Jonge Harten. eisjes- PU ROL No. 3516 Maandag 16 September 1929 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de Stad van het Vaticaan VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PflSTBElEHIHS No. 52410. Zij, die zich per 1 October op „De Zeeuwsclie Koerier" abonucercn ontvangen de tot dien datuui ver schijnende nummers gratis. ITeuLilleton Ingezonden Mededeeling 1 1111 DE ZEEUWSCHE KOERIER --:- Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of j 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentien 20 cent per. regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT DE WAPENSCHOUW DER ENGELSCHE KATHOLIEKEN Het eeuwfeest der vrijmaking. ]De strijd om de ziel van 't kind. (Van onzer* eigeq Redacteur). konden, 13 September 1929. De groote nationale Katholieke vergadering, die heden in Londen geopend werd, ia van heel bijzondere beteekenis, omdat zij samen valt met de herdenking van het eeuwfeest der vrijmaking van de Katholieken in Enge land. Sedert deh droeven tijd dat Hendrik VIII zich losmaakte van Rome, en de nationale Anglicaansche kerk onder koningin Elisa beth gepgtandiëe organisatie voltooide Rebben de katholieken van geheel Engeland veel verdrukking geleden om wille van hun geloof. Want door een massa wetsbebepalin- gen was voortaan de vrije uitoefeningg van den katholieken godsdienst verboden. Er mochten geen godsdienstige boeken of ge schriften meer worden uitgegeven, de religi- euse qqngregaties werden uit het land ver bannen, katholieke instellingen van iiéfdadig- freid mochten geen schenkingen of legaten 'meer ontvangen, priesters mochten hun geestelijk gewaad niet meer dragen, en er mpchten geen nieuwe kerken meer gebouwd gorden. Maar dank zij 't edele streven van wakkere pioniers voor vrijheid en recht, kwam in het jaar 1778 de Toleration-Bill tot stand en in 1791 (Je ftejief Bjill, waardoor de weg gebaand $zerb yoo.r de beroemde wet van 1829, die aan de katholieken van Engeland weer vrijheid van godsdienst gaf. Sindsdien heeft het Katholi cisme in Engeland?n geweldige vlucht genomen de Oxmrdr-beweging, de terugkeer van New- jnan en Manning pn veel anderen tot de oude moederkerk, en vooral het herstel der kerke lijke hierarehie door Pius IX in 1850, hebben de aandacht gevestigd op de katholieke kerk die thans in Engeland een nieuw bloeitijdperk tegemoet gaat. Vijf aartsbisschoppen, een twintigtal bis schoppen en talrijke leden van het Parlemènt zullen den geweldigen stoet van meer dan meer dan twintig duizend deelnemers zien defileeren, 20.000 afgevaardigden uit alle pa rochies des lands zullen in stilte, blootshoofds van de Kathedraal van Southwork naar de Westminster Kathedraal trekken. Dat leger van mannen, vrouwen en kinderen zal in Jbreege' ontplooiing demonstreeren voor den Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. *14) Zij was 't bruggetje overgegaan, dat dicht bij haar woning over de rivier lag en sloeg nu juist een smallen weg in, die tusschen om heinde weiden door liep, topp vaq eep dwars- wegje, dat hier op dpi* hoofdweg uitkwam, Bruno kwam aanstappen en #el reeds zoo dicht bij haar, dat er aan uitwijken niet te denken viel. Zij werd niet rood, zooals zij gevreesd had ze werd veeleer bleek, tot zelfs de lippen. Maar zij gevoelde zich veel kalmer en moedi ger, dan zij verwacht had op dit oogenblik scheen 't haar goed te doen, dat het toeval hen in de gelegenheid stelde zich eens tegen over elkander uit te spreken. Bruno groette de weg was zoo smal, dat Zij naast elkander moesten loopen. Ik heb u nog niet gefeliciteerd met uw enga gement, juffrouw, zeide hij. Neem het mij niet kwalijk, 't Bericht had mij verrastontvang daarom thans mijn gelukwenschen, hoewel wat laat. Zfjn stem klonk hard en bitterhij vermeed het haar Xe zien. krachtigen bloei van het katholiek leven in Engeland, In