No. 3509 De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 30 Augustus 1929 Tweede Blad Dij Scheren PUROL Tot eere van KoningChristus De beteekenis van 1 Septem ber-dag voor ons Bisdom. Met de K. J. V. de toekomst in. De K. J. V. en de Intellektueelen. uitgegeven ter gelegenheid van de luisterrijke demonstratie der R.-K. Zeeuwsch-Vlaamsche Jeugd voor Koning Christus op Zondag 1 September 1929.te HULST. Ingezonden Mededoeling. (13) I geen stukgaan en pijn meer en ook Jeugddag-nummer Ons werd van eerbiedwaardige zijde ge" vraagd, ter inluiding der demonstratie van Zeeuwsch-Vlaanderen's Roomsche jeugd op Zondag i September a.s., een extra-editie uit te geven. Dat toe te zeggen, kostte ons waarlijk niet veel moeite. Reeds lang immers waren we het zelf van plan geweest. Doch.... we hadden niet kunnen voorzien, dat juist in deze dagen ons bedrijf zou laboreeren aan de storing, welke het plaatsen en monteeren eener nieuwe zetmachine nood zakelijk met zich brengt. 't Gevolg is, dat we ons thans moeten bepalen tot het toonen van onzen goeden wil en aan deze beteekenisvolle uiting van Katholiek leven slechts enkele kolommen kunnen wijden. De waardevolle bijdragen onzer zeer ge respecteerde medewerkers in dit beknopte extra-biad mogen echter vergoeden, wat aan omvang en technische verzorging ontbreken moest. Hun vurige opwekkingen mogen weerklank vinden in de harten van 2tl onze lezers en krachtig het Roomsch enthousiasme doen oplaaien voor de hulde, op Zondag door onze Zeeuwsch-Vlaamsche Roomsche jeugd aan Koning Christus te brengen. Dan zal ook deze bescheiden poging, om als Roomsch orgaan in dit gewest, tot ver sterking van het katholiek geloofsleven naar vermogen bij te dragen, zijn doel niet hebben gemist en zullen we onze moeite rijkelijk beloond achten. Drie plaatsen zijn in ons Bisdom aange wezen voor de grootsche demonstratie van onze R.-K. Jongens op Zondag i September, en in grooten getale zullen de Zeeuwsch- Vlamingen opgaan naar Hulst, om daar plechtig te getuigen voor Christus, onzen Koning. Wij Hulstenaren, beschouwen het als een eer, de jongeren te mogen ontvangen en bieden hun gaarne hartelijke gastvrijheid. Niets wenschen we vuriger dan hun 'n blijden en onvergetelijke^ dag te bereiden en roepen allen 'n allerhartelijkst welkom toe. De jeugdWie voelt zijn hart niet sneller kloppen, wanneer hij in hun midden vertoeft de jeugd Ook de rijpere jeugd mag aanspraak maken op een ruimere plaats in ons hart, om de blijde opgewektheid, de prachtige idealen, den frisschen moed en durf om eenmaal opgevat plan te verwezenlijken. Doch hoogere belangen staan hier op het spel. Heeft de goddelijke Meester niet Zijn voorliefde betuigd aan de jeugd, aan den jongeling En bovendien in het heden ligt de toekomst, wat de jongeren zijn, zk\ de geschiedenis worden van ons volk in de naaste toekomst. Onze vijanden zijn daarvan ten volle overtuigd en daarom voeren ze 'n hardnekkigen strijd om de jeugd. Voor ons moet deze gedachte reeds 'n prikkel en 'n spoorslag zijn, om ook de rijpere jeugd te beschermen tegen de vele gevaren, die haar bedreigen in onze tijden van zingenot, zeden bederf en ongeloofmaar ook om onze jongeren te vormen tot dappere strijders en trouwe ridders in het leger van den Christus. De machtigste beweegreden echter blijft onze liefde, de liefde tot Christus, die onze jongens bemint enons gebiedt zorg voor hen te dragen de liefde tot onze jongens zelf, voor hun tijdelijk welzijn en hun eeuwig heil. Deze gedachte ligt voorzeker ten grondslag aan de betooging van dezen dag, welke door het Hooge Kerkelijk