Jonge Harten. No. 3519 Maandag 23 September 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hoe gaat het bij een Volken- bondsvergadering toe? Binnenland AJP; Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Zij, die zich per I October op „De Zeeuwsche Koerier" oboniieeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. ITe-u.illetQr\ POSTREKENING No. 5241S. smaakt als room Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT (Van onzen correspondent te Genève) De stad van den Volkenbond 't Aspect van de vergadering. De keuze van den President en wat er achter zit. De commissie van zes. De tribunes voor pers en publiek. „Volkenbond" of „Het Volk". Uiterlijk merkt men er in Genève, deze eigenaardige mengelig van verschijningsvor men van 'n groote en 'n kleine stad, niet zoo heel veel van, dat er in deze dagen alle Europeesche staatslieden van naam, ja zoo wat van de heele wereld, verzameld zijn. Zeker, er zijn heel wat vreemdelingen gearri veerd reizende Engelschen en Amerikanen en ook veel Duitschers, die nu toch eenmaal in Zwitserland waren en er dat omwegje over Genève wel over hadden. Het verkeer in de breede straten, in de buurt van 't station en van 't Volkenbondsgebouw in de Rue de Mont- blanc en op de Quai de Montblanc is leven diger geworden. En dat niet enkel op de uren, dat de zaken gesloten worden, om twaalf en zeven uur, maar ook gedurende den dag rui- schen de automobielen voorbij en er zijn er verschillende bij, die 'n klein vlagje dragen in de nationale kleuren van een der vier en twintig leden van den VolkenbondOok de hotels, waar de delegaties hun intrek hebben genomen, staken de vlag uit. Maar dat is dan ook allesDe stad zelf ziet er heelemaal niet bijzonder-feestelijk uit't schijnt dat de Volkenbond, deze tiende jubileum-zitting in- kluis, voor de bewoners van Genève 'n alle- daagsche zaak is geworden. Er kleurt geen enkele vlag, er schittert 's avonds geen illu minatie, zelfs heeft men 't niet noodig ge vonden om de rammelende en schokkende tramwagens wat op te knappen. De gedele geerden zullen wel zoowat allen auto rijden, zal men gedacht hebben Genève gaat er groot op, de stad van den Volkenbond te zijn, maar 't moet gezegd worden, dat 't voor die eer nog maar weinig heeft gedaan en er nog steeds weinig voor doet. Alleen, als er een zitting wordt vastge steld in 'n andere stad wordt men wakker enbegint te schimpen. Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. O 17) Nu begonnen Lea's oogen te fonkelen en haalr neusvleugels trilden van toorn. O, zij be greep het al 't Meisje had Bruno weergezien en hij had zich weder in haar gunst weten te dringen. Lea stampte van ongeduld met den voet op den grond. Dat mankeerde er nog maar aan, en dat juist nu, nu zij zoo nabij het doel wasnu kwam die oude geschiedenis weer opnieuw haar plannen bedreigen. Waar om had zij deze ontmoeting niet verhinderd Waarom had zij er zoo vast op gerekend, dat met Martha's verloving deze dwaze verliefd heid bij Bruno voor goed geweken was Haar ergerlijk zelfverwijt maakte haar toon slechts liefdeloozer en bitterder, toen zij het meisje met ruwe hand %de kamer introk en met gefonst voorhoofd tot haar zeide Je moest je schamen, zulke woorden over je lip pen te laten komen. Hier, hier aan je vinger draag je den ring, dien de man, die je lief heeft, je aan de hand gestoken heeft. Aan hem heb je je zelf gegeven Hem moet je hart toebehoorenIedere andere gedachte is zondig, is een misdaad Ik dacht, dat je op school al geleerd had, dat Maar wacht even, 'k had bijna vergeten te zeggen, dat de stad Genève elk jaar in de maand September 'n even korte als feeste lijke ontvangst organiseert iri 't door den Brunswijker gebouwde Grand Theatre