Buitenland. Binnenland. Stadsnieuwe. Prooineienieuws Jtandelsberiehlen Ex-keiierin Zlta van Osstenrljk. De slnlting van de sitting der Staten-Beneraal. Nederland en België. Tweede Kamer. WESTDORPE. DilvenuaitaehapplJ „De Volhar- ding". De prjjsvluoht uit Mousoron, gegeven door de dnivennuatsohappg „De Volharding", SLUISKIL. TBR NEUZEN. 0YERSLA8. PHILIPPINE. HONTENISSE. CLINftE. HULST. ST. JANSTEEN. Eerste Ooöp. Beetwortelsnlkerfabriek tejSas van Bent. bëgrooting iri të diënèn. waarop als ëërstë post een bedrag voor propaganda zal voor komen. De heer de Waal achtte het oujuist, dat men meer had uitgegeven dan men bezat, waarop de voorzitter antwoordde, dat men vertrouwd had gezien de bij een vorige gelegenheid opgedane ervaring op het gunstig effect van den oproep in de bladen. De heer Franse (Kwadendamme) vroeg, welke propaganda door het kringbestuur was gemaakt. De voorzitter antwoordde, dat de propagan- dablaadjes uit het Zuiden door het kringbe stuur zijn betaald. Nadat de betreffende posten waren voorge lezen, zeide de heer Franse, dat z.i. teveel voor reizen was uitgegeven. De heer v. d. Ven opperde het denkbeeld,het tekort te dekken door van alle kiesverenigin gen een paar cent extra-contributie te vragen. De voorzitter wilde dit laatste liever bij hét desbetreffend agenda-punt bespreken. De heer Lockefeer bracht dank voor de hem geworden sympathie-betuigingen. Hij zei- de te hopen, dat de verwachtingen, die men van zijn arbeid in de Kamer koestert, niet beschaamd zullen worden. Onder Gods zegen en met aller medewerking zou hy ernaar stre ven, het beste op economisch en geestelijk ge bied voor Zeeland te bereiken. IK STEL MIJ VOOR, ALDUS SPR., MET ALLE ZEEUWEN CONTACT TE ZOEKEN DOOR OP VASTE TIJ DEN HEEL ZEELAND AF TE REIZEN EN ALLE WENSCHEN EN VERLANGENS TE AANHOOREN EN ZOO MOGELIJK DEZELVER VERVULLING TE BEVORDEREN. De voorzitter bracht den heer Lockefeer dank voor diens toezeggingen. Alvorens tot verkiezing van een nieuw da gelij ksch bestuur over te gaan sprak de voor zitter een hartelijk dankwoord tot zijn mede bestuursleden voor de prettige wijze, waarop zij met hem hadden samengewerkt. Speciaal huldigde hij den secretaris, aan wiens waar neming van het penningmeesterschap het te danken is, dat eindelijk een gezonde finan- cieele basis is bereikt. Spr. geeft dan gelegenheid, het beleid van het bestur te becritiseeren. De heer Kindt (Nieuw-Namen) meende er op te moeten wijzen, dat het onjuist is en niet reglementair, het indienen van candi- daten etc. binnen een bepaalden termijn te eischen, zooals in de jongste convocaties is geschied. De voorzitter antwoordt, dat het practisch moeilijk anders te regelen is. De heer de Waal (Ovezande) wenscht den voorzitter hulde te brengen voor de wijze, waarop hy in de afgeloopen zittingsperiode zyn taak heeft vervuld, (applaus). Alvorens tot de verkiezingen over te gaan, werd door den heer v. Waesberghe opgemerkt, dat men, wat de gestelde candidaten bettreft, vry diende te bhjven, voor welke functie men ze zou aanwyzen. De voorzitter bestreed deze opvatting aan de hand van het reglement. Voorts werd opge merkt, dat men zich diende te houden aan de uitspraak der kiesverenigingen, die de candi daten voor bepaalde functies hadden gesteld. De vergadering bleek zich in meerderheid met deze laatste opvattingen te kunnen ver eenigen ^memtÊÊÊ Nog werd door den voorzitter medegedeeld, dat de heeren Adriaansens-Buysrogge, Men- heere en Stoopman voor de functie van voor zitter niet in aanmerking wenschen te komen. De stemming over de voorzittersfunctie had tot resultaat, dat de heer Mentink by eerste stemming werd herkozen. Na eenige stemmingen en herstemmingen werd tot secretaris gekozen de heer Mr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand. Tot penningmeester werd by tweede vrye stemming gekozen de heer