de avonduren zal de toren van de Kathe draal, schitterend verlicht als een gloeienden vingertop ten hemel wijzen. Gedurende de Congresdagen vergaderen alle katholieke organisaties, priesters, leeken apo stelen, zelfs de tooneelspelers zullen samen komen om de belangrijkste vraagstukken van het katholieke leven van Engeland te bespre ken. Maar de vergadering waar de belangen van de oprv&ediing der schoolgaande jeugd be handeld zullen worden, is veruit de voor naamste. De strijd om flp «iel van 't kind. Wat de katholieken van Engeland op ge bied van onderwijs verlangen Niets anders dan dat de katholieke ouders hun kinderen mogen zenden naar katholieke scholen, die gelijkberechtigd en- gelijkgesteld moeten zijn met de scholen der regeering. Op het oogenblik genieten de katholieke scholen nog niet van de voorrechten, die hun bij de wet van 1922'23 werden toegekend, daarbij werd immers bepaald, dat alle hij^ontdero scholen een j aarlij ksche bijdraai zouden ont vangen. Maar hedpn zijn deze bijdra ge te gêr-ing om een breed katholiek leven te ontplooien, want de levensstandaard is ge stegen en de koopkracht van het geld is ge daald. Daarom heeft de aartsbisschop van Cardiff een commissie benoemd om uit te rekenen wat iedere leerling van eer^^thoiieke school kost, het resultaat Uiervan' was, dat de leerlingen der- openbare school aan den Staat 30 shilling per hoofd meer kosten dan de leerlingen van de katholieke scholen. Er zijn in Engeland 1144 katholie^jfe scho len voor Lager Onderwijs dip. door 365.624 leer lingen bezocht wprden,bovendien heeft men er 80 middelbare scholen (23 voor jongens en 57 voor meisjes) met 20.340 leerlingen. Tijdens de verkiezingstijd hebbe.^ de Bis schoppen aan hun onderhorigen den raad gegevenom aan (Je uandidaten voor het par lement uitdrukkelijk te vragen zijt gij in beginsel bereid om de bijzondere scholen ge lijk te stellen met de openbare schalen En zult gij in de komende ^jetgevonde periode uwe medewerking verleenen aan een minis terie dat dit program geheel of gedeeltelijk wil uitvoeren Zult gij eer* regeeripg steunen, onverschillig welke, die e^n dergelijke ge lijkstelling zou invoeren Ofschoon de candidaten van de Labour* partij het minst gunstig gestemd waren voor de eischen der katholieken mogen we toch ondanks alles verwachten dat het Parlement de tijd zal weten te vinden om deze hervor mingen op onderwijsgebied tot stand te brengen. De katholieken zijn nog niet op ver haal gekomen, om direct in contact te treden met de leden der Labour-regeering om hun eischen op onderwijsgebied verwezenlijkt te zien. Maar Kardinaal Bourne heeft verzekerd, dat de katholieken den schoolstrijd zullen, vol houden totdat hun onoverwinnelijke begiqse- Ik dank u'> antwoorde zij. Daarna gingen zij een poosje zwijgend naast elkander voort. VII. De lucht was vervuld met geuren van pas gemaaid gras en pepermuntkruid, dat langs een dijkje weelig groeide, en witte en gele kapellen fladderden hen voorbij. Daar waar de weg een weinig klom, had men een uitzicht op de bergen, boven welke witte goudgerande wolken hingen. Hier had den zijin 't vorig jaar een paar maal naar 't weer staan uitkijken. Bij het bruggetje over de beek bloeide pok nu weereen heele massa vergeetmijnietjes, Bruno was er destijds qver gesprongen, in weerwil van den stortregen, om voor haar wat van de mooie bloemen te halen. Onwillekeurig moesten zij er beiden nu weer aan denken, hoe zij naart lichte blauw te midden van t groen hadden staan kijken, en nu ontmoetten hun oogen elkaar voor 't eerst. De herinnering werd hem te machtig hij kon niet zwijgen, kon zich niet meer in houden. Marthariep hij met smartelijke bitter heid. Wie zou dat ooit van u hebben kunnen gelooven Als 't mij voorspeld was door men- schen of geesten, door engelen of duivelen, dan zou ik 't voor