Wie niet mede is uitgenoodigd op deze bij eenkomst, waar als 'n babylonische spraak verwarring alle talen der wereld gesproken worden, in de smakelooze, maar ruime „Refor matie-zaal" kan er zich moeilijk een idee van vormen. En toch loont 't de moeite, dat men 'ns wat nader kennis neemt van 't uiterlijke dezer meestgrootsche uitgebreidste en geregeld terugkeerende diplomatieke conferentie'. kortom, van wat zich zooal om 'n Volken bondsvergadering afspeelt. Eerst dan zal men de berichten, die de kranten dagelijks bren gen over redevoeringen en commissie-zittingen goed begrijpen. De „Reformatie-zaal" diende tot nu toe bij de plenaire zittingen voor de groote ver gaderingen en zal daar voor blijven dienen, tot dat 't nieuwe Volkenbondspaleis klaar is. 't is 'n saaie, langwerpige, rechthoekige ruim te, met twee, tegenover elkander liggende tribunes. In de zaal zitten de afgevaardigden der vier en twintig landen, alphabetisch ge rangschikt naar hun namen in 't Fransch. Zoo zit Duitschland (Allemagne) dus onmid dellijk naast Albanië, Australië en Oostenrijk (Autriche). 't Is in alle opzichten 'n bonte verzameling, 'n verzameling van alle rassen en talen. Uit het verre Oosten zijn de Chi- neezen en de Japanners gekomen. Van Europa zijn alle, landen vertegenwoordigd, behalve Rusland. Uit Noord-Amerika zijn er alleen de Canadeezen, omdat de Vereenigde Staten niet tot den Volkenbond behooren. Verder zoowat alle staten uit Midden- en Zuid-Amerika. Daar zit ook de zwarte vertegenwoordiger der Afrikaansche republiek Liberia. Deze laat zich steeds door een blanke begeleiden. Deze blanke heeft een Duitschen naam en noemt zich zelfsbaron Elk land, groot of klein, zendt drie gedelegeerden en als die met elkaar aan 't praten zijn, hoort men allerlei talen dor elkaar. Maar de officieele talen waarvan de redenaars op 't spreekgestoelte zich be dienen, zijn nog steeds Fransch en Engelsch. Heeft 'n afgevaardigde in 't Fransch ge sproken, dan wordt aan 't slot van z'n uiteen zettingen, de geheele redevoering, 't geheel zijner meeningen in hun samenhang, in het Engelsch vertaald door den officieelen tolk van den Volkenbond. En omgekeerd. Is 'n spr. echter geen van beide talen machtig, dan mag hij ook zijn moedertaal gebruiken, als hij er dan zelf maar voor zorgt, dat z'n redevoering in een der twee officieele talen wordt over gezet. En zoo heeft men in de „Reformatie zaal" redevoeringen kunnen hooren, behalve in de beide officieele talen, ook nog in het Chineesch, in 't Spaansch, in de Slavische talen en 't veelvuldigst in 't Duitsch. De vergadering kiest, nadat de opening een belofte heilig is en dat slechts eerloozeen lichtzinnige menschen hun woord breken VIII. Lea genoot zelve van haar strenge veront waardiging. Zij wist, dat zulke redeneeringen den diepsten indruk op het gemoed harer dochter zouden maken en zonder medelijden met het sidderende, in hopeloozen jammer op een stoel nederzinkende kind, dat met zulke bedroefde oogen om zich heen keek, verliet zij toornig de kamer. Martha schreide niet meer. Onder een on beschrijfelijk gevoel kwam zij plotseling tot de ontdekking, dat haar moeder haar niet lief had. Zij begreep, dat zij op geen hulp meer te rekenen had, dat zij van allen verlaten was. De wanhoop maakte zich van haar meester en zij stormde de kamer uit, de trap af en naar buiten. De boomen aldaar, het woud, de avond hemel, de zwijgende natuur hadden meer troost voor haar dan haar moeder, 't Was haar, als moest zij van de menschen weg- loopen en zich in de eenzaamheid verschuilen. Half buiten zichzelve, zonder te overleggen, waar zij heen wilde, slechts vluchtende in haar doodsangst, ging zij het rotspad naar de bank onder het kruis op. Hier hukte