Aan onze lezers. Jonge Harten. BESTEVAER Mo. 3503 Vrijdag 16 Augustus 1929 44ste «laargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nauwere samenwerking met de R.-K. Arbeidersbeweging. BuihtiL Overzicht fóiggzhac-Saóak 'I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ha. 52410. ITe^uLill eton. In verband met hetptaatsen en monteeren eener nieuwe zetmachine, waardoor een ge deelte van ons personeel in beslag wordt genomen, zal waarschijnlijk in de eerst volgende weken een kleine stagnatie in ons bedrijfonver- mijdelijk zijn. Voor zoover de inhoud van ons blad hieronder eenigszins mocht lijden, doen wij een beroep op de clementie van onze lezers. Zoodra de nieuwe machine op voüe,capa citeit zal werken, hopen wij hen ruimschoots schadeloos te stellen. Wij kunnen hieraan voor- loopig de mededeeling toe voegen, dat binnenkort de redactioneele tekst van „De Zeeuwsche Koerier" uit een geheel nieuw lettertype zal worden gezet. In de toekomst hopen wij door het uitbreiden van het aantal pagina's den inhoud van ons blad opnieuw belangrijk te kunnen ver beteren. De uitgever 3. H. H. Schuurs. Do Herateïconferentle te 's-Gravenhage tnsscbeo boop eu vrees. Nog geen direct eorlogsgevaar in bet Verre Oosten. Ingezonden Mededeeling. (39) I Op dit pont concentpeeren wu onze volle aandacht bp de fabricatie van INGEZONDEN MEDEDEELING VRAAGT SPOOR/MOSTERD KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of J 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Onze verbruikscoöperaties zijn meestal ver bonden aan de plaatselijke standsorganisatie der arbeiders en kunnen, evenals de laatste, een diocesaan verband vormen, terwijl natio- Novelle, naar 't Hoogd. van E. MERK. O 1) Voor den helder verlichten toiletspiegel stond een deftige dame in keurig nitgaanstoiiet met langen sleep zenuwachtig nam zjj haar brillanten nit het étui en tooide daarmede den laag uitge sneden en met kanten versierden hals van haar goudkleurige zjjden japon. Eindelijk, na lang schikken en plooien schenen sjj naar den smaak der bezitster te zitten, en de zachte lijnen van 't geheel op het voordeeiigst uit te komen. Nu bekeek zg zich zal va; eerst op een grooten afstand, daarna al dichter en dichter by, totdat haar adem 't spiegelglas deed beslaan zjj bekeek zich mat dan kennersblik eener vrouw, die niet blind is voor de sporen, die de onverbiddelijke tijd op haar gelaat drukt, welke scherper dan elk vreemd oog de kleine rimpels bespeurt, die zich om mond en slapen vertoonen, die 't eerst van allen de grijze haren ontdekt, welke op haar hoofd te voorschijn komen. Maar vandaag lachte L9a. Deze lach scheen te zeggen: Na, bij lamplicht en in baltoilet zie ik er nog altijd heel goed nitgoed genoeg om de aandacht te trekken, in weerwil van mijn zeven- en-dertig jaren, in weerwil van mijn volwassen doohter. nale samenwerking wordt verkregen door een federatie der Diocesane Bonden. Dit is, in onderscheiding met de econo mische organisatie der Handelskamer, de sociale organisatie onzer verbruiksvereeni- gingen. Zij is juist gedacht. 'Haar werk ligt voor een groot deel op het terrein der Stands organisatie. Zij wil immers opvoeden tot een christelijke verbruiksmoraal en stoffelijke be langen behartigen, die algemeen zijn en niet aan bepaald vak of bedrijf verbonden. In zulke gevallen vormen alle arbeiders over hunne maatschappelijke beroepen heen, eene eenheid. En deze eenheid is ook in dit geval katholiek, 't Is vanzelfsprekend en behoeft geen motiveering. Wegens haar nauw contact met de stands organisatie, zijn onze verbruikscoöperatie^, evenals deze diocesaan georganiseerd. Ook dit is, in verband met de zeer verschillende omstandigheden en ontwikkelingsstadia, waarin de coöperatie gewestelijk verkeert, zeer prak tisch gebleken. De nationale federatie echter staat nog te zwak en zou een gewichtiger taak kunnen vervullen. Nauwer zou ook de samenkwerking moeten zijn met het R.