onmogely kg ehouden hebben dat gij zoo kondet zijn Zoo valsch Zoo on standvastig Zij was onwillekeurig blijven staan een oogenblik was zij heel haar be zinning kwyt bij dezen aanval. len zullen hebben gezegevierd. Langzaam maar zeker voltrekt zich in En geland een godsdienstige ommekeer, er zijn geweldige moeilijkheden te overwinnen, maar een vurige geloofsijver en een volhardend apostolaat zullen alles veroveren. Duizenden bekeerlingen komen ieder jaar terug naar de Moederkerk. Honderd jaar geleden waren er nog geen 200.000 katholieken, thans is dit aantal vertienvoudigd. Dat is de beteekenis van dezen katho liekendag van Londen voor heel de wereld demonstreeren de groei van het katholicisme in Engeland. (14) £15 geen deugdelijker middel voor bet; verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen-en Gelaat dan. In doozcfn Wfc Jör#?) W ?Q C t Tube 80 ct -uw— Door Professor ANDftKAS RASETSCHNIG. LAMANA (Fiume), 10 Sept. 192& Villa Carinthia. Als men den geweldigen. §fcw>m van pel grims gadeslaat die de maand Septem ber de poorten. Eeuwige Stad, betreden dan ken\ men gerust zeggen dat thans het ju beljaar wel haar hoogtepunt bereikt heeft. Wanneer men een lyst zou willen maken van de verschilende ppljgrimsgroepen dan be hoeft men nie.fs. anders te doen dan de namen van yjC; ïtaliaansche Bisdommen op te schrij ven waarbij nog gevoegd moet worden eene lange ry van bedeva&rteh uit alle landen der wereld, vooraX echter uit Duitschland en Frankrijk.. Niemand komt met ledige handen, Want allen zijn er van overtuigd dat de hand des Vaders overal ter wereld op de meect milddadige wijze het lijden en den nood zij ner kinderen een weinig weet te verzachten. Behalve de by dragen van den Sint Pieters penning ontvangt de Paus allerlei geschenken, kelken, cibories en kerkelijke gewaden die voor missielanden bestemd zijn, bovendien verschillende kunstvoorwerpen die den rijk dom der Vaticaansche verzameling nog ver- hoogen. Daardoor wordt qaii de geleerden een rijk studiemateriaal geboden dat een overzichte lijk beeld geeft van de kunst en de cultuur dér menschen vanaf de oudste tyden tot op onze dagen.. Soms o.ntyangt de H. Vader ook zeer zon derlinge geschenken: zoo gaf aartspriester Hoe kunt gij zoo tot mij spreken stamelde zy daarna. Met welk recht Met het recht mijner verraden liefde viel hy haar haastig in de rede. Gij wist immers hoe ik u genegen was, hoe ik u boven alles liefhadGy kunt geen „neenzeggen. Er was immers geen twyfel mogelijk. Een tijd lang geloofde ik het wel, zeide zy zachtjes, onwillekeurig medegesleept door zijn hartstochtelijke gebaren, vergetende, hoe ge vaarlijk 't was, 't verleden aan te roeren. Maar daarna, toen ik u zoo weinig zag, toen gij zoo van mij wegbleeft, hoe kon ik ge looven Uw moeder gaf mij duidelijk genoeg te ver staan, hoe weinig zij mijn gezelschap voor u verlangde, antwoordde hij op heftigen, bit teren toon, terwijl zijn schoone, donkere oogen haar somber aanstaarden. Ik houd er niet van mij op te dringen. Ik mocht immers ook niet spreken, eer ik mij een positie verschaft had. Ik heb gewerkt, onvermoeid, altijd met de gedachte aan u, altijd met dat ééne doel voor oogen. i Ik ben geslaagd, voor 't examen aan de Academie voor Schoone Kunsten, daar mij dit nog, ontbrak. Ik heb bestellingen weten te j krijgen er is mij een heel mooie betrekking j aangeboden, nu ben ik eindelijk zoo ver Nu mocht ik naar u toesnellen en moeder tege- moet treden met het bewustzijn, dat ik u geen onzinnig voorstel kwam doen en toen ter wijl ik juichte en jubelde van geluk kwam de bekendmaking van uw verloving van Masserano twee flesschen wijn die reeds vanaf 1870 voor den Paus in den kelder be waard werden. Maar meer nog dan om al deze geschenken is de H. Vader verheugd om het bezoek van deze pelgrims zelf en om hun geestelijke deel name