Gezag is voorgeschreven in geheel onze Kerk-provincie. Gelukkig dan, dat zoovelen aan dien wensch hebben voldaan en aan den oproep tot vereeniging en organisatie willen gevolg geven. Deze be- toogingsdag is niet slechts voor hen, die leden lijn of wiren van onze zegenrijke Patronaten, maar ook voor alle jongeren, die buiten het vereenigingsleven bleven en nog niet aan de organisatie meededen. Ja, vooral tot hen, die dringende uitnoodiging, die oproep voor Christus, onzen Koning. Ook tot ouders en oversten dat ernstig vermaan, om bescherming en steun aan de jeugd voor Christus onzen Koning God wil het. R.-K. Jongens van Zeeuwsch-Vlaanderen, op ter betoogingSchaart U onder het vaandel van Christus, uwen KoningVoor U en voor U allen is Hij" de Weg, de Waarheid en het Leven. Hij is de Koning der koningen, aan Wien alle macht gegeven is in den Hemel en op aarde. Wiens Rijk geen einde zal hebben. Engelen en menschen zijn aan zijne heerschappij onderworpen. Christus heer schappij wilt gij heden plechtig erkennen, voor Zijn goddelijk Koningschap wilt gij getuigenis afleggen. Blijft trouw aan uw woord. R.-K. Jongens van Z.-Vl. sluit aan bij uwe bonden en vereenigingen om sterk te staan in den strijd, vereenigt u onder de banier van Christus, om beveiligd te zijn tegen de ge varen, om een onoverwinnelijke kracht te ontwikkelen in den naam en om wille van Christus, onzen Koning. Hulst. P. ROPS, Pastoor-Deken. Welkom, Zeeuwsch-Vlaamsche Jeugd binnen de wallen van onze oude Stad In U herleeft de oude Kruistocht-geest. Zondag voor een indrukwekkende wapen schouwing vereenigd in één massa, moogt Gij één in doel en middelen sterker streven naar de herovering van Christus'Koninkrijk voor Uzelf en de anderen. Blijft aaneengesloten en vereenigd, edele Jeugd In vereeniging onder leiding der Kerk, ligt Uw kracht en Uw glorie Daarom, vooruit, de vanen omhoog, op ter Kruistocht, U zij de leus «Wat slaaf is, mag slafelijk slapen, «De vrijen van Christus zijn Wij Hulst, 28 Augustus 1929. TRUFFINO, Burgemeester van Hulst. De groote dag is daar Gelukkigeindelijk treedt ons Jeugdwerk nu krachtig naar buiten Welk. 'n heerlijke prestatie van onze jon geren, zoo gezamelijk en eendrachtig openlijk te getuigen voor CHRISTUS onzen KONING! Er is lang en zorgvuldig en moeitevol voorbereid. De velen, die 1 September hebben georganiseerd, ontzagen gefcn moeiten en opofferingen niet het minst de plaatselijke leiders, die het eigenlijke werk hebben verricht. GESLAAGD bij voorbaat reeds heet dan ook deze Demonstratie, waaraan geheel ons Bisdom krachtig en geestdriftig deelneemt Niet alleen echter mag het zijn een slagen- van-den-dag* er moet uit blijken, welken omvangrijken arbeid ons Jeugdwerk nog te verrichten staat voor die meer dan 10,000 jongerenMet 'n vluchtige oplaaiïng en 'n kort enthousiasme voor Koning Christus mag 1 September niet volstaan De goede stem ming moet benut en er in gehouden De algemeene mobilisatie onzeij mannelijke jeugd mag niet slechts zijn voor 'n oogenblik! De doorwerking is het voornaamste. De vruchten moeten eerst komen daarna Het Patronaatswerk, hetwelk reeds nu 'n goed deel der mannelijke jeugd tot 16 jaar omvat, zal aan innerlijke waarde moeten gaan winnen, speciaal door z'n nieuw werk-program, dat den jongen in al wat hem past, de noodige leiding meer intens geven wilen naarmate dit program toepassing vinden kan, zal ook de geheele katholieke jongen tot dien leeftijd gevormd worden op voor hem in alle opzichten geëigende wijze. Ook zou het Patronaatswerk ALLE jongens moeten bereiken, die, zij het dan misschien