-K. Werkliedenverbond. Dit zou wederkeerig voordeelen brengen. Voordeelen aan de coöperatieve beweging, die nog Veel te weinig den steun der georgani seerde arbeiders ondervindt en waar dit anders een veel hoogere vlucht zou kunnen nemen. Voordeelen ook aan het R.-K. Werklieden verbond, dat door deze innigere samenwerking een economischen grondslag zou kuiftien vinden voor vele zijner belangrijke sociale werken. Men denke b.v. eens aan onze groote steden. Daar staat men bij het sociale werk dikwijls voor bijna onoverkomelijke financieele moeilijk heden. Alles kan niet door contributies worden gedekt. De lasten zouden voor betrekkelijk weinigen te zwaar worden. En de «meer en meer gebruikelijke weg» van overheidssubsidies is vaak een weg vol distels en doornen. Met het aantal en de grootte dier subsidies neemt ook toe de officieele bemoeiing met onze beweging, die de vrijheid al te zeer belemmert en onze instellingen brengt in eene positie van afhankelijkheid. Welnu, in die groote steden zou onze coöperatieve beweging bij algemeene samenwerking gemakkelijk een zoo hooge vlucht kunnen nemen, dat zij jaarlijks vele duizenden guldens opbrengt voor onze sociale instellingen, veel meer in elk geval dan al die overheidssubsidies te zamen. Wij gaven reeds het voorbeeld van een betrekkelijk kleine plaats in ons land, waar de verbruiksvereeniging het heeft klaar ge speeld in een tiental jaren honderdduizend gulden winst te maken. En wat beteekent zulke plaats in vergelijking met onze groote steden Om een ton bij elkaar te brengen door middel van coöperatie is voor die steden indien men maar wil samenwerken dan Alsof zjj zich plotseling iets herinnerde, riep zij in de zijkamer: Martha! Ben je klaar? Kom een hier laat my je eens zien. Dadelyk ma, antwoordde iemand met een heldere maar bedaarde stem, en spoedig daarna overschreed een slanke, in 't wit gekleede gestalte den drempel. Naast de van zjjde en brillanten schitterende dame was 't zeventienjarig meisje een eenvoudige verschijning in 't kinderlijk, onopgesmnkt japon netje, met de witte ceintuur om de fjjne taille, met den zonder lint of ooilier gesierden hals, met de lichtbruine haren, die van aohteren in een gewone vlecht waren samengebonden. Toch had zy de bloemen en de schitterende steenen niet noodig, want zonder die tooisels lag over haar geheele uiterlijk het jeugdige, frissehe waas eener jonge maagd, dat als een toovermacht op alle menschenharten werkt. Met een mengsel van bewondering en afgnnst, van blijdschap en jaloezie zag de moeder neer op de roBe teint der dochter, naast welke het blan ketsel op haar eigen wangen jnist in 't oog viel op den sierlijk gevormden, frissohen hals en de slanke armeo, naast welke haar eigen rijpere vormeu al te zacht en al te weelderig schenen. Met een zenuwachtige aandoening in de stem en een zonderlinge schittering in de oogen gaf zij bevel het rijtuig voor te laten komen. De uitwendige en innerlijke tegenstelling van moeder en dochter vertoonde zich zelfs in deze enkele minnten wachtens, terwijl zy beiden de handschoenen aantrokken Lea bleef geen oogenblik kalmzij liep in de kamer op en neer en ging met de handschoenen zoo raw te werk, dat er een paar knoopjes af braken en zij 't dienstmeisje schellen moest om ze er weer zen te naaien. In haar ongeduld, in ook een kleinigheid. En welke goede sociale werken kunnen er uit zulke som niet worden gesticht en onderhouden Maar wij herhalen het voor de derde maal hiertoe is meer samenwerking nood-, zakelijk. Daarom pleiten wij voor een inniger! verband van de coöperatieve beweging met ons R.