zij neder op de bank en keek in sprakelooze smart naar de bergen. Een donkere wolken laag, met vuurrooden rand, vertoonde zich er boven langzamerhand verminderde de glans, heeft plaats gehad door den president van den Volkenbondsraad, dezen keer 'n Perzische 5j prins, haar vorzitter. Natuurlijk zit er aan zoo'n verkiezing, bij zulk 'n verzameling van diplomaten, heel wat vast. Dagen te voren worden er al berichten gelanceerd over den, als den toekomstigen president gedoodvefden persoon. Doorgaans gaat 't zoo, dat 'n land, dat gegronde redenen tot ontevredenheid heeft, gesust wordt met de eer, den president te mogen leveren 'n doekje voor 't bloeden Daarnaast moet ook; de Vice-president gekozen worden, 't geen natuurlijk weer gepaard gaat met paralelle tendenzenDan kiest de ver gadering elk jaar ook nog zes commissies, die zich zullen bezig houden met kwesties van juridischen-, politieken- en budgetairen-aacd en verder die der ontwapening, van 't handels verkeer en de hygiëne. Hun werk loopt paral- I lel met dat der algemeene vergadering. Wie vullen nu de tribunes aan beide zijden der zaal De eerste is gereserveerd voor de Pers, vertegenwoordigd door 'n 3 a 400 jour- nalisten, die hier ieder jaar in September naar toe komen. Ook zij vertegenwoordigen j zoowat alle landen der wereld er zijn er uit j Duitschland, Frankrijk, Engeland, Italië, Bel- gië, Noord-Amerika, maar ook uit Skandi- navië, Polen, de Balkanstaten, Spanje, Zuid- Amerika, zelfs uit Japan, China en Indië en natuurlijk ook uit ons land. Wie lust heeft om menschen te zien en te leeren kennen, die moet hier in September maar 'ns komen zitten op de tribune of 's avonds in de „Volkenbond- kneip" de „Bavaria" allerlei types kan hij er aantreffen. Over 't algemeen stelt 't publiek niet het minste belang in hetgeen er in de vergadering gebeurt, Je ziet er bijna steeds dezelfde ge zichten lui die met 't reisbureau Cook rei zen en 'n beetje nieuwsgierig uitgevallen (Cook heeft behalve natuurschoon immers ook den Volkenbond op z'n programma staan) verder geschminkte dametjes, politiseerende vrou wen en maar zelden 'n frisch, jong gezicht en dat behoort dan nog meestal aan 'n joligen student, die dat „zaakje" ook wel 'ns wil zien. Maar 't volk, in wiens belang de Volkenbond toch eigenlijk gesticht is, laat zich nooit of te nimmer zien (Nadruk verboden). Kardinaal van Rossum. Vrijdagmorgen heeft Z.Em. Kardinaal van Rossum ons land verlaten. Oud-Minister Slotmaker de Bruine weer journalist. Prof. Slotemaker de Bruine heeft zich naar „De Nederlander" meldt, op haar verzoek, be reid verklaard, met ingang van 1 Oct. weer een leidende plaats in de redactie van „De Nederlander" te aanvaarden. donker en onduidelijk verhieven nu de denne- wouden hun stammen in de schemering. 't Weerlichtte in de verte het zooeven nog zoo zonnige, vroolijke landschap was plotse ling ernstig, treurig geworden, gehuld in een sombere, tot overpeinzingen semmende stilte. Maar het meisje staarde naar de met wolken gekroonde toppen der bergen, als wilde zij daar den geliefde zoeken. Waar hij nu wel zou toeven Waar hij nu wel de zon zag on dergaan Of hem het harte ook zulk een pijn ded als het hare Maar hij was immers vrij. Hij behoefde zich niet van slechtheid en valschheid te beschuldigen, zooals zij. Zij, die immers niet meer wist, wat goed of kwaad was zij, die met zichzelf zoo geheel in de war was. Je hebt jezelve aan Clemens gegeven Ie dere andere gedachte is zondig, is een mis daad Maar een belofte is heilig De woorden harer moeder, die deze haar op zulk een ongewonen, ernstigen, maar toch ook boozen toon gezegd had, klonken haar als een veroordeelend vonnis in de hooren. Voor den eersten keer dacht zij huiverig aan de toekomst, aan het huwelijk, waartoe zij zich verbonden had. Als zij de vrouw van Clemens geworden was, dan zou zij wel altijd met hem alleen moeten zijn, hem nog veel meer moeten toebehooren, dan tot dusverre het geval geweest was. Daarna zou hij haar op de huwelijksreis medenemen, dan mocht hij altijd in haar nabijheid zijn ieder uur. Dreigend, beangstigd, als een geduchte schrik, stond haar op eens de intieme verhouding in Chr. hist. Eerste Kamerfractie. Als opvolger van baron de Vos van Steen- wijk is benoemd tot voorzitter der Chrstel.