in eenigszins gewijzigden vorm, in de Patro- naats-VEREENIGING dienen te worden ondergebracht. Derhalve hier innerlijke versteviging en uitbouw Maar voor wat we noemen de rijpere jeugdWe zien ze bijeen thans op 1 Sep tember de duizenden van goeden wille dat getuigt hun aanwezigheid Hoe staat het met de verzorging en orga nisatie van deze jongelingen Gaarne waardeeren we wat er gewerkt werd ook voor dezen, maar toch Hier staan we nog voor grootendeels onbebouwde velden Hier vooral moeten we aan het werk door de KATHOLIEKE JEUGDVEREENIGING (K. J. V.) 1 SEPTEMBER DE STICHTINGSDAG DER K. J. V. En wel voor onze jongens boven de 16 jaarniet slechts om ze te behouden, maar om ze steeds beter te vormen tot oprecht CHRISTELIJKE GEZINSHOOFDEN, tot rasechte katholieke mannen van de daad, tot apostelen voor Koning Christus, tot bekwame en vurige strijders tegen het zich steeds verder uitbreidende rijk Satans. Daar moeten we komen! en met vereende krachten dus daarnaar gestreefd priesters en leeken, onderwijzers en leeraren, en niet het minst organisaties niemand, die hier werkeloos wil toezien! en dan niet steeds den nadruk gelegd op methode of organisatie (dat komt op de tweede of derde plaats), het oog gericht vooral op het verheven MAAR NOODIGE doel Aan den arbeid dan, overal en eenieder Reeds jaren terug kondigde onze Doorluchtige Bisschop het Jeugdwerk aan als gewone ziel zorg Welnu dan de noodzaak wordt wel erkend deze gelegenheid worde dan aan gegrepen de behulpzame hand zal worden geboden nooit beter dan thans is er kans van slagen Met moed vooruit 1 Priesters en leeken Leeken-apostelen, Jeugdleiders, daarop rekenen we! De omvangrijke werkzaamheid der pries ters, die nog steeds toeneemt, eischt leeken- hulp, meer bijzonder bij het Jeugdwerk. En wanneer 1 September op alle plaatsen van ons Bisdom de overtuiging brengt practisch brengt dat dient begonnen met het Jeugdwerk, of dat het bestaande moet worden uitgebreid naar binnen en naar buiten dan zijn de vooruitzichten gunstig, en kunnen, onder Gods zegen, de goede gevolgen niet uitblijven. Dan is beantwoord de vraag: welke betee kenis I September voor ons Bisdom heeft. We gaan, vragende en vertrouwende op Jesus hulp, aan Maria's hand VOOR CHRISTUS ONZEN KONING GOD WIL HET. AMEN Hulst. Rector A. J. Brouwers, Voorz. Dioc. Jeugd-Commissie. I geen naschrijnen der huid, als men ,vóór het inzeepen de huid even in- wrijft met slechts een weinig In doozen van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoih. en Drogisten. Groot zijn de verwachtingen van Katholiek Nederland voor i September a.s. En ook voor ons klein stukje grond van Zeeuwsch- Vlaanderen staat alles in volle spanning. Want nieuwe tijden komen... en nu reeds moet de toekomst gemaakt worden. De laatste verkiezing heeft maar al te duidelijk getoond, dat de groote tegenstelling moet worden VOOR of TEGEN Christus. Ook hier staat de keuze reeds dichter bij dan velen durven of willen beseffen. Want als men onder het jongere geslacht alles goed beluistert, dan voelt men maar al te goed, hoe zij in alle omstandigheden reeds geplaatst worden voor die ontzettende keuze, die over heel hun levensgeluk gaat beslissen. En dan moet men niet in laag-bij-de-grondsche gemak zucht denken, dat alles wel zal blijven loopen zooals het steeds geloopen heeft, of in een alles behalve christelijke somberheid zitten suffen, dat er toch niets aan te doen is... DAN MOET MEN IN WELBEWUST VER TROUWEN (wat men IDEALISME noemt) AL DIE HONDERDEN JONGENS TE GEMOET TREDEN en beseffen, dat er thans in al die harten iets leeft, dat om