-K. Werkliedenverbond. Het gevolg hiervan moet zijn, dat veel meer katholiek georganiseerde arbeiders ook overtuigde coöpe- ratoren worden. Dat wij dit inniger verband bovendien voorstaan om principieele redenen behoeft geen betoog. Om maar eens op een puntje te wijzen: zooals de sociaal-democraten er voor hunne doeleinden voordeelen in zien, om hunne partij en vakbeweging met de coöperatie te verbinden, zoo zijn er oök vbor ons principieele belangen verbonden aan een samengaan van de georganiseerde arbeiders verbruikers met de georganiseerde arbeiders producenten. Ziedaar in eenige artikelen duidelijk ge maakt, welke sociale en economische belangen er worden gediend door een goed geleide, goed georganiseerde katholieke verbruiks coöperatie. Deze coöperatie bevorderen, is wel een voornaam punt van ons program. H. De Haagso'ie co ferentie neemt haar vooruit gang Dat zegt op het eerste gezicht niet veel maar wie de moeilijkheden, om niet te zeggen de crisis, heeft gevolgd, waarmee ze de laatste week heeft te kamptn ieh*d, besef', da' we al heel hljj zyn met te kunuen zeggen, dat ze haar voortgacg ne> mfc Het dreigde al dadeljjk mis te loopen. Snowden, de chef van de Entielscbe delegatie, verklaarde al den eersten dag dm besten, dat Engeland met het Young-plan. zooals het door de finanoieele deskundigen »e Parijs was ontworpen, nooit of te nimmer genoegen zon nemen. Intasschen, men nam dat zoo ernstig nog niet op. Al spoedig kwam men overeen dat de conferentie in twee afdeelingen zon worden geplitst, een financieele en een politieke Mbar in de eerste vergadering van de fioancieele oommiene herhaalde Snowden, in scherper vorm nog ditmaal, zgn bezwaren tegen het Yonng-plan bij dreigde daarbij al boffers te zullen pakken en in de volgende vergadering ncemd" by de opmerkingen, welke Ché'on, de Franeche fi ano'eeie vertegenwoordiger, op zyn hezwaren had gemaakt, „grotefque" en „ridiculous", dwaas en belachelijk. Dat zyn termen, die als een beleediging opgevat knnnen worden en de toeBtand was dan ook uiterst critiek. De Zondag bracht in zooverre ontspanning, dat Snowden verklaarde met d e woorden niets belee ansBnnsan v;*. im C Ay.oB10QELAABXfifld XgOOóEHDAAL per ft pond X u digends aan het adres van Chéron te hebben bedoeld en dat hij, zyn principieele bezwaren tegen het Yonngpian handhavend, opmerkte, dat die bezwaren niet het Yonngpian zelf wilden afbreken, dooh dat ze op de basis van dat plan zonden knnnen worden ondervangen. Sinds blijkt zoo nn en dan de zon door de wolken te breken, al kan nog lang niet van een heldere lucht worden gesproken. In de politieke commissie, die zioh met de ontruiming van het Rijnland en met de bevoegd heden van de in te stellen commissie van vast stelling en verzoening, een enphemistische naam voor oommissie van conti ê!e, heeft bezig te honden, schijnen de zaken beter te vlotten. Echter, de financieele en de politieke commissie zijn zoo nanw aan elkaar verbonden, dat een mislukking van de eene noodzakelijk ook een mislukking van de andere met zich sleept. Frankrijk zal nooit aan Dnitschlands politieke wenschen toe geven, als de financieele aangelegenheden niet op orde komen, en Duitsohlan^ zal nooit met het Yonngpian acooord gaan, als het in politieben zin niet bevredigd wordt. Meenden we de vorige week te kunnen melden, dat tussohen Rusland en China in zoover een voorloopig accoord was getroffen, dat de directe (6) baar opgewondenheid maakte eerder de moeder dan de doohter den iudrnb, dat zy vandaag naar haar eerste bal ging. Maar het meisje bleef niterst kalm en keek, in nadenken verzonken, voor zioh. Zy maakte het effact van een blondine, in weerwil van hair brninachtig haar; want haar gelaatskleur en haar oogen waren licht. Zy had fijnere, edeier gevormde trekken dan de moeder, en een kenrig gevormd profiel. Daarentegen ont braken haar de le /eadigheid, de vurigheid, de klenrengloed der moeder met de donkere oogen en de blinkend zwarte haren. Ook innerlijk waren zij zoo verschillend mogelijk. Martha zag de wereld nog in als een onervaren kind; maar se had reeds veel gedacht, hoewel zy nog jong was, en zij nam het leven ernstig op. Zij was tronw aan haar plicht, nauwgezet en streng voor zich zelve, maar ook voor anderen, onbekend met en onverbiddelijk voor allen lengen en hnichelary. Juist zoo was ook haar vader geweest, en Lea, die zich met baar vuriger, lichtzinniger tempera ment, met haar zacht naar vermaken en haren oppervlakkigen aard in een jaren langen, heime- lijken stryd tegen den ernst en de onsohokbare, moreele voornaamheid van haar echtgenoot had afgetobt, zag met weerzin hetzelfde karakter in haar doohter terug Zy gevoelde zioh by vele vragen tegenover hatfr kind even machteloos, als vroeger, toen hg, de vader, nog leefde Ware ijj niet bang geweest voor de verstandige heldere meisjescogen, dan zon zy Martha ongetwijfeld nog een jaar op de kostschool gelaten hebben, al was zy dan ook reeds zeventien jaar. Zij had het niet prettig gevonden haar dochter no in hnis te moeten nemen, juist nn sy zoo naby het doel was, waarnaar zij met al den harts tocht van haar temperament streefde. Toen vóór tien jaai haar heel wat ondere echt genoot Regeeringapresident Vod Stapf, gestorven was, had Lea in den bsginne slechts een gevoel van bevrijding ontwaard. Zoodra de rouwtjjd voorby was, had zy er zich over verhengd, dat zjj nn nog eens, vry aan allen dwang, van haar leven zoa kannen genieten en zioh ais schoone vrouw laten vieren en bewonderen. Haar was ook menige triomf ten deel gevallen en een paar winters aohtereen had de mooie, amusante wednwe tot de meest gevierde dames der residentie behoord Maar van lieverlede had zij toch gevoeld, dat zy naar de veertig liep zy zag met reuzenschreden den tyd naderen, dat zy niet meer door haar persoon zon imponeeren. Nn was de eerzncht in haar ontwaakt, zich door een tweede hnwelyk zoo spoedig mogelijk haar positie in 't maat schappelijk leven te verzekeren. In dezen gemoedstoestand had zy «en harer vurigste aanbidders uit haar jeugd weer ontmoet. Wolff Dö'lnitz was majoor, toen hij als jong weduwnaar voor het eerst in het hnis van haar echtgenoot kwam Hjj had haar nooit een liefdes verklaring gedaan, maar zijn ernstige, treurige oogen verrieden haar een grootere bewondering, dan haar ooit was ten deel gevallen. Toen hy kort daarna op zyn dringend verzoek verplaatst en zonder afsoheid van haar genomen te hebben, vertrokken was, had zij gevoeld, dat zyn harts tocht voor haar, den echtgenoote van een man dien hjj hoogschatte, hem op de vlucht gedreven had. Nn waren zy beiden vry. Maar Döllnitz was intasschen generaal geworden en men wees hem aan als een aanstaand Minister van Oorlog. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 1