uidurtslag Posterijen landb. enDeeleelt Prooineienieuws JTandelsberichlen Stadsnieuws uil grondbedrag zal bedragen 24—/48. net ligt in de bedoeling om, wanneer het aan cal der door een aangeslotene aange vraagde gesprekken verschuldigde bedragen axa maatregel van overgang gedurende eenige jaien een reductieregeling toe te passen. Van zeazre netten, zal de inwerkstelling later dan i Januari 1930 moeten plaats vinden in ver- met nog te treffen technische voor wagen. flmb anaarsbenoemingen. Verbindingsweg tnssehen Oost- en West Keeuwsch-Vlaanderen. WESTDORPE. MelbprUsverhooging. De melkprijs js R.-K. Boerenleenbank. De R.-K. Boeren leenbank alhier, zal Woensdag 25 a.s. haar 25-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. Het programma luidt als volgt: SLUISKIL. Priesterfeest. Zaterdag herdacht in allen eenvoud de Eerw. Pater Leonardus zijn 40-jarig priesterjubileum. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris beperkte zich deze herdenking tot een H. Mis uit dankbaarheid. Jnbilé-aflaat. A.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag worden hier de predicaties gehouden voor den Jubilé-aflaat. Vrijdag en Zaterdag begint het Lof des avonds om half acht. Het arbeidsconflict aan de Cekesfabriek. AXEL. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer H. Almekinders, slaagde dezer dagen voor acte schoonsohrijven M. O. Raadszitting. Morgennamiddag komt de raad in openbare vergadering bijeen om 2 uur. TER NEUZEN. Nienw Raadslid. Tot lid van den ge meenteraad is wegens ontslagname van den heer P. van Cadzand, benoemd de heer B. van Neerbos. HULST. Hanievergadering In de Dinsdag j.l. gehouden ledenvergadering van de Hanze is in de plaats van den heer Em. Lockefeer, die, in verband met zijn verkiezing tot Kamerlid, ontslag had genomen, tot voorzitter gekozen de heer Hon. Verwilghen. Ingezonden Mededeeling HONTENISSE. Gemeenteraad. Voorige week vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van Mr. R. J. J. Lambooy. OOSTBUBG. St&tenbiesbring In de vorige week ge houden vergadering van den Statenkieskring ïSluisc waren, behalve het voorloopig bestuur, afgevaardigden van Groede, IJzendijke, Oost burg, Hoofdplaat en Sluis aanwezig. HOOFDPLAAT. Nienw Klooster. Verleden week hebben de Zusters van Dongen haar nieuw klooster alhier betrokken. Onder groot enthousiasme werden de Zusters feestelijk ingehaald door een stoet van bruidj'es en schoolkinderen. Overal wap perde de vaderlandsche driekleur. De Zusters openen bewaar- en naaischool en de Zuster- wijkverpleegster zal daar haar intrek nemen. AARDENBURG. Zichzelf aangemeld. In het laatst van December 1925 werd ten nadeele van den landbouwersknecht R. een rijwiel ontvreemd Een destijds door de politie ingesteld onder zoek had geen resultaat. Een dezer dagen evenwel kwam een persoon zekere T. zich bij de politie aanmelden als zijnde degene die het rijwiel destijds uit de schuur had weggehaald. T. was na den diefstal van het rijwiel, naar Frankrijk gegaan, doch had eerst het ontvreemde rijwiel in België verkocht. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. (Midd, Crt.) P. J. Wijfels. f In den ouderdom van ongeveer 90 jaren is naar de Axelsche Crt. meldt, alhier overleden de heer P. B. Wijffels Uitgifte 7 pCt. Ie Hypothecaire Obligation. 7 pCt. Eerst - Hypothecaire Gewaarborgde Obligatieleening. CURSUS COSTUUMNAAIEN. cursus in costanmnaaien, Knippen enz. Opleiding voor examens. £*aT Men melde zich spoedig aan. Rijwielpad. Naar wij vernemen zal door den Rijkswaterstaat in verband met het feit, dat het verkeer een bepaald, hiervoor vast gestelde norm heeft bereikt, naast den weg van Sas van Gent naar Ter Neuzen, achter de boomen, een rijwielpad van betontegels worden aangelegd ter breedte van 2 meter. Waarschijnlijk echter zal met den aanleg niet vóór 1931 een aanvang worden gemaakt. Voorzorgsmaatregelen tegen Alastrim. Laat U inenten zoowel in Uw persoonliJK als in het algemeen belang I Brandend schip. Heden middag brandde een schip, dat vóór de fabriek Wittouck te Selzaete met suiker werd geladen bijna geheel uit, Begrijpelijk had zooiets op den middag veel bekijks. Naar wij vernamen, zou het mogelijk kunnen zijn dat de brand ontstaan is door de broeiing van de suiker. De lading was bestemd voor Rotterdam. is van de Sacramenten der Stervenden voor zien. Zaterdagavond was de toestand van Zijne Eminentie hoogst ernstig. Nieuwe verlaging der binnenlandsche postn tarieven. Overwogen wordt om, zoo mogelijk met in gang van 1 November a.s. over te gaan tot verlaging van het port voor brieven tot 20 gram in het binnenlandsche verkeer van iy2 lot 6 cent, alsmede van het minimumport voor monsters in het binnenlandsch verkeer van j tot 3 cent. Het is de bedoeling deze verlagingen tevens oö te passen in het verkeer met Ned.