No. 3518 Jonge Harten. zenuwen Vrijdag 20 September 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Het financieel beheer. overwerKte TemuiMoMzttm Binnenland Buitenland Provincienieuws VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52410 Zij, die zicli per 1 October op „De Zeeuwsche Koerier" abouueeren ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. ITeTJLiHetQrL, Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Kardinaal van Fossnm. De miliioeaennota Mr. van Schaik Kamervoorzitter. Wijziging telefoontarieven. Radiocongres Noodweer Brand in do telefooncentrale te Gent. AXEL. VRAAGT SPOOR/ MOSTERD Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT In een speciaal onderdeel van ons program wordt 't financieel beheer genoemd. Bij door voering van het vroeger besproken vijf-af delingen- systeem komt dit onder bizondere leiding. De redenen liggen voor de hand. Het financieel beheer eischt deskundigheid en vertrouwen. Deskundigheid. De taak van den pen ningmeester, die ten onrechte dikwijls licht vaardiger wordt opgevat dan die van den voorzitter of den secretaris, vereischt 'n zekere bekwaamheid. De penningmeester moet kun nen omgaan met cijfers, d.w.z. hij moet al thans de eerste beginselen van het boekhou den verstaan. Zonder deze kennis kan hij onmogelijk een zuiver beeld geven van den financieelen toestand zijner organisatie of in stelling zal hij dikwijls staan voor een niet- kloppende rekening en hiermede voor het ge vaar van fraude. Vooral nu onze beweging zoo grooten om vang heeft gekregennu soms zeer groote sommen moeten worden beheerd, dient aan dit punt volle aandacht gewijd. In 't geval, dat over die groote sommen beheer wordt ge voerd, is zelfs speciale deskundigheid vereischt en kan met de eerste beginselen van het boekhouden niet worden volstaan. Bizondere opleiding is dan noodzakelijk. Het kiezen van een penningmeester of verantwoordelijk ad ministrateur kan dan slechts geschieden rechtstreeks door het bestuur of op een voor dracht van het bestuur. En eischen van be kwaamheid zijn dan voorwaarden. Vertrouwen komt echter op de eerste plaats. Het sluit eigenlijk de andere voorwaar den in. Om vertrouwen te winnen, moet im mers ook bekwaamheid bij 't financieel be- Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. 16) Haar moeder zat op 't kleine balkon in eer, lichte, luchtige zomer japon en riep haar lachend een paah woorden toe, die voor Martha door het ruischen van den stroom onverstaan baar werden. Lea was in een opperste luim. De generaal had uren lang bij haar in 't stille prieeltje in den tuin gezeten en voor 't eerst van den grooten hartstocht gesproken, dien hij jaren geleden voor haar gevoeld had, van de smart, met welke hij destijds van haar was heenge gaan. Daarbij hadden zijn oogen zoo warm op haar gerust, dat zij wel gevoeld had dat was geen woelen in uitgedoofde liefdeasch dat was een gloed, die nooit verkoeld was, die weder aanwakkerde, een frissche gloed. 't Laatst bindende woord, de bekentenis 't Is nu als toen Ik heb u lief, en nu zijt gij vrij had hem blijkbaar op de lippen ge zweefd, maar hij was plotseling opgesprongen en had zich in hevige ontroering verwijderd. De schaamte, die den niet meer jongen man op 't beslissende oogenblik overweldigde, een zekere verlegenheid over deze liefdesverkla- heer aanwezig zijn. Maar vertrouwen omvat meer. Het omvat ook ongerepte eerlijkheid en nauwgezetheid. Ook bekwame penningmee sters of administrateurs kunnen fraude ple- gen, zelfs op een wijze, die dikwijls aan de aandacht ontsnapt. Vóór alles dus de eerlijk- j. heid. Natuurlijk geldt dit voor allen, maar toch bizonder voor hen, die de geldzaken beheeren. Wij herhalen dit wordt wel eens te licht vaardig opgevat. Het heeft meerdere organi- nisaties en instellingen reeds in moeilijk heden gebracht. En dan zijn de moeilijkheden van financieelen aard nog minder zwaar dan die, welke voortvloeien uit een geschokt ver trouwen. Deze kunnen in korten tijd alles ondermijnen, wat in vele jaren met zorg en moeiten werd opgebouwd. Om deze redenen is ook geregeld en ernstig toezicht noodzakelijk. Zelfs in de kleinste vereenigingen. Soms wordt volstaan met een commissie van controle, lukraak gekozen door eene ledenvergadering. Onbevoegden moeten dan controleeren en kunnen dit natuurlijk slechts zeer oppervlakkig doen. Beter is, dat men het toezicht opdraagt aan personen, die zooveel mogelijk deskundig zijn, ook al zou men deze wat in kleinere plaatsen best mogelijk is buiten den kring der leden moeten zoeken. Goede en eerlijke penning meesters zullen dit waardeeren. 