Jonge Harten. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Mo. 3514 Woensdag 11 September 1929 44ste Jaargang R.-K. Rijkskieskring- organisatie Middelburg. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PiiSTBElENIKB No. 52419. ITe\jLille ton DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentién 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT In aansluiting op het kort verslag van de Zondag] j.l. gehouden vergadering onzer Zeeuwsche Rijkskieskringorganisatie zij over het verloop dier vergadering nog het volgende vermeld Aanwezig waren afgevaardigden van de kies verenigingen Goes, Hansweert, 's Heeren- hoek, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Kwa- dendamme, Middelburg, St. Jansteen, Nieuw- Namen, Noord-Kraaiert, Oostburg, Ovezande, Sas van Gent, Stoppeldijk, Ter Neuzen Ter hole, Vlissingen, Westdorpe, Philippine. Voorts het Tweede Kamerlid, de heer E. Lockefeer, het lid van Ged. Staten, de heer J. A. van Rompu, en, de heeren L. van Waesberghe, Boonman en Mes, leden van Provinciale Staten Nadat de voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering had geopend, heette hij de aan wezigen welkom, in het bijzonder ook de leden van Provinciale Staten en de pers. Spr. memoreerde het verloop der vorige ver gadering, waar de besprekingen nogal eens een scherp karakter hadden. Hij drong er op aan, dat men zich op de vergaderingen steeds door een geest van vriendschap en naastenliefde zou laten leiden. Spr. herinnerde voorts aan het gunstig ver loop der Tweede Kamerverkiezingen. De R.-K. Staatspartij, aldus spr., kan met trots op haren arbeid terugzien. Zij is glansrijk uit den strijd getreden, (applaus). Als voorrzitter van den Rijkskieskring betuigde spr. aan allen, die tot het succes hadden medegewerkt, dank voor de gevoerde actie. Herdenkend het herwinnen van den Zeeuwschen Kamerzetel, begroette spr. den heer Lockefeer als Kamerlid voor Zeeland. Spr zeide, te verwachten, dat de economische be langen van Zeeland bij hem veilig zouden zijn. Hij zal ook de belangen der arbeiders als so ciaal voelend werkgever weten te behartigen. Spr. eindigt met den wensch, dat de heer Lockefeer de belangen van het gewest, van land en volk gedurende een reeks van jaren zal mogen behartigen, (applaus). Wat betreft het ledental deelde spr. mede, dat een aanmerkelijke vooruitgang valt tecon- stateeren. Onze Rijkskieskringorganisatie telt momenteel ruim 7700 leden. Dat is echter nog lang niet genoeg. Spr. drong daarom aan op voortdurende actie opdat ten slotte het doel bereikt moge worden Ieder kiezer en iedere kiezeres lid van de politieke organisatie. Eindigend drong spr. erop aan, dat men men straks, bij de te houden verkiezingen voor het dagelijksch bestuur en het partij bestuur zou handelen in den geest van de R.-K. Staatspartij, die een veelzijdig samen stelling der politieke organisaties nastreeft. Overwegingen van persoonlijken aard dienen Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. 12) 't Waren lieve, kinderlijke woorden die mij troffen, zoodat mij werkelijk de handen be gonnen te jeuken, om den babbelzieken kerel een tik om de ooren te geven. Ik geloof dat ik mij ternauwernood zou hebben kunnen inhou den, zoo schaamteloos ver dreef hij zijn pocherij, als ik niet toevallig den vader van 't jonge mensch gekend had't is een hoog geplaatst man, dien ik zeer hoogschat." VI. Martha's oogen hadden geen tranen meer; onbewegelijk, als door smart verstijfd, staar den zij naar de steenen gezichten langs de muren, met een uitdrukking van hevigen schrik O, Clemens had zijn woorden goed gekozen; hij wist, dat ieder dier woorden doel trof! Zij twijfelde geen oogenblik, dat Bruno de jonge artist geweest was, dat Bruno kwaad van haar gesproken had. Sedert gisteren achtte zij hem in staat verraad te plegen. Kwellend, folterend, herinnerde zij zich al les; elk lief woord, dat zij tot hem gesproken had, pijnigde haar bij de herinnering als een brandmerk. JaMJ kon verkeerd begrepen te wijken voor het belang der partij. Spr. zeide dan ook te hopen, dat men slechts die personen in de leidende functies zou kiezen, die de grootheid en het belang der R.