans zeer weinig. En waarom maakte de atelier overwerk Omdat zij gedurende de week zoo slecht werkten dat zij overwerk en Zondagwerk noodig hadden om hun fouten goed te maken. Immers, gij weet toch hoe er den laatsten tijd in den atelier gewerkt werd en hoe slecht alle machines onderhouden werden En dan zouden wij dat overwerk, dat veroorzaakt wordt door eigen schuld van den atelier, nog dubbel moeten betalen Mannen, dat krijgt de atelier niet gedaan Wanneer wij moesten toegeven, dan zou een man van den atelier die op Zondag in de fabriek wat cigaretten komt rooken bijna 10 gulden uitbetaald krijgen, waarvoor gij, fabrieksman, bijna 3 dagen moet werken. Mannen, die 2de eisch wordt NOOIT OF NOOIT ingewilligd De 3de eisch (christelijke feestdagen be taald) en de 4de eisch (betaalde vacantieweek) daar valt over te praten, maar niet zoolang er kwestie is van staking. Welke reden hebt gij fabrieksman dan om te staken GEENE Gedurende de afgeloopen jaren toen er veel werkloozen waren kon de fabriek zooveel mannen krijgen als zij wilde voor 18 gulden per week. Nochtans heeft zij u steeds veel meer betaald, en heeft zij geenszins van de voor de arbeiders ongunstige toestand willen profiteeren óm de loonen te drukken. N11 de loonen in de streek gestegen zijn, heeft zij uit eigen beweging en ongevraagd en een der eersten de loonen verhoogd door uitkeering der wekelijksche premie, terwijl in andere fabrieken nog steeds veel minder wordt betaald. Welke aanleiding is er dan om te staken Ziet gij niet dat het alléén ophitsing is als men u spreekt van «Hongerloonen». Ziet gij niet dat men u wil inspannen vóór den wagen van den atelier? Ziet gij niet dat men u wil doen staken om den atelier aan dik betaald overwerk te helpen Ziet gij niet dat sommigen u willen ge bruiken om weerwraak te nemen van gebeur tenissen van eenige jaren terug? Open toch uwe oogen en hoofdzakelijk neemt de zaak maar niet te licht op. Vraagt maar eens aan uwe meesters wat de gevolgen kunnen zijn van een staking. En denkt ook •eens wat er dezen winter gaat gebeuren indien onze Stijfselfabriek definitief wordt stopgezet, en ook de bouwwerken te Sluiskil en elders .door de vorst zullen stop staan. Als ernstig man en als goede huisvader ■moet gij hier aan denken, en verwachten dtn -ook van U dat U Maandag als gewoonte op jaw werk verschijnt. Mocht dit echter niethet geval zijn, dan moet u deze brief aanschouwen als uwe ont- slagaanzegging en verliest u ook alle recht op het stuk grond dat u eventueel van de fabriek kosteloos in bruik zoudt hebben ge nomen. DE DIRECTIE. (Volgt handteekening.) Hedenmorgen te ca. 6 uur was heel het arbeiders personeel der fabriek onder leiding van de hoofdbestuurders der betrokken vak bonden, de heeren Kroone (R.-K. Diocesane Arbeidersbond), Rippen (N.V.V.) en Chalmette (socialistische vakbond uit Selzaete) bij den ingang der fabriek samengekomen. Het fabrieksterrein was afgezet door maré- chaussée, rijks- en gemeentepolitie. Ook de burgemeester was ter plaatse. Een 15-tal werkwilligen gingen de fabriek binnen. De overige arbeiders wenschten den arbeid niet te hervatten. Door den burgemeester werd te kennen gegeven, dat werkwilligen niet mochten worden gehinderd. Wanordelijkheden kwamen niet voor. Naar wij vernemen, zal morgen ten 2 uur n.m. te 's-Gravenhage een conferentie plaats vinden van de directie met de hoofdbestuurders der vakbonden en den Rijksbemiddelaar ten einde te trachten alsnog een bevredigende oplossing te vinden. Wij hooren, dat circa 45 der bij het conflict betrokken arbeiders georganiseerd zijn in den, R.