Binnenland. Buitenland. JTandelsberiehten Landb. enDeeleell ""Tmf.NINC Ho. 52419. Zjj, die zich per 1 October op .,4) Zeeuwsche Koerier abonneeren oulvaugeu de tot dien datum ver- schjjaeude uummers gratis. lil de R.-K. Staatspartij. Ontsmetting van tarwe, gerst en regge. godsdienst. Zij sloten zich aaneen en stichten eigen theologische scholen en zelfs universi teiten. Het onderdrukte godsdienstig gevoel van het Russische volk herleefde weer op nieuw in de verschillende secten. Het is on mogelijk om alle secten, oude en nieuwe die thans over Rusland verspreid zijn, op te sommen. In den laatsten tijd heeft vooral de secte der z.g. Fedorowren zich geweldig uit breid. Een blad uit Moskou betitelt deze secte als de Russische Sovjet graalridders. De Fe dorowren dragen lange witte mantels met op genaaide zwarte kruisen. Hunne vrouwen hul len zich in doeken, waarop blauwe kruisen gestikt of geborduurd zijn. De huizen der Fedorowren zijn eveneens met kruisen ver sierd. Hunne vergaderingen zijn streng ge heim. Deze secte werd eenige jaren geleden gesticht door een monnik, wiens naam nie mand kent, maar men vermoedt, dat hij een voormalig Russisch aristocraat is. Fedor trok van stad tot stad en voorspelde de verschijning van witte ridders, die met vurige zwaarden een andere maatschappe lijke orde in het leven zouden roepen. Sedert eenigen tijd is de geheimzinnige monnik spoorloos verdwenen. Niet minder verbreid is de secte der Johan- nieten, wiens opperste leider, Broeder Jones Tchurikom er bijzonder slag van heeft om allerlei hervormingen in te voeren, zoowel op landbouwkundig gebied als in het godsdien- stig-zedelijk leven der menschen. Zijn hoofd kwartier bevindt zich in het dorp Yyritza. Daar stroomen duizenden pelgrims uit alle delen der Sovjet-Unie samen om genezing van alle mogelijke kwalen te zoeken. Johan nes heeft er vooral veel verstand van, om iemand van drankzucht te genezen eene gave, die in het tegenwoordige Rusland niet te versmaden is, want het verbruik van alco hol is volgens officieele statistieken, in den laatsten tijd in verschrikkelijke mate toege nomen. Eenigen tijd geleden kwam zelfs de directeur van een spoorwegmaatschappij bij den wonderdoener en verzocht van zijn slechte gewoonte, om bij iedere officieele ont vangst misbruik van sterken drank te maken bevrijd te worden. Het succes der kuur overtrof, zooals zelfs een communistisch blad uit Moscou moet be kennen, ale verwachtingen. Sedert het bezoek bij broeder Johannes kan de ingenieur geen druppel alcohol meer verdragen In het huis van Broeder Tchurikow is een landbouwkundig museum ingericht. Het bevat de hieuwste landbouwkundige machines, trac tors, 1 Dieselmotoren en kunstmeststoffen, waarvoor Broeder Johannes onder de boeren in den omtrek propaganda maakt. In den tuin bij het huis bevindt zich een radio, luidspreker en een microphoon. Tchurikow beluistert met zijn gemeente- wetenschappelijke voordrachten, die van uit Moscou uitgezonden worden en hij spreekt ook zelf bijzonder graag voor de microphoon wat door de Regeering wordt toegestaan om dat hij naast godsdienstige voordrachten ook lezingen houdt over landbouwkunde. Zijn gevolg bestaat uit „verloopen typen" vrijgelaten gevangenen, landloopers en vage bonden. Deze individuen heeft Johannes tot landarbeiders gevormd. De Broeder zelf is een forsche, statige verschijning met langen grij zen baard en twee sluwe boeren oogen, het karakteristieke type van een Russischen muschik. Hij is altijd gekleed in een donker groen zijden kleed en draagt een lorgnet, wat een komischen indruk maakt bij zijn overigens zoo waardige verschijning. Broeder Johannes geniet in geheel Rus land een algemeene populariteit. Niet alle secten echter hebben zoo'n on schuldig karakter en doen ook geenszins eenig nut, zooals bij de Johannieten het ge val is. Er zijn vele geheime secten, die