Binnenland. Buitenland. Pro&incienieuws Transpireerende Voeten De fierste Zeeuwsche kloinpenbeurs te Clinge. Ingezonden Mededeeling(8) De Kabinetscrisis. De VaMcaansche pest. Overstrooming en cholera. Uit de R.-K. Kiesverecniging. Nieuwe bi»igeiae£ster te Hontenisse. Herijk van maten en gewichten. WESTDORPE. NIEUW-NABKEN. HULST. J>e a.s. muziekfeesten Wij ontvingen een uitvoerig programma van de grootsoh opge zette muziekfeesten, welke hier op 15, 17, 18 en 25 dezer gehonien zallea worden. OSSENISSE. zal geven, teekenen wij bij voorbaat dankend, Hoogachtend, De R.-K. Hanze in Zeeuwsch-Vlaanderen. Namens de afdeelingen Aardenburg, Hontenisse, Hulst, Neuzen, IJzendijke, St. Jansteen, Sas van Gent, Bond van Bouwpatroons in O. Z. Vlaanderen. De voorzitter zegt, dat het bewuste ver zoekschrift meer bedoeld is als een rond- scnrijven aan ALLE gemeenten. Onze gemeente, zegt spreker, heeft reeds zelfstandig de electriciteitsprijzen verlaagd. Ik zie aan komen, dat mogelijk nog wel vóór het winter seizoen de prijs opnieuw kan worden gere duceerd, onafhankelijk van het verzoekschrift. Spreker merkt nog op, dat z. i. het verzoek schrift in zijn algemeenheid te weinig rekening houdt met de bestaande toestanden in de verschillende gemeenten. Wat voor de eene gemeente gewenscht is, zal voor de andere niet goed zijn. B. en W. stellen in verband met een en ander voor, het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Spreker knoopt hier nog de mededeeling aan vast, dat het electriciteitsbedrijf er zeer gunstig voor staat en al een zeer mooie reserve heeft. Het is daarom, dat hij de mogelijkheid voorziet, dat B. en W. spoedig met een voorstel tot verlaging der prijzen zullen aankomen. Z. h. st. wordt het adres alsdan voor ken nisgeving aangenomen. XII. Verzoekschrift van het Harmonie gezelschap «De Vereenigde Vrienden» om een subsidie van f 200 uit de gemeentekas voor een muziekfeest op 7 September a.s. De secretaris leest het volgende verzoek schrift voor Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, het Harmoniegezelschap «De Vereenigde Vrienden», alhier. dat het ten einde het vreemdelingen bezoek aan de Gemeente te bevorderen en tevens kunstgenot te verschaffen, besloten heeft een muziekfeest te organiseeren tegen 8 September a.s.; dat aan dat muziekfeest vermoedelijk door zeven gezelschappen zal worden deelgenomen, aan welke gezelschappen echter ter tegemoet koming in de te maken kosten eene vergoeding gegeven moet worden dat die kosten vroeger bestreden werden uit eene subsidie van f 100 welke ons steeds welwillend door Uwen raad werd toegewezen, en f 100 welke door wijlen onzen Geachten Voorzitter den heer A. G. Stubbé geschonken werden dat de financieele toestand van onze ver- eeniging niet van dien aard is, dat wij die kosten kunnen dragen die ongeveer f 250 beloopen Reden waarom ons Gezelschap Uwen Raad beleeft verzoekt eene subsidie te willen ver- leenen van twee honderd gulden (f 200) voor b.g. Muziekfeest.* De voorzitter zegt, dat, aangezien het hier geldt een algemeen belang, B. en W. zouden willen voorstellen, de gevraagde subsidie voor eenmaal toe te staan d.w.z., dat men hieraan niet de beteekenis mag hechten, dat het als een jaarlijksche subsidie bedoeld is. De heer de Leux vraagt, of het de bedoeling is f200 boven de gewone subsidie toe te staan. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer de Leux zegt tegen het voorstel van B. en W. geen bezwaar te zien wijl een muziekfeest het vreemdelingenverkeer be vordert. Wel moet spreker bezwaar maken tegen den datum van 7 September, die op Zaterdag valt. Door verschillende raadsleden wordt erop gewezen, dat zulks op een abuis berust. De de datum moet 8 September zijn. Z.h.st. staat de Raad dan de subsidie toe. XIII. Voorstel tot aankoop perceeltje grond van wed. A. Vergauwen en consorten. De voorzitterZooals de heeren weten, is door de gemeente grond aangekocht om het mogelijk te maken, dat een trottoir wordt aangelegd in de Poelstraat. Achteraf blijkt nu, dat er volgens het kadaster 18 M2 meer grqnd in zit dan door ons officieus was uitgemeten. B. en W. stellen daarom voor hen te machtigen ook die 18 M2. aan te koopen. De Raad gaat hiermede z.h.st. accoord. XIV. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1929. Het betreft enkele af- en overschrijvingen, die z.h.st. worden goedgekeurd. RONDVRAAG. a. De heer de Mul zegt, dat nu men voor het feit staat, dat de oude suikerfabriek is stilgelegd, en dat vele arbeiders, die daar werkzaam waren, werk hebben gevonden te Sluisicil, het niet onmogelijk is, dat deze menschen mettertijd te Sluiskil gaan wonen. Zou er niet iets op gevonden kunnen worden, vraagt spreker, om die menschen naar ginds te doen vervoeren, b.v. door een autobus. Ik stel nu voor, dat de kosten zouden kunnen worden bestreden uit een subsidie van de gemeente, een bijdrage van de belanghebbenden en een van de betrokken industrie. Spreker is van meening, dat er in elk geval iets op gevonden moet worden en beveelt deze kweste in de speciale aandacht van B. en W. aan. De voorzitter antwoordt, dat de kwestie reeds bij B. en W. in overweging IS, zelfs reeds meerdere weken. B. eo W. hebben ge meend, dat de een of ander wel een autodienst zou openen. Mogelijk zou daarvoor subsidie kunnen worden gevraagd aan het betrokken bedrijf en aan de gemeente. Spreker zegt, dat de heer A. Hamerlinck, directeur van de suikerfabriek, door wiens krachtige mede. werking (zooveel arbeiders te Sluiskil konden worden geplaatst, reeds een berekening voor een zoodanigen dienst heeft gemaakt. Spreker zegt, dat men den heer Hamerlinck hartelijk dankbaar mag zijn voor hetgeen door hem in het belang der betrokkenen is gedaan. De kwestie wordt niet uit het oog verloren, zegt spreker. De heer Ysebaert verklaart, zelf eens naar de kosten geïnformeerd te hebben. Die zouden f 1,25 per persoon en per week bedragen. Spreker noemt dat nogal hoog. Van de zijde van de betrokken fabriek is niets te verwachten, zegt hij. Als de gemeente een deel der kosten bijpaste, zou dat natuurlijk aanmerkelijk ver lichten. De voorzitter zegt te hopen, dat de bestaande moeilijkheid slechts van tijdelijken aard zal blijken te zijn.' Er is reeds een teekening ingekomen voor een te bouwen weverij. Daar zullen ook arbeiders bij noodig zijn. Het is daarom misschien wel doenlijk, dat de ge meente met subsidie bijspringt. B. en W. zullen dat overwegen. b. De heer de Leux vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat B. en W. voor de ouden van dagen, die door het stopzetten van de suikerfabriek werkloos zijn geworden een steunregeling ontwierpen. Die menschen zijn versleten, zegt spreker, en kunnen geen werk meer krijgen. Het zou hem zeer spijten, indien zij naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen zouden worden. De voorzitter antwoordt, dat hij zou willen vragen of het niet billijk zou zijn, dat de maatschappij, in welker dienst zij jarenlang werkzaam waren, iets voor hen deed. De heer de Leux is dat met den voorzitter eens. Doch als die maatschappij niets doet, zal het toch wel op den weg der gemeente liggen om in te grijpen. Het is natuurlijk te hopen, zegt spreker, dat van de zijde van de maatschappij iets wordt gedaan. De voorzitterIk heb U gehoord. We kunnen in B. en W. daarover spreken. c. De heer de Leux vraagt, hoe het staat met den tweeden stadsreiniger. De voorzitter antwoordt, dat men nog geen persoon voor deze functie heeft gevonden. Wel hebben zich reeds twee sollicitanten aangeboden. De heer de Leux: Zijn B. en W. niet van meening, dat sollicitanten dienen te worden opgeroepen De voorzitter merkt op, dat