-K. Vakbond, eenzelfde aantal ongeveer in de N. V. V. en de overigen in den socialisti- schen Vakbond te Selzaete. 9 m 9 Naar wij zijdelings vernemen, is het de bedoeling van de directie der stijfselfabriek, hare stijfselafdeeling voor onbepaalden tijd stop te zetten en de stijfsel voortaan van elders te betrekken, aangezien stijfsel bij invoer onbelast is en in groote fabrieken goedkooper geproduceerd kan worden. Naar wij vernemen had de staking heden een rustig verloop. Van werknemerszijde deelt men ons mede, dat enkele werkwilligen zich nog door de arbeidsleiders hebben laten overhalen alsnog den arbeid neer te leggen. Van den middagploeg zijn slechts 2 arbei ders de fabriek binnengegaan n.l. een waker en een stoker. Wij vernemen voorts van werknemerszijde, dat er vele klachten waren over de on- menschwaardige behandeling, waaraan de werklieden van de zijde van sommige bazen blootstonden. Hierin moet intusschen de laat ste weken verbetering gekomen zijn. Ranschaert behaalde gisteren in een 2-uren koppelkoers op de Wielerbaan te Selzaete j den 4den prijs met als koppelgenoot Oderie. j „Sassche Boys". Gisteren speelden de Boys een wedstrijd tegen Ter Neuzen II welke match met niet "minder dan 100 door de Boys werd gewonnen. Het spel der Boys was uitstekend. Met de rust was de stand 30. Het spel der Ter Neuzenmannen was slecht. Waarschijnlijk zat de kermis er nog in. Vol gens het programma werd deze wedstrijd ge speeld voor de Competitie van den Z.V.B. doch daar de scheidsrechter niet was opgekomen, werd het een vriendschappelijke match. Voor de Boys een echte tegenslag. Daar het schip eenige malen S.O.S.-seinen uitzond, zijn de sleepbooten „Witte Zee" en „Blankenburg" ter assistentie uitgevaren. Ten gevolge van het slechte weer konden zij echter geen verbinding met het schip tot stand brengen. Omstreeks 12 uur Vrijdagnacht seinde de „Disciplina", dat men op dat oogenblik nog geen onmiddellijke hulp behoefde. Door de hooge zeeën was de positie van het schip in tusschen aanzienlijk slechter geworden. Het zat met het voorschip vast op de steenen van de pier. In verband daarmede was de reddingboot te Hoek van Holland dan ook in gereedheid ge bracht om als het noodig mocht worden op het eerste sein uit te varen. Sassche Boys II. Deze brachten het er min der goed af door met 40 te verliezen te Lamswaarde. Deze match was eveneens voor den Z.V.B Prijskaarten. Bij de Zaterdagavond ge houden prijskaarting van de leden van de Katholieken Kring in het patronaatsgebouw, alhier was de uitslag als volgt le prijs H. VercauterenA. de Groene, 2e Ed. VervaetM Houtepen. 3e Fr. Vercauteren- Ch. Vergauwen, 4eX*Dhooge, 5e W. Lam mensJ. Vermeulen, 6e Aarsen—v. Cleemput, 7e van AardeKindt, C. FeyenBosman. Naam wordt op verzoek van den be trokkene niet vermeld. Nader wordt gemeld, dat alle 30 opvarenden Zondagochtend door de reddingsboot „Konin gin Wilhelmina" veilig aan wal zijn gebracht. Een aanrijding met den trein voorkomen. Toen Vrijdagavond de autobestuurder K. uit Middelburg met een auto met passagiers den bewaakten overweg bij wachtpost 23 nabij het station Rilland-Bath naderde waren de boo- men open en reed hij dus aanvankelijk door Reeds was