M. C. Geerts, Hulst. Door den voorzitter werd de mededeeling gedaan, dat staande de vergadering by hem een bedrag was ingekomen van 160 ter tege moetkoming in het bestaande kastekort. (applaus). Alsdan werd gelegenheid gegeven tot het bespreken der candidaten voor den Partyraad. De heer Baart (Hulst) meende, dat zuls zyn bedenkeiyke zyde had, gezien de ervaring. De voorzitter wees erop, dat het reglement het voorschryft. Waar niemand van de geboden' gelegenheid gebruik bleek te maken werd tot stemming overgegaan met al s resultaat, dat na een reeks stemmingen en herstemmingen en ten slotte een loting tot leden van het Party be stuur gekozen werden de heeren A. Men- heere, 's Heerenhoek, B. J. A. Stoopman, Mid delburg, en J. H. A. Schuurs, Sas van Gent, en tot plaatsvervangers de heeren A. Adri aansens-Buysrogge, Walsoorden,, P. Baart Stoppeldyk en M. C. Geerts, Hulst. Na afloop der stemmingen het was in middels circa 5 uur geworden verlieten ver schillende leden de vergadering, zoodat, toen de vorzitter punt 10 der agenda behandeling der ingekomen voorstellen aan de orde stelde nog slechts een betrekkeiyk klein aantal leden aanwezig was. Het voorstel Westdorpe en Nieuw-Namen om voortaan by verkiezingen een model stem biljet te doen verspreiden, waarop met een pyi is aangegeven, hoe gestemd moet worden, vond alegmeen instemming. De voorzitter was van meening, dat zulks vanzelf zou geschie den als het Partybestuur tot stand zou zyn gekomen. Nadat de heer Goossens (Sas van Gent) met nadruk op de grootq propagandis tische waarde van dërgèiyke biljetten had gewezen, beloofde de voorzitter, dat, mocht by een volgende verkiezing het Partybestuur de biljetten niet beschikbaar stellen, in elk geval het Kringbestuur hiervoor zou zorgen. Het voorstel Nieuw-Namen om de oprichting van propagandaclubs te bevorderen, vond eveneens algemeen instemming. Zooals in het praeadvies reeds was medegedeeld, zal hier aan worden gewerkt. Met het oog op het verloopen der vergade ring werd door enkele afgevaardigden voorge steld, de overige ingekomen voorstellen tot de volgende vergadering aan te houden. De heer v. d. Ven wenschte echter nog op te merken, dat het voorstel 's Heerenhoek, om aan de R.-K. Staatsparty afschaffing van de kwaliteitszetels te vragen, z.i. wat voorbarig moet worden geacht en beter eerst de werking van dit instituut eens kan worden afgewacht. Terzake van het praeadvies van het kring bestuur dat de uitgifte der Zuiderzee-polders een kwestie is, welke meer bij de vakvereeni- gingen thuishoort, merkte de heer v. d. Ven op, dat z. i. hieraan wel degelijk ook een politieke kant zat. Spreker was van meening, dat men het desbetreffende voorstel van 's-Heerenhoek ter kennis zou dienen te brengen van het partijbestuur, dat dan, in overleg met de Kamerfractie, een goede regeling voor de uitgifte dier gronden zou kunnen trachten te krijgen. Na eenige discussie werd besloten, volgens de zienswijze van den heer v. d. Ven (en van de voorstellers) te handelen. Nadat de voorzitter nog zijn bevreemding had uitgesproken over het feit, dat Hulst op actie voor het Dr. Schaepmanfonds had aan gedrongen terwijl het zelf nog geen cent voor dat fonds had afgedragen, werd op voorstel van den heer v. d. Does besloten, de overige ingekomen voorstellen aan te houden. Bij de rondvraag drong de heer de Bakker er op aan, dat getracht zou worden een vereeniging van R.-K. raadsleden op te richten. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur zulks in studie zou nemen. De heer G. Mes wees nog op het Maandblad voor Gemeente-Politiek, dat aan de wenschen van den heer Bakker al voor een deel tegemoetkomt. De ter vergadering benoemde commissie tot contróle van de kas rapporteerde, dat zij alles in orde had bevonden, waarop de penningmeester onder dankzegging werd gedechargeerd. Nadat de heer Stoopman nog zijn dank had betuigd voor zijn verkiezing tot lid van van den Partijraad, sprak de voorzitter een slotwoord. Hij zeide daarin o.a,, dat het hem bevreemd had, dat door verschillende afge vaardigden een voorvergadering was gehouden, hetgeen hij meende te moeten afkeuren. De heer Schuurs merkte op, dat een dergelijke voorbespreking integendeel zeer nuttig kon zijn. Tusschen de afgevaardigden van boven en beneden de Schelde bestaat veel te weinig contact. Het is zeer gewenscht dat men over verschillende zaken af en toe eens van gedachten wisselt. Ter vergadering bestaat hiertoe meestal te weinig gelegenheid Overigens gaat het hier geenszins om een soort geheime vergadering. Als de voorzitter en de secretaris erbij tegenwoordig hadden willen zijn, wat zij geweigerd hebben, zouden zij, volgens spreker stellig een andere opinie huldigen dan momenteel het geval is. Er kan geen enkel bezwaar tegen bestaan, dat men vereenigingszaken met elkaar bespreekt ook buiten de vergadering in het belang der partij. Onder dankzegging voor de opkomst sloot daarna de voorzitter de zitting. Wy hebben reeds herhaaldehjk gemeld dat de scheepvaart-beweging in de Gentsche ha ven steeds toeneemt ten koste voornamelyk van de Antwerpsche haven. De cyfers van Augustus geven een nieuw bewys. Gedurende deze maand kwamen te Gent binnen 267 schepen met een tonnen- maat van 283.354 ton. Dat cyfer werd nimmer bereikt. Vergeleken by vorig jaar Augustus is er een aangroei van 23 schepen en 77.133 ton. Gedurende de eerste zes maanden van 1929 arriveerde 1838 schepen met 1.863.724 ton in de zelfde periode van 1928 bedroegen deze cyfers resp. 1701 schepen en 1.467.944 ton. (Msb.) In Weenen heerscht een staking onder de arbeiders, werkzaam by de melkvoorziening. Slechts ziekenhuizen en sanatoria krygen melk. Er is een aanslag gepleegd op den pers attaché van het Hongaarsch gezantschap te Weenen. Te Gecève heeft de plechtige eerste steen- l«Rgiog plaats gehad van het nienwe volken- bondspaleia. Tegen a s. Maandag zgn de hoofden der volken bondsdelegaties bg Briand nitgenoodigd, die hen nader tal inlichten omtrent zgn plan intake de Vereenigde Staten van Enropa. In Amerika heersoht thans weer een koudegolf. Er komen berichten binnen over sneeawstormen en vorst. Een groste scheepsramp heeft bg Tammerfors plaats gehad. Er sonden 150 personen zgn om gekomen. Bg Jask (Perzië is een postvliegtuig in brand gevlogen. Drie dooden en 2 gewonden. In Polen heeft een onweer groote schade aan gericht. Drie personen sgn door den bliksem gedood. Ex-keizerin Zita van Oostenrgk sal omstreeks 16 September te Brussel aankomen met hare kinderen prinses Adelaide, 16 jaar en de prinsen Robert 14, Felix IS en Karei Lodewgk 11 jaar. Dese sullen in versohillende instituten in de Belgisohe hoofdstad als leerlingen worden inge schreven, maar in een bevriende woning verblgf honden. De ex-keizerin komt zioh met kroonprins Otto en de andere kinderen en cevolg eerst einde October of begin November definitief te Brussel vestigen. Otto zal niet voor October 1930 aan de universiteit te Leuven gaan studeeren. De leden van de beide Kamers der Staten- Generaal sgn thans in vereenigde vergadering bijeengeroepen in het gebouw van de Tweede Kamer op Zaterdag den 14en September 1929 des namiddags te kwart voor drie uur. De oorrespondent in België van „De Tgd" berioht, dat blgkens door hem te Brussel inge wonnen inlichtingen tgdens de conferentie in Den Haag een ontmoeting heeft plaats gehad tusschen de Belgisohe minister Jasper en Hymans en hun Nederlandsohe collega's jhr. Ruys de Beerenbroeck en jhr. Beelaerts van Blokland. De ministers van Buitenlandsche Zaken der beide landen souden de besprekingen, welke te 's-Gra- venhage sgn ingeleid, te Genève voortzetten. De benoemde Tweede Kamerleden jhr. mr. Ruys de Beerenbronck en