-K. Staatspartij beoogen. (applaus). De heer van Waesberghe meende, dat de huidige vergadering niet wettig zou zijn, aan gezien de oproepingscirculaires eerst op 17 Augustus, dus niet een maand tevoren waren rondgezonden. De voorzitter merkte op, dat de eerste op roepingen reeds op 5 Juli waren verzonden Overigens gaven de anwezigen in overgroote meerderheid te kennen, dat zij de vergadering- wettig achtten: De heer v. d. Ven (Sas van Gent) wenschte uitgemaakt te zien of de meening van Sas van Gent juist was, dat ieder georganiseerd kiezer het recht had, de kringvergaderingen bij te wonen en aan de discussies deel te nemen. Het stemrecht blijft uiteraard alleen aan de wettig gekozen afgevaardigden. De voorzitter was van meening, dat alle kie zers het recht hadden de vergaderingen van den kieskring bij te wonen. Zij mogen echter niet aan de discussies deelnemen. De heer Lockefeer daarentegen meende, dat alleen afgevaardigden de vergaderinegn mochten bijwonen. Besloten werd ten slotte alle georganiseerde kiezers tot de vergaderingen toe te laten doch in elk geval afzonderlijk te beslissen, of ze aan de discussies zouden mogen deelnemen. Alsnu werden de namen der stemgerechtigde afgevaardigden afgeroepen. De heer Schuurs deelde mede, dat hem ver zocht was te melden, dat de heeren A. Hen- drikse, IJzendijke, en F. Hendrikse, Westdorpe, verhinderd waren, de vergadering bij te wonen in verband met ziekte. De heer v. Waesberghe verzocht nog, bij het partijbestuur te informeeren, of de opvatting inzake het bijwonen der vergaderingen door niet-afgevaardigden juist was. Naar aanleiding van de notulen, die een uur vóór de vergadering ter inzage hadden ge legen, vroeg de heer de Waal hoe het kwam, dat in de vorige vergadering de waarne mende voorzitter geen antwoord bleek te kunnen geven op de vraag waarom aan Zeeland een kwaliteitszetel was toebedeeld. Hij stelde voor, dat ten vervolge de vice-presi dent, steeds de vergaderingen van het dage lijksch bestuur zou bijwonen teneinde volko men op £e hoogte te zijn. Uit de wrij uitvoerige discussies, welke naar aanleiding van deze vraag werden gevoerd, bleek, dat het verhandelde in de vergaderingen van het dagelijksch bestuur steeds ter kennis wordt gebracht van het kringbestuur. Toeval lige omstandigheden (verhindering om de be treffende vergadering bij te wonen) waren voor het gewraakte feit aansprakelijk. De heer Baart (Stoppeldijk) achtte het sy steem om de notulen één uur vóór de verga dering ter inzage te leggen niet juist. Z.i. zou het gewenscht zijn, aan elke kiesvereeniging hebben, haar houding verkeerd uitgelegd, als hij haar niet liefhad. En hij had haar immers nooit liefgehad! O hemel hij lachte om haar, als om een dwaas, trouwlustig meisje Zij zou zich van schaamte wel willen verbergen. Haar meisjeshart kromp ineen bij deze ge dachten, die haar hart bestormden, als onder geeselslagen. Zij sloeg de handen voor 't ge zicht; zij kon den blik niet uitstaan, die thans zoo onderzoekend, maar toch ook zoo bezorgd op haar rustte. Ik bezweer u, schrei niet meer! Ik kan 't neit zien, dat gij heete tranen stort om dien ander, smeekte Clemens, die nu van toon ver anderde en allerlei hartstochtelijke gebaren maakte, Hebt gij dan geen medelijden met mij? Met de smarten die ik lijd, sedert weken, sedert maanden? Die ander heeft u leed be rokkend, en gij hebt hem nog altijd lief! Zij schudde het hoofd, als wilde zij dit op krachtige wijze tegenspreken. Ik dank u voor dit stomme „neen", Martha! zeide hij met warmte, zachtjes naar haar hand zoekend. O, als gij u wildet laten troosten door die groote liefde, die reeds zoo lang aan uw zijde gaat, ten prooi aan treurige, bittere miskenning Hoe zou iemand mij nog kunen liefhebben antwoordde zij toonloos, nog altijd met een strakken, wanhopigen blik. Ook gij niet, als gij alles weet Ik heb hem gekust, dien ander Mijn lippen zijn ontwijd door de zijne. Voor de eerste maal nam des directeurs ge laat een uitdrukking van ware ontroering aan. een afschrift van de notulen te doen toekomen opdat men zich van al of niet juistheid zou kunnen overtuigen. De