steun en leiding vraagt, die steeds dankbaar aan vaard wordt, wanneer men ze slechts tegen- treedt als jongens van ONZEN tijd, die nu op dit oogenblik leven met HUN moei lijkheden en hun gevaren en hun idealen en hun verlangens. Want vertrouwen verdienen onze jongens meer dan wij ze dikwijls tot nu toe schonken. En wat wil nu de K.J.V. Al die honderden jongens leiden in hun verlangen naar geluk, hen steunen in hun recht op geluk, hun geven het groote geluk van een eerlijke levensopvatting tegenover Christus, tegenover zichzelf, tegenover eiken medemensch, tegenover heel hun toekomst. Wij mogen niet bang zijn voor de toekomst Want de eenzaam stervende Christus op Calvarië heeft een heele wereld hervormd... en diezelfde eenzame Christus in het taber nakel, dagelijks opnieuw zich offerend voor ONZE wereld, zal heel onze toekomst dragen. Jongens en Jongemannen, op naar Hulst om te toonen, dat jullie edelmoedigheid borg blijft voor de toekomst. En alle anderen ook naar Hulst om te zien, hoe JONG ZEEUWSCH-VLAANDEREN vol verlangen met Christus' Kruis en Christus' Liefde de toekomst binnentreedt. Voor Christus, Onzen Koning God wil hetAmen. C. A. DEKKERS Hulst Er is in de laatste jaren een onmiskenbare opbloei van het godsdienstig leven. En deze gelukkige omstandigheid is voor ons Bisdom zeker voor 'n groot deel te danken aan de E. K., 't prachtig werk van de onverwoestbare idealist en enthousiaste werker, directeur Frencken. Nu is het moment gekomen, waarop de organisatie kan gesticht worden, die de jeugd, en dus de toekomstige katholieke mannen en vrouwen, zal sterken in den geweldigen strijd tégen onze ver- heidenschte maatschappij en vóór Christus. De organisatie van de K. J. V. moet het middel zijn tot de vorming van een fier leger, dat niet wijken wil, en niet wijken zal, voor de aanstormende scharen van duivel en kommunisme. Als een muur zullen zij staan door de kracht van het offer, door de kracht van 't bidden, door de kracht van de strijd vaardige daad. Mag iemand achterblijven nu de roep schalt, die de strijders bijeenbrengen zal Mag iemand rustig zijn slenterleventje voortzetten, nu van stad tot stad, van dorp tot dorp, Koning Christus 't verzamelen gebiedt En wie zeker niet moeten achterblijven De intellektueelenDe massa doet, wat de geest denkt. De wereldhistorie geeft voor beelden voor 't grijpen, die bewijzen, dat alle groote revoluties geboren zijn uit een geestelijke dwalingdat iedere omkeer ten goede zijn oorsprong vond in een herstel van vergeten waarden. Maar daarmee is niet bedoeld, dat geleerdheid voldoende is. Integendeel! De leuze «kennis is deugd» is wisten we 't eigenlijk al niet langer door de feiten ontzenuwd. Neen niet alleen kennis, maar vooral w ij s h e i d de wijs heid n.l. van ons Geloof. En die zal uitge dragen worden in hoofden en harten door de K. J. V.die Wijsheid zal ons zelf her vormen tot daadkrachtige katholieke jongens en mannen, meisjes en vrouwen die Wijs heid alleen is het die verworven kennis tot zegen zal doen worden. Er wordt zoo graag gesproken over be schaving, over kuituur. Maar wordt niet te veel vergeten, dat die niet bestaat in de materieele en technische veroveringen waarvan onze tijd zoo vol isdat die niet bestaat in een veelzijdige kennis en 't bezit van vele en velerlei akten en diploma's Dat alles heeft ongetwijfeld zijn groote waardemaar de ware kuituur bestaat in het zoo waardig mogelijk mensch zijn en ditin 't volledig beleven van ons Katholiek Geloof. Onze tijd behoeft den s t r ij d, strijd me^

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 5