jhr. mr. de Geer hebben hun geloofsbrieven niet binnen den bg de wet bepaalden termgn ingediend. Thans zal de voorzitter van het oentraal stembureau in de plaats van jhr. Ruys de Beerenbronck tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaren mr. Goseling te Am sterdam en in de vaoatnre-de Geer jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Aangezien jhr. Beelaerts minister is, zal ook deze sgn zetel niet innemen, waarna dan benoemd zal worden verklaard jhr. Rutgers van Rozenburg. Prijgechieting. Bg de Zondag j.l. gehouden prgssohieting op de liggende wip bg P. Goethals, alhier, waaraan 76 sohutters deelnamen, was de uitslag als volgt: hoogvogel M. Meuleman, Selzaete; sg vogels Alf. Clemminok, Selzaete en L. Dhaene, alhier. Kermisschieting;. Bg de Zondag j.l. ge houden prgssohieting omhoog, uitgesohreven door de handboogmaatsohappg „St. Sebastiaan" alhier, was de uitslag als volgthoogvogel H. Vgle, Selzaete; sgvogels A. de Vleesohauwer en Aug. Dhaene; kallen Pr. Verdurmen, Waohtebeke en J. van Esbroeck, Sluiskil. De meeste vogels werden gesohoten door Pr. Verdurmen voornoemd. Er namen 58 sohutters deel. De personen, achter wier naam geen woonplaats is vermeld, zjjn van Sas van Gent. Cursus in Costuumnaaien. We kunnen onsen vrouwelgken stadgenooten een heuglijke tjjding brengen. Sedert lang werd het te dezer stede als een leemte gevoeld, dat voor onze meisjes een behoor lijke geelegenheid ontbrak om zich te bekwamen in oostuumnaaien, knippen e.d. en opgeleid te worden voor examens in deze vakken. Wel beijverden zioh de Eerw. Zusters om met de haar ten dienste staande middelen die leemte zooveel mogelijk aan te vullen, doch de krachten ontbraken, om volkomen te geven, wat vereisoht werd. Tal van meisjes moesten danook, om haar doel te bereiken, elders gaan zoeken, wat hier ontbrak. Onnoodig te zeggen, dat, zoo zulks aan iemand verdroot, het zeker aan onze zusters-onder- wijseressen was, en men moet onze Zusters, wier streven uiteraard souden we zeggen steeds op het beste gerioht is, al heel slecht kennen, als men sou meenen, dat ze in soo'n toestand zouden berusten. Reeds lang werd danook uitgezien naar een oplossing. En deze is thans gevonden. Sedert kort is alhier een Eerw. ZuBter-onder- wgzeres geplaatst met het diploma van vakonder- wgzeres, die kan opleiden voor examen oostuum naaien etc. Men kan dus voortaan hiervoor te Sas tereoht. Het staat nu aan de Sassohe ouders om te toonen, dat sjj de activiteit onzer Eerw. Zusters waardeeren. Met 6 k 8 leerlingen (boven 15 jaar) kan de onrsus worden geopend. We verwachten, dat die zich zeer spoedig sullen hebben aangemeld. We vernamen bovendien nog, dat in het Lager Onderwijs in zoover weer een verbetering is gekomen, dat het onderwijs in schrijven thans aan alle leerlingen gegeven wordt door een Eerw. Zuster met akte Middelbaar Onderwijs. Het mag worden gezegd dat ook te deze stede de Zusters haar uitstekende reputatie op onder wijsgebied weten hoog te houden. gevestigd bg G. de Clercq, alhier, gaf een uitslag als volgtle en 2e prgs 01. Ggeëi3e en 7e A. Plasschaert; 4e en 9e C. Dhooge5e, 6e en 10e G. de Clercq8e A. van Aoker, allen alhier. Aantal duiven 5ü. Treurig;. De werkman de B., uit Hoek, die eenige dagen geleden op de nieuwe fabriek een vallenden balk op het hoofd kreeg, is van de R.