men graag iemand zou hebben, die op de hoogte is van planten, zulks met het oog op het park. De heer de LeuxIk geloof, dat er ver schillenden zijn in Sas, die daarmee op de hoogte zijn. De voorzitter zegt, dat in elk geval de benoeming niet zal plaats vinden zonder dat sollicitanten zijn opgeroepen. De Raad moet den betrokkene benoemen. De heer Stouthamer vraagt of B. en W. niet van meening zijn, dat de tegenwoordige stadsreiniger daarvoor het best in aanmerking zou kunnen komen. Dan zou hij zoodoende kunnen opschuiven en een ander zou kunnen worden aangewezen om het werk te ver richten, dat tegenwoordig door Aersens wordt gedaan. Aersens heeft wel verstand van een en ander. Ik meen, zegt spreker, dat het geen ongelukkige keus zou zijn. De voorzitter antwoordt, dat, wat de heer Stouthamer naar voren brengt, bij B. en W. in beraad is. Men moet echter eenige zekerheid hebben, dat de betrokkene geschikt is. Als dat onderzocht is, zullen B. en W. deze oplossing in ernstige overweging nemen. Eventueel zullen dan sollicitanten voor de betrekking van stadsreiniger worden op geroepen. De heer Ysebaert merkt nog op, dat hij het eens is met hetgeen de heer Stouthamer over Aersens heeft gezegd. Die heeft beslist overal verstand van, zegt spreker. Een en ander opknappen en perkjes aanleggen is hem uitstekend toevertrouwd. Ik geloof niet dat iemand hem dat verbeteren zou, zegt spr. Wethouder MarquinieDat zou al een flinke stap zijn in de goede richting. d. De heer de Mul zegt, dat een paar weken geleden in ons plaatselijk blad »De Zeeuwsche Koerier* een ingezonden stukje heeft gestaan, waarin sprake was van zwemmen in de kom der gemeente. Ik heb dat zelf niet gezien, zegt spreker, doch wil aannemen, dat het daarin voorgestelde juist is. Er zijn veel menschen, die het misschien wel wat ongepast vinden, dat men zich in zulke kleeding op den openbaren weg vertoont. Ik weet wel dat er ook velen zijn, die daar niets in zien. Ik meen echter, dat het billijk is, zegt spreker, dat ieders overtuiging wordt geëerbiedigd. Zouden B. en W. niet willen overwegen, in de politieverordening een bepaling op te nemen, die dergelijke dingen verbiedt. Voor iemand, die zoo'ngoed zwemmer is, dat hij vanaf de brugleuning in het kanaal durft springen, kan het geen bezwaar zijn om buiten de gemeente te gaan zwemmen. Voor deze soort menschen bestaan geen gevaarlijke plaatsen. ^De voorzitter: Uw vraagt overvalt mij een weinig. Ik kan alleen dit zeggen, dat bij den bewusten persoon goede wil aanwezig is. Ik heb hem laten vragen, zegt spreker, of hij zoo goed zou willen zijn, voortaan van zwemmen in de kom af te zien. Hij heeft zulks beloofd. Die zaak is dus in orde. Spreker merkt voorts op, dat in Oostburg de politie verordening het zwemmen binnen een afstand van 300 M. van den publieken weg verbiedt. Spreker zegt dan, dat in 1923 bij B. en W. een verzoek binnenkwam om een bad- en zweminrichting van gemeentewege op te richten. Onder de eerste onderteekenaars van dat verzoek kwam ook de heer A. Stouthamer voor. Het bewuste verzoek werd door B. en W. in gunstige overweging genomen. De heer van Aken, die destijds hier opzichter was van den Waterstaat, zegde alle medewerking toe. Het Molenwater bleek de meest geschikte plaats voor het inrichten van een zwem- gelegenheid, doch het was zeer diep. Daarom liet de heer van Aken alles, wat uit het kanaal werd gebaggerd, daar uitstorten, waardoor een diepte werd verkregen, dat een inrichting kon worden gemaakt, waarvan ook kinderen zonder gevaar gebruik konden maken. Er is toen zelfs een teekening gemaakt. Later, zegt spreker, heb ik nog iemand van de commissie bij me gehad, die het adres had gezonden. Ik heb hem gezegd, dat hij op de volle mede werking van B. en W. kon rekenen, daar deze van meening waren, dat het goed zou zijn er een