-Indië, -iuume en Curasao, mits tijdig met de post en- uren van deze gewesten overeenstemming wordt verkregen. Voorts wordt met de Ned. Indische postadministratie ovrleg gepleegd om op een nog nader te bepalen datum tot eenige verlaging te geraken van het port der pakketten, welke met de zeepost naar Ned.- indië worden verzonden. In de P.T.T.-begrooting wordt o.a. het vol gende opgemerkt betreffende de telefoon Ten aanzien van de draadtelefonie kon als resultaat van gedane overwegingen thans de wenschelijkheid worden vastgesteld, dat het interlocale tarief meer dan tot dus ver worde gedifferentieerd naar de afstanden, waarover de gesprekken worden afgewikkeld, terwijl het locale tarief zoodanig worde in gericht, dat de ingevolge daarvan verschuldig de betalingen afhankelijk zijn van de mate, waarin men aan het locale telefoonverkeer deelneemt en zulks met ingang van 1 Jan. 1930. Dienovereenkomstig zijn de volgende tarieven ontworpen. In het interlocale verkeer zal, in plaats van de thans verschuldigde bedragen van 0.20 voor een gesprek over afstaden tot 15 K.M. en ƒ0.50 voor een gesprek over af standen daarboven, betaald moeten worden ƒ0.10 bij afstanden tot 10 K.M. ƒ0.15 bij afstanden tusschen 10 en 15 K.M. 0.35 bij afstanden tusschen 15 en 35 K.M. en ƒ0.50 bij afstanden daarboven, vëraer zuiien de bezitters van locale aansluitingen deswege per jaar een naar den kostprijs van de aansluitingen berekenden jaarnjkschen huurprijs moeten betalen en daarnevens voor elk door hen aangevraagd en gevoerd locaal gesprek 2 y2 cent verschul- mgu zijn. ue wijziging van het locale tarief be- uwort voorts nog een aanmerkelijke vermin dering van de vergoedingen voor eens voor de aaniegkosten van een aansluiting (de z.g. entree-gelden). De hiervoren bedoelde nieuwe regelingen biet de andere nog aangebrachte tariefswij zigingen van minder gewicht zullen aanvan kelijk voor het staatsbedrijf een vermindering van ontvangsten tengevolge hebben, waarvan het bedrag wordt geraamd op 1,100,000 per jaar. De in de Memorie van Toelichting op de bedrijfsbegrooting 1929 vermelde studie be treffende de automatiseejring van plattelands-telefoonkantoren is thans zoover gevorderd, dat binnenkort de plannen voor enkele groepen van netten gereed zullen zijn, waarna zoo spoedig mogelijk tot de uitvoering daarvan zal worden overgegaan. Inmiddels orden plannen voor andere groepen van netten samengesteld. »iif. tiitHBHBü De maréchaussée J. J. de Muijnck, be- hoorende tot de brigade te Sluis, is overge plaatst naar de brigade Papendrecht. Keuring van dekhengsten. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Oct. benoemd tot secretaris van de Rijks- .sie voor de keuring van dekhengsten Zuidam, te 's-Gravenhage, thans assi- den dienst der Rijkszuivelconsulenten In de Memorie van Toelichting tot de Woterstaatsbegrooting 1930 lezen we o.a. het vagende provincie Zeeland wenscht over te gaan 4 ileg van een weg met keibestrating 1 taaien weg van IJzendijke naar I- b j Pontebrug in ongeveer 1 .g tangs Pyramide en ten aadi vaij «ïctasiuiceade aan het westelijk eindpunt van den verbindingsweg tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. •g^Door den aanleg van dezen weg zal de verbinding tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen eerst geheel tot stand zijn gekomen, zoodat het werk moet worden geacht in een groote behoefte van de streek te voorzien. De kosten van het werk worden geraamd op f 355,000. Er bestaat voldoende aanleiding tot het verleenen van een Rijks- bijdrage, welke zou kunnen worden bopaald op 25 pCt. van de kosten'tot een bedrag van ten hoogste f88,750. Een eerste gedeelte groot f 25,000, van dit subsidie wordt voor 1930 aangevraagd. alhier met 2 cent verhoogd van 14 op 16 cent per liter. ie 's Morgens om 9 uur een H. Mis voor de levenden en overleden leden. 