-K. Verpleging alhier overgebracht naar een Zenuwlijderskliniek te Middelburg. De jongen moet thuis de eenige kostwinner zjjn. Geloste schepen. Gedurende Augustus kwamen voor de cokesfabriek in lossing 6 stoom- en 24 Rjjnsohepen met een inhoud van pl.m. 47950 ton kolen. B..K. KiesYereeniging. In de Vrijdag avond gehouden vergadering van het voorloopige bestuur, werden functies als volgt verdeeld. H. L. de Cock voorzitter, E. B. Kalle secretaris, mej. I. Verhelst, penningmeesteres, H. Colsen en mej. E. Graefschepe leden. De pupulaire Duitschers. Deze waren Zaterdagavond eens uit en trokken om hun eigen aardige wjjze van optreden vooral voor de jeugd groote belangstelling. Verschillende café's werden bezooht en de groote kan welke zij bjj zich hadden deed goeden dienst. Deze kan wordt volgesohonhen met bier en ieder drinkt op zjjn beurt een paar teugen hieruit. Zoo trekken de leden der pl.m. 30 man tellende club al zingende achter elkander verder, hierbij verschillende standen innemend. Al zgn ze jolig, tooh hoort men over deze menschen, nimmer eenige klacht. Subsidie. Aan ons Wit-Gele Kruis is voor de T. B. C. bestrijding door den minister van A. H. N. voor 1929 een subsidie toegekend van f 1860. Gemeenteraad. Donderdag a s., n m. 2 uur houdt de gemeenteraad een openbare vergadering. Punten van behandeling 1 Notulen. 2 Ingekomen Stukken. 3 Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan L. de Brugne en een aan G. Verlinde Azn. beiden te Ter Neuzen. 4 Idem tot vaststelling van de vergoeding bedoeld bg artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het tijdvak 1925 t/m 1927. 5 Idem tot toepassing van het tweede lid van artikel 8 der verordening betreffende ontslag van alle ambtenaren in dienst der gemeente Ter Neuzen bg 65-jarigen leeftijd, ten behoeve van den gemeente-geneesheer. 6 Idem tot verkoop van effecten ter dekking van kapitaalsuitgaven. 7 Idem tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1929. 8 Aanbieding gemeente begrooting en begrooting Woningbedrijf dienst 1930 en trekken afdeelingen voor het onderzoek dezer begrootingen. 9 Voorstel van burgemeester en wethouders tot het verleenen van een subsidie voor den aanleg van nieuwe kanaalhavens. Tentoonstelling;. Woensdag 11 en Donder dag 12 September wordt in lokalen der ambachts chool een tentoonstelling gehouden van bloemen, fruit en groenten. Ongeluk by schieting. Maandag kreeg te Overslag op het Belgische gedeelte, juist bjj de grens, ter gelegenheid van de kermisschieting, de 11-jarige V., die de namen der sohutters afriep, een pjjl op het hoofd. Dr. Verwilgen uit Waohte beke, die zich onder de sohutters bevond, ver leende onmiddellijk geneeskundige hulp, doch het mocht niet meer baten. De knaap is kort daarop overleden. Naar wij vernemen is het ongeluk daaraan te wijten, dat de jongen zich buiten de afdekking had gewaagd. B.-K. Fabrieksarbeidersbond. In den loop der volgende week zal alhier een vergadering worden gehouden om te komen tot de opriohting eener afdeeling van den R.-K. Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus". Alastrim. In verband met het elders voor komen van alastrim-gevallen, zal in deze gemeente gratis worden gevaccineerd tegen deze ziekte op de vier eerstvolgende Dinsdagen. Geslaag;d. Mejuffrouw Bertha Verstraeten, alhier, slaagde te Rotterdam voor de hoofdakte. R.-J&. Politiebond. Op Woensdag 18 Sep tember a s. zal de afdeeling Zeeland van den R.-K. Politiebond „St. Michaël" op plechtige wjjze te Hulst haar tienjarig bestaan vieren. Op het pro gramma komen voorom 10 uur H. Mishalf twaalf koffietafel; half twee feestvergadering, waarin verschillende sprekers optreden en bjj welke gelegenheid de afdeeling een vaandel zal worden aangeboden. Daarna nog receptie en tot slot een feestmaaltijd. Nieuw Raadslid. Wg vernemen dat als lid van den Raad dezer gemeente zal invallen (door overljjden van den heer A. van den Branden) de heer E. Ivens. In de Vrgdag te Ter Neuzen gehouden ver gadering van de Eerste Coöp. Beetwortelsuiker fabriek werden de heeren P. Lindenberg en I. C. de Zwart herkozen als bestuursleden. Niet herkozen werden de heeren J. L. Versprille te Kortgene en O. van Waes te WnBtdorpe. In hun plaats werden gekozen de heeren M. de Patter te Ter Neuzen en Cyr. F. van Aoker te Saa van Gent.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2