- Hist. fractie in de Eerste Kamer prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. Radioraad. Als opvolger van minister Verschuur is mr. B. Berger, te Venlo, benoemd tot lid van den Radioraad. Ingezonden Medetfeeling (9) Vorstelijk huwelijk. Uit Milaan wordt d.d 20 Sept. gemeld Volgens de ochtendbladen, is de Koning van België Donderdag naar Italië vertrokken. Hij zal tot het einde van de volgende week in Italië blijven en bij deze gelegenheid een be zoek brengen aan de Italiaansche Koninklijke familie. Het verluidt, dat de reis van den koning in verband staat met de reeds verscheidene ma len aangekondigde, doch steeds weer tegen gesproken verloving van den Italiaanschen troonopvolger met de Belgische prinses Marie José. Men neemt aan, dat de officieele verlo ving binnen een maand en het huwelijk in Februari 1930 zal plaats hebben. De toestand in het Verre Oosten. Naar verluidt zouden, op bevel van Moskou, de sovjet- troepen aan de Chineesch-Rus- sische grens op verschillende punten zijn te ruggetrokken, om botsingen met de Chi- neesche troepen te voorkomen. De Zwitsersche bondspresident treedt af. De bondspresident Haab heeft zijn collega's en politieke vrienden in kennis gesteld van zijn besluit, om aan het einde van deze parlementaire zittingsperiode af te treden Scheepsramp. Aan de Mexicaansche kust is het Ameri kaansche motorschip „Montgommery" ge zonken. Dertig passagiers zijn verdronken. Brand in een nachtclub. Te Detroit zijn bij een brand in een nacht club 16 personen omgekomen. 50 liepen zware verwondingen op. Veertig giftmengsters gearresteerd. In Hongarije zijn, in verband met de ont dekking van een reeks ontzettende misdaden, veertig giftmengsters gearresteerd. Kardinaal Dubois stervende. Kardinaal Dubois, aartsbisschop van Parijs, liet huwelijk, 't altijd samenzijn met denman, dien men niet lief heeft, voor den geest, en zij sprong op, als ware zij hevig geschrokken. Liever dan de diepte in Liever sterven Zij boog over de smalle leuning, die om de rots heen stond en staarde half waanzinnig, In haar angst voor de toekomst, in het brui- ende water. 't Vermolmde hout bezweek onder haar oorover buigend lichaam. Maar zij gevoelde ivh ten prooi aan een sombere weerspannig heid, aan een onstuimige onverschilligheid. Laat het maar breken Wat geeft het Des te beter Duizelig en toch als door een somber ver- ringen naar beneden getrokken, keek zij in 'en stroom neer, die tegen de rots klotste naar de zwalpende golven, zoodat de droppels inhoog spatten. Toen rukte zij op eens met een nevel voor 12 oogen den ring van den vinger, haar ver- :<vingsring, en slingerde hem de diepte in. Daar kraakte het, alsof er iets aan splinters ebroken werd, en toen een gil een flauwe ",il. Onder de hevige beweging bezwijkt de LV/akke houten balustrade, waarop zij leunt do leuning breekt en zij stort naar beneden, laar handen grijpen instinctmatig nog naar en steun, maar het zwakke boompje, dat zij ijpt, is niet stevig genoeg zij trekt het met wortel en al uit en sleept het met zich voort. Do grond onder haar voeten wijkt en zij stort !n de golven. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1