aan zijn jubilé. Zooals in het Heilig Jaar zien we ook thans weer een geweldige massa zoekende zielen die verlangen Christus, den goddelijken Koning, in Zijn Plaatsbekleeder Pius XI, van ganscher harte toe te juichen. Rome is in deze dagen ook katholieke con- gresstad bij uitnemendheid. Behalve de Soci ale week der Italiaansche katholieken, worden e.r thans de vergaderingen gehouden van de Katholieke Jeugd, van het Apostolaat des ge- beds, en van de katholieke mannen en arbeiders. Bovendien hielden de katholieke- universi teitsstudenten ook hun XVII congres in de Eeuwige Stad. Meer dan 500 afgevaardigden van 88 studentenvereenigingen waren hier in vergadering byeen, terwyi ook een groot aatal gepurperde kerkelijke hoogwaardigheidsbe- kleeders en vele burgerlijke autoriteiten aan de beraadslagingen deelnamen. Men behan delde het vraagstuk van de verhouding tus schen Kerk en Staat, terwijl in deze vergade ring tevens een groote Paushulde gebracht werd. In een eigenhandig schrijven aan den voorzitter van het congres heeft de H. Vader een breedvoerige uiteenzetting gegeven over het wezen en het doel van de beide groot machten, Kerk en Staat. De Paus legt er den nadruk op, dat de oor zaak van iedere dwaling gelegen is in de on bekendheid met het wezen van de kerk zelf daaruit zijn de pijnlijke conflicten voortge- gekomen die in den loop der eeuwen de goede verstandhouding zooveel schade berokkenden. Ondanks de goote hitte hebben de werk zaamheden in de Stad van het Vaticaan hun gewone voortgang. Onder de portiek van Karei den Groote heeft men tijdelijk een hou ten gebouwtje geplaatst voor de grenswacht een Zwitser met de hellebaard loopt daar voortdurend op en neer. Eerst enkele dagen geleden heeft men de ontzettende massa hout opgeruimd waar mede men op 25 Juli het Sint Pietersplein had afgezetdaar lag ook nog het groote roode touw waarmede men tusschen de beelden groepen op de beide colonades van Bernini een scheidingslijn had aangegeven die de vliegeniers op den dag dat de Paus het Vati can verliet, niet mochten overschrijden. Zware vrachtauto's rijden af en aan ingenieurs met motorrijwielen komen het werk nauwkeurig gadeslaan. De metselaars en schilders dragen een kranten-muts op hun hoofd blijkbaar hebben ze geen last van de hitte want ze zingen een lustig lied. De oude grijze muur ten Zuiden van het Vaticaan is gedeeltelijk weggebroken, want daar moet de spoorlijn doorgetrokken worden voor het nieuwe Pauselijke station. Ook aan, den bouw van den Radio-zender wordt druk gewerkt en binnen korten tijd zal Hij lachte bitter.. Ik heb de kaart eerst, als ware ik zinneloos aangestaard den naam gespeld, als ware ik het lezen verleerd. O, Marth ik zou op u vertrouwd en aan uw liefde vastgehouden heb ben, al hadden we elkander in jaren niet weergezien en al had de Oceaan tusschen ons gelegen Ik heb zoo vast op u gebouwd als op een rots Wien kan men nog gelooven in de. wereld, voegde hij er met toenemende heftigheid bij, terwijl hij de hand tegen het voorhoofd drukte en zachtjes 't hoofd schudde, wien kan men nog gelooven, als zulke kinderoogen als de uwe reeds kunnen huichelen, als voor uw jeugd een handdruk geen beteekenis,' en een l:.us geen ernst meer bezit. Martha gevoelde in zich vreugde en doods angst tegelijk. Hij had haar dus toch lief gehad Een oogenblik vergat zy alles by het overheerlijke jvoel, dat haar hart doortrilde. Maar by zyn laatste woord hief zij, toen zij zich zijn ver- ;hrikkelyke trouweloosheid weer herinnerde, lotseling het gebogen hoofd op. Hoe kunt gy mij verwyten doen Hoe kunt r J van huichelarij en valschheid spreken G ij O, ik heb 't immers zelf gezien. Voor :ijn oogen hebt gij dat meisje gekust Hij zag haar verbaasd, half waanzinnig aan. Welk meisje Ik En voor uw oogen (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1