2e Na afloop der H. Mis bijeenkomst van leden en genoodigden in het patronaatsgebouw. Op deze bijeenkomst zal door den Kassier verslag worden uitgebracht over het ontstaan, groei en bloei der bank. 3e 's Middags om half zeven uur souper voor leden en genoodigden. De feestavond zai worden opgeluisterd door het plaatselijk orkest onder leiding van Ch. de Hulsters. Naar wij vernemen is de conferentie met den Rijksbemiddelaar, die aanvankelijk op Vrijdag jl. was bepaald, op verzoek van de directie der Cokesfabriek tot morgen uitgesteld. Zij zal aldan te 's-Gravenhage plaatsvinden. (9) Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. De heer P. J. Adriaansens werd als raadslid toegelaten en beëedigd. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de vereeniging tot be vordering van Arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten, om toe te treden als lid, zal nader worden onderzocht. Aan het bekende adres van de gemeente St. Jansteen werd adhaesie betuigd. Enkele verzoeken om ontheffing honden belasting werden verleend. Een verzoek van het bestuur der Jongens school te Lamswaarde om gelden voor aan schaffing leermiddelen werd ingewilligd. Aan P. Dieleman, H. Meesen en D. de Bakker zal als tegemoetkoming in de kosten verbonden aan het bezoek van een school te Zaamslag een abonnement op de tram worden verstrekt. Naar aanleiding van een verzoek van Jac. en P. Wolfert om een autobus voor hun kinderen bij 't bezoeken van de O.L. school te Molenstraat, wordt besloten een vergoeding toe te kennen ten bedrage van de kosten van rijwiel of tram. Het bekende verzoek van A. Neve om vergoeding voor zijn beschadigde schuit kwam voor de derde maal in behandeling. Thans werd het, met de stemmen der beide wet houders tegen, inwilligd. De voorzitter verklaarde, er prijs op te stellen, dat deze zaak zou worden aangehouden en de havenmeester alsnog wordt gehoord, De heer Voet stelde voor, dit hooren te doen plaats hebben in het bijzijn van Neve. Een verzoek van de ambtenaren ter secre tarie om verhooging van hun salaris werd in handen gesteld van B. en W. voor nader onderzoek. Het bekende adres van de Hanze voor stroomprijsverlaging werd voor kennisgeving aangenomen. De hooge meterhuren zullen worden verlaagd. Het veldwachters salaris voor Lamswaarde werd vastgesteld op f 1550 plus f 100 voor kleeding f 100 voor huishuur f25 voor rijwiel en f 25 voor geneeskundige hulp. In de begrooting werden enkele wijzigingen aaugebracht. De verordening op het heffen van weeg- gelden werd opnieuw vastgesteld in verband met de concessie aanvrage. Evenzoo de heffing van haven- kaai- en liggelden aan de haven te Walsoorden, waarbij een kleine wijziging werd aangebracht, (voor pluimvee zal niet meer een cent per stuk, doch 5 cent per krat worden gevorderd). Mr. R. J. J. Lambooy werd met algemeene stemmen benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Biervliet en Aardenburg hadden geen afge vaardigden gezonden. De vergadering werd gepresideerd door den heer P. Lauret. Na levendige discussie werd het door het voorloopig bestuur ontworpen concept-huis houdelijk reglement met eenige wijzigingen goedgekeurd. De bijdragen der kiesvereenigingen ten behoeve van den Statenkieskring werd vast gesteld op 2 cent per lid per jaar. Tot bestuursleden werden gekozenP. Lauret, Oostburg (voorzitter), P. de Caluwé, Hoofdplaat (secretaris), P. de Martelaere, Groede (penningmeester). J. Cornelis, IJzen dijke en A. Aernoudts, Sluis (leden). De overledene was vroeger jaren dijkgraaf van den Isabellapolder, regent van het Burger gasthuis en was gedurende 40 jaren jaren raadslid, waarvan 25 jaren wethouder. IJZENDIJKE. Schuur afgebrand. Zaterdagavond ten om streeks 11 y2 uur is de schuur van den land bouwer Dellaert, staande in de bebouwde kom dezer gemeente, door brand vernield. Twee varkens kwamen in de vlammen om terwijl veel oogst werd vernield. Door het krachtig optreden van de brand weer werd voorkomen, dat de belendende perceelen eveneens door het vuur werden aangetast. Naar wij vernemen is het verbrande perceel slechts laag verzekerd. .Auto-ongeval. Gisterennamiddag