hij binnen de boomen, toen trein 3069, die van het station Rilland-Bath te 20 uur 21 vertrekt in de richting Goes, kwam aanrijden. Slechts doordat K. geen te groote vaart had en hij een uitstekend rijder is, zoo dat hij de tegenwoordigheid van geest had, met groote kracht te remmen werd een aan rijding voorkomen en kwamen de inzittenden met den schrik vrij. De overwegwachter zeide geen kloksignaal te hebben gehoord en daa- om de boomen niet te hebben gesloten. UIT HET BUITENLAND. Een vader vraagt de doodstraf voor zijn zoon. Voor de jury-rechtbank te Digne stonden terecht de 18-jarige Ughetto en de 16-jarige Mucha wegens vijfvoudigen moord. Beide vrienden hadden een boerenfamilie, waar zij onderdak gevonden hadden, op beestachtige wijze vermoord. De boer en zijn vrouw schoten zij neer, terwijl de kinderen met steenen wer den doodgeslagen. De vader van Ughetto, die als getuige ge hoord werd, verklaarde dat hij alles in het werk heeft gesteld om zijn zoon op het goede pad te houden, doch alles tevergeefs. Zich tot de jury wendende, zeide d§ vader „Mijne heeren, ik ben een onteerde vader. Ik verzoek u mijn zoon ter dood te veroor- deelen". De jury veroordeelde Ughetto tot de dood straf en Mucha tot twintig jaar tuchthuis straf. Om een hond Een Wolff-telegram uit Stargard (Pom- meren) meldt Een 74-jarige grijsaard uit Klempin werd Vrijdag dood in den kerktoren gevonden, waar hij zich had opgehangen. Eenigen tijd geleden was 's mans hond ge storven en de grijsaard verklaarde nu geen vreugde meer in het leven te kunnen vinden. In den laatsten tijd nam de zonderling geen voedsel meer tot zich en Zondagmiddag, toen zijn vrouw de kerkklok wilde gaan luiden, vond zij haar man dood aan een touw in den toren hangen. Trein opgehouden door sprinkhanen. Volgens een bericht uit Sofia is dezer dagen, op de spoorlijn naar Widin, een trein opge houden door een zwerm sprinkhanen. Eerst na geruimen tijd trok de zwerm voor bij en kon de trein zijn reis voortzetten. Toeristen in den afgrond gestort. Milaan, 20 September. (V.D.) Uit Cavalese wordt bericht, dat twee Duitsche toeristen, de 23-jarige Heinrich Radetzki en de 22-jarige Otto Monsteiner, bij een gevaarlijke klimpartij in de Latemar-groep in een diepen afgrond zijn gestort. Het touw, waaraan zij waren verbonden, bleef aan een rotspunt hangen, de bergbe klimmers gleden uit en bleven 24 uren in de lucht hangen. Ondanks alle pogingen slaag den de gidsen en andere bergbeklimmers er niet in, beiden te bevrijden. Zij vielen ten slotte naar beneden en werden verpletterd. De lijken konden nog niet worden geborgen. Een royale daad. Bij een wetsdecreet, onderteekend door Z. M. Koning Fouad I, heeft de Egyptische regering aan het Apostolisch Vicariaat van Suez-kanaal een terrein verkocht groot 4750 vierkante meters, gelegen aan het strand te Port-Said, en dat een waarde heeft van 18.000 Egyptische ponden (2.250.000 Fransche francs) voor 3.250 pond (406.250 francs) en zoodoende aan het Vicariaat het aardige bedrag van 1.843.750 francscadeau gedaan. Dit terrein moet dienen voor den bouw van de kathe drale kerk van het Apostolisch Vicariaat en haar dependences. De toekomstige kerk zal worden toegewijd aan de H. Maagd onder den schoonen titel van „Regina mundi".. „Des winters worden de trrinen verwarmd, waarom zonden we ze tjjdens de heete dBgen niet afkoelen" heeft de Paris Orleans geducht. En *00 