hun doel strikt geheim houden. Zoo bestaat er in Siberië een secte, de „Liga des doods", die daar veel aanhangers telt. Talrijke studenten der Hoogeschool, mannelijke, zoowel als vrouwelijke, behooren tot deze secte, en nie mand weet, welk geloof zij feitelijk belijden. Als onderscheidingsteeken dragen deze leden een kleine ster. Niet minder geheimzinnig is de secte der „Zwarte Maguerio", die in geheel Rusland haar aanhangers telt. Iedere maand komen de Zwarte Magiërs op een of andere geheime plaats bijeen en tot nu toe heeft de politie die plaats van bijeen komst nog niet kunnen ontdekken. Deze sec- tariërs verklaren zich openlijk als volgelingen van Tolstoï en verklaren de naam van hunne secte daardoor, dat het leven onder de tegen woordige omstandigheden zwart en duister is. In de dorpen van Midden Rusland treft men dikwijls leden aan van de geheime secte der maanaanbidders. Ook hier raken, zooals in het Rusland van heden zoo vaak het geval is, de Uiterste tegenstellingen elkander. De maanaanbidders, die aan heksen gelooven, en die de vrouwen, welke verdacht worden be hekst te zijn, met tooverformules bezweren. komen bij nieuwe maan in donkere hoeken van een bosch bijeen, om daar hun ceremo niën uit te voeren. Zij knielen voor de maan en zingen met huilende stemmen allerlei gods dienstige gezangen, begeleid door gramo- phoonmuiek, hoofdzakelijk jasz-muziek In den laatsten tijd is de verdraagzaamheid der Sovjet-Regeering tegenover de secten sterk verminderd. De Sovjet-Unie, zoo schrijft het blad in Moscou, zal geen paradijs voor de Sectariërs worden (Nadruk verboden). Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen bedankt als penningmeester. Naar de „N. H. Ct." verneemt, heeft mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, penningmeester van de R.-K. Staatspartij en daarmede lid van het Dagelijksch Bestuur, besloten zich bij de a.s. periodieke verkiezingen voor een herbe noeming tot bestuurslid niet meer beschikbaar te stellen. Nieuw lid Tweede Kamer. De voorzitter van het Centraal Stembureau heetf in de plaats van Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, die zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet heeft aangenomen, be noemd verklaard tot lid dier Kamer Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, te Baarn. Kardinaal van Rossum. Zondag bracht Z.Em. Kardinaal van Ros sum een bezoek aan Z. D. H. den Bisschop van Roermond. Des namiddags kwam Z.Em. te Wittem aan, waar hij door de communiteit van het klooster plechtig werd ontvangen. Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg over MAugustus j.l. ƒ40.554.320 (vorig jaar 37.0lfr.412). Te Parijs is een voornaam justitieel hoofd ambtenaar uit wraak over een door hem uit gebracht rapport door den man, wien het rapport gold, vermoord. In de St. Karlschacht van de Sarre et Moselle-mijnonderneming heeft een ont ploffing plaats gehad, waarbij 10 mijnwerkers werden gedood. Door de ontploffing van een hoofd-gasbuis te Newbury bij New-York zijn 8 personen ge- gedood en 50 gewond. In China zijn de Belgische bisschop mgr. Trudo Janssen en twee paters Franciscanen door bandieten vermoord. Moskou heeft de Chineesche voorstellen af gewezen. Britsche troepen slaags met Arabieren. In Palestina heeft een treffen plaats gehad tuschen Britsche troepen en Arabieren en wel een Noord-Oosten van Nazareth. Hierbij wer den 16 Arabieren gedood en een aanzienlijk aantal gewond. De Britsche troepen zouden geen verliezen geleden hebben. Anti-Engelsche betoogingen te Calcutta. Bij de begrafenis van den revolutionnairen leider Das kwam het tot anti-Britsche be toogingen. Das behoorde tot den revolutionnairen vleu gel van de Indische onafhankelijkheidspartij. Hij was destijds wegens samenzwering met eenige andere revolutionnairen in de gevan genis gezet. De gevangenen begonnen een hongerstakingzooals dezer dagen gemeld, heeft Das zichzelf doodgehongerd. Zijn aan hangers beschouwen hem thans als een martelaar. De lijkstoet, die hoofdzakelijk uit manne lijke en vrouwelijke studenten bestond, had een lengte van drie vierden K.M. Langs den weg had zich een menigte geschaard, die haar gemoed luchtte in kreten als „Leve de revolutie „Weg met Engeland HANDELSREGISTER. Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Ylaanderen te Ter Neuzen. In de week van 29 September werden de volgende zaken Gewijzigd Onderlinge Veeverzekering Mij. in het voor malig Ve district van Zeeland, Hulst, Markt C 22. Overleden voorzitter K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Uitgetreden bestuurslid Alph. Staal. Benoemd tot bestuurslidC. P. Staal, Graauw. Opgeheven Alph. Kindt, Graauw en Langendam, smid en winkelier in ijzerwaren. V.Alph. Kindt, Graauw en Langendam. H. Leroij, Zaamslag, handel in landbouw werktuigen A. Lammens, Ter Neuzen, brood bakker J. P. Dieleman, Axel, handel in paar den en vee H. de Witte, IJzendijke, kruide nier F. de Koek, Sas van Gent, kleermaker F. Kamp, Hoofdplaat, aan boord schip „Risi co", schipperEerste Zeeuwsche Vlasfabriek, AxelN.V. Ter Neuzensche Inrichting tot be werken van vellen „Zeèlandia", Ter Neuzen „Adriana", Ter Neuzen, schippersbedrijf F. Parmentier, Sluis, steenbakkerJ. B. van Hecke, Ter Neuzen, slagerA. C. Willemsen, IJzendijke, slagerJ. Oosterling, IJzendijke, caféhouderE. J. M. Lippens, Aardenburg, rijwielhersteller F. Hamelijnck-Rademakers, Sas van Gent, broodbakker A. Jongenelen, Hulst, installeur en handel in electro-tech- nische artikelen. I N G E Z O N D E N. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Aan de vereerders (sters) der Kleine H. Theresia Onze halfjaarlijksche oproep tot het ge zamenlijk houden eener Noveen ter eere der Lieve Wonderdoenster van den Carmel, vindi steeds grooter bijval. Van alle zijden ge worden ons aanbevelingen en brieven, welke getuigen van groote instemming. Dit moedigt ons niet weinig aan, U den aanvang der twee de Noveen in dit jaar (de eerste is jaarlijk- sche van 1725 Mei) aan te kondigen. Deze tweede Noveen, van 24 Sept. tot en met 2 October, zal waarschijlijk nog meer Theresia-vrienden en vriendinnen vereenen in vertrouwvol gebed, omdat daarin de heug lijke datum valt van 30 September, de ver jaardag van Theresia's heilig afsterven, en ook omdat ze juist eindigt vóór 3 Ocotber, den door de H. Kerk vastgestelden dag voor de viering van Haar feest. Als vanzelf herinneren wij ons die laatste Septemberdagen (U kent toch allen Theresia's levensgeschiedenis het verschrikkelijk, maar zoo heldhaftig gedragen lijden dezer kleine matelares, die in ziel en lichaam kwelling doorstond, zóóveel, als zij, in haar grooten moed toch nauwelijks dragen kon. Er bestaat geen twijfel of dit laatste lijden heeft er veel toe bijgedragen, Theresia de genade te ver werven waarom zij altijd bad, n.l. van liefde voor Haar Zaligmaker te mogen sterven. In een akte van liefde, welke haar in geestver rukking bracht, eindigde dit heilig kind haar kort, maar zoo vruchtbaar leven. „Kostbaar is in de oogen des Heeren de dood Zijner Heiligen*. Maar niet minder kost baar voor ons, die gelooven in de gemeenschap der Heiligen en volgens de leer der H. Kerk weten, dat hun overvloedige verdiensten, naast die van Jezus en Maria, ons ten goede komen dat God ons hun voldoening, genade en zegen schenkt. Velen Uwer hebben leed naar ziel of lichaam te dragen. Wendt U vol vertrouwen tot Haar Laat, gesterkt door deze gedachte van geloof, ons vereend gebed vurig en vertrouwvol tot God gaan, om door de voorspraak der kleine H. Theresia te verkrijgen wat we naar ziel en lichaam behoeven. En aan het einde dezer Noveen zullen weer velen Uwer met den psalmist mogen uit roepen „Confitebor tibi, Domine, quoniam exaudisti me" Ik wil U loven, o