't Is geen gebrek aan, maar versterking van vertrouwen. Voor grootere organisaties of belangrijker instellingen moet een accountant met het ge regeld toezicht worden belast. Dit is van zoo groot gewicht, dat geen bestuurslid verant woordelijkheid kan aanvaarden zonder zeker heid van deze deskundige controle te hebben verkregen. Wij zouden het ideaal vinden, wanneer aan ons Werkliedenverbond een afzonderlijke accountantsdienst werd verbonden, en wan neer alle centrale organisaties en instellingen door dezen dienst werden gecontroleerd. De kosten dezer contróle zouden dubbel en dwars worden vergoed alleen door het voorkomen van fouten en de versterking van het alge meen vertrouwen. En door genoemden dienst zien wij nog andere mogelijkheden. Mogelijk wordt dan ook deskundige voorlichting op economisch gebied aan de besturen. Voorlich ting met betrekking tot de belegging van kapitaal niet alleen, maar ook met betrekking tot de financieele posities der ondernemingen en bedrijven, waarmee de organisaties voort durend te maken hebben. Het financieel beheer verdient dus wel de volle aandacht, zoowel in de kleine vereeni gingen als in de groote organisaties. De belangrijke kapitalen, in onze sociale in stellingen samengebracht, kunnen nog meer vruchten dragen, dan tot heden het geval is, en wel door voortreffelijker beheer en betere controle. H. ring, nu hij reeds grijze haren droeg, hadden hem nog op het laatste oogenblik van haar verdreven. Maar Lea lachte er slechts om zij wist, dat nu de rechte stemming gevonden en het ijs gebroken was nu zou ook wel spoedig het oogenblik komen, dat hij zich heelemaal ver klaren zou, dat zij eindelijk zou zegevieren. Met triomfeerenden blik keek zij naar buiten, naar den invallenden avond. Haar hoofd gloeide niet van liefde, maar van eerzucht Waar zij zoo naar verlangde, wat zij nu zoo vlak voor haar zag, dat zij er maar naar be hoefde te grijpen, was toch niet een trouw hart, niet de genegenheid van een geliefden man het was de naam en de hooge positie van den generaal, den aanstaanden minister, den titel „Excellentie", dien zij zoo schoon in haar ooren meende te hooren klinken. Kom gauw, Martha riep zij haar dochter toe, toen deze dicht bij 't. huis kwam. Ik heb een prettige tijding voor je Toen het meisje bij haar op het balcon ge komen was en zij Martha's bleek, ontsteld ge laat ontwaarde, lachte zij. Nu, ik geloof waarlijk, dat ge van een telegram schriktIk zeide je immers een prettig bericht Clemens komt morgen en blijft een paar dagen Lea, zich aan haar eigen gedachten over gevende, staarde weer in de verte, terwijl haar dochter sprakeloos het telegram bekeek en werktuigelijk de woorden las in een onbe- schrijfelijken doodsangst. Menigmaal sloeg zij de oogen ten hemel, naar de groote, dikke, lag^nden Mededeeling (14) ka'meeren en worden gesterkt door ^^^^^^^u^j^5ctBi^potkef^rogistea Z. Em. Kardinaal van Rossum bezocht o.a. Rolduc en het Kath. Ziekenhuis te Kerkrade. De Millioenennota en de verschillende hoofdstukken der Staatbegrooting 1930 zijn verschenen. De gewone dienst geeft een batig saldo van ruim 9 millioen, Tot voorzitter van de Tweede Kamer is benoemd mr. J. R, H. van Schaik (R.-K). Verschenen is de begrooting voor het P.T.T.-bedrijf voor 1930. Vooral ten aanzien van het telefoonverkeer worden belangrijke wijzigingen aangekondigd. Woensdagmorgen is door den Minister van Waterstaat in de Ridderzaal te 's-Graven- hage het Internationaal Radiocongres geopend. De Noordelijke provincies van Portugal zijn de laatste dagen door noodweer zwaar geteisterd. In de telefooncentrale van Gent heeft Dinsdag een brand gewoed. De brand zal ernstige gevolgen hebben. Daar de meeste hoofdkabels verbrand of be schadigd zijn zullen de 7500 abonné's 'n 15 dagen lang geen gebruik van hun telefoon kunnen maken. Men vreest, dat het ongeluk een ernstige storing van het zatëfenleven zal teweeg brengen. De Japansche ministerraad beraadslaagde over de plannen inzake ontwapening ter zee. De minister van oorlog wees er op, dat Japan van het duikbootwapen niet kan afzien. China zond een nota aan de mogendheden waarin onmiddellijke afschaffing der exterri toriale rechten