zweminrichting kwam. Sindsdien, zegt spreker, heb ik niets meer van de plannen vernomen. Ik ben altijd van meening geweest, zegt spreker, dat het voor Sas goed zou zijn als er een zweminrichting kwam. Maar dan ook een, die aan alle eischen voldoet. Zoodoende zou veel voorkomen worden, wat niet door den beugel kan. De heer Stouthamer meent, dat een zwem inrichting geen overbodige weelde zou zijn. Er zijn weinig plaatsen, zegt hij, waar men er geen aantreft. Er zou dan abonnementsgeld moeten worden geheven en de rest zou door de gemeente moeten gedragen worden, opdat zij, die min- of onvermogend zijn er ook gebruik van zouden kunnen maken. De voorzitterDe inrichting zou op zekere uren van den dag gratis gebruikt moeten kunnen worden. De heer de Leux merkt op, dat men vroeger nooit aanstoot heeft genomen aan zwemmen. Ik neem er nu nog geen aanstoot van, zegt spr. De voorzitter zegt, dat 300 M. van den publieken weg niet gezwommen zou mogen worden. Waar zou men dan moeten zwemmen, tenzij op Westdorpscfi grondgebied? De voorzitterIk meen een en ander goed te hebben toegelicht en verwacht dat er van de zijde vs.11 het publiek medegewerkt zal worden, dat niet gezwommen wordt aan Oost- en Westkade en langs het kanaal naar Selzaete. Laat men hieraan steun verlqenen. De heer de Leux meent dat er nog jaren overbeen kunnen gaan eer Sas een zwem inrichting rijk zal zijn. De voorzitter zegt, dat hij niet kan goed keuren, dat in de kom wordt gezwommen. Thans gaat alles goed. jQe politie heeft ge controleerd en men handelt in sprekers geest. Laat men thans medewerken om een barb en zweminrichting tot stand te brengen. De heer de Leyx zegt van meening te zijn, dat als men begjpt met beperkende bepalingen vast te sfellen, Sas niet meer gezwommen zal kunnen worde#. De voorzitter U loopt vooruit. De heer de LeuxDat moet ik wel doen, anders gaan we achteruit. De voorzitter Als U zoo spreekt, kan ik hierover met u niet verder discussieeren. Niemand verlangt verder het woord, wes halve de voorzitter de zitting sluit.. au ui ere transpireerende lichaamsdeelen moet meq behant£é>l.«j3 ipet Parolpoeder, ais tijode het meest afdoende middel daarvoor Parol-Voet-,T,>ilet- eo jUnderfMpdjpjn jflossen van 60 ct en 1 gld. Bg Apoth en Drogisten. Naar wg vernemen, waren in de Vrijdagavond voortgezette bgeenkomst van den Kabinetsforma teur, Minister van Staat, Jhr mr Ch. Rags de Beerenbronok, met vertegenwoordigers der drie reohtsche Kamerfracties, van deze laatste weder tegenwoordig de voorzitters dier fraotiea, dr. Beumer (2e voorzitter), mr. J Schokking en mgr. dr. W. H. Noleos en de leden de heeren H Colgn, J. R Snoeck Henkemans en mr. P. J M Aalberse. De beraadslagingen eindigden met een voor het totstandkomen vau aas parlementair Kabinet, steunende op de rechterzijde, ongunstige wending. Nader wordt gemeld: H M. de Koningin heeft ten Paleize te Soestdyk Jhr. mr. Ch S. M. Rnya de Beerenbronck ont vangen, die heeft medegedeeld, dat hg niet geslaagd was in het vormen vaa een parlementair recfctaoh kabinel. H M. heeft hem thans opdracht gegeven tot vorming van een extra-parlementair kabinet. Jhr. Rnya de Beerenbronck heeft verzocht ook deze opdracht in beraad te mogen honden. Donderdag jl. was voor bet eerst de Vatioaansobe post geopend. De aandrang was ontzaglijk. Reeds om half 8 stelde zich de file der kooplustigen op, om de nieuwe postzegels te bemachtigen. In totaai zijn 2 millioen zegels ter waarde van 86,4 milioen lire verkscht. x Des namiddags bracht de paos een bezoek aan het postkantoor, dat in verband hiermede reeds voor den cfificieelen sluitingstijd werd gesloten. In de B its h-Icdieohe provincie Karachi maken groo'e oveistroomingen en een choléra'-epidemie talrijke elachttfïers Naar wij vernemen zijn vooral op den tweeden beursdag ter klompenbeurs te Clinge