ten onge- 3y2 uur is de brillenkoopman Vaale uit Axel op den weg van Breskens naar IJzendijke over een hoop zand gereden met het gevolg, dat de auto enkele malen over den kop sloeg én ten slotte over een sloot op een weiland terecht kwam, na nog in aanraking te zijn geweest met een langs den weg staanden boom. De bestuurder, de heer Vaale, werd bewuste loos opgenomen en in het café van den heer Wervers binnengedragen. Wij vernemen, dat zijn toestand zeer zorge lijk is. Waarschijnlijk heeft een hersen bloeding plaatsgehad. Op advies van den dokter, die evenals de pastoor spoedig ter plaatse waren, mag de gewonde niet worden vervoerd. De auto is totaal vernield. Vermoed wordt, dat het ongeluk aan te snel rijden moet Worden toegeschreven. De Nederlandsche Landbouwbank N.V. te Amsterdam en de firma Lentjes Drossaerts, 's-Hertogenbosch, stellen blijkens de in dit nummer voorkomepde annonce vanaf heden de inschrijving open op f 300.000 7 pCt. ie Hyp. Obligatiën, verdeeld in stukken van f 1000 en f 500 ten laste van de Congregatie der Eerw. Zusters van den H. Joseph, Pro vinciaal-Moederhuis Münstertal Amt Staufen (Baden) te St. Trudpert tot den koers van 981/* pCt. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn bij de in de annonce genoemde inschrijvings kantoren verkrijgbaar. De N.V. De Spaarqe-Bank, N.V. Effecten kantoor F. Th. Everard en de firma J. Wes- terwoudt Co., Haarlem/Amsterdam, stellen blijkens advertentie in dit nummer de inschrijving open op een 7 pCt. Eerst-Hypo- thecaire Gewaarborgde Obligatieleening, groot f 600.000 nominaal, in stukken van f 1000 en f 500, uitgegeven met goedkeuring van Z.D.H. den Bisschop van Münster ten laste van het R.-K. Ziekenhuis »Mathias Spitalc te Rheine (Westfalen koers van uitgifte 98 pCt. op Dinsdag 24 September 1929, van des voor middags 8 uur tot des namiddags 4 uur. Prospecti en inschrijvingsbiljetten zijn bij bovengenoemden, alsmede bij H. H. bankiers en commissionnairs in effecten, op aanvraag verkrijgbaar. Bg de Earw. Zusters bestaat gelegenheid zich op te geven voor een Het onderwgs wordt gegeven door een Eerw. Zuster met vakdipiome. Als er genoegzame deelnemers cjjn, zal de cursus met October beginnen. Zooals onze lezers uit de in het nummer van Vrijdag j.l. geplaatste annonce (men zie vooral ook de annonce in het nummer van heden, waarin een wijziging der uren van inenting wordt bekend gemaaktzullen hebben gezien, wordt van gemeentewege Dinsdag a.s. ten 10 uur v.m. in de o. 1. school A en Donderdag a.s. ten uur in de o. 1. school B ten tweeden male gelegenheid gegeven om zich kosteloos te laten inenten tegen pokken. Dit is een voorzorgsmaatregel, welke ook door de overheid elders in den lande is genomen en waarvan door duizenden en duizenden wordt gebruik gemaakt in verband met het steeds dreigender wordend gevaar van besmetting met alastrim of kafferpokken. Van medische zijde wordt vrijwel algemeen inenting aanbevolen: ie ter bescherming van de personen zelf2e om verdere uit breiding der ziekte die gevaar voor het leven der aangetasten oplevert -— door over brenging der besmetting, te voorkomen. Door zich te laten inenten beveiligt men dus zichzelf en men vervult een plicht tegen over zijn omgeving wijl men voorkomt, dat men de besmetting op anderen overbrengt. Nu wordt door sommigen bezwaar gemaakt tegen het inenten op zichzelf een volkomen pijnlooze behandeling, die klaar is vóór men er erg in heeft wegens een beweerd gevaar, voor encephalitis of hersenziekte, waaraan men als gevolg van inenting zou blootstaan. Inder daad is bij enkelen dat gevolg opgetreden. Doch de ondervinding heeft geleerd, dat de kans hierop verhoudingsgewijs zoo gering is, dat hieraan geen redelijk motief kan worden ontleend om zich aan het veel grootere gevaar van besmetting van zichzelf en van anderen bloot te stellen. Overigens bestaat dit geringe encephalitis- gevaar alléén maar voor hen, die nog nooit zijn ingeënt. Bij hervaccinatie is nog nooit encephalitis opgetreden. Men mag dan ook vertrouwen, dat niemand morgen zal nalaten, van de gelegenheid tot inenting gebruik te maken, opdat de ge vreesde pokkenziekte in ons vaderland door onze schuld geen verdere uitbreiding neme.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2