der buitenlanders in China wordt geëischt. In Polen dreigt een kabinetscrisis in ver band met de wrijving tusschen regeering en landdag. In Frankrijk heeft het op verschillende plaatsen hevig gestormd. Te Toulouse zijn laarbij vier huizen en een kerk ingestort. Burgerwacht. Zaterdag jl. werd door ie Burgerwacht cAxel» de uitgeschreven schietwedstrijd gehouden met scherp, marga en bosquet, waaraan 27-ledcn deelnamen, terwijl een 9-tal heeren buiten mededinging ook hun vaardigheid beproefden. De uitslag was als volgt A. Scherpe baan. 100 M. maximum 100 punten. Adr. Lourens 95 punten, Lev. Dieleman 92, Joh. J. Hoëbé 88, P. J, Knieriem 87, G. den Engelsman 84, S. Laurens 84, Joh. Pnijze 83, Joh. C. van Driel 82. H. van Luijk 82, A. de Witte 80, P. den Exter 8o, A. van Tatenhove 80, P. Le Feber 80, P. J, Knieriem 79, Jan Laurens 78, H. J. Hoebé 74, Alf. de Winne 74, A. Bakker 73, Jac. Pakker 72, M. van Doeselaar 72, J. van Luijk 71, A. Jansen 71, Fred. Bakker 69, Jac. Goosscn 69, C. Faas 6r, Jac. Ilamelink 44, Jan Le Feber 29. Een medaille, beschikbaar gesteld door de V-V.V. te Axel werd gewonnen door Adr. Laurens als hoogste schutter en een fraai kunstvoorwerp, geschonken als voren door HL Hoebé met 5 rozen. B. Marga baan, 15 M. maximum 120 punten. Jan Le Feber 115 punten, Adr. Lourens 112, A. van Tatenhove 112, Lev. Dieleman 110, H. J. Hoebé 110, P. Lcfeber 108, S. Laurens 108, M. van Doeselaar 107, Joh. J. Hoebé 106, P. J. Knieriem 106. Een medaille beschikbaar gesteld door de V.V.V, te Axel werd gewonden door Jan Le Feber als hoogste schutter in deze afdeeling. Bosquet baan. Afst. 12 M, maximum 60 punten. ie Joh. C. van Driel, 2e H. Hoebé, 3e INGEZONDEN If DEDEELING (6) witte wolken, als smeekte zij daar om bescher ming, om troost. Zij gevoelde zich zoo rade- loos, zoo hulpeloos, als een kind, dat eerst mopdig op zijn eigen beenen meende te kun- J nen voortloopen, en nu, op eens om zich 'heenkijkend, bespeurt, dat het verdwaald is, op vreemden bodem staat en niet meer weet, hoe verder te komen. Als een kind ook riep zij den naam harer moeder en hoopte van haar redding, hulp Moeder, ik bezweer u, moederzeide zij zachtjes, haar bevende handen om Lea's arm slaande en haar met groote, smeekende oogen aanziende, ik bezweer u, schrijf aan mijn verloofde, dat hij niet komen moet. O, Ik smeek er u om Hij moet niet komen Morgen niet Wat moet dat nu beteekenen Hoe kan ik uw verloofde verbieden, u te bezoeken ant- j woordde Lea hard en trachtte de handen 1 los te rukken. Ik zou wel eens willen weten, om welke reden O, moeder alleen morgen niet Alleen dan niet Ik wil weer heel verstandig worden. 1 Verstandig worden Dat kinklt al heel vreemd in den mond van een verloofd meisje. Ge vergist u, als ge denkt bij mij hulp te vinden voor zulke grillen. Ik zou mij scha men, dat ik mijn dochter zoo slcht opgevoed heb. T Smeekende kind liet het hoofd op de borst zinken, maar de armen klemden zich des te steviger, des te angstiger om den hals der moeder het heete- hoofd tegen Lea's borst drukkende, snikte Martha O, heb medelijden met mij Ik ben toch zoo ongelukkig Maar Lea stiet haar ongeduldig van zich ar en stond op. Wat een tooneel op het balcon Wat ik je bidden mag, beheersch je toch 't Zou een schande wezen, als de menschen hier in huis je hoorden Men zou gaan den ken, dat gij het slachtoffer waart van wie weet welke tirannie. Bedenk je eens, Martha heeft iemand ter wereld je gedwongen je te engageeren Neen Gij kwaamt het mij een voudig vertellen, toen het al een fait accompli was. Elke andere moeder zou je hebben laten voelen, dat zij gekrenkt was over zulk een eigenmachtig optreden. Maar ik Was met je keus ingenomen en verweet je daarom niet, dat er niet vooraf aan mij gevraagd was, hoe Ik er over dacht. Voor het overige ben je net een klein kind. Je bent anders altijd zoo druk 'n de weer met je ernst en je strenge prin cipes! Je moest dus weten, dat een engage ment geen spelletje is. Clemens heeft je veel meer lief, dan zulk een grasgroen ding ver dient. Je bent de zijne uit vrije keuze Waartoe toch die tranen Wat moet dat nzicht van een lijdende onschuld toch be- i rekenen Ik kan hem niet liefhebben, moeder 't Was en vergissing bracht zij er met horten en ooten uit. Ik geloofde.O, mijn hart be hoorde reeds lang aan een ander, en slchts t boosheid (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1