voorzitter zegde overweging van dit denk beeld toe. Mededeeling werd alsdan gedaan, dat de heeren Stieger, Vienings en de Boer bericht van verhindering hadden gezonden. Voorts, dat te Sluis een districtsorganisatie was opgericht en te Eede een kiesvereeniging. Inmiddels was de heer E. B. Dumoleijn ter. vergadering gekomen en door de aanwezigen met' applaus verwelkomd. De voorzitter richtte tot hem eenige woorden van hartelijken geluk- wensch naar aanleiding van zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer. De heer Dumoleijn betuigde voor een en ander zijn dank doch verklaarde, zijn lid maatschap van de Eerste Kamer niet te zullen aanvaarden, aangezien hij slechts benoemd is verklaard voor de loopende zittingsperiode en voor een tiendaagsch Eerste Kamerlidmaat schap zijn lidmaatschap van Provinciale Sta ten niet wenscht prijs te geven. Spr. vestigde er nog eens de aandacht op, dat zijn niet-verkiezing tot lid van de nieuwe* Eerste Kamer alleen te wijten is aan het feit, dat een der beide leden van de R.-K. Volks partij in de Staten van Brabant liever dan op een candidaat van de R. K. Staatspartij te stemmens— gestemd heeft op een vrijzinnig democraat. Spr. achtte 't gewenscht zulks nog eens te memoreeren, daar hij mfeende dat dit feit nog niet genoeg bekend is. De secretaris bracht alsnu het volgend jaar verslag uit JAARVERSLAG 1929. Ingevolge art. 8 van het reglement bied ik U het jaarverslag aan. Onnoodig te zeggen, dat dit jaar een veel bewogen jaar geweest is. Namen de voorbereidende werkzaamheden veel tijd in beslag, niet minder de verkiezings strijd zelf. Onnoodig dit alles te memoreeren, aangezien dit U allen voldoende bekend is en het zelf aan den lijve gevoeld hebt wat een verkiezingsjaar voor de Tweede Kamer wil zeggen. Dankbaar mogen wij terugzien op het succes behaald. Gaf de voorloopige candi- daatstelling aanleiding tot eene geduchte ver wisseling en was men in sommige kringen niet erg ingenomen met de toebedeelde kwa liteitszetel, juist was het van het Partijbestuur gezien dat Zeeland recht op een zetel had en deze alleen te verkrijgen was door de combi natie 's Bosch-Zeeland, waardoor wij onzen verloren zetel van 1925 hebben teruggekregen, dank de royale afspraak waaraan men zich gehouden heeft. Het stemmencijfer in Zeeland op onze R.-K. lijst uitgebracht, stemt tot tevredenheid, maar levert het bewijs, zoo wij alleen waren blijven staan, er weer naast gegrepen hadden en zouden missen den man, waarop wij nu met recht trotsch kunnen zijn, wiens verleden een waarborg biedt, dat hij onze Kath. belangen en niet het minst speciaal onze Zeeuwsche Zij was zoo kinderlijk lief in haar berouwvolle bekentenis. Hij zuchtte diep. Gij hebt geen denkbeeld van de groote mijner liefde, zeide hij daarna, als ge denkt, dat ik uw dwalingnietzou kunen vergeven Maar toch, Martha,nu ik allesweet, nu raad ik u als trouw vriend en voor uw eigen bestwil maak er schielijk een einde aan Als gij reden hebt aan dien man te twijfelen, ont zeg hem dan het recht om medelijdend orh u te lachen. Martha, kind Laat u door mij leiden, zooals vandaag Altijd Evenals lk u heden uit de woeste menigte gered en naar deze stille schuilplats gebracht heb, wil ik u ook vortaan beschermen tegen iedere ernstige botsing in het leven, u behoeden voor iedere teleurstelling De woorden rolden hem zoo ernstig gemeend en zoo geruststellend van de lippen en hadden zulk een pijnstillende uitwerking op haar ziek hart Zij was moe, doodmoe zij was nauwelijks in staat een andere gedachte te bevaten dan deze eene onuitsprekelijke bittere Bruno mag niet om mij lachen Bruno mag niet gelooven, dat ik hem enkel uit trouwlustigheid heb aange klampt Gemoedelijk, bijna vaderlijk, droogde Clemens haar tranen af, streelde haar handen en flui sterde haar smeekende, troostende woorden toe zij knikte slechts zwijgend, geheel ver pletterd, moedeloos, vol angst en afgrijzen en walging voor de wereld, waarin zij zulk een allertreurigst kijkje genomen had. Hij sloeg den arm om ,t bleeke, vermoeide. belangen in de Tweede Kamer en waar verder noodig zal verdedigen en behartigen. Moge hij I