Heer, omdat Gij mij verhoort hebt (Ps. 117). Van onzen kant willen we al het mogelijke doen, om bij velen dien juichkreet op de lip pen te brengen wij zulen daartoe wederom gedurende deze 9 dagen H. Missen laten lezen en al onze gebeden en goede werken opdra gen voor de intenties der deelnemers aan deze gebedsactie. Vast vertrouwend, dat de kleine Heilige ook, nu wederom overvloedig haar ro zen over U zal doen regenen, rozen van zegen pn genade, blijven wij, Uw U dw. in Xo. Zusters Carmelitessen. Waranda 125, Schiedam. Wat elke maand te doen geeft. (Tweede heft September). (Nadruk verboden). Midden September is de tijd om slazaad en bloemkool uit te zaaien voor „weeuwenplan- ten" hiervoor kan men nemen de „bonte chili" en de „Meikoningin", waarvan vooral de laatste op den kouden grond zeer voldoet de Erfurter dwerg is vor bloemkool aan te be velen. Men kan de laatste buiten zaaien, maar in den bak, waar dan bij regenachtig wer de ramen opgelegd kunnen worden, ach ten wij beter. Staan straks de plantjes erop, dan worden de ramen eraf genomen. Wan neer de planten een paar blaadjes vertoonen, hebben ze meer ruimte noodig, waarom we ze dan verspenen en ze gelegenheid krijgen tot flinke sterke planten op te groeien. Zaait men bloemkool in den bak, dan kan men hierme wachten tot het eind dezer maand, daar anders bij gunstig weer de planten voor den winter licht te zwaar worden. Zoo kan het ook met onze sla gaan te zeer ont wikkelde planten gaan bij verplanting vroeg schieten. De bloemkool, die ge nu in den tuin hebt staan, moet ge geregeld eiken dag na gaan, om te voorkomen, dat de zon ze niet geel doet worden Daartoe is het noodig de bladeren te knikken en aldus de bloem" te beschutten bloemkool, die niet blank is, heeft haar waade voor een goed deel verloren. Ik zie in uw bedden bietwortels en witlof-planten die doQrgeschoten zijn ze geven, wat de eerste betreft, geen smakelijke wortels, ter wijl de laatste geen vaste knoppen vormen. Men doet dus het best ze te verwijderen. Loop eens even straks tusschen de witlof wortels, om ze hier en daar, waar ze te ge drongen staan, wat uit te dunnen de over blijvende kunnen daar nu nog van profiteeren. Van de witlof wortels van het vorige jaar kunt ge nu de zaadstengels afsnijden of met wortel en al uit den grond lichten en op den zolder te drogen hangen. Hang ze omgekeerd op en leg krantenpapier op den vloer, om het zaad, dat uitvalt, te verzamelen. Denk om de muizen Ziet ge nu uw aardbeibedden nog eens na, om de ranken van oude en jonge planten te verwijderen' en de te zwakke plan ten door betere te vervangen Zoo hier en daar kan men nog opmerken, dat de bessen- struiken verkeerd behandeld worden. Als de bessenoogst is afgeloopen, bindt men de strui ken te zamen alsof het takkebossen zijn. Waarom doet men dit Om des te beter het onkruid dat er zich welig tusschen heeft ont wikkeld en moeilijk te verwijderen was, baas te kunnen worden, terwijl tevens zon en lucht den grond kunnen bereiken. Dat is geen kwaad idee, maar de handelwijze is toch af te keu ren, tenminste als men het samenbinden reeds doet, als het blad nog aan de struiken zit en de bossen eerst na den winter losmaakt. Dan belet men licht en lucht toe te treden tot het binnenste der struiken, tengevolge waarvan de bladeren verstikken en de vrucht knoppen zich slecht ontwikkelen. Zulke mis handelde struiken kunnen het volgende jaar geen rijken oogst geven en alleen aan den buitenkant der takken en aan de toppen vrucht dragen. Het is dus zaak om, waar dat samenbinden nog geschiedt, na het verwijde ren van liet onkruid en het losmaken van den grond, onmiddellijk de struiken weer los te maken. U verzuimt zeker niet, om eiken morgen eens langs uw perziken te loopen krijgen ze een zachtgele kleur, dan probeert ge eens voorzichtig (niet drukken) of ze willen los laten. Hebt u misschien