gezegd, zoo gedaan. Donderdag, toen Frankrijk den warmsten dag kende sinds den heeten zomer van 1911, lijn de eerste wagens, van koelinrichting voorzien, in gebrnik genomen. De thermometer steeg er niet hooger in dan 22 graden Celsius. terwijl het bniten in de schadnw S3 was en in de corridors van de niet afgekoelde wagons om te emooien De wagons, voorloopig alleen eeisf klasse wagons, hadden een enorm succes. Het aspcot van de wagons was als van de andere, alleen was een wit scherm als parassol over de kap gespannen, waardoor reeds een geringe afkoeling plaats heeft. Dooh het eigenlijke koelsysteem is meer doel treffend, hoewel weinig gecompliceerd. In den wagon zijn aspiratears aangebracht, die versche looht inzuigen welke niet direct v;n bniten komt, dooh eerst door cylinders, die door middel van qs op vriespunt worden geboodeD, wordt gezogen. Do lnoht door de ventilatoren in bcwecing gebracht '3 dos sterk afgekoeld en het eindresultaat is, dat de wagons gemiddeld tien graden koeler zijn dan de thermometer bniten in de echednw aanwijst. Het systeem ia dns niet erg gecompliceerd en kan op ruime schaal toegepast worden. Msb.) Uit Parijs wordt d.d. 13 September gemeld Hedenmiddag is in Caones een brataien inbraak gepleegd op klaarlichten dag De ja weiier Ferrero, iie een jawilierezaak heeft in de Roe d'Autibea ging met zijn vrouw en een verkoopster onceverr kwart over twaalf lunchen. Toen zy om kwart over twee terugkwamen ontdekten zij dat inbrekers zich toegang had lea weten te verschaffen tot het parosel, waar zy zich vau eaa buitengewoon grooten bait hebben meester gemaakt. Men schat le waarde van h-t geetolene op meer den 2 millioen facoj De politie stelt eeQ ijverig onderzoek in. Door de Centrale Suikermaatschappij te Gent is aan hare agenten medegedeeld, dat, met het oog op de verwachte groote opbrengst van den aanstaanden oogst en met het doel zoo spoedig mogelijk de te verwerken hoeveel heden bieten te kennen, de fabrieken besloten hebben de contractage tot 1 October a. s. opnieuw toe te laten aan de oude voorwaarden, doch zonder het verstrekken van voorschotten. De gratis-koepokinenting zal plaats hebben in de o. 1. school A Dinsdag 24 Sept. 1929 des voorm 10 nor, in de o. 1. school B Donderdag 26 Sept. 1929 des Toorm II nor. (12) Het Gemeentebestuur. UIT HET BINNENLAND. Windhoos te Tilburg. Vrijdagmiddag omstreeks half twee heeft een windhoos de in aanbouw zijnde R.-K. Kerk van de H.H. Antonius en Barbara aan het Groeseind te Tilburg gedeeltelijk vernield, t Alle dakpannen en het overige houtwerk stortten naar beneden. Dikke balken braken 1 als lucifersstokjes af. Alleen de muren bleven 4 overeind. Persoolijke ongelukken kwamen niet J voor, omdat de werklieden even te voren wegens den hevigen regen waren gaan schui- j len. De materieêle schade is vrij aanzienlijk. Schip gestand te Hoek van Holland. In den Noord-Westerstorm, die, Vrijdag avond woedde, is het uitgaande voor Napels j bestemde Italiaansche stoomschip „Disciplina" even buiten den Nieuwen Waterweg te Hoek j van Holland ter hoogte van rood 1 en 2 bij de Zuiderpler aan den grond geloopen. IN LOSSING te Wal-oorden vanaf Maandag 23 Sept. Prijs der Kachelkoler p' r 1000 K.G a contant f 15 50. Prijs der Stukkolen p r 1000 K.G a contant f 16 50. Uwï komst gaarne w .ebtend, AANBEVELEND, (50) HERMANS.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 3