vele jaren ons gewest daar vertegenwoordigen. In het afgeloopen jaar werden 8 bestuurs- j vergaderingen, 2 algemeene vergaderingen ge- j houden. De heer A. Hendrikse nam begin Mei zijn ontslag als penningmeester. Voorzeker past hier een woord van dank voor de vele diensten, den Bond bewezen. De opkomst ter algemeene vergadering was zeer oged en met genoegen kan ik memoreeren dat ons ledental aanmerkelijk gestegen is, thans bedraagt het 7757, ofschoon wij nog steeds betreuren dat de grootste helft der kiezeressen en kiezers geen lid der Kath. Kiesvereenigingten zijn. Moge dit getal de eerst 4 volgende jaren ge handhaafd blijven, nog liever toenemen. Met genoegen mag ook vermeld worden dat de achterstallige contributies van 1926 en 1927, alsmede die van 1928 va,n alle kiesver- eenigingen zijn binnengekomen, waarvan de noodige afdracht heeft plaats gehad aan het Partijbestuur, zoodat wij gezuiverd zijn van den blaam van wanbetalers. Laten de kiesvereenigingen wel begrijpen dat, wilt de bondspenningmeester op tijd af dragen, de verplichte afdracht van 8 cent per lid op tijd in zijn bezit moet hebben. Hiervoor wordt Uwe medewerking Steeds ingeroepen. Tot nu toe gaf in onzen Rijkskieskring het Dr. Schaepmans-fonds geen reden tot juichen, laten wij in de eerstvolgende maanden deze zaak nog eens terdege aanpakken. En nu, mijne heeren, voorwaarts weer. Het bestuur der Rijkskieskringorganisatie en niet het minst onze ijverige voorzitter hebben in de afgeloopen 4 jaar zich gekweten naar best vermogen van hun taak een taak die niet altijd even licht en aangenaam was, maar gedreven door het doel zooveel als in ons vermogen lag bij te dragen om de R.-K. Staatspartij groot temaken, een partij waarop wij met recht trotsch mogen zijn en nu reeds boven 1.000.000 stemmen zijn uitgekomen, laten wij allen bedenken dat rust roest, nu juist de tijd aanbreekt waarop vooral door huisbezoek en oprichting van Propaganda- clubs het ijzer heet gehouden moet worden om gereed te zijn voor den eersten toekom- stigen strijd. Laten wij ons dit voor gezegd houden voor Christus onzen Koning. Ónder applaus der aanwezigen en onder dankzegging aan den secretaris werd dit ver slag goedgekeurd. Vervolgens bracht hij ook het verslag van den penningmeester uit, wiens functie (de vorige functionaris had, zooalls bekend, be dankt) hij tijdelijk naast zijn secretaris-func tie had waargenomen. Er bleek een nadeelig saldo te zijn van 260,56. De. voorzitter verklaarde bet nadeelig slot met een verwijzing naar de groote uitgaven voor de propaganda bij de Kamer-verkiezin gen. Een oproep om steun via de R.-K. Pers had geen succes gehad. Spr. heeft zich voor genomen, op de eerstvolgende vergadering een treurige kind en, half door uitputting, zonk haar hoofd op zijn schouder neer. 't Was haar onverschillig geworden, wat met haar gebeurde zij gevoelde het met een ze kere weemoedig dankbaarheid, dat zijn liefde volle goedheid haar ondersteunen en opbeuren wilde, daar zij zoo geheel en al 't vertrouwen op haar eigen verstand verloren had. Lea, die al lang thuis gekomen was, begon zich juist ongerust te maken over het weg blijven harer docchter, toen Clemens met de blijde tijding Martha is de mijne Zij is mijn verloofde de kamer instormde en zich in haar armen wierp. En nu kwam een plotselinge omkeer in Lea's humeur. De kwade luim over des generaals af wezigheid was verjaagd. Zij gloeide van blijde ontroering en was veel vroolijker en meer stra nd van geluk dan de bleeke verloofde. xMisschen had de generaal ter wille van :runo zoo geaarzeld, met zich voor haar te verklaren, omdat hij zich niet gaarne van zijn /zon scheidde, en de beide kindereri konden toch niet bij elkaar in huis blijven. Ook dit beletsel voor haar geluk en haar plannen viel Y/eg, zoodra Martha haar eigen thuis had. En j. ovendien kon zij nu ook de zomermaanden 't aardige bergstadje gaan doorbrengen aar de generaal zijn kleine villa had, waar j elkander ook een jaar geleden weder had- ii ontmoet. Ter wille van de jongelui had zij 't tot dusverre niet gewaagd daartoe over te baan. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1