ook hazelnoten Denk dan aan den pluk. Er is wel geen ge- voor overrijp worden, maar wellicht wel voor verlies. Veelal toch vindt men den hazelaar, die een vochtigen bodem voo r lief neemt, langs de sloot, zoodat de rijpe vruchten voor een deel in het waterr terecht of liever niet terecht komen. Maar er kan nog een andere 'oorzaak van ver lies zijn door de ratten die in het water ver blijf houden en dan geen enkele vrucht sparen. Ter beveiliging tegen deze roovers kunt ge om den stam van den boom een flinke strook zink of blik bevestigen, waarvan de rand iets omgebogen is, dan kunnen de rat ten er niet tegen opklimmen. Wie zelf zijn zaad wil winnen van ver schillende bloemen en groenten, moet hieraan veel zorg besteden anders gaat de boel schim melen of verliest het zaad een deel van zijn kiemkracht. In den regel zal men beter uit zijn, wanneer men zijn zaad koopt en betrekt van een vertrouwde firma, tenzij men te doen heeft met een zeldzaam gewas of een bijzon dere kruising en men het zaad winnen be schouwt als een liefhebberij. Maar nog eens de meeste zorg zij dan aanbevolen Indien u in het bezit is van een of meer Laurieren dn kunnen deze thans verplant of verpot worden in een grootere pot. Men doet dit als regel om de 2 jaar het eerste jaar na het verplanten ontwikkelt zich het wortelgestel het meest, het tweede jaar groeit de plant mer'naar boven. Groote kroon- of pyramide- boomen kan men nog langer in de kuip laten staan, indien men althans niet merkt, dat zij kwijnen. Gebruik bij het verplanten een krachtig potmengsel, b.v. van bladaarde en paardenmest, die goed verteerd is, van elk de helft. Druk dit mengsel goed aan en giet dan den eersten tijd niet te veel, anders gaan de wortels licht rotten. Voor de huisvrouw Om zoo af en toe in den a.s. winter uw woonkamer te vervullen met een heelijk parfum, moet ge thans bloeiende rozen plukken deze zonder stelen inmaken in een ter dege gereinigde en ge droogde flesch welke luchtdicht kan worden afgesloten. Bewaar de flesch op een koele plaats en na een paar weken kunt ge reeds van den heerlijken rozengeur geniten, door een poos de flesch te openen. Maandenlang blijft dit geconserveerde rozenparfum bruikbaar. De Piantenziektenkundlgen Dienst te Wage- ningen schrgft. Het ontsmetten der zaaigranen behoort een telkenjare terngkeerende bezigheid in ieder landbouwbedrijf te zjjn Steenbrand en Fusarium in tarwe worden bestreden door omscheppen met een oplossing van kopervitriool. Germisan of Uspnlan universal. Per HL tarwe wordt genomen, 200 gram koper vitriool opgelost in 21/* L. water of 100 gram Germisan of Uspnlan Universal upgelost in 8 L. water. Bjj gebruik van 50 gram van deze twee laatste ontsmettingsmiddelen, eveneens opgelost in 8 L worden ook reeds zeer goede iresultaten verkregen, maar de ontsmetting is niet steeds geheel afdoende. Bg zwak zaad verdient deze zwakkere oplossing de voorkeur. Tegen strepen- ziekte in gerst is omsoheppen met Germisan, aangewend in een oplossing van 100 gram in 8 L. water per HL. het meest afdoende. Tegelgk worden dan ook Steenbrand en Fusarium bestreden Stuif brand in tarwe en gerst kan alleen worden tegengegaan door toepassing van de warmwater behandeling. De tarwe of geJst wordt eerst l1/, uur in water te weken gezet, daarna blgft ze 41/j uur buiten water naweeken om tenslotte gedurende 10 minuten in warm water te worden ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur 58 graden bedragen voor gerst 5162 graden C. Er moet zeer nauwgezet gewerkt worden, daar anders beschadiging van het graan plaats heeft of de ziekte niet voldoende wordt tegengaan. Hoewel dit jaar waarsohgnlgk minder Fusarinm in de rogge zal voorkomen dan voorgaande jaren verdient een ontsmetting zekerheidshalve toch aanbeveling. Goede ontsmetting der rogge wordt

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2