goede zaken gedaan Uit alle oorden des lands kwamen koopers opdagen. Yeischillendefxposanten boekten een zoodanig quantum bestellingen, dat zg voor een heal jaar van werk zijn voorzien. De feestvergadsring, welk6 Donderdagavond, na sluiting der beurs plaats vond, stond dan ook in het teefeen van jubel. Kapelaan van Campen memoreerde zulke in zfin feestrede eu noemde de klompenbenr een glorie voor „St. Gumm&rus". De feestavond slaagde in alle opzichten en vormde een waardig beslnit van dit voor Clinge, Zeeuwsch- Vlaanderen en Zeeland zoo hoogst merkwaardig gebeuren. Burgemeester J. W. Vienings reikte persoonlijk de behaalde prijzen uit. Vermelden we nog, dat van Z D H. den Bisschop van Breda het volgend telegram werd ontvangen Kapelaan Van Campen te Clinge. „Hartelijk gelukgewenscht en bissohoppelgken zegen voor de belangen van Sint Gummarus". f MGR P. HOPMANS Clinge en „St Gummarus" mogen meer dan tevreden zjjn. Tot het volgend jaarl In een vorige week gehouden vergadering der R.-K Kiesvereniging Jbo Goes werden voor het Dag Bestnur v. d. Egkskjpgkriüg candidaat gesteld de heeren G. M Mes, Middelburg (jeerts, Hulst en v. d. Does, Goes Tot afgevaardigden naar deRgkskieakringvergadering werden benoemd de heeren y. d Does en Dogge en tot plaats vervangers de hcerep Yan Opstal en Karhof. Als candidaten voor afgevaardigden naap den Partgraad werden gesteld de heeren J. v. d> Voort, Goes A. Menheere, 's-Heerenhoeb en A. v. Hootegem, Krniningen. De reeds zoo gerntmen tijd en zooveel beapjro^en burgemeestersbenoeming is thans een voldong.eja feit. Bii Kon Besluit is namelijk de heer Mr. R. J. J. Lambooy, advocaat en procureur te Hulst tot burgemeester van de gemeente Romanies^ benoemd. De herijk van maten en gewichten zal in 1929, voor wat betreft Zeeuwsch-Vlaanderen, plaats hebben te Sluiskil 7 Augustus te Ter Neuzen 12 ^.ugQyt^g namiddag, 13, 14, 16, 17 eu 19 Aagastns namiddag ie Hoek 20 Augustus. Verder te IJzendijke voor LJzendg'ke on Vaster- landkerkje 21 en 22 Augustus; te Biervliet 23 en 24 Augustas voormiddag te Hoofdplaat 20 Augustas; 2 September namiddag en 3 en 4 September te Aardenburg voor Aardenburg 5, 6 en September voormiddag voor Eede en St. Kruis 6 September üakiltqdag 7 tp Slais 9 en 10 September te Retranohement 11 September Cadzacd 12 September te Zuidzande 13 Sep'- tember te Nienwvliet 16 September te Groede 17 September en 18 September voormiddag te Brepkens 28 September namiddag en 24 en 25 September. Stand der werkloosheid in de gemeente West- dorpe gedurende de maand Juli 1929: Waren ingeeohreven op 30 Juni 1929 4 werkloozen, bijgekomen in de maand Juli 3, totaal 7, vervallen in de maand Jaii 6 Aantal werkloozen op 81 Juli 192p l. Eerste M. Hls. Vorige week droeg de Weleerw. heer Vercantereu in onze parochiekerk zjjn eerste plechtige H. Mis op. Een groot aantal paroohianen woonden de pleohtigheid bg. Qnder de H. Mis hield de Zeereerw. heer A- Vercauteren, rector te Qgdenbosch, een toespraak. Niet minder dan 37 vereenigingen met in totaal 1450 medewerkeuden nemen aan het muziekconcours deel. Een kermesse d'été en een Fancy Fair zullen de attractie van een en ander verhoogen. 't Belooft een grandioos festijn te worcfei*. Gemeenteraad. In de Woensdag j.l. gehouden Raadszitting werd een verzoekschrift om ontheffing van hondenbelasting voor een half jaar van Aloys de Rrujjn ingewilligd. In verband met een schrijven van Cfecf. Sfatep inzake de Langeweg werd besloten, renteloos voorsohot aan te vragen voor een weg van Styf meter vanaf den Lange weg tot den Waterhoek. Aan het adres van St. Jansteen inzake art. 3 der Leerplichtwet werd adhaesie betuigd. Het vermenigvpldigingspijfer Gemeentelijke inkomstenbelasting werd ongewijzigd vastgesteld. De politieverordening werd verder afgehandeld.

Zeeuwsche Koerier | 1929 | | pagina 2